Hanoi zweeg tot „direct op poging contact" ziet nooit iemand an de kerk Ongelukken in het Leidse verkeer DE BEDREIGING VAN HET GELOOF „Burgemeester een kleine Van AG 10 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 in Leiden grote emeenten en naar nieuwe van pastoraat vele kerken en kringen is isbezoek reeds vele malen denver p van gesprek ge- Maar al te vaak wordt dan t geuit: „Je ziet nooit iemand kerk tenzij het om geld gaat", eranderde omstandigheden, g komend In grote stadsker- er de oorzaak van, dat stel- huisbezoek tot de onmoge- is gaan behoren. Men zal zoeken naar een aan de- ngepaste vorm van pas- J. Lamping, sinds kort pre- van de Leidse hervormde eente Vredeskerk, geeft op leem zijn visie in het van- t-rschenen contactorgaan van (jkgemeente. Wij laten hier yiping aan het woord. wijkgemeente telde volgens ^ste officiële gegevens 5000 ge- hervormden, verdeeld bim 2000 adressen. Met deze zijn i nteressante bereke- te maken, bijvoorbeeld hoe i wijkpredikant er over zou roordat hij op alle adressen 'n had gebracht. Als we er van dat de meeste gezinnen ai ravonds compleet zijn; dat bezoeken op één avond het aal bereikbare is; en dat er, rek van de uren voor catechi- kringen en vergaderingen twee ^ïdse parfumerie demonstratie Sdse parfumerie Apollo uit de merstraat gaf gisteren in de oorzaal een demonstra- 3 met medewerking van het N. G. Payot. De schoon- :1a lis te van het Huis Payot., E. J. Kieft, gaf een uit- iing over de toepassing van de Blende produkten. Mevrouw wees op het belang van een algemene verzorging. „Een gezondheid en voldoende ust zijn onontbeerlijk voor het 1 van een fraaie huid", aldus Kieft. Vervolgens wees zij vier hoofdprincipes van de i-iasièzorging. te weten 's avonds liging van de huid met reini- F en lotion, de voeding van |d door middel van een nacht P die goed in d e huid moet om gemasseerd, ochtends het eren van de huid met een tonic (volgens de bescherming van de pgen kou, stof en make-up door f 96tiede dagcreème op te brengen, f 89i Vers^eeS- schoonheidsspecia- fan parfumerie Apollo, demon- '8fle hoe de gehele behandeling f 82iworden toeegpast. Mevrouw L. Uta uiit Leiden was bereid voor 10delehandeling model te zijn. Na de nam mej. C. Neuteboom uit ïn (4 plaats in de schoonheidsstoel, ie slf worden opgemaakt met de ste produkten voor dit najaar. om. uit te gaan GESPREK MET ,nda' BUURKERKEN jee; Keifnder Kerkewerk van de J Hervormde Gemeente houdt Jnavond in gebouw Breestraat k bijeenkomst, waar drs. J. Ber- pastoor van de Oud-Katholieke zal spreken over „Zijn" kerk. avond wordt gegevep in een i die de titel heeft: gesprek met terken. leiding van deze avond berust P. L. Schoonheim. uter licht gewond fisaltblokken \9 rolden over de straat 1 het terrein van de melkfabriek Landbouw" aan de Rynsburger- tl in Leiden is gisterochtend een luk gebeurd, dat gezien de om- er van, nog bijzonder goed is lopen. to ongeluk ontstond, doordat tij- verbouwingswerkzaamheden op brieksterrein een lorrie met zes- Iftjg basaltblokken omkantelde, rbij werd een schutting, die de erzijde van het fabrieksterrein beidt van de Piet Heinstraat, ge- *t. Een 3%-jarig jongetje, dat in paatje aan het spelen was, S de schutting boven op zich. kereltje bleek niet meer te heb- opgelopen dan een wondje bo- jeen van zijn ogen. De basaltblok die bij elkaar een gewicht had- ;esl van zesendertig ton, rolden her 'er. Een van deze blokken rolde of n het perceel Piet Heinstraat 20 als gevolg dat de gevel van deze rog scheurde en twee ramen Sen vernield. Een ander blok thuig tegen een in het straatje ge- ieerd staande kampeerwagen, die