EXTRA gratis VIVO wapentjes en EXTRA meer dan 10.000 geldprijzen! Kabinet redt het wei Kamer vraagt eer geld voor landen arme "GEEN KEUS ONDANKS KRITIEK VAN TWEEDE KAMER OP ONVOLDOENDE BESTRIJDING W ERKLOOSHEID Niet ver genoeg m C.B.O.Z. voor grotere samenwerking fondsen Nog geen rente bij postgiro Kamer schrijft geen brief aan congres POMPIDOU DEED ENIGE CONCESSIES WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-De Jong is een over gangskabinet en bijna niemand streeft er naar het snel weg te stemmen. Dat lijkt ons de voornaam ste conclusie, die na de eerste dag van de driedaagse ontmoeting tussen Kamer en kabinet te trekken valt. pe regeringspartijen waren zoals te verwachten was matig in hun ver langens. Dat er kritiek zou zijn op het werkloosheidsbeleid van de rege ring was te verwachten. Maar naar goed politiek gebruik zal de regering die kritiek kunnen wegnemen door een paar toezeggingen te doen. Als de regering dan ook nog iets toegeeft pp het gebied van de woningbouw en de ontwikkelingshulp zijn de risi- eo's uit de weg geruimd. Dit allemaal onder het voorbehoud, Jat de anti-revolutionairen vandaag Diet veel kritischer uit de hoek zul len komen dan de katholieken, de li beralen en de christelijk-historischen jisteren al deden. Er is gewoon jeen alternatief en daarom blijft aet kabinet-De Jong. Als het in de aabye toekomst toch valt, komt dat liet door het eigen beleid maar door le ontwikkelingen in de partijen die iet steunen. Dit impliceert dat de rol van de oppositie tegenover het kabi net De Jong gering is. Ook de >ppositie is betrokken bij de wankele loudgreep, die ons politieke bestel in ivenwicht houdt. De socialist Den Jyl was daar gisteren bijzonder dui- lelljk over, toen hü zei dat ook zijn larty helemaal geen zin had in een xisis en de daar noodzakelijk op eigende vervroegde verkiezingen. )ok de PvdA is in beweging en de linkse concentratie" bestaat alleen jog maar op papier. De socialistische moties méér leid voor de werkloosheidsbestrijding, aéér voor de woningbouw, méér voor e ontwikkelingshulp moeten dan ok vooral in dat licht worden ge ien. Het is een beetje demonstra- lef vuurwerk. Het is de radicalen n de confessionele partijen nu al ergeven als ze er niet voorstemmen. !e zouden de PvdA in de grootste aoeilijkheden brengen als ze het wel eden. e enige groepering, die op dit j alles een uitzondering vormt is y D'66. Dat is dan ook de enige lartij, die zijde kan spinnen bij ver voegde verkiezingen. Het was daar na ook de enige partij, die giste- ;n in een opvallend isolement kwqm staan. Dat gebeurde bij de dis- assies over de Vietnam-brief die 'an Mierlo het parlement aan het merikaanse congres wilde laten ïhrijven. Voor velen moet het een ntwapenend voorstel zijn geweest, laar toch vond de heer Van Mierlo ij niemand ook maar de minste BEZUINIGINGEN JIJ LANDMACHT Uit dienstplichtigen bestaande mu- ekkorpsen van de Artillerie, Caval- jrie, Genie, de Lumburgse Jagers en èt Van Heutszregiment zullen, in et kader van het streven om de jploitatiekosten van de landmacht verminderen, op non-actief worden esteld. Dit heeft minister Den Toom pn Defensie meegedeeld. Op verzoek van de Tweede Kamer- pmmissie van Defensie heeft hij een —Verzicht gepubliceerd van maatrege- m, die de exploitatiekosten in 1968 iet 55,2 miljoen gulden zullen doen ^rminderen. Ouderdagen en jeugddagen, met Itzondering van die van de LTS, I.M.A. en K.M.S.. zullen tijdelijk [orden stopgezet, evenals de ten- helling Paraat, waardoor een be- van 0,6 miljoen gulden wordt Vermindering van de her- ïfeningen resulteert in een liging van 9 miljoen gulden, en indering van 'de sterkte burger- neel door het toepassen van een eve stop waardoor de gemid- jaarsterkte met 420 man ver- ndert, resulteert in een besparing 16,2 miljoen. Dok de opkomststerkte van de Ko- ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) Aan het einde van de eerste dag van de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer stond wel vast, dat het kabinet- De Jong er zonder kleerscheuren zal doorkomen. Natuurlijk was er wel