W Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? PgD Kunstwerk aan Leidse Johan Wagenaar laan Vredesappèl in Pieterskerk 3 4 5 6 VS-senaat i Prinses Beatrixfonds rekent op Leiden geeft meer voor de ruimte Werkloosheid daalde in bouw en metaal Interkerkelij ke vredesweek in Leiden Aannemers slaagden voor vakopleiding Vijftig jaar Iemco I 2 POSTCHEQUE- EN GIRODIENST ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD De Amerikaanse senaat heeft zonder acht te slaan op een pleidooi voor zuinigheid van sommige leden, met 60 tegen 5 stemmen 16,6 miljard gulden voor burgerruimtevaart be stemd, om het programma dit belastingjaar te kunnen voort zetten. Het totaal was 344 miljoen gulden meer dan het Huis van Afgevaardigden had toegewe zen. De extra gelden zijn be stemd voor nieuwe program ma's na het Apollo maan-pro- ject. „Onze Marietje gaat nu naar de grote school en dat Is zowat 1 kilo meter van ons huis en dat is een probleem voor mij; want ik breng haar nu nog elke dag achter op mijn fiets, maar dat kan zo niet door gaan; want dan doe ik m'n twee kleintjes te kort. Nu heb ik het eens aan mijn dokter gevraagd en die heeft gezegd, dat Marietje best op ADVERTENTIE Temptation De cocktail .Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs op het Nationaal Cocktail Concours. Als U een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet U „Temptation" eens proberen. sap of Lemon Squash. Goed schud den of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft ma-arde cocktail. 'ï.'L'tj* g In het perkje voor de Chr. lagere technische school aan de Johan Wagenaarlaan in Leiden Z.W. staat thans een beton- plastiek, dat is ontworpen door de Amsterdamse kunstenaar 14 A. Schalier. Deze plastiek, die deel uitmaakt van de decoratieve 4u versiering van het gebouw, is gisteren officiëel overgedragen a g, aan de voorzitter van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs, J de heer P. S. Harmsen. De heer Schalier vertelde dat hij ut, zich bij zijn ontwerp heeft laten lei- ut den door de plaats waar de plastiek zou staan en zyn relatie tot de omge- *4 ving. Het kunstwerk staat voor de 10 school en is omringd door hoge flat- Leidse Spaarbank In de maand september werd er l bij de Leidse Spaarbank ingelgd i l 4.705.311,- en terugbetaald f I 4.697.316,-. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg I 456 en het aantal afbetaalde boekjes 374. Op 5.229 rekeningen van deel- |-nemers aan de Afhaaldienst werd f 210.212 bijgeschreven. Er werden 1.085 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza- e menlijke inhoud van f 44.970.- l' Het tegoed der 63.348 inleggers be droeg aan het einde der maand f 80.699.381.- Amsterdam, 6 oktober. Londen 10.0014—10.01; New York 3.59rs3.59 J-J; Montreal 3.34%— 3.34%; Parijs 73.31—73.36; Brussel 7.24%—7.24%Frankfort 89.79%— 89.84%; Stockholm 69.59%69.64%; Zürich 82.76%—82.81%; Milaan 57.72%—57.77%; Kopenhagen 51.85— 51.90; Oslo 50.24—50.29; Wenen 13.92 —13.93; Lissabon 12.47%—12.49%. gebouwen, het beeld kon dus niet zo klein zijn. Het heeft een lengte ge kregen van 7 meter. Dit gaf echter weer de technische moeilijkheid dat het dan te zwaar zou zijn en zou kunnen verzakken. Daarom zijn er holle betonblokken gebruikt, waar de uitbeeldingen op zijn gegoten. Het heeft nu slechts een gewicht van 2,5 a 3 ton. De kunstenaar heeft in deze plastiek de verschillende vakken uit gebeeld, waarin op de l.ts. wordt ge doceerd. Na de overdracht van de plastiek ging het schoolhoofd, de heer P. v. d. Stoep de genodigden voor naar de school, waar in de hal een ander kunstwerk van de