Joost Boks mist een strafbal Ter Ovanesian evenaart het wereldrecord verspringen Rumoer rond beleid nationale zwemploeg Hoogtepunt van vóór-Olympische atletiek Derhr viei tesen Ajax velt DWS: 4~1 Jan van der Hoek mag niet naar Turkije CIJFERS VAN MEXICO Hockey nederlaag tegen Pakistan (0-1) Schreeuw VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD Van een speciale verslaggever Het vóór-Olympische atletiekprogramma is gisteren in Mexico Stad afgesloten met een reeks voortreffelijke prestaties. De beste kwam op naam van de Rus Igor ter Ovanesian die met 8.35 meter het wereldrecord verspringen van de Amerikaan Ralph Boston eve naarde. Het verspringen is het topnummer van de vóór-Olympische atle tiekwedstrijden geworden. Alle voorwaarden voor een' serie toppres taties waren aanwezig. Met uitzondering van de Amerikanen Boston en Beamon waren alle specialisten in Mexico Stad. Ter Ovanesian profiteerde al in zijn eerste poging van de snelle tartan-aanloop en de verminderde luchtweerstand. De tweevoudige Europese kampioen (1958 en 1962) liet 8,33 meter opmeten, waarmee hij zijn Europese record twee centimeter scherper stelde. Na een sprong van 7,97 m en een ongeldige kwam bij de vierde poging de voltreffer: 8.35 meter! Overigens had Ter Ovanesian bij zijn sprong van 8,33 meter de pech dat hij iets terugviel. Was dat niet gebeurd dan had het we reldrecord waarschijnlijk dicht in de buurt van de 8.50 m gekomen. Lynn Davies, de Olympische kampioen, die Ter Ovanesian vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Boedapest van een derde titel afhield, moest nu met 8.13 m zijn meerdere erkennen in de Rus. De Fransman Pani vestigde met 8.03 m een nieuw nationaal record, terwijl ook de Amerikaan Phil Shinnick met 8.01 meter nog boven de acht meter grens bleef. Trainers streven naar erkenning Bestuur van school weigert commentaar De uitgestelde eredivisiewedstrijd DWSAjax is gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam gespeeld. De Ajacieden wonnen met jan der Hoek zal niet aan het 41, na een 30 ruststand. Europese volleybalkampioenschap dat eind deze maand in Turkije be gint, kunnen deelnemen. In eerste instantie zou de speler van Orawi, die leraar is aan de christelijke technische school in Zwijndrecht, niet in het team worden opgeno men. omdat een verzoek tot verlof werd afgewezen. 3~~ q j De „zaakVan der Hoek" kwam kort daarna echter in de belangstelling, toen drs. J. M. Nederhorst in de Tweede Kamer vragen over deze verlofkwestie stelde. De staatsse cretaris van Onderwijs en Weten schappen, mr. J. H. Grosheide, antwoordde toen dat, indien het schoolbestuur een verzoek daartoe zou 'indienen. Jan van der Hoek buitengewoon verlof met behoud van salaris zou- worden verleend. Het autonome schoolbestuur van de christelijke technische school, dat de werkgever van Van der Hoek is, diende echter geen verzoek in. De Nederlandse Volleybalbond, die spelverdeler Jan van der Hoek in de Nederlandse ploeg moeilijk kan missen, schreef 14 oktober een brief I tepees"racrd (Van c correspondent) Vakgroep Het rommelt in het trainers wereld je van de Koninklijke Ne- 1 derlandse Zwembond. Een groot aantal van de mannen en vrou- de0^ySeTataeW«ToeBS wen, die door hard werken steeds weer kampioenen kweker». zullen