Trefpunt van de jeugd ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 L.D.EXTRA 2 Waar zijn ze gebleven de mannen en vrouwen die vijf, acht, twaalf, twintig of twee ëndertig jaar geleden lange 'of korte tijd in HET NIEUWS stonden? De sportman, de artiest, die duizenden in zijn ban hield. De onbekende die even door een gebeurtenis uit de massa getild werd en NIEUWS werd. Wij hebben een aantal van deze mensen opgezocht en nog eenmaal uit de vergetelheid voor het voetlicht gehaald GERARD KERKUM. Vijf jaar geleden bedelden nog duizenden vooral Rotterdamse jonge tjes om zijn handtekening. De handtekening van de aanvoerder van Feijen- oord in zijn glansperiode was, na die van Coen Moulijn, de meest waarde volle voor verzamelaars. Gerard Kerkum, de man die de grootste Europa Cup-koorts ontketende die ooit in ons land heeft gewoed. Gerard Kerkum, de rustige sympathieke aanvoerder van ,,de gouden Kieboom-boys" was precies vijf jaar terug, voor velen zeker voor voetballiefhebbers belangrijker dan onze minister-president. Niet alleen omdat hij captain was van bet elftal dat als eerste en tot nu toe enige de halve finale van de Europa Cup had bereikt. Gerard Kerkum had er helemaal alleen voor gezorgd dat Feijenoord zover was gekomen. Dat er boten en vliegtuigen naar de Portugese hoofdstad gingen met duizenden supporters aan boord. Dat tienduizenden naar Antwerpen trokken om de Rotterdamse voetballers aan te moedigen in hun (beslissings-) strijd tegen het Hongaarse Vasas. Dat het rood-witte legioen naar Parijs reisde om steun te verlenen in de strijd tegen de Franse kampioen Stade Reims. Gerard Kerkum maeckers de Zwitsers door de ziel. Gedecideerd wees de Belg naar de elfmeterstip. Strafschop voor Feijenoord! Wie De duizenden op de tribunes juichten. Wie zou de penalty gaan nemen? Wie zou het vonnis over Servette gaan voltrekken? ,3eer" Kreijermaat, die al tien tallen malen van elf meter feilloos raak had geschoten? „De Beul", zoals de Rotterdam mers hem vroeger in zijn Elink- wijk-tijd noemden, liep richting eigen doel en ging rustig op het middenveld zijn schoenveter vast maken. Coen Moulijn. die al ver schillende doelmannen in de ver keerde richting deed duiken schud de „neen" naar de kant waar trai ner Franz Fuchs zat. Bennaars en Hans Kraay maakten hetzelfde hoofdgebaar. Niemand voelde er iets voor de zware verantwoording op de schouders te nemen. Wat kon „rots" Gerard Kerkum anders doen, dan zelf naar de elf meterstip te stappen? Misschien verwenste hij op dit moment zijn aanvoerderschap wel hardgrondig. Kansloos Langzaam liep hjj naar de wit te stip. Legde de bal goed. Nam een korte aanloop en liet Ser- vettes doelman Schneider kans loos. Het was 13 (44) gewor den. Feijenoord leefde nog. Een beslissingswedstrijd was nodig. Aanvoerder Gerard Kerkum had ervoor gezorgd. Servette kreeg in het beslissingsduel in Düsseldorf geen schyn van kans. Vasas werd uitgeschakeld in drie wedstrijden (ook in deze strijd nam Gerard Kerkum in Boedapest een straf schop die besliste over het lot van zijn elftal) Reims werd bedwongen. Benfica in Rotterdam op 00 ge houden. Bennaars werd de held van Antwerpen, Kreijermaat de speler met het schot van achtentwintig meter in Parijs. Kerkum werd steeds slechts met een paar regel tjes genoemd. Het lot van bijna al le achterspelers. Hymne Het legioen vloog, reed en voer iveg uit Rotterdam. Duizenden waren voor de eerste maal in Portugal. Er werden tijdens deze reizen vriendschappen voor het leven gesloten. Kennismakingen waaruit later huwelijken kwa men. Er werd overgewerkt om het reisgeld bijeen te krijgen. Vijftigduizendd) platen werden er verkocht van Jaap Valkhoffs „Geen woorden maar daden". Het lied werd onze tweede na tionale hymne. Feijenoord was de meest populaire club in ons land. Werktijden werden ver anderd wanneer Feijenoord moest spelen. 