'egstgeests winkelcentrum gaat 1 november officieel open AN WB-bedr i jf sr uimte in gebruik genomen 'REEKPROEF IN &EREF. KERKEN VAN LEIDEN Lijdag 20 oktober i967 LEIDSCH DAGBLAD Russ. econoom: Activiteit van Mevr. Gandhi Belgen in Kongo (Jlilia Hervormingen mogen niet te ver gaan In het Russische blad „Econo- mische Gazet" is een waarschuwing aan het adres van de economen in de Sowjet-Unie opgenomen dat de economische hervormingen, die zich op het ogenblik voltrekken niet op j kapitalisme mogen gaan lijken. De ze waarschuwing is afkomstig van I de vice-president van de academie van wetenschappen in Moskou, dr. Roemjantsew, die tegenover het blad heeft verklaard, dat sommige economen hebben geprobeerd de I nieuwe economische beginselen toe te passen in sectoren die daarvoor niet geschikt zijn en de hervormin- j gen tegenover het Sow jet-beginsel van een centraal geleide economie hebben geplaatst. De hervormingen werden in sep- I tember 1965 ingevoerd en beoogden het stroomlijnen van de economie in de Sowjet-Unie. Ze worden nu reeds toegepast in 5.500 fabrieken, die een grotere economische onafhankelijk heid hebben gekregen en overeen komsten met andere organisaties zelf mogen sluiten. Dr. Roem- De drank speelde in het leven jantsew ging niet nader in op de La" e€n 33-jarige loswerkman uit overtredingen waaraan de ..kapita- Er wordt grote publieke igstelling aan de dag ge- voor het gereedmaken de beide supermarkten Lange Voort in Oegst- 613 ;t en voor de winkels, die het inrichten is. Dag iofjjcacht wordt er gewerkt om complete winkelcentrum november a.s. gereed te ben. ok buiten wordt er koorts- lig gewerkt aan het par- 19 rterrein, de bloembakken, fietsstallingen en al datge it bij een modern winkel- behoort. D gigantisch object en een je aanwinst voor deze nieu- Auto tegen lantaarnpaal Op de Leidse Van Vollenhovenkade is gisterochtend vroeg een auto te gen een lantaarnpaal gebotst. De aanrijding ontstond, doordat de be stuurster van de wagen een loslopen de hond wilde ontwijken. Haar echt genoot kreeg 'n bloeduitstorting aan de kaak. De auto werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. „Solglytt" weer thuis Edyontslaat veertig man De directie van N.V Email-leerfa briek „De IJssel" (Edy) in Dieren deelt mee, dat de verwachte con junctuur verbetering in de verschil lende sectoren, waarin Edy als toe leverancier optreedt is achtergeble ven. Hierdoor en mede door verder gaande rationalisatie van het pro ductieapparaat zal het personeels bestand met 40 werknemers moeten worden verminderd. Met de vakbon den is overeenstemming bereikt in zake de aifvloeilngsregeling. De Victoria Regia met aan boord zestig bewoners van het verpleeghuis Degstgeester woonwijk mag i Solglyt-t is vanmiddag afgemeerd bij Antrum zeker worden ge- de Wilhelminabrug na een tiendaag- jltrum zeKer worucn vaartocht naar Duitsland. Laats te rusthaven was IJsselmonde, waar men gisteren tegen 5 uur aankwam. De reis is allen zo goed bevallen, dat men nu al over de tooht van het vol gend Jaar spreekt. Noordkoreanen beschieten grenspost President Moboetoe heeft voor de tweede keer een ontmoeting gehad met de vice-voorzitter van het Bel gische Huis van Afgevaardigden, Myerson. die op het ogenblik na Roe- anda en Boeroendie te hebben be zocht als vertegenwoordiger van de Internationale Vereniging voor Agra rische ontwikkeling, een particulier bezoek brengt aan Kongo. Belgische diplomatieke kringen be togen dat Myerson uitsluitend in par ticuliere hoedanigheid in Kongo is en dat zijn contacten met de Kongolese regering van een volkomen andere aard zijn dan de onderhandelingen tussen de Belgische ambassadeur Bi- hin en het Kongolese ministerie van Buitenlandse Zaken Naar wordt verwacht zullen spoe dig meerdere Belgische politici in Kongo arriveren. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft China een voortdurende bedreiging voor India genoemd. Wanneer iemand tegen In dia de wapens opneemt tal het land zyn vrijheid verdedigen, zo ver klaarde zij gisteren. „Wat er de laatste 5 jaar in China ook veranderd mag zijn, de magnes- sieve houding is dat niet. China blijft openlijk vijandig tegen India door het aanzetten tot wetteloosheid, door het negeren van alle aanvaarde regels van internationaal gedrag en door uitdagend militair optreden zo als aan de grens tussen Sikkim en Tibet," aldus de premier in een boodschap ter gelegenheid van de nationale solidariteitsdag, die van daag gevierd wordt ter herdenking van het Chinese offensief van 1962. Mevrouw Gandhi is donderdag in Cairo aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen aan Egypte. Gevoelige straf voor cameradief PROCESSEN IN listisch georiënteerde" economen zich zijns inziens hebben schuldig gemaakt. Hij had ook kritiek op de Russische economen die de strenge communistische lijn volgen en de hervormingen beschouwen als strij dig met het socialisme. Arrestaties na De Noordkoreaanse artillerie heeft gisteravond aan de Koreaanse be- OtltVO@ï*ltlf*C1l standslijn 50 houwitzergranaten af- gevuurd, waardoor twee Zuidko- reaanse soldaten om het leven kwa men. op Sardinië (Foto LD/Holvast) WARMOND lel en wee van fcteeds Vooruit" [Warmondse tafeltennisvereni- ieds Vooruit" heeft dit com- ilzoen, dat drie weken oud ls, dertien teams nog maar successen geboekt. Kon het testeam de eerste twee wed- niet tot winst komen, tegen was het wel de betere ploeg, iy van Wissen (drie) en Mar- man twee) schreven ook ;1 op hun naam. tweede team kwam door Wil en Ank Koek tot een 73 op Rustenburg. Het der ide De tas met 91 onder ta rn I, dat goed begon, verloor ik twee keer. Excelsior 2 ze- met 7-3 en De Treffers met het tweede team moest een Incasseren: Salamanders was duidelijk sterker .Ook het team was niet fortuinlijk. De wonnen met 82. Het vier- wist voor de eerste keer in m te winnen met 6-4 van I. Charibdijs bond heren 5 "Jijn zegekar. De junioren jon- Ien 2 verloren resp. van Phoe- 3. Meisjes 1 en 2 won- karentegen van STH/TSB en E5- IGERLIJKE STAND üfMst Geboren: Robert Ba- i. v. c. R. H. ter Haar Romeny C. Wachter. Marco Ferdinand, Vledder en E. A. Jongewaard. van Staveren en E. A. I J. J. Kroon en M. van der V J. Laméris en M. J. Huibregt- f D. L. Strack en A. D. Kuenen. Medische diensten LEIDERDORP dr. H. Bakema, Hoofdstr. 2. tel. 24828; zuster Van Maarle, Bonifaciusstr. 15, Zoterwou- de. tel. 34673. OEGSTGEEST dr. J. E. James. Leidseweg 51, tel. 2520; tandarts E. A. Gastelaars, Schoolstr. 60. melden 9.30 u.: za. Voorschotense apoth. Leidseweg 66. tel. 2525, zo. apoth. Lei den Zuid-West. Brahmslaan 20, Lei den. tel. 21522; wykverpl. zuster Lie- ber. Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. WARMOND dr. H. A. G. M. Walenkamp, Dorpsstr., tel. 220; zus ter Van Paassen, Kerkdam 1, tel. 250. WASSENAAR dr. J. A. Römer, Lange Kerkdam 56, tel. 2501; dr. W. J. de Jong. Wittenburgerweg 188, tel. 9124; Wassenaarse apoth., Schouw- weg 32. tel. 2402: tandarts E. E. van Bommel, Lange Kerkdam 29. tel. 4312. za. en zo. van 18.0018.30 uur. R. H. Herfst. Lood der bevolking Oosterwolde naar Bernhardstraat 15; C. de Jong, met echtgenote van 's-Gra- venhage naar woonschip Dlrck Duijvel, liggende ln de Grote Sloot. dain; N. M. P. Peterse. van Mgr. Aen- genentlaan 1—3 naar Amsterdam; H. F. M. Staats, van Mgr. Aengenentlaan 13 naar Amsterdam; C. M. van Wis sen. van Mgr. Aengenentlaan 13 nr. Amsterdam: C. A G. Versluljs, van Dorpsstraat 88 naar Ghana, Afrika; A. W. A. de Ruljgt met echtgenote, van Irenestraat 3 naar Eemnes: J. M. W. van Seggelen, e/v J. S. Eisenga. van Warmundastraat 4 naar Sassenheim; G. J. W. Heijl, e/v L. A Veldhuljzen van Zanten, van Herenweg 11 naar Hille- H Leidse gereformeerde predikanten hebben tijdens een "tënlyke bijeenkomst besloten gedurende een aantal zon- ™eens dezelfde stof in de ochtenddiensten te behandelen, bedoeling van deze proef is, dat de gemeente bezig is met e'fde boodschap van God in de komende week. In de twee- 'aats, zo menen de predikanten, ontvangt de gemeente dan 'aan kennis van bepaalde bijbelgedeelten en kan zy daar- °nderling