SVertrouwen in Nasser in Egypte bleef groot Bonn ving uiterst belangrijke spionnen j flij heeft het Westen voorlopig nodig Enkele ontslagen bij fusie Swift-Robinson Dankbare Flippers Bouwfonds gaat dure woningen afstoten Een lichte, geurige senoritas, vo! fijne trekjes... J 5ENSDAG 18 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 „Republikeinen" vrijgesproken (Van onze Nijmeegse correspondent) De schoenfabrieken van Robinson en Swift in Nijmegen heb ben gisteren een fusie aangekondigd, die tot stand is gekomen door overneming van de aandelen. In feite komt het neer op een overneming van Robinson door Swift. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren de vier verdachten, die ruim twee jaar geleden zich in het openbaar voor een republiek had den uitgesproken tijdens een rond vaart van Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg door de Herengracht in Amsterdam, in ho ger beroep vrijgesproken. Het zijn een 25-jarige stenograaf, een 46-Jari- ge kantoorbediende, een 23-jarige student en een 22-jarige student. Hun was het verstoren van de openbare orde ten laste gelegd. Het hof achtte het namelijk niet bewe zen, dat de eerste twee verdachten zich door het roepen van „Leve de republiek" hadden schuldig gemaakt aan het verstoren van de openbare orde. Evenmin werd bewezen geacht, dat de openbare orde werd bedreigd doordat de anderen een spandoek uit het raam van de woning van de ste nograaf aan de Herengracht hadden gehangen met het woord „republiek". Op 24 november 1965 had de kan tonrechter van Amsterdam hen ver oordeeld tot 50 gulden boete en zes dagen voorwaardelijke hechtenis. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde het viertal in hoger beroep tot een straf van 50 gulden boete. By de Hoge Raad werd cassatie aangevraagd en verkregen. Opnieuw vroeg de procu reur-generaal by 't Gerechtshof op 3 oktober 50 gulden boete. De Robinson schoenfabrieken ver keerden al enige tyd in ernstige fi nanciële moeilijkheden, die mede werden veroorzaakt door grote voor- raadvorming. Op grond hiervan werd al werktijdverkorting met 18 uur per week ingevoerd en werd de produktieafdeling in Valkenswaard (met 94 personeelsleden) gesloten. Ofschoon Juist de laatste weken een groot gedeelte van de voorraad kon worden afgezet, werden de perspec tieven van het bedrijf steeds moei- ïyker. Met Vredestein werden onderhan delingen geopend over overneming van het bedryf, doch spoedig bleek, dat dan een zeer sterke mechanisa tie zou worden doorgevoerd en het lot van veel werknemers in Nyme- gen onzeker zou worden. Speciaal om deze reden wendde de directie van Robinson zich ruim een week geleden tot Swift, die na kort beraad het aanbod accepteerde en de aandelen overnam. De pro- duktie by Robinson zal nu op tra ditionele wijze worden voortgezet, hoewel een sterke sanering is aan gekondigd. Zowel ln de wijze van werken als in de personeelsbezetting. Met reeds verkregen toestemming van de vakorganisaties zullen onge veer 25 meisjes en mannelijke werk krachten worden ontslagen. Deze ontslagen vallen uitsluitend onder het leidinggevend personeel en inde administratieve sector. Het is de bedoeling, dat Robinson en Swift daarna onder gemeen- schappelijke leiding blijven voortbe staan zoals thans het geval is en ook beide hun eigen merk blijven voeren, al zal het aantal modellen wellicht iets worden beperkt. Door de samenwerking bestaat d® mogelijkheid, de produktie op te voe ren tot 10.000 paar schoenen per dag, waardoor het nieuwe bedryf een van de grootste in ons land wordt. Met name voor Swift is dit aan trekkelijk, omdat het bedryf op top capaciteit draait en ruim is voorzien van orders. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Drie maanden na de Israëlische krijgstocht likt Egypte niet alleen nog steeds zijn oorlogswonden, maar is ook ernstige on- jekerheid gerezen over de stabiliteit van het interne politieke apparaat. Ruim honderd officieren en burgers bevinden zich in irrest na de mislukte poging om wijlen generaal Abdoel Hakim Imer na zyn afzetting door president Nasser weer aan de pacht te brengen. Dagelijks vinden nieuws politieke razzia's ilaats. Tientallen prominente politici hebben posities verloren Ijj een reorganisatie die nog niet is beëindigd en die het karak- van een zuivering heeft. Alles wyst er op dat president Nas- in misschien de meest kritieke periode van zyn loopbaan jiinder zeker is van zijn invloed en overwicht dan zijn eigen [olk denkt. landse Zaken op een nieuwe code zal moeten overgaan. In de Bondsrepubliek werken naar schatting van de Westduitse contra spionagediensten 16.000 personen voor Oosteuropese geheime diensten. In 1966 werden 113 personen wegens landverraderiyke betrekkingen met Oosteuropese landen bot gevangenis straffen veroordeeld. Jaarbeiirsbeker Leeds United won wederom fors: 7-0 Twee Engelse voetbalclubs, Not tingham Forest en Leeds United, hebben zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker. Nottingham won op eigen veld met 40 van Eintracht Frankfurt, nadat de eerste wedstryd ln West-Duits- land al met 10 door de Engelsen was gewonnen. Ook Leeds won met grote cyfers. Spora Luxemburg moest met en 7—0-nederlaag de thuisreis aanvaarden. De eerste wedstrijd in Luxemburg was overi gens in een nog grotere zege van Leeds geëindigd: 9—0. Volleybal Blokkeer klopt Brabo met 3-2 Blokkeer behoeft zich weinig zor gen te maken dit seizoen de kwart finales van de stryd om de Europese volleyballer niet te zullen halen. De Hagenaars, hoewel nog lang niet in topvorm, versloegen gisteravond in de nieuwe Olympia sporthal in Maassluis de vermoedeUjke tegen stander uit de achtste finales, het Antwerpse Brabo, met 3—2 (15—3. 15—6, 12—15, 12—15, 15—13). De Bel gen, die eind vorige maand AMJV met 30 versloegen, bleven zowel in techniek als tactiek ver by de Neder landse kampioen achter, waardoor deze vriendschappeiyke ontmoeting soms het karakter van een demon- stratiewedstryd kreeg. Slechts toen trainer Henk Hoogerwaard in de der de en vierde set de drie nieuwe Blok keer spelers, Cor Brouwer, Jelle Hoog land en Jaap Broersma <ex-Kange- roes) inzette kon Brabo enig vat op het spel krygen. Ook in Rusland i Rusland gaat zich op het i t hockey werpen. Twaalf jaar ge- 4 t leden werd deze „kapitalis- tische" sport enkele maanden f beoefend, maar de belangstel- t ling was toen uiterst minimaal. t Gisteren werd in de Russische f f hoofdstad de Sowjetrussische f t bandy en veld-hockeybond op- j t gericht. Op de eerste vergade- l t ring werd besloten een gerouti- f f neerde coach uit India aan te f trekken voor de teams, die vol- 4 4 gend jaar zomer een begin met de training maken. Het eerste l 4 nationale toernooi zal dan in 4 t augustus en september van het volgend jaar worden gehouden 4 4 De Franse skiër Jean Vuarnet* die op de Olympische Spelen van 1960 in Squaw Valley de gouden medaille op de afdaling won, is uit verkoren om de Olympische vlam Grenoble, waar op 6 februari 1968 de Olympische Winterspelen begin nen, binnen te brengen. De vlam komt op 19 december met een Frans l schip uit Griekenland aan. Vice-president Zakaria Mohiedie- ne. leider van de binnenlandse vei ligheidsdienst die door de president by zyn vertrek naar de conferentie lr> Khartoum werd aangesteld als „waarnement president", wordt in Egypte niet gezien als een serieuze kandidaat voor