Apartheid werkt", zegt Jantoe-professor Kg ware Ik hen een praktische idealist" 966 Nieuwe uitgaven Leidenaar ^schrokvan aanrijding JJDAG 20 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD een speciale medewerker) een splinternieuwe universiteit inr Bantoes", niet ver van Pie- ag in Transvaal, geeft prof. zijn mening over het regi- is voorstander van Zuid i's gescheiden ontwikkeling, hlen moet onderscheid worden ikt tussen die gescheiden ont- iing en de z.g. „kleine apart- de republiek in de eerste tot een mikpunt van infer nale kritiek heeft gemaakt. 0 :tad, Zuidafrika's meest „libe- stad, heeft twee nieuwe sta- een voor „nie-blankes" en een Jjlankes". Dat „blanke sta- heeft een zy ingang voor „nie- ss", die de ..agage van blankes n. Het is dezelfde „kleine apart- die het onmogelyk maakt een iet geëindigd gesprek met prof. te tijdens de lunch in een res- nt voort te zetten, prof. Kgware is vóór het sy- Hy zegt: „Ik ben een prak- Idealist. Ik heb in d't land toen vrijwel niets voor de inken werd gedaan. Er is veel ird sinds de blanken niet meer it hebben dat opvoeding van rassen hun posities schaadt, voor dit systeem omdat het Aan de universiteit by Pie- rj zijn dit jaar 537 studenten ire ven. Men heeft uitgerekend, ln 1975 ongeveer 2500 jonge a zullen studeren. De studie- i(jn gering, er worden royaal verstrekt. De kansen zijn De vraag van de tegenstan- of zy in deze gescheiden ont- ting groter zyn dan in een ge urde samenleving het geval ju geweest. üanskei, het eerste „thuisland" Bantoes, zegt oppositieleider ia: „De niet blanke student, liet is opgevoed in een huis kranten en tydschriften rond' ren en boeken worden gelezen, een culturele achterstand. Door itie met blanke studenten haalt achterstand het snelst in. Ge- ontwikkeling werkt vertra- Een opleiding bestaat niet lou- volgen van college1:" In zegt het laatste parle- iid van de progressieve party, idio «jfósenintegratie bepleit, mevr. Suzman: „Ik heb met niet- m Bantoes en kleurlingen gestudeerd en van dircrimi- ras geen sprake. Nu er zoveel gedaan voor hun ontwikke- Jou ook aan geïntegreerde uni "ten het aantal niet-blanken nen toenemen iioudini GRooierkelijke situatie it in J issen zijn er, op andere terrei- niveaus dan het studentenle kpaald voordelen van geschei- utwikkeling aan te voeren. En Perkt zich dan niet tot het cn industrie een toenemend tekort aan geschoold personeel, dat onmogelyk kan worden weggewerkt door immi gratie van Europeanen. Dr. Ver woerd heeft eens gezegd: „Onze keus zal wellicht zijn tussen gemengd en rijk of gescheiden en arm". Zuidafrika's industriëlen, in meerderheid aanhangers van de Ver enigde (oppositie) party, die een fe- Een panorama van Soioeto, Bantoe-voorstad van Johannes burg. Een groot aantal nieuwe huisjes heeft de plaats ingenomen van krottenwijken. Een van de spaarzame res tanten van de vroegere krotten wijken rondom Johannesburg. Het opruimen van dit soort woon buurten lokte, vreemd genoeg, buiten Zuid-Afrika kritiek uit. derale staatsvorm bepleit, laten er geen twyfel aan bestaan, dat van een scheiding tussen blank en niet- blank in de groeiende industrie geen sprake zal kunnen zyn. Noodgedwon gen wordt in verscheidene bedryven met de kleur-barrière de hand licht. De spoorwegen hebben 1400 niet-blanken in functies, die vroeger voor blanken gereserveerd waren. Zelfs in de goudmynen, waar de I scheiding van oudsher het strengst was, wordt sommig toezichthoudend werk aan niet-blanken toegewezen Vrijwel iedere zakenman en ook tal van economen zyn ervan overtuigd dat die ontwikkeling in versneld tem po zal plaatshebben naarmate ge schoolde niet-blanken zich aanmel den. De adjunct-minister voor Bantoe administratie, Coetzee, heeft een pro gram ontwikkeld om in een periode van enkele jaren de stroom van Bantoe-arbeiders naar de blanke