anvallen van de oppositie lansrijk oorstaan Met kabinet is te werken K Aandrang op Indonesië 5?° dt' :4BINET ZIT NU OP ROZEN 3- Maandag overdracht nieuwe NAVO-complex bij Brussel Grootste telescoop KAMER WIL EXECUTIE VAN SOEBANDRIO VOORKOMEN )AG 13 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD 2. 7 (Van onze parlementaire redactie) mlgrj ^J'Jkabinet-De Jong heeft de krachtproef van de begrotings- len in de Tweede Kamer glansrijk doorstaan. De Kamer rajp gisteravond na een vergadering van meer dan een een aantal moties van de oppositie waarbij er één was is8t karakter had van een motie van wantrouwen. Twee '700*over werkgelegenheid werden als gevolg van toezeg- i.oool van de regering aangehouden. r. cof teveen betoogde, dat het pakket aan vullende maatregelen, waarmee de regering gisteren de oppositie heel wat wind uit de zeilen nam, voorde len heeft boven het dekkingsplan dat de P. v. d. A. in haar tegenbegroting had ontvouwd. De financiering is eenvoudiger en de gevolgen voor de betalingsbalans zyn geringer. 'erkgelegeiilieid d gji motie-Den Uyl vroegen P.v. 3Ó69iiiP.SP. 200 miljoen gulden xe i|ven de 200 miljoen, die de re- vanleerder op de dag had toege ef bestrijding van de regionale d. Buieid. Het bedrag zou moeten 3069. besteed aan de uitvoering ijhbare werken en de stimule- p industrievestiging in het anb(, oosten en zuiden des lands. d ^zelfde doel vroeg D'66 in een 3O6i100 miljoen extra. Beide mo- 2(fen aangehouden tot de be- lg van de begroting van Eco- d. 4 Zaken, nadat de regering (3Afgerekend, dat het effect van !)l>Jjiatregelen niet ver onder de f Soen zou blijven, het bedrag lne de indieners van de moties d #en- 30ejer Witteveen (Financiën) re- e Kamer voor, dat de drie- ,f miljoen gulden verkregen aanfl^o°r een verschuiving van ïje te rijksinvesteringen van het Ptfes lands naar gebieden met kloosheid (100 miljoen), door ijk van 6611 aanvullend pa van structuurverbeteren- (100 miljoen) en door de d gedifferentieerde herinvoe- 30» de vervroegde afschrijving «de subsidiëring van de wer- 'erbetering van woningen en (samen ook 100 miljoen), ties werden de Kamer door gït ts fP r) «tie. »»jking bij Ford Nat? ÏhIuui'I voort aüSierikaanse vakbond van ar- 1 (eiin de auto-industrie heeft ksinleen nieuw aanbod voor een "en F arbeidsccnt,ract vain de 2i5(| der Ford-fabrieken van de et ftwezen. De staking bij de Wieken in Detroit, die al 36 n„Juurt, wordt daardoor voort- 196! 01 Al nel!' ADVERTENTIE luw auto glansrijk I herfst en winter door! iibare I 1MA \UTY fOP OP beschermt Zo'n royale bus oendevoor'njaar lang glans bescherming. UNIVERSEEL: iel voor nieuwe als oudere worden gebruikt, ifiteer nu nog van de ICIALE AANBIEDING •TE BUS TIJDELIJK Woningbouw Een motie-Den Uyl. waarin P.v.d. A. en P.S.P. om 10.000 extra woning wetwoningen (kosten: f 100 miljoen) vroegen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen P. v. d. A„ P.S.P. en C.P.N. waren voor. De Kamer kreeg de toezegging voor 1 juli op de hoogte te zullen worden gesteld of de particuliere bouw aan de verwach tingen voldoet. Zo niet dan zullen alsnog woningwetprojecten versneld j Jë ontwikkèllngshuli! met"°l(Kl muj^"n m uitvoering worden genomen, zodat tot 625 mlljoen, m-eeg niet voldoende het bouwprogramma van 125.000 wo- steun en werd eveneens b« zitten en ningen In elk geval wordt gehaald. opstaan verworpen. Alleen de indie- Ook een motie-Den Uyl, waarin ners stemden voor. De regering ont- P.v.d.A., P.S.P. en D'66 een verho- worden met de economische situatie en de internationale normen. Premier De Jong verklaarde, dat met het re geringsvoorstel (f 525 miljoen) in 1971 gemakkelijk één procent van Tijdens het antwoord van de regering sprongen v.l.n.r. Van der Deel, Den Uyl en Roemers op om premier De Jong (achtergrond rechts) te interrumperen. Zij loer den door kamervoorzitter Van Thiel tot de orde geroepen. Vietnam SSR n De Belgische min'ister-president, Vandenboeynants, zal maandag a.s. aan de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, officieel het gebouwencomplex overdragen, dat in goed zeven maanden tijds in de Brusselse gemeente Evere is opge trokken om het NAVO-secret-ariaat te huisvesten. De NAVO huurt het gebouw voor het symbolische bedrag van 100 Belgische franken (f 7,25) per jaar van de Belgische regering. Een combinatie van Belgische, Neder landse en Duitse aannemers heeft slechts zes maanden