,Ik heb gefaald", zei uevara voor zijn dood Tussen Leiden en Alkmaar is een parallel DEFENSIELASTEN SO WJET- UNIE 15 PCT. HOGER Ruimte- verdrag Ravage op Rijksweg 581 sle vierde staatsloterij klasse Onverantwoordelijke theologie tegen gaan DAG 11 OKTOBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD l als lijkenhuis je dienstdoen- 5 in het Boliviaanse stadje inde ligt sinds maandag- jog in bebloede gevechtskle- t gebalsemde stoffelijk over- pgebaard van de man, die g gezochte Ernesto „Che" de Boliviaanse autoriteiten j, eens Castro's rechterhand, erafdrukken hebben dit vol le legerleiding uitgewezen, et ln de hoofdstad La Paz Bende blad „Diario" schrijft, kundigen van de Amerikaan- btingendienst (CIA) en van jiaanse regering nog met de atie bezig zijn. jra (39) zou zondag in een tussen guerrillastrijders en fetroepen in de buurt van s gewond zijn geraakt en de iirop aan zijn verwondingen (weken. Berichten uit Valle- 1 spreken van een lange Kd. Het lichaam is maandag, den aan het onderstel van üicopter, naar Vallegrande pacht waar zich op het vlieg- opgewonden menigte had die door soldaten op af- worden gehouden. Een bracht het stoffelijk over- oe-En-Lai met llbanezen in oost-CIiina Tsjoe En-lai van com- Ij-China heeft in gezel- een Albanese delegatie ek gebracht aan de stad in oost-China, waar eerder anti-Mao-rebellen ernstige ildheden hebben veroorzaakt. Üaarde, dat de „culturele I een beslissende overwin st behaald". |s het persbureau Nieuw- ierden de Chinese leiders en inese gasten, onder wie pre- >hoe, door een menigte van jatting 100.000 soldaten, rode a en revolutionaire arbeiders imd. jrdovende juichkreten" gin- jens Nieuw-China op toen h-lai verklaarde, dat voor- ao de Albanezen naar Woe- 1 uitgenodigd „om hen met èn te laten zien hoe het in staat met de grote culturele [aan grote meningsverschil- jn de Chinese minister van Lin Piao en Tsjiang Tsjing, Rnote van Mao Tse-toeng, zo idio Moskou, dat echter niet wat de kern van deze ge- lis. In een commentaar op and in China werd verder pt slechts 50 van de 311 hoge (officieren achter Mao staan, jegenstanders van Mao, die werden bij een poging een elling in Kanton te sabote- I vorige week op wrede wijze ;esteld door Chinese militai- reizigers, die in Hongkong ekomen. saboteurs werden aan -voertuigen gebonden en ept tot hun lichamen uit i873leien. Ze hadden geprobeerd |te plaatsen in het cultuur- i Kanton. reizigers vertelden dat in een park in Kanton geldige boekenverbranding uden. De anti-maoïstische lienen in beslag te zijn ge- ijdens een inval bij een indse drukkerij. Jiinese leger heeft aanplak- opgehangen waarin een t anti-maoïstische literatuur .jt of bezit, met de doodstraf ÜLwordt. t schot naar het lykenhuisje, waar artsen direct met de. balseming be gonnen. Guevara schynt door vele kogels te zijn getroffen. In het gevecht zyn volgens een bekendmaking van de Boliviaanse legerleiding nog twee Cubanen, een Boliviaan en twee ongeïndentificeer- de guMlastrijdeira gesneuveld. Tot de buitgmaakte documenten behoort het dagboek van Guevara. Guevara heeft voordat hy stierf meegedeeld wie hij was, zo zei gis teren de Boliviaanse opperbevelheb ber Ovando Candia op een perscon ferentie in Vallegrande. De guerril laleider had ook zijn falen toegege ven in de nu zeven maanden du rende guerrillastrijd welke hij in Bo livia georganiseerd had. „Ik ben Guevara en ik heb gefaald", zouden zijn laatste woorden zijn geweest. Volgens ooggetuigen zou Guevara, die een leidende rol gespeeld heeft bij de communistische machtsover neming van 1959 op Cuba, de laatste dagen een zware astma-aanval heb ben gehad. Hij moest op een muil ezel rondtrekken, hoewel hij in zijn eigen handboek over de guerrilla heeft geschreven dat guerrillastrij ders altijd te voet moeten gaan. Guevara is de vorige week gezien in het plaatsje Alto Seco. dat hij met een groep guerrillastrijders de vo rige maand verscheidene uren bezet heeft