zl)n beurt tegen een personen- b op vloog. Zowel de kampeerwa- I als de auto werden aanzienlijk bhadigd. De basaltblokken wer- 1 gebruikt voor de verzwaring van heistelling. Bij het verplaatsen i de lorrie is de grond gaan ver ken, waardoor het wagentje met rog en al om viel. avonden per week over blijven voor bezoek, dan blijkt dat in 200 we ken dus 4 5 jaar de gehele gemeente bezocht kan zijn. De on bekende factor in een dergelijke be rekening is natuurlijk het aantal tussentijdse verhuizingen. Misschien zou daardoor de totale bezoektijd gesteld moeten worden op ongeveer 6 jaar. Dit soort kerkelijke rekenkunde is uiteraard al vaak bedreven. En de conclusies zijn altijd tweeërlei ge weest. In de eerste plaats: de ge meenteleden moeten niet te snel ver ontwaardigend zeggen, dat ze „nog nooit de predikant op bezoek heb ben gehad". Wie even rekent be grijpt. dat in de gegeven situatie stelselmatig huisbezoek een bijzon der moeilijke zaak is. Waarbij dan bedacht moet wor den, dat in onze wijk geprobeerd is deze moeilijkheid te ondervangen door het systeem van de „kwartier- indeling". Er zijn 11 kwartieren, elk met een ouderling. En deze ouder lingen kunnen de contacten met de gemeenteleden onderhouden (hoewel dat ook geen eenvoudige opgave is, want elk kwartier telt altijd nog 500 hervormden Groot huisbezoek In de tweede plaats: zou er een ander systeem van pastoraat te be denken zijn? We menen, dat er in derdaad zo'n andere aanpak moge lijk is. Een voorbeeld daarvan is het groot huisbezoek, dat in het komen de seizoen zal plaatsvinden. Een vijftal gezinnen komt, met de pre dikant, samen voor een gespreksby eenkomst. Zo kan er een wederzijd se kennismaking zijn en tegelijk een goede bezinning op allerlei vragen van het geloof. Het nadeel hiervan is, dat iemand, die een privé aangelegenheid wil be spreken, niet aan bod komt. Maar dan is er nog de telefoon of het spreekuur om een afspraak te ma ken voor een persoonlijk gesprek' aldus ds. Lamping. WASSENAAR Veel belangstelling voor „hearing" Een commissie onder voorzitter schap van gedeputeerde dr. R. Eysink heeft gisteren, zoals reeds bericht, de bezwaren aangehoord, die er bestaan tegen de plannen van Rijkswater staat met betrekking tot de Land- scheidingsweg en de Rijksstraatweg in Wassenaar. De publieke belangstelling voor de ze "hearing" was bijzonder groot. Van de ongeveer 90 bezwaren werden er 15 mondeling toegelicht. Behalve de bezwaren van de gemeente (toegelicht door wethouder mr. N.W.A. Brink en prof. ir. J.H. Froger) waren er onder meer van: de tennisclub Park Mar lot. de NZH, de buurtvereniging Nieuw Wassenaar, de St. Ursulakli- niek, de buurtvereniging Kerkehout, de vereniging Vrienden van Wasse naar, baronesse Van Lijnden, de eige naar van Duindigt, de Vereniging Nationale Dierenzorg en de VVV Wassenaar. De commissie, die gisteren ook In Den Haag, Leidschendam en Voor burg bezwaren heeft aangehoord, zal binnen zes weken rapport moeten uitbrengen aan de Raad van State. Daarna zal eventueel een besluit van de Kroon volgen tot aanwijzing van de te onteigenen percelen. Parencompetitie Bridgeclub Sans-AtoutUitslagen lste ronde parenwedstrijden. Groep Zwart: 1. echtpaar Achmey 135 pnt., 2. mevr. Tielkemeyerhr. v. Brakel 125 pnt., 3. hr. v. d. Star-Th. Stik- voort 117 pnt., 4/5 echtpaar Vissers 115 pnt., 4/5 mevr. v. d. Driftmevr. den Dekker 115 pnt., 6. hr. Crama— v. d. Mark 111 pnt., 7. echtpaar Bernard 97 pnt., 8. hr. v. d. Zeeuw— mej. v. d. Zeeuw 95 pnt., 9. hr. v. d. Drifthr. Eling 89 pnt. 10. hr. v. Rijn —mevr. v. Brakel 81 pnt. Groep Rood: 1. mej. Brunéhr. Kop 