Succes van Utrecht: 20 negatieven van de zon Omheining om het Pentagon Scherpe details van gaslaag PAOrNA J LEIDSCn DAGBLAD ZATERDAG 21 OKTOBER 1867 ei dóe ^Qcjenclci Is er in de Arabische wereld één is, die zich door Egypte's president Nasser in de steek gelaten voelt, dan is het Abdoellah Sallal, president van het republikeinse deel van Jemen. Vooral nu de Egyptische troepen op grote schaal bezig zyn Jemen te ver laten, is Sallal in een wanhopige po sitie geraakt. Men weet, dat hij er door de forse steun van een Egyptisch leger in geslaagd was de verjaagde imam El Badr en diens aanhang naar het noorden terug te dringen. Maar verder dan de helft van het land kwamen Sallal en de Egyptena- ren niet, ondanks het gebruik van gasbommen. El Badr wist zich door de steun van het aangrenzende Sa- oedi-Arabië in de bergen staande te houden. Dat was een bittere pil voor Sallal, wiens droom van het bestuur over gehéél Jemen (en misschien wel over een deel van Saoedi-Arabië) daardoor al tot de helft werd gere duceerd. Daarbij kwam dat deze col- laborateur-met-de-Egyptenaren zich alleen door een regime van terreur wist te handhaven. Want zelfs zijn republikeinse vrienden zagen met lede ogen, dat hun anti-royalistische op stand door Nasser misbruikt werd voor eigen politieke oogmerken. Dui zenden verdwenen in de verschrikke lijke gevangenissen en velen verloren het leven, zonder dat de Verenigde Naties het nodig vonden zich daér- over op te winden. Zolang Egyptische legerscharen hem steunden behoefde Sallal niets te vrezen, al moest hij dan wel oppassen voor aanslagen op zijn leven. Aan die toestand kwam een einde, toen Nasser besloot zijn zwaar gehavende troepen te verster ken met zijn soldaten uit Jemen. Zeer tegen de zin van Sallal besloten de Arabische landen dus in feite president Nasser en Koning Feisal van Saoedi-Arabië over Sallals hoofd heen te streven naar een vrede door overleg. Zo boos was de Jeme- nitische president, dat hij zelfs wei gerde een commissie van goede dien sten in zijn paleis te ontvangen, een commissie die nota bene bestaat uit de premiers van Irak en Soedan en de minister van Buitenlandse Zaken van Marokko. In zijn wanhoop heeft Sallal toen de enige stap onderno men, die hem nog restte om zijn po sitie te versterken: hij vormde een nieuw kabinet, waarin hij drie top officieren opnam en waarin hijzelf, naast zijn functies van staatshoofd en premier, ook de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken voor zijn rekening heeft genomen. Ogen schijnlijk een handige zet, die echter snel door president Nasser werd ge neutraliseerd. Cairo besloot namelijk drie republikeinse Jemenieten, die vroeger op verzoek van Sallal in Egypte gevangen werden genomen, op vrije voeten te stellen. En aange zien twee van hen voormalige pre miers zijn, die bovendien niets liever dan vrede met de royalisten zouden zien, is het allerminst uitgesloten, dat hem vandaag of morgen een beentje wordt gelicht. Tot overmaat van ramp voor Sallal besloot genoemde commissie-van-drie contact tussen republikeinen en royalisten tot stand te brengen "ongeacht eventuele moei lijkheden". Van Sallals verzet trekt die commissie zich dus niets aan. Men mag nu reeds aannemen, dat zijn dagen als "president van Jemen" spoedig zijn geteld. Hoe staat het intussen met Nasser zélf, nu zijn „onderkoning in Jemen",' president Sallal, bin nen afzienbare tijd zal verdwijnen? Ofschoon het Egyptische staatshoofd er na Israëls overwinning wonder bo ven wonder in slaagde als een vol leerd danser op het politieke koord zijn evenwicht te bewaren, betekent dit toch niet, dat zijn positie onge schokt is. Ondanks het gevaar van arrestatie is er duidelijk meer kritiek dan tevoren: Nasser is niet langer de onfeilbare leider des volks. Nu zegt die interne kritiek weinig zo lang er geen militairen zijn om daaraan uiting te geven en de teu gels over te