Probleemloze opening K. en O. Meesterserie Herdenkings - expositie van Cossaar bij Heuff nieuw ÖRAIFFEISENBANK kunst kalei ÖOSQQ9P Haagse Comedie richt zich tot de jeugd Johanna Martzy eerde Mendelssohnconcert Geestige plastieken van Elisabeth Gerst Notre Dame krijgt schoonmaakbeurt VRIJDAO 20 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Onder directie van Jean Tournet: Ondanks de scherpe concurrentie van de overigens onverge lijkbare tv-„grootheid", de „Forsyte Saga" beluisterde een gtampvolle Stadsgehoorzaal het eerste concert der K. en O.- meesterserie. Een probleemloos, wellicht tè probleemloos concert onder de correcte leiding van de Franse dirigent Jean Fournet, die met Ingang van 1 september 1968 de muzikale teugels in handen Icrijgt bij het Rott. Philh. Orkest, dat reeds op deze avond aan hem was toevertrouwd. Brahms' „Tragische Ouverture", is aarmoedig en van een noodlots- iffangere sfeer vervuld, kreeg on danks de loodzware massieve bezet ting, reeds onmiddellijk van de gede cideerde inzet af, een duidelijk ge analyseerde verklanking, waartoe de beider geprofileerde structuur op ilohzelf reeds het hare bijdroeg. Weer eens geconfronteerd te wor den met de onverwoestbare eeuwig heidswaarde van het arristocrati- tche vioolconcert in e kl. t. opus 64 van Felix Mendelsohn en wel door middel van de souverein beheerste htskunst van Johanna Martzy, deed opnieuw onderkennen de componist, na de ouverture Idzomernachtsdroom", hier toch hoogtepunt van zijn kunnen heeft geopenbaard. Eenvoud en klaarheid van vorm geving gaan gepaard aan een ge- legende melodische inspiratie, die moeilijk haars gelijke vindt. Bedenkt men daarbij, hoe voortreffelijk Men delssohn voor het instrument wist te schrijven en daarbij de soliste ge legenheid biedt haar hoogste troeven uit te spelen, dan is het niet verwon derlijk dat dit concert door de jaren heen de harten raakt. Vooral wannéér het gespeeld wordt door deze voorname, Hongaarse ras- sicienne, die haar viool fier en telqk hanteert, zij het af en toe |met iets te scherpe toongeving. Zij latste het concert in die sfeer van ►pgemukte schoonheid, waarin .istiek, ritmiek en zangerig-melo- |dische expressie samensmolten tot grote Mendelssohn-verheerl ij - king, ook in de technisch veeleisende passages. Vanzelfsprekend dat Johanna hoevele malen heeft zij t concert al niet gebracht? een ovatie ten deel viel, welke L mocht gelden voor het hier in algemeen iunaamenieei oegc- lende orkest, dat echter af en toe isparanter had kunnen klinken. Dat de „Symphonie fantastique" Hector Berlioz de eeuwen zal durven wij zeker niet be- Ondanks de overvloed aan instru- itale vernieuwingen, die hij toe draagt zijn breedvoerigheid in beschrijven van zijn verscheu rende lotgevallen met de hem be driegende actrice Harriet Smithson niet toe bU. dat zij nog constant de aandacht kunnen vasthouden. dan ook een feit, dat het niet In de aard van Berlioz heeft gelegen om de veelheid van zijn ideeën in dit geval het „idéé fixe" door noodzakelijke zelfkritiek in te tomen. De structuur van dit zijn eerste pote werk draagt door de ongebrei- spookachtige fantasie van de componist een wel zeer improvi- Scapinoballet in Engeland Het Scapinoballet zal vanavond een MUvoorstelling geven in Felixstowe, Suffolk, Engeland. Het optreden is «en onderdeel van het „Felixstowe wtumn festival of drama and the •v^j irts". De voorstelling zal door ver- cheidene autoriteiten worden bijge woond, o.a. door de cultureel attaché la Londen, de heer Braaksma. Nader onderzoek „Fanny Hill" De Amsteradmse rechtbank wil weten of de in beslag genomen Ne derlandse uitgave van het boek Janny Hill" (vertaling van G. 1 Sevis) en kan worden