steden in te dammen en vervolgens zelfs te laten terugstromen. In dat program speelt de ontwikkeling der .grensindustrieën" langs de Bantoe- thuislanden een rol. Maar het ge meentebestuur van het grootste in dustriecentrum, Johannesburg, heeft zojuist berekend dat Soweto, de mo derne voorstad voor Bantoes, van 360.274 inwoners in 1963 zal moeten groeien tot 585.000 inwoners in 1983. Een vergroting met meer dan zestig procent. Geen wanorde En die inwoners van Soweto en van elke andere wyk voor niet-blan ken in het „blanke thuisland" zijn ondanks de sociale zorgen en ondanks het feit dat grote kapitalen zyn be steed aan het vervangen van de oude krottenwyken door moderne woon buurten, „gastarbeiders", zy moe ten elk ogenblik het veelbesproken pasje kunnen tonen om te bewyzen dat zij geen werklozen zyn en het recht hebben in de blanke stad te verblyven. Elders in Afrika heeft de trek van het platteland naar de ste den geweldige problemen geschapen. Kinsjasa ,de hoofdstad van Kongo, is sinds de onafhankelykheid ge groeid van 600.000 tot anderhalf mil joen inwoners. Het overgrote deel van de nieuwelingen heeft géén vas te betrekking. Zuid-Afrika, trekpleis ter van een miljoen Bantoes van buiten Zuid-Afrika, voorkomt met zyn strenge regels een dergelyke si tuatie. BRITS DISCONTO TOT 6% OMHOOG Een nieuwe schaduw (Van onze correspondent) Verhoging van het Britse bankdis- conto van 5,5 tot 6% ter bescher ming van het Britse pond heeft een domper gezet op de verwachtingen dat reflatie in de industrie snel zou kunnen beginnen. De Bank van En geland heeft het disconto moeten verhogen ter bescherming van het pond sterling, dat de laatste maan den weer vry zwak staat en vooral sinds kort leed onder de disconto- verhoging in Amerika, die veel „hot money" naar de overzyde van de Atlantische oceaan lokte. De eerste reactie van het pond op de bekendmaking die zoals altyd met het gebruikelyk geheimzinnig ceremonieel plaatsvond was guns tig: het pond steeg. Maar daarna zakte het weer zelfs lager dan het uitgangspunt van gisterochtend. Het bankdisconto was vorig jaar tydens de economische crisis tot 7% geko men, maar sinds januari weer in drie etappes tot 5,5% gebracht. De Verhoging is ongetwyfeld een nieu we schaduw boven premier Wilsons betoog by de „zes" dat het weer goed gaat met de Britse economie. 2851 GEN 1IEU1 10061. Rijn ldak top ;1 Corn 1100 1000-1$ tationcil5 °P lager niveau. Veelbespro- - ^voorbeeld de Zuidafrikaan- vv"be$3 frelyke situatie. Wie eens een Triunjj tast van Bantoes heef* byge- - een vele uren uurende ge- tn rumoerige byeenkomst met be zang en een preek, waarin 'ig gehoorde thema voortdu- Drdt herhaald kan zich het -KleinM I van eigen .cerken voor Ban- i Tauifl ?oed voorstellen. De „blanke" 66: Kjj 'ontplooien wat dit betreft een >4; V' activiteit. Twee "in dt drie van Afrikaans sprekende i verbieden echter niet-1 'in- toegang tot de „ulanke" kerk, tie discrimineert door de ach- banken voor niet-blanken t3 lm 4 Wen' ^en lcan Bescheid»-"i ont- Fiat^ in zekere mate verdedig "i, •65: P niet degene die 'aar een wet l Blij lakt. S 700 I name in de economie is de '65; *tie van blank en niet-blar.': Opel ut. Negentig procent van de dachten in de Zuidafrikaan- toen is gekleurd, tachtig pro- "*n de bouwvakarbeiders, vyf- _22.00 ^isportpersoneel. Het gaat zon- "~'ng i-m de laagste posi ïr is in de snel groeiende Pr. Margrietscliool Tot onderwyzeres aan de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade in Leiden, (hoofd de heer N.L. van Dalsen) is benoemd mej. P.H. Zuid broek te Sassenheim. Bijeenkomst van Leitlse CH-jonger en „Fusie CHU-AR nu niet verstandig De Chr. Hist. Jongeren Organisa tie, afd. Leiden, vergaderde gister avond in de Regentenkamer van het Schachtenhof over de partyvernieu wing in Nederland in het algemeen I Na