heer Schal ier prijkt, namelijk de fontein, die twee jaar geleden, bij de ingebruik neming van de school, al is overge dragen. (Foto L.D./Holvast) In vele Leidse en ook in Nederlandse kerken zal morgen een vredesboodschap worden voorgelezen. Zij vormt de inleiding tot de volgende week landelijk te houden vredesweek. Voor het eerst zetten Nederlandse kerken zich gezamenlijk in voor een vredesactae, want achter het inter kerkelijk vredesberaad staan de Ned. Herv. Kerk, de Pax-Christi-beweging in nauwe voeling met de R-K. Kerk, Cursus Leiden i Ter afsluiting gehouden cursus vakopleiding tot aannemer, uitgaande van de Stich- 1 ting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, werden gisteravond in de Stadsge hoorzaal diploma's uitgereikt aan de f geslaagde kandidaten van dit jaar. De wethouder van Openbare Werken van de gemeente Leiden, de heer C. J. Plena, had zich bereid verklaard om de diploma's aan de geslaagden te overhandigen. de in Leiden der Wiel, Noordwyk aa Wischmeyer, Rijnsburg; Zwet, Leiden; L. J. P. va Noorden. Er werden zoals bij als deze gebruikelijk is vele woorden van gelukwens enerzijds en van dank en waardering anderzijds gesproken. De directeur van de cursus Leiden van de vakopleiding aannemer, de heer W. J. van Zijp, bijvoorbeeld dankte voor de huisvesting, die in de Christelijke Lagere Technische School aan de Johan Wagenaarlaan is verkregen. Hij noemde deze nieu we huisvesting een verbetering voor de cursus. De geslaagden wenste hij van harte geluk met hun diploma's, waarbij hij tevens als zijn overtuiging uitsprak dat „een man moet probe ren verder te reiken dan zijn greep". De heer Van Zijp wees in dit verband op de cursus Water en Wegenbouw. Het vakdiploma aannemer werd uitgereikt aan de volgende cursisten: Afdeling B en U: J. van Beelen, Katwijk; J. P. Bekker, Katwijk a. d. Rijn; G. J. M. Borst, Rijpwetering; B. W. van Buuren, Leiden; A. Eykel- boom. Alphen a. d. Rijn; S. C. den Haan. Rijnsburg; C. Hoek, Katwijk d. Rijn; H. J. C. Hoogenboom, Was senaar; A. Imthorn, Katwijk a. Zee; J. J. M. Jansen, Rijpwetering; J. M. Kerkvliet, Valkeburg (Z.-H.); G. Kruger, Katwijk a. d. Ryn; J. Mey- vogel, Katwijk a. Zee; L. Mulckhuyse, Bodegraven; S. C. Mulder, Bodegra ven; j, j. Pieterse, Noorden; L. Q. van Santen, Leidschendam; Th. J. Schrijvers, Voorschoten; A. Sirre, Wassenaar; P. Varkevisser,- Katwijk aan Zee; J. A, M. Veer, Sassenheim; IJ. Vreugd, Katwijk a. Zee; A. van Afdeling G.W.W.: J. van Duin, Katwijk a. Zee; C. Nell, Wassenaar; P. A. Oudenes, Alphen a. d. Rijn; H. Visser, Voorburg. de Geref. Kerken, de Oud-Katholie ke Kerk, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Remonstrantse en Doops gezinde Broederschap. In het kader van deze vredesweek organiseert de Oecumenische Raad Leiden, van welke raad sinds kort ook de R.K. Kerk een volwaardig lid ls, a.s. vrijdagavond in de'Pie terskerk een vredes-appèl. In deze samenkomst worden twee korte toespraken gehouden, waarna er ruimschoots gelegenheid is tot het voeren van een openbare discussie. Als gespreksleider zal dr. W. v.d. Zwaan, gereformeerd predikant in de Sleutelstad, optreden. De Leidse kapelaan L. Oudejans zal vooraf spreken over „Vrede als bijbelaspect", in aansluiting waarop mr. A. W. Kist, directeur van het Vormingscentrum „Oud-Poelgeest", kort zal ingaan op het thema „Vol keren en vrede". Aan het einde van deze bijeenkomst, die om acht uur aanvangt, zal, zij 't in beperkt aan tal, een vredeskrant worden uitge reikt. Ter afronding van deze vredesweek zal zondag 15 oktober in vele ker ken worden gesproken over het the ma