worden ..wy nodigen de bond is al lange tijd ontstemd dat alle lauweren naar de nationale niet uit- anders kan de mening onbe- bondstrainer Rob Kerkhoven gaan. Zij vinden dat onjuist. In het recente verleden zijn hierover al meer discussies ontbrand, zonder dat een oplossing is gevonden. DWS heeft In het verleden In de thuiswedstrijden tegen Ajax vaak uit- j stekend spel laten zien, ook in de periodes waarin het de stadionbespe- Iers niet zo best ging. Maar ditmaal is deze traditie niet voortgezet. De Meerbewoners overklasten in de eerste helft DWS volkomen en sloten deze periode dan ook met voorsprong af. Twee doelpunten kwamen op naam van Cruijff, de ope ningstreffer via de borst van Pijlman en vlak voor rust de derde uit een magnifieke kopbal na een pass van Swart. Daar tussenin had Nuninga na een handig tikje van de roodwitte aanvalsleider doelman Schrijvers i kansloos gepasseerd. J DWS was tegen dit geweld machte loos. Af en toe bouwden de geheel in het rood gestoken Kruiver c.s. be hoorlijke aanvallen op, maar de voor hoede was te traag en voordat er ge vaar dreigde kpn de Ajaxdefensie dan ook steeds tijdig ingrijpen. Enke le DWS-ers raakten zo ontmoedigd, dat zij een toevlucht zochten in min der oorbare praktijken. Cruijff werd eenmaal door Cornwall genomen, liet zich nogal onvriendelijk over de ze „geste" uit en werd toen via aan voerder Bals tot de orde geroepen. Maar over het algemeen viel deze derby tegen. De sfeer was er zeker wel op de tribunes, waar een deel van de ongeveer 38.000 toeschouwers al voor de wedstrijd begon vuurwerk af te steken en waar ook de vecht partijtjes tussen te vurige aanhan gers van beide clubs herhaaldelijk opschudding brachten. Maar In het veld was die sfeer er beslist niet. Vooral toen Ajax in het begin van de tweede helft genoegen leek t-e nemen met de 3—0 voorsprong. Het tempo zakte nu. tot Rensenbrink na 68 mi- de "internationale jnuten DWS op 1—3 schoot. Toen Mexico Stad de 100 pakte Ajax weer even uit maar Kei zer, Swart en Nuninga (van heel dichtbij) konden geen gat vinden. Pas in de allerlaatste minuut werd het nog 14 toen Cruijff de vrij staande Keizer in staat stelde om met een kanonskogel de bal tegen het net te jagen. De voorzitter, de heer Van Leeuwen, zei dat hei be stuur beslist geen verzoek tot bui tengewoon verlof zal indienen en dat Jan van der Hoek in geen ge val naar Turkije zal gaan. De re denen tot deze weigering wilde hjj niet bekend maken. 5000 meter: 1. Mohammed Gamoudi «Tunesië) 14.41.0. 2. Manfred Letzerich «W. Dld» 14.43.0, 3. Juan Mantines «Mex» 14.43.0. 800 meter dames: 1. Vera Nikolic <Z SI) 2.05.3. 2. Charlotte Cooke «VS» 2.07.5. 3. Erika Laine (Rusl.) 2.08.4. Verspringen heren. 1. Igor ter Ovanesian «Rusland» enaring wereldrecord, nieuw 2. Lynn Davis (Gb) 8.13 m, 3. Jack Pani (Fr) 8.03 ploegentijdrit Thans schynt het ongenoegen der gelijke vormen te hebben aangeno men, dat enkele trainers het initia tief hebben genomen tot het houden van een bijeenkomst, waarop het be leid rond de nationale ploeg aan de orde zal worden gesteld. Begin no vember zullen ergens in midden-Ne derland (de plaats wordt angstvallig geheim gehouden) de trainers bijeen komen. Eén dezer dagen zal de con vocatie de deur uit gaan. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? Welnu, de trainers die zichzelf als de "makers van de kampioenen" be schouwen, streven naar erkenning. In de aanhef hebben wij reeds gememo reerd, dat alleen Rob Kerkhoven met de eer gaat strijken. Daartegen maken de clubtrainers bezwaar. Voorts zijn zij er over verontwaar digd, dat Rob Kerkhoven soms aan de slagen van de zwemjongens en -meisjes werkt, zonder overleg met de clubtrainer. Daarnaast is men onte vreden over de begeleiding. Er schijnen soms dingen te gebeu ren, die niet juist zijn. Bovendien vindt men het kwalijk, dat altijd de zelfde mensen met de nationale ploeg meegaan. „Zo af en toe wordt een oefenmeester uitgenodigd. Maar dat is dan duidelijk een zoethoudertje", aldus onze zegsman. Roulatie De zwemtrainers zouden graag zien. dat er 'n soort roulatiesysteem wordt gecreëerd. Bij elke internationale COMMENTAAR JAN STENDER „Wat die mannen nu doen is niets nieuws. Ik heb zelf jarenlang voor erkenning gevochten. Het enige wat ik geoogst lieb. waren lachpartijen. Ik heb nooit enige steun gehad. Nu vind ik het niet meer nodig aan zo'n actie mee te doen. Bovendien wil ik Rob Kerkhoven, die een oude CIOS- leerling van me is, niet aanvallen". Met andere woorden: Jan Stender staat wel achter de bezwaren, die de collega-trainers hebben, hij geeft dat zelf trouwens onomwonden toe: ..Het is onjuist dat slechts één man profiteert van het werk van velen. Er moet zeker in deze tijd ook eens gedacht worden aan de finan ciële kant. Terwijl de clubtrainers zichzelf vaak helemaal wegcijferen, soms zelfs een trainingspak en bad pak en/of baan huren voor hun pu pil, krijgt een ander de eer en.„. een mooi bondssalaris. Ik weet niet wat Rob verdient. Dat maakt trouwens ook niets uit. Maar wel weet ik dat zijn voorganger Carlile in vier maan den tijd zo'n 30.000 gulden pakte. En dat vind ik een mooi opstekertje". wedstrijd zou één van hen door de KNZB moeten worden uitgenodigd. Deze man of vrouw zou dan de be schikking moeten krijgen over gege vens betreffende de gekozen zwem mers en zwemsters. Gegevens, die verstrekt moeten worden door de col lega-trainer. „Want", zo zegt men. „alleen de trainer weet hoe zijn pu pil werkelijk moet worden voorbereid. Wellicht kan een nationale zwem coach dat ook, maar het kost hem te veel tyd." Dat leren kennen moet op de cen trale trainingen gebeuren. En daar mee zijn nu verschillende zwemdes- kundigen het niet eens. Met nadruk wijst een deel erop, dat het alleen Rob Kerkhoven is, die de kampioe nen traint. Anderenbeweren het te gendeel. Die groepering vindt, dat Kerkhoven zioh alleen met de coör dinatie en de opleiding van trainers zou moeten bezighouden. Zelfs wordt hier en daar reeds stilletjes gevraagd hoe het komt dat verscheidene zwem sters plotseling hun domicilie in Utrecht hebben. Het spreekt vanzelf dat dit de verschillende leerkrachten pijnlijk treft. Zelfs gaat het gerucht, dat de KNZB in de kosten, die deze "verhuizing" met zich mee brengt, te gemoet komt. wust worden beïnvloed") komt het to tale beleid ter sprake. Blijkt het. dat de aanwezigen unaniem van mening zijn dat er aan de erkenning van een vakgroep en alles wat daarmee samenhangt, iets moet worden ge daan. dan zal een communiqué wor den uitgegeven en contact worden ge zocht met de KNZB. De