de beste tabak is NORTON tabak Zuster treedt uit het kloosterleven Russische landbouw is sluitpost van begroting 6 Rijkdom verdelen - rijp, vitaal, echt NORTON Nu als leek hoofd van kleuterschool Bronzen Etruskische strijdwagen gevonden mfW- DAG 13 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Tijdens het congres Vaticaanstad, IW[ rveer 25.000 ma wordt deelgenomen, heeft de Britse S economische deskundige mevrouw Ward er bij de aanwezigen op aan- gedrongen hun regeringen geen res pijt te gunnen voordat zij maatre gelen hebben getroffen om de arme landen te laten delen in de rijkdom ran de geïndustrialiseerde landen. Zestien procent van de wereldbe volking had 80 procent van de rijk- i^^dommen van de wereld in handen. Aan deze toestand moet een einde komen en wel zo spoedig mogelijk. De Indiër Santiago, die vüce-voorzit- )ter is van de Internationale confe rentie van r.-k. platelandsorganisa- ties, vroeg om een duidelijke verkla- i ring van de kerk over de kwestie van de geboorteregeling. De Nieuwzee- lander James Small zei dat de groot te van het gezin een vraagstuk is waamee Wij wel alle echtparen te maken hebben. 1 Hij was van mening, dat de intieme betrekkingen in het hu- ^^weljjk van rooms-katholieken spon taner en vollediger moeten zijn. De Amerikaanse neger Stanley Herbert bracht de kwestie van de rassendiscriminatie ter sprake. Hij vroeg de kerk zich duidelijk en krachtig op dit punt uit te spreken. Zou de kerk hier falen, dan zouden de negers htm krachten niet kunnen gebruiken voor de geestelijke ver nieuwing van het volk Gods. Commissie voor de geloofscrisis De bisschoppensynode heeft giste- •n met eenvoudige meerderheid van stemmen acht leden gekozen van de commissie die voor de Paus een rap port moet maken, waarin de menin gen, die op de synode naar voren zijn gekomen over de geloofscrisis, zijn samengevat. Deze acht leden zijn kardinaal Se- per, aartsbisschop van Zagreb, kar dinaal Döpfner, aartsbisschop van München. kardinaal Veuillot, aarts bisschop van Parijs, kardinaal Sue- aartsbisschop van Mechelen- Brussel, mgr. Carlo Colombo die ver bonden is aan de Romeinse curie en beschouwd wordt als pauselijk theo loog, mr. John Wright, bisschop van Pittsburg in de VS, mgr. Mcgrath, bisschop van Santiago de Varaguas 'in Panama en mgr. Neophyte Edel- by, adviseur van de melkitische pa triarch van Antiochië. De commissie telt twaalf leden. De (overige vier zullen door de Paus wor den benoemd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartemeer D. J. J. Wolthuis te Zuidbroek. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Enumatil G. A. Hoek stra te Utrecht. ADVERTENTIE NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes 1.50 volle weelderige tabak ADVERTENTIE KONFEKTIE NAAR MAAT VANAF f 198. WINDSOR Opmars van schoolmeisjes door New Yorks Fifth Avenue, gisteren ter gelegenheid van de jaarlijkse Columbus-dag. De ge bouwen op de achtergrond vor men een deel van het vermaarde Rockefeller Center. haar ontslag hebben zij ervoor pleit, dat zuster Margriet ook I leek in functie zou blijven. Tegenzin (Van een onzer correspondenten) Zuster Margriet, hoofd van de rooms-katholieke kleuter school in de Schoolholm te Groningen verwisselde vandaag haar kloosterkleding voor een „gewonejurk. „Ik zal me daar eerst wel even een beetje bloot in voelen, na achtentwintig jaar kloosterleven. Maar dat zal wel wennen. Die kleding is natuur lijk niet belangrijk". „Ik zal me in jurk wel wat bloot voelen" De reden waarom zuster Mar griet uittreedt uit de congrega tie van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort zit dieper. „Ik ben eigenlijk het klooster ingegaan om naar de missie te kunnen. Dat is er nooit van gekomen zegt de 47-jarige zuster Margriet. De aanleiding tot haar besluit was het feit, dat zij overgeplaatst zou worden naar een andere school in een andere plaats. Strijd Haar besluit het kloosterleven vaarwel te zeggen heeft tot gevolg gehad, dat zuster Margriet in de af gelopen zes weken een strijd heeft moeten leveren voor het behoud van haar baan. In eerste