1EIDSCH DAGBLAD Danlon moet over half Jaar draaien weer Binnenlandse factoren remmen Bonns politiek JAMIN Werknemers blijven hun loon ontvangen Arbeiders gestikt in suiker Kissinger en Brandt zeggen: Pompidou doet nieuwe concessies aan boeren wil uitleg over BVD Lifters roofden auto NIEUW CALTEX TANK-PREMSE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 OKTOBER 1967 Ne. 31407 jlrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 (Van onze correspondent in Emmen) Ruim 1200 personen zijn vandaag thuisgebleven van hun erk omdat het hart van het industrieterrein in Emmen gister- chtend vroeg in enkele uren tijds in een stinkende, rokende smeulende puinhoop is herschapen. Geslagen hebben dui mden mensen uit Emmen en verre omgeving gezien hoe de ,V. Danlon nylonkousen-fabriek met 1180 personeelsleden, de nka Touwimport N.V. en de carrosseriefabriek Jongman N.V. met samen ruim 40 werknemers door het vuur zijn ver- onden. zii" Schade bijna 40 miljoen brandweren van Emmen, Kla- naveen, Nieuw-Amsterdam en de rijfsbrandweer van de AKU heb- de laaiend^ vuurzee met al het terieel dat ze hadden (8 wagens in totaal 36 stralen) bestreden, lar van de drie bedrUven bleek ts te redden en men moest zich hoofdzaak bezighouden met de icherming van een groot aantal touwen in de onmiddeliyke nabij- d van het brandterrein. Ie gebouwen op een oppervlakte ruim twee hectare werden ge il verwoest. De schade beloopt bedrag dat ligt tussen de 35 en miljoen gulden. )e 1180 werknemers van de Dan- kousenfabriek in Emmen zullen eerste negen maanden normaal loon blij ven ontvangen. De heer Verstraaten, directeur van het be- |f, heeft verklaard dat er een rtJfsverzekering voor het perso- Met een bedrijfsvoorraad van miljoen paar nylonkousen, schat men de totale schade aan gebouwen, machines en installaties voorlopig op 32 miljoen. Ramp >e heer Verstraaten zei dat er opnieuw moet warden gebouwd, er een half Jaar zal de produktie r op gang moeten zijn, zo moge- volledig. Het Danlon-complex zal ilfde plaats worden herbouwd, directie zou al in contact zyn ge- met een maatschappij die in week het puin zal kunnen weg- nen. Vanochtend is een begin ge- akt met de restauratie van het ke- gespaard is gebleven, het bedrijf in Emmen heeft in nog geen twee maanden ge- SJCjten voor een miljoen gulden ge estoord aan nieuwe machines. Het »r vèchlnepark was bijna nog geheel uw. Driekwart van de produktie- L aciteit is niet ouder dan twee aldus de heer Verstraaten. week en volgende maand komt ig een aantal nieuwe machines men. Die kan men straks gelbrui - In de nieuwe fabriek. >e balanswaarde van het Danlon- g Jnplex bedraagt 22 miljoen gulden. Lh< n °'j Smartelijk feit ord rder fet weigeren van een paspoort aan dinaal Wyszynski is voor de Pool- iv! kerk een smartelijk feit omdat zy o< rdoor niet kan deelnemen aan de lerlo choppensynode, zo zegt het Pool- in een in de kerken rgelezen verklaring, waarin de atregel een ernstige beperking de geloofs-vrijheid wordt ge- imd. Door het „op het laatste ment" weigeren van een uitreis- ïunning aan kardinaal Wyszyns- tonden de andere leden van de fee delegatie, dde wel een pas- Vt kregen, ook niet naar Rome .Jtekken omdat zij een gezamen- 'e e opdracht hadden. eg ADVERTENTIE WEERBERICHT VEEL WIND KNMI in De Bilt verwacht :den- tot morgenavond over zend zwaar bewolkt met tijdelijk ten. Matige tot krachtige en aan I tost later tot hard of stormachtig lemende zuidwestelijke wind. Wei- Wrandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 17 OKTOBER K op: 7.07 uur; onder: 17.43 uur. tón op: 17.32 uur; onder: 5.51 uur. Klater te Katwijk te 2.41 en uur, laagwater