Leidse studenten huisvesting is een miljoenenbedrijf rustige stemming Leidse veemarkt Leidse C.B.C. herdenkt gouden Jubileum In tien jaar voor 82 miljoen geïnvesteerd Explosie in Leiden Koninklijkzilvervoor H. J. Duffels Diabetici vieren vrolijk feest ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In 1970 heeft Stichting beschikking over 3800 kamers De Leidse Universiteit wij schreven daar reeds eerder over is tot een geweldig „bedrijf" uitgegroeid. Het geeft als „ondernemer" werk aan duizenden, zowel op het wetenschap pelijke als administratieve vlak. Hoewel er alle aanleiding zou zijn bij deze geweldige universitaire uitbreiding nog langer stil te staan, richt onze schijnwerper zich vandaag meer op het werk van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, een stich ting, die hedenmiddag in de Leidse Universiteit het feit van haar tienjarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid van deze tweede lustrumviering opende de reetor- magnificus, prof. dr. P. Muntendam, hedenmiddag in het Academisch Historisch Museum de tentoonstelling „Cubicula locanda" en werd aan de voorzitter van de stichting, dokter F. Dijkstra, het eerste exemplaar van het door mevr. drs. M. Th. C. van 'RooijenLange me ij er samengestelde exemplaar „Tien jaar Stichting Leidse Studentenhuisvesting" aan slaan wy de nog jonge geschiede nisbladen van deze Stichting een explosie op zichzelf erop na dan blijkt, dat zij in dit lustrumjaar de beschikking heeft over bijna twee- duizen studentenkamers en dat dit er over drie jaar ruim 3800 zullen zijn. In deze tien jaar is voor een totaalbedrag van ruim 82 miljoen gulden geïnvesteerd. Twee-en-tachtig-miljoen in tien jaar met studentenflats en -huizen in vele delen van de stad en een „Pel-flat" aan de Morsweg in voorbereiding. Hoe kwam dit alle maal tot stand? In het vandaag ver schenen lustrumgeschrift van me vrouw Van RooijenLangemeijer le zen wij daarover het volgende: de studentenhuisvesting ook in Lei den werd na de tweede wereldoor log voor de Nederlandse universitei ten een vrijwel onoplosbaar probleem. Terwijl het aantal ingeschreven stu denten in Leiden jaarlijks snel toe nam (van 3327 in 1947 tot 9271 in 1967) verminderde geleidelijk de voor studenten beschikbare woonruimte, vooral in de binnenstad. Oude hui-, zen werden veelal in kantoren ver anderd. In nieuwbouwwoningen was meestal geen plaats om naast het ge zin ook nog een student te huisves ten. Maatschappelijke veranderingen hadden tot gevolg dat steeds minder particulieren bereid waren om de taak van de onvolprezen „hospita" van voor de oorlog over te nemen. Van de jonge Leidenaars zullen nog maar enkelen weten dat vroeger in de stad bordjes met „Cubicula locan da" (kamers te huur) voor de ramen stonden. Om te trachten een oplossing te vinden voor het kamerprobleem werd reeds in 1945 de Stichting Studenten huisvesting opgericht, die naar haar eerste voorzitter doorgaans de „Prof. Meijersstichting" werd genoemd. De ze stichting huurde kamers voorstu denten. Door bemiddeling van deze stichting kon in september 1945 het pand Oude Vest 35 in gebruik wor den genomen als studentenhuis. Het eerste jaar vonden hier 50 studenten (deels op slaapzalen) een onderdak. Later werd door een interne verbou wing de accommodatie verbeterd, maar toen was er nog slechts plaats voor 40 studenten. Het tweede studentenhuis van de stichting was het Hópital Wallon, waar eveneens 50 studenten een on derkomen vonden. Het derde huis. •Prinsenhof" op Rapenburg 8. met capaciteit voor 19 studenten, moest in 1950 weer worden ontruimd. Het aantal beschikbare kamers bleef on danks het vele goede werk dat de Prof. Meijersstichting heeft verricht, veel te klein om aan de steeds toe nemende vraag te voldoen. Een groot aantal studenten leefde in veel te kleine kamertjes, die eigenlijk onge