gehouden. Volgens getuigen zou Guevara eind februari of begin maart Bolivia binnengeslopen zijn en had hij daar geleefd onder de schuilnamen „Ramon" en „Fernan do". In kampen van de guerrilla strijders by Nancahuzu werden foto's van hem genomen door een Argen tijnse vrouw, Tania genaamd, die ook is gesneuveld. De Russische minister van Finan- zelfde peil gebleven. Vijfentachtig ciën Garboezow heeft gisteren in de miljoen vierkante meter kwam aan Opperste Sowjet een styging van de nieuwe woonruimte gereed. Het doel Russische defensieuitgaven met 15 i dit jaar is 93.4 miljoen vierkante me- procent aangekondigd. De stijging ter. 14.500 miljoen roebel (58 miljard Het V.N.-verdrag, waarbij alle militaire activiteit in de ruimte wordt verboden, is gisteren van kracht geworden. Dit geschiedde door het deponeren van de ratificatie-oor konden door vijf regeringen, waar onder de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland als landen die op 27 januari j.l. te Londen het verdrag als eerste hadden ondertekend. Het van kracht worden werd gememoreerd in plechtigheden in Moskou, Washing ton en in de Britse hoofdstad. Op de bijeenkomst, in het Witte Huis noemde president Johnson het van kracht worden van het verdrag een hoopvol teken, dat oorlog en haat niet onvermijdelijk zijn. Na hulde te hebben gebracht aan de Sowje-Unie voor het feit dat rij t:en jaar geleden de eerste Spoet nik in de ruimte bracht, pleitte het Amerikaanse staiatriioofd opnteuw voor samenwerking met de Russen by het ruim te-onderzoek. Gluurder viel in mestkuil (Van onze Zwolse correspondent In het anders zo rustige dorpje Zuidveen, onder de rook van Steenwijk, is een soort volksge richt gehouden. Het gold een ge huwde man, die er een gewoonte van maakte 's avonds mensen te begluren, die zich klaarmaakten voor de nacht. De buurtbewoners ivas dit een doorn in het oog. Men besloot de gluurder in de val te lokken. Dat werd dan een kwa lijk riekende val, bestaande uit een kuip met mestdie in een gat in een voetpad werd geplaatst. Dit pad bevond zich dicht bij een van de huizen, die de man regel matig „bezocht". Om niet het ri sico te lopen dat kinderen in de kuil terecht zouden komen werd het gat overdag toegedekt met een luik. 's Avonds werd dit luik verwisseld door een lap gele stof. Na enkele avonden vergeefs te hebben gepost had men eindelijk succes. De betrokken persoon kwam in kruipende houding naar de bewuste woning toe. Toen de gluurder zich voor de deur opstel de om via het raampje naar een vrouw te kunnen kijken, die in nachtgewaad naar boven ging kreeg hij een emmer water over zich heen gegoten. Hij moest toen wel het hazenpad kiezen. Dat pad voerde naar de kuil met de stin kende massa. Het kon niet mis sen. Toen de man in de kuil plompte werd de scène in het vol le licht van een schijnwerper ge zet. De man kroop als een rat zo vlug uit de kuil en vluchtte. Pas uren later kwam hij weer te rug. Achter zijn woning heeft_hij zijn kleren uitgedaan. Zijn vrouw zal wel onraad hebben geroken. gulden) tot 16.700 miljoen roebel (66,8 miljard gulden) was noodzake lijk in verband met de internationale spanningen en de noodzaak andere landen grotere militaire steun te ge ven, aldus Garboezow. Hij gaf geen bijzonderheden. De Sowjet-Unie verstrekt aanzien lijke hulp aan Noord-Vietnam, die dit jaar op 3,6 miljard gulden is ge schat en wellicht volgend jaar zal sty'gen. Ook de Russische uitrusting voor de Arabische legers na de oor log in juni was kostbaar. Deskundigen konden uit de door de minister verstrekte cijfers niet direct opmaken of de verborgen helft van de defensie ook met vijftien procent zal stijgen. Volgens Westerse analy tici zouden deze best sterk gedaald kunnen zijn. De stijging van de de fensieuitgaven zou dan voornamelyk met politieke -oogmerken gepubliceerd zijn. Het defensiebudget beslaat 13,6 procent van alle voor het komend jaar vastgestelde uitgaven in to taal 123,8 miljard roebel (ruim 495 