125 pnt., 2. hr. v. d. Oever—hr. Rijnsburger 122 pnt., 3. mevr. Cra ma—hr. v. d. Heuvel 114 pnt., 4. hr. Jonkershr. v. Zanten 112 pnt., 5. echtpaar Krutz 111 pnt., 6. mevr. v. d. Heuvel-mej. Postma 106 pnt., 7. Le la Lauhr. Plu 105 pnt., 8. echt paar Thesing 98 pnt., 9. echtpaar de Koning 97 pnt., 10 mevr. Vlaardin- gerbroek-mevr. Paes 90 pnt. Uitslag 2e ronde parencompetitie: Zwart: 1. Dam. Otto—Prenen 80 pun ten, 2. hr. en mevr. Dubbeldeman 72, 3. MeyerSeiier 68, 4. dam. v. RietVlaardingerbroek 67, 5. hr. en mevr. Kooiker 61, 6. DofferhofRoos 57, 7 .SlegtenhorstV. Dieren 51, 8. hr. en mevr. Schoof 48. Rood: 1. TjalkensWakka 80, 2. hr. en mevr. Smit 75, 3. mevr. Ba- rendseWesterman 67, 4. mevr. Kukler—V. d. Berg 65, 5. dam. Bosse -Hilligehekken 65, 6. Plan je-De Jong - 62, 7. hr. en mevr. Filbry 48, 8. GansOudshoorn. Groen: 1. Schilthuizen—Belt 78, 2. hr. en mevr. Boogaard 74, 3. dam. Horree—Tuk 73, 4. De Tombe—V. d. Burg 60, 5. De HaasAltink 59, 6. hr. en mevr. Scheun 57, 7. Grommé Terpstra 52, 8. mevr. Altink—Star re 51. Ambtenaren krijgen nog 1,7 procent Het overheidspersoneel zal over 1967 nog een salarisverhoging van 1,7 j procent krijgen. Op 1 januari 1967 was aan het overheidspersoneel een yoorlopige salarisverhoging van vier procent toegekend. Aan de hand van de CBS-regelingsloonstatistiek Is gebleken, dat over de periode juli 1966 tot juli 1967 de gemiddelde loon stijging in het bedrijfsleven 5,7 pro cent heeft bedragen, zodat een aan vulling nodig is. De uitkering over het jaar 1967 van dit verschil zal zo mogelijk eind november geschieden. Ook aan gepensioneerd overheids personeel zal een uitkering-achteraf worden toegekend. De heer F. R. Porter uit Oegst- geest is aan de Technische Hoge school van Delft geslaagd voor het propedeutisch examen natuurkundig ingenieur. Aan de Technische Hogeschool in Delft is de heer J. W. J. baron van Till uit Wassenaar geslaagd voor het propedeutisch examen elektrotech nisch ingenieur. Ouderavond van School m. d. Bijbel In het verenigingsgebouw „Tref punt" in Warmond zal op dinsdag 17 oktober, 's avonds 8 uur, een ouder avond gehouden worden van de School met de Bybel voor ouders en belangstellenden. Op deze avond zal de heer W. van Dongen, leraar peda gogiek aan de Chr. Kweekschool in Leiden, spreken over: „Basisonder wijs en voortgezet onderwijs". In de ze lezing zal ter sprake komen, welke consequenties de invoering van de Mammoetwet heeft voor het lager on derwijs. Na de pauze bestaat er gele genheid vragen te stellen. VOORSCHOTEN Laatste wedvlucht van „De Zwaluw" De postduivehhoudersvereniging „De Zwaluw" uit Voorschoten hield de laatste wedstrijd van dit seizoen vanaf Maastricht. Afstand 168 km. In concours 166 duiven, gelost 8.30 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 10.27.16, snelheid 1428.70 m. p. m.; aankomst laatste prijsduif 10.24.29, snelheid 1265.63 m. p. m.; De prijzen werden als volgt behaald: P. N. van Wissen 1-3-7; H. H. J. van Kalveren 2-8-9-10; F. Hendriks 4-6; A. de Graaf 5. De minister van Buitenlandse Za ken van Thailand, Thanat Khoman, heeft gisteren in New York tegen over VN-journalisten verklaard, dat hy „drie, vier dagen geleden" op de hoogte was gebracht van een direct contact met Hanoi om uit te vinden of stopzetting der Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam zou leiden tot een reactie van Hanoi die gunstig zou zijn voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Maar Hanoi had niet eens geant- j woord. Khoman reageerde kennelijk op de verklaringen van de Indiase minister van Defensie Swaran Singh, die in de Algemene