vrede. Op deze aotie zal de Oecumenische Raad Leiden in het begin van vol gend jaar inhaken met een lezingen cyclus, waarbij dieper op deze ma terie wordt ingegaan. Ontwikkeling in gewest Leiden niet ongunstig De ontwikkeling van de werkloos heid heeft in het gewest Leiden ge durende de maand september een vrij gunstig verloop gehad. Tegen over een stijging van het aantal mannelijke werklozen van 544 tot 600 stond een stijging van het aantal aanvragen van 495 tot 540. Boven dien viel er een daling te noteren van het aanbod in de bouw en me taalnijverheid. Bij de stijging van het aantal werklozen speelden seizoen-invloed en voortgaande selectie door het be drijfsleven een zeer grote rol. De Jeugdwerkloosheid nam in de maand september sterk af. Eind augustus stonden er nog 62 jeugdigen tot 19 Jaar ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Nu zijn dit er nog maar 39 ,van wie er 12 rechtstreeks van school afkomen. Het aantal in geschrevenen tot de leeftijd van 25 jaar bedraagt in totaal 149. Per ul timo augustus waren dit er 184. Hiervan kwamen er 28 van school af. Twee en twintig hiervan waren nog maar korter dan een maand in geschreven. Over het algemeen zijn er voro jeugdige werkzoekenden ruim voldoende abeidsplaatsen aanwezig, want, tegenover een aanbod van 39 jeugdigen tot 19 jaar stond een vraag naar 287. D© totale vraag naar man nelijke arbeidskrachten was in het district Leiden hoger dan vorige maand. Alleen de vraag naar kan toorpersoneel liep terug, voornamelijk door plaatsing van jeugdige krachten. Naar beroepsgroepen gezien was de daling van het aanbod dn de bouw sector verheugend. Als oorzaak kan het in uitvoering nemen van diverse nieuwe objecten worden aangegeven. Dit betekent echter niet dat de voor uitzichten voor de komende maan den bleangrijk gunstiger zijn gewor den. Meerdere bouwobjecten hebben een aflopend karakter en gevoegd bij de over het algemeen geringe order portefeuille moet met een komende stijging van het aanbod rekening worden gehouden. De daling van de aigelopen maand had voornamelijk 1 jetrekking op timmerlieden en stu- cadoors. De ontwikkeling van de werkgele genheid in de metaalsector is gunstig Er was deze maand een sterke da ling van het aanbod, terwijl de vraag op hetzelfde peil kon worden gehand haafd. Bonafide vakkrachten kunnen nog steeds worden geplaatst, terwijl ook de vooruitzichten voor onge schoold personeel in de metaalnij verheid beter worden. Verschillende zul- oedrijven hebben nl. het hun productie uit te breiden len in de komende maanden een be roep op de arbeidsmarkt gaan doen, voornamelijk voor ongeschoolde krachten. De stijging van het totale aanbod in hert gewest komt voor rekening van de horecasector door afloop van het seizoen, terwijl om dezelfde re den het aanbod van verkeersperso- neel (chauffeurs) toenam. Vei-min dering van de seizoenbedrijvigheid veroorzaakte ook een groter aanbod van handelspersoneel en van losse arbeiders. Het aanbod van kantoor personeel, voornamelijk oudere ar- Deidskrachten, nam toe als gevolg van diverse persoonlijke factoren. Voor deze categorie werkzoekenden zijn weinig mogelijkheden tot. her plaatsing op korte termijn aanwezig Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg van 114 naar 145. Deze stijging werd ook door de ho recasector veroorzaakt, maar even eens door een ruimer aanbod van kantoorpersoneel, over het algemeen van ouder© leeftijd. De vraag naar kantoorpersoneel daalde lijk als gevolg van de jeugdigen. De vraag naar huishoude lijk personeel nam toe, maar het aanbod bleef vrijwel constant. Ook in deze