EIDSCH DAGBLAD takingen dreigen lam te conomie Britse leggen SPINAZIE 750!?L15 Hulpkantoren PTT bedreigd met sluiting Anderhalf uur lang metingen op Venus Gé VERHOOG JAMIN PERSOONLIJK INGRIJPEN WILSON Toetreding tot EEG loopt ernstig gevaar Volgens persbureau Tass Twijfel bij Leids hoogleraar over Venus -gegevens JEUGDBENDE OPGEROLD weekend-systeem smiENim CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! ©ud §©euwö Opgericht 1 maart 1860 gcteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J Brouwer DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 No. 31410 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0.25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Londen) Zowel premier Wilson, als zijn minister van Arbeid, Ray iunter hebben in krasse bewoordingen de communistische agi- itie om Engeland deze winter plat te leggen, veroordeeld. In „«{havens van Liverpool en Londen wordt nu al vijf weken estaakt. Op een enorm bouwcomplex in Londen zijn al de hele eek meer dan honderd man politie aanwezig om gevechten lissen stakers en werkwillende arbeiders te voorkomen en bij spoorwegen dreigt volgende week een massale staking uit breken als de bonden en de directie niet tot een vergelijk unnen komen. De meest schadelijke staking is de staking in de havens. In Liver- ol hebben 9.000 man het werk neer- legd en liggen nu 102 schepen in de rens die niet gelost cf geladen kun- worden. In Londen zijn het er 30 daar staken 6.000 man. Voor tien- Boinver vergat ichoorstenen (Van onze Arnhemse correspondent) ij de houw van acht huizen in Gelderse dorp Duiven is een Ungrijk onderdeel vergeten. De eci zen zijn al helemaal klaar, ar... er zitten geen schoor- liteit ig u 1 :,l kli in de kamers en op de da- hoewel ze op de bouioteke- wel staan aangegeven. Dit werd ontdekt door raadslid Gerritsen, die tijdens de :6b «isvergadering ongerust aan \NQSemeester J. A. G. Kemme °.g of de gemeente wel toezicht it op de bouio. „Ach, er wordt eens een detail vergeten", was antwoord van de burgemees- kt detail moet nu toch wor- i aangebracht. Daarvoor moe de daken ivorden opengebro- i, terwijl er ook in de kamers breekwerk zal moeten wor- i verricht. NOBELPRIJS TERATUUR i Nobelprijs voor de lite- lur is dit jaar toegekend Miguel Angel Asturias, lassadeur van Guatemala 1 Parijs. 67-jaar oude voorvech- |f van de Indianen in Zuid tallen miljoenen guldens ligt in de havens een exportartikelen opgesla gen en dat terwijl de export van le vensbelang is voor de Britse econo mie. De staking in de havens kost het land meer dan 10 miljoen gulden per dag. De directe aanleiding tot de haven staking is een nieuwe loonregeling. Tot de vorige maand werden de ar beiders slechts per dag in dienst ge nomen een grief van bonden en regering maar nu worden de men sen in vaste dienst aangesteld. De bonden zijn het met de voorwaarden eens, maar de wilde stakers wensen meer dan het geboden loon van 170 gulden en zijn bang dat nu werkloos heid zal dreigen. In Liverpool is men bovendien gegriefd dat de collega's in Londen volgens de cao betere lo nen krijgen, omdat het levensonder houd duurder is. Geen maelit Het grote probleem is, dat de vak bonden hun greep op de arbeiders schijnen te verliezen, hetgeen ook met zoveel woorden door de minister van Ai-beid Gunter zelf een man uit de vakbonden werd gezegd. Van deze toestand wordt misbruik gemaakt door de welsprekende Jack Dash, die langzamerhand de onge kroonde koning van de havens is ge worden. Geen kik wordt gegeven als hij op een zeepkist klimt, maar zodra een vakbondsleider komt te zeggen, dat de mannen weer aan het werk moeten, wordt hy met tomaten en rotte eieren bekogeld. Frank Cousins, de