miljard gulden). Daarmee is het al tijd nog slechts ongeveer een kwart van het Amerikaanse dit jaar, dat 70 miljard dollar (2500 miljard gul den) omvat, ofwel 53,1 procent van de totale begroting. Engeland besteedt 19,9 procent (ruim 22 miljard gulden) aan militaire uitgaven, frankrijk 20 procent (17,3 miljard gulden). De Russen hebben voor het gebied van de wetenschap 10,8 procent meer uitgetrokken dan dit jaar. Men ver moedt dat onder deze categorie naast o.a. het ruimtevaartprogramma nog wat "verborgen" militaire projecten vallen. De begroting vertoont een tekort Kort na elkaar hebben zich 9 van een half miljard roebel. De uit- g gisteravond tussen zeven uur en 5 "°"an rna¥ w«i_ - half acht op Rijksweg 4A onder 2 In Wuppertal proces tegen 14 oorlogsmisdadigers In Wuppertal is gisteren een pro- i malige leden van een Duits politie- I bataljon, die in juni 1941 in Bia- i lystok ten minste 800 Joden in een I synagoge zouden hebben gedreven en daarna het gebouw in brand hebben gestoken. Ook zouden zij handgra naten in de brandende synagoge Egypte ontkent Jodenvervolging Egypte heeft de beschuldiging van de Israëlische opperrabbijn Unter- man, dat Joden in Arabische lan den aan terreur worden onderwor pen, officieel van de hand gewezen. De Egyptische regering beschouwt de uitlatingen van de rabbijn van zondag jl. als „slechts een nieuwe poging van Israëlische zijde om de openbare mening af te leiden van de massamoorden en barbaarse gru weldaden, die de Arabieren in be zette gebieden van de Israëliërs te verduren hebben". Volgens leiders van de Joodse ge meenschap in Marokko hebben meer dan 10.000 Joden het land verlaten sinds de Israëlisch-Arabische oorlog in juni. Hun vertrek is het gevolg van een onofficiële zoycot van de Marokkaanse „Zionisten", uitgaande van de oppositiepartij „Istiqlal". De Joodse leiders venvachten dat voor j het eind van het jaar 30.000 van de j in totaal 50.000 Joden het land ver laten zullen hebben. Het Marok- kaanse ministerie van Voorlichting heeft de boycot „misdadig" genoemd, j Voorzitter 3 October-Vereeniging tijdens het feest van victorie: Zoon van Oscar Wilde overleden Vyvyan Holland, een bekende schrij ver en de enige nog levende zoon van Oscar Wilde, is in Londen op 80-jari ge leeftijd overleden. Na veroorde ling van Wilde wegens homo-sexuele praktjjken in 1895, heeft hy zyn va der niet meer gezien maar hij is hem steeds genegen gebleven. Wilde werd tot 2 jaar veroordeeld. Daarna werden Vyvyan en zijn oude re broer Cyril haastig uit het land gebracht om te ontsnappen aan het schandaal en hun naam werd ver anderd in Holland, een familienaam van moeders kant. De moeder, gebo ren Constance Mary Lloyd, is een jaar na de vrijlating van Wilde in 1897 overleden. Wilde zelf stierf in 1900. Cyril, de broer van Vyvyan, sneuvelde in de eerste wereldoorlog. Voor de eerste wereldoorlog was begin^n (^"veaïielTvóor- I Holland in de advocatuur en maakte zich hierin zeer verdienstelijk. Hij schreef boeken over de meeste ver schillende gespecialiseerde onderwer pen, werd literair bekend door zijn schitterende vertalingen uit het Frans en werd als een van de beste wijnkenners ter wereld beschouwd. hebben gegooid. Zes Joden die naar was getrouwd en had een zoon. buiten wisten te komen, werden doodgeschoten. gaven stijgen met 9 procent. Vol gens vice-premier Baibakow, het hoofd van het economische planbu reau zal de Sow jeteconomie een ge zonde groei blyven vertonen. Over het algemeen zullen de doelen voor 1967 worden gehaald en de levens standaard zal stijgen. Hij deelde mee, dat het Russische nationale inkomen in 1966-'67 gemiddeld met 7,2 procent en het gemiddelde maandloon in de steden met 3,5 procent is gestegen. Voor 1968 wordt een stijging van 6 procent toegezegd. De agrarische pro- duktie is volgens Baibakow op het- 2 Leiden twee 9 voorgedaan. Concert „Kunstkring voor Allen" Het eerste concert ln de serie van de „Kunstkring voor Allen" vindt