luisierfji Kritiek op financiering duurder van de Wereldomroep krley DESIREE Positie mr. Slotemaker nu in liet geding? anders dan andere Engels blad onthult de namen van leiders van geheime dienst /-\ 1230 Nws 124Q Act> VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 IC.ijlZ0Tl 611 I algemene middelen of uit luistergelden Het ligt in de bedoeling in de bije toekomst de luister- en kijkgel den voortaan samen te brengen on der omroepgelden, waarvoor een be drag nodig zal zyn van f 75.per jaar als luister- en kijkgeld. Voor alleen luistergeld zal een bedrag ge heven worden van f 24.— per jaar. Onder de huidige regeling betaalt men voor luistergeld f 18.en voor kijkgeld f 36.tezamen dus f 54. De nieuwe regeling komt dus neer op een verhoging van f21. Deze verhoging van het kijk- en luistergeld stuitte gisteren op ver zet in de vaste commissie voor Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk Werk. Boerenpartij, PSP en CPN verklaarden zich zonder meer tegen de verhoging. Afgevaardigden van de VVD en de P.v.d.A. stonden gere serveerd tegenover het plan. Mevr. Van Someren (VVD) vond de aan kondiging voorbarig omdat nog niet bekend is wat de radioreclame zal opbrengen. Wellicht, betoogde zij, zal daarom een verhoging niet nodig zijn of minder drastisch kunnen zijn. De heer Van der Lek (PSP) vond de argumentatie de kosten van in voering van kleurentelevisie nog-1 al zwak. Het is niet juist die kosten af te wentelen op het grote publiek gen motie. Zij dat het voorlopig nog met zwart-wil. televisie zal moete ndoen, zei hy. De heer Voogd (P.v.d.A.) vroeg om een aparte bijdrage van de bezitters van kleurentelevisie-toestellen. Minister Klompé wees dat voorstel van de hand, omdat de opbrengst vanwege het kleine aantal toestellen gering zal zijn. terwijl er hoge administra tiekosten aan vast zitten. Zij zei tenslotte het te betreuren dat een deel van de commissie zich al tegen de verhoging uitspreekt voor het betrokken wetsontwerp is ingediend en alle beweegredenen voor de ver hoging aan de Kamer bekend zijn. (Van onze parlementaire redactie) De socialist Voogd heeft gisteren in de vaste commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een motie inge diend waarin hij vraagt de Wereldomroep uit de algemene mid delen te blijven betalen en niet uit de luistergelden, zoals mi nister Klompé in haar begroting aankondigt. „Niet gelukkig" met bloot op de t.v. Het argument van de regering dat de onafhankelijkheid van de Wereld omroep door betaling uit de luister geldpot beter is gewaarborgd wees de heer Voogd van de hand. Er worden wel veel activiteiten gesubsidieerd zonder dat de betrokkenen hun on afhankelijkheid kwijt raken, betoog de hy en er is geen sprake van staatsonderwijs, staatskunt of staats- jeugdzorg enz. Volgens de heer Voogd kan er ook op andere begro tingen geld voor de Wereldomroep worden gevonden. De KVP, PSP. CPN en het GPV waren het met de motie eens. De heer Baeten (KVP) vond dat het luistergeld bestemd was voor de binnenlandse omroep. Verzet Minister Klompé verzette zich te- op dat de beslissing over een andere financie ring van de Wereldomroep in het kabinet is genomen bij het moeiza me begrotingsoverleg. Zij wilde er niet op terugkomen omdat zij de moei lijkheden daarbij zou moeten afwen telen op haar ambtgenoten. „Dat kan ik niet en dat wil niet", zeiz e. De minister verklaarde dat de We reldomroep uit de algemene middelen betaald zal worden tot de wet over de financiering van de omroep die spoedig zal worden ingediend, van kracht wordt. Daarvoor is op de be groting geld gereserveerd. Mevrouw Van Som eren (VVD) steunde het standpunt dat de min- nister in de memorie van toelichting inneemt, waarbij wordt gesteld dat de