kritiek. Zo was de Kamer vrijwel algemeen van me ning, dat de regering de heersende werkloosheid onvoldoende bestrijdt. Niet alleen de oppositie, maar ook de regeringspartijen met uitzondering van de VVD hebben hun teleurstelling over het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet niet onder stoelen of banken gestoken. De regering werd verweten een beleid te voeren, dat teveel is gebaseerd op de hoop, dat de conjunctuur spoedig weer zal aantrekken. wikkeling in het noorden en oosten van het land. De heren Den Uyl en Van Mierlo dreigden ieder afzonderlijk met een motie. Ook de pacifist Lankhorst en boerenleider Koekoek bleken weinig vertrouwen in het werkgelegenheids beleid te hebben. De regeringsploeg kreeg alleen steun van de liberale fractieleider, mr. Toxopeus. „Ik heb het vertrouwen, dat de regering de zaak met grote zorg en behoedzaam heid behandelt", zei hij. „Het min of meer bij pompen van miljoenen kan de toekomstige werkgelegenheid in gevaar brengen en dan zijn we nog verder van huis". Mr. Toxopeus vond het verstandig eerst eens af te wachten welk effect de 400 miljoen gulden krijgen, die tot dusver voor de bevordering van de werkgelegenheid zijn uitgetrokken. Mocht dat onvoldoende zijn, dan is er altijd nog de 100 miljoen, die op de post „onvoorzien" op de begro ting van Sociale Zaken is opgevoerd. K.V.P.: 95 „De toezeg-ging van de regering, dat bij een ongunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid verdere maatregelen zullen worden overwo gen, gaat ons niet ver genoeg", zei de fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer. „De indruk zou kunnen ontstaan, dat de regering zich bij een peil van 90.000 werklozen zou willen neerleggen". „Dat aantal kan niet worden geto lereerd", zei de christelijk-histori sche fractieleider J. T. Mellema, Hij noemde de benaderingswijze van de regering te negatief. „Wij moeten niet alleen de werkloosheid bestrij den, maar een werkgelegenheidsbe leid voeren". De fractieleider van de KVP vroeg de regering om een samenstel van maatregelen, gericht op de bevorde ring van de werkgelegenheid in de probleemgebieden en dan speciaal de bouwnijverheid. Hij ging niet zo ver als de socialistische fractieleider, drs. J. M. den Uyl, die 400 miljoen gulden extra in de economie wilde pompen, ter bevordering van de werkgelegenheid, waarvan 100 mil joen in de bouwnijverheid. Inflatoir Ook de fractieleider van D'66, mr. Van Mierlo, vroeg om een aanvul lend programma van 300 miljoen gulden ter verbetering van de infra structuur in het noorden, oosten en zuiden van he>t land, dat hij zonodig inflatoir wilde financieren. Mr. Van Mierlo suggereerde in het westen des lands een bedrijfsbelasting in te voe ren. waarvan de opbrengst zou kun nen worden aangewend voor de ont- ninklijke Marechaussee zal worden verminderd. Door beëindiging van de burger vakontwikkeling van dienstplichtigen wordt een besparing van 100.000 gul den verkregen. Risico Drs. Den Uyl wilde 10.000 woning wetwoningen meer bouwen om het woningniveau niet in gevaar te brengen. Mr. Van Mierloo noeonJe de voorgenomen uitbreiding particuliere bouw ten koste woningwetbouw. een onaanvaard baar risico. Drs. Sohmelzer vroeg de garantie, dat de regering tijdig zal ingrijpen als de vergelijkbare parti culiere woningen er niet komen. De liberale fractieleider mr. Toxopeus was wat dit betreft echter optimis tisch: Er is volgens hem een aan zienlijk aantal aanvragen om ver gunning voorhanden, zodat er ge gronde hoop bestaat dat de ver schuiving zal slagen. Gereserveerd stond mi-. Toxopeus ten aanzien van de voorgenomen doorstromingshef fing op woningwethuren. „Men moet ook ergens naar toe kunnen stro men", zei hU. Van de financiële specialisten sprak gistel-en alleen nog de heer A. de Goede van D '66. De anderen komen vandaag aan het woord. De heer De Goede becijferde een gat in WtÈÊÊÊÊ Wi'Wmmj niet wenste te eten, of waartegen hij in het gunstigste geval lange tan den trok", aldus de woordvoerder Geeii achtertuintje J De regering werd verder gevraagd, om snel met maatregelen te komen ter