dinsdag as. plaats in de Stadsge hoorzaal. Het Ned. Blazersensemble brengt oJ.v. Edo de Waard ten ge hore: Serenade no. 12 ln Es gr. t. K. V. 388 v. Mozart, Chansons et danses op. 50 van Vincent d'Indy, de Suite voor 11 blaasinstrumenten op. 37 van Luctor Ponse en de Serenade in d kl. getuigen uit Duitsland en andere I t. op. 44 van Dvorak voor 10 blazers, landen worden gelhoord. cello en contrabas. Ook is de verdachten ten laste ge legd, dat zij in het Russische dorp Doriangka in de huizen van een dertigtal Joden wapens hadden ver stopt om zich een motief te ver schaffen voor het uitmoorden van de bewoners. Een der hoofdverdachten, de 72- jarige Hans Behrens, viel kort na de opening van het proces flauw. Hij zad verder apart terechtstaan. In het grote proces, dat ongeveer vier maanden zal duren, zullen ruim kettingbotsingen ADVERTENTIE "jjjoensdag 11 oktober 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 08 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 48 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 25' 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 583 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 379 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9387 5000 is gevallen op het nummer 064457 5000 is gevallen op het nummer 099843 5000 is gevallen op het nummer 028890 5000 is gevallen op het nummer 078788 5000 is gevallen op het nummer 036459 prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer 097411 - prijs van f 20.000 is gevallen op het nummer 037971 e prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer 079566 prijs van f 50.000 is gevallen op het nummer 037865* |e prijs van f 100.000 is gevallen op het nummer 030099 I 'et wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. - Bij de eerste botsing waren drie 9 9 personenauto's betrokken, bij J het tweede ongeluk zes perso- 9 S nenauto's en één trekker met 2 oplegger. De zes personenauto's, a J die in de richting Amsterdam in 2 9 een file stonden, werden in el- kaar gedrukt door de trekker, 9 9 waarvan de chauffeur niet tydig 2 kon stoppen. De cabine van deze 9 2 trekker werd geheel in elkaar 9 gedrukt, de zes personenwagens 2 kregen aanzienlijke schade. Eén 9 van de autobestuurders liep bij 2 deze kettingbotsing licht letsel 9 op. 2 De kettingbotsing, waarby drie i personenauto's betrokken waren, J heeft eveneens een (licht) ge- 2 wonde geëist. Ook in dit geval 9 was er aanzienlijke materiële 2 schade. De foto geeft een beeld 9 van de ravage. Onder voorzitterschap van de Paus heeft de synode der r.k. bisschoppen gisteren het debat over de geloofsleer beëindigd met herhaalde aansporingen tot het onderdrukken van onver antwoordelijke theologie. De Paus Is aanwezig geweest tij-dig ongeautoriseerde denkbeelden dens 'het laatste uur van de discus- I publiceert of rechtstreeks het gezag sie van de synode over de gevaren van de kerk ten aanzien van een voor het geloof. zaak van de geloofsleer aanvecht. Vele van de 16 bisschoppen, die j Sinds het begin van de synode het woord hebben gevoerd, betoog- j hebben de bisschoppen twee van de den nadrukkelijk, dat theologen de vijf agendapunten behandeld. Het geloofsleer vryehjk moeten mogen I kanonnieke recht en de geloofs- bestuderen. maar zij verklaarden j leer. De agenda vermeldt nog se- eveneens. dat het kerkelijk gezag en I minaries, gemengde huwelyken en de plaatselijke zieleherdiers iedere liturgie. De seminaries komen van- theoloog moeten wraken die voortij- daag aan de arde. Even belangrijk als het feest van 3 oktober voor Lei den is de herdenking van Alkmaars Ontzet voor de Kaasstad. Tijdens de gister middag gehouden jaarlijkse plechtigheid bij het Victorie beeld in Alkmaar heeft de voorzitter van de Leidse 3 October Vereeniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. ook voor Leidenaars een interes sante rede gehouden, waarin hij onder meer de historische verbondenheid van de Sleu telstad