onafhankelijkheid van de Wereld omroep in het geding is bij finan ciering uit de staatskas.. De heer Scholte (CHU) vond dat het verschil tussen een gewone belasting en het luistergeld niet scherp is, waarmee het argument van de afhankelijk heid staat of valt. De motie van de heer Voogd zal in stemming wor den gebracht op een extra- verga dering, die de vaste commissie voor C.R.H. over een paar weken wil be leggen. Minister Polak van Justitie is „niet gelukkig" met het verschij nen van een meisje in haar na tuurlijke staat voor de VPRO-te- levisie, doch hij acht de kans dat de uitzending onder de strafwet geving valt gering. De minister zei dit gisteravond in de Tioeede Kamer-commissie voor Justitie in antivoord op op merkingen van de Boerenafge- vaardigde mr Kronenburg volgens De COmmissie was kritisch ten aan- wie een „prudente overheid het zien van de reeks zendmachtigingen onwijs uitgaan van het stand- ^ie allerlei organisaties onlangs heb- punt dat alle bloot schoon is |,en gekregen. De beer Beaten (KVP) moet beteugelen"sprak van een nodeloze versnippering De minister zei dat hij het meis- van de zendtijd; de heer Van der je tot zijn spijt niet had gezien. Lek (PSP) vond dat er veeltekwis- .,0 nee, dat mag ik niet zeggen", tig met de machtigingen was omge- verbeterde hij zich. „Na Pipo zet sprongen en mr. Scholte (CHU) ik altijd de televisie af". 1 sprak van schrikreacties op de dras Mini-omroepen tische uitbreiding van het aantal om roepen. Mevrouw Van Someren <VVD( die indertijd tegen de omroepen heeft ge stemd, zei dat men het de minister Minister Klompé wees er op dat het gevaar voor versnippering in de wet zit. De Kamer heeft dat nadeel indertyd geaccepteerd tegen de ach tergrond van de voordelen, zo argu menteerde zij. „Ik zou mijn plicht hebben verzaakt", aldus de minister, „Als ik de zes machtigingen zou heb ben geweigerd". Ze liet blijken dat de kans dat er in de toekomst nog meer kleine omroepjes komen duide lijk aanwezig is. In het tv-programma van vanavond op Nederland 1 brengt de AVRO een selectie uit de een mans show, zoals de Groningse cabaretier Seth Gaaïkema die enige maanden geleden ten beste gaf in het nieuwe micro-theater „De Coendersborg" in Groningen. Seth Gaaikema heeft een eigen repertoire opgebouwd in de loop der jaren en hij durft het op te nemen tegen grootheden als Toon Hermans en Wim Sonne- veld. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten ei zonder prijsverhoging. - Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN Johnny Lion is na een toernee I Johnny had een alligator meege- van 4 weken door Suriname in nomen, welke hij ten geschenke Nederland teruggekeerd. Hij werd had gekregen. Het beest gaat afgehaald door Sophie van Kleef. I naar het dierenpark Wassenaar. Druk vergaderen bij de AVRO Zaterdag 28 oktober zal een extra vergadering van het meen bestuur van de AVRO worden gehouden. De voorzitter van de AVRO heeft zich inmiddels bereid verklaard tijdens deze vergadering de hangende zaken (o.m. de kwestie Van der Zee) andermaal aan de orde te stellen. In verband met deze ex tra vergadering gaat de bijeenkomst aanstaande zaterdag van acht gewestelijke besturen in de AVRO-studio niet door. De controverse in de top van de Van der Zee graag met een berisping AVRO/RTN heeft zich nu duidelijk toegespitst op de figuur van voor zitter mr. L. H. Slotemaker. De wijze waarop deze de vergadering van het ailgemeen bestuur afgelopen zaterdag heeft geleid, heeft by acht van de twaalf gewestelijke besturen dermate kwaad bloed gezet, dat in de spoed vergadering van zaterdag 28 oktober hoogstwaarschijnlijk zijn positie in het geding zal komen. De acht gewesten, die de kwestie- ADVERTENTIE hadden zien