Italiaanse wielerploeg heeft op de vijfde di sportweken kilometer ploegentijdrit gewonnen. De „squadra azzuri", bestaande uit Flavio Martini. Vittorio Marcelli. Giovanni Bramucci en Benito Piga- to, bleef het favoriete Zweden, dat op 31 augustus van dit jaar in het Limburgse Heerlen de wereldtitel greep, met ruim drie minuten voor. De jongste van de Pettersonbroers nam niet aan deze tijdrit deel. Goesta, Erik en Sture Petterson reden nu met invaller Josef Ripfel. De uitslag luidt: 1. Italië 2 uur. 09 minuten en 34,9 seconden; 2. Zwe den 2.12.44,3; 3. Oost-Duitsland 2.14.22,74. Spanje 2.14.37.0; 5. West-Duitsland 2.15.38,0. Na de wedstrijd moesten de eerste drie ploegen zich melden voor een antidoping-controle. Geen van de twaalf renners liet verstek gaan. aan de directeur van de school. doch daarop werd geen ant- I woord ontvangen. Woensdagmid- I dag stuurde de NeVoBo een tele- 1 Hoogspringen dames, gram waarin, mede namens de Ne- I i, Antonia Okorova (Rusl) 1.80 m derlandse ploeg, dringend om de 12. Odogwu (Nigeria) 1.60, 3. Jurkova medewerking van het schoolbe- (Buig) 1.60. stuur werd gevraagd. Ook op dit 1 telegram volgde geen reactie. ien amp' Het schoolbestuur van de christe- i 1. Werner Duttweiler (Zwits) 7574 telijke technische school weigerde pnt., 2. Gennadi Blitsnetsov «Rusl» I 7387 pnt.. 3. Lennart Hedmark <Zwe) 7266 pnt. j 1500 meter: 1. Bodo Tümmler (W.Dld) 3.46.4, 2. Oleg Raiko (Rusl) 3.46.8, 3. Renzo Finelli (It) 3.48.3. 80 meter horden. VAN GROEZEN VERONGELUKT 1. Mary Rand «GBi 10 8, Pat Naar eerst thans bekend is gewor den is de 19-jarige amateur wielren ner Matje van Groezen uit Made j Jcnes ,GB) 10.8; 3. Mamie Rallins woensdag ten gevolge van een auto- j (VS) 10.9 ongeluk in Brasschaat (België) het leven gekomen. De auto. waarin de renner za die werd bestuurd door een zwager I Moderne vijfkamp. 1. Sharpernis (Rusl' 4878 punten. Andras Balczo (Hongarije) 4773 l spé van hem, botste in een bocht! pnt.. 3. Mona (Hong) 4674 pnt. de weg in volle vaart tegen een j Teamklassement vüfkamp: 1. Hongarije 13.558 pnt., 2 Rusland 12.608 pnt., 3. Ver. Staten 11.529 pnt. I boom en kwam in een sloot terecht. Een Nederlands selectieteam De bestuurder overleed ter plaatse, heeft gisteravond m Glasgow met Matje van Groezen. die in de wrak- 12—8 verloren van de Schotse boks- stukken beklemd zat. moest met snij- Gewichtheffen, ploeg. De meeste indruk maakte1 branders worden bevrijd. Hij zwaar gewicht John. Futselaar. De Arnhemmer haalde zijn tegenstan der George Warnock in de tweede ronde zwaar neer. maar de Schot werd door de gong gered. In de derde ronde zette de Nederlander het offensief voort, waarop de scheidsreohter het gevecht staakte. leed kort na aankomst in kenhuis in Brasschaat aan zyn ver wondingen. Matje van Groezen verwierf door zijn prestaties veel bekendheid in de wielerweréld. In zijn korte wieier- carrière behaalde hy vooral in criteria reeds 22 overwinningen. De Poolse gewichtheffer Ozimek werd winnaar van de categorie licht- zwaargewicht. Hij bracht 475 kg om hoog. De Amerikaan Puleo werd met 472.5 kg tweede en de Tsjech Zdra- zila met 470 kg derde. Zeilen. De Nederlandse Flying Dutchman- zeiler Ben Verhagen eindigde giste ren op de tweede plaats achter de Nieuwzeelander Geoffrey Smale. In