leider van de transportarbeidersbond Engelands grootste vakbond, waarvan ook alle havenarbeiders met inbegrip van Jack Dash lid zijn werd gisteren door premier Wilson in 10 Downing Street ontboden. Wilson wil zich nu persoonlijk met de zaak gaan be moeien. Vooral nu Engeland alles op al les zet om lid van de EEG te worden zijn stakingen als deze funest. Zy doen de betalingsbalans en spoedig ook eker het pond sterling ernstig kwaad. Met dergelijke feiten voor ogen zal het premier Wilson niet gemakkelijk vallen president De Gaulle en de an dere leden van de Zes te overtuigen, dat het weer goed met de Britse eco nomie gaat, zodat Engeland Europa zal binnen mogen varen. Vervolg op pagina 2 NOG TWEE SATELLIETEN Op de Amerikaanse basis Kaap Kennedy is gisteren een OSO-satel- liet (orbiting solar observatory) ge lanceerd met Britse en Amerikaanse instrumenten ter bestudering van de zon. De OSO is met een Delta-raket omhoog gebracht en zal op een hoog te van 560 kilometer om de aarde gaan draaien. De satelliet heeft de vorm van een wiel en moet een spec trum-analyse van de zon maken. De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbemand ruimtevaartuig gelanceerd in de Kosmos-serie. Het beknopte Tass-bericht vermeldde zoals ge woonlijk geen details over de taak van deze nieuwe satelliet en er zijn geen aanwijzingen dat de Kosmos verband" houdt met de vlucht van de Venus-IV. Het is de 813e satelliet van het Kosmosprogramma; zij be schrijft een baan van 145 km tot 212 km rond de aarde. De Kosmos- 183 is de zesde Kosmossatelliet die de Sowjet-Unie deze maand gelanceerd heeft. tonse tradities", De PTT verwacht binnen afzienba re tijd de eerste rapporten te ontvan- - gen over een proef, waarbij het dis- 'Ika kreeg de prijs voor trictspostkantoor Helmond fungeert bjn zeer kleurrijke schriftll- als leverancier van te bestellen post- welke verankerd zijn in de stukken voor een groot gebied. Met Kale individualiteit en In- de vele plaatsen van bestemming voortaan achterwege te laten. Dit nieuwe systeem komt erop neer, dat de postbestelling één sta dium overslaat en direct in Hel mond wordt geselecteerd. De bestel lers, die anders de post in hun plaat selijke kantoortje kregen, komen nu naar de grote uitdeelcentrale. Met de post keren ze naar de plaatsen van bestemming terug, waar de bestel ling plaats heeft. Ook in Nijmegen wordt een dergelijke proef genomen, hier speciaal op het gebied van de expeditie. mod 'el „„WEERBERICHT beier 'k8 s tinder koude nacht te Bilt verwacht van heden- tot genavond over het algemeen veel tolking met af en toe enige regen tot krachtige, aan de kust harde wind tussen zuid en tdwest. Minder koude nacht. Mor- overdag ongeveer dezelfde tem- feturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 20 OKTOBER op; 7.12 uur; onder: 17.37 uur. Jkan op: 18.08 u.; onder: 9.26 u. Hoogwater te Katwijk te 4.08 en 5 Uur. [water te 0.12 en 12.23 uur. nummer bestaat uit pagina's (Van onze Haagse correspondent) weinig anders over dan te verhuizen naar de districtsplaats. Daar van daan gaat dan 's morgens een auto, die de bestellers naar de verschil lende plaatsen brengt. De uiteindelijke bedoeling zou zijn het volledige dagvervoer via de spoorwegen te stoppen en uitsluitend op nachttreinen over te gaan. Dat zou tot gevolg hebben, dat in het he le land één bestelling per dag zou worden ingevoerd. Ook denkt men daarbij aan concentratie van brieven bussen, om ook hier de doelmatigheid zo hoog mogelijk te maken. Gerucht Hoewel een PTT-woordvoerder dit vanmorgen ontkende, gaat in PTT- kringen het stellige gerucht, dat men uiteindelijk alle hulp-postkantoren en uitdeelstations voor de bestelling wil sluiten en