Amsterdam kent geen prozaprijzen 1967 toe Kwekers moeten geld afstaan voor opkopen overschotten OUDEN KOETS IN UTRECHT ïBeppJmgen gemengd uwelijk verzachten" Pastoor weigert heen te gaan MARKTBERICHTEN Verdwazing over Jan Cremer Achter de schermen van de hloembollenhandel Gewelddaden in Aden Voor winkelpersoneel Oplossing vijfdaagse werkweek in zicht? IATÏRDAQ 21 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Kritiek op Cower-rapport De federatie van Jongerengroepen uit de Partij van de Arbeid meent dat in het zgn. Cower-rapport een onderzoek naar de mogelijkheden van een wettelijke regeling voor de subsidiëring van de jeugdvorming te weinig aandacht is besteed aan de mogelijkheden van medezeggenschap door de jeugd. Op een gisteren gehouden open baar gehoor over het rapport heb ben vertegenwoordigers van de jon gerengroepen tevens betoogd dat het rapport voorbijgaat aan de pro testfunctie die de jeugd moet hebben. Het is te veel beperkt tot het tradi tionele jeugdwerk, dat een lege huls een oude-mannen zaak" is gewor den. Naar het oordeel van de federa tie willen de opstellers van het. rap port een strak kader voor overheids bemoeienis met jeugdwerk, waarin vrije ontwikkeling zou moeten wor den ondergebracht. De federatie wenst een nationaal onderzoek naar de levenssituatie van jongeren, en het stellen van de grens voor vol wassenheid op 18 jaar. i heden af is in de kostuumafdeling van het Centraal Museum •echt een model van de Gouden Koets tentoongesteld. Dit model n vijfde der ware grootte, werd waarschijnlijk kort na 1901 uid, niet lang dus na het gereedkomen van de echte Gouden 3332 f. die als huldeblijk van de Amsterdamse bevolking aan Konin- f M Uhélmina werd aangeboden bij haar inhuldiging in 1898. Bnnji het tot stand komen van de miniatuurkoetswerkten o.a. it kunstschilder H. W. Jansen destijds voorzitter van de vereni- Arti et amicitiae" en de beeldhouwer A. Hesselink. paneelschildering werd door prof. N. v. d. Waay ingekleurd op hoop! Mnde fotoreprodukties van de ontwerptekeningen die deze voor de originele beschildering, villend zijn voorts de petit-point bekleding door mevrouw A. C. 'fteim-Bicker, wellicht één der dames die ook meewerkte aan de i ding van de echte Gouden Koets en de poppenwaarvan de ngin" werd aagekleed door me). Svee, costumierè van Koningin teina. Naast de pop van Koningin Wilhelmina is er ook een tins Hendrik in het uniform van schout bij nacht, eet koet- tn palfrenier. De miniatuurkoets meet staande op de assen IDS x 39,5 cm. De wielen hebben een doorsnede van 21 cm. Er regS ia. de volgende materialen in verwerkt: ijzer, glas, zijde, flu- len 1 gouddraad, koper, gips, bont en iepenhout. >ekt i besloten de prozaprijs 1967 van de ge meente voorlopig niet toe te kennen omdat in de driehoofdige jury voor deze prijs een controverse bestaat over de toewijzing ervan. Twee van de drie juryleden, de heren H.U. Jcs- surun d'Oliveira en Joh. Phaff, ad viseren de prijs te verlenen aan Jan Cremer voor zijn tweede boek „Ik Jan Cremer" en het derde lid, de heer H. Kaleis, aan Renate Rubenstein voor haor boek „Met verschuldigde hoogachting". Naar de mening van het college dragen de adviezen in de twee ont vangen rapporten „een zodanig ka rakter t.w. dat van een princi- pieel-esthetische discussie over letter kundige normen dat zij door het volgen van een der beide adviezen In de hervormde kerk van Val- zouden zijn gedwongen een besluit te kenburg zijn dit jaar aftredend en nemen, waarin door de noodzaak niet herkiesbaar de ouderlingen B. van een keuze over