10 april 1963. De strijd tegen Benfica is gestreden. Doodmoe maar voldaan over het verdiende gelijke spel tegen de Portugese groot meesters van Benfica blazen Rinus Bennaars, Gerard Kerkum en Coen Moulijn uit in de kleedkamer van het Feijenoord-stadion. den is, dat zijn huis zo populair is. Zij dient niet alleen als steunpunt voor informaties over de historisch interessante stad, die tot een mid delpunt voor let bedrijfsleven en het verkeer in Duitsland geworden is. Frankfort heeft ook een levendig cultureel leven er. een heerlijke om geving, die de gisten verlokt tot uitstapjes naar hetOldenwald of de Taunus en naar d« oever van de Rijn of Main. Ongeveer eenderde van de be zoekers komt uit h»t buitenland. Dikwijls verblijven er op één dag jonge mensen uit meei dan 30 lan den in de Frankforfce jeugdher berg. Bij deze grote volkerenfami- lie sluiten zich echter tok graag Jongeren uit eigen land aan. Elke avond houden hier onge-eer 30 jeugdgroepen uit Frankfort bij eenkomsten. Zo werd dit hus tot een trefpunt van volkeren, te, een plaats waar jonge mensen uit vele landen meer begrip voor eliaar trachten aan te kweken. Ook dit jaar is het Frankfortse "Haus c?r Jugend" weer een geliefkoosd einu punt geweest. En vader" Meye is van mening, dat het record var. het vorige jaar in 1967 nog wel eens overtroffen zou kunnen zijn. Alweer vijf jaar! 19 september 1962. Terwijl duizen den lui in hun stoel naar de laatste aflevering van „De Sjaal" op de televisie keken, schoot een voetballer zijn elftal nog net naast de Zwitserse kampioen Servette. Die ene schop In het Feijenoord-stadion in Rotterdam in de strijd om de Europa Cup was de belangrijkste trap, die ooit op onze voetbalvelden werd uit gevoerd. Die schop ontketende een nationale voetbalkoorts in ons land als nooit tevoren of erna. Een (Europa-Cup)rilling, waarbij miljoe nen guldens van eigenaar verwisselden. De man die er verantwoordelijk voor was: Gerard Ker kum, de aanvoerder van het „Gouden Kieboom- elftal". Ja, inderdaad, helemaal alleen had Gerard Kerkum gezorgd voor de Europa Cup-koorts, waarvan de temperatuur iedere dag hoger op liep. Er werden tienduizenden boe ken over de Rotterdamse kam pioensclub verkocht. Platen met het beroemde „Hand-in-hand-ka- meraden" werden bij tienduizenden geperst en aan de man gebracht. Vlaggen en speldjes werden en gros omgezet. De reisbureaus werkten op volle toeren en PTT en TV- technici hadden slapeloze nachten van de directe verbinding tussen Lissabon en Hilversum, zodat ie dereen de strijd BenficaFeijen oord maar zou kunnen zien. Dat Feijenoord zover kwam, daarvoor zorgde Gerard Kerkum op de klamme avond van de 19de september. Nauwelijks vijf jaar ge leden, al lijkt het veel en veel langer terug. Spaarzaam was nu 32 en Feijenoord zou di rect wel uit een ander vaatje gaan tappen. Maar niet Feijenoord tapte, maar Servette. Het werd 20 voor de Zwitsers. De stand was dus gelijk 33. Ineens werd