Crisis in Franse filmindustrie U Egypte wil Suezkanaal niet bevaarbaar maken "unielraas Eerst moet Israël zich terugtrekken Britse deskundigen zien nieuwe oorlog Antwerpen olie nog I steeds niet de baas ZWAARDEMAKER WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 _jClaude Leloueh: „Goede films doem het beter dam ooit" „Ze zeggen altijd, dat de filmindustrie aan de rand van de ondergang staat, maar de volgende dag blijkt zij, net als de zon, er nog altijd te zijn", zei de Franse minister voor de Cultuur, jkndré Malraux, een paar jaar geleden. Alles schijnt er echter [>p te wijzen, dat de Franse filmindustrie nog steeds op haar I wacht. films door de Franse industrie helpt met leningen in de vorm van een soort hypotheek op de ontvangsten. Ongeveer een vierde van de prijs van een plaatsbewijs gaat naar de belasting. Protesten hiertegen hebben tot dusverre geen resultaat gehad. Volgens cijfers van de filmindustrie krijgt de producer niet meer dan 15 procent van de prijken der kaartjes. Een teken van de druk, die de Franse filmproducenten voelen, is de vermindering van het aantal met hoofdzakelijk Frans kapitaal ge maakte films. In 1960 waren dat er 119. Het vorige jaar werden er slechts 95 van zulke films gemaakt en min der dan de helft daarvan (45) met 100 procent Frans kapitaal. De achteruitgang van de produktie heeft het zwaarst de technici in het filmbedrijf getroffen. De laatste ja ren hebben 2.000 technici de filmin dustrie geheel de rug toegekeerd. (Ve len stapten over naar de tv) Er zijn thans 8,5 miljoen tv-toestel- len in Frankrijk. Het vorige jaar hebben de Fransen voor het tweede achtereenvolgende jaar meer betaald aan tv-belasbing dan aan bioscoop bezoek Concurrentie van de t.v. De leiders van de industrie, die worstelt tegen de felle concurrentie [an de tv, de stijgende kosten en de |ermindering van het aantal bio- •opbezoekers, zeggen, dat zij met de ^ig tegen de muur staan. „De Franse llmindustrie verkeert in een toestand 'an crisis en die crisis is in wezen en financiële", jammert een film- goducent. Sinds 1957 is het aantal personen lat de bioscoop bezoekt, achteruitge- ppen van 411 tot 232 miljoen. Ter zelfder tijd .zijn de produktiekosten "•sfteer dan verdubbeld. 1 Een van de voornaamste klachten an de industrie betreft de zware •rmakelykheidsbelasting, al komt dan ook een deel terecht in en nationaal steunfonds voor de industrie, dat de produktie van ADVERTENTIE Deze waarschuwing is aan de film industriëlen niet ontgaan en zij beto gen, dat. de staat, die de tv in Frank rijk exploiteert, de filmindustrie rechtstreeks concurentie aandoet en dus de filmproducenten uit de moei lijkheden behoort te helpen. De regering van haar kant wijst op haar ondersteuningsfonds en geeft de filmindustrie de raad, betere films te maken. Artistiek Regisseur Claude Leloueh is het geheel met de regering eens. Spre kend namens de minderheid van Franse filmproducenten, die succes hebben, zegt Leloueh: „De crisis is geen financiële maar een artistieke". „Het publiek van tegenwoordig eist veel meer. Het eist films van kwali teit en goede films doen het beter dan ooit", aldus de 29-jarige regis seur. Leloueh verwijst naar zijn suc cesfilm „Een man en een vrouw" die, naar hij zegt 120.000 dollar heeft ge kost. Deze film heeft reeds 600.000 dollar opgeleverd in Parijs en in de V.S. Wordt verwacht, dat de ont vangsten tegen het einde van dit jaar vijf miljoen dollar zullen bedragen. „De meeste nationale markten zijn te klein", zegt Leloueh. „Dit bete kent, dat uw films internationale of liever universele onderwerpen moeten behandelen. Boven alles moet gij denken in termen van verkoop van uw films in het buitenland". NEDERLAND 1 NTS 7.07 uur Sehateiland: „De oude zeerob" (kleur) 7.32 uur Panoramiek; achtergronden van het wereldgebeuren 8.00 .uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Politieke partijen: VVD 8.25 uur Real MadridAjax 10.15 uur Mr. Moto en 't geheim 11.15 uur Laatste nieuws 11.20 uur De rijksbegroting 11.