EIDSCH DAGBLAD ERFST SLAAT TOE i Kans op vrede in Midden - Oosten Paul de Groot gaat heen JAMIN eel stormschade in WIND NEEMT AF ZEGT DE BILT vri jwel gehele land weerbericht KOUDER Protestbetogingen in Amerika tegen oorlog VOORZITTER C.P.N. Diplomatiek overleg in New York Meisje (17) omgekomen bij brand ingericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 OKTOBER 1967 No. 31408 Urecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De tot nu toe zachte en rustige herfst heeft vanmorgen hard L fel toegeslagen. Een stormdepressie trok over ons land, jaarin de wind op sommige plaatsen de kracht van een or- Lan bereikte (boven 117 kilometer per uur). Dat was vooral [het westen van het land het geval, waar hier en daar wind- toten van 130 km per uur werden gemeten. De gevolgen bleven niet uit. Bomen ontwortelden. Télevisie-anten- s sneuvelden. Schuttingen woeien om. Auto's loerden door de wind het water geduwd. Schoorstenen en daken bleken niet bestand m het geweld van de storm. Scheven sloegen los. De Spoorioegen iien op diverse plaatsen met draadbreuk te kampen. Op vele mtsen hadden politie en brandweer handenvol werk. In de hoofd ei bijvoorbeeld heerste er omstreeks elf uur een ware alarmtoe- in d. Er waren handen tekort om onmiddellijk te voldoen aan de dfc dringende verzoeken om hulp. elukkig stelt het KNMI in De spoedige afneming van de wind ^Èet vooruitzicht. De depressie trekt noordoostelijke richting naar ndinavië, waardoor de wind min- ffordt. Maar het weer wordt nau- jks aangenamer, want het wordt •nlijk kouder met kans op bui wellicht zelfs onweer. In de otse berglanden vielen er al nat- r w sneeuwbuien. ocke moifi i Velp werd op de speelplaats van p, Nutskleuterschool aan de Park- at het 4-jarige zoontje van een F iiie uit Velp getroffen door een 3.9i e tak die van een boom werd ge- TERSHet jongetje raakte bekneld klein len een muur en de tak en was dood. p oor de storm van vandaag zijn ln Leiden de bomen hun herfst- lOAren voor een groot gedeelte t geraakt. Tot nog toe is de scha- jeperkt gebleven tot stukgewaai- dakpannen, ingewaaide ruiten en ergeblazen schoorstenen, ver- ipalen, televisie-antennes, schut- en en bomen. Persoonlijke onge- ien van betekenis hebben zich al- is vanochtend, niet voorgedaan, een bouwterrein aan de Roose- traat in Leiden-ZuidweSt kreeg chtend een van de werklieden paal tegen zijn hoofd. In de on- legering uil Z mnerleden 8 gr 1 8|>K ]i'° 15.000 geven reger ng stelt zich in hoofdlij achter het z.g. rapport-Götzen, ens welke de jaarlijkse schade stelling van leden van de Tweede van 1 januari a.s. af 25.000 ien dient te bedragen. Dit blijkt en brief, die minister Beernink Binnenlandse Zaken aan de Titters van de Eerste en Tweede oer heeft gezonden. tads 1 januari 1965 bedraagt de ideloosstelling van de Tweede- nerleden 20.000 gulden per jaar. commissie, die op 7 maart door ister Verdam werd ingesteld, nt dat dit bedrag tot maximaal gulden en minimaal 25000 gul per jaar moet worden verhoogd- grootte van de schadeloosstelling af van de eventuele „neven- Jmsten", waarvan de helft wordt itrokken van het maximum van M gulden. De eerste 5.000 gulden deze neveninkomsten zijn vrij aftrek, en de aftrek zal ten hoog 15.000 gulden bedragen, te commissie is er van uitgegaan, de schadeloosstellingsregeling jr-druk dient uit te oefenen in de stepping van een bepaalde opvatting vervulling van het kamerlid In «jatschap. 7.8 van zodanige aard te zijn, dat financiële belemmeringen aan .verschillende wijzen van vervul- I in de weg staan. to wetsontwerp, dat beoogt de Jevelingen van de commissie- ten rechtskracht te doen verle- zal spoedig worden ingediend. middellijke omgeving van dit terrein werd even later een splinternieuwe bouwkeet omvergeblazen. De houten keet kwam dwars over de Roosevelt- straat te liggen. Van een betoncentrale aan de Zoe- terwoudseweg sloeg een gedeelte van het dak door het raam van een aan de overkant van de weg gelegen wo ning. Het bleef in dit geval bij ma teriële schade. In de omgeving van de Morspoort viel een boom door de kracht van de storm op een gepar keerde auto. Op rijksweg 4A onder Leiden was het een over de rijbaan hangende