het algemeen klassement na drie wedstrijden neemt de Oostenrijker Geiger de eerste plaats in met 8 pun ten. Deel van Leidse sehaaktop afwezig (Van onze schaakmedewerker) Wederom organiseert de Leidse Schaakbond zyn persoonlijk kam pioenschap. Het schynt nogal wat moeite te kosten voor deze kam pioenschappen een vaste indelings formule te vinden, want men heeft het Zwitserse systeem, dat vorig sei zoen, voor een o.i. bevredigend ver loop zorgde, weer verlaten. Gespeeld zal nu worden in vier klassen van elk tien spelers, ingedeeld volgens sterk te. De winnaar van de hoofdklasse mag zich kampioen van de LSB 1968 noemen (vorig jaar was dit LSG- kampioen Jacob Kort) en ontvangt één jaar de door het LD beschikbaar gestelde „Zilveren Koning". In elke klasse zijn naast de wisselprys voor de winnaar, geldprijzen van f50.—, f 25,— en f 10,voor de eerste drie beschikbaar. Deze forse pryzenpotzal de attractie voor het kampioenschap wel verhogen. Helaas zal het geen sterk bezet toernooi worden nu een belangrijk deel van de Leidse sehaaktop van deelneming zal moeten afzien wegens verplichtingen (tot Kerstmis) aan het Amsterdamse Vasca- toernooi De enige mogelijkheid voor de Leid se spelers ligt in „vooruitspelen", waartoe zy hopelijk, in het belang van het plaatselijke kampioenschap, zullen besluiten. De wedstrijden zullen gehouden worden op 3, 10 en 17 november, 8 en 15 december, 5, 12, 19 en 26 ja nuari in het Dorpshuis, Kerklaan 1 in Leiderdorp. Hockeywedstrijden van dit niveau zijn helaas zeldzaam geworden. Maar Pakistan en Nederland hielden zich verre van het „geweld" dat steeds meer ingang vindt: de wapens, die donderdag op Oval In de stryd wer den gebracht waren techniek, snel heid, conditie en taktiek. Op alle punten, behalve conditie was Pakis tan als geheel iets sterker. Natuurlijk, Nederland had uitblin kers. Joost Boks, Theo Terlingen, die waarschijnlijk in jaren niet meer zo goed heeft gespeeld. Aanvoerder Fok ker. John Elffers en Frans Spits. Maar de stryd van tien tegen elfvan goede wil en goede techniek tegen over geniaal talent en perfecte tech niek. had Nederland alleen met ge luk kunnen Joost Boks is 25 jaar. Hij speelde gisteren op Oval in Londen zijn 38ste wedstrijd in het doel van het Nederlands elftal tegen Pakistan. Hij is een door en door ervaren international. Joost Boks neemt de straf ballen voor zijn club Amsterdam en voor het Nederlands elftal. Hij had er nog nooit één gemist, voor zijn club, noch voor de nationale ploeg. j Twee minuten voor tyd kreeg Ne derland by een achterstand van 01 een strafbal tegen Pakistan. Boks kwam uit zijn doel. overhandigde er gens halverwege het veld zijn kee pershandschoenen aan aanvoerder Fokker en liep door naar het vier- yards punt. De ruim duizend toe schouwers zwegen, de regen mie- zerde door, Joost Boks concentreerde zich. Hy begon z'n pushbeweging en op dat moment schreeuwde een toeschouwer ver achter 't doel. Boks moet het heb ben gehoord. De beweging van natte stick tegen natte bal was net niet volmaakt. De bal vloog hoog. tien centimeter naast de rechter doelpaal in de richting van een paar toe schouwers. Nederland had verloren. Honderd tellen later klonk het laatste fluitsignaal van de voortref felijke scheidsrechters Lake en Eche- varieta. Coach