Gouverneursvrouw terug DDD DDIS Vrijwillig examen Na drie jaar voorgoed in Nederland Tomaten THEEDOEK???? DROOGT ALMELO ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 L.D.EXTRA 9 „Het was zijn liefste wens O met ons mee te mogen naar |||l- -m -m -W%~m -ms* ~W\r\ Nederland". Mevrouw De Lli llldlllG Vries, echtgenote van de gou verneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, heeft het over de.Hindoestaanse jongen Ali, die ruim een jaar haar trou we bediende in het paleis in Paramaribo is geweest en nu graag zijn werk wil voortzet ten in het nieuwe huis van de familie in Wassenaar. Je zou Ali kunnen zien als een illustratie van de liefde, die het Surinaamse volk de gouverneursvrouw is gaan toedragen in de drie jaar dat zij die functie heeft vervuld. „Een verlies!" luidde de kop van een artikel, dat een Suri naamse krant aan haar wijd de naar aanleiding van het vertrek. Onlangs kwam zij op Schiphol aan, afgehaald door haar twee schoolgaande zoons, die zij drie ja ren hier in Holland had moeten ach terlaten. Dat is ook een van de voornaamste redenen waarom het echtpaar Suriname verlaat. Me vrouw De Vries wat eerder dan haar man, wiens ambtsperiode in februari 1968 afloopt. En over enige tijd komt Ali. Zijn wens werd vervuld en wat meer is, hij mag zelfs een vriend mee nemen, die bij kennissen van de fa milie gaat werken. Zij krijgen sa men een flatje in een vleugel van het huis van de De Vriezen en gaan avondcursussen volgen. De jongens zijn van plan zoveel mogelijk van hun verblijf hier op te steken en dan t.z.t. terug te gaan, met een Hmdoestaans meisje trouwen en Bch weer bij het leven van hun volk jan te passen. Maar voorlopig zul len zij bij mevrouw De Vries Caatje voor haar kennissen de lerinnering aan Suriname levend houden. SIERADEN Mevrouw De Vries is klein, char mant, kleedt zich goed en is voor- il erg gezellig. Ze is dol op alles vat leven in de brouwerij brengt, heeft altijd mensen (en dieren) over de vloer, zet haar huis vol met bloemen en planten, schildert por tretten van de mensen die haar dierbaar zijn (van haar ouders en kinderen tot haar kokkin In Surina me), geeft saaie meubelen kleuren, wil het liefst in elke kamer een ra dio, is gek op sieraden (hobby: hoe koop ik leuke kettingen voor weinig geld), en beschouwt als eerste ver eiste voor haar vrienden een goed gevoel voor humor. Het is geen wonder dat het Surinaamse volk gewoon een ketje van haar is gaan hou- den. De mensen spraken al gauw over hun „gouvernaatje" (Kaat je). Overigens vertelde ze me dit niet zelf, ik moest het van an deren horen. Ik heb zelfs de grootste moeite gehad toestem ming te krijgen het in dit ver- BADSTOELTJE Als baby nog echt klein is, le vert het baden geen enkel probleem op: het kinderbadje geeft moeder ille gelegenheid zonder moeilijkhe den haar spruit te wassen. Maar els baby zo tegen het jaar loopt wordt hij te groot voor het kin- derbadje en is het baden niet meer Wn eenvoudige zaak. In het „gro- te-mensen"-bad vindt hij het mees- tol niet zo prettig; baby heeft er reinig houvast en voelt zich niet op zijn gemak. Dit laatste geeft hij dan ook wel op luide toon te tonnen. Moeder vindt het echter ook geen gemakkelijke onderne ming: zij heeft één hand nodig om baby rechtop te laten zitten. één om het kind te wassen, ton Britse fabrikant heeft er iets op gevonden. Hij brengt thans een wort badstoeltje in de handel, dat oan twee zijden door middel van gebogen staven op de rand van tot bad rust en aldus de mogelijk heid dat het kind met stoel en al in het bad zou vallen uitsluit. Ba- to kan nu niet meer wegglijden maar alleen rechtop zitten, hetgeen tot wassen van het kind bijzonder vergemakkelijkt, want moeder heeft to beide handen vrij. Voor de constructie het frame is van staal is een ruim gebruik ge maakt van kunststof. Dit badstoel- 'ie wordt in Engeland aanbevolen