schikt waren voor bewoning. Het was duidelijk dat het studentenhuisves- Niet voldoende Dat men niet kon volstaan met het huren van huizen, maar dat er op grotere schaal moest worden ge bouwd, gekocht en verbouwd, werd ook in Leiden ingezien, hetgeen op 6 juni 1957 heeft geleid tot de oprich ting van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting, van welke stichting prof. dr. E. Havinga de eerste voor zitter was. Direct naast zjjn zyde vond prof. Havinga als secretaris mr. J. Dryber, de huidige burgemeester van Middelburg, die zich in zijn Leidse tijd sterk beijverd heeft om uitbreiding aan het aantal studen tenkamers (flats) te geven. Drs. A. L. Demenint behartigde vanaf de eer ste tüd de financiën, zodat ook hy in deze dagen een tweede lustrum Dank zy de financiële steun van de Centrale Stichting Studentenhuis vesting werd de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in staat gesteld tot het nemen van de eerste belang- ryke stappen: de bouw van de „Ster flat" voor 222 studenten en de ver bouw van Oude Vest 31. Om de werkzaamheden beter te kunnen coördineren werden in 1959 de Prof. Meijersstichting en de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting on der één bestuur gesteld. De mogelyk- B.Y.D.nog geen commentaar De vaste lichtingen- en veiligheidsdiensten uit de Tweede Kamer heeft zich in haar vergadering van gistermiddag onder beraden op de gesignaleerde BVD-activiteiten aan de Leidse Uni versiteit, mede aan de hand van op haar verzoek door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beeraink, schriftelijk verstrekte in lichtingen. De commissie heeft biykens een verstrekt communique minister Beer- nink bereid gevonden tot een op zeer korte termijn te voeren nader mon deling overleg. Tot zolang meent de commissie zich van nader commentaar op deze aangelegenheid te moeten onthou- ADVERTENTIE .«SjWATp BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. „Schuldig" tegen zeven beklaagden in Meridian Een geheel uit blanken bestaande jury heeft gisteren te Meridian in de Amerikaanse staat Mississippi zeven van de achttien blanken, beschuldigd van moord op drie strijders voor ge lijke burgerrechten voor blank en zwart, schuldig verklaard. Onder hen 7yn de plaatsvervangend sheriff van het district Neshoba, Price, en de „keizeriyke tovenaar" van de Ku Klux Klan, Bowers. Acht verdachten werden onschuldig geacht. Over het al of niet schuldig zijn van drie ver dachten kon de jury niet tot een uitspraak komen. In 1964 werden bij Philadelphia drie personen vermoord, die werkten voor erkenning van de rechten van de negers. Het waren twee blanken uit New York, Schwerner (24) en Goodman (20» en een neger uit Mis- sissipi. de 22-jarige Chaney. Zy wer den doodgeschoten en begraven on der een aarden wal- Op verzoek van de federale dis- trictsrechter Cox blyven plaatsver vangend sheriff Price en de 28-ja rige Alton Wayne Roberts in arrest. De anderen zyn op erewoord vrijge laten. Na het oordeel van de uit ze ven vrouwen en vyf mannen be staande jury te hebben gehoord be schuldigde Cox Roberts en Price van een poging de jury te intimideren. „Ik hoorde iets zeggen over „opbla zen" van de jury", verklaarde hy. Hy stelde het tweetal in handen van de federale politie en zei: „Als u denkt dit hof te kunnen intimideren bent u er net zover naast als maar kan. Ik laat geen enkele wilde los op de maatschappy". Toen de politie met Price en Ro berts by de gevangenis van Jackson aankwam waarschuwde een inspec teur fotografen en verslaggevers uit de weg te blijven. Een fotograaf die hieraan geen gehoor gaf, werd neer- Anti-hongeractie Goede kans voor een mooi moment Het is altyd prettig een geldbedrag te geven aan de NOVIB (Ned. orga nisatie voor internationale bystand». Het is één van die korte, oppervlak kige ontmoetingen met de verbijs