gevaarlijk oversteken bij de Meerbnrgkerk Nog veel raadsels rond instrumenten Venus IV iitslagen en standen ierdorpse bridgers Opening van winkelcentrum Laat men bedoelingen van Sowjet-Unie goed begrijpenzegt Home Veldslag in Zuid-Vietnam FïDOFVl 111 - OPHAALDIENST. Bestuur P.S.P. IjATERDAG 21 OKTOBER 1967 peterwoudse Hoge Rijndijkbewoners tillen zo spoedig mogelijk tunnel Hord optreden tegen handel durven onze kinderen niet al- naar de Sint-Bemadusschool je Hoge Ründijk te laten gaan. oversteken is levensgevaarlijk", woorden tekenden wij op uit de J van een huismoeder. Vier maal tig legt zü de afstand van de igommerstraat naar de Meer kerk in Zoeterwoude (bijna op tens van Leiden) af. En zij doet ilet alleen! hoofd van de Sint-Bernardus- 1 de heer P. de Vrind, zegt het ,1 Is voor de kinderen levens- irlijk. Met een aantal van ruim onderd auto's, dat in een kwar- (isseert, acht ik het inschakelen verkeersbrigadiertjgs onverant- klijk. Verscheidene ouders wil geen geval, dat hun kinderen ipdlertjes optreden. Het aantal rs en bromfietsers, dat hier pas- heb ik niet opgenomen", week lang heeft de heer P. de Ldie voor en na elke schooltijd kinderen overzet, het aantal ide auto's nauwkeurig geteld, ■beurde in de week van 25 tot '.29 september van 8.30 tot 8.45 morgens en van 13.30 tot 13.45 middags. Dus alleen voor het van de schooltijden. Bij het van de school werd er reke- iè gehouden, dat de ouders ost haalden. volgt de telling van het ver beide richtingen: bg 368 en 318, dinsdag 372 en lensdag 230 en 171, donderdag 55 naar Lelden en 184 naar en 365 (200 en 165) en vrij dag 675 (350 en 325) en 513 (267 en 246). In totaal 3833, waardoor dus gemiddeld van half negen tot kwart voor negen en van half twee tot kwart voor twee 426 auto's passeren. In de vergadering van de Zoeter- woudse gemeenteraad is reeds meer malen aangedrongen om bij de be voegde autoriteiten de Hoge Rijn dijk is een rijksweg te pleiten voor de aanleg van een voetgangerstunnel. Dat is tot nu toe zonder succes ge bleven. Dat er iets moet worden gedaan is zeker, want de situatie, zoals deze thans is, is onhoudbaar en bovendien neemt het verkeer met de dag toe. De bewoners van de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk vragen zich af of er eerst een of meer ernstige ongelukken moe ten gebeuren voor men van hoger hand aandacht gaat schenken aan deze gevaarlijke oversteekplaats. Niet alleen kinderen uit Zoeter woude. maar ook van de Engelen- daelschool in Leiderdorp moeten hier geregeld oversteken als zü de school- mis bezoeken. En dan hebben we nog niet eens gesproken over de ouderen, die by het kerkbezoek van de ene naar de andere züde van de Ründük moeten. Ook stellen de Hoge Rynidük- bewoners de vraag of hier niet een taak ligt. voor de rijkspolitie zolang er nog geen voetgangers tunnel is om bij het begin en het einde van de schooltijd toezicht te houden bij het oversteken. Zü den na en de uitslagen en 9e ronde van de pa- ran de Leiderdorps e echtpaar Van Klave- na 9 randen) 205 (8e Tüssen-De Winter Berlich-Van Leeu- 10; heren Loof-Witkamp ohtpaar Danz 905; 198; Zonneveld 905; 190; 887; 194; he- Vries 874; 197; echt- 873; 168; heren Jans- 162; echtpaar Kiel 838; 'aar Lenaers 836; 167; he- ïhutte-Vogelenzang 833227 Van der Bül-Van der Koog Si: dames Van Gelder-De Jong ■W; heren Karstems-Karstens ,787; 213; echtpaar Zwanenburg 787; j 159; echtpaar Vos 784; 159. Groep zwart: heren Van Berge j Henegouwen-Duyker 1042 209; echt paar Vrinten 1004; 205; echtpaar Wessels 973; 213; eohtpaar Groes- beek 934; 233; heren De Koning- Van Zonneveld 918; 194; echtpaar Verduyn 915: 192; heren Beek-Bosse 881; 205; heren Hoogervorst-Van