ir de toekomst slechts vijf tien grote districtskantoren overblij ven. Vele handen zullen daarbij over bodig worden, hoewel de centrale posten natuurlijk worden uitgebreid. Voor vele bestellers blijft bovendien Ook elders Op andere plaatsen in het bedrijf is eveneens beweging. Hoewel minis ter Bakker van Verkeer en Water staat vorige week heeft gezegd nog niet naar rentevergoeding over giro tegoeden te zullen overgaan, zal het er toch wel van komen. De verder gaande automatisering zal namelijk leiden tot de samenvoeging van Postspaarbank en giro, waarbij men zoals nu reeds met de girokaart het geval is slechts door het in vullen van enkele cijfers overschrij vingen kan doen. Het verschil is ech ter, dat er slechts één rekening zal zijn, waarover dus (spaar) rente zal worden betaald. Veel personeel zal hierdoor overbo dig kunnen worden. Men verwacht echter geen ontslagen, wel een perso- De Sowjetrussische ruimte capsule Venus-IV, die gisteren een zachte landing op de pla neet van die naam heeft ge maakt, heeft volgens het pers bureau Tass gedurende ander half uur onophoudelijk metin gen verricht en de resultaten daarvan naar de aarde gezon den. Tass meldde niet waarom de signalen na deze periode ge stopt waren. De Venus-IV vond volgens Tass geen magneti- tische velden of stralingsgor dels, wel een koolzuuratmos- feer, gemengd met sporen zuurstof en waterdamp. Ver dere bijzonderheden zullen worden gepubliceerd als de ge gevens zijn verwerkt. Zoals bekend deden de Russen al eer der een poging met hun Venus- III informatie over de planeet „Veel reeds lang bekend" te krijgen, maar deze capsule itortte te pletter. De gegevens van de Venus-IV kwa men in het algemeen overeen met de informatie, die werd verstrekt door de Amerikaanse Mariner-II, die op 14 december 1962 Venus op 35.000 kilometer afstand passeerde. De Ma- r-II had een temperatuur van ongeveer 427 graden celsius gemeten. De Venus-IV noteerde een maxi mumtemperatuur van 280 graden. Beiden ruimteschepen troffen slechts weinig waterdamp aan in de damp kring van Venus en een zeer zwak magnetisch veld. Het instrumen tarium is aan een parachute ander half uur lang gedaald voordat de op pervlakte van de planeet werd be reikt. De Leidse radio- astronoom prof. dr. H. C. van de Hulst heeft com mentaar gegeven op de publikatie van de gegevens omtrent Venu na de geslaagde landing van een Russische Instrumentencapsule op deze planeet. De hoogleraar deelde ons mede te betwijfelen of deze gegevens omtrent temperatuur, atmosferische druk en samenstelling van de planeet (bijv. het aanwezige percentage zuurstof) wel van het ruimtevaartuig afkom stig zijn. Hij acht het veel meer waarschijnlijk, dat reeds lang beken de gegevens over Venus in de pu- biikaties zijn verwerkt. „Ik neem aan", aldus de sterren kundige" dat de Russen erg hun best hebben gedaan om zo snel mogelijk de gegevens wereldkundig te kunnen maken. Zouden ze inderdaad van Nederlaag voor Johnson Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft president Johnson gisteravond een zware slag toege bracht door haar goedkeuring te hechten aan een wetsontwerp, dat beoogt de uitgaven voor het lopende belastingjaar met zeven miljard dol lar te verminderen. Bij een tweede stemming werd een amendement om de uitgaven te be perken tot het niveau van het voor afgaande jaar, behalve wat betreft de defensie en de oorlog in Vietnam, aangenomen met 238 tegen 164 stem men. Eerder op de avond was een voorstel om de begroting met vijf miljard dollar te verminderen goed gekeurd met 177 tegen 130 stemmen. Het congres had Johnson al ver scheidene keren te verstaan gegeven, niet akkoord te zullen gaan met de door president voorgestelde belas tingverhoging van tien procent, voor dat plannen ter vermindering van de uitgaven waren bekendgemaakt. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat. het nu op Venus gelande instrumen tarium afkomstig zyn, dan zou dit een ongelofelijke prestatie zijn". Maar dat wordt nu juist door de hoogleraar betwijfeld. „Het verwerken van gegevens, wel ke door een ruimtecapsule naar de aarde worden gezonden, is een tijd rovende geschiedenis. Bovendien heeft publikatie pas wetenschappe lijke waarde wanneer tevens bekend wordt gemaakt welke methode bij de verwerking van de gegevens is ge volgd. Ik blijf dus benieuwd en wacht straks in wetenschappelijke bladen zal worden vermeld", aldus prof. Van de Hulst. Wat nu aan de openbaarheid werd prijsgegeven, ligt niet veraf van het geen omtrent Venus al lang bekend was. In Bergen aan Zee Een mislukte brandkastkraak in het raadhuis van Bergen (N.-H.) gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag was voor de Rijkspolitie aanleiding een jeugdbende op te rollen, die al veertien dagen verblijf hield in een gehuurde zomerwoning in Bergen aan Zee, vanwaar uit zij in de omgeving opereerde. In de 's winters zo stille badplaats hadden de jongelui reeds sterk de aandacht getrokken. Leider van de bende was een 31-jarige man uit Langedijk, die af en toe wat handelt in groente en fruit. Voorts behoorde tot de bende nog acht jongelui in de leeftijd van 17 tot 23 jaar afkomstig uit Alkmaar. Heilo, Schagen en Bergen, onder wie een uit een inrichting weggelopen meisje. De jongelui, die allen werk loos waren, waren vrijwel allemaal al eens eerder met de justitie in aanra king geweest. verschil van mening over of het Sowjetrussische ruimtevaar tuig al of niet een zachte landing op de planeet heeft gemaakt. Aanvan kelijk meldde Tass, dat dit het geval was, later werd dit in een speciale editie van de „Prawda" verbeterd in „vloeiende daling en landing". Volgens het Westduitse persbureau DPA zou het ruimtevaartuig op de planeet te pletter zijn geslagen. Maar volgens Tass heeft de capsule een wimpel met het Sowjetrussische wa pen op Venus gebracht. Regering en partijleiders hebben een boodschap gezonden aan de mannen, die aan deze ruimteproef hebben meegewerkt. Zij noemden de landing „een prach tig geschenk voor de vijftigste ver jaardag van de grote socialistische oktober-revolutie, een levendig bewijs van de bloei van de scheppende krachten in het Sowjetrussische volk de groei van de macht van ons land, en de voordelen van het socialisme (communisme)". Dit is een foto van de Sow jetrussische ruimtecapsule Venus- VI. welke een zachte landing op de planeet van die naam zou heb ben gemaakt. De foto werd ge- maat tijdens een proeflanding er gens in de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuurhardnal5minutenl ADVERTENTIE ADVERTENTIE @qiK100Qfl .-(."Jr. GR. KWALITEITS DIEPVRIES (ADVERTENTIE) UW SLAGER UW POELIER voor hazen, hazebouten, hazepeper, hazeruggen, patrijzen fazanten, duin konijnen, wilde eenden, verse kui kens en braadstukken. Doezastraat 41-39 - Tel. 21415 VRAAG UITVOERIGE FOLDER DU DE CALTEX STATIONS ADVERTENTIE melkhazel niet duur wel heerlijk i Naar wij vernemen, is j i door sommige leden van de j I burger - scherpschuttersver- eeniging alhier opnieuw bi) i het bestuur aangedrongen op de invoering van een uni- form. Het bestuur zal eene ilgemeene vergadering beleg- gen om deze zaak nogmaals bij de leden in behandeling te j brengen. Ten gevolge des slechte i opbrengst der tabakscultuur 1 in die streken, is besloten om 1 1 de tabaksplantage Willem j j III, nabij Rhenen, met 1 jan. 1 1868 op te heffen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1