terende ellende in onze wereld, waar tegen onze eigen omstandigheden zo duidelyk weelderig afsteken. Dan pas beseffen wy onze overvloed. Het is bovendien prettig, omdat bijvoorbeeld een gift van twee dub beltjes in Afrika al een complete maaltyd betekent. Wij weten dus nauwkeurig voor hoeveel maaltyden wy zorgen als wy de NOVIB iets ge- Volgende week is het zover. Van 23 tot 30 oktober houdt de NOVIB de nationale Anti-hongeractie (giro 100200». Het plaatseiyke NOVIB-be- stuur leidt die week de huis-aan-huis collecte. Het besluit zyn actie op za terdag (29 oktober) met een straat- collecte. Dat is voor ons een goede kans op zo'n mooi moment. Ik wilde u daar graag op deze wyze aan herinneren. De Burgemeester van Leiden, Van der Willigen. Leiderdorp op bezoek in Leiden Het voltallig College van Burge meester en Wethouders van Leider dorp heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Leiden. Om half elf ontvingen B. en W. van Leiden bur gemeester mr. R. M. Gallas, secreta ris C. Hobo en de wethouders C. Meerburg en J. Nievaart. Van elf tot twaalf maakten beide colleges een rondrit, waarbij op Lei derdorps verzoek speciaal aan Zuid- West en het Marskwartier ruime aandacht is besteed. Na een geanimeerd verlopen by- eenkomst in de koffiekamer van het Stadhuis vertrok het Leiderdorpse gemeentebestuur kort na half een. Tydens een informele bijeenkomst in de kamer van de directeur van de Stedelyke Lichtfabrieken, ir. Y Ykema, speldde burgemeester Van der Willigen de heer H. J. Duffels de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst. De heer Duffels kreeg deze onderscheiding voor zyn 40 jaar trouwe dienst by de Lichtfabrieken. „In die 40 jaar", zo zei de burge meester. .heeft u een voortreffelijke carrière opgebouwd by het bedrijf waaraan u bent verbonden. U wordt I wel de man van de correspondentie I genoemd". In 1927 kwam de heer Duffels als 14-jarig jongetje in dienst. Hij be gon als leerling-klerk by de admi nistratie en op het ogenblik is hij archivaris. De burgemeester betrok ook mevrouw Duffels en de twee zonen in de hulde. Op de foto wenst de burgemeester de heer Duffels geluk met jubileum en Koninklijke onderscheiding. (Foto L.D,/Holva6t> heden waarvoor de jonge stichting zich geplaatst zag waren velerlei. In Leiden doet zich de omstandig heid voor dat de meeste studenten het liefst op of nabij het Rapenburg zouden villen wonen. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft zich er dan ook op toegelegd huizen de binnenstad te kopen. Vaak konden zeer fraaie oude panden worden aangekocht, welke voor ge- zinsbewoning minder geschikt wa- Deze huizen worden gerestau reerd met steun van Ryk, Rijks dienst voor Monumentenzorg, Pro vincie en Gemeente. Zo blyven ve le mooie gebouwen gespaard en raakt de binnenstad minder ont volkt. Een aantrekkelijkheid van Leiden is ook het grote aantal hofjes. Enkele van deze hofjes boden niet meer voldoende accommodatie en comfort voor bejaarden en sommige waren zelfs in verval. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft op enige hofjes beslag weten te leggen, die nu zorgvuldig worden gerestau reerd. Hierdoor kan ook iets worden gedaan aan de oplossing van het pro bleem. dat zich vooral de laatste ja ren voordoet: de huisvesting van de gehuwde student. Toch blijkt alles nog niet voldoende te zijn. Nieuw- Het Mauperhuis aan de Hoge- woerd. Met deze foto behaalde de Leidse student Enno Wiersma de eerste prijs in de door de Stich- ting Leidse Studentenhuisvesting uitgeschreven fotoivedstrijd. blijft noodzakelijk. Aan de huidige bestuurders te taak om daarvoor een oplossing te vinden. Prijsvraag Ter gelegenheid van dit tweede lus- strum was onder Leidse studenten een foto-prijsvraag uitgeschreven, waarin het studentenleven tot uit drukking wordt gebracht. Op de van daag geopende tentoonstelling