lichtinstallatie, welke te gen de grond sloeg. Dat gebeurde op een moment dat er geen verkeer was. Rijnstreek Ook in de Rijnstreek sloeg de storm toe. In Alphen aan de Rijn sneuvelde aan de Raafstraat een grote ruit van een flatwoning. Voorts moest de politie via een dakraam van een flat aan de Palingstraat kruipen om enige ramen van een woning te sluiten. De bewoners wa ren afwezig. Bij hotel Toor sneuvel de een meer dan 50 jaar oude boom. Op het kampeerterrein in Nieuw- het ziekenhuis Ope Deï in Woerden koop woeien zes caravans om en werden enige aan steigers gemeerd liggende zeilboten en woonarken be schadigd door het „rijden" tegen de walkant. In Langeraar werd de politie ge alarmeerd, omdat van een hoekhuis tientallen dakpannen waren gewaaid en er een groot gat in de dakbedek king was geslagen. De bewoonster vreesde, dat het hele dak door de zeer krachtige wind zou worden op genomen. Een inwoner van Bodegraven werd vanmorgen gewond door een boom. Gemeentewerklieden waren deze boom aan het wegslepen, toen een vrachtauto over de tak reed. Met een gebroken rechterbeen en vele vleeswonden werd de heer naar overgebracht. Op de kruising van rijksweg 11 en de Goudse straatweg waaiden twee grote richting-aanwijs borden van de palen. Katwijk In Katwijk is vanochtend op de hoek van de Frankenstraat en de Kruisweg een 69-jarige vrouw door de wind omgeblazen. Zij is met een wond aan het achterhoofd overge bracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. Vanuit Oegstgeest, Voorschoten, Een kolossale boom kwam in Amsterdam op een geparkeerde auto terecht. te Bilt verwacht van heden- tot genavond kif tot zwaar bewolkt met plaat- Ik enkele buien. Aan de kust tij- Ük nog harde, overigens krachtige matige westelijke wind. Lagere Hperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Prad 18 oktober im N' Zon op 7.09 uur, onder 17.41 uur. ten op 17.42, onder 7.02 uur. 12.51 Hoogwater in Katwijk aan Zee om en 16.24 uur, laagwater om 11.24 23.40 uur. nummer bestaat alt 20 pagina'* In tal van Amerikaanse steden zijn gisteren betogingen tegen de oorlog in Vietnam gehouden, waar bij militaire oproepkaarten in het openbaar werden verbrand of wer den verzameld om aan de autoritei ten te worden teruggestuurd. De de monstraties vormden een onderdeel van een campagne van een week, georganiseerd door de protestbewe ging „Resistance" De protesten zullen culmineren in een massa bijeenkomst in Washington op za terdag en een poging het ministerie van Defensie (het Pentagon) te be zetten voor een „sit-in". Een van de grootste betogingen werd gehouden in Oakland bij San Francisco, waar honderden jongelui zich voor een inlijvingsbureau ver zamelden om hun oproepkaarten terug te geven onder aanmoediging van vele sympathisanten en „hip pies". Zij werden verspreid maar hergroepeerden zich voor een pro testbijeenkomst op het terrein van de universiteit van Californië. Een verbod van de autoriteiten leidde tot nieuwe wanordelijkheden, waar bij 125 personen werden gearres teerd, onder wie de protestzangeres Joan Baez en haar moeder. Slechts enkelen hebben de voor hun vrijla ting vastgestelde borgsom van 660 dollar kunnen betalen. In San Francisco zelf trokken circa duizend betogers naar het fe derale overheidsgebouw in het cen trum van de stad, waar ongeveer 150 oproepkaarten in een mand werden gegooid. Ruim duizend manifestanten pro beerden in New York hun oproep kaarten bij het gerechtsgebouw af te geven, maar zagen zich de weg versperd door de politie. De beto gers stuurden daarop de kaarten over de post naar Washington. De politie verrichtte twee arrestaties. In Boston trokken enige duizenden naar een kerk, waar 67 man hun op roepkaarten verbrandden en 214 anderen de hunne aan geestelijken overhandigden, die ze vrijdag naar Washington zullen brengen om ze aan de minister van Justitie te overhandigen. Op vernietiging of weigering van een oproepkaart voor militaire dienst staat een maximumstraf van vijf jaag: cel en 10.000 dollar boete. BIAFRA MELDT Het radiostation „De stem vau Biafra" meldt dat in een Biafraans tegenoffensief bij Onitsja 300 Nige- riaanse federale militairen zfjn ge dood, die er niet in waren geslaagd zich terug te trekken op de weste lijke oever van de Niger. De troepen van de afgescheiden Oostprovincie werden gesteund door militie-eenheden uit de omgeving van Onitsja. In Rijnsburg werd deze opleg ger door de storm omgeblazen. Foto LD.