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO de Sivatempel 6.55 uur 7.00 uur 7.03 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.30 uur 10.30 uur 10.35 uur Pipo de clown Nieuws Brandpunt Europa Journaal en weeroverzicht Het stempel; filmsatire Testpiloot; film (14 j.) Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.00 uur Tuna universitaria; muzikale inleiding voor Real MadridAjax 8.20 uur Real MadridAjax en gisteren De onverwoestbare Maurice City, New York en Miami; daar- Chevalier is zijn tachtigste jaar na in Japan en Australië, begonnen aan een^wereldreis. De Ter ere van deze tournee had eerste aanlegplaats is Chicago.de chef kok aan boord van de Vervolgens presenteert hij zijn lijnboot Parijs-Chicago een taart shoio in Los Angeles, Kansas gemaakt die door de thans 79- jarige Chevalier en passagiers werd geconsumeerd. Geholpen door zangeres Mireille Mathieu sneed Maurice Chevalier de taart aan. Mireille Mathieu vertrok daarna naar München. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en" adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint paMU doet. 'eg< Russen winnen Pag; In West-Duitsland If Nederlander in arrest na botsing Een botsing tussen een Nederland- v0# vrachtauto en een Westduitse per- n onenauto bij de Oostfriese plaats fesel heeft het leven gekost aan rie Duitsers. Volgens lezing van de politie kwam vrachtwagen bij een inhaalma noeuvre in frontale botsing met de waarvan de bestuur- er en diens vrouw op slag gedood jerden. Hun negenjarige zoon over- vied in een ziekenhuis De chauffeur van de vrachtauto, wie ^entiteit nog niet be- End is gemaakt, werd in voorlopi- e hechtenis genomen. Hij zou van- pag voor de rechter verschijnen. De Egyptische regering heeft een voorstel verworpen dat de bevaar- baarmaking en de heropening van het tijdens de oorlog met Israël ver sperde en gesloten Suezkanaal be oogde. Het voorstel, gedaan door een niet met name genoemd aantal lan den, hield een eventuele terugtrek king in van de Israëlische strijd krachten tot een strook van twintig kilometer breedte langs het kanaal. Het Egyptische blad „Al Achram", dit bekendmaatke. schreef dat Egyp te zijn standpunten met betrekking tot dit onderwerp aan de betrokken landen heeft doen toekomen. Deze standpunten houden o.m. in, dat de Israëlische strijdkrachten moeten worden teruggetrokken tot de posities die zij voor het uitbreken van de oor log innamen. De vrijmaking van het vaarwater kan eerst, beginnen op het moment dat de Israëlische troepen zich gaan terugtrekken, omdat het risico van opleving der vijandelijk heden op het ogenblik nog te groot tientallen miljoenen schade Antwerpen is de olieramp nog niet de baas. Officiële woord- oerders zijn van mening, dat het evaar voor uitbreiding is geweken, .oaar in de Boudewijnsluis, de van Cauwelaertsluis en op de Schel le is olie ontdekt, kilometers van de flaats, waar verleden week woens- lag 30 miljoen liter ruwe aardolie n het vijfde havendok stroomde. De olie, die meer dan 10 centime- er dik op het water ligt, heeft het ferk in het vijfde havendok volko- ïonderden tonnen stukgoederen op 'erscheping. De belangrijkste wegen zijn met sen dikke laag zand bedekt en daar- loor goed berijdbaar, maar op de ierreinen ernaast liggen uitgestrekte binnenmeren van zwarte olie. Ge bouwen zyn tot meer dan mans hoogte besmeurd en in het hele ge bied hangt een afschuwelijke stank. 