het presidentschap. Vice-premier Mohiediene's belang rijkste rol wordt aangeduid als tegenspeler van Ali Sabri, die na de oorlog zijn premierschap en zijn positie als secretaris-generaal van de Arabische socialistische unie kwijt raakt. Beide posten worden nu door president Nassar bezet. Of Egypte inderdaad een blijvend gematigde, en meer op het Westen gerichte houding zal innemen is i ondanks de hoop van vele intellec tuelen, op zijn best speculatief. Een kundig waarnemer zei my dat de Nasser van voor de Khartoem-con- ferentie alleen in geduld verschilt van die van na de conferentie. „De president heeft er geen voordeel by op dit ogenblik een krasse houding aan te nemen", zei hy, „integendeel, om zyn eigen positie te consolideren heeft hy voorlopig het Westen nodig". Het is evenmin waarschynlijk dat president Nasser voor goed zyn ambities van het leiderschap der Arabische volken heeft laten varen, zyn plotselinge allianties met koning Hoessein van Jordanië en koning Feisal van Saoedi-Arabië betekenen dan ook geen opgeven van principes, spreekbuis van president Nasser, en de hoofdredacteur wordt beschouwd als een van diens intiemste vrienden. Deze intellectuelen betogen dat de oorlog met Israël het gevolg was van de verslechterde verhoudingen eerst tussen Egypte en Engeland en de Verenigde Staten, en tenslotte ook de omringende Arabische landen. Een hunner zei: „Het Westen moet begrypen dat wy niet commu nistisch zyn, en dat een al te pro- Israëlische houding in Washington en Londen ons alleen maar steeds meer in die hoek terugdringt". Deze zegsman zei dat het regelingsbeleid van de afgelopen jaren ook in Egyp tische kringen verwarring had ge sticht „doordat het zich linkser voor deed dan het in werkelykheid was, of wilde zyn". Kritiek op Syrië Een tweede belangrijk feit dat in mijn gesprekken met deze intellectuelen naar voren kwam, is dat men al thans in deze groep weinig op heeft met landen als Syrië en Algerije, die ook na de oorlog met Israël het her vatten van de vijandigheden bleven propageren. In enkele gevallen werd Syrië zonder meer verantwoordelijk gesteld voor de ontwikkelingen die aan de oorlog vooraf gingen, en die Egypte in de verleiding brachten zich in een catastrofaal avontuur te storten. Tenslotte bleek in deze gesprekken steeds weer dat de grootste vrees van deze politiek-gematigde intel lectuelen is dat president Nasser om welke redenen dan ook uitgeran geerd wordt, zy zyn van mening dat Egypte ln dat geval binnen korte tyd geheel op het communistische kamp terug zal vallen. Dit vertrouwen in de president is een van de opvallendste facetten van het Egypte van na de nederlaag. Het zyn niet alleen deze intellec tuelen die in hem geloven, maar ook onder de gewone bevolking is de populariteit van Nasser onmisken baar. Van ooggetuigen heb ik nu ook gehoord dat de massale demonstra tie, kort nadat de president in juni het dramatische gebaar maakte te willen aftreden, geen georganiseer de maar een spontane betoging is geweest tenminste op de avond van zyn rede. Een ooggetuige be schreef hoe. onmiddellyk na de door hem als magistraal betitelde rede van de president, bijna iedereen in Cairo zijn huis verliet en op de wegen samendromde op weg naar de binnenstad. Volgens deze zegs man kwamen de georganiseerde demonstraties pas de volgende dag op gang, toen de positie van de president al verzekerd was Als Nasser struikelt Er kan weinig twijfel aan zyn dat wanneer president Nasser voor goed zou komen te struikelen. Egypte een wellicht langdurige periode van politieke chaos zou doormaken waar van de afloop allerminst vaststaat. In de omgeving van Nasser is nie mand aan te wyzen die op eenzelfde