EIDSCH DAGBLAD LOOTINCIDENT VOOR PORT SAID Nieuwe dreiging in het Midden-Oosten Onrust in Washington; zeshonderd arrestaties JAM IN sraëlische jager door Egyptische raketten vernietigd Betogingen tegen de oorlog OUDERS VAN BEGROEVEN RIA Citroën Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 OKTOBER 1967 No. 31413 ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruit bet a ling,'losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 De Israëlische torpedojager Eilath is zaterdagavond door raketten van Egyp- sche oorlogschepen in enkele minuten tot zinken gebracht. Volgens Israëlische oordvoerders bevond de Eilath zich op dat moment in gezelschap van andere Is- ëlische vlooteenheden 13,5 mijl buiten de kust voor Port Said. Het Israëlische hip had tweehonderd opvarenden waarvan er vijftien om het leven kwamen 28 nog worden vermist. De aanval kwam volkomen onverwachts. Volgens de Egyptische lezing bevond de Eilath zich op het moment van de be- hieting in de Egyptische territoriale wateren. Reeds zaterdagochtend zou het jar zijn binnen gedrongen. Het Egyptische blad „Al Ahram" schrijft dat ook een tweede Israëlisch vaar- lig door Egyptisch rakettenvuur zou zijn geraakt. Dit is door Israël tegenge- iroken. BsRBBI BE Premier Esjkol van Israël heeft teren na afloop van een twee uur rende kabinetsbijeenkomst waarin incident werd besproken ver- ard dat „Israël daden als het tot ken brengen van de torpedoboot- Eilath niet zal dulden". Hij emde de aanval op de Eilath niet een een schending van het inter- tionale zeerecht maar ook een ge- irlijke inbreuk op de bestandsover- nkomst, die na de zesdaagse oorlog juni j.l. zijn gesloten. Israël heeft de Veiligheidsraad van Verenigde Naties gisteravond in i schriftelijk protest laten weten, Egypte voor het tot zinken bren- i van de Eilath de beschuldiging 1 uitgesproken dat een Israëlisch lip Port Said had beschoten. Een ehuldiging die Israël verontwaar- d van de hand heeft gewezen. Is- heeft niet om een bijeenkomst de Veiligheidsraad verzocht. In brief aan de Veiligheidsraad ver- art Egypte dat het tot zinken ngen van de Eilath „uit zelfverde- ring geschiedde gezien het opruk- het Israëlisch schip in de jrptische territoriale wateren". De TERRORISTEN IN BORNEO Indonesische speciale legereenhe- n hebben in het oerwoud van Bor st bü de grens met Maleisië een van Chinese communistische iroristen ontdekt: 25 communisten trden gedood. Dit meldde het pers- reau Antara gisteren. Het kamp was gevestigd te Berka- ig; bij de berg Meraboek. Het was van de grootste incidenten in actie van de troepen die vier inden geleden is begonnen. (De terroristen maken deel uit van volksguerrilla van Serawak, die •nkelijk door Indonesië is op- id voor acties tegen Maleisië, de verlw uding met Maleisië weer is, zijn de terroristen een aan het been van Indonesië. Men neemt aan dat het georga- irde terroristenleger 500 tot 1000 an telt. De terroristen krijgen ech_ veel steun van de plaatselijke U(J| evolking voor acties. Volgens Antara heeft het Indone- SCD Ische leger geen verliezen geleden de actie. ADVERTENTIE C.I.E.B.A.LEIDERDORP WEERBERICHT Meer bewolking Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: half tot zwaar be- um Volkt met hier en daar enige regen. Ito Iets minder koude nacht, morgen ■w 5rerdag dezelfde temperaturen als indaag. In hoofdzaak matige wind bossen zuid en west. (Opgemaakt om 11.40 u.) 24 oktober op: 7.19 uur; onder: 17.29 uur, "tean op: 20.29 uur; onder: 13.58 uur. )gwater in Katwijk te 6.16 en uur. laagwater te 2.07 en 14.20 iiur. OU nummer bestaat alt 18 pagina's Egyptische brief arriveerde drie uur nadat het Israëlische protest was bin nengekomen. Volgens Egypte had Is raël met zijn laatste agressiedaad in de territoriale