Vergadering ge zegd heeft dat stopzetting der bom bardementen zou leiden tot beëindi ging van de vijandelijkheden in heel Vietnam en tot een bijeenkomst a la de conferentie van Genève. Khoman zei niiet welk land Hanoi zou hebben benaderd. Hy heeft ver leden week een bezoek gebrachtaan Washington. In de algemene Verga dering heeft Khoman gezegd, dat on enigheid in het Westen een aanmoe diging betekent voor Hanoi om de 6trijd voort te zetten. Een Amerikaanse particuliere or ganisatie, diie een „gewetensbrug" wil bouwen teneinde een einde te ma ken aan de oorlog in Vietnam, heeft telegrammen verzonden naar de Vietcong en de regering in Hanoi waarin zy op beide een beroep doet te reageren op een Amerikaans vre desinitiatief. De organisatie heeft reeds een half miljoen handtekenin gen verzameld onder een petitie waarin beide partijen wordt ver zocht stappen te nemen die kunnen leiden tot beëindiging vand e oorlog In de Verenigde Staten heeft de or ganisatie aich gericht tot de regering en het congres. Tamelijk rustig Een brigade van de eerste Ameri kaanse divisie luchtcavalerie is naar de grens met Noord-Vietnam gezon den, waar nu ongeveer 100.000 Amerikaanse militairen zyn samen getrokken, zo is gisteren meegedeeld. Aan vyandelijke kant zyn, volgens schattingen van de Amerikaanse in lichtingendienst, 120.000 mansamen- getrokken. Hiervan bevinden zich 46.000 man, onder wie 16.000 Noord- vietnamezen in de vyf noordelyke provincies, die het gebied van het eerste legerkorps vormen. Het sturen van de brigade 4.000 man sterk naar het gebied van het eerste leger korps zal het mogelyk maken 3.500 Amerikaanse mariniers over te bren- j gen naar 't gebied by Con Thien. dat een maandlang onder zwaar commu nistisch vuur heeft gelegen. Pad de vorige week is er een eind gekomen aan dit spervuur, kenneiyk als gevolg Amerikaanse Hoewel het op het ogenblik in het gebied betrekkeiyk rustig is, ver wachten Amerikaanse commandan ten een opleving van de stryd om Con Thien dat gezien zijn hoge lig ging van groot belang is by een inva- Document In Leiden heeft zich gisteren een aantal straatongevallen met licha- melijk letsel voorgedaan. Een 20-jarige Leidenaar kwam gisteravond omstreeks half zeven op de Lange Mare te vallen, toen hij m?t zyn bromfiets tegen een bal reed, die over de straat rolde. De jongeman kreeg een bloeduitstor ting aan de rechterknie en moest door de E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. Op de Jan van Houtkade werd gisteravond omstreeks kwart voor zeven een 65-jarige Leidenaar, die onder invloed van alcohol plotseling de rijbaan overstak, aangereden door een personenauto. De bestuur der van deze wagen heeft door krachtig remmen getracht een on geluk te vermyden, echter tever geefs. De man werd over de motor kap van de auto geslingerd. Hy liep daarby zodanig hoofdletsel op, dat de E.H.D. voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis moest zorgen. Een 51-jarige inwoonster van Leiden reed gistermiddag omstreeks kwart voor zes in de Vestestraat met haar fiets tegen het linkerpor tier van een personenauto, dat door de bestuurder werd open geslagen. De wielrydster viel en klaagde over pyn in de borst. Ook zy moest zich onder medische behandeling stellen. Doordat een vrachtautochauf feur zijn wagen niet tot stilstand kon krygen ontstond vanochtend om streeks negen uur by de Wilhelmina- hrug een verkeersongeluk. De vrachtwagen, die uit de richting Zoeterwoude kwam, botste in volle vaart tegen een bestelwagen, die als laatste in een file auto's op de Hoge Ryndyk voor de Wilhelmina- brug stond te wachten. De