nodig gehad om het te zetten. Het grijs-bruine complex, op een der open terreinen buiten de stad aan de autoweg van Brussel naar het vliegveld Zaventem, bevat ruim 2000 kantoren voor de circa duizend man personeel van het internatio nale NAVO-secretariaat en de 550 man van de nationale delegaties. Ook de 390 man personeel van de militaire NAVO-commissie, die uit Washington naar Brussel verhuist, zullen er een onderdak vinden. Het complex, waarvan de gebou wen slechts drie verdiepingen hoog zijn, omvat voorts conferentiezalen met installaties voor simultane ver taling, ruimten met faciliteiten voor pers, radio en televjsie, een restau rant, een cafetaria, een bank, een postkantoor, een reisbureau en een bibliotheek. Een serie vrachtwagens pendelt reeds een week heen en weer tus sen het oude hoofdkwartier aan de Porte Dauphine te Parijs en Evere om 140 ton documenten en enige duizenden kisten met kantoormate riaal over te brengen. De totale kosten van de verhui zing worden op vijftig miljoen gul den geschat, waarvan dertig mil joen voor het gebouw in Evere. dat overigens slechts een tijdelijk pand is. In de komende jaren zal een permanent gebouw opgetrokken wor den aan de noordkant van de Bel gische hoofdstad, bij de tentoonstel lingsterreinen op De Heyzel. Tegenover de kosten van de ver huizing, die over de lidstaten zul len worden omgeslagen, staan ech ter ook baten. Het grote NAVO- pand aan de Porte Dauphine te Parijs is eigendom van de NAVO en zal aan de Franse regering ver kocht worden. De socialistische fractieleider kwam ook met een motie, waarin de P.v.d.A. de regering opdroeg alsnog de motie-Schuyt uit te voeren, die tot doel had een beroep te doen op de \merikaanse regering om de bom- ardementen op Noord-Vietnam te .aken. De regering had geweigerd eze motie, die tijdens het Vietnam- aebat in augustus was aangenomen, uit te voeren, zolang dat voorstel geen uitzicht op vredesonderhande lingen zou bieden. De socialisten stelden hun motie in de plaats van een voorstel van D'66 om een brief van dezelfde strekking als de motie-Schuyt te sturen naar het Amerikaanse congres. Met de re gering beschouwde de kamermeer derheid het socialistische voorstel als een motie van wantrouwen en ver wierp het met 92 tegen 49 stemmen. Voor stemden behalve de P.v.d.A. ook D'66, P.S.P. en C.P.N. Van het voorstel om de brief te sturen kwam helemaal niets terecht. Alleen D'66 zelf was er voor, zodat het voorstel met 134 tegen 7 stemmen werd ver worpen. Premier De Jong ontkende, dat het regeringsstandpunt inzake Vietnam verstrakt zou zijn,, zoals drs. Den Uyl had geconstateerd. Hij her haalde, dat de regering de motie zal uitvoeren zodra blijkt, dat Hanoi tot onderhandelingen bereid is. (Van onze parlementaire redacteur) Verrassingen hebben de algemene po litieke beschouwingen niet opgele verd, wèl een paar dingen, die het noteren waard zijn. Een van die dingen is het karakter van het ka binet-De Jong, dat tijdens de drie daagse parlementaire debatten een stuk duidelijker is geworden. Het blijkt een kabinet te zijn, waarmee te werken valt, ook voor de oppo sitie. De concessies, die het kabinet heeft gedaan op het stuk van de werkgelegenheid waren niet mini maal. Ze gingen verder dan de wensen van de bevriende fracties en bevredigden zelfs de oppositie van socialisten en democraten zo zeer, dat zü besloten hun moties aan te houden tot het moment, waarop meer bekend is over in houd en uitwerking van de rege ringsplannen. Vlak na Prinsjesdag leek het erop, dat juist de werkgelegenheidspoli- tiek het gebied zou zijn waar re gering en oppositie elkaar het felst zouden bestrijden. Nu is gebleken, dat daar een wapenstilstand moge lijk was, zelfs een vrij milde. Dat komt door de soepele houding van de regering. Het komt ook door de realistische houding van de opposi tie, die met zijn wensen dicht bij de politieke werkelijkheid bleef. Daarmee is dan ook iets gezegd over het karakter van de oppositie, die in afwachting van de partij politieke ontwikkelingen in het par lement blijkbaar geen grote tegen stellingen in het parlement zelf wil forceren. Verdeelde oppositie Opvallend was verder dat het voor naamste deel van die oppositie de afgelopen dagen heel wat minder homogeen bleek te zijn dan zij kort voor en na het zomerreces nog leek. Zo waren de verschillen tussen de socialisten en de demo craten ditmaal groter dan de