LEIDSCH DAGBLAD LOOR WERKLOOSHEID 400 MILJOEN EXTRA Klanten voor meer dan een miljoen opgelicht briljanten JAMIN Oppositieleider DenUyl eis in Controverse tussen Indonesië en China „Maak liberalisatie an huren ongedaan" Guevara zou zijn gedood euwo "pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 OKTOBER 1967 No. 31402 ecteur: E. A. E. van Dlshoeck ifdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling:», losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) l, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 OPSCHORTING BETREKKINGEN Indonesië heeft het voornemen te kennen gegeven de diplo matieke betrekkingen met China op te schorten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat Indo nesië de Chinese regering verzocht heeft, het volledige Indone sische personeel in Peking onmiddellijk het land te laten ver laten. Als dit gebeurt is, zal Indonesië de Chinese staf in Dja karta laten vertrekken. (Van onze parlementaire redactie) socialistische fractieleider, drs. J. M. de Uyl, heeft vanmiddag als eerste spreker bij de alge- ne politieke beschouwingen in de Tweede Kamer vier eisen op de regeringstafel gedepo- rd. Er moet 400 miljoen gulden meer voor de werkloosheid worden uitgetrokken dan de rege ring zich voorstelt. Daarvan zal 100 miljoen moeten worden besteed aan de bouw van 10.000 woningwetwoningen extra en 300 miljoen voor de bestrijding van de werkloosheid, speciaal in het noorden, oosten en zuiden van het land. Door die maatregelen en het effect van de maatregelen, die al genomen zyn, moet het mogelijk zijn, volgens de heer Den Uyl, de werkloosheid, die door de regering wordt gesch at op 90.000 man, terug te brengen tot 70.000. De heer Den Uyl wil deze eis met een motie kracht bij zetten. londerd miljoen extra voor ontwikkelingshulp. Het totale jedrag zou daarmee op 625 miljoen gulden komen. Alleen ;en dergelijke maatregel maakt het volgens de heer Den Uyl nogelijk ooit 2 pet. van het nationale inkomen aan ontwik kelingshulp te besteden, zoals de P.v.d.A. nastreeft. Het per centage in de begroting voor 1968 bedraagt 0,76. Ook bij dit punt zwaaide de socialist met een motie. Geen verdere vrijmaking van de huren en het ongedaan ma ken van de huurliberalisatie, waar het blijkt dat de huren pvorden opgedreven. „Wij verwachten in veel gemeenten *een harmonisatie van de huren, maar een opdrijven van het luurpeil," aldus drs. Den Uyl. Sen hogere rijksbijdrage in de financiering van de wet iware geneeskundige risico's dan de regering voorstelt. De focialisten verwachten een aanzienlijke lastenverzwaring poor de lagere inkomensgroepen als de AWZ onveranderd fvordt ingevoerd. weinig wordt gedaan aan krotoprui ming". De heer Den Uyl had vooral kri- 7jveer 90 pet. van het totale par- tiek op het bouwprogramma, dat ■fere vermogen is in handen van de mogelijkheid openlaat 10.000 wo- van de gezinnen. Daarom ningwetwoningen minder te bouwen dan vorig jaar. De heer Den Uyl vroeg tenslotte compenserende maatregelen voor de prijsverhogende gevolgen van de in voering van het B.T.W.-stelsel voor de omzetbelasting. „Minimumlij ders" Igens de socialistische fractie- r is de ongelijkheid van vermo- nog altijd onverminderd groot, iveer 90 pet. van het totale par- vermogen is in handen van van de gezinnen. Daarom j hij verhoging van de succes- khten en bevordering van de bgensspreiding door de werkne- via winstdeling een redelijk pel in de investeringen te ver- Hen. Den Uyl noemde de regerings- Jtjkf van premier De Jong een over- :abinet met een overgangsbe- t inder perspectief. „Achtergrond Sïhfcing verschillen van het radi- - "beleid, dat wij nodig vinden" Andere weg het Vietnam-beleid van mi- ie Luns zei de