populariteit zou kunnen rekenen. (Van onze correspondent in Bonn) De vorige week in Bonn ontdekte spionageaffaire blijkt bet belangrijkste spionagegeval in West-Duitsland van na de twee de wereldoorlog te zyn. Het komplot werd ontdekt nadat de Russische leider van deze spionagezaak, kolonel Jewgeni Roun- ge, de Verenigde Staten om asiel had gevraagd. maar een methode om zyn bekend- i heid in die landen niet te laten af sterven in een periode waarin hy voorlopig moet afzien van het actie- (Van onze Groningse correspondent) Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten voert onderhandelingen met enkele belanghebbende partners over het afstoten van de duurste woningen uit zyn bouwprogramma. „We hopen dat afstoten nog dit jaar te realiseren," vertelt bouwfonds directeur J. Wiersema uit Hoevela ken. „Natuurlyk komen we nog wel onze verplichtingen na en misschien gaat de bouw van deze duurdere wo ningen van 70.000 gulden en meer nog wel door, maar dan niet on der onze naam. Buiten onze verant- woordelykheid dus." Het plan deze dure huizen af te stoten is volgens de heer Wiersema geen gevolg van de kritiek die, zo als gemeld, op het Bouwfonds is ge leverd. „We zouden daar nooit zo gauw op gereageerd kunnen hebben. We waren hier al lang mee doende, omdat we zelf van mening zyn, dat we voor de gewone man zyn opge richt en ook voor de gewone man willen blyven werken." aldus de heer Wiersema. De directeur van het Bouwfonds stelt overigens nadrukkelyk, dat van de ruim 5.000 woningen, die het bouwfonds in 1966 en ook dit jaar bouwde, er nog geen 400 in die ho gere prysklasse lagen. „Een ketting breekt altyd op zwakke punten. Men zegt niet: het Bouwfonds heeft 40.000 ve propageren van zijn ideeën. Zowel president Nasser als Egypte concen treren zich op het ogenblik op hun eigen problemen. huizen gebouwd voor gewone men sen, nee, de kritiek richt zich op die paar dure huizen," aldus de heer Wiersema. Een nieuwe dramatische ontwikke ling in de affaire werd maandag in Bonn bekend gemaakt. De midden vorige week gearresteerde secretares se op het ministerie van Buiten landse Zaken, de 39-jarige Leonore Sütterling sloeg in haar cel in de Keulse gevangenis de hand aan zich zelf. De bewaking was gewaarschuwd dat een zelfmoordpoging niet uitge sloten was. Eerst in de gevangenis hoorde Leonore (onder haar mede spionnen „Nore" genoemd), dat haar man Heinz met haar in 1962 alleen PARIJS WIJST VOORLOPIG BRITTEN AF (Van onze correspondent ln Parijs) De Duitse minister van Buiten landse Zaken Brandt is uit Parijs ln Bonn teruggekeerd. Ofschoon hij een optimistische indruk maakte is Brandt er volgens waarnemers in Parijs niet in geslaagd de Fransen te overtuigen van de noodzakelijk heid van Engelands toetreden tot de EEG. was getrouwd om haar voor zijn spionagewerk te kunnen gebruiken. Heinz Sütterling was in 1957 in West-Berlijn door Sowjetrussische agenten aangeworven. In 1960 kwam hy naar Bonn met de opdracht een secretaresse op een belangrijke posi tie te trouwen Leonore had met de personeelsafdeling te maken, en bo vendien had zy toegang tot .belang rijke papieren, die zy mee naar huis nam en door haar man liet foto graferen. Kort voor haar chef terug kwam, lag alles weer in de brand kast. Het huis van de SütterHngs in Bad Godesberg was ongewoon luxu eus ingericht. Het echtpaar, dat twee auto's bezat, gaf hiervoor als reden op, dat zy geen kinderen wilden en daarom „alles konden sparen". De man gaf zich als fotograaf uit, wat hij dan op een andere manier inder daad ook bleek te zyn. Hulpkelner Een nieuwe naam in de affaire is die van de hulpkelner Martin Marg- graf. De kelner deed veelal dienst by statie-ontvangsten