bestel auto werd tegen een tuinmuur ge drukt en de vrachtauto schoot na de botsing tussen een boom en een lichtmast door om tegen het hek van twee woningen tot stilstand te komen. Dit hek werd geheel ver nield. De chauffeur vm de bestel wagen, een 34-jarige inwoner van Aarlanderveen, kreeg een hoofd wond. WASSENAAR Politie viste De Wassenaarse Politie Sportver eniging heeft onlangs deelgenomen in Heemstede aan een viswedstrijd tegen de politiekorpsen van Weesp en van Utrecht. De Wassenaarse politie mannen kwamen als beste henge laars uit de bus. Voor de groepsprijs haalden zy 991 mm vis op, tegen de politie Weesp 542 mm en de politie Utrecht 488 mm. De eerste zes individuele pryzen werden gewonnen door resp. de vol gende leden van WPSS: W. de Vos, C. van Deursen. P. Werkman. A. de Vreugd, P. van Gaaien en W. P. de Boeck. In totaal namen ruim 200 hen gelaars aan dè wedstryd deel. Excursie naar Valkenburg De Historische Vereniging "Oud Wassenaar" organiseert zaterdag 14 oktober in samenwerking met de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland een excursie naar de opgravingen in de Romeinse 1 eger- plaatsen van Valkenburg. Vooraf gaand aan de bezichtiging zal om 2 uur in de hervormde kerk in Valken burg door prof. dr. W. Glasbergen een inleiding worden gehouden. Raadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad zal gehouden worden op maandagavond 16 oktober om kwart over zeven in het raadhuis "De Paauw". De Amerikaanse autoriteiten heb ben gisteren een tien maanden oud Vietcong-document gepubliceerd. Het document werd op 20 januari uitge geven door de politieke staf van het „Zuidvletnamese Bevrijdingsfront" (Vietcong) „Een ieder moet onder alle om standigheden van de revolutionaire stryd vastberaden biyven, zich de il lusie van vrede uit het hoofd zetten, moeilijkheden en ontberingen door staan en achter de party biyven staan", aldus een Amerikaanse ver taling van het document. Het document vervolgde: „Van tyd tot tyd is opvallende wrijving opge treden tussen kaders en stryders. Sommige van deze gevallen zijn by- zonder ernstig gebleken, vooral in moeiiyke en hopeloze omstandighe den. Deze tekortkomingen hebben voor grote moeilijkheden gezorgd die de uitvoering van onze taken hebben belemmerd en onze overwinningen hebben beperkt. In de toekomst zul len de Amerikaanse imperialisten hun taktiek veranderen. We dienen de volgende tekenen van passieve rechtsheid te beheersen en streng te bekritiseren Angst voor ontberingen en een he vige, langdurige oorlog, neiging tot vluchten of demoralisatie; Gebrek aan vastbeslotenheid om de vyand op te sporen en te bestrijden; Gebrek aan plichtsgevoel in de stryd of by het uitvoeren van andere taken en andere tekortkomingen die betrekking hebben op individualisme, zoals IJdele roem, afgunst, behoud zucht en genotzucht. SUIKER EN JAM DUURDER i Naar alle waarschyniykheid zal de prijs van onverpakte suiker en van jam met twee centen worden ver hoogd. De suiker zal f 1,24 in plaats van f 1,22 gaan kosten. De prUs van de verpakte suiker zal fl.26 per ki lo biyven. Het ministerie van Eco nomische Zaken gaf ons als commen taar, dat er op het ogenblik overleg gaande is over de marge voor de kleinhandel. Men zei ons dat er nog geen definitieve beslissing is geval len. Hoe de duiven vlogen Kampioenschappen 1967: Vitesse: W. Siera, W. Gysman, A. Houweling. Fond: W. Gysman. H. Moenen, W. Siera SR. Jonge duiven; A. Houwe ling, W. Siera, H. Moenen. Navluch- ten; W. de Roode, J. Hansen, Haas Nieuwendyk. Generaal; W. Gysman, A. Houweling, W. Siera. Marktberichten RIJNSBURG 9 oktober. Bloemen