door hospitalen en organisaties die bch bezighouden met het vraag stuk van de veiligheid in het huis- tobden. haal te mogen verwerken. „Zo populair vindt mevrouw De Vries. Dat ze gauw van het land is gaan houden, is zo vreemd niet. Tenslot te was ze al een twintigtal jaren met een Surinamer getrouwd. Maar dat ze de kans kreeg het op zo'n unieke manier te leren kennen is wel iets heel bijzonders. „Het is een hartelijke, aardige bevolking. Ze doen er alles voor je en zfjn bijzonder trouw. Ze zijn dol op het koningshuis. Koninginnedag- is in Suriname een fantastisch feest. Vrouwen kleden zich van top tot teen in het oranje, men brengt een aubade voor het gouverneurs huis en houdt een grote parade. We hebben nog nooit zo'n fantas tisch feest meegemaakt als bij de geboorte van prins Willem-Alexan der. Iedereen was door het dolle heen. Als hoogtepunt bz-acht men weer een aubade voor het gouver neurshuis en bood mij een babypop aan als symbool. Gewoon schattig. Het is een typisch voorbeeld van de spontaniteit van de Surinamers". REIZEN „Om de zoveel tijd gingen mijn man en ik op tournee. Er werden altijd veel geschenken over en weer aangeboden. Het bezoek zelf is erg officieel, zo sterk zelfs dat de gran- man (stamhoofd, er zijn er vier in Suriname en zij hebben een enorme macht) nooit rechtstreeks met mijn man zal praten, maar altijd via een kapitein (dorpshoofd) en die weer via een tolk. Dat is overigens erg handig van ze. Er is op die ma nier meer tijd wn na te denken. Zodra zo'n officieel gedeelte was afgelopen, werd ik omhangen met kettingen en kransen, een paar keer waren het er zoveel, dat ik haast stikte. Op zo'n moment vind je het ook niet erg dat een jurk, waar je dol op bent,' onder de bloemvlekken komt. Bij een bezoek aan een bos negerdorp hebben ze me eens ge smeekt mijn ketting en jurk achter te laten, zo mooi vonden ze die". „Ga je per auto het district in, dan staat voor elk huisje een tafeltje met bloemen en hangt overal de vlag uit. Iedereen zingt het Wilhelmus, of het Su rinaamse volkslied, er komt geen eind aan. Ze worden zo enthou siast, dat je vaak haast niet meer weg kan gaan, omdat tel kens als je op het punt staat te vertrekken, weer het Wilhel mus wordt ingezet. Ook in hun feesten zijn de Suri namers veel uitbundiger dan een Europeaan ooit zou kunnen zijn. Bij trouwpartijen rijdt men constant toeterend door de stad. Het is een oorverdovend lawaai, maar fantas tisch. Bij plechtige gelegenheden hebben de vrouwen kotto's (jurken, met vele rokken over elkaar) aan van de felste kleuren die ze hebben kunnen vinden. Die kotto's zijn trou wens interessant. Zoals in vele tro pische landen dragen ze wit bij be grafenissen en vroeger hadden ook alle andere kleuren betekenissen. De manier waarop een hoofddoek is geknoopt kan van alles betekenen. Als twee vrouwen nijdig op elkaar zijn, kunnen ze dat elkaar zelfs la ten blijken door hun hoofddoek op een bepaalde manier te vouwen. Voor elke gelegenheid bestaat een apart ontwerp. In zo'n sfeer is het alleen maar leuk dat je met een beeldige hoed op een feest aan komt, maar even later een hoofd doek om hebt, die je net is aange boden". SOCIAAL Mevrouw De Vries was als gou verneursvrouw automatisch be schermvrouwe van alle sociale in stellingen en bovendien presidente van Young Woman Christian As sociation (de YWCA) in Suriname. Als zodanig heeft zij veel sociaal werk gedaan: „Ik zag het sociale werk als mijn belangrijkste taak. Mijn grootste zorg was een tehuis voor ondervoede kinderen, dat ik met enkele vrouwen heb opgericht. Ondervoede kinderen, die door hun moeders dikwijls van heinde en ver naar een ziekenhuis worden ge bracht, worden daar verpleegd, maar zodra het maar even kan weer plaats moeten maken voor an deren, want het zijn er veel. De kin deren zijn dan echter nog lang niet Avondjapon in zachtblauw met zilver