te 10.53 en 23 08 A& nummer bestaat uit 18 pagina's „Het is een ramp voor Emmen. In het rayon Emmen staan momen teel 12.000 mannen als werklozen ingeschreven, hetgeen neerkomt op 10 pet. van de mannelijke beroeps bevolking. Daar komen dan nu, naast de vele meisjes, nog eens een kleine 400 mannen bij van Danlon. die echter wel doorbetaald worden", aldus burgemeester Beusekamp van Emmen, die omstreeks half zeven op het rampterrein aanwezig was. De welvaart van Danlon is afhankelijk van de pro duktie, aldus de burgemeester. „Er zal zo snel mogelyk weer een Dan- lonkous op de markt worden ge bracht. Op alle mogelijke manieren moet getracht worden de huidige markt te behouden". Vervolg op pagina 2 Twee arbeiders uit Zundert, de 60- Jarige J. Mertens en de 36-jarige C. Dockx, zijn in de nacht van zater dag op zondag op de suikerfabriek "De Dinteloord" in Stampersgat on der suiker bedolven en gestikt. De beide mannen waren in een silo sui ker aan het scheppen om het afzui gen van de suiker vlotter te laten verlopen. Dit werk wordt af en toe gedaan en het was de eerste keer, dat de mannen dit werk deden. De suiker zakte onder de slachtoffers weg en voor de afzuiginstallatie kon worden stopgezet, verdwenen zy on der de suiker. Twee arbeiders, die by hen waren, stonden machteloos. De officier van Justitie in Breda, mr. P. van Benthem. en de arbeids inspectie in Breda stellen een onder zoek in. Of er tegen de directie van de fabriek een strafvervolging zal plaatshebben, hangt van de uitslag van dit onderzoek af. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Mer tens was gehuwd en had vier kinde ren, Dockx was gehuwd en had drie kinderen. Geruchten over ramp met Comet Het ,.Comet"-straalvliegtuig van de British European Airways, dat don derdag tussen Rhodos en Cyprus met 66 personen aan boord in zee Is ge stort, is volgens het Cypriotische dagblad „Agon" in botsing gekomen met een Amerikaans militair vlieg tuig. Volgens het blad wordt een vliegtuig vermist van de Amerikaan se militaire basis Soeda op Kreta. Het Londense blad „Evening Stan dard" opperde zaterdag de mogelijk heid. dat het toestel is verongelukt door een helse machine, die m Athene aan boord zou zyn gesmok keld in verband met geruchten dat generaal Grivas, de leider van de Griekse Cyprioten, in de Cornet zou zitten. De brand in Emmen uit de lucht gezien. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier Kiesinger en zyn minister van Bui tenlandse Zaken Brandt hebben het afgelopen weekeinde verklaard, dat zü in hun politiek ten opzichte van Oost-Duitsland en Oost-Europa door factoren van binnenlandse aard wor den geremd. In een interview met het geïllustreerde weekblad „Stem" en op de vraag wat er concreet zou Prinses Christina heeft zater dagmiddag in Heerenveen, in aanwezigheid van 2000 genodig den, de nieuwe kunstijsbaan „Thialf" officieel in gébruik ge steld. Prinses Christina verricht te de o-pening door op een fluitje te blazen. Dat was het sein, dat de shozv kon beginnen, die spe ciaal door de leden van de Ween- se IJsrevue was ingestudeerd on der de titelKoning Thialf en zijn beren". gebeuren als de bondsrepubliek de DDR als staat en de Oder/Neisse als Polens westgrens zou erkennen, antwoordde Kiesinger: „Dat zou be slist een grote verlichting van onze buitenlandse politiek naar het oosten zowel als naar het westen beteke nen, maar het zou een golf van rechts-radicalisme in de bondsrepu bliek doen ontstaan. Dit gevaar wil ik in ieder geval niet riskeren." Volgens het weekblad „Der Spie gel" zou kanselier Kiesinger in klei ne kring hebben gezegd: „Natuurlyk is dat daar aan de andere