instantie had het schoolbestuur haar laten weten, dat zy zich op dezelfde dag. waarop zij uit zou treden, als ontslagen zou kunnen beschouwen. In het begin van deze week is het schoolbestuur hier op teruggekomen. Voorzitter K. Tuinsma deelde zuster Margriet mee, dat hoewel het inzicht van het schoolbestuur onveranderd was gebleven zij ook als leek hoofd kon blijven van de kleuterschool. Het schoolbestuur knoopte daaraan de opmerking vast, dat dit "contre coeur" gebeurde en wel om opschud ding te voorkomen. Zuster Margriet weet zich ge steund door de ouders van haar kleu ters. Toen er geruchten gingen over Zuster Margriet praat met grote tegenzin over deze kwestie met het schoolbestuur. „We hebben elkaar de hand gedrukt., ik blijf, ook al ben ik het dan niet eens met de motivering laat het nu maar zo", vindt zy. Overigens zal de kleuterschool, waaraan zuster Margriet vijf jaar verbonden is, binnen afzienbare tijd moeten worden opgeheven. Het leer lingenaantal van deze school in de binnenstad loopt terug. „Ik denk het nog twee jaar te kunnen redden, maar dan zullen we wel niet meer voldoende leerlingen hebben", meent zuster Margriet. Zij wil zich als het zover is in het midden van het land vestigen of misschien gaat zij alsnog als leek naar de missie. Leek Vroeger was het niet mogelijk om, zoals nu, als leek naar de missie te gaan en toch heb ik dat steeds ge wild. Ik wilde mensen verzorgen melaatsen verplegen. Daar is mijn hart steeds naar uitgegaan. Omdat ik als leek niet naar de missie kon, ben ik het klooster ingegaan, maar ik heb nooit de kans gekregen mijn ideaal te verwezenlijken. Als ik dan van een andere zuster hoorde dat ze wel naar de missie mocht, kwam dat verlangen weer helemaal in me los. De mededeling, dat ik overgeplaatst zou worden was eigenlijk de druppel, die de emmer deed overlopen. Het is in onze orde nog niet eerder voorge komen, dat iemand, die uittrad, ver bonden bleef aan de school waar zy werkte. Maar ik ben niet van plan te vluchten. Dit is een eerlijke zaak", aldus zuster Margriet. Zuster Margriet zou aanvankelijk samen met een andere zuster uittre den. Het was de bedoeling, dat zy samen 'n flat zouden huren, maar de andere zuster is op haar besluit te ruggekomen en blijft in het klooster. „Ik maak me geen illusies. Het zal wel een moeilijke tijd worden", realiseert zuster Margriet zich. Maar zij heeft vertrouwen in de toe komst. „Ik vertrek niet met de stil le trom. Vrydag geef ik iedereen in het klooster een hand. Ik hoef me nergens voor te schamen. Dan kleed ik me om en ga ik naar de kapper". Echtscheiding in Italië is niet ongrondwettig (Van onze correspondent in Rome» De Italiaanse commissie van jus- titiële zaken heeft gisteren het wets voorstel voor de invoering van de echtscheiding in Italië van de socia listische afgevaardigde Fortuna niet in strijd met de grondwet verklaard. Reeds eerder had de commissie voor constitutionele aangelegenheden ver klaard het wetsvoorstel niet in strijd te achten met de Italiaanse grond wet. Het wetsontwerp dat enige tijd ge leden werd ingediend ontmoette nog al wat weerstand bij de christen democraten die verklaarden het in stryd te achten met de grondwet en het concordaat. De commissie van justitiële zaken moet zich thans gaan bezighouden met de opstelling van de werkelijke tekst van het wetsvoorstel. Daarbij gaat het voornamelijk om het wel of niet opnemen van een artikel dat be paalt, dat de rechter een huwelijk kan ontbinden in gevallen dat 1) één van de echtelieden wordt veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf of gevangenisstraf langer dan 12 jaar; 2) in geva-l van sexuele delicten: 3) wanneer één der echtelieden ongeneeslijk krankzinnig is; 4) wanneer één van hen langer dan vyf jaar de echtelijke woning heeft verlaten. Succes Belgische archeoloog Een bronzen Etruskische wagen uit de zesde eeuw voor Christus een van de weinigen die ooit zijn ontdekt is in de buurt van Viter- bo gevonden door een Belgische ar cheoloog, die vier jaar in oude gra ven heeft gezocht. De zes meter lange bronzen wagen met