nemen. Volgens de Lon- dense „Times" verkeert Egypte thans zowel politiek als economisch in een gevaarlijke positie, wat het laatste be treft door verlies van inkomsten uit toerisme en Suezkanaal. Het blad meent, dat niemand ermee gediend is als de Egyptische economie ineen stort of als president Nasser wordt vervangen door iemand, die zijn in vloed in de Arabische wereld mist, aangenomen dat die invloed gebruikt wordt om tot een regeling met Is raël te komen. Anders gezegd: wil er een einde aan het conflict in het Midden-Oosten komen, dan lijkt Nas ser de enige, die nog voldoende gezag bezit om zelfs impopulaire besluiten te doen aanvaarden. Er dreigen intus sen gevaarlijke ontwikkelingen. De herbewapening van de Arabische verliezers door de Sowjet-Unie heeft reeds een gevaarlijke omvang gekre gen en een bewapeningswedloop be hoort zeker niet tot de onmogelijk heden. Anderen vrezen eerder een Arabische guerrilla in de door Israël bezette gebieden, waardoor de over winnaars in de zesdaagse oorlog nog voor onaangename verrassingen kun nen komen te staan. Intussen wordt er en dat geeft toch weer enige reden tot optimisme wel iets ge daan aan het zoeken naar een rege ling. Koning Hoessein van Jordanië is op weg gegaan om door bespre kingen in Cairo. Algiers, Bonn, Pa rijs. Londen en Washington te kun nen bijdragen tot herstel van de vre de. Moskou heeft eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsow, die de reputatie geniet vastgelopen „schepen" vlot te kunnen trekken, naar Amerika gestuurd, waar hij een gesprek had met secretaris-generaal Thant. Deze ontving op zijn beurt de Amerikaanse VN-afgevaardigde Goldberg, die van zijn kant een lang durig gesprek had met de Egyp tische minister van Buitenlandse Za ken Riad. Voeg hierbij, dat Londen door zijn afgezanten Sir Dingle Foot en Sir Harold Beeley het contact met Cairo tracht te verbeteren, dan be hoeft men ondanks vele redenen tot mismoedigheid nog niet alle hoop te laten varen. Twintig negatieven van de zon, die foto's opleveren met nog nooit eerder scherp waargenomen details van wat zich afspeelt in de buitenste gas laag van de zon met zonnevlekken als centrumpunten van energieuit straling: dat is het resultaat van de eerste ruimte-expeditie van het la boratorium voor ruimteonderzoek van de Utrechtse rijksuniversiteit. Een in Utrecht ontwikkelde camera met een door de Technische Hogeschool in Delft vervaardigde koperen lens is in het zuiden van Nieuw-Mexiico meege reisd met een Amerikaanse raket en heeft op een hoogte van ruim 150 ki lometer de negatieven gemaakt: vier series van zonnestraling van vier ver schillende golflengten; elke serie be staande uit foto's met verschillende belichtingstUden. Prof. dr. C. de Jager, hoofd van het ruimtelaboratorium, die verwacht dat de beelden tot belangrijke con clusies zullen leiden over wat wel de röntgenstraling van de zon genoemd wordt, heeft de contacten gelegd met de NASA, de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart. Het heeft nogal wat voeten in de aar de gehad, maar tenslotte waren de Amerikanen bereid ruimte beschik baar te stellen in de neuskegel van Aerobee-raket waarmee ze zelf soortgeleijke camera, maar dan werkend met spiegels, omhoog scho ten. De Utrechtse camera (0,75 mm doorsnee, 500 gram, passend in een ruimte van 50 x 10 x 10 cm) is het re sultaat van twee jaar voorbereiding door dr. W. de Graaff. hoofd van de natuurkundige afdeling van het ruim telaboratorium en zyn medewerkers Echtpaar vermist De Amsterdamse politie stelt sinds enkele dagen a Lies in het werk om achter de verblijfplaats van het echtpaar J. MüllerMarandi uit de hoofdstad te komen. Het echtpaar vertrok op 18 september voor een vakantie van drie weken per auto (een witte Volkswagen 1600, kente ken 09 - 10 - EN) naar Spanje en zou op 8 oktober terugkeren. Tot begin oktober schreef het geregeld aan zijn 12-jarig