der Vliet 872; 152; dames Hoogervorst- Zandbergen 862; 221; dames Schutte -Zwarts 857; 214 eohtpaar Van der Pool 846: 195; mevrouw Van der Bijl-heer Van der Byl 846; 181; echtpaar Stokhuyzen 842; 165; me vrouw Van der Kommer-heer Van der Kommer 830; 180; dames Van den Brink-Van Sohendel 813; 209; dames De Gra af f-Onrust 806; 147; heren Veldhuyzen-Van Vliet 772; 174; echtpaar Wenink 539; 167. middelen (Van onze correspondent! I De advocaat-generaal bü het I Haagse gerechtshof, mr. F. J. G. ba- j ron van Voorst tot Voorst wil de in ons land woonachtige Turken en i indruk dat de Turken in ons land de Nederlandse justitie hard zal optre- I den tegen de handel In verdovende I middelen. j „Tot voor kort dacht ik dat ln Tur- kye minder zware straffen werden gegeven voor het bezitten of verhan delen van hasjiesj dan in ons land, maar informatie by Interpol heeft j my inmiddels het tegendeel geleerd. Alleen al op het bezitten of vervoeren van hasjiesj staat in Turirije een mi nimumstraf van tien jaar. Onder be paalde omstandigheden wordt de handel in verdovende middelen daar zelfs met de dood bestraft. Ik heb de indruk dat ed Turken in ons land de Nederlandse wetgeving op dit gebied nogal gemakkelük vinden. Met dat idee moeten we afrekenen. Want de handel in verdovende middelen neemt hier hand over hand toe. De Haagse politie heeft de speciale brigade voor verdovende middelen al met vier man moeten versterken". De Haagse advocaat-generaal deed deze mededeling gisteren tydens de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen een 28-jarige Turkse fabrieksarbeider, die wegens het in bezit hebben van 13 strips hasjiesj door de Haagse rechtbank was ver oordeeld tot zeven maanden gevange nisstraf met aftrek. De advocaat-ge neraal eiste in hoger beroep dat de Turk twee jaar gevangenisstraf met aftrek zou worden opgelegd. Sir Bernard Lovell, directeur van het Britse Jodrell Bank Observatorium, heeft gisteren bekendgemaakt er nu zeker van te zijn dat de signalen van het Russische ruimteschip Venus IV werden uitgezonden terwijl het instrumentenpakket langzaam door de dampkring van Venus daalde. „Ik geloof niet dat er elektronische instrumenten zijn die de hoge temperatuur kunnen doorstaan en na te zijn geland op de planeet in werking blijven", aldus de Britse geleerde. Het hoofd van de Sint-Ber- nardusschool aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude helpt zijn leerlingen bij het oversteken van deze drukke en gevaarlijke rijks weg. Foto LD/Holvast) hopen van harte, dat er binnen niet al te lange tüd een bevredi gende oplossing zal worden ge vonden. Het nieuwe Oegstgeestse winkel centrum „Lange Voort" zal woens dagochtend, 1 november om 10 uur, worden geopend door burgemeester H. L. du Boeuff. Twijfel Lovell zei dat hü op het moment dat de hoogfrequente signalen wer den ontvangen geen idee had van de landingstechniek van de Russen en niet had kunnen vaststellen of die signalen uit het instrumentenpakket waren gekomen terwül dat langzaam daalde, dan wel terwül het stil lag. De Engelse hoogleraar meent nu dat Prof. Vollgraff (91) overleden Prof. dr. C. W. Vollgraff, oud- hoogleraar ln de Griekse taal- en letterkunde in Groningen en Utrecht, is in Huis ter Helde op 91-jarige Ieeftüd overleden. Prof. Vollgraff, die in Haarlem werd geboren, studeerde aan de uni versiteiten van Brussel, Utrecht, Göttingen en Berlijn. In 1901 pro moveerde 'hy en vertrok direct daar na naar Athene door de regering aangewezen als Nederlands lid van de Franse archeologische school waar hy een oudheidkundig bodem onderzoek instelde Or. Vollgraff weird in 1903 be noemd tot privaatdocent aan de Utrechtse