gebrocheerde tergal, afgewerkt met een platte band die is bestikt met flonkerende stenen. zover dat ze weer naar hun familie terug kunnen en worden ter verde re verzorging voor 3 a 4 maanden opgenomen in het „Lotje's Huis". Daar doet, temidden van vele Suri naamse vrouwen, ook een jong Ne derlands meisje als sociaal werk ster goed werk. We zyn nu net zo ver dat we er nog een vleugel van 40 bedden aan gaan bouwen Dat he le project wordt gefinancierd door de Nederlandse regering". Grote bewondering heeft mevrouw De Vries voor alle hulp, die in de binnenlanden wordt gegeven, bij voorbeeld door de Evangelische Broedergemeente en de katholieke missie, die veel goeds doen onder de doorgaans gelovige bevolking: „Er hebben zich daar bijvoorbeeld Nederlandse artsen gevestigd, die de dorpen een voor een afgaah. Zij hebben het klaargespeeld het ver voer te verzorgen voor patiënten die zij zelf niet behandelen konden. De zwaar zieken zijn in een paar uur in een ziekenhuis, ongelooflijk als je het landschap kent: het nor male verkeer gaat per korjaal over de woest stromende rivieren". „Die artsen worden zo vereerd, dat de bosnegerkindertjes hen tel kens even proberen aan te raken in de overtuiging dat ook dat al zal helpen. Zij hebben ontzettend veel voor het volk over. Bedenk maar eens dat hun vrouwen ook bij hen in het oerwoud wonen en zelf hun kinderen les moeten ge ven. „Tja, wij woonden zelf nu niet direot in een hutje in het oerwoud. Maar ik kan het wel begrijpen, het is gewoon een volk waar je wel dol op moét worden". Mevrouw De Vries kijkt nu uit naar de komst van Ali, die een klein beetje „Suri name" in haar Wassenaarse huis zal brengen. (W) eteiiswaard In deze maand kunnen we nog volop tomaten krijgen. Laten we er van profiteren, want ze zijn gezond omdat er veel vitaminen en mineralen in voorkomen. Ze laten zich ook tot allerlei gerechten verwerken; gevuld, gestoofd of gebakken zijn ze steeds even smakelijk. Straks wor den ze weer in koelhuizen op geslagen, waardoor ze altijd iets duurder worden. Gevulde tomalenmandjes 150 g belegen kaas. 1 grote appel, 1 augurk, 100 g ham, bieslook. Snijd vrij grote tomaten in de vorm van hengselmandjes uit en hol ze voorzichtig uit. Snijd alle ingrediënten klein en meng ze dooreen met mayonaise, zout, pa prikapoeder en mosterd. Vul de tomatenmandj es met deze kaas sla. Dikke tomatensoep 1 kg tomaten. 250 g uien, 25 g boter, V& liter bouillon (van blokjes), peterselie, 150 g geraspte oude kaas, melk, 200 g gehakt, 1 kopje rijst. Smoor de tomaten en de gesnip perde uien gaar in de boter. Zeef deze massa en voeg de rijst en de bouillon toe. Meng het gehakt met kruiden en rol er balletje» van. Kook deze laatste 10 minu ten mee en maak de soep af met de geraspte kaas, melk en de ge hakte peberselie. Gevulde uien 4 grote, stevige uien 400 g gehakt 100 g geraspte kaas paprika, kerrie, aardappelen, zout verschillende soorten groenten Maak het gehakt aan met papri ka, kerrie, zout en de helft van de geraspte kaas. Vul de uitge holde uien hiermede (voorzichtig uithollen met scherp mesje) en strooi de rest van de geraspte kaas hierover. Leg hier en daar een klontje boter. Zet de uien in een vuurvaste schotel en plaats deze gedurende een half uur in een hete oven tot de uien gaar zfjn. Geef er sperziebonen en bloem kool bij. Een winter ensemble van Nin. tcci. Het mantelpak met bro- rok is van kastanjebruine tweed, de jas is afgezet met vossebont. Wat mijn kinderen altijd weer in mateloze verbazing doet val len is het feitdat er zoveel mensen zijn die zich in het openbaar, voor camera en mi crofoon een soort examen-in- feitenkennis laten afnemen, hetgeen dan in de volksmond quiz heet. Waarom doen die mensen dat? Om er een beetje geld mee te verdienen? Sommige quiz-kandidaten ge ven dat ruiterlijk toe. Ze hopen een prijs te winnen waarmede ze hun hobby