dochtertje, dat sinds het vertrek bij de vader van mevr. Müller logeert. Het laatste levens teken, een prentbriefkaart, kwam op 5 oktober uit Taragona (ten zuiden van Barcelona). L.J. Lantwaard en J.H. Dykstra. Een fundamenteel onderdeel ervan vormt de lens. Die röntgenlens is niet van glas: dat zou de röntgenstralen van de zon voor een deel tegenhou den. Voortbouwend op een al bijna 100 jaar geleden ontdekt principe, dat lichtstralen kunnen worden af gebogen door gaatjes in een metalen plaat, heeft een groep van het Labo ratorium voor technische fysica in Delft onder leiding van prof. Le Poole een roostertje ontwikkeld dat on danks zijn middellijn van slechts 0,75 mm, 50 spleetjes bevat van ver schillende breedte, de smalste is twee duizendste mm. Dat wondertje van precisietechniek is ingebouwd in de camera, waarvoor een paar onderdelen in Amerika zijn vervaardigd. Van de zomer is eerst in "Goddard Space Flight Cen ter" bij Washington de apparatuur getest en ingebouwd. Eind september vertrok opnieuw een Utrechtse depu- Herziening pachtnormen Blijkens een Koninklijk Besluit zjjn ingaande 26 oktober 1967 nieu we pachtnormen vastgesteld. Het tot dusver geldende systeem voor de agrarische woningen, waar bij de pachtprijzen uiteenlopen naar grootte en doelmatigheid, met een toeslag voor centrale verwarming en voor de werknemerswoning een huurprijs gebaseerd op de bepalingen van de huurwet, is verlaten. De hoogst toelaatbare pachtprijs voor agrarische woningen is volgens het nieuwe pachtnormenbesluit 1967 thans de huurprijs van in het des betreffende gebied gelegen vergelijk bare woningen. De herziening van de normen van het land houdt verband met de se dert 1964 gestegen publiekrechtelijke lasten zoals waterschapslasten, baat- en straatbelasting. Tevens is een verdere spreiding tusaen de pacht prijzen voor goede en slechte gron den in de nieuwe normen aange bracht. De verhoging varieert van f30.per ha voor de beste gron den tot f 5.per ha voor de slech tere gronden. Voor tuinland be draagt de verhoging ongeveer 10 De hoogst toelaatbare pachtprijs voor boomopstandenaangelegd en opgekweekt door de verpachter, is met f500.— verhoogd. Het systeem van de pachtprijsbepaling voor be drijfsgebouwen is eveneens gewijzigd. tatie de oceaan over voor de laatste voorbereidingen en op 3 oktober ging de raket de lucht in. „Een stabilisator hield het hele sys teem recht op de zon gericht en we kregen prima negatieven", zegt. de heer Dijkstra voldaan. ,De Ameri kaanse camera werd bij de landing beschadigd, wew eten nog niet of dit van invloed is geweest op hun fo to's". De exacte wetenschappelijke inter pretatie van de foto's vergt nog maanden werk. Tegelijk wordt er ver der gewerkt aan vervolmaking van het systeem. De fototechniek door middel van de hier gebruikte plaatjes heeft een bepaalde schaduwbeeldvor ming als nadeel. Er wordt gedokterd aan methoden om die te elimineren. De volgende lancering staat op de jaar 1968. Dan in het kader van het "Esro"-werk, het werk van de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat ook buiten de Esro om nog een lanceermogelijkheid gevonden wordt. Staking bij Ford geëindigd De directie van de Ford-fabrieken in Detroit en de vakbond van arbei ders in de auto-industrie hebben overeenstemming bereikt om de sta king van de 160.000 vakbondsleden bij Ford te beëintfigen. De staking heeft zes weken geduurd. Na een vergadering van 31 uur werd overeenstemming bereikt over een nieuw arbeidscontract, dat voor ziet in een loonsverhoging van zeker 91 dollarcent (3.25 gulden) per uur voor de komende drie jaar. In het tweede en derde jaar van het contract zullen de lonen onge veer elf dollarcent per uur jaarlijks worden verhoogd. Ook is voorzien in een gegarandeerd loon per jaar. De pensioenen zUn met 30 dollar per maand omhooggebracht voor een man met dertig dienstjaren, voor het tweede en derde jaar van het con tract zijn nog verdere verbeteringen voorzien. De 160.000 leden van de bond die bij Ford werken gingen op 6 septem ber in staking. Voordat zij nu weer aan het werk kunnen gaan moeten zij de nieuwe overeenkomst ratifice ren. Door de.staking zijn Fordfabrie ken in 25 landen en toeleveringsbe drijven eveneens getroffen. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Directrice Tot directrice van de Ned. Vereniging van de Volkszang is benoemd mevrouw Marie Cécile Moerdijk. Verduistering De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 29-ja- rige procuratiehouder uit Spijkenisse veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest wegens verduistering van een bedrag van f 120.000.- ten nadele van twee Rotterdamse bedrij- Stukadoors Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stich ting Vakopleiding Stukadoors- en Terrazzobedrijf zijn gisteren door de voorzitter van de stichting, de heer C. Timmers, in Utrecht oorkondes van verdienste toegekend aan de he ren J. Arnoldes uit Rotterdam, J. C. Beek uit Amsterdam, W. B. Dorland uit Hilversum, D .Immig uit Zwa nenburg, M. H. Molenkamp uit Gro ningen. P. Plokker uit Utrecht en A. Poptie uit Den Haag. Ontwikkelingshulp Nederland heeft er gisteren bij de Verenigde Naties op aangedrongen onmiddel lijk te gaan werken aan een over koepelend plan voor wereldsamen- werking bij economische ontwikke ling, waarin de strategie zou moe ten worden vastgelegd voor het twee de ontwikkelingsdecennium dat in 1970 begint. Minister Udink verklaar de in de economische commissie van de algemene vergadering, dat thans moet worden begonnen met het ont werpen van een ontwikkelingshand vest en een wereldstrategie om de ontwikkelingssamenwerking door de meest doeltreffende kanalen te lei den. Grafsehenner in Brunssum In de kerk van de Heilige Vincentius in Brunssum zijn op het altaar en de bieschtstoelen leuzen gekalkt als ..Satan is onze God" en „Satan zegent Brunsum". Ook werd een aan tal banken met, hakenkruisen be smeurd. Aangzien de man het woord Brunssum met ééns schreef, wordt rekening gehouden met de mogelijk heid dat hy niet uit Limburg afkom stig is. Jongens vermist De politie van Rheden speurt naar de 16-jarige Wil lem August Kemper, op 5 november 1950 in rotterdam geboren en woon achtig Massenweg 8 in Rheden, die sinds 3 oktober spoorloos is verdwe nen. De jongen, leerling van de tech. nische school in Arnhem verliet op de ochtend van 3 oktober zyn ouder- ïyke woning op weg naar school, maar is daar nooit aangekomen. Hoewel een ongeval niet is uitge sloten. wordt het waarschijnlijk ge acht dat hy ergens in het land werk zaam is in de horeca sector. Ook is het niet uitgesloten dat hij in het buitenland verblikt. Schip gestolen Uit de haven van Paramaribo is in de nacht van donderdag op vrijdag de motortrei- ler „Big Chief" gestolen. Het schip, dat eigendom is van een Amerikaan se visser is gisterochtend gezien door de bemanning van het lichtschip voor de Surinamerrivier toen het naar zee voer. Later werd het va rende in de richting van Barbados gezien. De scheepvaart is verzocht naar de „Big Chief" uit te kykn. Blinde stekelaal geboren Een nietige baby van nauwelyks vyf cen timeter lengte die in een van de bas sins van het Artis-aquarium het le venslicht aanschouwde, vormt op het ogenblik de trots van de Amsterdam se dierentuin. Het is een blinde ste kelaal, een pas in 1959 by de stroom versnellingen van de Kongörivler in de omgeving van Klnsjasa ontdekte vissoort. Het is thans voor het eerst dat deze vissen, die men slechts hoogst zelden in een aquarium kan bewonderen in Europa alleen in Artis zich in gevangenschap heb ben voortgeplant. De stckelalen zijn volkomen blind. Van de ogen is niets meer te zien. Op de plaats waar de ze zich hadden moeten bevinden groeien schubben. Pypleidingfraude De officier van Justitie in