deze normen Dubbelaar en Joh. v. d. Meij. Aftre- op een bepaald gebied van kunst een dend en wel herkiesbaar zijn ouder- oordeel zou worden uitgesproken". B. ling H. Bos en de diaken B. Küijt en W. hebben daarom de toekenning en G. Vis. i van de prijs uitgesteld in afwachting W. van Amsterdam hebben van de samenstelling van een nieuwe jury. die hen zal kunnen adviseren In het meerderheidsrapport wordt o.m. opgemerkt, dat „Ik Jan Cremer 2", hoewel een bestseller om tal van redenen een boek van literair belang is. „Het beweegt zich in de in Neder land spaarzaam vertegenwoordigde traditie van de grote schelmen- en avonturenroman en brengt hier. door middel van de suggestie een autobio grafie te zijn, individuele variaties op aan. Daardoor is de ik-figuur niet alleen een verre nazaat van Tijl Uilenspiegel en Lazzarillo de Tromes, maar ook van Benvenuto Collini en Frank Harris", aldus de beide juryle den. Het jurylid Kaleis zegt in zijn min derheidsrapport, dat voor hem de bekroning van Jan Cremer slechts mogelijk zou zijn als hij de normen waaraan hij gewend is literatuur te toetsen, overboord zou werpen. Vol gens hem zou bij een dergelijke be kroning gesproken kunnen worden van een literaire ontwaarding en zou het een stunt zijn met een uit- tuurlijk een groot aantal. Maar tegen een export van 1300 miljoen is het niet zoveel. Een paar bloembollen mensen zaten zorgelijk te vertellen, dat er by een veiling wel twee dui zend mand tulpen over waren. Dat z 2 miljoen tulpen! Ze meenden, dat cr verschikkely'k veel over waren. Ook zy wisten niet, dat het een griezelig ü01! ristelijke eenheid, heeft zich op de bisschoppensynode uit oken voor verzachting van de kerkelijke bepalingen voor Bgde huwelijken. (Van onze bloembollenmedewerker) Het bestuur van de Stichting Bloembollen Surplusfonds heeft bekend gemaakt, dat de hyacintenkwekers tien procent van de minimumprijs van hun hyacinten moeten afstaan voor het verkopen van overschotten. De schattingen van vele kwe kers en exporteurs lagen tussen de vijftien en twintig procent! De tulpen- en narcissenkwekers hebben helemaal niets te ,be- ^^j^tje talen, ,want van deze produkten zijn er maar zeer weinig over- jn ieder geval maken kwekery zo- geschoten. Aangezien allerlei teelttechnische opkoopregelingen i wel als export een behooriyk jaar. De i uit de reserves worden betaald is het „kortingspercentage" nul. overschotten aan hyacinten vallen 1 wat tegen, maar verder wordt alles schoon „weggelikt". De pryzen liggen soms wel beneden die van 1956, maar die vergeiykingen liet men dit voor jaar ook niet zien toen de tulpen veel duurder waren! I Dat is heel wat anders dan men aan het begin van het seizoen :dinaal Bea, de hoogste autoriteit van het Vaticaan voor dacht. Het was voor een paar jaar Geschiedenis bedoeld maar nu sebeurt. het n°8- Door die gemakkelyke incassering. Dat verhaal van de opkoop van het ?*Porteurs houden het geld In b« surplus is een ingewikkelde geschie denis. In 1933 zakten de pryzen zo on- geloofiyk diep, dat Engeland geen bol meer wilde toelaten als de Neder landers niet zorgden voor een vaste prys. Men kocht met elkaar de over geschoten bollen op tegen een be paalde prys. Het geld daarvoor biyft een kruis voor de toekomst. De kwam uit de zakken van de kwekers, n„ kardinaal zei te hopen, dat andere J die wel bollen hadden verkocht Men P christelyke kerken dit probleem ookbetaalde een percentage van de ver- sc"hrok e<,ns en d dat op oecumenische wuze zullen be- kochte bollen om de onverkochte te hollen over n aren handelen, zodat