Noord-Holland, Utrecht, Gelder- „Uw kind en de Mammoetwet" door prof. dr. G.Th. Verhaak, uitgegeven door L.C.G. Malmberg N.V. in 's Her togenbosch. De zo moeizaam tot stand gekomen Mammoetwet heeft door de jaren heen een maximum aan publiciteit gekregen. Er is by zonder veel over gezegd en geschreven. Desondanks is deze wet nooit gemeengoed gewor den. Waarom niet? Ten eerste omdat deze gehele materie van het voortge zet onderwys dermate ingewikkeld is, dat een gewoon mens er nauwelyks uit kan komen. Bovendien was de kwestie zo in ontwikkeling, dat velen de voorkeur aan gaven te wachten tot de specialisten klaar waren om dan het resultaat te overzien. Zover zyn we nog niet, maar vele ouders zyn ineens tot de ontdekking geko- dat hun kinderen zo hard wa ren gegroeid, dat ze er toch al mee te maken hebben. Dan komen de vra gen. Wat biedt die Mammoet? zy"n de mogelykheden? Prof. Verhaak tracht er in deze kleine, handige en overzichtelyke brochure antwoord op te geven. Als lid van de commissie i-havo-mavo is hy daartoe bij uitstek geschikt. Zijn uitleg is zeer verhelderend. By Boekencentrum in Den Haag is het jongste synodale geschrift van Ned. Herv. Kerk "De tussenmuur weggebroken" verschenen. Het is een herderlyke brief, waarin gesproken wordt over de prediking van de ver zoening. Deze nieuwe verhandeling over de verzoening is een breed en diep stuk opnieuw beiyden.... niet al leen omdat de nieuwe theologie van Bultmann, Tillich, Robinson e.a. het verouderd acht nog vast te houden aan de eeuwenlang beleden gedachte, dat het ïyden en sterven van de Heer plaatsvervangend voor ons is ge schied, maar ook omdat in veel bre dere kringen dan alleen die van de kerk de zaak van de verzoening zo actueel is geworden. Dat na „Klare Wijn" de synode nu dit geschrift op tafel legt, over een zaak die het hart van het evangelie raakt, is een teken dat de N.H. kerk steeds weer tot een verstaanbaar, ei- gentyds belyden van het evangelie tracht te komen. Ook hier is een se rieuze poging gedaan over de Ver zoening zó te spreken, dat de prak tische gevolgen duidelyk worden. „Toeren door Overyssel" door Hans Krook, verschenen bij L.J. Veen's uit geversmaatschappij N.V. in Amster- Een 26-jarige bouwvakker uit Lei den was zo geschrokken van een door hem veroorzaakte botsing in de Lindestraat, dat hij er snel vandoor gegaan. De politie wist hem ech ter spoedig op te sporen. De bouw vakker meende, dat indien hy zich binnen een etmaal na de aanryding zou hebben gemeld by de politie, hy niet strafbaar zou zijn. De Haagse politierechter maakte hem duidelyk, dat zulks niet geldt wanneer de po litie iemand reeds binnen die tyd op het spoor is. De politie had de auto van de Leidenaar reeds in beslag ge nomen, voordat hy zich kwam mel den. De officier van justitie consta teerde. dat verdachte bij het nemen van een bocht met te grote snelheid had gereden en aanzieniyke schade had veroorzaakt. De eis luidde 50 boete voor de aanryding en 100 boete plus vier maanden ontzegging van de rybevoegdheid voor het door- i-yden. De rechter veroordeeld con form die eis. Burgerlijke Stand VAN LEIDEN GEBOREN Gerrlt Cornells, z. v. J. J Bakhuizen en C. Kortlever, Nadla, d. v. D. J. Lan- kamp en B. C. van Moolenbroek. Ger- rardus Hendrik Petrus, z. v. G. Bllk- en J. C. M. van Ruiten, Louis Jacques Willem, z. v. L. J. W. Berger C. C. Marshall, Jelle Egbert, z. v. Dijkstra en M. M. van der Harst, Bertrand Antonle, z. v. A. Oppelaar en J. Boom, Alexander Martlnus Jozephus Maria. z. v. K. T. Zwetsloot en A. M. O. P. M. Rijsdyk en A. R. M. Lan- gezaal, J. Onderwater en N. S. Neute boom. J. van Loplk en E. I. de Vet. S. F. M. T. Vlek en E. P. G. Aalders. T. J. M. van der Geer en M. S. T. M Arts. N. de Haas en J. M. Sterenbori R. E. Peterzen en E. Slegtenhorst. B. Erades en C. Groenendijk, G. J. F. Pardon en M. Kriek. J. C. H. Peeters 1 J. van Heil. OVERLEDEN T van de Logt, 73 Jaar, man. P. P Jansen. 