socialistische frac- olMer, dat het kabinet een duide- O.lmdere weg volgt dan de kamer' eeUerheid heeft gevraagd. In de ™*van mr. Luns in de V.N. heeft doorgeklonken van enige kri- in de regering op het Ameri- beleid. „Dat acht ik geen situatie", aldus drs. Den [et kabinet dient tot uitvoering motie-Schuyt of anders tot ut te worden gedwongen. Ge- jj01 dat niet dan wekken de par- n t die de motie wilden aannemen, [er |ge twijfel aan de ernst van hun .veri standpunt". Krotopruiming was de socialist niet aan ide van zijn verlanglijst. Hij de manier, waarop de rege- verwachte werkloosheidscij- nadert, verontrustend. „Men jt zich af", zo zei hy, „of het no- t er duizenden bouwvakkers op straat lopen, terwyi er nood heerst en er maar Weerbericht bewolking KNMI verwacht van heden- iorgenavond: veel bewolking ier en daar tydeiyk mist en iltjk enige regen; in hoofdzaak behoorden van de grote rivieren. zwakke tot matige i 83lyke wind, in het noorden van bnd tijdelijk zwak veranderiyk. i matige en in de kustgebieden mjachtig toenemende wind. Over Ügemeen weinig verandering in I iieratuur. [jf (Opgemaakt om 11.40 uur) jnü 11 OKTOBER 1967 flej'op: 06.56; onder: 17.57. nfoï op: 1609onder: 23.38. neater In Katwyk: 9.01 en 21.40. ie t^ater: 4.26 en 16.54. ran) nummer bestaat alt IS pagina's Drs. Den Uyl vroeg om een hoger uitkeringspercentage voor de trek kers van werkloosheidsuitkeringen, die hy betitelde als „minimumiy- ders". Hy hekelde de regering, dat zy geen enkel perspectief heeft ge opend ter verbetering van de finan- 'ciële positie van de kleine zelfstandi gen en de bejaarden. Ook op het punt van maatschappelyke struc tuurhervorming laat het kabinet vol gens drs. Den Uyl de gemeenschap volledig in de kou staan. De heer Den Uyl was de eerste van de opposanten, die vanmiddag het woord zouden voeren. De frac tievoorzitters van de regeringspar- tüen komen vanavond aan bod met nis laatste mi-. Biesheuvel (AR), die zoals bekend de regering gebrek aan visie heeft verweten. In Den Haag wordt niet verwacht, dat de debatten verrassingen zullen opleveren. Zowel oppositie als regeringspartijen zullen vooral kritiek hebben op de werkloosheids- politiek van het kabinet. Het over legorgaan van de drie vakcentralen heeft in telegrammen aan de frac ties aangedrongen op krachtige be strijding van de werkloosheid. Maar het kabinet zal de meeste kritiek zonder veel risico's naast zich kun nen neerleggen, omdat de regerings- partyen zich geen enkele dreige ment kunnen veroorloven. Een ka binetscrisis durft een Jaar na de nacht van Schmelzer haast nie mand op het Binnenhof aan. Ambitieloos De tweede spreker was PSP-leider Liankhorst. De troonrede is een am bitieloos stuk. Het maakt een moe deloze indruk", zo vatte hij zijn in druk samen. „Ons lijkt het alsof het stuk de lezer op mooie gedachten probeert te brengen, maar wat ont breekt is de vindingrijkheid en on- emingsgeest". Als voorbeeld hiervan noemde hy de regeringspo- litiek inzake de kwestie Vietnam en de ontwikkelingshulp. „De noodza kelijke hulp, die wü nu niet geven, zal ons straks als onbetaalde reke ning worden gepresenteerd". In het financieel-economische be leid van de regering bleek hy geen enkel vertrouwen te hebben. De re gering aanvaardt voor 1968 het werk loosheidsniveau van 1967. Er worden onvoldoende maatregelen genomen ten gunste van de werkloosheidsge- bieden. In de sector van de loonpo litiek biyven de werknemers achter by de produktiviteitsontwikkeling. 