veiligstelling van de rechten van werknemers in geval van faillisse ment als bü Van Heijst. De déba- cle bü deze Haagse onderneming werd algemeen betreurd. „Het mag niet zo zijn, dat iemand een onder neming beschouwt als zijn achter tuintje, waarmee hij naar eigen be lieven kan omspringen", aldus de liberale fractieleider mr. Toxopeus. De P.v.d.A. wilde de publikatieplicht en het enquêterecht ook uitbreiden tot dit soort besloten N.V.'s. De communist Bakker vroeg de regering bedrijven-met-wanbeheer over te Jonkvrouwe Wtteivaal van Stoetwegen verscheen voor het eerst sinds haar ongeluk op 2 sep tember weer in de Tweede Kamer. Zij loopt echter nog met haar been in het gips. de begroting van enkele honderden miljoenen. Hij verweet minister Wit- teveen een inconsequente houding. „De minister heeft ons in de mil joenennota een aantal gerechten op gediend, waarvan hij vorig jaar als woordvoerder van de WD-oppositie Er viel verder bij verschillende fracties nog enige terughoudendheid te bespeuren tegen een volledig vrij laten van de loonvorming. By de KVP bleken ernstige bedenkingen te bestaan tegen bezuinigingen die uit sluitend ten koste gaan van het overheidspersoneel. Het voorstel om ziektekosten tot 1000 gulden niet meer aftrekbaar te maken, viel niet in goede aarde bij de WD en D '66. D '66 wil in de vaste commissie van Binnenlandse Zaken met voor stellen komen om de politie-oplei dingen aan te passen aan de eisen van deze tijd. Boerenleider Koekoek vond. dat de 100 miljoen, die drs. Den Uyl wil hebben voor de bouw van extra wo ningwetwoningen beter besteed kan worden aan de bouw van een hele grote centrale gevangenis. „Met 2 of 3 muren van 5 of 10 meter hoog", zo lichtte hij toe, .zodat geen ont snappen meer mogelijk is". Minister-president De Jong binet komt wel zonder kleer- en schatkistbewaarder Witteveen i scheuren door de algemene be- links) hadden gisteren reden ge- schouwingen, noeg om te glimlachen. Het ka- I (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse ziekenfondsen verkeren in niet geringe moei lijkheden. Dat werd gisteren tijdens de algemene vergadering duidelijk uit de rede van drs. J. G. Leibbrandt, voorzitter van de „Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen" (CBOZ). Deze organisatie omvat ongeveer een derde van de circa honderd Nederlandse ziekenfondsen, met in totaal een kwart van de acht miljoen ziekenfondsverzekerden. De verga dering verklaarde zich akkoord met een rapport waarin gepleit wordt voor een grotere samenwerking van de ziekenfondsen. OVER MOTIE-VIETNAM ïhine' (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gis teren bij de algemene politie ke beschouwingen meer geld gevraagd voor de arme landen. Zowel drs. Den Uyl (PvdA) dan leider van de grootste opposi- Leid&epartij als drs. Schmelzer jr (KVP), leider van de grootste regeringspartij, vroegen vele toiljoenen meer dan de rege ring voor ontwikkelingshulp heeft uitgetrokken. - en Uyl vroeg zoals gisteren ge meld 100 miljoen extra, waarbij N.V.N met een mobie dreigde. De heer j54jpcbmelzer vroeg de regering „om als nog op enigerlei wijze" een bedrag totaal f570 miljoen uit te trek- i^^en, de minimumraming voor het komende jaar van de nationale raad van advies voor ontwikkelingshulp <de regering stelt f 525 miljoen voor) Drs. Schmelzer prees de regering, omdat zjj het percentage van één ocent van het nationale inkomen voor ontwikkelingshulp heeft overge nomen. Hij vond. dat dat zo snel mo gelijk moet worden bereikt en vroeg de regering wanneer zü zover hoopt te zyn. Ook de fractieleider van de CHU, de heer Mellema, was er benieuwd naar wanneer de regering de r van één procent wil bereiken, al vond hy de f525 miljoen van de re gering (driekwart procent van he nationale inkomen) "alleszins aan vaardbaar". Mr. Toxopeus, fractievoorzitter vai de VVD, betuigde vooral zyn instem ming met de voorgenomen volkslening met lage rente ten behoeve vai arme landen. Mr. Van Mierlo (D'66) constateerde bitter, dat met de verhoging van 71 miljoen de achterstand van de ont wikkelingshulp in de overheidsuitga ven "met geen cent is ingelopen". Hij drong erop aan tegenover de rest van de wereld het provocerende voorbeeld te stellen van een büdrage aan de arme landen op grond de bestedingsmogelijkheden in die landen. De PSP stelde voor om de ontwik kelingshulp te verhogen ten koste van de defensieuitgaven. De regering is thans niet van plan in navolging van de grote banken, rente over girotegoe den te betalen, aldus heeft mi nister Bakker van Verkeer en Waterstaat in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A. tweede-kamerlid dr. ir. A. B. Oele meegedeeld. Of, en in hoeverre, in de toekomst rente zal worden betaald, kan thans nog niet worden overzien, zo voegt minister Bakker hier aan toe. De PTT streeft er naar dienstbetoon van de postohèque girodienst verder te verbeteren, zal daarvoor o.a. nieuwe diensten ten behoeve van bedrijfsleven en particulieren in het leven roepen Het daarbij geboden dienstbetoon zal zoveel mogelijk kosten vrij zijn. en het opnemen van contant geld zal gemakelijker kunnen geschieden. Sparen door middel van overboe kingen tussen postrekeningen en spaarrekeningen van de Rijkspost spaarbank waarbij dagafrekenin gen van de spaarrekeningen zullen worden verstrekt zal spoedig a merkelijk worden vereenvoudigd. De bewindsman is het met dr. Oele eens dat het postgirobedrijf in dienstverlening jegens het grote pu bliek niet mag onderdoen voor par ticuliere banken. Deze dienstverle ning moet eohter worde nafgemeten aan een aantal elementen en niet uitsluitend aan de hand van omstandigheden of er rente girosaldi wordt betaald of niet, al dus minister Bakker. Fel verzet tegen De Franse nationale vergadering heeft gisteravond een door de link partijen ingediende motie van wantrouwen tegen de regering Pompidou verworpen. De motie kreeg slechts 207 stemmen, terwyl er 244 nodig zouden zijn geweest om de re gering omver te werpen. De motie 1 richtte zich tegen de regering in ver band met de kwestie van de speciale volmachten op economisch en fi nancieel gebied. By het indienen van de motie be schuldigde de leider van de opposi tie in het Franse parlement Mitte- rand, de regering ervan de Franse economie te sturen in de richting van werkloosheid en recessie en het onvoldoende benutten van de pro- duktiecapaciteit. Mitterand sprak zich uit voor de uitbreiding en versterking van de Europese Gemeenschap en pleitte in het bijzonder voor de toetreding van Groot-Brittannië. Gisteren werd tydens de debat ten reeds duidelijk dat de motie geen kans van slagen had. Giscard 'dEs- taing, leider van de met de gaullis ten verbonden onafhankelijke repu blikeinen verklaarde dat zyn fractie de motie van wantrouwen niet zou steunen. Hij zei echter dat dit niet bete kende dat zijn fractie het eens was met alle regeringsbesluiten en pleit te voor het instellen van een com missie uit gauillisten en onafhanke lijk republikeinen die zich over de verbeteringen in de besluiten zal be raden. Nadat premier Pompidou met het voorstel van Giscard d'Estaing ak koord was gegaan en enkele poten tiële voorstemmers van hun voorne men had weten af te brengen door te beloven dat de regering besluiten op grond van speciale volmachten eerst aan het parlement zal voor leggen werd ook de vierde motie van wantrouwen sinds de verkiezing van maart verworpen. voorstel D'66 (Van onze parlementaire redactie) D'66 heeft vergeefse pogingen ge daan om het Nederlandse parlement een brief te laten schrijven aan het Amerikaanse. Daarin zou de Ameri kaanse volksvertegenwoordigers dui- delijk moeten worden gemaakt, dat een meerderheid van het Nederland se parlement wil, dat de Amerika nen de bombardementen op Noord- Zoals bekend wilde minister Luns een motie van die strekking, aange nomen tydens het Vietnam-debat in augustus, niiet uitvoeren. D'66 zag in de brief een omweg om de Ameri kanen toch te laten weten hoe het Nederlandse parlement erover denkt. Het voorstel, neergelegd ln een mo tie. stuitte op fel verzet uit de Ka- Verwarring O Vele afgevaardigden spraken tü- dens de algemene politieke beschou wingen wel hun teleurstelling uit over de