Piet Bromberg liep zijn uitgeputte tiental Jan Ben- ninga verdween na twintig minuten van het veld applaudiserend tege moet. Hij toonde daarmee zijn be- wonde.ring voor het geweldige spel van het Nederlands elftal. Geen woord van verwijt voor Boks, geen verdrietige traan ook by Boks. Klasse Zyn doelmanswerk was van een uitzonderlijke klasse geweest. Had Nederland met 30 verloren, dan nog zou Boks foutloos gekeept kun nen hebben. Pakistan was namelyk sterker in dit fascinerende duel. Pa kistan was ook beter geweest in de eerste twintig minuten, toen Neder land nog wel met elf man speelde. De druk op de Nederlandse achter hoede was alleen groter geworden naarmate de last van de genadeloze invallersbepaling vervangers zyn niet toegestaan zwaarder op de ploeg was gaan drukken. Greep Boks, de reus In het doel en Ter lingen, de op ieder gevaarlyk punt aanwezige rechtsachter, hebben van de eerste minuut af de knellende greep van de Pakistani gevoeld. In het eerste kwartier stond daar slechts een klein kansje voor Spits, een solo van De Keizer en één straf- corner tegenover. Die korte hoekslag werd dit keer goed genomen. Aange geven door Terlingen. gestopt door de Lannoy Meyer, ingeslagen door Spits, gekeerd door doelman Zaigir Hoessein, weer ingekogeld door Van Vroonhoven, afgeweerd en tenslotte door De Keizer naast gevuurd. In de 21ste minuut kwam het on geluk met Benninga. die in zijn tweede interlandwedstryd een diepe snee in zyn neus overhield aan een botsing met rechtsbuiten Mahmoed. Benninga verdween met een grote pleister op zyn neus. Hy kwam niet meer in het veld. Nederland moest zyn ploeg hergroeperen. Elffers heeft een tyd linksachter gespeeld, Van 't Hooft lostte hem af nadat de achter stand was ontstaan, Van Vroonhoven ging naar de middenlinie. De acties van Nederland werden vrij zeldzame uitvallen, die door een te kort mankracht eigeniyk steeds vastlie pen. Het waren slechts onderbrekin gen van liet Pakistaanse overwicht, dat in de dertiende minuut na rust het enige doelpunt bracht. Een c< binatie van Kasjani en Asad Malik was niet te stoppen, de pass r Butt die volgde, was volmaakt en zyn schot ook. Pakistan stond voor. derland probeerde terug te komen, maar onder de druk van de grote i spanningen werden de passes v Van 't Hooft, De Lannoy Meyer Zweerts onzuiverder. diging. Zweerts vond Spits met zyn pass. de actie brak af op een Pakis taanse overtreding. Uit de vrije slag kreeg Van 't Hooft opgestormd van de achterste verdedigingslyn een VTye kans vlak voor het doel. Hy schoot tegen doelman Zaigir Hoes sein op, probeerde het nog eens, maar kreeg geen nieuwe gelegenheid, om dat de Pakistaanse doelman op de bal was gevallen. Scheidsrechter Juan Echevarieta gaf de strafbal. Joost Boks kwam uit zyn doei. Hy had er nog nooit een gemist De verdere uitslagen luiden; West- DuitslandJapan 10; Nieuw Zee landOost-Duitsland 1—0. De Lannoy Meyer en Terlin gen in strijd gewikkeld met Butt middentijdens het hockeyduel Nederla?idPakistan. India West-Did. Nw.-Zeeland Oost-Dld. Pakistan Australië Japan Gr.-Brittannië Nederland België Frankryk Spanje 4 3 10 7 3 2 10 5 4—1 3 2 0 14 4—3 4 2 0 2 4 5—4 4 2 0 2 4 4—4 4 112 3 2—3 3 0 2 12 4—5 3 10 2 2 1—3 3 10 2 2 2—6

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19