Breda. mr. J. Louëtt- Feisse, heeft gisteren een uitvoerder uit Wolvega, verdachte in de pyp leidingfraude in West-Brabant, op vrije voeten gesteld, zodat de man niet meer voor de raadkamer van de rechtbank hoefde te verschynen. De tweede verdachte, een uitvoerder uit Den Haag werd door de officier van Justitie wel voor de raadkamer van de Bredase rechtbank gebracht. De raadkamer heeft besloten deze ver dachte nog voor een termyn van veer tien dagen gevangen te houden. Schadevergoeding In Moskou is gisteren een overeenkomst tussen Nederland en Rusland getekend, die de schadevergoeding regelt voor vooroorlogse Nederlandse belangen en eigendommen in de voormalige baltische staten. Estland, Letland en Litouwen. Het gaat hier om een schadever goeding van Rusland aan Neder land èn omgekeer. Beide vergoedin gen bedragen ongeveer 3,4 miljoen den. Het betreft hier een overeen komst met gesloten beurzen. De schadevergoeding van Neder land en omgekeerd. Beide vergoedin- uitgaven, die de Sowjet-Unie na de tweede wereldoorlog heeft gedaan voor repatriëring van Nederlandse burgers uit Oost-Europa. BUITENLAND Voorzorg De internationale luchtvaartmaatschappijen, die het Britse „Comef'-straaJvltegtuig in dienst hebben, is veraocht met deze toestellen niet hoger te vliegen dan 8.200 meter. Hawker Siddeley Avia tion, de f abrikan te van de „Cornet", adviseerde deze maximum-hoogte aan te houden by wyze van tijdeiyke voorzorgsmaatregel na het veronge lukken van een „Cornet" buiten de Turkse kust. Schip tegengehouden Het Griek se schip „Ypatia" is gisteravond even buiten de haven van Beira door de Britse marine tegengehouden toen het de haven wilde binnenvaren, al dus de Zuidafrikaanse pers. Beira is de invoerhaven van petroleum Rhodesië geweest. De Britse me patrouilleert in de nabyheid om de sancties tegen het land af te dwin gen. Koreaans grensincident Noord- koreaanse militairen hebben een grenspost beschoten waarbij volgens mededelingen van Zuidkoreaanse zij de twee Zuidkoreaanse soldaten om het leven kwamen en vier werden ge wond. De Noordkoreanen beschoten de grenspost met artillerie, waarop de Zuidkoreanen het vuur beant woordden. Over verliezen aan de an dere zyde is niets bekend. Boerendemonstratie Ongeveer duizend Franse boeren hebben giste ren in Castelsarassin betoogd tegen het landbouwbeleid van de regering en gedurende korte tijd het verkeer op een weg en een spooriyn geblok keerd. Tegen Amerikaanse protectie Vijftien landen hebben officieel ge protesteerd tegen de voorgenomen importquota in de Verenigde Staten. De landen die bezwaar hebben tegen de protectionistische voorstellen van het congres waren de zes EEG-lan- den (Frankrijk, Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg), Engeland. Oostenrijk, Canada, Aus tralië, Japan, Zweden. Noorwegen, Denemarken en Finland. Ontvoerde terug Na betaling van een losgeld van naar verluidt 50 mil joen lire (300 duizend gulden) is de tiende persoon die dit jaar op Sardi nië werd ontvoerd in vryheid gesteld. Twee jongemannen, die volgens de politie waarschynlijk rechtstreeks of indirect by de ontvoering waren be trokken, hebben gisteren bij het aan breken van de dag de bekende rönt genoloog prof. Deriu. die tien dagen geleden werd ontvoerd, thuis ge bracht. De 64-jarige specialist was geheel uitgeput. Bosbrand in Brazilië By een bos brand in een gebied rond 100 km ten oosten van Belo Horizqnte, de hoofd stad van de Braziliaanse staat Minas Gerais, zyn tenminste 10 personen om het leven gekomen. Ruim 100 man bestryden de brand, zy pogen in de eerste plaats te voorkomen dat het vuur dorpen in het gebied beriekt. Vlucht naar het Westen De West- Duitse grenswacht heeft meegedeeld dat de afgelopen drie maanden 106 Oostduitse burgers en 20 Oostduitse grenswachten naar West Duitsland zyn gevlucht. Britse regering onverbiddelijk jegens stakers (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Arbeid