71 Jaar. man. H. M. Klaver veld. 67 Jaar, wed. van P. van der Loo, S. J. Beurze. 91 jaar. man ONDERTROUWD W. Zellstra en D. M. van Osnabn ge. B. WMrdeman en N. M. van Reljden. J. W. Heijman en H. B Bonga, J. de Bree en J. van Gent, Bos en G. Esderts. H. Wielink en J. M. Phlllppo. T. A. J. Korenhoff Y. T G. M. Bonnet. C. J. van Krogt en H. C. M. H. van Lochem, J. R Faber en D L. Wetters, W. C. J. Glaudemans en E. C. M. Grimbergen. Tiveede grote a nodenfabriek in Botlek Aluminium en Chemie Rotterdam NV (Aluchemie) heeft vergevorderde plannen om over enige tyd In het Rotterdamse Botlekgebied een twee de grote anodenfabriek te gaan bou wen, die naast de dit jaar in gebruik genomen vestiging zal verryzen. De nieuwe fabriek gaat 150 mil joen gulden kosten en zal aan 500 mensen werk kunnen bieden. Wan neer 't project gereed is zullen in to taal 1100 mensen by Aluchemie in I Botlek ruim 100.000 ton anoden per Rotterdam werken. De speculaire I jaar. Alphen aan den Ryn: 20 en 22 okt ber Luxor Bioscoop Nutsgebouw Film „Onze man in Libanon" Toe gang 14 jaar. 8 uur nam. Alphen aan den Ryn: 22 oktober Gebouw Jehova Getuigen, Hooft- straat Openbare Toespraak en Wachttoren Studie Jehova Getuigen. 3 uur nam. Het eerste team van de tafel tennisvereniging „Avanti" uit Ha- zerswoude heeft na spannende stryd het Alpheuse „Baronie" met 64 verslagen. Avanti 2 won met 100 van RTC 7 en „Avanti" 3 gaf plaats genoot „Slagvaardig" 4 geen schijn van kans (100). Het vierde team won van Charvbdis 1 met 73. de misschien binnenkort zyn beslag krygende samenwerking tus sen de drie grote confessionele par tijen ln het byzonder. De heer Jac. Huysen, landeiyk voorzitter van de CHJO en spreker op deze vergade ring, ging in op de noodzakeiyke vernieuwing van het CH-beginsel- programma. zoals deze is voorgesteld in het bekende „rode boekje" van de CHJO: „Een poging tot heroriënte ring". Hy beklemtoonde, dat het on juist was. te menen, dat de CH-jon- geren erop uit zyn de centrale plaats, die het Evangelie in het CH-begin- selprogramma altyd gehad heeft, aan dit Evangelie te ontnemen. Ver der betoogde hy, dat het niet ver standig zou zyn, als de CHU op dit moment zou streven naar een fusie met de ARP. aangezien dit vertra gend zou werken by de totstandko ming van een. definitieve samenwer king van de drie grote confessionele party en. Een forcering van deze fu sie zou niet één, groter protestantse party, maar een anderhalve AR en een halve CH tot gevolg hebben. In de discussie, die volgde kondigde hy een duideiyke strategie van de CHJO aan in de komende maanden ten aanzien van de koers, die de CHU gaat varen in dit opzicht. In dit ver band zal de uitslag van de Alge mene Vergaderingen van KVP en CHU op resp. 9. en 16 december, van het grootste belang zyn. De groep tekende tot slot een ver klaring aan het bestuur van de CHU, waarin zy het streven van de lan- deiyke CHJO steunde- Op de hervormde predikant ds. E. Kempenaar uit Woubrugge is een beroep uitgebracht door de hervorm de gemeente van Werkendam in het Land van Altena, land en Drente was het te verwach ten, dat de reisjournalist Hans Krook ook eens zou gaan toeren in de pro vincie Overyssel, waar voor de toerist ook zoveel te genieten valt. Vooral de heuvelrug dwars door de provin cie biedt veel natuurschoon. Maar het is niet voor iedereen altyd even ge makkelijk om de mooie plekjes te vinden. Daarom kan het handig zyn te rade te gaan bij een bekwame als Hans Krook. In zyn boekje vindt de toerist talryke aantrekkeiy- ke routes compleet met handige kaartjes en een aantal Illustraties. Voor het grote probleem van het Midden-Oosten: een betere verstand houding tussen Israël en de omrin gende Arabische landen, is nog geen