kant een staat. Als jurist kan ik u daarvoor alle criteria opnoemen en aan die criteria is voldaan." In Dachau verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Brandt eveneens in dit weekeinde, dat het inzicht in de realiteit van de buiten landse politiek verder gaat dan de mogeiykheden op het terrein van de binnenlandse politiek. Brandt herin nerde in dit geval aan de Franse president De Gaulle, die Algerye pas had kunnen opgeven toen een meerderheid van de Fransen deze stap al inneriyk had gedaan. De minister noemde het dan ook een fout van zichzelf, dat hy in 1963, als burgemeester van West-Berlyn, toe gegeven had aan de CDU in de se naat en de uitnodiging van de Sow- jetrussische premier Chroesjtsjow had afgeslagen om met hem in Oost-Berlyn te komen spreken. Brandt keerde zich op dezelfde persconferentie in Dachau tegen een bericht in de „New York Times," als zou de Sowjet-Unie initiatieven in het Duitse conflict gereed hebben. Ook ontkende Brandt dat de Sowjet- russische ambassadeur in Bonn, Tsarapkin, hem by zyn laatste ge sprek deze week in Bonn had uitge nodigd voorstellen te doen. Brandt gaf als zyn mening dat de Sowjet- Unie anders dan de „New York Times" berichtte de bondsrepu bliek niet eens zou consulteren als het van plan was initiatieven te ont plooien. Gevolgen De uitlatingen van de kanselier en zyn minister zullen ongetwyfeld nog gevolgen hebben en het valt de vernachten, dat beide heren binnen kort zullen verklaren dat de betrok ken journalisten hen „niet goed be grepen" hebben. Nog tydens het bondsdagdebat over de buitenlandse politiek van afgelopen vrydag ver klaarde Kiesinger In verband met Oost-Duitsland uit volle overtuiging: „De contacten moeten echter zoda nig worden gehandhaafd, dat net de indruk van een volkenrechtelyke of zelfs maar een feitelyke erkenning ontstaat. Ook Brandt sprak zich by dezelfde gelegenheid in dezelfde zin uit. De Duitsland-politiek van de coalitie-regering werd dan ook al gemeen als volledig vastgelopen be schouwd. In Florence en Bonn spionnen gearresteerd Een secretaresse van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn, haar echtgenoot en nog drie perso nen zijn gearresteerd onder verden king van spionage voor de Russische geheime dienst. De vrouw zou werken op de afde ling personeelszaken van het ministe rie. Haar naam zou Leonore Slitterlin zyn en het beroep van haar man Heinz is foto-journalist. Hy zou ver scheidene jaren geleden door Moskou naar Bonn zijn gezonden met de op dracht een secretaresse op een be- langryke post te trouwen. Het echt paar zou reeds sedert 1962 spioneren. Men kwam het komplot op het spoor toen de leider naar de Ameri kanen overliep en zyn medespionnen De Italiaanse contra spionage dienst heeft '--n ongeïndentificeerde 27-jarige buitenlandse vrouw gear resteerd op verdenking van spionage in dit land voor Hongarije. Agenten van de contraspionage hielden de vrouw al een jaar lang in de gaten sinds een Italiaanse werk nemer van een militaiire instelling in Florence gemeld had dat ze hem voor inlichtingen had benaderd. De vrouw werd pas op 8 okt. In hechtenis genomen toen ze zich naar het station van Florence begaf, schynbaar met de bedoeling het land te verlaten. Dit is de tweede arrestatie in Italië binnen een jaar wegens pionage voor Hongarije. De Hongaarse handelsat taché in Milaan werd vorige herfst gearresteerd en tot vyf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Dcil UyI t'Cen werkelijke oplossing van de grote problemen (Van onze parlementaire redactie) De fractievoorzitter van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J.M. den Uyl, is