als ee normale - zij het wellicht slechte 'ertaling van het oorspronkelijke werk. Voorts of de sexuele beleve nissen van de hoofdpersoon in deze 'ertaling een sterker accent hebben «gen en deze uitgebreider dan in meer details worden beschre- De rechtbank heeft daarom giste- o nog geen uitspraak gedaan in de "c tegen een 48-jarige uitgever uit terdam tegen wie 6 weken deiyk plus een boete van f 750 Bwas geëist wegens het uitgeven 1 <öt boek. De officier v. Justitie aoht- I j* dit .toonaangevend voor de open- li «re eerbaarheid'. De rechtbank stel- U to de stukken in handen van de P^ter-commissaris om genoemde taag te onderzoeken, alsmede of de 1 «drukken van de oorspronkelijke JJteave thans in de Engels spreken- to landen (tn he tbijzonder in Enge rd en de V.S.) vrij worden ver acht of door de justitie aldaar als tomografie worden beschouwd en/of to verspreiding verboden wordt of 9 edngerlel wijze tegengegaan. -!X5' satorisch karakter, ook al wordt het beheerst door een geraffineerd en gloedvol klankkleurinstinct, dat zijn weerga in de muzikale ontwikkeling nauwelijks of niet kent. Berlioz behoort door zijn heftig temperament tot hen, die een eerste ts Innemen in de Franse muziek literatuur vóór het Impressionisme als zodanig mogen wij deze bij uitstek romantische programmaticus nog altyd wel eren. Het was Fournet natuurlijk volop toevertrouwd om er de bezielende uitvoering van te geven, die het be wogen werk, dat van een grote rijk dom aan scherpe contrasten getuigt men denke aan de verheven dichterlijkheid van „Scène aux champs", gevolgd door de tragiek de „Marche au supplice" en de opzweping van de frenetieke „Songe e nuit de Sabbath" in alle opzichten verdient. Tezamen met een willig orkest, dat iuw verbonden leek met zijn dwin gende intenties. H. Johanna Martzy (viool) en Jean Fournet (dirigent). (Foto LD/Holvast) Congres Britse conservatieven In de Zuidengelse badplaats Brighton is woensdag het Jaarcongres van de conservatieve partij begonnen met aanvallen op de economische en sociale politiek van de (Labour-) regering-Wilson. De conservatieven beschuldigen Wilson er om. van door discrimine rend beleid de oorzaak te zijn van de .alarmerende uittocht van geleerden laar het buitenland". Onder* grote bijval gaf voorzitter Barber een overzicht van de jongste overwinningen van de conservatieven bij tussentijdse verkiezingen. Hij zei voorts nog: „Met een minister van Buitenlandse Zaken op wie door de diplomatieke wereld wordt gespot, verwondert men zich nauwelijks nog dat generaal De Gaulle ons negeert en de Amerikanen ons niet langer vertrouwen". Concertgebouw orkest naar Barcelona Voor de tweede maal in het sei- »en 1967/68 gaat het Concertge bouworkest een buitenlandse concert reis maken. Na het succesvolle re cente optreden in Londen, Brussel en Gent vertrekt het orkest a.s. dins dag voor het eerst in zyn geschiede nis naar Spanje. Op 25, 26 en 27 ok tober wordt geconcerteerd in het ,Pa- lacio de la musica' te Barcelona in het kader van het Internationaal Mu- ziek-festival. Twee van de drie concerten worden geleid door Bernard Haitink, het an dere door Eugen Jochum. Solistische medewerking verlenen de pianiste Rosa Sabater in de Burleske van Ri chard Strauss en de vocalisten Janet Baker en Ernst Haefliger in Mahler's „Das Lied von der Erde". Als Ne derlands werk wordt „Eglogues" van Robert Heppener o.l.v. Bernard Hai- tink uitgevoerd. „in inieimoriani autodidacte, een heeft weten te Men kan deze tentoonstelling tot met 1 november bezichtigen. Toen in Kunstzaal Heuff in augustus 1964 een ere-tentoon- stelling gewijd werd aan de bekende Haagse schilder Jacobus Cornelis Wijnands Cossaar, die verleden jaar in