iedereen zenuw achtig. Het legioen op de tribunes, maar wat nog erger was, de spe lers in het veld. Geen behoorlijke pass kwam meer voor de voeten van Kreijermaat, een Moulijn, Veld hoen of Kruiver. Zeven minuten na de rust kwam de verpletterende slag. Bossom maakte 30. Vier-drie dus voor Servette. De Zwitsers wa ren in de achtste finale. De Euro pa Cup-droom van Feijenoord was voorbij Nerveus De aanhang keek als gehypnoti seerd naar de spelers, die nog ner veuzer en dus ook onsamenhangen der gingen voetballen. De minuten vlogen voorbij. De wijzers van de Allemaal omdat Gerard Kerkum op de avond van de 19de september 1962 naar de strafschopstip stapte en vandaar de bal keihard achter een (doel)man schoot. Niet meer Nu is Gerard Kerkum niet lan ger meer de aanbeden voetballer. Herkennen jonge voetbalfans hem nauwelijks wanneer hij het Feijen- oordstadion binnenstapt. Het ap plaus klatert niet meer als hij het veld opkomt. Want Gerard Kerkum trapt niet meer tegen de bal. miiimimiiiiiimiiir1"^* iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiir HAN WIELICK I Wel dient hij de voetbalsport. En niet zo weinig ook. Hij is één van de drie mannen achter het grote succes van de Rotterdammers in deze competitie. Samen met trainer Peters en ma nager Brox bestuurt hij de sectie betaald voetbal. „Een niet te om schrijven funotie, zoiets als advi seur," zegt hij zelf, „die misschien iets duidelijker wordt nu ik tot bestuurslid ben gekozen". Als gisteren „Ja, de wedstrijd tegen Servette herinner ik mij nog alsof hij gis teren werd gespeeld. Wanneer ik op dat moment geweten had. wat het gevolg ervan zou zijn, ik weet niet of ik dan wel zo kalm naar het strafschopgebied van Servette was gestapt. Miljoenen guldens zijn er later door die ene trap van eige naar verwisseld. Och ik weet niet of ik dacht, was ik maar nooit aan voerder geworden, toen niemand die strafschop wilde nemen. Maar de kans dat ik zoiets gemompeld heb is niet gering. 700 wedstrijden Toen ik door een knieblessure noodgedwongen moest stoppen met voetballen heeft mij dat heel veel gedaan. Misschien zelfs nog meer dan toen ik niet meer in het eer ste elftal werd opgesteld, waarin ik meer dan zevenhonderd wed strijden heb gespeeld. Stoppen met een sport waarin je zoveel hebt meegemaakt, die je met hart en ziel hebt aangehangen is altijd zwaar. Het is een martelgang die laatste stappen naar de kleedka mer. Je kan wel huilen. Gelukkig heb ik nu weer mijn plaats in de voetbalgemeenschap van Feijenoord gevonden. Ons drie manschap „draait" lekker. Of daar uit de successen van de laatste we ken te verklaren zijn? Dat zou wel erg verwaand klinken. Er zijn veel factoren die hieraan meewerken. De conditie bijvoorbeeld. Die was de laatste twee jaar onder Kment schromelijk verwaarloosd. Dan de verhouding trainer-spelers. Het blijkt nu dat niet alles wat je ver haalt, lekker is, want Peters komt hier maar twintig kilometer ver (Den Haag) vandaan". Gerard Kerkum (36), be drijfsleider (HTS-bouwkun- de) van een grote Rotterdam se Aannemings Maatschappij (H. P. M. Voormolen) zal Feijenoord nooit meer naar een halve finale in de Europa Cup-strijd kunnen schieten. De kans is echter niet gering, dat zijn club weer spoedig de Europa Cup-arena's gaat be treden. „Ik hoop voor geen van on ze spelers dat er dan weer zo'n situatie als op 19 septem ber 1962 ontstaat", zegt de rustige