door gezameniykkunnen kopen, fabriceerde dikwyis handelen dit kruis verlicht zal wor-1 moeizaam een bodem in de markt IW7 1 1 den. I en de Engelsen bleven kopen. W clclFilClCl lig zyn de hyacinten nog steeds ge bonden aan een beperkte oppervlakte en dat heeft dit jaar dan weer eens niet goed gewerkt. In het bestuur van het Produktschap voor Sierge wassen babbelt men echter lustig voort over teeltbeheersing en opkoop overschotten. Men kan niet eens zeg gen. dat die misvatting komt, door dat de hyacinten zo geweldig zyn ge groeid. De tulpen groeiden namelyk net zo hard. Maar de kwekers daar van hadden een heleboel rommel op geruimd. Ze vertrouwen de vryheid niet zo erg. Met elkaar geloven ze nog in de moeder van de porselein kast. dagend en humoristisch karakter. Na erop gewezen te hebben dat letterkundige zaken echt wel met hu mor behandeld mogen worden en een stunt een verkwikkend effect kan hebben in het vaak zo saaie en plech tige domein van de letteren vervolgt de heer Kaleis: „Ook al om aan de nare rol van spelbreker te ontkomen zou ik dan ook niet hebben geaar zeld myn waardegevoel tydeiyk over boord te zetten ten bate van een be kroning van het fenomeen J. Cremer. indien ik de overtuiging had dat het humoristische karakter ervan tot het publiek zou doordringen. Er bestaat echter ten aanzien van J. Cremer een ongelofeiyke verdwazing die zich niet tot zyn honderdduizenden lezers beperkt, maar die reikt tot in krin gen van serieuze letterkundige critici, een verdwazing, waar, naar ik heb gemerkt, myn medejuryleden niet buitenstaan". En verder: „In plaats van gewoon toe te geven dat ze waarderend hon derden pagina's bootwerkerstaai over zich heen hebben laten denderen, dat ze zich geboeid door bergen geweld dadigheden hebben heengewerkt, dat ze van een overdaad aan sexuele acrobatiek hebben genoten en van de platte grollen, voelen deze critici de behoefte hun voorkeur literair te rechtvaardigen". Het jurylid besluit zUn oordeel met de opmerking dat Jan Cremer by de lancering van zijn tweede boek hoge verwachting moet hebben gehad wat de „poen" betreft, maar dat hy erop zou promoveren tot literair genie, waardig om met de* prozaprijs van Amsterdam te worden onderschelden, moet zelfs buiten de perken van zijn ryk fantasieleven hebben gelegen. Eindeiyk toegang De Sowjet Unie heeft zich beried verklaard West-Duitsland toegang te geven tot de Russische archieven over oorlogs misdaden die door de nazi's in de tweede wereldoorlog tegen Russische krygsgevangenen zyn bedreven. On derhandelingen worden thans gevoerd om een Westduitse commissie van het centrale in Ludwigsburg geves tigde bureau naar Moskou te stu ren om het onderzoek naar de oor logsmisdaden te coördineren. Het zou de eerste keer worden dat de Sowjet- Unie Westduitse autoriteiten toestaat om haar archieven van oorlogsmisda den in te zien. J|j-jarige hoofd van het secre- |roor de christeiyke eenheid kerk haar traditionele eis officiële belofte, dat de ktn- alle gemengde huwelyken Itholieken moeten worden J moet laten vallen. Hij zei plaatselyke geestelyken en toegestaan in bepaalde dispensatie te verlenen van p"« iling dat om geldig te zijn een kin het byzyn van twee ge loor een priester moet worden ;el irdlnaal drong er op aan. dat ictbci engde huwelyken meer moet overgelaten aan de besluiten bisschoppen ter plaatse. Hy roftó probleem van de gemengde dam.i «n kan niet worden opgelost it 64 setten. maar wel door grote lie zorg". kardinaal Jaeger (Duitsland) p de gedachte dat de kwestie •katholieken, die buiten hun huwen, in een impasse is ge- Niemand kan dit sinds de omsten van de synode nog aldus de kardinaal. Jnaal Jaeger heeft vrydag ild, dat de synode tot belang- iftigingen zal leiden van de atyn, 1 Kerkelijk Leven t. P.l nhuli idend Br.' 3. 