de ouderdom van 92 jaar overleed, hebben wij zeer uitvoerig aandacht be steed aan diens leven en werken, nauw verbonden met de mees ters der „Haagsche school". Cossaar was toen 90 geworden: nog steeds was zijn vitaliteit onge broken, ondanks het feit, dat hij op hoge leeftijd één oog moest mis- Hjj werd in zijn jeugd „ontdekt" door Breitner en Bauer, met wier scheppingen hij grote verwantschap vertoont. Trouwens ook met die van Mesdag en Israels, zij het, dat hij zijn eigen wezen toch ook bij vort- during sterk deed spreken. Zijn kunst bezit een aparte char me, welke wellicht door de jongste generatie als „vieux jeu" bestempeld mag worden, doch die oi. toch ze ker niet verouderd is. Het is vooral de stemming, welk een der hoofdka- rakrteristieken is van zijn waarach tige en zuivere schilderkunst en die speciaal wait- de beelden uit En geland (Londen en Yorkshire bijv.) betreft, de onverflauwde aandacht blijven trekken. Cossaar woonde acht jaar in dat land; hij heeft de sfeer ervan tot in de nerf geproefd en haar subliem weten te vatten. Zijn impressies van de Thames, bij dag of bij avond, blijven U bij als van een .wiens intense liefde naar zijn gevarieerde onderwerpen uit ging. In de nu opnieuw bijeengebrachte colleectie schilderijen van omstreeks 1900 nemen ook de kerkinterieurs, waarmee Cossaar vermaardheid ver kreeg, een plaats in. Waór Cossaar ook zijn blik opval len liet: hij betoont zich een be schouwend impressionist bij uitne mendheid, die ook door een uitzon derlijk geslaagd zelfportret de volle aandacht trekt. Cossaar, die zich aanvankelijk aan décorontwerpen wijdde, is in later jaren tweemaal onderscheiden met de „Willem van Collemprijs" en speelde in kunstenaarskringen een voorname rol. Zo is hij ex-voorzit ter en erelid van de „Haagse Kunst kring" geweest en was jarenlang een gewaardeerd lid van „Pulchri Stu dio" en van „Arti et Amicitae". Het is in veel opzichten een grote vreugde hem opnieuw te herkennen als een man wiens romantische zo wel als mystieke visie, geschraagd door een veelomvattend technisch Geestige figuurtjes van Elisa beth Gerst: v.l.n.r. „Mien met de mandolien"„Meisje met hoepel „Incavrouwtje", ,,Mo eder 1907 en Meisje met hoed". (Foto LD/Holvast) kunnen nog steeds voor velen boelen de verrassingen kan inhouden, ook al heeft dit alles niets meer met de „kunst van nu" te maken, terwijl het toch ongetwijfeld een „eigen waar de" behoudt. Dertig van zijn stukken zijn op deze expositie aanwezig, meestal in kleinere formaten. Zij stammen van een benijdenswaardig mens, die in en door zijn werk gelukkig geweest moet zijn en ook nu ondanks zijn heengaan dat geluk op anderen doet afstralen! Een welverdiend „in memoriam"! Nog een tweede vreugde is er. Die schenken de keramiek en de plas tieken van de Haagse kunstenares Elisabeth Gerst, van wie o.a. diverse in klei gebakken kleurige figuren, waarin het lila domineert, te zien zijn, treffend door rake en tevens pit tige dan wel fijnzinnige humor. Ook hier is de „verleden tijd" veel vuldig aan het woord; men denke aan „Moeder uit 1907". Het is alsof de tyd van Eline Vere evenals in in het werk van Cossaar voor U geëtaleerd wordt. Men zou haar figuren, zo ver ver wijderd van de huidige „popart" kunnen zien als voorgetoverd uit een „ouderwets leesboekje", terwijl zjj toch getuigen van spitse originaliteit. Fraai geglazuurde potten en vazen, met een sterke voorliefde voor het blauw, behoren ook tot de interes sante verzameling van deze begaaf de vrouw, die zich, voornamelijk als Drie premières van Monnikendam Dit seizoen zullen drie premières plaats vinden van nieuwe composi ties van Marius Monnikendam. De in opdracht van de Johan Wagenaar- stichting