95 Heilige koe" Een variatie op de strand- ezeltjes: een two-seater kameel op strand van Majorca. De financiële specialist van de PSP, drs. Wiebenga, de derde spre ker in het debat, richtte zyn betoog vooral tegen de hantering van het begrotingstekort en tegen de dicta tuur van de zyistra-norm, „de heilige koe van ons financieel beleid". „De handhaving van de Zylstra- norm bindt ons praktisch onvoor- waardeiyk aan een ongewyzigde ver houding tussen de particuliere en de collectieve bestedingen. De logica zou ons echter moeten leren, dat de Zyistra-norm een aftands en in toe nemende mate schadelyk beestje is. Niet het budget moet de aard van het beleid bepalen maar het beleid moet de aard van het budget be palen". De socialistische fractieleider drs. Den Uyl legde vanmiddag vele wensen op de regeringstafel. Hij wil o.a. 400 miljoen gulden meer uittrekken voor de bestrij ding van de werkloosheid. GOUDEN MEDAILLE VOOR AMERIKAANSE ASTRONAUT LOVELL De Amerikaanse astronaut James A. Lovell jr., die het vorig jaar ge zagvoerder was van de Gemini-XII, heeft de gouden medaille van de In ternationale federatie voor de ruim tevaart ontvangen. Lovell, die zon dag fin Athene arriveerde om de con ferentie van de Federatie by te wo nen. is de eerste Amerikaan die de medaille ontvangt. In de afgelopen drie jaar is de gouden medaille aan Sowjetrussische kosmonauten toege kend. Op het congres is van de com munistische landen alleen Roemenië vertegenwoordigd. De afwezigheid van de anderen wordt gezien als een protest tegen het griekse militaire bewind. De betrekkingen zyn nog niet of' ficieel verbroken. Minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik staat onder zware druk om hier toe over te gaan, maar hy schynt er gekant tegen te zyn. In de krachtig gestelde Indone sische verklaring werd gezegd dat Ernesto („Che") Guevara, de mi litante Cubaanse guerrillaleider, zou zondag bij gevechten tussen Boli viaanse regeringstroepen en guer rillastrijders zijn gedood. Het lichaam van Guevara zou per heli kopter naar La Paz worden ver- De stafchef van het Boliviaanse leger verklaarde gisteravond in La Paz dat het stoffelyk overschot van Guevara in handen is van het Boli viaanse leger. Tegehjkertyd werd er in La Paz echter op gewezen, dat de berichten over de dood van Gue vara door het Boliviaanse opperbe vel nog niet zyn bevestigd. De gevechten tussen de guerrilla- stryders en de regeringstroepen zou den hebben plaatsgevonden by Val- legrande in zuidoost-Bolivië. Aan de zyde van de guerrillastryders zou den zes slachtoffers zyn gevallen, waaronder Guevara. De operaties in het gebied worden voortgezet. Radio-Havanna heeft gisteravond in zyn uitzending voor Latyns-Ame- rika melding gemaakt van het be richt uit La Paz, dat Guevara ver- moedeiyk gedood ls in een gevecht tussen guerrillas en Boliviaanse re geringstroepen. Op het bericht werd geen com mentaar geleverd. De astmatische en tengere Gue vara werd op 14 juni 1928 te Rosa- rio In Argentinië geboren als oudste zoon van een architect. Na in 1953 als arts afgestudeerd te zyn, ver liet Guevara Argentinië en sloot zich aan by de revolutionaire beweging in Latyns-Amerika en speelde een belangryke rol in de militaire strijd, die in 1959 leidde tot de vestiging van Fidel Castro's bewind op Cuba. Na eerst in Cuba directeur van de nationale bank te zyn geweest, werd hy in 1961 minister van Industrie. Nadat reeds vyf maanden over zyn verbiyfplaats gespeculeerd was, onthulde de Cubaanse pers in augus tus 1965, dat Guevara niet langer minister was en dat Arturo Guz man zyn post had overgenomen. Vele geruchten over Guevara's nieu we activiteiten deden de ronde, tot dat Castro op 16 april 1967 verklaar de dat de guerilla's in Latyns-Ame- rika zouden toenemen en dat de wereld spoedig meer van zyn vroe gere luitenant zou horen. Op de in Havanna gehouden soli- dariteitsconferentie van Latyns- amerikaanse revolutionaire