NAC in de tweede ronde Ook Afdeling Leiden krijgt vrouwelijke scheidsrechters Floriana Malta liep Bredanaars met grote ijver negentig minuten lang voor de voeten Schamper Leidse schaakteams taak voor zware Scylla heeft slechts een heel kleine kans De Mathise n trofee weer voor Verkerk DUINDIGT VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 PAGINA 73 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD NAC heeft zich gisteravond geplaatst in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Bredanaars wonnen in Eindhoven met 10 van Floriana Malta na een ruststand van 00. Het was de tweede wedstrijd tussen beide clubs. De eerste ontmoeting eindigde drie weken geleden in een 21 zege voor NAC. Pirard scoorde in de 55ste minuut het enige doelpunt. „Zo heb ik nog nooit gespeeld", zei Frans Bouwmeester na afloop in de kleedkamer van het PSV-stadion. „Ik verlies liever met 31 van Ben- fica dan dat ik met 10 van Flo riana win. Wat een ploeg". Bouw meester deze week weer door het NAC-bestuur in genade aangenomen na de verwikkelingen van vorige week was niet de enige Breda- naar die zo schamper over de voet- balkunde van de Maltezers dacht. Maltezers, die negentig minuten lang met onverflauwde ijver en een on uitblusbaar enthousiasme driftig voor de voeten van elf NAC-spelers had den gelopen zonder zelf tot grote voetbalprestaties te komen. Toch was Floriana's trainer Lolle Borg uiter mate tevreden over zyn superjonge (gemiddelde leeftijd 19 jaar) ploeg. „We gaan de goede kant op. Over twee jaar heb ik de ploeg, die kam pioen van Malta is. We speelden op een gelijkspel, maar als er wordt ge vraagd of ik voor de wedstrijd een draw had verwacht, zeg ik nee. Het heeft er overigens wel ingezeten. U moet nagaan, er zijn acht ploegen op Malta. We hebben één stadion en daar moeten 56 wedstrijden worden gespeeld. We spelen maar één keer in de veertien dagen. Verder komt Floriana uit een stadje van even 5.000 inwoners en acht van de spe lers debuteerden deze avond op een grasmat en onder de schijnwerpers. Is het dan niet logisch, dat ik me nu gelukkig voel? Ik herhaal het: we zijn binnen twee jaar kampioen van Malta". Nijver Op de ongeveer 7.000 toeschouwers, die de tribunes van het PSV-terrein bevolkten, dezelfde mening zijn toe gedaan als trainer Borg, is nog maar de vraag. Zij zagen NAC al direct na het eerste fluitsignaal van de Ierse arbiter Adair regelrecht op het doel van Zerafa afgaan, zonder dat deze echter veel de handen uit de zijn gitzwarte trui be hoefde te steken. De nijvere verde digers van de Maltezers, die voort durend versterking kregen van de zich op gezette tijden ijlings terug trekkende voorhoedespelers Vassallo en de 16-jarige uitblinker Louis Ar- pa, wisten de schutters van de Bra banders steeds weer op tijd de voet dwars te zetten. En toen er zich ein delijk kansen voordeden stapte de aan zijn rug geblesseerde Visschers voor open doel over de bal heen, zag Pirard zijn kopbal op de doel lijn door Farrugia met het hoofd gekeerd, en schoot Frans Bouwmees ter uit een vrije trap net over de lat. Dat Floriana tussen al deze be drijven door nog viermaal de middel lijn wist te passeren kon NAC niet veel deren, omdat Graumans en Van Ierland niet veel moeite hadden met het te ver doorgevoerde tik-tak spel van de Maltezer aanval. De NAC-supporters, die hun favo rieten eerst fel aanmoedigden, daar na angstig stil werden en tenslotte luidkeels .Malta, Malta" gingen roe pen, hadden pas reden tot juichen toen tien minuten na rust Pirard een voorzet van Van Gorp laag onder de blunderende Feraza door kop te. „Nu moet de poort open" zei een Bre- danaar, maar zijn profetie bleek een slag in de ijle herfstlucht te zijn. Zo mogelijk nog feller stelde de Floria- nen-defensie zich te weer. Als