geschreven „Sonate bibli que" voor piano en quatre mains wordt 21 december door de NCRV- radio uitgezonden. De KRO heeft de zer dagen een opname gemaakt een nieuw „Magnificat" uitgevoerd door het Omroepkoor en- orkest, dat rond Kerstmis uitgezonden wordt. Van drie in regelingsopdracht ge schreven madrigalen voor klein koor en enkele blazers zullen de Collegia Musica van Heerlen en Amsterdam dit seizoen een eerste uitvoering ge- Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek Is het sparen extra aantrekkelijk spaarbank en alle bankzaken Na alle Parijse monumenten van de Opéra tot de Are de Triomphe de Madeleine tot het Louvre zal ook de Notre Dame nu binnen kort aan een grote schoonmaak moe ten geloven. Onder het persoonlijke oppertoe zicht van de Franse minister van Cultuur Malraux worden sedert ne gen jaar alle wijken van Parijs stel selmatig van het stof en het vuil der eeuwen gereinigd, maar enkele mo numenten werden tot dusver voor die reinigingswoede bewaard. Of wel omdat de estheten het onderling over die noodzaak nog niet eens waren geworden of wel omdat men vreesde dat zo'n monument tegen de beproe vingen van zo'n koude en langdu rige douche mogelijk niet bestand zijn, zoals men ook heel oude pleegt te ontzien. Alle tegenargumenten zijn nu ech ter eindelijk van de kaart geveegd en binnen afzienbare tijd zullen ook de pui en muren van de Notre Dame, die in zo'n 700 jaar niet meer ge wassen werden, voor een grote beurt tn de steigers worden gezet .De dik ke bruinzwarte vetlaag, die ook de Notre Dame overal bedekt, zal wor den verwijderd. De grote vraag die de minister van Cultuur en zijn adviseurs nu echter nog bezighoudt is, welke kleur de Notre Dame in haar nieuwe gedaan te zal vertonen. In de middeleeuwen waren de bouwmeesters gewend ook de kerken van buiten in bonte kleu- te beschilderen, doch men weet nog niet of die oorspronkelijke tin ten onder het vuil der eeuwen be waard zullen zijn gebleven. Die vraag zal ook nog niet onmiddellijk beantwoord kunnen worden, want de minister heeft, behalve ettelijke mil joenen ook nog verschillende Jaren uitgetrokken om tenslotte eveneens de beroemdste kathedraal ter wereld grondig af te schrobben. De „Haagse Comedie" heeft een stap gezet om het contact met de jeugd te intensiveren. Overgrote belangstelling toonden scholieren voor het bijwonen van de generale repetitie van Arthur Millers „Van de brug af gezien", ivaarna onder leiding van directeur Paul Steen bergen over de voorstelling werd gediscussieerd. Was al eerder gebleken, dat school- toneelvoorstellingen, die in school verband werden bezocht, niet de aan gewezen weg vormden om het to neel belangrijk dichter bij het jonge re publiek te brengen, de spontane en positieve reacties op de generale re- pepetitie geven de ..Haagse Come die" de stellige overtuiging, dat men op de goede weg is. De „Haagse Comedie" hield ook een enquete. Daarin werd het oor deel van de scholieren gevraagd over het stuk, de regie en het décor. By na 90 van de jeugdige schouwburgbe zoekers vond een en ander goed of zeer goed, 2 middelmatig, en procent slecht. Wel werden er door de scholieren rubrieken aan deze waarderingsschaal toegevoegd, zoals „fantastisch" en .grandioos". De „Haagse Comedie" heeft be sloten nog volgende generale repeti ties door de schooljeugd te laten by- wonen. Deze activiteit is mede be doeld om meer relief te geven functie, die het gezelschap in de stad van zyn vestiging heeft, ADVERTENTIE nylons met "ingehouwde" frisheid U houdt frisse, droge voeten fn 8 Sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 MET Hygitex HYGIËNISCH, ALTIJD FBIS

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15