spreken. de eerstkomende weken is het volgende „prekenlijstje" de ochtenddiensten samengesteld: zondag 22 oktober Ha- kl, zondag 29 oktober Habakuk 2 en zondag 5 november i 'kuk 3. predikanten hopen, dat er na deze proef veel reacties zul- b'nnenkomen en dat de gemeenteleden zich openhartig 'uitspreken hoe zy over deze stofbehandeling denken en Voortzetting gewenst achten. VOORSCHOTEN Half jaar geëist Huisvredebreuk met bedreiging De huisvredebreuk en bedreiging, waaraan een 41-jarige kraanmocbi- nist uit Voorschoten zich zou heb ben schuldig gemaakt had een die pere achtergrond, dan de feiten zou den doen vermoeden. Het betrof hier een ruzie of vete, doch de omstan digheden waren aanleiding tot het gebeurde. De man had nl. een real tie aan geknoopt met een vrouw uit Leiden, die voorgaf ongehuwd te zijn. De verhouding kreeg een min of meer intiem karakter. Evenwel bleek, dat de vrouw wel getrouwd was. doch dat haar echtgenoot tijdelijk in het buitenland verbleef. Zo begaf de kraanmachinist zich in de nacht van 24 op 25 juni naar de woning van de vrouw. Haar echt genoot was echter thuis, die de in dringer, die door vernielen van een raam binnen was gekomen, de deur wees. Nog vervuld van de vroegere relatie kwam hy op 7 juli terug en zwaaiend met een bijl kondigde hij aan: „Jouw vrouw maak lk binnen een week kapot, ze heeft geen week meer te leven". Voor dat alles had de kraanma chinist zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Naar verdachte betoogde, verkeerde hij in de mening nog steeds toegang tot de woning van de vrouw te hebben, om dat zfj altyd de achterdeur van de woning voor hem open had gelaten. De vrouw ontkende dit. De officier van Justitie wilde re kening houden met de omstandighe den en ook, dat deze verdachte die in verband met verminderde toere keningsvatbaarheid, op proefverlof was gesteld. Hy eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. B. Schultz, was van mening, dat, met de drie maanden door verdachte in voorar rest doorgebracht, hy zwaar genoeg was gestraft. Vonnis over 14 dagen, j WARMOND Geslaagde show in „De Zou" In hotel De Zon in Warmond is drie dagen lang een show gegeven I door een groep middenstanders, die de nieuwste produkten toonden. De aankleding en de Inhoud van de stands waren zeer verzorgd en de keuze der artikelen liet zien dat in een kleine gemeente de middenstand j by de tyd kan zfjn. Er was kleuren-televisie, modern schoeisel gecombineerd met andere bypassende accessoires, vloerbedek king, zeil- regen- en sportkleding. speelgoed en een stand met kinder en herenkleding. In een proeflokaal kon men vaderlands vocht gebrui ken. Wat gemist werd was een ruim zit je als rustpunt voor een tweede ron de. Op iedere avond werd bovendien tweemaal een modeshow gehouden. Er was een grote hoeveelheid model len, getoond door een aantal jonge lui en een groepje kinderen. Met gro te afwisseling werd gedurende een half uur de aandacht getrokken naar kleding, die een beeld gaf van de grote schakering van mogelykheden die de huidige mode biedt. By zonder aardig was de kindershow waar twaalf Jongeren hun mode showden. Generaal Kim Ke-won, stafchef vergeldingsmaatregelen zouden wor den genomen, indien de Noordko reanen nogmaals de bestandsover eenkomst zouden schenden. TOESTAND IN MANOKWARI GESPANNEN De toestand in de stad Manokwa- ri in West-Irian is gespannen, zo meldt het Indonesische blad „Pelo- por Baru". De situatie zou volgens het blad kunnen uitlopen op verzet op grote schaal tegen het plaatselijk bestuur. De centrale regering in Djakarta moest onmiddellyk het voedselpro bleem in West-Irian oplossen. Of er nog andere oorzaken van de span ning zyn is niet bekend. Een advocaat en vyf andere nian- i zijn er van beschuldigd op Sardi- een misdadigersbendc op grote van het Zuidikoreaanse leger, zei, dat schaal te hebben gevormd. De vyf werden een weeklang ondervraagd over een ontvoerdersbende, die wa pens zou hebben geleverd aan bandie ten en een ware golf van ontvoerin- i gen tegen hoge losprijzen