en onder deze omstandigheden zag hy kans in de belangrijkste grote hotels in Bonn en Bad Godesberg afluisterapparatuur te installeren. Er wordt nog onder zocht of dergelyke instrumenten zich ook in de Villa Hammerschmidt de residentie van president Lübke en het Paleis Schaumburg het bu reau van de kanselier bevinden. Bode Ook een andere verdachte, Leopold Pieschel, werkte met afluisterappara tuur. Als bode by de Franse ambas sade in Bad Godesberg, had hij deze instrumenten in de grote conferen tiezaal van de Franse ambassade in gebouwd. Pieschels aandacht ging vooflal naar de militaire afdeling van de ambassade uit, en naar de stuk ken met het opschrift .secret" of „NATO secret". Hy fotografeerde de documenten met een Russisch foto toestel ter grootte van een lucifer doosje. waarmee hy alleen maar langs de regels hoefde te stryken. De vrouw van Pieschel, die een zuster van Marggraf is, gaf dan later de films op straat aan een Russische verbindingsman. Het is zeer wel mogelijk, dat het gehele gecodeerde schriftelijke ver keer op het ministerie van Buiten- De Russische krant .Buitenleven" vertelt hoe een Russisch vissersvaar tuig, dat voor de kust van de Krim ln de Zwarte Zee aan het vissen was, plotseling werd omringd door dol- fynen, die het schip kleine duwtjes leken te geven in de richting van een boei. De vissers zagen toen, dat het water by de boei door een spar telend lichaam in beweging werd ge bracht. Zy haalden het net dat daar was uitgezet, op en vonden er een klein dolfijntje in, dat ze lieten zwemmen De andere dolfijnen rea geerden op de vrijlating van het dolfynenjong met vreugdevol gefluit. Zy volgden de boot alsof zy hun dankbaarheid wilden betuigen en zwommen pas weg toen het vaartuig de kust had bereikt. De indruk bestaat dan ook in Pa rijs dat Brandts gedachten ten aan zien van vrijblijvende contacten met de Engelsen om de discussie over het Britse toetreden tot de EEG op gang te brengen in Parijs geen weerklank hebben gevonden. Gene raal De Gaulle schijnt zyn Duitse gast onomwonden te verstaan te hebben gegeven dat de Zes het eerst samen eens zullen moeten worden, alvorens Londen uit te nodigen voor een officiële gedachten wisseling. Aangezien Brandt niet helemaal zeker is van zyn eigen achterban, is het waareohynlijk dat hij zichzelf in Parys niet tot inzet van de dis cussie heeft gemaakt. Inmiddels is het duideiyk geworden dat generaal De Gaulle zyn strategie heeft be paald. De koele ontvangst die Brandt in Parijs ten deel is gevallen heeft ongetwyfeld de laatste illusies ver dreven dat met de Fransen over een compromis ten bate van de Britten nog wel te praten zou zyn. Eén van de opmerkelijkste ont- fikkelingen sinds de oorlog is de j roeiende hoop die nu by een grote S intellectuelen leeft, dat Egyp- 1 een meer Westers-georiënteerde 1 oers zal gaan varen. Deze intellec- leien, voor een belangrijk deel jammend uit de welgestelde klasse I in voor de revolutie die Nasser aan 1 et bewind bracht, voelen zich op ogenblik vrijer dan sinds lange het geval is geweest Of zij ook toenemende invloed op het ringsbeleid hebben, Is echter ilyk vast te stellen. Hun hoop is vooral gebaseerd op 1 m recent artikel van de hand van I 5 hoofdredacteur van het Egypti- I sche dagblad „Al Achram", dat in a Londense krant werd gepubli- '5 lerd. In dit artikel werd een beroep en rfaan op Engeland om Egypte niet iel i de steek te laten. „Al Achram" nrdt gezien als de persoonlyke rdi .jBootz' Jonge genever is Extra Zacht Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'a Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra zacht hole fles f 10,15

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11