aflopen, interesseren uit sluitend de capaciteiten en de werk kracht van de mensen, die zij in hoge functies willen benoemen. „Van der Zee is vakman, we zouden zijn om hem weg te sturen". Bij één van de gewesten zou de gramschap over de ondemocratische houding het algemeen bestuur, zo groot zijn, dat er een brief zou worden geschre ven met een ultimatum: een duide lijke uitspraak of bij eenroeping de leden van het gewest in kwestie om hen opening van zaken te geven. Stichting? Radioreclame mogelijk per 1 januari 68 Zo mogelijk ingaande 1 januari 1968 zal een begin worden gemaakt met de invoering van de radiorecla me, voorlopig gedurende 26 minuten per dag. Deze radioreclame zal ge plaatst worden rond de meest beluis terde nieuwsberichten. Minister Klompé heeft dit gister middag meegedeeld in de vaste com missie voor C.R.M. uit de Twee de Kamer. De uitbreiding van d( dioreclame-zendtyd tot 48 minuten per dag is wellicht later in het jaar mogelijk. Wanneer daartoe zal wor den overgegaan, zal dit geschieden ook voor en n aveel beluisterde pro gramma's. Minister Klompé merkte op dat zij thans niet beschikt over voldoende aanwijzingen om te komen tot het af vaardigen van een verbod van alco hol-reclame. Zij wees erop, dat uit een onderzoek is gebleken, dat er geen relatie bestaat tussen de recla me voor alcohol en het gebruik daar van. De minister toonde zich bereid over deze zaak een gesprek te heb ben met de kamercommissie alvo rens een beslissing over al dan niet invoering van reclame voor alcohol te nemen. De Nederlandse Radio Unie en de Stichting Etherreclame (Ster) hebben overeenstemming bereikt inzake de zendtyd voor de radioreclame. De re clame zal voorlopig uitsluitend ge plaatst worden in blokken van 60 se conden voor en na een aantal nieuws bulletins. Deze zijn op de zenders Hilversum 1 en 2 de ochtendbulletins van acht uur. de middagbulletins van 12.30 en 13.00 uur en de avondbulletins van 18.00 en 18.30 uur. Op Hilversum-3 de nieuwsbulletins van 10.00, 11.00, 12.00. 13.00. 14.00 15.00 en 16.00 uur. Rond deze 13 nieuwsbulletins zullen Meuw in hit lèven te roepen stich- I de zesentwintig minuten bruto radio- ïeclame per dag kunnen worden uitgezonden. Mr. Slotemaker heeft zich intus sen uitgesproken voor een omzet ting van de vereniging in een stich ting. Waarschijnlijk baseert hij zich hierbij op een rapport, welke door de raad van advies van de AVRO/ RTN aan het algemeen bestuur Is uitgèbracht. Hierin wordt voorge steld om naast de vereniging een stichting in het leven te roepen, die in opdracht van de vereniging de uitzendingen gaat verzorgen. Hiermee zou de al verouderd be schouwde inspraak van de gewes telijke besturen vervallen -E£N LAURENS PflODUKT Het Londense blad „Daily Express" heeft gisteren de .veiligheidsvoor schriften openlijk aan zijn laars ge lapt door de namen te publiceren van de leiders van de Britse geheime dienst. Het rechtsgerichte blad, op laag vier miljoen exemplaren, meldde op de voorpagina dat dit zijn Sir Dick Goldsmith-White (MI-6 inlich tingendienst) en Sir Martin Furni- val-Jones (MI-5 contraspionage). De „Express" schreef hiertoe alleen te zijn overgegaan omdat een Ameri kaans blad, de ..Saturday Evening Post", uittreksels gaat publiceren van een binnenkort te verschijnen boek, waarin deze namen ook genoemd worden. Het boek is geschreven door twee Amerikaanse journalisten, Da vid Wise en Thomas Ross, en is geti teld „The espionage establishment". Het ministerie van Buitenlandse Zaken en de veiligheidsdiensten heb ben nog geen commentaar op het be richt van de „Daily Express" gege ven. Dat het een groot politiek schan daal tot gevolg zal hebben, is vrywel zeker. Er bestaat in Engeland een afspraak, dat de pers geen