FACTURIST Cultuurcentrum - plan Groningen aanvaard Dr. VICTOR E. VAN VRIESLAND 27 OKTOBER 75 JAAR Omt btngenshoek viert zes dagen laii^en extra-lage-prijzen-feest IDAGEN PRIJZEN RIMEUR Wellicht speciale zaal voor musicals Zes dagen maar! Daarna is di^ wggf normaal. Kreymborg Waarborg LEIDSCH DAGBIAD Vrijdag 27 oktober wordt dr. Victor E. van Vriesland 75 jaar. Victor Emmanuel van Vriesland werd in 1892 te Haarlem gebo ren. Na zijn gymnasiumopleiding ontving hij particuliere les sen van de dichter-wijsgeer J. A. dèr Mouw en van 1913 tot 1914 volgde hij colleges in de Franse letteren aan de universiteit te Dyon; hij was genoodzaakt deze studie door het uitbreken van de eerste wereldoorlog te beëindigen. mum In 1931 werd Van Vrlesla. mn In 1915 gedebuteerd had met Joodsche Volk." kunstre- essay „De culturele noodtoestand f de Nieuwe Rotterdamse ourant, m 1933 werd hU benoemd tot hoofdredacteur van De .Groene Amsterdammer. Sinds 1939 woont hy als ambteloos letterkundige te Amsterdam. Tijdens de oorlogsjaren was Van Vriesland van '43 tot '45 ondergedoken, na de bevrijding heeft hij zich weer in Amsterdam geves tigd. Van Vriesland heeft behalve de roman „Het afscheid van de wereld" in drie dagen en de verhalenbundel „De ring met de aquamarijn" essays, studies en gedichten gepubliceerd. In 1994 verschenen zijn verzamelde gedichten als „Drievoudig verweer" en de bundel „Le vent se couche." Later nog gevolgd door de bundels „Tegengif" en „Ondoordacht." Het merendeel van ztfn talrijke essays werd in 1958 bijeengebracht in de twee delen „Onderzoek en vertoog," in 1962 verscheen de belangrijke li- terair-historische studiie „Het wer kelijkheidsgehalte in de letterkun de." Verder genieten ook de om vangrijke bloemlezingen die hij uit de Nederlandse poëzie heeft samen gesteld grote bekendheid. Victor E. van Vrieslands zeer be langrijke verdiensten voor onze let terkunde zijn in 1954 geëerd door zijn promotie tot doctor honoris causa van de Rijksuniversiteit te Leiden. Daarvóór reeds had hij, in 1951, de Prijs van de Stichting Kuns tenaarsverzet 19421945 ontvangen. In 1958 ontving hjj de Constantijn Huygensprljs en in 1960 zowel de P.C.-Hooftprijs als de Franse Prix des amitiés francaises. Dr. Victor E. van Vriesland is zowel voor als na de bezetting actief geweest in het Nederlandse en in het interna tionale kunstleven. Hij is onder meer president geweest van de In- van het Nederlandse PEN-centrum en vice-voorzitter van de Vereni ging van Letterkundigen. Van deze laatste organisatie, de vakvereni ging van de Nederlandse schrijvers, is hij thans erelid. Grote algemene bekendheid heeft dr. Van Vriesland ook verkregen door zijn medewer king aan vele Forums op radio en televisie. De comtactavond van het Leidsch Muzieklyceum vindt niet donderdag avond plaats in het St.-Antonius- clubhuis 43, zoals abusievelijk ge meld, doch morgenavond. Demonstratie tegen Sp ringerconcern De politie in Frankfurt heeft gis teren een eind gemaakt aan een de monstratie van linkse studenten op het terrein van de internationale boekenbeurs, waarbij borden werden meegedragen met opschriften tegen de Westduit se krantenmagnaat Axel Springer. Een van de demonstranten werd in verzekerde bewaring gesteld. De agen ten namen een megafoon in beslag van iemand die een tirade begon af te steken tegen de pro-Amerikaanse artikelen over de oorlog in Vietnam in een van de kranten van Springer. De studenten droegen borden mee die opriepen tot „onteigening van Springer", die een groot deel van de Duitse pers in handen heeft en meer en meer linkse kritiek te verduren krijgt. Zeven vooraanstaande uitgevers kwamen eerder tijdens de beurs tot overeenstemming een gedeeltelijke advertentieboycot in te stellen tegen de Springer kranten. Zij deden dit op verzoek van 71 schrijvers die niet willen dat er met hun boeken nog langer wordt geadverteerd in deze kranten. Schilder Manfredo Borsi overleden De Florentijnse schilder Manfredo Rorsi is op 67-jarige leeftijd na een operatie aan de galblaas in een Pa rijs ziekenhuis overleden. Borsi, ge boren 15 februari 1900 in Florence, kwam in 1925 naar Parijs en werd daar een van de vooraanstaande schilders van de z.g. „Montparnas- se-groep." Zijn futuristische doeken zijn in een aantal landen tentoongesteld, vooral in Spanje, Zwiitserland. Scan dinavië en Duitsland. Hij begon zijn carrière als edelsmid in Florence en schreef voor het tijdschrift „Gior- nalino della demenica." In 1948 ging hij als toerist naar St. Paul de Vence aan de Franse Rivièra en vestlgdè zich daar toen met zijn vrouw Bianca. Een aantal dagen ge leden nog was hij een tentoonstel ling met de zee als thema aan het voorbereiden. Hij wordt begraven op het kerkhof van St. Paul, van welke plaats hij ereburger is. Inplaats van „Harmonie" De Groninger raad heeft gisteravond met algemene stemmen het Cultuurcentrumplan aanvaard, ontworpen door prof. M. Duintjer, met dien verstande dat na aandrang vanuit de raad wethouder drs. J. J. H. van der Ree de toezegging