Gunter, heeft de bond van spoorweg personeel meegedeeld dat de rege ring onverbiddeiyk zal ingrypen wanneer de bond zyn leden zal bly- ven verbieden om extra werk te ver richten. De regering steunt de spoor wegdirectie die ledereen naar huis stuurt die niet bereid is om extra werk te doen. Als gevolg van dit conflict is het goederen- en perso nenvervoer ernstig ontwricht heb ben de laatste 48 uur meer dan vier duizend treinen niet kunnen ryden. Minister Gunter heeft de spoorweg vakbond verteld dat de regering en de spoorwegdirectie tot geen enkel compromis bereid is en dat Pas °P" nieuw onderhandeld kan worden wanneer de bond het verbod, tot ex tra werk zal hebben opgeheven. De bond zal dit. weekeinde zyn standpunt bepalen. Wanneer de vak bond zal volharden zal ongetwijfeld de regering de noodtoestand afkon digen, die de regering machtigt hel leger in t? schakelen om de nood zakelijke aanvoer van levensmidde len, kolen, post ^nz- te waarborgen. Een kolenmyn in Wales heeft reeds medegedeeld te moeten sluiten om dat de kolen niet op het terrein van de miln kunnen worden ongeslagen alle vervoer onmogelijk is ge worden- De vyf tienduizend wilde stakersin de havens van Londen en Liverpool hebben opnieuw op een massa verga- nering besloten te biyven staken. De Kamers van Koophande' hebben de regering in een telegram gevraagd snel in te grijpen omdat de import noodzakelyke levensmiddelen onmogelijk dreigt te worden en dat voor tienduizenden aan voedse lin de havens bederft. Frontale botsing Vier militairen op slag dood Een frontale botsing tussen een vrachtauto en een personenauto heeft gistermiddag om vyf uur op de E10-weg in Edam vier slachtoffers geëist. De personenauto, waarin vier mi litairen zaten, was op weg naar Den Helder. By een inhaalmanoeuvre na derde van de andere kant de vracht auto. Teneinde een frontale botsing te vermyden weken beide auto's naar dezelfde wegberm uit, die ter plaatse tamelyk breed is. Door deze noodlot tige samenloop ontstond de botsing. Alle vier de inzittenden van de per sonenauto waren op slag dood. De chauffeur van de vrachtauto werd licht gewond. De vier omgekomen be roepsmilitairen van de marine zyn de 25-jarige J. G. Dokter, de 34-ja- rige A. H. A. Wils, de 30-jarige G. T. Kreleger en de 31-jarige H. C. Veld kamp. zy hadden allen de rang van korporaal-machinist, waren gehuwd en woonden in Den Helder. ZATERDAG Cantine Clos en Leembruggen: Rull- :ontact „Philatelica". 7.30-10 uur nam. Roomburghockeykantine: Folk Beat 14. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer) Nationale postzegelrulldag. 10 uur voorm.6 uur sterretj' ZONDAG Rijnlands Lyceum (M- H. Tromp- laan): Geip. voor oorspronkelijk Chris tendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. >ond. Be zinningsbijeenkomst o.l.v. dr. J. Cohen. 10.15 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. Spr, dhr. Diender. 10.30 uur voorm. Zljlsliigel 2. Volle Evangel le-zendilng Spr. evang. J. Zijlstra, 10 uur voorm., evang. P. Imbert, 7.30 uur nam. MAANDAG Academie (filmzaal): Discussie- ARRESTATIE ARABIEREN IN ISRAEL In een grot in het gebied vam Je- nin, op de westelyke oever van de Jordaan, hebben Israëlische troepen elf Arabieren gevangengenomen, die bewapend waren met Chinese en Russische wapens. Volgens Israëli sche officieren is de groep uitgezon den door „het Palestynse Bevrij dingsfront" en opgeleid is een Sy- risch legerkamp. Generaal Rabin, de Israëlische stafchef, heeft gisteren verklaard dat de „huidige verdedigingslinies van Israël langs het Suezkanaal in het zuiden, langs de Jordaan in het oos ten en de hoogte van Golan in het noordoosten, de beste verdedigings linies zyn die Israël ooit heeft ge had". Generaal Rabin hield een ope ningsrede op de jaariykse conferen tie van het Israëlische exploratiege nootschap. Hy zei dat deze verdedi gingslinies volkomen andere voor waarden