universiteit. In 1908 werd hü hoogleraar ln Groningen en in 1916 keerde hy terug naar Utrecht, waar hij het hoogleraarschap ver vulde tot aan het bereiken van de pensioengerechtigde Ieeftüd in 1946. In 1924 werd prof. Vollgraff lid van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen, in 1937 geassocieerd lid van de Koninklyke Academie van België en in 1948 ge-1 associeerd lid van het Institut de France. Talloze publikaties versche- nen van zijn hand. Prof. Vollgraff heeft tussen 1934 en 1938 meegeholpen aan de opgra vingen op het Damplein in UtrechtI die interessante gegevens aan het licht brachten over de situering van j het oudste Romeinse legerkamp ter j plaatse en over de Batavenopstand in 69 en 70 na Christus. Prof. Voll graff verrichtte ook oudheidkundige onderzoekingen in Lobitih, De Meern en Mook en op het Griekse eiland Ithaca. het tüdens de daling gebeurde en dat de signalen ophielden toen de instru menten de oppervlakte van de pla neet bereikten. Waarnemers in Moskou twyfelen aan de juistheid van de Russische bewering dat de Venus III het vorig I jaar de planeet heeft bereikt en zü plaatsen ook een aantal vraagtekens achter het succes van Venus IV. De korte bekendmaking van woens dag over het technische succes van de Venus IV en de paar aanvullende mededelingen in de Russische pers wüzen erop dat de metingen uit de dampkring van de planeet werden verstuurd en niet van de oppervlak te. De hoogste gemelde temperatuur van 280 graden celsius en de groot ste druk, 15 maal de atmosferische druk op aarde op zeeniveau, behoe ven geen metingen van de oppervlak te te zün. In het communique werd gezegd, dat de gegevens naar de aarde ge stuurd zyn toen de Instrumenten in ongeveer anderhalf uur 25 km door de dampkring van Venus naar de planeet daalden. Er is niet bekend gemaakt dat de instrumenten nog ge gevens uitseinden nadat zy de 9pper- vlakte hadden bereikt. Ook is niet be kend waar de uitzendingen zyn opge houden en waarom. Misschien weten de Russische geleerden het ook niet. Misschien zyn de instrumenten door de hitte gesmolten of is de parachute verbrand, waardoor de fijngevoelige apparatuur op Venus te pletter is ge vallen. Het officiële communique heeft ge zegd dat de instrumenten een lang zame reis door de dampkring hebben gemaakt en afzonderlyk werd gezegd dat zy geland zün. Maar er is niet gesproken van een zachte landing in de betekenis die in algemeen gebruik is gekomen ten aanzien van de maan. Slechts het officiële persbureau Tass heeft in verwrongen taal en in los staande berichten gesproken van een zachte landing. De geleerden zyn voorzichtiger geweest. Verbrand Het pak instrumenten werd op een niet genoemde hoogte boven Venus losgemaakt van het ruim een ton wegende ruimtevaartuig, dat het in vier maanden van de aarde had overgebracht. Daarna is de draagra- ket in de dampkring van Venus ver brand. Dit wekt de vraag op of de Venus III op 1 maart 1966 op de planeet is neergestort, zoals Moskou heeft be weerd, of ook ln de dampkring is verbrand. Venus III had ook instru menten naar de planeet moeten la ten dalen, maar de radio van dit ruimtevaartuig viel weg voordat het Venus bereikte. Derhalve konden de Russische ge leerden niet weten of het pak instru menten van de Venus III werd los gemaakt. Als dit niet is gebeurd, al dus de waarnemers, dan moet alles van Venus III in de dampkring van de planeet verbrand zajn, welke zo als de Russische geleerden woensdag ontdekt hebben, veel dichter is dan zü verwacht hadden. Hoe dichter de dampkring is, des te groter is de kans dat een ruimtevaartuig door wryving verbrand. Waarnemers vinden het ook steeds een raadsel waarom zo weinig