zyn de resultaten van deze prysvraag ge ëxposeerd. Voor een eerste prijs kwam in aanmerking de heer Enno Wiers ma. met zijn foto van het Mauper- huus aan de Hogewoerd. Een goede tweede werd de heer P. E. Metz met melkkoeien 1 Behalve het onverwachte mooie najaarsweer na de vroege herfststormen van deze week, leverde de Leidse veemarkt gis teren weinig verrassends op. Met een beduidend mindere aan voer in de sector wolvee, hetgeen de handel in deze sector niet ongelegen kwam, bleef het totaal beeld in de handel, ondanks een iets betere stemming, toch nog vrij rustig. - Voor de meeste rubrieken lagen vraag en aanbod vry wel in evenwicht, waardoor ook de pryzen zich wisten te handahaven. Vette kalveren waren bij een krap aanbod duurder, terwyl het op de af deling varkens maar zeer ongeani meerd toeging met iets teruglopende prijzen. De totaal aanvoer bedroeg 2882 dieren. Gebruiksvee. Deze afdeling behield etzelfde beeld als vorige week. De an voer was wel iets korter, maar de handel bleef rustig tot kalm. De l goed pryshoudend bouw in de een opname van het onlangs geopen de 't Hogerhuis aan de Ryn en Schiekade. Behalve een collectie van deze foto's treft men op de expositie ook een overzicht van tien jaar Stichting Leidse Studentenhuisves ting aan, gecompleteerd met i studentenflats studentenkamer oude en nieuwe styt zeker niet goedkoper. In de sector vare koeien gingen goede jonge die ren met veel melk ook vlot van de hand, maar liep het voor de rest lui af. Notering: melk- en kalfkoeien van f 925-1225 en f1550, vare koeien van f 500-900 en f 1250, enkele beste dieren tot f 1350-1400. Vette koeien. Weinig m dan vorige week. De stemming in de handel was echter wel iets beter dan andere markten in het begin van de week te zien hebben gegeven. Bij een iets gemakkelyker verkoop in de vleeshandel ging het gisteren op de veemarkt in deze handel ook iets williger toe en bleven de pryzen goed staande. Er waren slechts enkele slachtstieren aangevoerd. Noteringen per kg geslacht gewicht: vette koeien f 3.35-4,en f 4.50, slachtstieren 14,00-4.40. worst koeien van f 3,10- 3,35. Vette kalveren. De aanvoer in deze afdeling was de helft minder dan vo rige week, de kwaliteit uiteenlopend. Bij een over het algemeen krapper aanbod was de vraag niet minder. De handel verliep daardoor vlug met oplopende prijzen en was er beneden de f 3.50 weinig te koop. Notering per kg levend gewicht van f 3,30-3,60 en f 4.00. enkele prima uitlopers tot f 4,15-4,25 boven notering. Wolvee. De aanvoer in de sector wolvee was beduidend minder dan verleden week. De lagere prijzen voor de vette lammeren werken te rughoudend. Via België kwamen er weer Engelse lammeren binnen, die onze exporthandel naar Frankrijk concurrentie aandeden en de vraag hier deed teruglopen. Het was op de ze afdeling aanvankelijk dan ook zeer rustig. Dank zij de korte aan voer kreeg de handel toch nog een stug en duur verloop. De dieren wa ren niet goedkoper en was deze af deling nog vrij vroeg geruimd. De vette schapen werden by een krap aanbod redelijk en goed prijshoudend verhandeld. Voor de fokschapen is de tyd zowat voorbij. Deze handel verliep dan ook zeer rustig. Notering Vette schapen van f 100-120 en f310, vette lammeren vain f 115-135 en f 155, enkele topexemplaren boven notering tot f 160-165, fokschapen van f 125- 140 en f 160. Varkens. De handel in varkens voor fok- en mestery liet hert. er le- Ujk bij zitten. De aanvoer was iets groter dan de vorige week, maar de stemming ongeanimeerd. De handel verliep erg kalm tot stil met iets te ruglopende pryzen voor de drachtige zeugen en de biggen. Notering drach tige zeugen van f 325-400 en f450. schrammen van f 80-95 en f 105, big gen 1 f 56-62 en f 6 De handel in slachtvarkens verbe terde er ook niet veel op. Slachtzeu- gen daalden verder in prijs. Pryzen per kg