wateren van de Ver enigde Arabische Republiek, de ge spannen toestand in het gebied nog verder verslechterd. Het Egyptische kabinet vergaderde gisteren drie uur lang over het inci dent. Na afloop van de vergadering werd meegedeeld dat de burgerbe volking van Ismailia en Suez is ge ëvacueerd. Uit Ismailia zouden 100.000 en uit Suez 110.000 personen zün weggetrokken. Gisteravond had president Nasser een onderhoud met generaal Fawzi, de opperbevelhebber van de Egypti sche strijdkrachten. Ook sprak hij met de bevelhebber van de Irakse luchtmacht Sjaher. De Russische on der-minister van Defensie, maar schalk Zacharow is gisteravond aan het hoofd van een militaire delegatie in Caïro aangekomen. Volgens een officiële bekendmaking in Cairo heeft president Nasser on derscheidingen toegekend aan de mi litairen die hebben deelgenomen aan de actie tegen de Eilath. De decora ties werden gegeven wegens „hun heldhaftige daden tijdens het ge vecht". VN-kringen verwachten dat de di plomatieke pogingen om een vredes- formule voor het Midden-Oosten op te stellen als gevolg van het Incident nog zullen worden opgevoerd. Zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad werken achter de schermen aan een ontwerpresolutie die de goedkeuring van de raad moet kunnen wegdragen. Het zijn Ethiopië, Mali, Nigerië, Argentinië, Brazilië en India. Hun uitgangspunt zou een Latijns-Amerikaans voorstel zijn dat in juli door de Algemene Vergadering is verworpen. Dit koppelde de kwestie van Israëls terugtrekking uit bezet gebied aan beëindiging van de staat van oorlog door de Arabische landen en erkenning van Israëls bestaans recht. (Van onze correspondent in Washington) Naar schatting 55.000 demon stranten stroomden zaterdag naar de Amerikaanse hoofd stad Washington om uiting te geven aan hun antipathie te gen president Johnsons Viet- nam-beleid. Op drie punten van de stad werden samen komsten gehouden; bij het Lincoln-monument, bij het Pentagon (ministerie van De fensie) en in de negerwijk van Washington, waar de zwarte nationalisten hun eigen anti- Vietnambetoging „van blanke smetten vrij" probeerden te houden. Alleen bij het Penta gon liep de betoging uit de hand: bij botsingen met mili tairen vielen tientallen gewon den en werden 350 personen gearresteerd. Het totale aantal arrestanten (met inbegrip van zondag en hedenochtend) be draagt 600. Zaterdagavond stormde een aantal betogers de trappen van het Penta gon op en drong het gebouw binnen voor een zit-in-demonstratie. Zy stuitten echter op een groot aantal militairen, die de betogers naar bui ten werkten. De militairen hebben niet geschoten en de bajonetten werden slechts gebruikt om te inti mideren. Wel werd er tweemaal van traangas gebruik gemaakt. In totaal waren 2500 militairen bij de directe bewaking van het vijfhoekige minis terie van Defensie (vandaar de naam Pentagon) betrokken. Minister van Defensie Mc Namara kon de woelingen vanuit zijn bureau in het Pentagon volgen. De demonstratie was zaterdag rus tig begonnen op een groot grasveld bij het gedenkteken voor Lincoln. De moeilijkheden begonnen toen de Britse vakbondsleider Clive Jankins als gastspreker „Amerika's vuile, bloedige oorlogje" veroordeelde. Jon ge leden van de Amerikaanse nazi partij wilden de Brit toen grijpen. Zij doorbraken de afzetting en gooi den het podium om waarop Jenkins stond. Drie leden van de nazi-partü werden aangehouden. Een luchtfoto van de demon straties voor het gebouw van het Amerikaanse ministerie van De fensie (Pentagon) in Washinton, waarbij de betogers een -poging deden tot het gebouw door te dringen. Tegen het middernachtelijk uur nam de spanning rond het Pentagon enigszins af. De demonstranten kam peerden daar om lum betogingen zondag voort te