op zijn ge- j weten zou hebben. De mannen werden op 10 oktober I gearresteerd nadat de politie een klopjacht was begonnen na de tiende grote ontvoering van dit jaar. Naar vei'luidt zouden familieleden van de ontvoerde man, professor Giuseppe Deriu, een röntgenspecialist al enke le dagen geleden een losprijs van 50 tot 80 miljoen lire (80.000 tot 128.000 dollar) hebben betaald. De ontvoer ders, die op de hielen worden gezeten door 3000 politiemannen en 1000 man schappen van het Italiaanse leger, hebben de professor echter nog niet vrijgelaten. Gevreesd wordt dat hy is vermoord. Dit gebeurde al twee keer eerder dit jaar met slachtoffers van ontvoeringen. Bodegraven een belangrijke r°l «n bracht hem er zelfs toe inbraken te plegen. In de nacht van 20-21 juli verschafte hij zich door verbreken van een ruit toegang tot een boek handel in zyn woonplaats en stal er o.a. acht camera's die hy de volgen de dag in de havenwyk van Rotter dam voor f 25 en 250 Belgische franks verkocht. Reeds sinds 1963 houdt de reclas sering zich met verdachte bezig, doch tevergeefs en de officier van Justitie by de Haagse rechtbank waarschuwde dan ook, dat het op deze wyze op ter beschikking stel ling van de regering aan gaat. De eis luidde negen maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardeiyk en aftrek van het voorarrest en verbod tot cafébe zoek gedurende de 3 jaar proeftijd. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardeiyk en aftrek van voorarrest, en verbod tot cafébezoek. Zeeman botst met auto Een 46-jarige zeeman uit Katwyk, die gisteravond onder invloed van al cohol zou hebben verkeerd terwyi hij een personenauto bestuurde, botste gisteravond in zijn woonplaats op de Nachtegaallaan tegen een geparkeer de wagen, waarna hy even later een lantaarnpaal aan de linker zyde van de weg ramde. In een voortuintje kwam de wagen tot stilstand. Een politieagent zag het ongeluk gebeu ren. De man was niet in het bezit van een rijbewys, dat was hem reeds ontnomen. Hij werd niet gewond, de wagen is aanzieniyk beschadigd. Aan oorsehotense Papelaan GRIEKENLAND Van een groep van 38 personen, die gisteren voor een militair tribunaal ln Athene *yn verschenen heeft een aantal bekend te hebben getracht het militair bewind met geweld omver te werpen. Onder degenen die bekenden wa ren de vyf man die als leiders van de samenzwering zyn genoemd: twee drukkers en drie studenten in de eco nomie .zy kunnen ter dood veroor deeld worden. Onder de beklaagden bevinden zich 14 vrouwen en 2 soldaten, zy worden er tevens van beschuldigd zelfgemaakte bommen op openbare plaatsen tot ontploffing te hebben gebracht. De meeste beklaagden ontkenden communist te zyn en verklaarden dat hun daden waren ingegeven door de wens. het constitutioneel bewind in Griekenland te herstellen. Sommige van de vrouweiyke beklaagden be weerden dat zy de hun toevertrouw de bommen hadden vernietigd in plaats van hen volgens opdracht tot ontploffing te brengen. De meeste beklaagden zün onlangs gearresteerd in verband met bom ontploffingen op straat, in hotels, parken en regeringsgebouwen, waar- by geen personen gewond werden, zy staan terecht onder een 20 Jaar oude wet, die dateert uit de tyd van de communistische opstand in Grie kenland. Volgens de tenlastelegging handelde de groep overeenkomstig de beslissingen die werden genomen op de elfde plenaire zitting van de ver boden Griekse communistische par ty, en zouden ztf „democratische ver- zetscomlté's hebben opgericht, met het doel communistische propaganda te verspreiden en de regering omver te werpen. Paschalis Ducas, een voormalig parlementslid voor de linksgerichte Verenigde Democratische Party (EDA), is gisteren in de Noordgriek- se stad Drama tot 16 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Ducas, die sinds de militaire staats greep van 21 april op het eiland Le- ros werd vastgehouden werd ervan beschuldigd de auto riteiten te hebben beledigd, de ver keersreglementen te hebben over schreden, ondermynende geschriften te hebben verspreid