3«' ilegeM 1308 l Oj HEIST. GEREF. KERK lal te Dedemsvaart H. den kand. te Apeldoorn en J Emmen. voor Drogeham. Ouder natut to de Amstel en voor Urk W. tge. kand. te Apeldoorn N'ED. HERV. KERK andfl Pen te Woerden (4e pred.pl. L. Blok te Ridderkerk öterhaar-Vriezenveenschewyk ite Fijc, B. Schuurman te Vollen- te Oudewater G. Biesbroek «lingen te Rotterdam ft (vac. J. A. Talma) P. He- ben Dolder voor Benthuizen H. van k Neerlangbroèk voor nd int Uk A. van der Vlist te Andel CEREF. KERKEN ten te Oude en Nieuwe Wete- W. Bats te Marknesse. Ds. R. te Zweelo zal benoemd tot vlootpred. voor 5 jaar tog van mei 1968. toornen naar Hoogeveen (vac. 8truys) R. Ypma te Amers- "kt voor Rhoon, Kampen Lcl«H Heyerman), Ter Apel en D- «ndam F. de Jonge te Em- Do ïJ IPaScUUm- Gf KERKEN VRIJGEMAAKT *1 tersf pen te Kornhorn-Marum A. t< Baflo-Warffum. gEREF. GEMEENTEN fcn te Amsterdam-C., Gorin- udert.! 111 te Nieuw-Beyerland J. C. tan]!® lte te Meliskerke te St. gedjpf M P. Blok te Dirksland, die rug voor Scherpenisse. kerkelyke bepalingen voor gemeng de huwelyken. Op een persconferentie zei hij, dat het bereiken van een geheel bevre digende oplossing van het probleem der gemengde huwelijken zo iets zal zyn als het tekenen van een vier kante cirkel. Het probleem de kwekers en sturen het later door naar de Stichting Bloembollensur- plusfonds ging men er toe over om allerlei teelttechnische m;atregelen in te stellen. Slechte narcissen, hya cinten en tulpen werden tegen vergoe dingen uit de markt genomen. Zo om streeks half oktober maakte dan het bestuur van het Bloembollensurplus- Porseleinkast Overigens begint nul procent aan overschotten er toch wel op te wyzen, dat men de vryheid van tulpen en narcissen aardig kan dragen. Toeval- (Van onze correspondent) De parochieraad van de rooms-katholieke parochie Heilige Michael in Schaesberg (L.) heeft zich gisteren uitgesproken voor pastoor E. Miedema. Pastoor Miedema kreeg van de bis schop van Roermond, mgr. P. Moors het verzoek zelf ontslag te nemen voor 26 oktober, in het andere geval zou het bisdom zijn ontslag moeten geven. Het verzoek van de bisschop legde pastoor Miedema, gesteund door zijn parochianen, naast zich neer. Gedurende de persconferentie van mgr. Moors kwam aan 't licht dat pastoor Miedema zich aan een vijf tiental „beleidsfouten" zou hebben „Beleidsfouten" Tydens de gistermiddag gehouden persconferentie gaf de parochieraad biyk van solidariteit met hun pas toor. Pastoor Miedema deelde tydens de byeenkomst persoonlyk zyn wei gering om heen te gaan mee. Mgr. Moors hield nadien een persconfe rentie nadat hy stelde dat pastoor Miedema gebrek aan collegialiteit had getoond en bovendien zich niet wenste te houden aan het beleid, door het bisdom uitgestippeld Mgr. Moors verklaarde dat het ont slag van pastoor Miedema voorlopig is opgeschort. De bisschop van Roermond beteur- de het dat het bisdom geen gehoor had gegeven aan het herhaaldeiyk gedane verzoek van pastoor Mie dema op de hoogte te worden gesteld van het verslag van een verhoor dat het bisdom in het begin van dit jaar de pastoor werd afgenomen. Pastoor Miedema zal dit verslag alsnog in zyn bezit krijgen, waarna het bos- dom hem tyd voor studie van en be raad over het beslag wenst te geven. Britse troepen In Aden hebben gisteren vier Arabieren doodgescho ten. Een