zetten. De militai ren bleven op hun post om even tuele nieuwe pogingen het Pentagon te bestormen te verijdelen. Bij de gloed van kampvuren zongen onge veer 5000 personen liederen tegen de oorlog. Het grootste deel van de betogers hoorde kennelijk thuis in de traditie van betogingen in Washington, zoals die gevestigd werd in 1963 met Je burgerrechtenmars. Het waren rus tige, als keurige burgers geklede mensen. Verder waren er duizenden studenten, die zich vaak identifi ceerden met vaandels waarop hun herkomst te lezen stond: Harvard, Radcliffe, University of Georgia, etc. Zij luisterden met aandacht naar de sprekers, die by het Lincolnmonu- ment probeerden boven het lawaai van de af- en aanvliegende straal vliegtuigen uit te komen. De beken de kinderarts Spock behoorde hier tot de sprekers evenals de nationale voorzitter van de demonstratie waar aan een heel aantal vredesorganisa ties deelnamen: Dellinger Ongeveer een derde van de de monstranten behoorde evenwel niet tot het gebruikelijke patroon: dit be stond namelijk uit „hippies", die marihuana rokend en uitgedost in fluwelen vesten of oosterse gewaden kleur gaven aan de betoging. De scherpslijpers, die geweld by de po litie en het leger uitlokten, kwamen grotendeels uit hun rangen. Ook een aantal bewust militante groepen nam aan de mars deel, zoals Black Muslims, Trotzkisten en het „Stu dent nonviolent coordinating com mittee" (Snick), die ook overal van de partij waren waar het tot scher mutselingen kwam. Laatstgenoemae groepen bleken een nieuwe, maar al weer gestorven held te hebben ont dekt: de Cubaanse communist Gue vara. wiens naam op verschillende borden te lezen was. Ook in Oakland, Californië, is het zaterdag onrustig geweest: meer dan 3000 anti-oorlogsposters bleven het recruteringsbureau in die stad bele geren. Zij gooiden met stinkbom men. voetzoekers, vuilnisbakken, parkbanken, blokkeerden kruispun ten, lieten banden leeg lopen en sne den in auto's de ontstekingsdraden door. Enige honderden politieman nen wisten tenslotte de schreeuwen de menigte terug te drijven. Meer dan 200 personen werden gearres teerd. Eerder deze week waren er op zijn minst al 250 gearresteerd. Vervolg op pagina 2 De Israëlische torpedoboot- jager „Eilath", die zaterdagavond door Egyptische raketten voor Port Said tot zinken is gebracht. De „Eilath" is één van de twee grote törbedobootjagers van de Israëlische marine. De andere is de Jaffa". Het schip werd in 1956 van Engeland gekocht. Tot op dat moment voer het onder de naam HMS „Zealous". DeEilath" bracht op 11 juli j.l. twee Egyp tische motortorpedoboten tot zin ken. Honderdduizend pro-betogers in New York Tegenover de anti-oorlogsdemon stratie in Washington stond gisteren een betoging van ruim honderddui- soldaten in Vietnam. Een nachte lijke wake in het Battery Park (aan tal deelnemers: eveneens honderd duizend) en de optocht gingen int van het „Nationale ComÜ A voorver- artwoorde vaderlandsliefde". Op ver zoek van het comité lieten duizen den automobilisten hun koplampen branden: in een gemeente op Long Island bedroeg hun aantal veertig Drocent van het totaal aantal auto mobilisten. Tienduizenden toeschou wers sloegen dc optocht in New York van de demonstranten gade. In Bronx 'New York) liepen 20.000 per sonen in een optoch* mee. in Wa- terbury (Connecticut) zesduizend. Vice-president Humphrey heeft aan een d'ner van de AFL-CIO vakbeweging gezegd: ..Als een presi dent naar populariteit streeft, kan hfi er niet naar streven juist te han delen. Er is nooit een populaire oor logspresident geweest en er zal er ook nooit een zijn Humphrey zei verder over bepaal de demonstranten tegen de Ameri kaanse oorlogvoering in Vietnam, dat sommigen nisle^ zijn en som migen zich moeten schamen". Op