levend gewicht: lichte slacht varkens van plm. f 2,08-2.14. lichte slachtzeugen van plm. f 1.55-1,65 Op 28 oktober is het precies twintig jaar geleden, dat de af deling Leiden en Omstreken van de Nederlandse Vereniging I van Suikerzieken werd opgericht. Afdeling Leitien bestaat 20 jaar Het „waarde vrienden" was gisteravond in het Antonius- clubhuis niet van de lucht. De afdeling Leiden van de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale bestond 50 jaar en dit feit werd met een feestelijk tintje gevierd. Voorzitter C. M Middelkoop ver telde iets over het wel en wee van de 50-jarige C.B.C. Voor J945 heette de vereniging de Nedé Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders. Het doel is altyd geweest het streven naar sociale rechtvaar digheid niet alleen voor een bepaal de groepering, maar voor de totale samenleving. Vandaag aan de dag vindt men het heel vanzelfsprekend en staat men er niet bij stil, maar vroeger was het ee riep tenslotte de leden op werken de sociale gerechtigheid te bevorderen en ook als gewoon lid mee te doen. De heer J. Schotman, voorzitter van de landelijke C.B.C., was naar Leiden gekomen om namens het hoofdbestuur de afdeling geluk te wensen. Ook hij zei, dat er 50 jaar geleden moed voor nodig was ge weest om deze beweging te stichten. Er is sinds die tyd enorm veel ver beterd, maar als we om ons heen kyken dan zyn we ei* nog lang niet. De taak voor de toekomst is het Het bestuur van de jubileren de bond. Foto LD/Holvast) verbeteren van de werkgelegenheid en het vechten voor waardering van de werknemer. Ook districtsbestuurder C. Zwij- nenburg en de heer J. G. Lamers als vertegenwoordiger van de Chr. Be sturenbond in Leiden, boden hun gelukwensen aan. Het gesproken woord werd afge wisseld met de swingende klanken van The Big Band Buroht Pipers, die onder muzikale leiding van de heer K. Mark, de aanwezigen met muziek en conference wisten te ver- In de grote zaal van „Den Burcht' kwamen de afdelingsleden en geno digden gisteravond byeen, teneinde dit feit met een luisterrijk feestpro gramma te vieren. De afdelingsvoorzitter, de heer A. van der Velden, begroette in zyn welkomstwoord in het byzonder de directeur van de NVS, de heer J. Rotte, en afgevaardigden van enkele zusterafdelingen. In zijn toespraak, memoreerde de voorzitter het vele en nuttige werk, dat de NVS (op gericht, aldus spreker, als een nood- zakelyk kwaad) in het belang van de Nederlandse diabetici tot dusver verrichte en ook in de toekomst nog ter hand zal nemen. In zyn namens het hoofdbestuur uitgesproken felicitaties, wees de heer Rotte er onder meer op, dat over de gehele wereld en dus ook in ons land nog steeds het aantal sui kerzieken gestadig toeneemt. Ten einde ook in ons land deze ziekte zo vroeg mogelyk by de lyders te ont dekken (zeer vele diabetici zyn on kundig van hun kwaal) streeft de NVS ernaar om ook t.a.v. deze ziek te tot een algemeen bevolkingsonder zoek te komen. Voorts sprak de heer Rotte er zyn spyt over uit, dat van de ruim 200.000 diabetici die ons land telt, nog slechts ruim 30.000 bij de NVS zijn aangesloten. „Als ook die ruim 170.000 diabetici zich bij ons zouden aansluiten, zouden wij nog meer in het belang van alle diabetici kunnen doen en enkele reeds lang gekoesterde acties en wensen in vervulling kunnen laten gaan", aldus de NVS-directeur. Hierna hebben de aanwezigen zich enige uren uitstekend geamuseerd met een muzikale show, die werd verzorgd door Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Onder leiding van dirigent Koos Kükler er» medewerking van de solisten Lyda Spaans, Nel de Vries, Wim Brugman en Gerard Koolhaas, bracht het gezelschap een geselec teerde muzikale cocktail ten gehore uit haar recente en weer succesvolle show „Wie verre reizen doetH

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3