van plan het speurwerk van de BVD ln de admi nistratieve gegevens van de Leidse Universiteit spoedig aan de orde te stellen ln de Tweede Kamer-com missie voor de binnenlandse veilig heidsdiensten. „Ik wil weten of dat inderdaad ls gebeurd en waarom dat is gebeurd", zei hy vanmorgen ln een toelichting. De heer Den Uyl deelde mee dat hy de voorzitter van, de Tweede Kamer zal vragen de be trokken Kamercommissie op korte termyn bijeen te roepen. Een Hagenaar is door twee jon gens gisterochtend vroeg van zyn auto beroofd, nadat hy de jongens een lift had aangeboden. Om ongeveer vier uur kwam de automobilist by het Haagse Bos in gesprek met twee jongens. De jon gens vroegen en kregen een lift. Een van de jongens zou op een adres in Ryswyk wonen. Daar aangekomen stapte het trio uit. De automobilist werd gedwongen zyn autosleutels af te geven en weer in te stappen. Een van de jongens nam achter het stuur plaats en reed weg. Via Delft, Rotterdam, en Ryswyk kwam het drietal terug in Den Haag. Inmiddels hadden de jongens de Ha genaar ook diens aansteker, het geld dat hy bij zich had, zegge en schryve vier gulden en diens autopapieren afhandig gemaakt. Tot slot moest de Hagenaar een kwitan tie uitschrijven en tekenen, waarby hy zyn autio voor f500,- had ver kocht, zonder een cent te zien. De jongens reden de Hagenaar keu rig naar huis, zetten hem af en ver dwenen. Naar schatting van de be roofde Hagenaar waren de jongens tamelyk lang. zy waren, dacht hy, 22 en 25 jaar. (Van onze Paryse correspondent) In het departement van Auvergne heeft de Franse premier Pompidou zaterdag een serie nieuwe stappen bekendgemaakt met het doel de boe ren in hun ontevredenheid tegemoet te komen. De maatregelen zijn in het bijzonder bestemd om de veeboeren in de armere streken te helpen in een strijd om het bestaan, die voor hen bü de dag wanhopiger leek te worden. Zo zullen de vleespryzen door overheidssteun aan de basis worden verhoogd, terwyl boeren, die bereid zyn hun bedrijven samen te voegen met die van collega's nog eens op fikse belastingverlagingen mogen re kenen. En tenslotte is de leeftyd voor de boeren, waarop ze op een pensioen aanspraak kunnen maken van 65 tot 60 verlaagd. Al die bestuursmaatregelen die officieel nog door het parlement moe- ADVERTENTIE VRAAG UITVOERIGE FOLDER RU DE CALTEX STATIONS ten worden bekrachtigd kan men beschouwen als een direct gevolg van de agitatie en de gewelddadige ma nifestaties, die de laatste weken de wereld van de Franse boeren weer beroerden. Deze concessies die de boe ren de regering nu hebben afgedwon gen, zullen niettemin weinig kunnen bydragen tot de oplossing van hun werkeiyke problemen. Men mag eer der zeggen: in tegendeel. Want door hun basis te verstevigen worden da kleine bedrijven kunstmatig nog langer in stand gehouden terwyl, vol gens alle deskundigen, alleen de grote boerenondernemingen vandaag nog bestaansrecht kan worden toege kend. Mijnwerkers omgekomen By twee ongelukken zyn in de goudmyn van Carletonvilles (Zuid-Afrika) 14 myn werkers omgekomen. Het ge beurde na ontploffingen op 300 me ter diepte en op 2100 meter diepte. Eigenares van de myn ls de Anglo American Corporation. ADVERTENTIE (£)uct euwo Men schrijft ons uit Noordwijk a/Zee, d.d. 16 Oct.: Gedurende het thans 1 geëindigde badseizoen zijn alhier 2509 baden gebruikt. Ilit dit getal, zoo aanmerke- i lijk hooger dan dat in vorige iaren, blijkt dat Noordwijk j als badplaats hoe langer zoo meer de aandacht trekt van vreemdelingen. Te Rotterdam is gisteren j| niemand door de cholera aangetast of daaraan overle- den.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1