ware Maltezer ridders wierpen zij zich in de slag tegen de telkens aandringen de rode NAC-brigade. Dikwijls forse duwen en heupworpen, die niets met voetbal te maken hadden en de wed strijd soms een hard karakter gaven werden daarbij niet geschuwd. Ook al omdat scheidsrechter Adair zich glimlachend een weg zocht in het woud van overtredingen. Hij ging pas optreden toen eerst Van Gorp en daarna Pirard door de Philips-ver- tegenwoordiger op Malta, De Bono, op niet al te zachtzinnige wijze op de groene grasmat werden gewerkt. In derdaad hielden de „greens" zoals Floriana op Malta wel wordt ge noemd. zich daarna rustiger. Maat de muur, die ze vanaf het eerste fluit signaal rond hun doelman hadden j gemetseld, brak niet meer. Zerafa j inschoot. Deze treffer werd door de goed leidende Zwitserse arbiter Kei ler afgekeurd wegens buitenspel. DOS had het echter niet aan eigen kracht te danken dat het in de 29ste minuut 11 werd. Santos een van de Spaanse verdedigers schoot de bal in eigen doel. Vijf minuten later hadden de Span jaarden opnieuw de leiding toen Moya doel trof: 21. Kort na de rust werd het 31 toen Bastillo een snelle aan val uitstekend afrondde. DOS probeerde nog wel terug te komen maar de Spaanse defensie gaf geen kansen weg. iegiii KNSB-competitie Lei de naars voor Europa Cup tafeltennis tegen BTK kreeg in het laatste half uur geen noemenswaardig werk meer op te knappen en dat was veel minder dan waarop NAC had gehoopt. Trainer Bob Janse had het tenminste voor de wedstrijd nog zo gezegd: „Och, in j de eerste twintig minuten moeten we j met drienul voorstaan en dan komt j de rest vanzelf wel". Uitgeschakeld Na DWS is gisteravond ook DOS uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden. De Utrechters, die de eeerste wedstrijd tegen Real Zaragoza met 32 had den gewonnen, verloren de uitwed strijd met 31. waardoor de Span jaarden zicll plaatsten voor de vol gende ronde. Zaragoza en DOS speelden een bij zonder snelle wedstrijd waarin beide ploegen om beurten het initiatief hadden. DOS, bijzonder gevaarlijk Clubkampioen Scylla maakt zater dag haar debuut in de Europa Cup tegen BTK in Solvesberg, de kam- pioensploeg van Zweden. Wij achten de kansen van het Scylla-team be staande uit de bekende formatie Gé Bakker, Ed. Fallaux en Bert v. d. Helm zeer klein om de volgende ronde te bereiken, hoewel een ver rassing mogelijk is, als wij ons her inneren, dat een aantal jaren gele den het Nederlandse tafeltennis - team in Sundsvall een zeer eervolle 5—4 nederlaag leed tegen het Zweedse team. De drie spelers voor BTK uitkomend, nJ. Johansson. Bernhard en Persson behoren tot de vijf beste spelers van Zweden. Eerstgenoemde is zelfs Europees kampioen. De Scylla-spelers hebben de laat ste weken straf getraind volgens een zioh bijzonder Scylla is gisteravond -per trein naar Zweden vertrokken voor het Europa Cup duel tegen BTK. Voorzitter Van Zoelen reikt enige „versterking" voor de reis uit aan v.l.n.r. Bert v. d. Helm, Ed Fallaux en Gerard Bakker. (Foto LD/Holvast! ernstig voorbereid op deze Europa Cup ontmoeting. Dus zonder meer zal Scylla zich niet gewonnen geven. In geval van winst krijgt men het bepaald gemakkelijker, want men ontmoet dan naar alle waarschijn lijkheid de Duitse clubkampioen SV Augsburg. Tenslotte nog een merkwaardig heid. die alleen bij tafeltennis mo gelijk is: de beide topcracks Johans son en Persson komen dit seizoen niet meer uit voor BTK, hoewel zij voor dit duel nog wel zijn WIELRENNEN Australische hond schorst Crowe levenslang De Australische amateurwielrenner Kevin Crowe, is door de Australische j wielerbond levenslang geschorst. Zo- als bekend was Crowe bij de wereld- kampioenschappen in Amsterdam uit de strijd genomen nadat de op hem uitgevoerde anti-doping-controle