ijzeren wielen met een doorsnede van 60 cm ver keert niet in goede staat, maar kan volgens Italiaanse deskundigen geres taureerd worden. Het is vermoedelijk de enige wagen die ooit met de wie len eraan gevonden Is. De ontdekking werd bekendge maakt door prof. Jean Poupe, die vier jaar in midd-Italië onder zoekingen heeft verricht voor het "Belgische centrum voor Etruskisch onderzoek". De strijdwagen werd gevonden in een voorkamer van een praalgraf by Ischia de Castri, 40 km van deze oude Etruskische stad benoorden Rome., De aanwezigheid van de strijdwa gen wijst erop, dat het graf toebe hoorde aan een vooraanstaande Etrusk, zodat andere kamers van de verder ongerepte graftombe mis schien nog andere vondsten zullen opleveren. Er is slechts één Etrus kische strijdwagen bekend, die beter bewaard is gebleven. Deze werd ge vonden in Monteveope de Perugia en staat nu in het Metropolitan Mu seum te New York. Delen van andere strijdwagens bevinden zich in het Vaticaanse museum en enkele andere Italiaanse musea. De strijdwagen, waaraan nog een deel van de eiken disselboom zit, ie versierd met een bronzen bas reliëf waarop twee naakte mannelijke figu ren met golvend op de schouders val lend haar staan afgebeeld. Confectiefabriek gaat sluiten (Van onze Enschedese correspondent.) De N.V. Confectiefabriek Gei. Borst in Enschede zal worden geli quideerd. In het bedrijf werken 65 relyke werknemers i wie gisteren ont slag is aangezegd. In het begin van dit jaar zijn de filialen van de Gez. Borst in Dieren en Oosterwolde ge sloten. Dit bedrijf vervaardigt over hemden, een artikel waarin mede door de importen de klad is geko men. aldus de directie. Men ziet op korte termijn geen verbetering. De nieuwe leiders in Sow jet-Rus land. onder aanvoering van de se cretaris-generaal van de communis tische partij, Brezjnew, hadden in dertijd veel kritiek op de niet toe nemende landbouwproduktie gedu rende de laatste jaren van Kroesj- tsjows bewind. De landbouw in Sow- jet-Rusland. het eeuwige zorgenkind, staat er nu echter weer net zo voor. En van de beloften van een beter dieet, met meer vlees en groenten, voor de Russen, komt ook niet veel terecht, aldus Associated Press. De aangekondigde investeringen in de landbouw zullen niet worden ge daan. De opbrengst van de landbouw groeit niet zoals voorspeld. Er is wel sprake van enige groei en het dieet is langzamerhand iets beter geworden, maar men is te afhankelijk van het weer. Na de fantastische oogst van 1966 zag het er in 1967 veel minder rooskleurig uit. Om het gestelde doel van het vijfjarenplan (dat in 1970 af loopt) te bereiken gaat het veel te langzaam. Brezjnew kondigde indertijd aan, dat een verhoogde landbouwproduk tie alleen bereikt kan worden door laudbouwmechanisering. bemesting, irrigatie etc. Hij drong aan op een investering van 41 miljard roebels) (165 miljard gulden) in de periode 1966/1970. De cijfers die zijn voorgelegd aan de opperste Sowjet (parlement) to nen aan dat slechts 35,5 miljard roe bels zal worden geïnvesteerd. Dit is 13,4 procent minder dan door Brezj new beloofd. Uit de cijfers blijkt dat vorig jaar minder werd geïnvesteerd dan was aangekondigd. Hoeveel minder hangt er van af hoe de tegenstrijdige cij fers worden uitgelegd. De investerin gen waren tenminste vyf procent la ger, maar misschien zelfs 22 procent. Behalve de 41 miljard roebels uit het nationale budget beloofde Brezj new dat de collectieve boederijen zelf ook nog 30 miljard roebels uit hun eigen inkomen zouden investeren. Uit de thans gepubliceerde cyfers blykt dat de boerderijen nog meer zullen moeten opbrengen om het tekort aan overheidsmiddelen goed te maken. Maar Westerse waarnemers betwijfe len of de collectieve boerderijen het genoemde bedrag van 30 miljard wel zullen kunnen opbrengen. Westerse waarnemers menen, dat het antwoord ligt in het feit. dat in dustrie en defensie nog altijd voor rang krijgen in de Sowjet-Unie. On danks alle beloften en kritiek van Brezjnew blijft de landbouw de sluit post op de begroting.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5