verder kunnen financieren; anderen echter schijnen van de mogelijkheid een geldprijs te veroveren niet zeer onder de indruk te zijn; zij vinden meer voldoening in het uitstallen van hun kennis. Hoe dan ook, ze komen voor de microfoon en worden onder vraagd. Ze klimmen in een fi guurlijke mast, ze nemen plaats in 'n glazen zweetkamertje, ze staan voor een bord of zitten achter een tafel wat het ook moge zijn dat de regisseur voor hen heeft verzonnen het feit blijft bestaan dat deze mensen zich geheel vrijivillig en met graagte onderwerpen aan een kwelling die kinderen maar al te goed kennen en hevig vrezen: examens afleggen, proefwerken maken. En dan niet in een klas of zaal temidden van ongeluk kige lotgenotenneen: en plein publiek aangegaapt door hon derdduizenden, aangehoord door honderdduizenden, die wreed grijnzen als het antwoord fout is, die ,,knap hoor" denken als het antwoord juist blijkt, en die tussen de bedrijven door nog een kopje koffie nemen. „Ik begrijp het niet", zegt Ma rian. als zij weer eens zo'n uit zending heeft bekeken. „Die mensen hoeven toch niet. En het lijkt me nog vreselijker om de vragen van zo'n quiz-master te moeten beantrooorden, dan een beurt voor de klas te krijgen, terwijl je bent gaan zwemmen inplaats je les te leren. Als je dan voor het bord staat en de vragen op je afkomen zou je het liefst de onderwijzer doodslaan en hard weglopen Mams, waarom doen die mensen dat zichzelf aan?" „Ze schijnen het leuk te vin den", antwoord ik hulpeloos. „Het is al zo erg als je moet", mijmert Marian verder. ,,Op school ontkom je er niet aan, het schijnt er bij te horen als je nog een kind bent. Maar dit zijn geen kinderen Verbaasd schudt ze het hoofd. Moederlijke overpeinzing „Moet je horen", grinnikt Adriaan die schik heeft in haar verbazing, ,,'t Is nog vervelender dan jij denkt. Die mensen ko men niet zomaar voor de radio of de camera's. Ze schijnen van te voren grondig getest te wór den. Ze moeten een soort schrif telijk examen doen eer ze wor den uitverkoren om hun kennis in het openbaar te spuien. En pas als ze met glans en glorie door dat toelatingsexamen zijn gekomen, mogen ze optreden voor de camera's. Nou. al word ADVERTENTIE DE DOEK DIE DIRECT ik honderd jaar mij niet ge zien!" Wat echter de verbazing van mijn kroost nog het meest gaan de maakt is het verbijsterende feit dat tussen de proefwerk- vrijwilligers soms jongelui schuilen: studenten, scholieren, meisj es-in-opleidingjonge mensen die nog midden in de ellende van proefwerken maken, examens afleggen en vragen be antwoorden zitten en on danks dat deze kwelling er nog bij nemen! „Als je het mij vraagt is het pure ijdelheid", meent Henk schamper. „Ze willen hun naam door het hele land laten schal len. ze ivillen interessant zijn en hun koppies in het t.v.-raampje laten zien". Ik geloof echter dat Henk daarmede de transpirerende vrijwilligers onrecht aandoet. De meesten van hen maken geen ijdele indruk, integendeel. Het lijken aardige, ijverige, beschei den mensen, dikwijls zeer sym pathiek en je hart bloedt wan neer je ze openlijk ziet falen. Voor mij zit er iets onbehaag lijks in zo'n uitzending, ivaarbij je zit te kijken naar andermans ivanhopige gezicht wanneer hij het niet weet. Want wat bete kent dat examen-gedoe bij zo'n quiz eigenlijk voor ons, de toe schouwers? Blijkbaar troost het ons bij de herinnering aan ei gen falen of herinnert het ons aan eigen succesjes dat wil zeggen: wij vereenzelvigen ons met de ondervraagde, ivij- zelf staan daar, geven stame lend het antwoord en kijken dan angstig naar het gezicht van de quiz-master En tegelijkertijd zijn wij het, de hemel zij dank, niet, en dat is een heerlijk ge voel Geen wonder dat Marian er niets van begrijpt. Wat daar op het schermpje gebeurt valt vol komen buiten haar logica! THEA BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11