Burgemeesters (400) in Leiden bijeen V.V.S.L.-show van papieren avondjurken PIERROT ZISEXZO C K «20 Ds. De Jong komt naar Leiden (N.H. Kerk) PULLOVER Selskip Fryslan bestaat 50 jaar 22.so 22.-" $2.-,o ee 1 Japanse kunst in de Lechner - collectie Liefde voor het selione Forumavond over slechthorendheid VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 Nieuwe Leidse jeugdsoeiteit ZISEXZO. Dat is de naam van een nieuwe Leidse jeugdsociëteit. De deur van deze sociëteit staat open voor alle jongeren, die vrij en onbevangen staan tegenover en ge ïnteresseerd zijn in het geslachtsle ven als bijdrage tot de harmonische ontplooiing van mens en gemeen schap. Het initiatief hiertoe is ge komen uit de kring van de afdeling Lelden van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Dit wil echter niet zeggen dat er tussen de jonge- rensociëteit en de N.V.S.H. een strakke band bestaat. Integendeel, de bedoeling van de initiatiefnemers is deze binding zo los mogelijk te doen zyn. De sociëteit zal met in gang van 2 november elke donder dagavond worden gehouden in „De Ruif" (Janvossensteeg)De sociëteit zal dinsdagavond a.s. in aanwezig heid van de voorzitster van de N.V.S.H., mevrouw dr. M. Zelden- rust-Noordanus, worden geopend. Hoewel er op. de sociëteitsavonden uiteraard gediscussieerd kan wor den over problemen rond de seksua liteit er zullen van tijd tot tijd ook deskundige inleiders worden uit genodigd gaat het hier in de j eerste plaats om de gezelligheid J van het onderling bijeen zijn. Jonger enspreek uur Wat de N.V.S.H. betreft, de afde ling Leiden begint namelijk binnen kort als eerste afdeling in het land met een jongerenspreekuur. Dit spreekuur zal voorlopig elke eerste donderdag van de maand van 8 tot 9 uur worden gehouden in het dr. Jan Rutgershuis aan de Papen- gracht (no. 26). Met dit anti-con ceptiespreekuur voor jongeren hoopt de N.V.S.H. veel drempelvrees weg LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE anno 1815... reeds 150jaar natuurkwaliteit! 35et. Bijeenkomst van kleuterleidsters De r.-katholieke kleuterleidsters uit de kring Leiden hielden woensdag middag een bijeenkomst in de kleu terschool in de wijk Groenestein in Hazerswoude. De hoofdleidster van deze school, zuster Maria Simona, fungeerde hierbij als gastvrouw. Zij liet de kleuters op de maat van mars muziek het lokaal binnenstappen en vervolgens enkele spelletjes uitvoe ren, voordat zij een inleiding hield over het onderwerp „Contact ouders- school". Zuster Simona achtte dit contact van het grootste belang, want hierdoor leert men het kind beter kennen. Bijeenkomsten van kleuter leidsters op zaterdag vond ze het meest doeltreffend, te meer omdat dan ook de vaders van de partij kun nen zijn. Huisbezoek van de kleuter leidsters brengt deze leidsters op de hoogte van het milieu, waarin de kleuter opgroeit. Een ander middel tot contact tussen ouders en onder wijzers noemde zuster Simona een schoolkrant. Voor de Leidse hervormde wijkgemeente „Molenwijk" is het vandaag een vreugdevolle dag: het eerste beroep, dat in de eerst kortgeleden ontstane vacature van ds. J. M. D. van den Berg werd uitgebracht, werd aangenomen. Ds. A. J. de Jong, hervormd predi kant in Scheveningen, komt naar Lei- ADVERTENTIE Geref. Gemeente brengt beroep uit De Geref. Gemeente in Leiden heeft een beroep uitgebracht op ds. J. 'C. Weststraten, predikant van de Geref. Gemeente te Meliskerke (Z.t. ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant JUWELIER v.d. WATER HEEFT ZE. HAARLEMMERSTRAAT 181 zeer grote keuze Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Leiden kreeg gisteren een invasie van burgemeesters te ver werken.' Ruim 400 burgemeesters waren naar de Sleutelstad gekomen om in de Stadsgehoorzaal deel te nemen aan het jaarlijkse congres van het Ned. Genootschap van burgemees ters. matiek van deze tijd. Met name noemde spreker de grote woningnood en de verkrotting van de stad. De voorzitter van het Genootschap, de Haagse burgemeester, mr. H.A.M.T. Kolfschoten, wiens toespraak met grote humor was doordrenkt, dankte Tijdens dit besloten congres hield de burgemeester van Hilversum, de heer J.J.G. Boot, een inleiding over de hedendaagse gezagshandhaving. Na afloop van dit congres waren de burgemeesters de gast van het Leidse College van B. en W., dat een ont vangst in de Burgerzaal van het Stadhuis had belegd. Vele oud-Leide- naars waren hier deze middag, doch nu in hun kwaliteit van burgemees ter, weer eens in een hun zo ver trouwde omgeving bijeen. Wij noe men enkele namen mr. Drijber, bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, burge meester van Rhenen, de heer F. Groot Enzerink, burgemeester van Maas land. mr. Siderius, burgemeester van Ameland, de heer v. d. Heijden, bur gemeester van Bunschoten en Spa kenburg. Maar ook Leiden-kenners waren deze middag in de Burger zaal aanwezig, zoals de oud-burge meester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen en de oud-burge meester van Warmond, jhr. Von Fi- In een hartelijk begroetingswoord wees de burgemeester van Leiden, mr. G.C. van der Willigen, op enkele fa cetten van "zijn" stad en de proble- Kynologen- vereniging „Rijnland" De ledenvergadering, welke de Ky- nologenver. "Rijnland" gisteravond in „Zomerzorg" hield, mocht zich in een drukke opkomst verheugen. Met grote belangstelling werd geluisterd naar de causerie, welke de heer Frans Kramer uit Laren, propagandist voor „De Hondenwereld", aan de hand van een prachtige collectie kleuren dia's hield over zijn ervaringen en contacten met honden en kynologen. De vice-voorzitter, de heer F. Alofs uit Wassenaar dankte na afloop de spreker voor zijn boeiend betoog. Burgmeester Van der Willi gen (links) in gesprek met zijn Haagse collegamr. H. A. M. T. Kolfschoten middenen de heer K. van Diepeningenoud-burge meester van Leiderdorp en thans van Barneveld. (Foto LD/Holvast) voor de hartelijke ontvangst in Lei den, een stad "die een stuk geschie denis en reputatie met zich mee voert". ADVERTENTIE Voor de Friese vereniging „Fryslan" wordt 1968 een belang rijk en gedenkwaardig jaar. Op 18 februari is het namelijk 50 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Het spreekt vanzelf dat dit bijzondere feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan. „Leidse" Friezen gaan feestvieren -VO°V -Or50SWeatervanve,o"r8 uit 7 kleuren en "°g cell ""ti,it dat vindt u alleen bij F "at ba,i '«Ode a<-ht mode tot uw dienst ■nhnl il" I voor De huidige periodieke tentoonstelling in het Museum voor Volkenkunde is gewijd aan de nagedachtenis van wijlen de heer en mevrouw Lechner. Op 5 september 1963 overleed de heer C. S. Lechner en op 21 maart 1967 mevrouw E. D. Lechner-Oosterman. Woonachtig in Voorhout waren beiden gedurende enkele decennia warme en belangstellende vrienden van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde en vermaakten een belangrijk deel van hun collectie, die in de twintiger en dertiger jaren van deze eeuw in Oost en Zuidoost Azië werd bijeengebracht, aan dit museum. voornamelijk van de zogenaamde Shijó-school. die de bijzondere voor liefde van de heer Lechner bezat. De ze schilderschool, zo genoemd naar het atelier van de schilder Matsumu- (1752-1811), in de „Vier- (Shijö) van Kyoto, had in vernieuwende invloed seuwse Japanse schilder kunst. Deze vernieuwing in de zin van een poëtisch naturalisme, dat naast de zwarte inkt