met Alkmaar onder streepte. „Zonder de voorafgaande vic torie van Alkmaar zou naar al le waarschijnlijkheid Leiden het tegen de Spanjaarden ook niet hebben gehouden," zei hy. „Er bestaat tussen Alkmaar en Lei den een parallel. Beide steden zyn uiteindelijk ontzet met be hulp van het* ons Hollanders, zo vertrouwde water, dat juist de Spanjaarden zo veel vrees in boezemde. Immers, toen Alk maar was ingesloten, wist de timmerman Pieter van der Mey niettemin onopgemerkt de stad uit te komen en Sonoy, de gou verneur van de prins in Enk- huizen te bereiken, het verzoek over te brengen om de sluizen te openen en de dyken te door steken, als zynde het enige be houd van de stad." De Spanjaarden wisten, ook op grond van hun door de Wa terlanders verstrekte gegevens, dat ook al kwam het niet tot een dijkbreuk, de najaarsregens, die reeds begonnen te vallen, het terrein der belegering doornat zouden maken en de weiden in plassen herscheppen en dat zou „in geheel Waterland, een naam, die een land van water betekent, het geval zijn". „Inderdaad kwam het water na enige dagen regen ln de Spaanse loopgraven reeds tot de knieën. Ook bij Lelden bracht het water uitkomst, zij het dan dat de vijand niet enkel door dat water wegtrok, zoals bij Alkmaar was geschied, doch wel kon daardoor de Geuzen- vloot de stad over land berei ken en de vijand verjagen." Op 30 Juli 1574, nadat het beleg reeds meer dan twee maanden had geduurd, werd n.l. op aandringen van de prins de resolutie genomen, „dat men de landen van Rijnland, Delfland en Schieland en alle aanpalende landen door het openen der sluizen en het doorgraven van alle dijken en kaden zou doen inunderen". „Wij weten echter," aldus de heer De Ruyter de Wildt, „hoe tergend langzaam het water rees, zodat de vloot van Boisot aanvankelijk slechts gebruik kon maken van reeds bestaande vaarten en sloten, daar ieder weg en vooral de zgn. landscheiding tussen het hoger gelegen Rijnland en het lager gelegen Delfland en Schieland, een obstakel vormde, dat boven dien door de Spanjaarden ge makkelijk verdedigd kon wor den, ook al stond er een duim of wat water op. De vijand dacht er echter anders over en ontruimde b.v." zonder dringende noodzaak en alleen uit angst voor het water, verschillende belangrijke stellingen, zoals op 21 september 1574 die te Zoeter- woude. Een voor hen onvergeef lijke misslag, die tot gevolg had dat de Geuzen vloot, toen de wind bovendien eindelijk uit de goede hoek ging waaien en het water verder steeg, Leiden on gehinderd kon bereiken, nadat de Spanjaarden ook de laatste schansen rondom de stad had den ontruimd". De heer De Ruyter de Wildt legde er de nadruk op, dat Alk maar door het oog van de naald is gekropen. Zo schreef Alva aan zijn koning, dat hy voornemens was in Alkmaar geen mens in leven te laten, maar alles over de kling te jagen, nu hij geen vruchten gezien had van het voorbeeld van zijn, zachtzinnig heid jegens de burgers, van Haarlem. Alkmaar zou dus, ware 't ingenomen, hetzelfde lot heb ben ondergaan als Zutphen en Na arden. Had Alkmaar 800 soldaten on der bevel van Kabeljau, Dirck Duyvel en Willem van Sonnen- berg, in de stad, naast de 1200 burgers en een aantal landlie den, Leiden had by het tweede beleg in het geheel geen bezet ting. De 90 vrijwilligers en het handjevol poorters, die soldy trokken, kan men die naam niet geven. „Er is echter nog een tweede belangrijk verschil tussen de beide steden. Anders dan bij Haarlem en Alkmaar is Leiden niet belegerd in de eigenlijke zin van het woord, doch alleen in gesloten en uitgehongerd. Ook dit was opzet bij de Spanjaar den," aldus de heer De Ruyter de Wildt. „Belegeren geschiedde in die dagen volgens vaste regelen. In de commentaren van de Spaanse schrijver De Mendo- ca kunnen wij lezen, hoe die belegering van Alkmaar heeft plaatsgevondende Spaanse veldheer Fadrique koos eerst de plaats, waar hij de stad wilde beschieten en stormlo pen. Daarheen werden de