berichten 7.07 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.50 uur 9.30 uur 10.40 uur 10.45 uur NEDERLAND 2 6.55 uur 7.00 uur Pipo de clown Nieuws The Thunderbirds (kleur) Journaal en weeroverzicht AVRO's Televizier Seth Gaaikema Voor de vuist weg (kleur) Laatste nieuws Sluiting NCRV 8.45 uur 9.30 uur 10.10 uur 10.20 uur 10.25 uur 10.55 uur UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Pipo de clown Nieuws Die van hiernaast; familieserie Open oog; waarheen met het weekeind? Journaal en weeroverzicht De eeuwige vluchteling; tv-serie Internationaal gezien; amusement, kunst en nieuwtjes Farse majeure Urker mannenkoor Laatste nieuws Pre-Olympische Spelen; korte reportages Sluiting en cpóteren Griekse muziek Twee afleveringen van de Forsyte Sage achter elkaar, het Nederlandse volk kon ongetwij feld zijn genot niet op. Dank zij de Forsyte Sage zal de kijkdichtheid van het Theo- dorak is-programma op de an dere zender wel even laag zijn geweest als in het Olympisch stadion bij de wedstrijd DWS- Ajax. Toch was het. op de on ooglijke décors na, die het mid den hielden tussen een in verval geraakt concentratiekamp en het hekwerk rond een weiland dat de storm van dinsdag niet had doorstaan, een vooral muzikaal belangrijk programma, dat een revanche betekende voor Chris tine Cunne, di evorig seizoen in Mies-en-scène door ziekte over vallen werd bij het zingen van een van Theodorakis' liederen uit de cyclus .Romiosini". Zij zong nu alle liederen in het Grieks, behalve het lied dat zij in Mies-en scène zong en dat zij nu, Li het Nederlands (evenals de rest trouwens) met krachtige en geschoolde stem feilloos bracht. Daarnaast verdient de zeer Grieks-aandoende muziek uitgevoerd onder leiding van Henk van Dijk. een groot com pliment. Griekse politiek Dit Griekse muziekprogramma sloot mooi aan bij „Achter het nieuws", waarin o.m. aandacht werd besteed aan de Griekse kwestie. De voorzitter van het- comité „Vrij Griekenland", prof. Kapteijn, vertelde over de acti viteiten van het comité. We hoorden eerst generaal Patakos en daarna twee ex-gevangenen van het regime die nu in Duitsland verblijven. Wat Pa takos zeiw as van grote grof heid. wat de beide andersgacin- de Grieken vertelden verried dat zij heel eenvoudige, boeren zonen waren met een bijzonder plastisch taalgebruik, dat ih de ondertiteling niet helemaal tot zijn recht kwam. De beelden die getoond werden van mishan deling van een gevangene en het verhaal dat erbij verteld werd. waren een waarschuwing dat. rust en orde in Griekenland maar betrekkelijk zijn. publiceert die de nationale veiligheid kunnen schaden. Deze code 'is de laatste weken ook al getrotseerd door enkele zondagsbladen die uitvoerige bijzonderheden meldden over de spio nage voor Sowjet-Rusland van de Britse dubbelagenten Philby en Blake. De hoofden van de Britse geheime dienst waren tot dusver naamloze, in duister gehulde figuren. In de Britse „Who's who" staat slechts een van de twee (Sir Dick Goldsmith-White) ver meld met als functie-aanduiding: „verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken". De „Daily Express" schreef dat ze tot nu toe het verzoek om de iden titeit van de twee mannen geheim te houden had geëerbiedigd, maar dat dit geen zin meer had omdat hun namen toch in Amerika gepubliceerd gaan worden. „Het zou teveel ge vraagd zijn om van het publiek te verwachten dat het zyn veiligheid bedreigd acht als Britse kranten bericht, waar of niet waar, publiceren dat in de rest van de wereld, ook bij mogelijke vijanden, al bekend aldus het blad. f? Wrvf ij 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst i gesprek. VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmonisch ork. en soliste (opn.) Mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht gev. pl.progr. 