-Holvast Warmond. Noordwijk en Leiderdorp eigenlijk alle plaatsen, kwamen mel dingen binnen van omgewaaide bo men, door de wind afgerukte anten nes, vernielde daken enz. In Rfjns- burg kantelde een oplegger, langs de oude trambaan stond. Hier bij deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het verkeer onder vond enige stagnatie. Een kraan wa gen heeft het gevaarte weggesleept. Blijkens een communiqué van het partijbestuur van de Communisti sche Partij Nederland heeft voorzit ter Paul de Groot tijdens de voorbe reidende zitting van het in december te houden partijcongres de wens te kennen gegeven in verband met zijn leeftijd (68) niet langer te worden belast met functies in de nieuwe partijleiding. Hij zal in de mate, dat hem dit mogelijk is, werkzaam blij ven voor en ter ondersteuning van het nieuwe partijbestuur. Tijdens de zitting van het partijbe stuur in dit weekeinde werd een ver klaring over de herdenkig van de oktoberrevolutie met algemene stem men aangenomen. Het partijbestuur aldus deze verklaring, besloot geen delegatie naar Moskou te zenden ter bijwoning van de in de week van 3 tot 8 november te houden feesten, omdat de ervaring om. op het 23ste congres van de Russische commu nistische partij, is geweest, dat de aanwezigheid van zijn delegatie door het centraal comité van de CPSU als een goedkeuring van zijn politiek werd voorgesteld. De CPN wenst zich hiervan echter met nadruk te distantiëren. „Zij voelt zich in het bijzonder hiertoe genoopt ln verband met de schade die deze politiek in de laatste tijd heeft ver oorzaakt", zo vervolgt de verklaring. Met name de verbreking van, wat in de verklaring wordt genoemd, de in ternationale solidariteit met de com munistische partij van Indonesië heeft de Nederlandse communisten geschokt en verontwaardigd. „In het Midden-Oosten heeft de on dersteuning van het avontuurlijke pan-Arabische chauvinisme de ul tra's in Israël in de kaart gespeeld. De ernstige terugslag, die de natio nale vrijheidsbeweging in de Arabi sche landen heeft ondervonden en de versterking van de posities van het Amerikaanse, Engelse en Westduitse Vervolg op pagina 2 imperialisme ln het Midden-Oosten, alsook de versterking van de reactio naire kringen in Israël hebben de communistische beweging overal in de wereld geschaad en in discrediet gebracht", zo luidt de verklaring verder. De CPN keert zich blijkens de tekst verder tegen de pogingen van het centraal comité om alle commu nistische en arbeiderspartijen te bin den aan de plannen tot afsluiting van een pact onder voorwendsel van „niet-spreiding van atoomwapens". In werkelijkheid moet een dergelijk pact de hegemonie van het Ameri kaanse imperialisme op atoomge bied versterken. „De door de Ameri kaanse imperialisten openlijk uitge sproken doelstelling van dit pact is bovendien het isoleren en het omsin gelen van de Chinese Volksrepubliek en van andere socialistische landen, terwijl zij hun agressie in Vietnam voortdurend verscherpen en koers zetten op uitbreiding daarvan tegen China". Vervolg op pagina 1 De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Gold berg en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad hebben gisteren anderhalf uur met elkaar gesproken over de crisis in het Midden-Oosten. Eerder op de dag sprak Goldberg met de Britse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Lord Ca- radon. Waarnemers in de Verenigde Naties zijn van mening dat het streven naar een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten in een kritiek stadium is gekomen. In een interview met het Britse blad „Observer" verklaarde vorige week de Britse oud-minister Sir Dingle Foot dat president Nasser bereid zou zjjn besprekingen te be ginnen met Israël. De Egyptische leider had dit Sir Dingle Foot per soonlijk meegedeeld. Volgens Sir Dingle Foot zou Nasser bereid zijn tot een gesprek op basis van de volgende voorwaarden: een herleving van de