veiling Flora. TroschrysantenJu weeltje 100—125, Davine 115135, Ly- ora 240—260. Grace 100—135, Lucide 85—110. Tokio 200—240, Koens Elite 125150, Plmocclo 110125, Golden Orfl 90—110, gemengd 125—135, White Hope 110—135 Irissen 115—185. Free sla's: Golden Yellow 135185, White Swan 225350 per bos, Am. Anjers: Asperanto 2529, Arthur 2224, Fa- ra 7>ib -i 26—32, Dusty 2428. Carry Sin» 22—26, Roze Sim 1&—26. Witte Sun 2630, G. J. Sim 2326, Rode Sun 2528. Rozen: Carol 1013. Bac cara 3060. Zorlna 1624. Garnet 812, Gerbera 2536. Anthurlum 115 -125, Geplozen Chrysanten: Bornholm 31)40. gemengd 5055. Migoli 25 3i. Dinlomaat 40 -50 per stuk. bonen II 95—1.10 stek 35—50 witte pronkbonen I 65 Idem II 25, andy- vie 22—31. andyvie II 17—18, spina zie 4145, uien grof 2326, uien 8, kroten 13, groene kool 2025, prei 30 ference 16—20, Glezer Wild De bisschoppensynode in Rome heeft gisteren een commissie ingesteld die alle kwesties zal moeten bestuderen die samen hangen met de bedreiging van het geloof. Geloofscrisis verscherpt Mgr. Vega, aartsbisschop van Qui to, heeft tydens een persconferentie in Rome een soort analyse gegeven van hetgeen door de synode is bespro ken met betrekking tot de geloofs leer. Hy zei dat men geconstateerd had dat de geloofscrisis na het jong ste Vaticaanse concilie verscherpt is, maar dat er ook duideiyke tekenen waren voor de levenskracht van de kerk. In het algemeen gesproken ver diende de arbeid van de theologen lof. Dit nam echter niet weg, dat be paalde resultaten van de theologische arbeid, althans in de vorm waarin ze bekend zyn geworden, by de ge lovigen verwarring en onzekerheid hebben gewekt. De bisschoppen had den op de synode geconstateerd, dat de mensen van wie de ontsporingen op geloofsgebied in eerste instantie afkomstig zyn, weliswaar een klein aantal vormen, maar dat hun ideeën in brede kringen verspreid zyn. Er zyn vele oorzaken voor de ge loofscrisis, aldus de aartsbisschop. In de ontwikkelde landen speelden vol gens de bisschoppen de ideologieën, die het absolute karakter van de waarheid ontkennen, een belangryke rol. In de ontwikkelingslanden wor den de religieuze waarden en de ma nier waarop vele christenen hun ge loof beleven, beschouwd als 'n recht- In Milwaukee opnieuw rassenrellen Rassenincidenben hebben gister avond in Milwaukee (Wisconsin) voor de tweede achtereenvolgende dag ongeregeldheden veroorzaakt. Voorstanders van gelyke rechten op het gebied van de huisvesting hiel den, zoals' zy dat al meer dan veer tig dagen doen, onder leiding van pater Groppi, een blanke adviseur van de Vereniging voor Vooruitgang dei- Gekleurden en de negerkomiek Dick Gregory een mans door de stad. zy raakten daarby slaags met de politie en blanke tegendemonstran- ten. Bij de gevechten vielen 21 ge wonden, onder wie twee politieman nen. Er werden verscheidene arres taties verricht. Een soortgelijk incident veroor zaakte zondagavond 41 gewonden. Dick Gregory werd toen gearresteerd maar korte tyd later vrij gelaten. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft het beroep van de hand gewezen, dat de zuidelijke Ameri kaanse staten Alabama en Louisiana hadden ingesteld tegen uitspraak van het gerechtshof in New Orleans, dat de scholen zowel voor blanken als voor negers toegankeiyk moeten zyn. Prijs „Atomen voor de vrede" toegekend De jaariykse Amerikaanse prys „Atomen voor de vrede" is dit jaar aan de Franse dr. Bertrand Gold- schmidt, de uit Engeland afkomstige dr. Bennet Lewis en de Amerikaanse dr. Isidor Rabi toegekend, zy zullen de in 1955 door president Eisenhower ingestelde prys ten bedrage van 