functionaris van de hoge commissie werd doodgeschoten toen hy aan het winkelen was. Dr. H. J. Busé echter meende in j zy'n dissertatie in 1926 de waarheid duidelyk aan het licht te kunnen stel- len. In plaats van percentages boven de tien procent, kwam hij sinds 1950 nauweiyks aan twee. soms drie pro cent onverkoopbare bloembollen. Al leen in 1952 en 1957 tydens de Korea- crisis en de financiële moeilykheden van Frankryk waren er werkeiyk veel bollen over. De hoge kortings percentages werden dus veroorzaakt door teelttechnische en niet door handelstechnische overschotten. In feite betaalt de goede bloembol lenkweker voor de opkoop van pro dukten van de minder gelukkige of zelfs slechte collega. Men laadt nog voortdurend elkanders lasten op el kanders schouders. Veel mensen, die weinig slechte bollen hebben, begin nen dat wel moe te worden. Te meer, daar ieder jaar weer grote hoeveel heden worden vernietigd, die de kwe kers eigeniyk zelf op de porriehoop moeten gooien. Nu het geld daarvoor echter uit de schuldig gemaakt. Twee van deze j reservepotten van de Stichting fouten z(jn het over het hoofd zien t Bloembollensurplusfonds komen, kykt van doopbewyzen by het sluiten van men ieder jaar weer met stomme een huweiyk en het voltrekken van I verbazing naar de lage surpluskor- gemengde huwelijken zonder dat het tingen voor de onverkoopbare bollen, bisdom daartoe dispensatie had verleend. Ta 1 Berekeningen G. S. van Zeeland over opheffing huurbescliermiug Gedeputeerde Staten van Zeeland zien, gelet op de situatie van de wo ningmarkt in Zeeland, geen reden tot ongerustheid over de opheffing van de huurbescherming die, zoals bekend, op 1 oktober is ingegaan. G.S. schrijven dit in antwoord op een brief van de districtsvertegen woordigers in Zeeland van het N.V.V. het CNV en N.K.V. De vakcentrales hadden in een brief hun verontrusting uitgespro ken over de opheffing van de huur bescherming. G5. schrijven dat zy hun niet-pessimistische verwachting baseren op onder andere de uitslag van destijds per gemeentebestuur in gewonnen adviezen. TER AAR. 20 oktober Groente - velling: Kassnijbonen 2.102.55. stek 851.10, stamp rinse seenbonen 6070. witte pronkbonen 4085, andyvle 16 35. kroten 5. kromme komkommers 25. rode kool 914. spinazie 9, uien 18 25. waspeen 19 alles per kilo; komkom mers 2459. bloemkool 2743, sla 8 9. per stuk. Selderij 49 per bosje. To maten export: A. extra 5.405.45, Al. 5.10—5.20. B. extra 5.00, BI. 4.85, C. extra 4.40, Cl. 3.90. tomaten binnen land: A. 2.40—2.90. Bx. 2.40—2.80. bon ken 2.60 alles per bakje van zes kilo. Spruiten export: A. 5558, B. 5456, C. 43. D. 47. Idem binnenland: A. 25 36. B. 2526 alles per kilo. Augurken: A. 65, B. 40. C. 20. D, 15—16. CD. 10, E. 6 per kilo. Peren: Gleser Wildeman 4053. Emlle d'Heyst 2021. Appelen Goudrelnetten 40. Cox Orange Pippin 3040. Golden Delicious 40 per kilo. LISSE. 20 oktober Bloembollen veiling: Tulpen zift 12/op en zift 11/12 per 100: Aureola 7.106.15; Bellona 7.80—6.35; Blizzard 10—11; Brilliant Star 9.35—7.75; Cassinl 6.10—6.06; Carlton 6.607.80: Cantate 14.50 —13.65; Charles 7.85—4.85; Clara Butt 7.10—6.45; Copland's Rival 6.104.20; Dillenbxirg 6.106.20; Elmus 9.65 -7.55: Fantasy 6.606; First Lady 6.60—6.15; Galway 6.054.80; Gen. Elsenhower 7.906.80; Groenland 7.80 —7.05; Hlbernla 8.905.85; Jewel of Spring 9.70—7.75; Joffre 8.10—7.45; Krelages Triumph 6.104.60: London 6.055.95; Madame Spoor 8.156.70; Lustige Witwe 7.806.50; Monsieur Mottet 6.906 30; Orange Wonder 12.15—11.90; Ornament 7.10—6.10; Red Giant 7.805.80; Texas