afloop van het Vietnam-de bat, maar ze voelden er niet voor de machteloosheir van 't parlement om de regering te dwingen een motie uit te voeren, zo duidelijk te etale- Drs. Schmelzer voegde eraan toe, dat de manier waarop minister Luns de motie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft be kend gemaakt aan de motie een on gewoon gewicht heeft gegeven. Het Amerikaanse parlement is volko men op de hoogte, aldus drs. Schmel zer. Een brief van de Kamer zou maar verwarring wekken. De heren Mellema en Toxopeus sloten zich aan bij de socialist Den Uyl, die erop wees, dat de Kamer een regering naar huis dient te stu ren als men het er niet mee eens is. En zo zwaar tilde men er blykbaar niet aan. Midden-Oosten Minister Luns van Buiten landse Zaken vond het kennelijk niet allemaal even interessantal was er nog wat kritiek op zijn houding inzake de motie-Viet- In de loop van het debat infor meerde de heer Schmelzer nog naar mogelijkheden om de parate sterkte van leger, luchtmacht en marine te beperken, maar de heren Mellema (CHU) en Toxopeus (VVD) waren er vierkant tegen. Mr. Toxopeus verweet de regering „een weinig duidelijk" standpunt ten aanzien van het Midden-Oosten. Hü vroeg zich af of de regering vindt, dat Israël gelijk heeft rechtstreekse on derhandelingen met de Arabische landen te verlangen. „Zolang de Verenigde Naties de veiligheid van Israël niet kunnen garanderen moet dat land zichzelf beschermen", zei hy. Opmerkelijk was de verklaring van de communist Bakker, dat hü het be treurde dat Rusland en andere so cialistische landen de anti-Israëli sche gevoelens in de Arabische lan den hadden aangewakkerd. Voorzitter Leibbrandt sprak er zyn vrees over uit, dat door de loononder handelingen de kosten van de volks gezondheid een volstrekt onderge- geschikte rol kunnen gaan spelen. Vrü vertaald: de kans bestaat dat er zo weinig loonsverhoging af kan, dat daaruit zeker g een onvermüdelyke of noodzakelijke kostenstijgingen voor de gezondheidszorg betaald kunnen Strengere controle De C.B.O.Z.-voorzitter dreigde voorts met „impopulaire maatrege len", als artsen en apothekers niet willen meewerken bij het zo laag mo-v gelijk houden van de kosten van far maceutische middelen. De zieken fondsen zyn belast met de controle op de naleving van voorschriften dien aangaande, ze zyn daar tot nu toe soepel in geweest, maar de heer Leib brandt dreigde met strengere contro le. De centrale bond is voorts van me ning, dat de financiering van de kosten van ziekenhuisverpleging en behandeling een nationaal probleem vormt. Op voorstel van een studie commissie. die daarover rapport heeft uitgebracht, meent men dan ook dat de ziekenhuiskosten die min der dan de helft van de ziekenfonds- uitgaven uitmaken, ondergebracht moeten worden in de nieuwe Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten. Het ontwerp van deze wet, zoals dat waarschynlük 17 oktober in de Twee de Kamer behandeld zal worden, voorziet slechts in de dekking van ziekenhuiskosten na het eerste ïig- jaar, zodat in die conceptie de eerste 365 dagen voor rekening van de zie kenfondsen blyven. Voor alle risico's, minus de zieken huiskosten, denkt de commissie aan nieuwe vorm van ziekenfondsver zekering, met een uniforme premie waarop via looncompensatie voor la gere inkomens toch het principe van draagkracht kan blyven gelden. Werknemers beneden een bepaalde loon- en salarisgrens zouden verplicht moeten worden tot die verzekering toe te treden. Werknemers en zelf standigen met een inkomen boven die grens zullen ook de mogelykheid tot toetreding moeten hebben. In de vijfde nacht van de West- berlijnse zesdaagse hebben Rudi Al- tig en Sigi Renz de leiding van Pe ter Post en Klaus Bugdahl overge nomen. De Nederlander bezet nu met zün Westduitse bondgenoot de tweede plaats met éen ronde achter stand. De stand luidde woensdag morgen: 1. Altig/Renz (W.-Dld.) 185 pnt.; op eén ronde: 2. Peter Post/Bugdahl (Ned./W.-Dld.) 343 p.; 3. Oldenburg/Kemper (W.-Dld.) 298 pnt.; 4. Merckx/Sercu (Belg.) 286 pnt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7