gege vens van de Venus IV zijn bekend gemaakt. In aanwezigheid van vele ge nodigden onder wie burgemees ter J. A. Detmers, (rechts op de foto) heeft wethouder P. van Hofwegen gisteren de eerste paal geslagen voor een complex van 49 woningen aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude. Deze wonin gen, in de vrije sector, zullen wor den gebouwd door de fa. Nagte- tel k gaal en Zn. uit Leiderdorp. Het heeft ongeveer zes jaar geduurd voordat een begin met de bouw kon worden gemaakt. Voordat de eerste paal werd ge slagen. sprak de heer J. Kroeze, mede-firmant van het aanne mersbedrijf, woorden van dank tot het gemeentebestuur. Ook voerde burgemeester Detmers het woord. (Foto LD/Holvast) Zuid Vietnamese infant-er isten heb- ben gisteren in een veldslag in de noordelükste provincie van Zuid- Vietnam. 32 km bezuiden de gede militariseerde zone, 195 communisti sche militairen gedood. De regerings troepen leden zelf matige verliezen in de gevechten naby Hai Long in j de provicie Goeang Tri, die zich vrü- flag afspeelden. Vierhonderd Zuid- vietnamezen raakten slaags met een bataljon van ongeveer gelyke groot te. Er werden 31 vijandelijke wapens buitgemaakt. Deze slag was het enige belangrijke vuurcontact waarvan melding werd gemaakt. Amerikaanse troepen raak ten slechts verwikkeld in kleine schermutselingen. Noordvietnamese troepen zün sa- men met strijdkrachten van de com munistisch gezinde Pathet Lao een offensief begonnen in de omgeving van Nam Bac in noordelijk Laos, waar voldoende rijst is om twee ba- tiljons eên jaar lang te voeden. Dit ls meegedeeld door kolonel Savad- faifa, commandant van de regerings troepen ln het gebied. Volgens de kolonel waren eerder dit jaar twee communistische aan vallen en op het gebied afgeslagen, maar worden thans de heuvels rond Nam Bac een voor een veroverd. Het Noordvietnamese persbureau heeft ontkend dat Noordvietnamese eenhe den zü aan zü met de Pathet Lao strijden. Maresingel (van JUli- ■»t tot Zwarte Pad), Prins totraat, Koningstraat, Bronk- "iat, Willemstraat, Prins Hen tot en plein, Mauritsstraat, de Colignystraat, Waldeck straat. Marnixstraat (van tot Willem de Zwij- 'i Amaliastraat, Johan Wil- Üsostraat, van Hogendorp- van Limburg Stirumstraat, Winstraat, Falckstraat, Anna ef, Oil! Penstraat, Kemperstraat, Mo to?: ter Haarkade, Boshuizer- teL I ®°shuizerkade, 5 Meilaan, 16, Bevrijdingsplein Gerrit v I-42S' r*6*'» Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat. Joh. Poststraat. Walraven van Halstraat. Wiardi Beckmanstraat. v. d. Helmlaan. Arent Brunstraat. .Lieven de Key- straat. Zocherstraat, van Banchem- hof, de Bazelstraat, Jac Roman straat Jan Keldermanstraat, Ving- boonshof. Jacob van Campenlaan, Voorschotenseweg, Stalparthof, van 's Gravensandestraat. Berlagestraat Donderdag: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrek vaart) Pasteurstraat, Hansenstraat en Korte Hansenstraat, Leeuwen hoekstraat, Groenoordstraat en plein Lucas van Leydenstraat Bakker Korffstraat, Jan Lievenstraat. Frans van Mierisstraat, Gabriël Metzu- straat, Broekweg. Stadspolderweg Haarlemmerweg. Raampoort. Raam straat, Maredijk, Piet Heinstraat Vondelstraat, Poelgeeststraat. Schutterstraat. Maredükhof je Vaart kade Aloëlaan, Rünshurgersinge) Marislaan. Mussenbroekstraa t. Vrijdag: Veilingkade, Lammen- schansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein)Lammen- schansplein, Zoeterwoudeseweg, Me loenstraat, Appelstraat, Tomaten- straat. Druivenstraat, Kersenstraat Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lammebrug tot spoor- lün), Vlietweg, Zoeterwoudseweg, Crones tein. Zuidzee-eilanden Dr. S. Kooyman, die enkele jaren geleden