scheppen voor de Israëlische veiligheid in vergelyking met de ou de grenzen. De generaal richtte zich tot de Arabische landen met de woorden dat er „geen ander alter natief voor oorlog is dan vrede". De Israëlische radio heeft gister avond meegedeeld dat Israël een buislelding van de haven EUat, aan de Golf van Akaba, naar de Middel landse Zee zal aanleggen voor het vervoer van olie. Naar verluidt zul len Europese financier* een aandeel nemen In het project, dat honderd miljoen dollar gaat kosten. De lei ding zal volgens deskundigen in Tel Aviv een jaariykse capaciteit van vyftig miljoen ton hebben. Israël wil hiermee concurreren met het Suez kanaal. Geen wetteloosheid' Dlscussle-avo" van Er— „Partijvorming Anno 1967". Den Burcht: Ledenverg. afd. Leidt; Gebou.7 Chr. Soc. Belangen: k#. Chr. Bond van Overheidspersoneel. st,. dhr. J. H. v. d. Jagt over „Bezul£ glngsbeleid t.a.v. overheidspersoneel", Kagerstraat 1: opening uitbreidt Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hoo' 2.30 uur nam. Middelweg 28. Verkoopdagen Hat' werkclub Vrijz. Herv. 25 uur nam. Oegstgeest (Wlllibrordgeb.)Opent* re kapdemonstratle NKKP. 8 uur nsj DINSDAG Den Burcht (Jacobazaa __s Filmclub 16 „Prima della Revoluzloni' Stadihuis (Burgerzaal): Dag der Vc Naties. Spr. prof. Jhr. „De betekenis van bewapende wereld", f Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Sc Maatschappij voor Nijverheid en Hu del. Spr. Ir. M. L. Kalff over „Hulars ting van de Universiteit". 12.3f Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): richting Haarlemmerstraat-Comité, Lakenhal Opening tentoonatelUi „Spelen en lezen" 8.15 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronicacls werkclub Vryz. Herv. Zylslngel 2. Volle Evangelie-zendi Spr. evang. J. van Veelen. 8 WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreekt sociale raadsvrouw. 46 uur nt Rest. Van der Heijden: Ver. dagogiek. Spr. dhr. J. van Rlesen ci seksuele voorlichting op de laft school. 8 x St.-Antonius Clubhuls: Toneelsxa Selskip „Fryslan". 8 uur nar DONDERDAG Dr. A. van Voorthuysenschool (Mi nlxstraat)Ouderavond (installi; schoolhoofd, de heer O. J. Augustlm De Hoeksteen (Levendaal 1): Jodj BIOSCOPEN Zondag 2.3 Rex „De Prooi", 18 Jaar. Dij lljks 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2: In Washington zyn gisteren een heden parachutisten aangekomen, die tot taak hebben mét name het Pentagon (Ministerie van Defensie) te beschermen. Zoals bekend is dit het voornaamste doelwit van de anti-Vietnambetogingen die in het weekeind in de Amerikaanse hoofd stad zullen worden gehouden. De regering heeft duideiyk laten mer ken dat zij vastbesloten is de orde tydens de betogingen te handhaven. Van hun kant hebben de organisa toren van de betogingen verklaard dat zy weliswaar een vreedzaam verloop van hun actie willen, maar dat sommige betogers „een ernstige poging" zullen ondernemen om tot het Pentagon door te dringen en daar een sit-down demonstratie te houden. Het Pentagon is inmiddels in een fort herschapen. Rondom is een om heining van twee meter hoogte, voorzien van prikkeldraad, opgetrok ken. De voornaamste toegangswegen zijn afgesloten. Ieder die het ge bouw wil binnengaan krijgt een politie-escorte, zelfs degenen die een geldig doorgangsbewijs hebben. Bij de omheining zyn luidsprekers ge- installeerd waardoor instructies aan de ordebewaarders zullen worden gegeven. Een delegatie van anti- Vietnambetogers trachtte gisteren op het ministerie van Justitie een dui zendtal oproepkaarten voor de mili- litaire dienst terug te geven. Zy moest onverrichterzake terugkeren. Een functionaris van het departe ment v:#n Justitie heeft gisteren ver klaard, dat de regering by de anti- oorlogsdemonstraties van het a.s. weekeind geen wetteloosheid en wanorde zal dulden. Redelijke voorwaarden Het was onderminister Warren Christhoper, die tot de pers zei: .Dit moet