en de betrek kingen tussen Griekenland en een bevriende mogendheid de Verenig de Staten te hebben geschaad. Eer der dit jaar zou Ducas tydens het bezoek van een Amerikaanse krui ser aan Kavala in noord-Grieken land, vlugschriften hebben verspreid en de Verenigde Staten hebben bele digd. Met een druk op de knop stelde gistermiddag burgemeester L. de Kool de huisdrukkerij van de nieuwe ANWB-bedrijfsruimte in Voorschoten ln werking. Uit de pers kwam een kartografische kaart uit het jaar 1746 te voorschijn, in die dagen samenge steld door dijkgraaf en hoogheemra den en thans bestemd als geschenk voor degenen die de opening mee maakten. De kaart toont de kust streek tussen Den Haag en Leiden in het jaar 1746. Voor het zover was, hadden burge meester L. de Kool en ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen een dankwoord gesproken. De ANWB is gelukkig op 10 km afstand van het hoofdgebouw aan de Wassenaarse- weg in Den Haag-in Voorschoten de niet-dienstverlenende afdelingen on derdak te hebben kunnen geven en Voorschoten is gelukkig weer een be- drijf binnen de gemeentegrenzen te hebben. Beide sprekers hadden nog wel enige wensen en deze liepen ge- ïyk. Ir. Van der Linden van Sprankhui zen wees op het feit, dat het nieuwe ANWB-gebouw ligt onder de „rook" van de treinen van de NS, vlak by het station Voorschoten, dat in 1944 verdween uit de dienstregeling en dat volgend jaar 100 jaar bestaat. „Dit feit", aldus de ANWB-voorzit- ter, „zou voor de NS. wel eens de gelegenheid zyn om de scho ne slaapster eens wakker te por ren". Het station heeft voor reizi gersverkeer dienst gedaan van 1868 tot 1944. De ANWB is de mening toe gedaan, dat Voorschoten krachtens haar betekenis recht heeft op een railverbinding per trein. Burgemeester L. de Kool sloot zich graag aan by de woorden van de Een groot gedeelte van de nieuwe ANWB-bedrijfsruimte wordt door het centraal magazijn waarvan hier een opnamein be slag genomen. (Foto LD/Holvast ANWB-voorzitter en samen, (één miljoen ANWB-leden en byna' twin tig duizend Voorschotenaren), moet er een redelyke kans bestaan tot her opening van het station Voorscho ten. Verwacht wordt, dat de ANWB tot 1972 met deze nieuwe bedrijfsruimte voldoende armslag heeft. Daarna be staat gelegenheid tot een eveneens forse uitbreiding van dit gebouw van 3500 m2 en 15.000 m3 inhoud. Voorlopig moet het personeel nog pendelen. Burgemeester De Kool zeg de toe al het mogeiyke te doen om de werknemers ook Voorschotenaren te laten worden. Het Rynlands Lyceum en de Karei Doorman-uloschool in Wasse naar organiseren maandag en dins dag in de aula van het Rynlands Lyceum twee voorlichtingsavonden over de consequenties van de Mam moetwet. Voor deze avonden is een groot aantal ouders uitgenodigd. De afdeling Wassenaar van het Rode Kruis zal in de komende win termaanden drie cursussen geven: een EHBO-cursus voor beginnelin gen, een verpleegkundecursus voor beginnelingen en herhalingscursus sen EHBO en EHIO voor personen met een diploma, waarvan in 1968 de geldigheid verloopt. Deze cursus sen kunnen kosteloos door belang stellenden worden bezocht. Op 26 oktober herdenkt de heer J. Parlevliet, van der Wervestraat 6, het feit, dat hy 25 jaar geleden in dienst trad als monteur by de PTT in Wassenaar. Vrijdag 10 november om elf uur zal namens B. en W. van Was senaar worden aanbesteed het aan leggen van wegen en riolering in het plan zyiwatering 11, eerste ge deelte. Het betreft hier het bouw rijp maken van een deel van het ge bied, waar door de Woningbluwver- eniging St. Willibrordus en het Al gemeen Burgerlyk Pensioenfonds samen ruim 600 woningen zullen worden gebouwd. De samenwerkende plattelands- organisaties uit Wassenaar en Voor schoten beleggen dinsdagavond kwart voor acht in het Cultureel Centrum in Voorschoten een gecom bineerde samenkomst, waarin de heer Sipke van der Land, leraar aan het Rynlands Lyceum en schrij ver van jeugdboeken een causerie zal houden over „Hoe langer hoe gekker."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9