23.5524.00 Nws. Hilversum 298 m NCRV18.00 Kerkorgelconcert (gr.). 21.45 Metropole-ork. en so- ust. mod. pianoconcert. TROS: 22.00 Met andere woorden: maandelijkse opi- nierutar. 22.30 Nws. 22.40 AllIn: gev. progr. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de 4de lijn) van 1820 uur I. Gioacchino Rossini: Mars van de soldaten uit „Guilleaume Teil" (5 min de Opera te Monte ,.I Puritanl" (4 min.). Rena- bediendenkoor) (4 l de Nederlandse Opera; o.l.v. Rudolf Moralt. Ouverture ..I Vespri Sicilian!" (9 min.). Nationaal Orkest van de Opera te Monte Carlo o.l.v. Louis de Frémaux. 2. Uit „Alda": Qui Radamés verra!/0 Ciell azzuri (7 min.). Renata Scotto, sopraan. V. Giacomo Puccini: Intermezzo uit „Madama Butterfly" (8 min.). Orkest van de Opera te Rome o.l.v Gabriele i.). Opera in 4 bedrijven. Monaco: Giulietta Si- Giulio Flo ral; Fernada li: Giovanni Foiani: Koor en Orkest van de Accademia di Santa Cecilia te Rome; Dirigent: Franco Capuana. VOOR ZATERDAG 21 OKTOBER Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 8.10 Van de voorpagina. 8.15 Z O. (9.359.40 Waterstan- Lichte gram.muz 11.00 Nw Lichte muz. voor koperork. (gr.). 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: t.uinb. 12.30 Act. 13.10 VAR A-Var) teenager.' sportnws. 13.00 Nws i. 13.15 Tijd voor .00 Uitlaat, progr. lez. 15.30 Zestig ji se plsch Hockey klankbeeld. 15.55 Het Voor-Olym- giMlMHMln Londen: Ne- 16.02 Volksmuz. w-Zeeland. 16.00 Nws. 16.30 Harmonle-ork.: mod. India. VARA trio. 17.30 Radioweekjourn. ADVERTENTIE 't is fijn werken met Scliülz nu officieel burgemeester van West-Berlijn De voormalige Westduitse staats secretaris van Buitenlandse Zaken Schütz is gisteren met 81 tegen 38 stemmen bij 3 onthoudingen tot bur gemeester van West-Berlijn gekozen. Schütz is deopvolegr van Alberta, die na korte tijd in functie te zijn ge weest, ontslag nam na maanden lan ge moeilijkheden tussen studenten en politie. Schütz is met zijn 41 jaar de jongste burgervader die het westelijk stadsdeel sinds de oorlog heeft ge had. Lichte gram.muz. muz. (gr 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr. 9.15 Muzaiek: 8.00 Nws. 8.10 Gew. 11.02 Samen i L.15 Solistenkamer: KRO; 12.00 Stereo: Express (gr). 1 op exportgebled. 12.27 Med. voor bezit. 13.10 Vliegende schijven: voor de mil. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00 tot 16.02 Nws.), NRU16.30 Franse les. HIRO; 17.00 Elkaar leren kennen. KRO: 17.30 Voor de tieners. Hilversum 3, FM en 240 m KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djlnn; gev. progr. (10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Nederlands fabrikaat: lichte muz. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuld- zee-serenade, 14.00 Nws. 14.02 T(w)ie- nerama. 15.00 Nws. 15.02 Halte, progr. voor twintigers. 15.30 Country and wes- I tem muz. 16.00 Nws. 16.02 Lichte pla ten. 17.00 Nv- rep., uitsl., plaatjes. Teleac herh. Nws. in 't kort. NTS: 15.34 Weekjourn. met titels voor slechthorenden. KRO: 16.00 Klokke Vier. familiemagazine, i 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal 'KRO: 19.07 In kleur Daktari Dia mantsmokkelaars. tv-film NTS: 20 00 Journaal. KRO: 20.20 Morgen Missie zondag. 20.25 Het gulden schot: schiet- spel-quiz-show, 21.35 Brandpunt. 22.15 Brandverzekering (Total loss), tie op reacties. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Fiesta Gltana In Estam- pas Gltanas: muz.. zang en dans. 20.50 ben zekere Josefien. tv-feuilleton. uil 2). 21.20 Bij Dorus op schoot, rep van een kindervoorstelling. 21.35 Rawhld De Slavenhouder tv-fu. 22.35 Journaal. ■film. NTS; 22.30—

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5