een positief resultaat had opgeleverd. Crowe, die deelnam aan het nummer stayers voor amateurs, werd wegens het gebruiken van stimulerende mid delen door de internationale wieler federatie al voor drie maanden ge schorst. De Australische wielerbond heeft woensdagavond in Melbourne verga derd over de „zaak-Crowe". In die vergadering werd besloten Crowe voor het leven uit te sluiten. De 24- jarige renner, die van plan is pro fessional te worden, gaf gistermor gen het volgende commentaar, toen hij van de over hem uitgesproken straf hoorde: „Ik zal onmiddellijk be roep aantekenen, deze straf is je reinste onrecht. De Australische bond heeft mij geen gelegenheid gegeven om my te verdedigen of zelfs maar een verklaring af te leggen. Het is bovendien toch te gek dat je voor een vergrijp twee keer wordt gestraft. Ik heb trouwens in Amsterdam niet bewust verboden stimulerende mid delen tot mij genomen!". TAFELTENNIS PROGRAMMA i Het programma van de landelijke tafeltenniscompetitie voor het ko mende weekeinde luidt als volgt: Ereklasse A: WibatsSNL/Smash; MaasbreeNed Lloyd. Hoofdklasse B: A VGAAMJVSwift—Treffers; XerxesScylla 2; JeepVictory '55; C: BelcrumDTTC; Ons Vermaak Docos; E: Wibats 3JCV; Irene VVGA; F. Maasbree 2Eendraoht; AMVJ 3TOV. Overgangsklasse L: GossimaNOAD; SNL/Smash 4 Quick; HOC 2—Scylla 3; M: Elan— Quick 2; Salamanders 2A VGA 2; Scylla 3 vrij wegens terugtrekken van Ned. Lloyd 3. Pirard (NAC) kopt het leer in de richting van het Floriana- doel. Tot geruststelling van de Maltezer verdediging (rechts op de foto) zou het geen doelpunt worden. door de snelle Maiwald en Wery had aanvankelijk de meeste kansen maar het doelpunt viel na een kwartier aan de andere kant toen Bastillo de Utrechtse doelman verraste 10. Tien minuten later leek Zaragoza zelfs op 20 te komen toen Canario De landelijke schaakkompetitie zal morgen weer van start gaan. Leiden is hierin met drie teams vertegen woordigd: Philidor, dat in de hoofd klasse uitkomt en vorig seizoen ver raste door bijna de landstitel te grij pen, het LSG, dat in de eerste klasse uitkomt en Voorschoten, dat de tra ditie, dat' LSB-kampioenen na een éénjarig verblijf in de tweede klasse K.N.S.B. weer moeten degraderen, zal trachten te doorbreken Het zal voor de Leidse teams een zwaar seizoen worden, vooral voor het L.S.G. en Voorschoten, terwijl voor Philidor de kansen op herhaling van de successen van vorig seizoen niet al te hoog mogen worden aange slagen. De hoofdklasse is n.l. sterker be zet dan vorig jaar, doordat Water graafsmeer, dat vorig jaar in de 1ste klasse wel zeer gedecideerd kam pioen werd, en Charlois (Rotterdam) de plaatsen van A.S.V. en Unitas heb ben ingenomen en bovendien teams als Rotterdam, A.S.C. en V.A.S. zich enigermate versterkt hebben. Phili dor zal met ongeveer hetzelfde team als vorig seizoen de concurrentie te lijf gaan. Alleen Barkema en Ros- dorff hebben het veld moeten ruimen voor Verberg en v. Halderen. De eerste wedstrijd zal de Leide- naars zeer zwaar vallen, want het Amsterdamse V.A.S., dat vorig sei zoen Philidor de eerste nederlaag (en Beste rijder van het vorige seizoen nog wel met 73) toebracht, komt op bezoek. De Amsterdammers za gen weliswaar v. d. Weide naar Wa tergraafsmeer vertrekken, maar in ternationaal schaakmeester v. Schel- tinga is de gelederen aanzienlijk ko men versterken. Voorts zijn Ree (de mogelijke landskampioen». Bakker en Crabbendam geduchte namen. Philidor zal zeer tevreden mogen zijn met een gelijkspel. Zaterdag tussen 15.00 uur en 20.00 uur kunnen de be langstellenden terecht in de zaal van de Bevrijdingskerk aan de Montgo- merystraat. Verzwakt Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Oslo Skoyteclub de Oscar-Mathisentrofee toegekend aan Kees Verkerk. Deze