Gold 5.05 Geen lioop .voor UK 154 Een „Neptune" van de Marine luchtvaartdienst heeft gistermiddag dryvend wrakhout waargenomen op de plaats waar de Urker kotter „VI- gilate Deo Vldente" UK 154 volgens berekening moet zyn ondergegaan. Tevens is gisteren in Urk bericht ontvangen, dat een Deense kotter een lyk heeft geborgen ter hoogte van Borkum, op ongeveer dezelfde plaats waar donderdag het stoffe- ïyk overschot van Jan Jenema, een van de opvarenden werd aangetrof fen. De Deense kotter was gisteravond op weg naar een haven, waar het lyk na aankomst zou worden geï dentificeerd. Belde berichten hebben in Urk de laatste hoop op een be houden thuiskomst van de UK 154 weg doen vallen. Hoewel het anders lykt, zyn bloem bollenmensen toch typische agrariërs. Ze rekenen altyd in produktie en ho pen maar dat de afzet gelukt. We werden daarmee geconfronteerd ty dens een gesprek met een vry voor aanstaande figuur. Onderwerp van gesprek begin deze maand was „Hoe groot zal het surplus zyn"! Aan de hand van ingewikkelde bereke ningen van de produktie kwam hy tot een procent of vyftien, twintig. Het was een bijzonder knappe berekening bleek achteraf. Een dag later gaf het Bloembollensurplusfonds cyfers van nog niet verkochte hyacinten. Ten op zichte van de export van verleden jaar, zo ongeveer een 130 miljoen hyacinten was de 6.8 miljoen stuks surplus, ongeveer vyf procent. De ex porteur met het hoge percentage schatte de export op hooguit vyfen- dertig miljoen stuks. Had hy het juiste exportcyfer geweten dan was hy ook aan vyf procent gekomen. Tegelykertyd met de cyfers van de nog onverkochte bollen van hyacinten kwamen ook de cyfers van tulpen. Men berekende een zeven miljoen stuks over te houden. Dat lykt na- kool (per stuk)6 st. per bak: I 41- 64; II 1556; boerenkool 16; groene kool 1418; knolselderle (per stuk) 18 22; prei 2628; prlnsessenbonen 70 —140; rode kool 7—17; sla (per stuk) 10; spitskool 1136; tomaten per i bakje a 6 kg) 3.50—4.90; uien (per De in de „Decom" verenigde drie werknemersbonden in de fjjg. 1Sgb^l1?0:,P^er®fli.e (Per_bos) io ling: Coronet 140—110—53, Poflantha 270—160—130. Neumpf 110—85. Sweet heart 110. Anne W'heatcroft 150. White Jewell 150—95. Fire King 190—150- 85. Butterfly 240—180. Duisburg 240— 200300, Newyorker 190—320. White Butterfly 360—240. Vlerlanden 400— 240. Azalea indica 290220170. Dah lia 32 en Zinnia 100 p bos. Ilex ver- tlcllala 70 p. bos, Pernettia rood 260 290. wit 260, gemengd 370—270. plant 120—810730550. Am. anjers rose 2423. wit 15 rood 23, kort 1411, al len per stuk. Callicarpa 1409575 p. stuk, troschrysanten Tip Top 44, Tip Top kas 155, Satelliet 85—110. Davl- ne 75. Tokio 160—Lyona 155—158. Bornholm 9560. Juweeltje 55—33, Lu- Clda 89—77, White Shirley 65—42, White Hope 150—135, Migoll 8085. Davlne (kas) 135125. Generuimplul- AALSMEER. 20 oktober Bloemen veiling. Anjers. Per stuk: William Sim 23—30. Rose Sim 28—30. White Sim 22—29. G. J. Sim 22—27. Dusty Sim 1821. Arthur Sim 23—29, Shocking Sim 17—22, Keefer Sim 20—26. Ge mengd 2025. Orchid Beauty 2532. Harvest Moon 27—34. Midas 10—15. Tangerine 30—38. Elegance 14—18. Ro zen; Parel van Aalsmeer 1418, Bac cara 5566, Carina 3843. Carla 61— 69. Geh. Duisberg 3541. Furore 27— 34, Jr. Miss 28—35. Dr. Verhage 32— 37. Pink Sensation 28—36. Super Star 3745. Roselandia 1823. Tawny Gold 16—22, New Yorker 16—22, Nordla 30 —35, Corall Princess 2328, Carol 12- - 15. Red Garnette 12—15, Spanish Sun 1823, Marimba 13—16, Breglna 20— 25. Zorina 24—29 Diverse Bloemen: Amaryllis 90105. Chrys. gr bl. 70— 