Bent u een vrouw die gedwee met de mode meeloopt. Of? Hochliuts „Die Soldaten" had gemengde ontvangst mannen LAURENS zekerheid Volop werk groeiend bedrijf Of bepaalt u toevallig zelf hoeveel cm. boven de knie (of er onder) en welke kleur deze herfst de uwe is. In dat geval nodigen we u graag uit onze laatste kollektie Elvi japonnen (ontworpen met het oog op de vrouw van 35) aan uw eigen opvatting te toetsen bij Lampe Modehuis. Méér variatie in gloednieuwe mode LAdverteert in het Leidsch Dagblad CORN. DE HAAN - POFFERTJESKRAAM t/m zaterdag 14 oktober a.s. Stationsplein - Leiden m m fm R IpiNSDAG 10 OKTOBER 1067 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 met Lurex. Div. kleuren. 40 t/m 48 Qyfl Elvi japon. Jacquard. Diverse kleuren. QA Elvi pakje. Zuiver scheerwol met MO 42 t/m 48 09a Idl borduurwerk. Div. kl. 42 t/m 48 Gespreide betaling mogelijk via Lampe-kredietservice. Attentie. Bovendien is een vertegenwoordiger van onze personeelsafdeling a.s. woensdagavond van half- acht tot half-tien aanwezig in Café „Bellevue", Steen straat 59, Leiden. Let op: een eigen busje brengt U dagelijks heen en weer naar ons bedrijf. Sigarettenfabriek Satumusstraat 40 - Den Haag Rolf Hochhuts nieuwe toneelstuk „Die Soldaten" is gister avond in West-Berlijn in wereldpremière gegaan, na reeds enige tijd het meestbesproken stuk van het seizoen te zijn geweest. „Die Soldaten", waarin o.a. Churchills rol in het bevel tot bombarderen van de Duitse steden tijdens de tweede wereld oorlog aan de orke komt en diens verantwoordelijkheid voor de dood van de „vrije" Poolse generaal Sikroski wordt gesugge reerd, mag in Engeland niet in het openbaar opgevoerd worden. vat, zei Hochhuth „als de Engelsen het hebben gelezen en het hebben gezien zullen ze dat volgens mij niet meer geloven. Sir Laurence Olivier heeft het stuk aangenomen. Dat wijst er op dat het geen laster be vat.". Hochhuth kreeg tijdens de pers conferentie minstens evenveel aan vallen te verduren op zijn nieuwe stuk als vragen. Een paar keer sprong hij geïrriteerd op en zei dat mensen hem dingen in de mond leg den, die hij niet bedoelde. Hij noemde Churchill de kleurrijk ste figuur van zijn tijd en zei hoe wel zelf geen historcus als dra maturg de geschiedenis niet te kun nen negeren. Het hoofdthema van het stuk Is het betoog dat het bombarderen van burgerdoelen „moord" is. HU zei echter dat de motleven van Chur chill, evenals In het geval Sikorski, gezien moeten worden in het licht van die tijd. De regisseur van het stuk, de 72- jarlge Hans Schweikart, vertelde dat het stuk ongeveer drie uur duurt. De oorspronkelijke tekst zou uur in beslag hebben genomen. Op de vraag wat Hochhuth zou schrijven na zijn stukken over de Paus en Churchill antwoordde hij: „een komedie". Een scène uit ,JDie Soldaten V.l.n.r. chef staf Lord Alanbroo- ke (Werner Hassenland)Chur chill (O. E. Hasse)Lord Cherwell (Albert Lieven), officier van de Royal Naval Service, Helen (Ma ria Eme). Na afloop van het stuk ivas er groot applaus voor de spelers van het Berlijnse Volkstheater. De reacties van het publiek voor de au teur waren verdeeld. Ook de meningen van toneelcritici en de in groten getale opgekomen Engelse journalisten varieerden van enthousiasme tot heftige kri tiek. Zo noemde Kenneth Tynan, artistiek leider van het Britse Natio nale Theater, het stuk „buitengewoon vervelend". Volgens Tynan zal echter wel dit seizoen een privé-opvoering van „Die Soldaten" in Engeland plaatsvinden. Rolf Hochhuth heeft tijdens een stormachtige persconferentie gezegd te hebben geprobeerd het karakter van Churchill in zijn nieuwe stuk „Die Soldaten", dat door verschil lende mensen lasterlijk wordt ge noemd. niet aan te tasten. Hochhuth weigerde een recht streeks antwoord te geven op de vraag of hij dacht dat Sir Winston tijdens de oorlog opdracht had ge geven de Poolse verbannen leider generaal Wlawyslaw Sikorski om het leven te brengen. Hochhuth zei zioh wel te kunnen voorstellen dat de eerste minister een dergelijk bevel had gegeven. Churchill werd volgens Hochhuth De bekende Duitse acteur O. E. Hasse, die de rol van Churchill vertolkt in Rolf Hochhuth's om streden stuk Die Soldaten", met de acteur Peter Luhr als bisschop van Chicester. geconfronteerd met het feit dat een oorlog tegen iemand ails Hitler niet gewonnen kan worden door het toe passen van een wettelijke code. Sikorski stierf bij een vliegtuig ongeluk bij Gibraltar in 1943. Hoch huth voert hem ten tonele als iemand die tussen Churchill en Sta lin moeilijkheden veroorzaakt die de betrekkingen Moskou - Lond en dreig den te verstoren. Op een vraag antwoordde Hoch huth dat het stuk in Engeland werd verboden omdat het de veronderstel ling bevat dat de Engelse geheime dienst verantwoordelijk was voor de dood van Sikorski. Hij zei dit deel van het stuk na het Engelse verbod niet te hebben veranderd en dat ook niet te zullen doen om het in Engeland opgevoerd te kunnen krijgen. Gevraagd over de indruk die men In Engeland heeft dat het stuk een persoonlijke aanval op Churchill be- geeft U voldoening en (ook Uw gezin) De vraag naar onze merken zoals Caballero, Golden Fiction en Chesterfield blijft groeien. Ons machinepark, dat dage lijks miljoenen sigaretten produktieklaar moet maken, pro duceren en inpakken, heeft de bekwame handen nodig van die bij voorkeur ervaring hebben met machines. Het aanvangsloon bedraagt bruto 139,- per week vanaf 23 jaar, dat bij gebleken geschiktheid kan worden ver hoogd. Voor jongeren geldt een aangepaste loonregeling. Bovendien: gratis sigaretten, bedrijfskleding, koffie, melk en frisdranken. Onze personeelsafdeling zal U gaarne nadere informaties verstrekken, dagelijks tussen 10 en 4 uur. Bus 20 (Binck- horst) brengt U vanaf de Turfmarkt via Holl. Spoor bij oös bedrijf. Is nog geopend B. Onze poffertjeskraam wordt uitsluitend geplaatst in septem- r/oktober. in de prettige sfeer van een

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9