90.000 dollar (320.000 gulden) delen. De uitreiking geschiedt op 14 novem ber in New York. Dr. Goldschmidt is directeur van de Franse atoomcommissie. Hy was vier jaar vice-voorzitter van het Europese Genootschap voor kernenergie en is sinds 1957 permanent afgevaardigde van Frankryk in de raad van gou verneurs van het Internationale Atoombureau in Wenen. Dr. Lewis is sinds 1956 betrokken by de ontwikke- idem klein 29-35. Brederode ï7; van kernenersle In Canada, welk per kg. Appelen Cox Orange 29—33, iland hU bU het genoemde bureau in goudreinetten 30. LombartsCalviiie 301 Wenen vertegenwoordigt. Dr. Rabi sla H 18^20 bloemkocd 1^21 I kr6eg in 1944 de NobelP^s voorna- II 15—18 alles per stuk. Tomaten 'ex-tuurkunde. Hy doceert al 40 jaar aan port a extra 4.oo4.io, a i 3.45—3.60. de Columbia-universiteit. Van hem is B extra 3.65—3.'7°. B I 3.60, C Extra het denkbeeld voor het Europese Cen- 2.40-2.80. b 2.4K50nboXn 2^0'tottrum voor kernonderzoek (CERN) 2.65 per bakje van zes kilo. afkomstig. MOTIE IN STRIJEN De gemeenteraad van Stryen heeft I gisteravond een motie aanvaard, die door burgemeester A. H. ten Oever wordt gezien als een uiting van wan trouwen jegens zy'n beleid* De heer Sinterniklaas, die met collega Bak ker de fractie van PlaatseHjk Belang vormt in de Stryense raad, protes teerde namely k heftig tegen een voorstel aan de raad om het beschik baar gestelde krediet voor het op knappen van de ambtswoning van de Getrouwd: Cl. Lupi en Madeleine burgemeester te verhogen. Bij de Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Marieke, d. van Van Dijk en Booy, Rotterdam; Ami a Elisabeth Esther, d. van Rosendaal en Visser, Rotterdam; Gysbert Willem Nicolaï, z. van Van Tienhoven en Hoffman, Aerdenhout. M de Noo. Lerici, Italië; J. A. Breu- vart en Hester M. Boot, Amsterdam. Overleden: Willem Hermanus van 't Hoogerhuys. 85 j., Utrecht; Fran cois Jacobiis Po 64 j., Zeist; Corne lls Byl, 56 j., Schiedam; Nicolaas van Welzen, .4 j., Rotterdam: Cornelis josephus i/ischer, 75 j., Wassenaar; Hester Rachel Smits—Jansen, Ba zel; Emile Eugène Hens, 68 j.. Den Haag; Anne Aruid van den Byl- laardt 68 j.. Den Haag; Elisabeth Eva 4 j., Warnsveld. Van onze Dordtse correspondent) maken, voerde nog aan: „U betaalt voor die woning bovendien 35 gulden per maand te weinig". De heer Sin terniklaas ging in zyn met stem verheffing betoog tenslotte zo ver, dat hy stelde „U bent de burgemees ter, de burgervader. U moet 't voor beeld geven. Maar wat is daarvan te zien? U bent een kleine Van Heyst". De heer Overwater (VVD) sloot zich by de woorden van de heer Sin terniklaas aan en kwam bovendien met een motie ter tafel waarin de minister van Binnenlandse Zaken wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar de huurprys, die burge meester Ten Oever voor zyn woning betaalt. Deze oordeelde de motie overbodig, omdat hy zelf al by de provinciale griffie had geïnformeerd en te verstaan had gekregen, dat hij de juiste huur betaalt. „Wanneer de heer Overwater deze motie hand haaft, getuigt dit van wantrouwen te genover my". De heer Overwater bleef by zyn besluit en diende de mo tie in, die met een grote meerderheid werd aanvaard. keningen had hy enkele posten ont dekt, die volgens hem getuigden van overdadige luxe. „Er zyn vier was bakken in de woning aangebracht van het duurste materiaal, een schoorsteenmantel met een vuurvan- ger, terwyi toch de woning centraal verwarmd is. In de werkkamer is een tapyt op de vloer gelegd", zo zei hy „Dat is onzin. Uw werkkamer is in het gemeentehuis". De heer Sinterni klaas. die het burgemeester Ten Oe ver veelvuldig