loopgraven gericht en vervol gens het zware geschut ge plaatst. Eerst toen kon men de beschieting beginnen en tenslotte, na aldus een bres te hebben geschoten, met de stormloop een aanvang maken. Dit alles kostte ae Spanjaard veel tijd. Op 21 au gustus 1573 was de vijand voor de stad gekomen en pas vier weken later, op 18 september, vond de stormloop plaats. Noi- carmes, een der Spaanse be velhebbers, beklaagde zich in een zijner bewaard gebleven brieven over dit trage verloop, met name dat het volgens hem 12, ja zelfs 14 dagen had geduurd vóór het zware ge schut was gearriveerd en nog eens 15 dagen vóórdat de loop graven gereed waren, het ge schut geplaatst en met de be schieting kon worden begon nen." „Gezien de ervaring bjj Haar lem en Alkmaar konden de Spanjaarden van een bestor ming van nog sterker omwalde steden zoals Leiden, nog minder verwachten en op 23 oktober 1573, dus kort na Alkmaars vic torie, schreef Alva dan ook aan de koning, dat juist omdat men van het bestormen der Holland se steden zo weinig verwaphten kon, na de aftocht voor Alkmaar een andere wijze van oorlogvoe ren was overgenomen, met name insluiting en uithongering, waarbij hij van dit nieuwe stel sel veel goeds hoopte. Als Alkmaar zou zijn ingeno men, dan zou Alva niet van krijgstaktiek zjjn veranderd en ook Leiden hebben belegerd, be schoten en bestormd in plaat* van af te wachten totdat de be volking, door de honger gedre ven, zich zou overgeven, dus doende de prins de tijd geven de de nodige maatregelen te ne men om de stad te ontzetten. Dan zou het gebrek aan iedere bezetting wel eens fataal ge weest kunnen zijn. Zonder Alkmaar's victorie dus waarschijnlijk ook geen Leidse zegepraal. Dooh evenzeer geldt: zonder die zegepraal zou het heldhaftig verzet van Alkmaar tevergeefs zijn geweest", aldus de heer De Ruyter de Wildt. „Zo herdenken en vieren wij leder jaar deze beide belangrij ke gebeurtenissen: het ontzet van Alkmaar in 1573 en dat van Leiden in 1574. Wy zijn dit verschuldigd Je gens de nagedachtenis aan de dappere burgers dier steden, die hun goed en hun bloed hebben opgeofferd ter wille van de vrij heid. WiJ zyn dit verschuldigd Je gens het gehele Nederlandse Volk en jegens het Huis van Oranje. Het is de Vader des Va derlands. prins Willem van Oranje geweest, die alles heeft opgeofferd, zyn gehele vermo gen en tenslotte zyn leven, om dit grote doel te bereiken". De heer De Ruyter de Wildt besloot zyn rede met een citaat uit een brief van de Prins van Oranje aan het belegerde Lei den: „Souden oock ghedincken soo sy haer anders dan naer behoore quooten dat niet alleenlyck heur stadt Leyde dan oock tgeheele landt op dien voet soude verloo- ren moghen gaen twelck hun en heure naecomelinghen een eewi- ghe schande en verwyt soude syn. Souden hun daerenthegen den viant resolveren en opninia- tieren ten uitersten waerdoor sy niet heur selven dan het ghe- heele landt souden behouden en eenen eewighen name en repu tatie becomen". Straks studeren? Het jaarlijkse boekje „Na het eindexamen?studeren?" van het Ministerie van Onderwys en We tenschappen zal verdwynen. De stu dievoorlichting is te bcschouwwen als een proces, waarby informatie dient te worden gegeven, die zich uit strekt van het algemene beeld tot het bijzondere. Ook moet de voor lichting beginnen voor de leerling van een school voor v.h.m.o. in de eindexamenklas komt. Daarom komt er het maandblad .straks studeren", dat leerlingen van v.h.m.o.-scholen ontvangen van januari in het voor laatste jaar tot eind december in de examenklas. Deze voorlichting-nieuwe-styi maakt het ook mogelyk dat de schooldeca nen zo goed mogelyk gesteund worden by de begeleiding van de leerlingen op weg naar een zo ver antwoord mogelyke keuze. Dit jaar zal voor de zeventiende en laatste keer het boekje „Na het eindexa men? studeren?" verschynen. In januari as. wordt begonnen met „Straks studeren?"

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13