een studiereis door het Zuid zeegebied maakte, vertelde gister- gisteravond voor de Vereniging van Vrienden van het Ryksmuseum voor Volkenkunde in Leiden over deze reis. Aan de hand van een prachtige col lectie kleurendia's gaf spreker een indruk van enkele van de Zuidzee- landen en hun bewoners. Bovendien gaf spreker aan de hand van oude I tekeningen en gravures een inzicht J over de traditionele culturen van i deze gebieden, die nu grotendeels zyn verdwenen Tydens de jaarvergadering van de afdeling Leiden, van de PSP is het bestuur als volgt samengesteld: mej. A. v .d. Zande, voorzitster; mevr. M. W. J. van Hal—Klap, secretaris, de kern; P. van 't Zelfde.penningmees- ter; J. Kretzschmar, algemeen be stuurslid; H. Amptmeyer, scholings secretaris en P. Kretzschmar, vice- voorzitter 2e Propagandist. Marktberichten Davlne 150--190. Indian Polls. 220— 250, Lilian Hoek 125—150, Lyona 200 —220 Koens Elite 125—135. Tokio 220 —280, Madeleln 150Luclda 90110. Oranje Wonder 200220, Pinoccio 90 —110, Golden Orfi 85—115. Irissen 85 220, Freesla's: Golden Yellow 185 200, White Swan 225380 per bos Am. Anjers: Witte Sim 18—22, Rode' Sim 16—19, Crowly Sim 16—18, Carry Sim 14—16. Keefers 16—21. Farah Diaba 18 22. Arthur 1720, Oranje Triumph 2024. Dusty 1820. Geplozen Chry santen- Alex Bedser 2535, Diplomaat 4050. Breltner's 2030, Born Holm 3040, Gerbera 2035, Anthurlum 125 —250. Rozen: Carol 1214. Baccara 3050. Garnet 1113. Zorina 1424 per stuk. Chinees protest China heeft bü de Britse zaakgelastigde in Peking. Hopson, een protest ingediend tegen het sluiten van de grens bü de brug in Man Kam. Geprotesteerd wordt ook tegen de onlangs voorgevallen grensincidenten in het district Sjoem- sjoen. Ex-primier Sir Alec Douglas Home van Engeland heeft gisteren op het congres van de Britse conservatieve partü in Brighton Engelands bondge noten ervoor gewaarschuwd de be doelingen van de Sowjet-Unie niet mis te verstaan. Home. die Brits minister van Bui tenlandse Zaken was voor hü Mac- Millan in 1963 als premier opvolgde, meent dat het Westen nooit een po sitie, zelfs geen tactischeaan de Russen moet prüsgeven zonder een waterdichte garantie. De Russen verachten zwakheid, aldus Home, en waar zy die aantreffen zullen zij die grondig exploiteren. China zal wel vyandig tegenover Moskou blyven staan en dit zal Rus- lands belangen meer doen samen vallen met die van West-Europa. Nu wordt de toestand echter beheerst door een Sowjet-Unie die nog geen afstand heeft gedaan van haar re volutionaire rol in de wereld. Dit neemt echter niet weg dat men ge duldig moet blyven streven naar vreedzame samenleving. De conservatieven willen strengere maatregelen om een eind te maken Edward Heath, de leider van de Engelse conservatieven, danste tijdens een gezellige bijeenkomst van het congres in Brighton met de negentienjarige Jeanne Brink- worth, die gekozen was als Miss Young Conservative aan het toenemende gebruik van lichtverdovende middelen door de jeugd. Met grote meerderheid van stemmen werd een motie goedge keurd, die een veroordeling bevat van elke stap tot een meer tolerante houding" tegenover het gebruik van marihuana, lsd en diverse pillen en preparaten. Dr. McKee. een medicus, zei bij het indienen van de resolutie: „Het ge bruik van verdovende middelen is een statussymbool geworden voor een deel der opgroeiende jeugd". Het lagerhuislid Hogg zei dat Engeland zich niet kan veroorloven de werke lijkheid te negeren en zich ook geen cynisme kan veroorloven en juist dat negeren van de werkelijkheid en dat cynisme worden g e.st im ule^a - dooi: het gebruik var. t!U mutdoW',

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17