over eenkomsten. Het waren verschillen in mentaliteit, maar ook in poli tieke gerichtheid. Van alle moties, die gisteren werden ingediend was er maar één het resultaat van een socialistisch-democratische samen werking: de motie over de verho ging van de ontwikkelingshulp. Aan een andere socialistische motie (de motie waarin de regering werd gevraagd alsnog uitvoering te ge ven aan de motie-Schuyt van 25 augustus) gaven zij later hun steun. Maar op het gebied van de binnen landse politiek opereerden zij ge scheiden. Voor hun motie over de woningbouw kregen de socialisten niet de steun van D'66, wel die van de PSP en de CPN. Ook over de be strijding van de werkloosheid ble ken de socialisten en democraten verschillende opvattingen te heb ben. De socialistische motie ging verder dan die van D'66. Maar de democraten hebben andere opvattingen over de positie van het parlement en trokken zich niets aan van de staatsrechtelijke argu mentatie. Hun mentaliteit ös in dit opzicht principieel anders. Ditmaal werd die mentaliteit gehonoreerd met de grootste nederlaag in hun jonge politieke bestaan. Toch zou het interessant zijn om te weten of de opinies over hun voorstel bui ten het parlement hetzelfde zijn als er binnen. Geen enkele steun De verschillen beginnen duidelijk te worden. Ze liggen voor een groot deel op het sociaal-economische terrein, maar soms ook nog wel el ders. Het voorstel- Van Mierlo om een brief naar het Amerikaanse congres te sturen kreeg buiten zijn eigen fractie geen enkele steun. Zelfs de PSP en de eniige pacifist in de PvdA-fractie, drs. Fransen, gaven er him steun niet aan. Ook zij gaven boe aan het argument van de meerderheid dat het parle ment eventuele wensen via de re gering moet realiseren en niet door zelfstandig optreden. Oorzaak vliegramp nog niet zeker Aan boord van het verongelukte Cornet-Straalvliegtuig van de Engel se maatschappij BEA. dat gisteren bij Cyprus in de Middellandse Zee stortte, bevonden zich twintig Engel se. vier Amerikaanse en 35 Griekse en Cypriotische pasagiers. Tot gis teravond hadden schepen zestig lichamen uit de ruwe zee geborgen. De wrakstukken van de Cornet la gen over een gebied van bijna dertig vierkante km verspreid. De bedrijfs leider van de BEA. kapitein Bailie, die zich gisteren uit Londen naar Nicosia haastte om het onderzoek naar het ongeluk te leiden, sprak van „het verbazingwekkendste onge luk, dat in deze tijd kon gebeuren, omdat het voorviel op een kruishoog- te van bijna negenduizend meter". Vermoedelijk is het toestel in een luchtzak terecht gekomen of moge- hik is een van de motoren ontploft. In Leningrad is het mechanisch ge deelte geplaatst van de grootste te lescoop ter wereld, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. De middellijn van de hoofdspiegel is 6 meter, tegenover 4 meter van de telescoop van Mount Palomar in de Verenigde Staten. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) De regering zal aandrang op Indonesië uitoefenen om te voorkomen, dat een aantal ter dood veroordeelde politieke te genstanders van het regime-Soeharto, onder wie oud-minister Soebandrio ,zal worden geëxecuteerd. Dat heeft premier De Jong gister avond de Tweede Kamer toegezegd, nadat de communist Bakker daar om in een motie had gevraagd. De motie, waar weinig tegen in te bren gen viel, bracht zowel regering als Kamer in een moeilijk parket. Men was het met de heer Bakker eens, dat getracht moet worden de drei gende executies van Njono, Soedis- man, dr. Soebandrio (voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken) en andere figuren, die bij de mislukte staatsgreep van 1965 waren betrok ken. te voorkomen. Uit vrees voor een averechts effect wilde men ech ter over deze kwestie geen motie aannemen. Besloten werd, dat minis ter Luns de wens van de Kamer spoedig onder de aandacht van de Indonesische regering zou brengen. Dat was voor de heer Bakker een re den zijn motie in te trekken. „Normaal" Aanvankelijk wilde de regering niets van het voorstel weten. Premier De Jong verklaarde, dat het hier gaat om normale gerechtelijke von nissen. opgelegd aan Indonesische staatsburgers. In zo'n geval is het niet gebruikelijk, dat een buitenland se regering stappen onderneemt. Hij zag voor de communistische motie dan ook geen gronden, hoewel de re gering executies om politieke motie ven betreurt. Mede uit vrees voor averechts effect