Feijenoord-bestuur- der. „Want iedereen weet nu wat één zo'n trap betekenen kan Gerard Kerkum, in een klas sieke houding van de heerser, de aanvoerder in de ware zin van het woord. Die geen verant woordelijkheid schuwde, en dit beiuees op de avond van de 19de september 1962. RmKzÊËÉ Europa's grootste jeugdherberg tropool Frankfort. Hier in het „Haus der Jugend", met een uit- zicht op het silhouet van de stad, ~"v iÉI» op de toren van de Paulskerk en de I m v. gevel van de „Römer", treffen jon- >7 Ml ge mensen uit de hele wereld el- IfgH fj kaar. Met meer dan 100.000 over- iSEJy gnHHR nachtingen per jaar houdt de a|E|ÉL Frankfortse jeugdherberg het "Eu- Lopees record". In de 700 Duitse ||y J|jeugdherbergen werden het vorige WM-mL 1 jaar in totaal achtmiljoen over- nachtingen geteld. Gerard Kerkum in zijn dagelijkse werk als bedrijfsleider van een De „vader" van de jeugdherberg grote Rotterdamse aannemingsmaatschappij. Hubert Meyer, weet ook wat de re- Gerard Kerkum, de rots van de Kieboom-boys, de bal aan de voet in een van de 700 voetbal wedstrijden die hij speelde voor zijn club Feijenoord. verlichte klok kropen niet als bij een voorsprong, maar renden over de wijzerplaat. Velen zochten reeds de uitgang op weg naar huis. Feijenoord zou niet als een jaar er voor de kwartfinale halen in de Europa Cup, toen het roem ver gaarde tegen Tottenham Hotspur. Servette had het goed bekeken. Alle spelers verdedigden de kostbare voorsprong van één doelpunt. Er was geen doorko men aan voor de roodwitte voetballers. Feijenoord viel fel aan. Maar te krampachtig om tot scoren te komen. Nog dertien minuten. Weer onder nam Feijenoord een aanval. Over rechts, waar Henk Schouten een kans had om te schieten, maar door de Zwitser Mafiolo tegen de grond werd gewerkt Als een mes sneed het fluitsig naal van scheidsrechter Raey- De Feijenoord- kuip was tegen de traditie spaarzaam bezet. „Slechts" 40.000 trouwe aanhan gers bevolkten de tribunes, om hun club aan het werk te zien in de eerste ronde van de Europa Cup tegen de Zwitserse titel houder Servette. Duizenden, die later voor toegangs bewijzen voor de wedstrijden Feijen oord-Vasas, Feijen oord—Reims en nog meer Feijen oordBenfica u- renlang in rijen zouden staan, zou den bedelen, of zwarte prijzen be talen voor een kaartje, die duizen den kilometers zouden reizen om dezelfde elf aan het wex-k te zien, lagen nu thuis in een luie stoel en keken naar het vierde deel van „De Sjaal", een detectieve even spannend als afgelopen maanden de afleveringen van „The Fugitive". Het publiek roerde zich nauwelijks. Het lied „Hand-in-hand-kamera- den" was nog niet uitgevonden. Waarom ook? Feijenoord had in Genève Servette duidelijk gemaakt wie de sterkste was. Met een „vei lige" drie-één overwinning was het naar Rotterdam teruggereisd. Geen speler had er ook maar een seconde over nagedacht dat de volgende ronde wel eens niet gehaald zou kunnen worden. De thuiswedstrijd zou een formaliteit worden, alleen belangrijk voor de overwinnings premie. Waarom Maar Servette dacht er anders over. Met een Wilhelm Tell-strijd- lust viel het aan. Erop of eron der hadden de Zwitsers als strijd leus gekozen. Het werd 10 voor Servette. Nog roerde zich geen sterveling. Uitgezonderd een heel klein Zwitsers legioen. Waarom zou men zich druk maken, vroegen de Rotterdammers zich af. De stand

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10