gebruik maakte van lichtere kleuren, doorbrak het verstarde formalisme van de traditio nele schilderscholen van de Kano en Tosa en gaf de Japanse schilderkunst een nieuwer, lichter gezicht. Daarnaast zijn ook enkele voorlo pers van de Shijö-school vertegen woordigd: met name Shikó en ökyo. Hanabusa Itchö neemt een aparte plaats in. Hij was ook vroeger in tijd, maar het voortreffelijke stuk uit de Lechner-collectie past qua sfeer zeer goed bij de overige schilderingen. Zowel de heer als mevrouw Lechner kende de vreugde van de omgang met en de liefde voor het schone voorwerp. Bij de heer Lachner uitte dit zich bovendien in een grote ken nis. met. name van de OoSt-aziatische schilderkunst. Wij denken hierbij aan zfjn studie over de zgn. Otsu-schilde- ringen en aan de geduldige arbeid, die hij jarenlang besteedde aan de bestudering van tekeningen van Ka- wanabe Gyósai uit de verzameling van dit museum. Mevrouw Lechner was tevens een begaafd schilderes. Men kan dat zien aan de hand van enkele stukken uit Japan en Thai land (de tempel-ruïnes van Angkor- Vat). De belangrijkste bestanddelen van de Lechner-collectie liggen op het ge bied van de Japanse schilderkunst, de Japanse volkskunst, de Chinese, Japanse en Sawankhalok (Thailand) keramiek. Voor deze kleine herden kingstentoonstelling werd een keuze gedaan uit Japanse schilderingen. ra Goshun de Straat" een grote t op de 19de den om het werk van ds. Van den Berg voort te zetten. Ds. De Jong, die in de twintig jaar, dat hij in Scheveningen stond, voor tientallen beroepen bedankte, heeft thans het Leidse beroep aan genomen. Ds. De Jong, die in 1919 in Nieuw Lekkerland werd geboren, bracht zijn h.b.s.-tyd door in Rot terdam om daarna theologie te stu deren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 11 juli 1943 aanvaardde hij in Ederveen de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. Na vier jaar deze gemeente als predikant te hebben gediend, verbond hy zich op 10 september 1947 aan zfjn huidige gemeente Scheveningen. Het is nog niet bekend wanneer ds. De Jong zyn intrede in Leiden zal doen. ADVERTENTIE ZUIVERHEID, GOEDE KLEUR EN PRIMA SLIJPSEL GEWAARBORGD Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 In de halve eeuw, welke sinds de oprichting van deze vereniging is verstreken, hebben zich in onze sa menleving vele wijzigingen voltrok ken. Op levensbeschouwelijk gebied, op politiek en cultureel terrein, etc. Ook de Friese vereniging veranderde in de loop van deze tijd en paste zich voor zover mogelijk hierbij aan. Zo werd onder meer in de loop der ja ren het culturele facet wat afge zwakt en werd het gezelligheidska rakter van groter betekenis. Voorts speelt het gevoel van saamhorigheid thans wellicht een duidelijker rol. Kreeg dan het culturele aspect wat minder accent, verdwenen is het geenszins. De vereniging organiseert nog elk winterseizoen enige toneel- en filmavonden waarbij de culturele "waarden" niet uit het oog worden verloren. Evenmin wordt de band met ande re bevolkingsgroepen vergeten; met name wordt contact onderhouden met de plaatselijke verenigingen van Groningers en Zeeuwen. Als gevolg van de hiervoor genoem de snelle maatschappelijke ontwikke ling. met alles wat daarmede samen hangt. verflauwde in het algemeen het verenigingsleven. Hoewel deze ontwikkeling ook de Friese vereniging niet onberoerd heeft gelaten, had de ze gelukkig geen funeste gevolgen voor haar. Zo is het dan ook mogelijk dat een springlevende Friese vereniging "Fryslan" te Leiden en Omstreken, met ruim 200 leden, in het komend seizoen haar 50-jarig jubileum gaat vieren. Dit seizoen wordt woensdag geopend met het optreden van het Friese beroepstoneelgezelschap "De