ontried hij aanvaar ding van de motie. Zowel de socialistische fractieleider, drs. Den Uyl, als de heer Bakker be toogden evenwel, dat het hier niet om normale vonnissen gaat. Volgens de heer Bakker zijn de processen in het geheim gevoerd voor speciale militaire tribunalen, waarvan hij wettigheid in twijfel trok. Drs. Den Uyl vond, dat de regering alles moet doen wat uit een oogpunt van men selijkheid is geboden. Grapj. Premier De Jong verzwakte zijn standpunt door een grapje, dat slecht viel. Om aan te duiden hoe ernstig hij de zaak nam vroeg hij de Ka mer zich mr. Luns voor te stellen in de positie van Soebandrio. De ver gelijking leidde tot grote hilariteit, maar de socialist Roemers verweet de premier een smakeloze grap te hebben gemaakt. De heer De Jong bood daarvoor later in het debat zijn verontschuldiging aan. Opstelling De debatten hebben ook iets laten zien van de opstelling van de re geringspartijen. De VVD is de grootste supporter van de ploeg- De Jong. De CHU voelt zich ook heel erg gelukkig met het nieuwe kabinet. De KVP leek in eerste ter mijn erg kritisch, maar dat was schijn. In tweede termijn blies fractievoorzitter Schmelzer aan houdend op de loftrompet. De hou ding van de ARP is onduidelijk. Hun aanvoerder, mr. Biesheuvel hield een betoog, dat heel wat kri tiek suggereerde, maar heel weinig inhield. ZZZUIT KAMER GEKLAPT Zijn rede was er eigenlijk vooral op gericht om het verschil tussen so- cialisbische-confessionele kabinet ten en liberaal-confessionele ka binetten weg te praten. Hij kwam uit op de stelling-Rooi vink: het verschil is lood om oud ijzer. De woorden waren anders: mr. Bies heuvel noemde de begroting van Vondeling en die van Witteveen „één pot nat". Het is langzamer hand een verouderde redenering. Zelfs KVP-chef Schmelzer ge bruikt hem niet meer. De wer kelijkheid is anders, wordt althans als anders ervaren. De scheiding der gesten is écht aan de gang. Dramatische sfeer Heel even kwam het kamerdebat in de dramatische sfeer. Dat was tij dens de discussies over het voor stel van de communist Bakker, die de regering haar invloed wilde aanwenden om de dreigende exe cutie van de Indonesische politici Njono, Soedisman en Soebandrio te voorkomen. Geen kamerlid ge loofde aan de zuiverheid van Bak kers bedoelingen. Toch was de gro te meerderheid het eens met de in houd van de motie. Premier De Jong gaf in eerste termijn een on gelukkig antwoord, dat de gewe tensnood van de Kamer niet op loste. Pas na een indrukwekkend beroep van de socialist Den Uyl op de regering kwam de gehoopte toe zegging: dat het kabinet Indone sië snel zal laten weten hoe in Ne derland wordt gedacht over politie ke doodvonnissen. Daardoor bleef de Kamer gespaard voor de keus tussen helemaal niets doen en steun geven aan een motie met onzuivere intenties en een aanvaardbare inhoud. Een motie bovendien, die de Indonesische re gering misschien eerder zou prik kelen dan tot mildheid zou stem men. Premier De Jong had eer der met deze toezegging moeten komen. Door zo laat te reageren bezorgde hy de Kamer een pijn lijk gewetensconflict en de heer Bakker een politiek succes. Omdat de kamermeerderheid het toch al met zijn voorstel eens was trok hij" de motie in, waardoor zyn ne derlaag de schijn van een morele overwinning kreeg. Nieuwe regering in Jemen President Sallal van Jemen heeft gisteren, naar radio-Sanaa meldt, een nieuwe regering gevormd waarin hijzelf premier en minister van Bui tenlandse Zaken is. Laatstgenoemde functie bekleedde hij niet in het oude kabinet, dat van september vorig jaar dateerde. „Maarschalk" Sallal heeft het re publikeinse bewind in Jemen geleid sinds de militaire staatsgreep van september 1962, die de monarchie ten val bracht. Sindsdien woedt er een burgeroorlog tussen pro-Nasser ge zinde republikeinen en door Saoedi- Arabië gesteunde royalisten. De Ara bische landen stelden op hun recente topconferentie in Khartoem een vre- descommissie in, maar deze is tot dus ver door Sallal geboycot. Drie topministers hebben hun por tefeuille verloren: minister van Bui tenlandse Zaken Aziz Salam. minis ter van Binnenlandse Zaken kapi tein Al Ahnoeni, en minister van Voorlichting Bahran. Kapitein Ah- noerui en Bahran zijn kortgeleden ge arresteerd omdat zij het niet eens zouden zijn met Sallals verzet tegen het Arabische vredesinitiatief,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7