iedereen die naar Washington komt begrijpen. Laat niemand zich vergissen, het verstrekken van een vergunning is geen vrybrief voor wetteloos gedrag". Zoals bekend heeft de regering de demonstraties toegestaan, maar voorwaarden gesteld. Die voorwaar den. zei Christopher, zyn bedoeld om de veiligheid van de hoofdstad te verzekeren. „De voorwaarden zyn redeiyk en we zyn van plan die af te dwingen". „Het Nationaal comité voor ver- antwoordelyk patriottisme" heeft een „operatie-Dankbaarheid" ter onder steuning van de Amerikaanse oor logsinspanning in Vietnam georga niseerd. Er zullen optochten en de monstraties worden gehouden die moeten samenvallen met de anti- Vietnambetogingen in Washington. Op aanplakbiljetten is automobilis ten gevraagd overdag met het licht aan te ryden. De Amerikaanse bur gers is verzocht 's nachts in huis licht te laten branden als uiting van dankbaarheid voor de Amerikaanse solidariteit met Vietnam. Gevecht in Oakland Bij het recruteringscentrum van het Amerikaanse leger in Oakland, Californië, is het gisteren tot ge vechten gekomen tussen politie en ruim 10.000 betogers tegen de Ame rikaanse Vietnam-politiek. De betogers, die al de hele week voor het centrum in actie waren ge weest, gooiden auto's omver om de wegen te blokkeren waarover nieuwe recruten per bus zouden worden aangevoerd. Sommigen gooiden vuur- pylen, stinkbommen en flessen naar de politie. De betogers hadden ken- neiyk gerekend op onlusten, want velen droegen helmen en houten schilden. Nadat de politiemannen in een formatie van acht ryen dik de be togers van de ingang van het cen trum hadden verdreven, kwam het tot gevechten toen de auto's voor de ingang omver werden geworpen. De organisatoren van de betoging hadden op een opkomst van zo'n I 5.000 personen gerekend. Dit aantal I groeide aan tot het dubbele. Dagelijks 2.15 en 7.30 v Luxor „Agent 077 Opeu „Marokko", 14 Jaar. Dagelijks 2.3i en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Camera ..Qui etes vous Polly M goo?". 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en Wassenaar, Astra „Mr. Solo... schaakmat (One spy too many). 14 Vrhdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.15 ue Zondag 7.30 uur. „Muiterij op Bounty", 14 Jaar. canda". Van maandag t.e.m. vrM bovendien n dagavond 810 uur. (tot 1 novemb! Kunstzaal Heuff (Wassenaar): Ti toonstelling van werken van J. C. Co8saar en Elisabeth Gerst. Geope maandag t/m zaterdag 10 uur voet 5 uur nam.; bovendien dlwdi avond 810 uur nam. (t/m ber). De Lakenhal: Dag. 10-5 1-5 uur. 10—5 uur; zond. 15 uur (tot 5 vember). I .egermuseum Pesthulslaan) uitzondering van zaterdag van 10- (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenlcur (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de geschied der natuurwetenschappenDag. uur, zond. 1-4 uur. AVOND- EN NACHTDIENST Tl APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevall" Apotheek Tot Hulp der MensclPr Hooigracht 48, tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. Breest Smallenburg, Leiderdorp, waargenomen door Apotheek Totc der Menschheid. De Oegstgeestse Apotheek en theek Voorschoten zijn de gehele fl geopend. WEEKEINDE-DIENSf DER HUISARTSEN Zaterdagmorgen vóór 12 uur ru plege men de eigen hulsarts, da! tot maandagmorgen dokterstele!' 2 2 2 2 2. HAAGS AGEND, Kon. Schouwburg, 20.15 uur H» Comedie „Van de brug af gezien". Kurzaal, 20.15 uur Residentie Ort o.l.v. Bruno Maderna m.m.v. Konfl ZONDAG 22 OKTOBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur HM Comedie „Van de brug af gezien". nanl Budapester Zigeuner Orkest. Dlllgentla, 14.30 uur Gérard Sou bariton, m.m.v. Dalton Baldwin, p 20.15 uur Martinu-planokwartet. DINSDAG 24 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur. Comedie „In wankel evenwicht". Kurzaal. 20.30 uur Dave beck Quartet. WOENSDAG 25 OKTOBER

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2