oplossing gevonden. Te kort nog ligt de zesdaagse oorlog in het verleden. Wie zich verdiepen wil in het ver loop van de oorlogshandelingen en haar achtergronden kan diverse boe ken ter hand nemen, die sinds kort Nederlandse boekenmarkt voorhanden zyn. Een knap geschreven boek (260 bladzyden) is „De elfde plaag" van de hand van de zoon en de klein zoon van niemand minder dan Sir Winston Churchill: Randolph S. Churchill en Winston S. Churchill jr Laatstgenoemde vertoefde kort voor de oorlog drie weken in Israël, Jor danië en Libanon voor het schryven van artikelen voor News of the World. De oorlog zelf volgde hy op de voet en nadien verbleef hy nog drie we ken op de slagvelden om zich nader te oriënteren. Van Churchills klein zoon zyn dan ook de zeer boeiende verslagen over wat zich precies aan het front afspeelde en zyn vader, eveneens journalist, beschikte in En geland over tal van byzondere in lichtingenbronnen, die hem in staat stelden de diplomatieke en politieke zyde van deze botsing in het Mid den-Oosten te belichten. Belangwek kend ls het verhaal over de speciale bom, die Israël in staat stelde de vliegvelden van de Egyptenaren te vernietigen. Bovendien bleken de Is raëliërs in luchtgevechten verre de meerderen, volgens generaal Hod: •yftig tegen nul. Tal van kaartjes verduideiyken de situaties aan het front. Een waardevolle uitgave van uitgeversmaatschappij „West-Fries land" in Hoorn. Van de Amsterdamse importeur Meulenhoff en Co ontvingen wij twee pockets over hetzelfde onder werp: Israël's fight for survival, door Robert J. Donovan en de redactie van de „Los Angeles Times" en „Strike Zion!" door William Steven son. met een speciaal hoofdstuk van de schryver van „Exodus", Leon Uris. Dit laatste boekje is ook in het Ne derlands verschenen („Israël met de rug tegen de muur") by Drukkerij Hollandia ln Baarn en bevat voor al in de oorspronkeiyke editie een boeiende serie oorlogsfoto's. Tragisch is. dat de haatcampagne in Egypte tegen Israël zoveel schade heeft berokkend aan de opbouw van het land aan de Njjl, juist in een periode, dat daar, onder leiding van Nasser, toch wel het een en ander is gedaan aan de modernisering van een verouderde samenleving. De rei zende Journalist C. Hulsman schreef hierover in Modern Egypte, een uit gave van Kosmos, Amsterdam-Ant- werpen. Wie zich wil verdiepen in de ontwikkeling van het tegenwoordige Egypte, waarbij ook de kwestie van de oliebelangen duidelyk in het licht wordt geplaatst, vindt hier het relaas van een deskundige waarnemer. En kele titels van de by na dertig hoofd stukken: Bezeitters en bezitlozen, de Assoeandam, Industrialisatie. Wo ningnood en woningbouw. Revolutie des seksen, Crisis om Suez, Arabische eenheid en verdeeldheid. Het boek be vat tal van goede illustraties. De Franse socioloog G. Friedmann. hoogleraar aan de Paryse universi teit, was zich als „Franse" d.w.z li berale Jood, nauwelyks bewust ge weest van zyn Jood-zyn, totdat de Duitse bezetter hem in zyn functie schorste. Maar dit was van voorby- gaande aard. De diepe verandering kwam door twee bezoeken aa.n Israël. In „Israël, het einde van het Joodse volk?" uitg. Moussault, Amsterdam, houdt hy zich bezig met allerlei vra gen, die sindsdien bij hem gerezen zyn, zoals: is er slechts keuze tussen de mystieke opvatting van het Jood- zyn en de gedachte, die hierin niet meer ziet dan historisch toeval? Hoe is de moord op zes miljoen Joden mogelyk geweest? Is er sprake van een opstanding van het Joodse volk of maken wy juist het einde mee, aangetast als het is door aanpassing ta de diaspora en door „Israëlisering' in het Beloofde Land? Het boek ls geschreven uit de onrust, die de schryver bevangen heeft, maar Juist daardoor interessant voor degenen die zich in het vraagstuk van het „Jood- zyn" willen verdiepen. Winston S. Churchill, klein