moeiiyk trachtte te derpaal op de weg naar een recht vaardiger maatschappelyke orde. In deze landen lagen aan het atheïsme niet zozeer ideeën als wel ontevreden heid1 en onrechtvaardigheid op so ciaal gebied ten grondslag. Op de synodale byeenkomsten was ook vaak aangedrongen op een nau wer contact tussen de hiërarchie en de theologen en de hiërarchie en het „folk gods". De betekenis van het kerkelyk leergezag moest dieper tot de theologen doordringen en by hun werk moesten de theologen de ver klaringen van dit leergezag en met name van de Paus niet onderschat ten. De bisschoppen hadden voorts aangedrongen op uitwerking van 'n geloofsbeiydenis en een algemene ca techismus, waarin de onwrikbare ge loofspunten worden vastgelegd en op basis waarvan „nationale catechis mussen" opgesteld zouden kunnen worden. De bisschoppen waren voorts van mening, dat een uiteenzetting van de waarheid de voorkeur ver dient boven een veroordeling van de dwalingen. PENSIOEN VOOR 144 GRIEKSE OFFICIEREN Het Griekse militaire regime heeft 144 legerofficieren, van kapiteins tot generaals-majoor, gepensioneerd, al dus de gisteren uitgekomen staats courant. Zes generaals-majoor28 lt. kolonels en de rest zyn zonder offi ciële opgave van redenen op de pen- sloenlyst geplaatst. Het was een van de grootste legerzuiveringen sinds de junta op 21 april de macht greep. Uiit betrouwbare bron wordt verno men dat Koning Constantyn de af gelopen twee weken zyn goedkeuring van het militaire besluit heeft opge houden maar ten slotte heeft toege geven. Het militaire bewind in Grieken land heeft vorige week oud-premier Kanellopoelos onder huisarrest ge plaatst om hem tegen de volkswoede te beschermen, aldus de minister van Binnenlandse Zaken, generaal Pata- kos, gisteravond op zyn wekelykse persconferentie. De oud-premier was de eerste Griekse politicus die open- lyk de nieuwe bewindhebbers hekel de, hun verzoekend „het land van hun aanwezigheid te verlossen". Ge neraal Patakos verklaarde dat dilt on der de bevolking zoveel verontwaar diging had gewekt dat de regering 't beter had gevonden hem onder huis arrest te stellen en zodoende tegen aanvallen te beschermen. Patakos zei, uit alle delen van het land „stapels telegrammen" te hebben ontvangen naar aanleiding van Kanellopoelos' uitlatingen. De meeste van die tele grammen bevatten naar zyn zeggen dreigementen aan het adres van de 65-jarige oud-premier. VOORSCHOTEN Ontvangst van nieuwe burgers „U moet allemaal mee doen. Niet alleen vriendeiyk zijn voor elkaar. U bent in Voorschoten gekomen om gelukkig te zyn. Het gemeentebe stuur wil zyn beste krachten geven om het dorp leefbaar te doen zyn. Maar u moet meewerken om de charme van het dorp te doen voort duren. Meer dan honderd verenigin gen en instellingen vragen uw belang stelling. Sluit u niet op in uw huizen, maar sluit u aan by de velen, die iets willen doen dn het belang van de burgerzin." Met deze woorden sprak burgemeester L. de Kool van Voor schoten gisteravond zyn gasten, de nieuwe ingezetenen, in het Cultureel Centrum toe. De opkomst by deze burgeravond was goed. Van de ruim drie honderd uitgenodigden gaven by- na honderd vyf tig burgers gehoor aan de oproep tot kennismaking. Na de burgemeester spraken de drie wet houders over hun werkzaamheden. By het vertonen van de film over Voorschoten "Parel aan de Vliet" gaf de heer N. van der Ploeg uitleg. Na de pauze was er gelegenheid kennis te maken met het verenigings leven. Alle aanwezigen kregen by het begin van de avond een lyst van de Voorschotense verenigingen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13