geen enkele manier kan ontering van de vlag. het verbranden van oproep kaarten voor de dienstplicht en het minachten van grondwet en wet ge rechtvaardigd worden. .Maar", al dus Humphrey, „zie er niet allen op aan, omdat een handjevol het doet. Heb begrip". ADVERTENTIE Identiteit verwisseld van twee zwaargewonde meisjes Sinds gisternacht twaalf uur weet de familie Roeien uit Rijen dat zij zaterdagochtend op de begraafplaats „Maria Mag- dalena" niet haar 17-jarige dochter Lia ten grave heeft gedragen maar de dochter (Ria) van het echtpaar Van de Wijngaard, ook uit Rijen, dat de begrafenis eveneens bijwoonde. Ontsteltenis Deze naamsverwisseling heeft in Brabantse plaatsje grote ontstelte nis gewekt. Bij een auto-ongeluk, dinsdag in Rijen, raakten de twee 17-jarige meisjes levensgevaarlijk gewond. Eén van de meisjes overleed in een ziekenhuis in Breda. De fami lie Roeien identificeerde het door verwondingen en door verband en pleisters onherkenbaar geworden slachtoffer als haar dochter Lia en trof alle maatregelen voor de begra fenis, die zaterdag onder grote be langstelling plaatshad. Een tante sprak er echter bij het begrafenismaal haar twyfel over uit of Lira wel dood was. Een nader on derzoek wees uit dat het meisje nog zwaar gewond in het ziekenhuis lag. De overledene bleek Ria van de Wijngaard te zyn. Twijfel De ontknoping van het drama was afschuwelijk. Toen de tante haar twyfel kenbaar had gemaakt, omdat zy in het ziekenhuis meende de han den van Lia te herkennen, in plaats van de toen reeds begraven Ria rees de twyfel. Die twUfel werd nog aangewakkerd, toen zaterdagavond om elf uur twee rechercheurs by het huis van de stiefvader van Lia Roe ien aanbelden. „Wilt u direct meeko men naar het ziekenhuis", vroegen de agenten, „uw dochter is nog in le ven". In het ziekenhuis ontmoette de stiefvader de ouders van Ria van de Wyngaard, die pas op dat moment beseften dat het niet hun dochter was die nog in leven was, maar dat Ria die dag door de ouders van haar vriendin was begraven. ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23* - LEIDEN' - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIIEVELTSTR. 372 WASSENAAR - TEL, 3013 Het zou niet tot een drama zijn ge- komen, als men enkele toevallighe den beter had opgemerkt. Zo kreeg niemand argwaan, toen de onder* van Lia Roeien het bundeltje kleren van hun dochter kwamen ophalen en ze een verkeerd hoopje kleren kre gen dat van Ria v. d. Wyngaard. „Oh, dan is het verwisseld, we halen even het andere bundeltje", zei men In het ziekenhuis. In een korte terugkeer van het be wustzijn van het in leven verkerende meisje, toen de moeder van Ria v. d. Wyngaard aan het bed zat, zei het meisje (Lia)„U bent myn moeder niet". Maar dit schreef men toe aan haar toestand. Pas zaterdagavond kwam er een einde aan alle twyfeL Toen Lia by kennis kwam, vertelde ze wie ze was, waarna de oudere werden gewaarschuwd. De rykspolitie van Gtlze-Ryen heeft procesverbaal opgemaakt van het trieste gebeuren. De officier van Justitie in Breda stelt een onderzoek in. Het procesverbaal is slechts een formaliteit, nodig om de verkeerde overly densacte te kunnen vernieti gen. Van een strafbaar feit is zee* waarschyniyk geen sprake. Uit het Leidsch Dagblad van J 1 25 October 1867: Hedenmiddag had op het i raadhuis alhier plaats de 1 aanbesteding van het ver- vangen der houten poorten i van de Kerkstraatsbrugaan 1 den Ouden Rijn, door poor- ten van ijzer. Het werk is ge- 1 gund aan D. A. Schretten en 1 Comp. alhier voor f 1000, Hedenavond zal in de Stads-Gehoorzaal eene uit- i voering plaatshébben van muziekstukken door leerlin gen van de muziekschool der Leidsche Maatschappij voor 1 Toonkunst. W

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1