zoon van Sir Winston Churchill, is kandidaat voor de conservatie ve partij bij een tussentijdse ver kiezing in Gorton, Manchesterzijn vrouw Minnie en hun twee- De verkiezing vindt in november jarig zoontje Randolph, dat de plaats. Op de foto: de jonge kan- zelfde naam draagt als Winstons - didaat met de beroemde naam, vader, de zoon van Sir Winston. uitbreidingsplannen werden gister middag bekend tydens een byeen komst die aluchemie had belegd naar aanleiding van de thans in uitvoering zynde uitbreidingen. Het is nog niet zeker, wanneer pre cies met de bouw van de tweede anodenfabriek zal worden begonnen, maar men meent met vrij grote ze kerheid te kunnen stellen, dat om streeks 1970 de eerste paal van dit project de grond in kan. De tweede fabriek zal de anoden- produktie van aluchemie in Rotter dam op ongeveer 500.000 ton per jaar brengen. Op het ogenblik produceert aluchemie in haar vestiging in de „Nachtspelen" door Mal Zet t«r- Ung, vertaald door Clare Lennart, verschenen bij A. W. Bruna en Zoon ln Utrecht- Voor haar tweede film „Nattlek" heeft Mal Zetterling niet kunnen vol staan met het schryven van een sce nario. zy zag zich genoodzaakt eerst de complete wereld rondom haar hoofdfiguren te creëren en koos daar toe de vorm van de roman, die thans by Bruna is verschenen. Het boek is heel wat minder schokkend dan de film, die twee jaar geleden ln Vene tië niet minder dan een schandaal verwekte. Het laat zich ook wel be- grypen. In de roman heeft Mal Zet terling veel meer de gelegenheid om uit te weiden over de dryfveren, dio de personen tot hun extreme uitingen brengen. In de film komt de nadruk vooral te liggen op die uitingen. Han delingen die in het boek terloops wor den genoemd als gevolgen van de moederbinding en de afrekening daarmee, krijgen in Zetter lings rol prent een veel zwaarder accent. De talryke met byna walgeiyke openhar tigheid verfilmde uitspattingen van de figuren rondom de hoofdpersonen bepalen de sfeer van de rolprent, ter- wül ln het boek de psychologie van het wezen hoofdzaak is. Meestal kun nen wy eerst het boek lezen voor we een film te zien krygen. Hier is het juist andersom, al heeft Mai Zetter ling dit boek speciaal als leidraad voor haar film geschreven. Toch ge ven wy de voorkeur aan deze roman, waar de draad van het verhaal dui- deiyker zichtbaar is dan ln de film, waar we die zelf moeten destilleren uit een aantal (veelal schokkende) fragmenten „491" door Lars Görling, vertaald door Jan F. de Zanger, verschenen bij A. W. Bruna en Zoon In Utrecht. De filmkeuring heeft de film „491" niet toegelaten tot de Nederlandse bioscopen. De bezwaren van de keu ring waren gericht tegen de seksua liteit, hoewel dat niet het hoofdmo tief is van het verhaal, dat werd ge schreven door de vorig jaar op 34-ja- rige leeftyd overleden Zweed Lars Görling. De geschiedenis draait om enkele maatschappeiyk ontspoorde Jongeren, die tezamen worden ge bracht om als studie-object te dienen voor een groep psychologen en socio logen. Görling heeft het tot misluk ken gedoemde experiment keihard beschreven. Het is een vry snelle afgang via diefstal, chantage, geweld en prosti tutie naar de gevangenis. Een verre van herheffend beeld dat Görling ons tekent, rauw en ongeremd, zyn taal is direct, stotend direct soms. Hy zoekt niet naar omschry vingen. Schuttingwoorden zyn voor hem goed genoeg. Waar hy de gesprekken tussen de Jongeren weergeeft, kunnen wy dat biliyken, maar daarbuiten te kent het voor ons een taalkundige ar moede. wy weten niet, wat de cine ast Vilgot Sjöman van Görlingsboek heeft gemaakt. Maar als hy net zo ongenuanceerd te werk is gegaan als i de auteur kunnen wy de bezwaren I van de filmkeuring begrypen, al wil dat nog niet zeggen, dat wy ze on- I derschrijven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7