trofee wordt jaarlijks uitgereikt aan de schaat senrijder, die in het afgelopen sei zoen de beste prestaties heeft ge leverd. Dat was in 1966'67 op on dubbelzinnige wijze Verkerk, die de Europese en de wereldtitel veroverde en bovendien drie wereldrecords vestigde (2.03.9 op de 1500 meter, 6.26.6 op de 5000 meter en het pun tentotaal van 178.058 over de vier klassieke afstanden). Het is de derde maal, dat deze onderscheiding aan een Nederlander ten deel valt. In 1961 was het Henk van der Grift toen eveneens wereldkampioen die deze ereprijs (een beeldje, voor stellende een schaatsenrijder in volle actie) mocht ontvangen. Op de lijst van winnaars staan ook de namen van o.a. Knut Johannesen, Boris Stenin en Jonny Nilsson. Kees Verkerk zal overigens niet weer een zelfde beeldje aan zijn rijke prij zen verzameling kunnen toevoe gen, aangezien het reglement van de Oslo Skoyseclub vermeldt, dat een schaatsenrijder slechts eenmaal in zijn leven de Oscar-Mathisentrofee mag ontvangen. Daarom wordt het dgze keer een zilveren schaal met inscriptie. De uitreiking zal plaats vinden op 1 december tijdens de „Oscar wedstrijden" die in het Bislet- stadion te Oslo worden gehouden. Het L.S.G. zal het dit jaar zeer moeilyk krijgen in de 1ste klasse. De Leidenaars zijn door het vertrek van mr. de Groot. v. d. Spek en v. Oosten zeer verzwakt, terwijl ook Bekker en v. Deurzen binnenkort L.S.G. gaan verlaten. Het is zeer de vraag of de ze spelers afdoende kunnen worden vervangen. Zaterdag gaat L.S.G. de moeilijke strijd tegen Spangen (in Rotterdam) tegemoet. Ook hier zal een geluk spel al een aangename verrassing zyn. Ook Voorschoten, debutant in de tweede klasse, treedt in Rotterdam aan en wel tegen het Westen/Regina, een team dat al jaren meedraait in de tweede klasse. We zyn benieuwd wat de Voorschotenaren gaan pres teren. Deze wedstrijd lijkt niet de moeilijkste en een succesje is niet uitgesloten. Post/Bugdahl winnen zesdaagse Met zijn Westduitse partner Klaus j Bugdahl heeft Peter Post gister- I avond de zestigste Zesdaagse van j Berlijn gewonnen. Het Nederlands-1 Duitse duo verzamelde 477 punten, waarmee het twaalf punten voor bleef op de Belgische combinatie Merckx/Sercu, die in dezelfde ronde j op 465 punten eindigde. De derde j plaats ging naar Kemper /Oldenburg I (W.-Dld.) met 422 punten. Voor Peter Post was het de eei'ste zesdaagse zege van dit seizoen en I zijn negenendertigste in totaal. Fritz Pfenninger, de vaste partner van Post eindigde met de Italiaan I Beghetto op een ronde achterstand als vierde. I Ajax is terug uit Madrid. Op Schiphol werd de maker van het enige doelpunt in de wedstrijd tegen Real Madrid, Henk. Groot, begroet door vrouio en dochter. Meisje steekt over tijdens autorace: zes doden Zes toeschouwers werden gedood en achttien gewond toen gisteren bij een autorace in Las Palmas (Canari- sche eilanden) een wagen bij een poging om een overstekend meisje te ontwijken, over de afrastering in het publiek vloog. De wagen, die op de tribune nog enkele malen omsloeg doodde vijf toeschouwers terwijl een levensge vaarlijk gewonde op weg naar een ziekenhuis overleed. Zes van de achttien gewonden verkeren in levensgevaar. De coureur Raul Sanchez Gil, die op het moment van het ongeluk met een snelheid van bijna 180 km/u. reed, kwam met de| schrik vrij. Het overstekende meisje bleef ongedeerd. ADVERTENTIE |_RENBAAN_ WASSENAAR COURSE- AGENDA Zondag, 15 oktober aanvang 13.00 uur Zaterdag, 21 oktober aanvang 13.00 uur Woensdag, 25 oktober aanvang 13.00 uur Zondag 29 oktober aanvang 13.00 uur Woensdag, 1 nov aanvang 13.00 uur Zondag, 5 nov. aanvang 13.00 uur Zaterdag, 11 nov. aanvang 12.30 uur ZATERDAGEN VRIJE TOEGANG kinderen fonder geleide). Voetbalparlement bijeen in Stadsgehoorzaal (Van onze sportredacteur) Ook het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB heeft in princi pe besloten over te gaan tot het aan stellen van vrouwelijke scheidsrech ters. Mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de Leidse afdeling, deed deze mededeling tijdens de gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden jaar vergadering. „In andere afdelingen, waar de doorbraak van de vrouw al eerder een feit werd, zijn de ervarin gen met vrouwelijke scheidsrechters zü krijgen de wedstrijden van de C.