bestandcom missie van 1949, waarin drie Egyp- tenaren en drie Israëliërs zitting hebben: een beëindiging van de staat van oorlog op dezelfde wijze als na de Tweede Oorlog ten aanzien van Duitsland is gebeurd: ontruiming door Israël van alle bezette Egyptische gebieden en op lossing van het vluchtelingenvraag stuk in overeenstemming met de door de Verenigde Naties aanvaard de resoluties Koning Hoessein van Jordanië met president Nasser. Hoessein reist vervolgens naar Algiers waar hy be sprekingen zal voeren met premier Boumedienne. Vanuit Algiers reist Hoessein verder naar Bonn, Londen en Washington. In een toespraak voor radio-Am- man verklaarde Hoessein gisteren dat de gebieden ten westen van de Jordaan weer in Jordaans bezit moeten komen „of wij zullen voor deze zaak allen sterven". „Er is een ramp gebeurd, geen tegenslag. Het is Gods wil en ieder van u kent de af metingen van ons verlies." Vluchtelingen Israël heeft bij de Veiligheidsraad een protest ingediend tegen de Jor daanse aanvallen en beschietingen op Israëlische nederzettingen, waar bij sinds 1 oktober reeds een Israëli Is gedood en drie gewond. In de brief aan de president van de raad. Tsoeroeoka van Japan, waarschuwt heeft vandaag in Cairo een gesprek Tel Aviv dat de Israëlische regering Twee gewonden (Van onze Amsterdamse correspondent) Een door een stormachtige zuidwesten wind aangewak kerde uitslaande brand in de Ferdinand Bolstraat in Am sterdam heeft vannacht het le ven geëist van een 17-jarig meisje. Haar 19-jarig zusje is ernstig gewond in een zieken huis opgenomen, evenals een 63-jarige man. Enige te hulp geschoten buurtbewoners lie pen lichte brandwonden op. Het vuur brak, door nog onbekende oorzaak, omstreeks kwart voor twee uit op de derde verdieping van het 70 jaar oude hoekpand Ferdinand Bolstraat—Rustenburgerstraat, dat werd bewoond door mevrouw Sluiters en haar beide dochters. Enige ogen blikken later werden de omwonenden gewekt door een snerpend gegil van de meisjes. Zij zagen geen kans de woning via het door rook en vlam men ontoegankelijke tropportaal te verlaten. De 28-jarige buurman H. Rfjs klom via de regenpijp naar bo ven en wist mevrouw Sluiters be hulpzaam te zijn bij het klauteren van het balkon van de derde verdie ping naar dat van de tweede. Andere buren hadden van dekens een vang zeil geïmproviseerd. Dit behoefde niet te worden gebruikt, omdat de brand weer zeer snel ter plaatse was en via een ladder mevrouw Sluiters en haar oudste dochter en de familie Van Diepen, die de tweede etage bewoon de, in veiligheid bracht. Het vuur werd met enige water- kanonen bestreden en was na ruim een uur geblust. De tweede en derde verdieping waren toen geheel uitge brand. Het woonhuis op de eerste verdieping en de onder de woningen gelegen winkel van C. Jamin liepen waterschade op. Het 17-Jarig meisje, dat geen kans zag de derde verdieping te verlaten is vermoedelijk gestikt in de rook. het staakt het vuren slechts zal blij ven respecteren indien ook de Ara bische buurlanden dat doen. Een lid van het Jordaanse vluch- telingscomité, generaal Noewar, heeft gezegd, dat de ongeveer 200.000 Palestijnse vluchtelingen, die een goed heenkomen zochten op de oostelijke Jordaanoever, na de juni- oorlog er bijzonder slecht aan toe zijn als er een stenge winter zou komen. Hij zei: „De vluchtelingen zitten te springen om 10.000 leger tenten, dekens en kleine tenten. Een groot aantal tenten werd vorige week vernield door hevige stormen, waar bij 15 vluchtelingenkinderen omkwa men". Hij deed een beroep op het Rode Kruis en andere liefdadig heidsinstellingen om de dekens t« sturen. ADVERTENTIE ($uc/ ^ÏUeuwo Een jongeling die voor 1 eenigen tijd op de paarden- I i markt te Voorschoten op het zakkenrollen betrapt en door 1 zijn slachtoffers deerlijk is J i mishandeld, is, zegt men, de- 1 zer dagen aan de gevolgen van die mishandeling in het i huis van correctie te Hoorn 1 overleden. Men zegt dat de schel- vischvangst te Den Helder i dagelijks toeneemt, en dat 't j aantal visschen tot boven de 2000 per dag is geklommen i sedert Zaterdag 1.1. toen de i eerste schelvisch is gevangen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1