krach ten werd Guevara tot erevoorzitter gekozen, maar hyzelf was niet aan wezig. Doodzieke effectenmakelaar kan niet worden verhoord (Van onze Amsterdamse correspondent) Een als betrouwbaar en zeer prettig in de omgang bekend staand effectenmakelaar in Amsterdam blijkt zijn cliënten, wier aantal op ongeveer vijftig wordt geschat voor enorme bedragen te hebben opgelicht. Dit nieuws is gisteren als een bom ingeslagen op de Amsterdamse effectenbeurs, waar als totale omvang van de schade een bedrag van meer dan een miljoen gulden ivordt genoemd. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft nog geen overzicht van de geldbedragen, die by de fraude zyn betrokken. Wel wordt rekening gehouden met een bedrag van tenminste enige hon derdduizenden guldens. De knoeierijen zyn verricht door een thans 64-jarige effectenmake laar, die een klein kantoor heeft aan de Oudezyds-Voorburgwal Hy genoot een groot vertrouwen van zyn cliënten, die nimmer hebben vermoed, dat hy zyn transacties al leen op papier uitvoerde. De gelden, die hy kreeg voor de aankoop van effecten stak hy in eigen zak. Geheim De makelaar wist zyn geknoei ge heim te houden, doordat hy ervoor zorgde, dat zyn clënten wel het di vidend en de rente betaald kregen op de niet-aanwezige stukken. De fraude werd ontdekt, toen de makelaar enige weken geleden ziek werd en hy zyn cliënten niets meer liet horen. Deze vroegen opheldering by de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Op dat moment zei de makelaar zyn lidmaatschap op. Het beursbestuur kreeg toch enig inzicht in zyn kwaiyke praktyken omdat de echtgenote van de makelaar, die nimmer iets van de fraude heeft ver moed, aan het onderzoek meewerkte. De administratie bleek zeer onover- zichteiyk. De boekhouding was uiterst gebrekkig. Het onderzoek naar de fraude wordt bemoeiiykt door de ziekte van de man, die er ernstig aan toe is. Hy heeft volgens zyn artsen nog maar korte tyd te leven. Hy kan nauwe- ïyks spreken en zyn verdere toe stand laat het evenmin toe dat hy by het onderzoek wordt betrokken. De makelaar is vandaag door de Amsterdamse rechtbank failliet ver klaard. Vervolg op pagina 2 China de „normale tradities onder beschaafde staten" had genegeerd. Het Chinese protest tegen de be handeling van het Chinese ambas sadepersoneel. werd van de hand gewezen. De nota noemt de behan deling van het Indonesische ambas sadepersoneel in Peking nog slech ter. Zowel de Indonesische ambassade in Peking als de Chinese ambassade in Djakarta zyn geplunderd. By de aanval op de Chinese ambassade in Djakarta werden twintig Chinezen afgeranseld, twee Chinese functiona rissen liepen schotwonden op. Ch inazal toestemming krygen op een Indonesisch vliegveld te landen om de staf op te pikken zodra de Indonesiërs in Peking veilig zyn aangekomen in Hongkong of in Dac ca, (oost-Pakistan) ADVERTENTIE Prachtige juwelen ring met eeri roset van fonkelende briljanten, uit gevoerd in wit goud van 850,- tot 2450,-. J UWELIERS Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-28 Coolsingel 50 4 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE KRAMERS Voetcorrectie? STEUN- SCHOENEN Schoen- voetkundige ADVERTENTIE bitterkoekjes niet duur wel heerlijk ©uc/ ©©e. De curatoren der Leidsche hoogeschool hebben den hoogleeraar G. E. B. Surin- 1 gar, die in 't vorige jaar aan de hoogeschool zijn belang rijke verzameling van ziekte- 1 kundig-ontleedkundige voor werpen ten geschenke gaf, met een prachtige zilveren vaas met toepasselijke ins criptie vereerd. De Londense kleermakers hebben eindelijk en onvoor- loaardelijk den arbeid hervat, i De strike heeft 7 maanden geduurd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1