sector blijkt de leeftijd, gecom bineerd met andere persoonlijke fac toren, een vlotte bemiddeling te be moeilijken. Op landelijk niveau is er op het gebied van de werkloosheid niet veel verschil met vorige maand. Dit komt doordat enerzijds seizoengevoelige be drijven werknemers afstoten, terwijl anderzijds in de bouw vooral, veel jeugdigen zijn aangetrokken. In de gehele provincie Zuid-Holland steeg het aanbod van 7600 tot 8500. Dit was per provincie de grootste Stij ging. In Den Haag was deze stijging het hoogst door afvloeiing uit de horecasector en door de kwestie Van Heyst. De stijging bedroeg in Den Haag 2%, in Leiden was de stijging 1,1 k 1,2%. haar fietsje kan gaan rijden, maar den ee bijzondere; met stabilisa tor-wielen en bijzondere voorzienin gen, heeft de dokter gezegd, en dat is 'n hele dure. En daarom kom ik maar weer eens bij U aankloppen; want U hebt ons al zo vaak geholpen met steun voor ons spastische kind, met 'n spe ciaal gebouwde stoel, met geld voor extra slijtage enz. Dergelijke brieven krijgt het Prin ses Beatrix Fonds dagelijks en dan komen daarnaast nog vele andere aanvragen voor vakantiemogelijkhe den, voor vervoermiddelen voor ge handicapte die willen en kunnen gaan werken, voor steuen aan inrich tingen die hun technischlie uitrusting willen verbeteren, voor wetenschap pelijk onderzoek etc. Voor dit jaar heeft het Prinses Beatrix Fonds een begroting gemaakt van rond f 1,2 miljoen, daaronder vallen alle soorten van steunverle ning aan polio-patiënten, spastici en de lijders aan spina bufida het z.g. open ruggetje), miltiple sclerose en spierdystrofie. Een groot deel van het geld, dat hiervoor nodig is, moet uit de col lecte komen, die in de derde week van oktober 1967 in rond 600 ge meenten van ons land wordt gehou den. Denkt U aan deze kleine Marietje, waarmee dit stukje begon, en pro beert U zich eens te verplaatsen in de situatie van deze jonge moeder, iw van een arbeider van de plant soenendienst. Haar oudste is als spas tisch kind geboren en heeft al 6 jaren lang veel extra zorg vereist Vol vertrouwen klopt zij by het Prin ses Beatrix Fonds aan. En zo doen dat honderden moeders en vaders van Jantjes, Pietjes enz. Dat doet prof. X die aan onderzoekingen over polio bezig is en geneesheer-direc teur Y in de revalidatie-inrichting, die zo graag een oefenbad voor zijn patiëntjes wil hebben. Denk aan onze Marietje, als U straks de collectant(e) ontmoet, die in Leiden in de week van 16 tot met 21 oktober voor zovele mede burgers in nood een bijdrage van U zal vragen. Het Fonds rekent op Het Fonds doet een dringend be roep op hen, die bereid zijn als collectant (e) aan de huis-aan-huis- collecte in de gemeente Leiden mee te werken, zich voor of op 11 okto ber aa. aan te melden bij de heer L. Lyklema' Mulderstraat 45 in Lei- dn (tel. 26550). Prinses Beatrix Fonds. Leidsche Ver. van Industriëlen De Leidsche Vereeniging van In dustriëlen, die binnenkort een halve eeuw bestaat, heeft tegen dinsdag middag in de sociëteit van de Water sportvereniging „Vennemeer" te Oud- Ade een bijeenkomst belegd waarin de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaan land. de heer G. de Jong, het een en ander zal vertellen wat deze Kamer doet op het terrein van de contacten met de overheid, gemeenschappelijke regelingen en de voorlichting. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mr. W. M. Kleyn, tot we-' tenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (Notarieel Recht) drs. J. W. Minderhout, tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Culturele Antropologie; mej. drs. C. M. J. van Staay, tot we tenschappelijk ambtenaar eersteklas- se bij de Opvoedkunde; drs. C. M. Stibbe, tot wetenschappelijk hoofdme dewerker in tijdelijke dienst by de faculteit der Letteren Oude Geschie denis); drs. A. W. M. Teulings, tot wetenschappelijk medewerker in vas te dienst bij de Sociologie; drs. Ch. H. E. Vogelzang, tot wetenschappe lijk medewerker in tijdelijks dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (Economie); mej. dr. J. M. H. van Wechem, tot wetenschappelijk mede-' werker le klasse in tijdelijke dienst bij de Opvoedkunde. ADVERTENTIE De mooiste Kunstnijverheid uit vele landen Wij noemen dnt Kunstnijverheid met een grote K Kom dus naar dr i Artishop als v 2 iets heel mooi? i zoekt HASSELMAN PANDER Bij Iemco-Leiden wordt maandag niet gewerkt en daarvoor is alle reden. Iemco, dat zich mag rangschikken onder de grote bedrijven op elektro-technisch gebied in ons land, bestaat dan vijftig jaar. In deze halve eeuw heeft dit bedrijf een geweldige groei meegemaakt. Met twee monteurs in 1917 in een pand aan de Mare in Leiden begonnen, komen thans ruim 100 medewer kers in de loonadministratie van dit jubilerende bedrijf voor. HALVE EEUW SERVICE De directie is thans in handen van mevr. M. C. Beurze—v.d. Berge, wier echtgenote voor vijftig jaar de grondslag van deze onderneming leg de, en de heer E. van Nieufande Tijdens een onderhoud, dat wy met beiden hadden, werd ons verteld, dat de directie zich steeds op het stand punt heeft gesteld, dat vakman schap, het verlenen van volledige service en de juiste voorlichting de pijlers zijn, waarop een bedrijf, dat zichzelf respecteert, tot bloei kan ko men. Dat dit niet mis gezien is, blijkt uit de gestadige groei van Iemco, die in 1935 reeds een personeelsbezetting had van vijftig monteurs, en nu moest verhuizen naar de Nieuwe Ryn 32. Enkele jaren later moest men alweer uitbreiden en zo is het doorgegaan tot 1965 toen alle pan den tot één modern winkelbedrijf werden samengevoegd. Geholpen door de gasbel uit Slochteren is de N.V. Iemco onder de huidige directie uit gegroeid niet alleen tot een groot elektrotechnisch bedrijf, doch ook tot één van de grote installatiebu reaus voor aardgasverwarming in ons land. Dat het begrip service bij de Iemco geen holle frase is, bseft; men, wanneer de heer Van Nieu- lande spreekt over de storingsdien sten voor radio, elektra en t.v. en over de onlangs ingestelde „zeven da gen per week storingsdienst" voor de afdeling aardgas. Een gevolg van SlochterenMet bijzondere waar dering spreekt de heer Van Nleulan- de ook over de in 1953 overleden op richter van de Iemco, de heer Beur ze „een ideale compagnon en een stuwende en stimulerende kracht van de vennootschap, een man met vele initiatieven". Maandag, wy schreven het reeds, wordt by de Iemco niet gewerkt. Voordat genodigden en relaties in de middaguren (van 3 tot 5 uur) in het jubilerende bedrijf aan de Nieuwe Ryn in de gelegenheid worden ge steld gelukwensen aan te bieden, komt men in restaurant Van. der Heyden met het personeel by een. ADVERTENTIE Rechtstreeks Overal betalen gemakkelijk betalings- Met de blauwe girokaart verkeer met 1.000.000 leunt u tegenwoordig bijna particulieren 500.000 overal betalen. winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen bij elk postkantoor. Overal opnemen U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post - kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder Rente tot 51% toe U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd Boekhoud-gemak Geen kosten De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3