deed dat binnen een half jaar aan de raad voorstellen gedaan zullen worden over een aparte music-hall. Er was namelijk vrij grote aandrang om de specifieke concertzaal in dit plan uit te bouwen met een toneeltoren en een orkestbak, zodat er ook grote mu sicals gegeven konden worden. Na de toezegging van de wethou der dat bekeken wordt in hoeverre het Cultuurcentrum uit te bouwen is met een specifieke musicalzaal, ging men akkoord met de voor dracht. De concertzaal zal nu zo spoedig mogelijk gebouwd worden op het oude Veemarktterrein. De Harmonie zal in 1971 namelijk af gebroken moeten worden en dan moet het Noordelijk Filharmonisch Orkest een nieuwe huisvesting heb ben. Het Cultuurcentrumplan zal naar raming 13 miljoen gulden kosten. Voor het cultuurcentrumdebat in de Groninger raad bestond een on gehoord grote belangstelling. Aan de vele uren durende debatten ging een verklaring van de wethouder voor Cultuurzaken, de heer J. J. H. van der Ree, vooraf om enkele fei ten duidelijk te stellen. Over de „Harmonie" zei de wethouder, dal gebleken is dat de feitelijke kennis van de Monumentenwet niet overal voldoende is om het trekken van verkeerde conclusies te voorkomen. Hij zette uiteen dat de toezending van een bericht, dat een bepaald gebouw voorgedragen is voor de Monumentenlijst, geen beslissing van de minister inhoudt, doch lou ter een kennisgeving die tot conse quentie heeft, dat aan het onder havige gebouw niets mag worden ge daan tot het ogenblik waarop de minister over het voorstel van de Monumientenraad heeft beslist. De minister heeft aan alle onze kerheid een einde gemaakt. Het ver lenen van de gevraagde vergunning voor de sloop Is de enige beslissing van de minister in de zaak geweest en naar het gevoel van B. en W. van Groningen ook de enig mogelijke. Niet deze beslissing, hoogstens het te elfder ure voordragen voor de Monumentenlijst kan bevreemding wekken, aldus wethouder Van der Ree. Over het Culbuuroentrumplan zei de wethouder met nadruk dat naar de overtuiging van B. en W. en die van him deskundige adviseurs een concertzaal, die ook voor musicals e.d. geschikt zou worden gemaakt, zou leiden tot verlies voor wat be treft de akoestiek. Het college deel de de mening van velen dat Gro ningen een voorziening zou dienen te krijgen voor opera's, operettes, mu sicals e.d. Het college is graag be reid dadelijk opdracht te geven, plannen uit te werken en berekenin gen op te stellen voor de bouw van een musicalzaal. De eerste be$ 1 kingen met deskundigen zijn dj over reeds gevoerd, aldus de houder. Over het algemeen bleek uit uitvoerige discussies dat de rat leden de opvattingen van het lege wel deelden dat de Harm® kwestie een afgedane zaak is. Wat het Cultuurcentrumplan treft bleef men aandringen op ti zieningen voor musicals e.d. B. en W. zullen binnen een jaar met nadere plannen voor musicalzaal bR de raad kom Daarna werd zoals hierboven meld het Cultuurcentrumplan prof. Duintjer aanvaard. Het plan behelst een concerto voor 1300 personen, waarbij bRi dere aandacht besteed wordt a akoestiek, terwijl voorts een restaurant en een zalencomplex het project worden opgenomen. Kunst uit New Yor in Eindhoven Van 25 oktober tot 10 decea wordt in het van Abbemuseunf Eindhoven schilderkunst York van na 1945 tentoongesteld der de titel „kompas III". Het is voor het eerst dat een zicht van New Yorkse schildering na 1945 op een tentoonstelling ii eengebracht. Kunstenaars van wie werken li tentoonstelling zRn opgenomen, Edward Hopper, Jackson Po! Willem de Kooning, Franz K Arshil Gorky, Rotho Still, Ba: Newman, Jasper Johns, F Rauschenberg, Andy Warhol, Liechtenstein, James Rosenq Claes Oldenburg, Reinhart, Elm Kelly, Morris Louis, Kenneth land, Larry Poons, Frank St Robert Morris,, Donald Judd, Flavin. Fabriek van isolerende bouw-elementen vraagt voor spoedige indiensttredi' Mulo of gelijkwaardige leiding en kunnende typ* strekt tot aanbeveling. Leeftijd plm. 18 jaar. Schriftelijke sollicitaties N.V. Nederlandse Achthovenerweg 19, Leiderdorp, tel. 01710-31' Onze specialiteit: EIKENHOUTEN STOEL met 10 jaar garantie op constructiewerk Vraagt inlichtingen CORPEL woninginrichting Oude Rijn 28 Leiden Telefoon 23! Alleen voor het BETERE meubel Terlenka windjack met vaste Borg-voering en capuchon. Diverse kleuren, maat 152. Kreymborg prijs-primeur f 39.- Moderne, zachtgroene tubelijn-pantalon met vlotte riem. Maat 152. r Kreymborg prijs-primeur T 23*50 Gentleroy colbert in eigentijds zacht oranje. Maat 164. Kreymborg prijs-primeur f51.50 Daarbij een moderne, wijnrode pantalon, tubelijn. Maat 164. c A Kreymborg prijs-primeur T 25*50 Korte regenjas van Terlenka met vaste Borg-voering. Maat 164. Kreymborg prijs-primeur t48*75 Kleine stijging per maat. Lekker warm Kreymborg Hazewind jack. Helanca kraag en manchetten. Maat 167. Kreymborg prijs-primeur f42.50 Zeer modern: Donegaltweed heuppantalon in herfsttinten. Maat 167, - Kreymborg prijs-primeur f31*"*

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10