Fryske Komeedzje". Opgevoerd zal worden het blijspel '"t Sit yn 'e loft" (t' Zit in de lucht) Het hoogtepunt in dit jubileumjaar vindt plaats op vrijdag 16 februari. Medewerking aan de herdenkingsbij eenkomst wordt verleend door het in en buiten Friesland zeer bekende ge zelschap "Tetman de Vries". Opge voerd wordt "De Wyldepüst". Voor al diegenen die de weg naar deze vereniging nog niet kenden of vonden volgt hier het adres van het secretariaat: mevr. A. Zandstra-de Vries. Zijloordkade 11 te Leiderdorp. Volgende week vrijdag in liet A.Z. Er zün in ons land vele slechtho renden en spraakgebrekkigen. Deze gehandicapten kampen over het al- j gemeen met grote moeilijkheden. Het i zijn problemen die zich op alle moge lijke terreinen voordoen en waar een buitenstaander vrijwel geen weet van heeft. De besturen van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, af deling Leiden, en van de in deze stad gevestigde Chr. School voor Slechthorende en Spraakgebrekk'ige Kinderen beleggen daarom gezame- lyk een openbare forumavond, waar op men met elkaar kan discussiëren en voorlichting kan krijgen over de problematiek van de slechthorenden. Deze bijzondere forumavond wordt gehouden op vrijdag 27 oktober in de aula van het Academisch Zieken huis in Leiden.. Een kring van des kundigen zal op deze avond alle ge wenste informaties verstrekken. Ieder van hen doet dat met betrekking tot zijn eigen onderdeel, waarop hij is ge specialiseerd. Het zyn mevrouw E. Steenwinkel-Mühleisen, psychiater voor kinderen met leermoeilijkheden en slechthorenden, dr. P. J. Kostelijk keel-, neus- en oorarts, drs. A. Spoor, audioloog, de heer J. v. d. Schaaf, maatschappelijk werker en chef van de afdeling jeugdzorg voor slechtho renden in Amsterdam, de heer P. H. van Rijn, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Slechthoren den. en de heer A. P. Dees, vader van 'n doof en "n slechthorend kind. Als voorzitter van dit forum zal fun geren de heer A. Schutten, hoofd van de Chr. School voor Slechthorende en Spraakgebrekkige Kinderen in Lei- j den. Er zal op deze avond gezorgd worden voor een ringleiding voor toe steldragers en voor een aantal kopte lefoons, zodat niemand hoeft weg te blijven met de gedachte dat hij het toch niet kan horen. Het forum is overigens niet alleen bedoeld voor de genen, die een gehoorafwijking heb ben en voor hen die met slechthoren den in contact komen, maar ook voor allen die belangstelling hebben voor de problematiek van de slechthorend heid. Aan dit forum wordt ook een tentoonstelling verbonden, die de ont wikkeling van de hoorapparatuur be helst. In het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg heb ben gisteravond vijf jeugdige mannequins een modeshow ge geven om de Leidse vrouwelijke studenten een indruk te geven van de mogelijkheden met flissu (papieren) avondjurken. Op de muziek lieten de mannequins eerst enkele „gewone" papieren jurken zien, waarna onder grote belangstelling het showen van de lange avond japonnen begon. Vele studentes kwa men onder de indruk van de flissu- beatband jurken, die niet kunnen branden en zelfs gewassen kunnen worden. Het model was eenvoudig, zodat ieder haar eigen artisticiteit op de jurken kan uitleven. Bovendien kunnen de japonnen geverfd en ver knipt worden. Duidelijk werd aange toond. dat papier, nadat het de kin derziekten van kreuken etc. heeft overwonnen, door de goedkope aan- schafwaarde een zeer belangrijke grondstof voor de kledingindustrie gaat worden. De getoonde modellen zullen op 10 november gedragen worden op het galabal, waarmee het zeventiende lustrum van het Leids Studenten toneel wordt besloten. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3