30 Het reinigingswerk ds nog steeds in gang. Nederlandse en Belgische en mobiele pompen aan he wal werken dag en nacht. Kust- jeipjnenvegers van de Belgische ma rine varen in de aangrenzenden ha- vendokken. Elk zee- en binnenschip, dat via een van de sluizen naar de Schelde moet, wordt grondig gerei nigd, voordat het toestemming krijgt te vertrekken. Deskundigen, die door de recht bank van Antwerpen zijn benoemd, hebben een grondig onderzoek inge steld naar de oorzaak van de me terslange scheur in de tank. Voordat de tank in gebruik werd genomen, is zij twee keer met water onder hoge druk beproefd. Er werden toen geen gebreken geconstateerd. Kort nadat de Esso-Antwerp (66.600 ton) grootste schip van de Belgische koopvaardij een gedeelte van haar lading in de tank had gepompt, scheurde de bodem van de cilinder- wand. De hele inhoud stroomde in een tijd van ongeveer 10 minuten naar buiten en brak door de veilig- heidswal rondom de tank, die tegen het geweld van 30.000 kubieke meter olie niet bestand was. De ramingen over de schade lopen uiteen, van enkele tot vele tientallen miljoenen guldens. Een zegsman van de Esso merkte gisteren laconiek op: „Wat geeft het? De verzekering be taalt toch alles reddine heeft tijdens een rede in de Algemene Vergadering eveneens de terugtrekking van de Israëlische trbepen uit het bezette gebied ge- eist. Anders zal de hoop op onder- B zegt de VNederlai ADVERTENTIE Alléén als er Jniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas ZIE TOE dat u werkelijk Groen 0 jonge kaas; rood jong belegen; blauw belegen; paars extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas handelingen met de Arabische lan den ijldel blijken, aldus Fakhreddi- ne, die ontkende dat de Arabische staten het bestaan van Israël niet zouden aanvaarden. Israël maakt deel uit van onze wereld, zo zei hij, op dezelfde manier als het onrecht er deel van uitmaakt. Amerika en Rusland hebben gis teren het overleg over het Midden- Oosten voortgezet. De Russische am bassadeur Dobrynin had op het State Department in Washington een gesprek van vijf kwartier met de Amerikaanse V.N .gedelegeerde Goldberg en de onderminister van Buitenlandse Zaken Sisco. In een persconferentie werd later meegedeeld dat de ontmoeting een verdere stap in de verkennende be sprekingen over de toestand in het Midden-Oosten betekende. Volgens waarnemers in New York wijst Gold bergs aanwezigheid erop dat de Ver enigde Staten de Verenigde Naties als het beste forum beschouwen voor het totstandkomen van een rege ling. Nieuwe oorlog Als de Algerijnse president Boume- dienne de strijd met de Jordaanse koning Hoessein over de aanpak van Israël wint zal er „een vierde Ara- bisch-Israëlische oorlog komen", welke niet zo kort zal zijn als de der de en waarvan het niet zo zeker is dat Israël deze zal winnen". Dit is één van de conclusies van een rapport dat twee Britse geschied kundigen op verzoek van het insti tuut voor strategische studies hebben uitgebracht over de zesdaagse oorlog van juni. Voor hun onderzoek bezochten prof. Howard en prof. Hunter Washington, New York en verscheidene hoofdste den in het Midden-Oosten. Volgens de twee professoren is het zeker dat Hoessein in de strijd in het Arabische kamp het onderspit te gen Boumedienne zal delven als de fundamentele Arabische grieven over de Palestijnse vluchtelingen niet wor den weggenomen. Dr. M. W. Holtrop commissariris Koninklijke Olie In een gisteren in Den Haag ge houden algemene vergadering van aandeelhouders in de NV Koninklij ke Ned. Petroleum Maatschappij, is de oud-president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, bij acclamatie tot commissaris gekozen. De raad van commissarissen werd met deze benoeming uitgebreid tot tien leden. aiiiiii-concours Russische vlolisten hebben de eer ste en de tweede prijs behaald in het jaarlijkse internationale „Mi- colo Paganini" vioolconcours in Ge nua. Derde werd een jonge Franse violiste. De winnaar van het concours Gregory Gislin (22) valt de eer te beurt op 12 oktober een concert te mogen geven met de viool die de beroemde meester aan zijn geboor testad, heeft nogetaten. Hij ont vangt tevens een bedrag van 2 mil joen lire (f12.000). De tweede prijs, 800.000 lire (f 4.800) ging naar de Rus Vladimir Spivakov (23). De Franpaise Patricia Fontanarosa won de derde prijs, 400.000 lire (f2.400). ADVERTENTIE l)rs. Roemers burgemeester Vlissingen Oud - N W - vorzi tter drs. D. Roe mers (52) is met ingang van 1 no vember 1967 benoemd tot burge meester