-jongens te leiden niet anders j dan prettig te noemen", aldus mr. J. J. de Jongh. In zijn openingswoord verheugde de afdelingsvoorzitter zich over de stijging van het leden-aantal nu 16.121 leden! maar daarnaast ver ontrustte hem de stijging van het aantal strafzaken, vooral bij de jeugd. De heer De Jongh stelde „als het dan niet zachtjes kan" harde maatregelen in het vooruit zicht. Spreker verzocht extra aan dacht van de verenigingsbestuurders voor het instituut der jeugdleiders, I die er met het. basisdiploma echt nog I niet zijn. Hij noemde het „Jeugdplan j Nederland" het van de grond op bouwen van het amateurvoetbal, te beginnen met een selectie bij de klei nere jongens een zeer gezonde I zaak en „geen etalage voor het be taalde voetbal, zoals sommigen het zien". De heer De Jongh sprak de hoop uit dat de verenigingen de jeugdcommissie attent zullen maken op spelertjes die voor deze geselec teerde training in aanmerking zouden kunnen komen. Schat Nadat drs. A. Wempe (ASC) aan merking had gemaakt op de techni sch slordige uitvoering van het jaar verslag veel fouten dankte de heer J. Wondergem de samenstellers voor de schat aan gegevens, welke zij in dit verslag bijeen hadden ge bracht. waarbij mr. De Jongh en de vergadering (applaus) zich gaarne aansloten. Bij de behandeling van de begroting, die met een nadelig saldo sluit, hadden de heren Van Kesteren i (KRV) en Wondergem (UVS) be- j zwaar tegen het als p.m. post plaat sen op deze begroting van de inkom sten uit de niet meer weg te denken sporttoto. De heer Wondergem achtte i de opstelling van de begroting 1967- 11968 aan de te voorzichtige kant. Toen het debat hierover dreigde te gaan verzanden in een. heen-en-weer- gepraat over enige honderden gul dens, hielp een voorstel van de UVS- voorzitter, om de post baten van f 29.880 op f 30.500 te brengen de vergadering had er geen bezwaar te- j gen het financiële karretje weer I in het spoor. De aftredende bestuursleden, de heren De Jongh. v. d. Berg en Platje werden by enkele kandidaatstelling herkozen. Voor het vele werk, ver richt als secretaris van de strafcom- missie, werd de heer J. Gromrné be noemd tot lid van verdienste. Na de traditionele prijsuitreiking volgde een geanimeerde, soms felle rondvraag, tijdens welke de heer Heshusius (VTL) om de instelling verzocht van een prijs voor de sportiefste vereni ging en de heer Klunder (LFC) een lans brak voor het in het leven roe pen var. een officiële competitie voor de pupillen. Traditiegetrouw dankte tenslotte de heer A. Wempe, voorzit ter van Leidens oudste vereniging, ASC, bestuur, commissies en admini strateur Van Leeuwen voor het vele werk, in het afgelopen seizoen in het belang van de Leidse voetbalgemeen schap verzet j DOELPUNTEN t Er worden toch nog wel doel- t t punten gemaakt. Tijdens de J t uitreiking van de kampioens- x t medailles op de jaarvergade- x t ring van de Afdeling Leiden x t van de KNVB vroeg (bij inter- x f ruptie) drs. A. Wempe (ASC) J f extra aandacht en applaus J f voor de c 1-junioren van f SVLV, die in het afgelopen sei- x f zoen in 16 wedstrijden (alle ge- x f wonnen) 170 doelpunten scoor- x f den en er slechts vijf tegen x f kregen J

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23