85, Chrys. Jaarrond 160215. Chrys. kl. bl. 4049. Chrys. bulten 140195 Cy- clamenbloemen 100—125, Euphorbia 62 —90, Freesla 140—185. Gerbera 35—49 Iris 135170, Lelies tak 170250. Asp Plumosus 180—200. Tulpen 200—230, KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 ok tober Groenteveiling: waspeen (per kist)a-extra 3.904.30; Al 2.704.40- A2 2.603.80; B-extra 4.104.30; Bl 3.40—4.30; Cl 2.70—2.90; C2 1.40—2 80* breekpeen (per kist) 3.50—4.20; bos- detailhandel hebben zich in een brief aan de stichting Mitex (het overkoepelingsorgaan van de drie werkgeversorganisaties in de textielhandel) bereid verklaard een vijfde mogelijkheid toe te voegen aan de regeling van de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel en wel door vrijaf te geven op elke maan- In kringen van de textieldetail- handel Is men verrast door deze nieuwe ontwikkeling, die volgens de Mitex aan het verloop van de loon onderhandelingen tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties in ae textiel- en meubeldetailhandel wel eens een belangrijke wending zou kunnen geven. De nieuwe voorstellen moeten nog in de looncommlssie van belde partijen worden besproken. Het gaat by de C.A.O. voor de textiel- en meubeldetailhandel om de lonen in 1966 en in 1967. Er zyn naar schatting 25.000 k 30.000 werk nemers by betrokken. De besprekingen in het Hoofdbe drijfschap Detailhandel over de vyf- daagse werkweek liepen kortgeleden vast, omdat de werknemersbonden, :esteund door de Christelyke Mid vyf daagse werkweek met een vrye zaterdagmiddag. Op 25 oktober komt het Hoofdbedrijfschap Detailhandel weer by een om zich nader te bera den over de vyfdaagse werkweek voor winkelpersoneel. In hun nieuwe voorstellen hebben de in de „Decom" verenigde werk nemersorganisaties voorts voorgesteld de loonschalen met 12,5 procent te verhogen, d.w.z. zeven procent over 1966 en vier plus anderhalf procent over het lopende jaar. Volgens de zelfde voorstellen wordt de vakan tietoeslag gesteld op zes procent en de vakantieduur op vyftien dagen (In plaats van dertien) plus vyf snipper dagen. Tenslotte wordt gevraagd een toekenning van het minimuminko men aan alle 25-jarigen op basis van denstandsbond, vasthielden aan een 1 het algemeen geldende garantieloon. selderie (per bos) 6—12. Aan voeren: waspeen 149.000 kg; bloemkool ALKMAAR, 20 oktober Kaas markt: Commissienoteringen (in f per kg): Fabrleksedammer 2.96, middelba re 3.01. Goudse volvette 3.25. Handel ROELOFARENDSVEEN. 20 oktober Bloemenveiling: Am. Anjers: Sim Rose 1828. Sim Rood 1826. Sim wit 2430. Sim Keefer 2224. Sim Ar thur 18—21. G. J. Sim 27—28. Espe- rence 2325, Déslre; Kokome, Clear Yellow, Red Diamond 2224. Rozen Garnette en Carol 8—15, Coral Princes 2628. Seventeen 1617, Baccara 45— 57. Zorina 18—25. Carla 45—54. Super Star 4250. Gerbera 2839, Lelies 16 20, Nerlne 1666. geplozen chrysan ten: Clingendaal8 Elite 23—44. Born- holm 20—36. Alec Bedser 22—33, Ja cob Marls 1927. Hoeks Glorie 3239. Diplomaat 32—44. Holliday 22—34 p. st. Troschrysanten; Satelliet 581.15, Goldene Sonne 80—1.05. Juweeltje 48— 1.13, Dr. Wasscher 851.46. Tip Top 601.00. White Hope 741.36. Fair Dlnkum 1.21. Jacob Marls 1.01—1.41 Grace 621.00, Roland 821.07*. Kllnks Glorie 1.48—1.58. Alec Bedser 1.27—1.37. Gompie 1.84. Golden Orfé 711.06, Indianapolis 2.552.75, To kyo 1.651.90, Freesla's 801.85. Iris- sen 1.001.30. Ornlthogalum 451.35 per bos RIJNSBURG. 20 oktober Groen teveiling: Peterselie 18. Bospeen 47 50 per boe. Waspeen 260350 per kist.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15