van Vlissingen. De heer Roe mers woont ik Badhoevedorp en heeft voor de Partij van de Arbeid zitting in de Tweede Kamer. Gesprek met prof. Langemeijer Alweer een „historische" ge- beurtenis op he,t Nederlandse televisiescherm: voor het eerst in de geschiedenis vielen twee kleurenprogramma's gedeeltelijk samen! „Dubbelspion" was van 20.20 tot 21.10 uur, de Lucy- show van 20.45 tot 21.10 uur. Gisteren liep Kees Brussè weer door het NTS-programma heen, wat weer heel wat minuutjes prettige ontspanning waarborg de. zonder dat er iets opmerke lijks gebeurde. Het aardigste was nog het optreden van vier Japanse dametjes, die hun kimono lieten bewonderen. In het Eidofoor-programma kwam Brusse niet opdraven noch bij Joop v. Tijn in Studio Bellevue, noch bij procureur-generaal Langemeijer in Den Haag. Dat had toch best nuttig kunnen zijn. Nu verliep dit gesprek op een wel erg rustige manier, met prof. Langemeijer als de alles neutraliserende antwoordgever op Van Tijns vragen over even tuele klasse justitie in Neder land, de BVD, het achterop raken van de rechters, etc. Ver- rassende antwoorden kwamen daar niet uit. maar wij kregen toch wel sterk de indruk dat op j een beschaafde, beleefde, hoffe- „Europa" Tegelijk met. Eidofoor werd op Nederland II Europa uitge zonden. Als de NTS „Dubbel spionnen" en „Eidofoor" had omgewisseld, zou de coördina tie volmaakt zijn geweest. Euro pa was dit keer een vrij aardig programma omdat je er allerlei vakantiekiekjes in herkende, maar je vraagt je wel af of het de kosten waard was dat Nico van Vliet hoogstpersoonlijk naar het forum getogen was om een tekst uit te spreken die hij ook in Hilversum achter een nog beter, klaarliggend filmpje over het forum had kunnen spreken. Ongetwijfeld zullen die tochten naar Leningrad, Athene, Rome en Parijs in de komende afle veringen nog uitmonden in reportages daar ter plaatse, dus voor paniek is gelukkig geen reden. „Hier en nu" besteedde aandacht aan de containerise- ring die een deel van de haven arbeiders werkloos dreigt te maken, terwijl de serie „Twee- duuster" een effectieve aankoop van de NTS belooft te worden. VOOR WOENSDAG 11 OKTOBER Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de Anti Revolutionaire Par tij. 18.30 Meisjeskoor met piano-beglei- ding. 18.55 Stereo: Dansork. 19.30 Nws. 193 Muz. indrukken uit Perzdë. 20.00 Stereo: Metropole-ork. en solisten: amusementsmuz. 20.30 Gysbert Japiks- prijs 1967, gesprek. 20.45 Melodieën uit films en musicals (opn.) 21.20 Sores van Doms. amusementsprogr. 21.35 Me lodieën uit films en musicals (verv. - gr.). 21.50 Trammelant irt Loeren aan de Hor. radio-feuilleton. 22.15 Country en Western muz (gr.). 2230 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Seml-klass. gram.- muz. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55 tot 24.00 Nws. NRU18.00 NCRV: Voc. ens. (gr.). 19.50 Morele Herbewapening: Neder land in de wereld. Pioniers in de strijd en vraaggesprekjes. 20.20 Rep. voetbal wedstrijd Real MadridAjax. 22.20 NVSH: Sextant, het wekelijks radio programma van dè NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Iks een sprong in het duister. 23.55—24.00 Nws. Blues for sale (James) Ork. Harry James, Willow weep for me (Ronell) ld.. I want a little girl (Moll) id.. Mo- ten swing (Moten) id., Do you know wha/t it is to miss New Orleans (Alter) id., Just for fun (Wolkings) id.. The new two o'clock Jump (James) id. C'est si bon (Batti) Ork. Stanley Black, Ar gentina serenade (Mery) Maurice Lar- cange, Marina viva (Ithier) Tlno Ros si, Taking a chance on love (Duke) Jackie Davis, No greater love (Symes) Erroll Garner. Schon immer was es so (Gotz) Die Teddies, La vie en rose (Louiguy) Ork. Edmundo Ros, Monika (Baxter) Orkest Ray Anthony, Suas maos (Marta) Nat King Cole. Welcome to my dreams (Van Heusen) George Shearing. Should I (Brown) Ork. Vic tor Sllverster, Mocambique (Fonseca) Los Espanoles, Rendez-vous for two (Heywood) Eddie Heywood, Zeina (Fa- rah) Ork. Horst Wende, C'est un hom- me terrible (Moulin) Edith Piaf. A good man Is hard to find (Green) Ork. Les Brown. Non ti scorder di me (De Curtis) Ork. Max Greger. Guaglione (Fanclulll) id.. It's a raggv waltz (Bru- beck) Dave Brubeck. Paul Desmond. Joe Morello. Gen Wright. Far more blue (Brubeck) Id., Far more drums (Brubeck) id.. Unsquare dance (Bru beck) id., Bru's boogie woogie (Bru beck) id.. Bags and Trane (Jackson) Milt Jackson. John Col trane. Hank Jo nes, Paul Chambers, Connie Kav. Bee- bop (Gillespie) id. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gram .muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.308.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Viool en piano (gr.): klass. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.). (11.0011.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Lichte ork.muz. (gr 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Lichte gram.muz. voor oudere luiste raars. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Stereo: Nederlands Blazersens. (opn.): mod. muz. 14.05 Stereo: Voc. kwartet van Brussel: Franse chansons uit de Renaissance. 14.30 De geschiedenis van een boek, literair klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf. een radioprogr. in een Notedop. 17.00 Canta America: muz. uit Surina me. de Nederlandse Antillen en omrin gende landen. 17.30 Voor de Jeugd. Hilversum 2, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7 10 Het levende woord. 7.15 Speelse klass. muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.40 Speelse klass. muz. (gr.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Speelse klass. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.58 Markber. voor schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind...?: progr. over opvoedingsmoei lijkheden. 10.20 Vocaal... lnstr.klass. en mod. njuz. KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte ork.werken uit Nederland en Duitsland (opn.). 12.27 Med. voor land en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: Ra- dio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band: licht gev. niuz.progr. 14.30 Viool en piano: mod. muz. 15.00 Godsdien stige uitz. NRU; 15.30 Banen met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kunst kroniek. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht: quizcompetitie tussen Vlaamse en Ne derlandse steden. 16.25 Muziek uit het Wilde Westen (gr 16.50 Spelen met taal. lez. 17.00 Stereo: Kamermuz. (opn.)klass. en mod. werken. NCRV: 17.45 Sportrubrlek. Hilve: i 3, FM c i 240 r NCRV: 9 00 Nws. 9.02 Onder de hoogtezon. programma voor de zieken. 9.30 Strictly tnstr.: lichte muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. bij de koffie (1100 Nws). NRU: 12.00 Nws 12.02 Platen- keus: bekende Nederlanders op het ge bied van de ernstige muz. kiezen llcli- KRO: 13.00 Nws 13.02 Act. 13.07 TNT: knalmuz. van éón tot twee. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action Is. 16.00 16.02 RRRrrrrplatenshow. 17.00 Nws 17 02 Act 17 07—18 00 Draal Jijofdraank? verzoekplaten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18 50 Algemene beschouwing Rijksbegroting 1967 68: samenvatting Kamerdebatten. 18.55 Pi- P° £e Clown. 19.00 Journaal. AVRO: Jool i\rr££ur: LulPaard op schoot. 19.30 AVRO s SDOrtDanorama. NTS- 20.00 Journaal. AVRO: 20 20 AVRO's Televizier 20 45 Een mooie lange avond, tv-spel. 22.10 Muz. Mozaiek: mod. muz. met toel. NTS: 22.50 Journ. 22.55—23.25 Aleemene beschouwing Rijksbegroting 1967/68: samenvatting kamerdebatten. Nederland 2 NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van ge west tot gewest. 19.25 Internationaal Agrarisch nws. 20.00 Journaal. NCRV: "0.20 Kunst zonder woorden, progr. over mime-kunst. 20.45 Jeroen aan het woord. 20.47 In kleur: Rood-Blauw- Groen (met groeten uit Rusland), tv- show. 21.35 Act.rubr KRO 'RKK- 2156 Mijn vrede geef ik U doe. nav de Vredesweek 1967. NTS: 22.3022 35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5