Nederland aan OPMARS VAM REELDVERUAAL NIETMEER TE STUITEN LEIDSCH DAGBLAD (door Frits Koffijb'erg) ERSFOORT - SupermanLucky Luke, Kid Colt, Valiant, Jerom en al die andere Uiige winnaarszijn in Nederland nu ook op het commerciële front aan de win- te hand. Eindelijk, mogen we wel zeggenNa een lange periode van gestaag infil- n heeft het beeldverhaal hier een snelle opmars ingezet, die niet meer te stuiten Nog nooit zijn de comicsin zo'n grote verscheidenheid aan de vaderlandse \t geweest en in zulke grote aantallen verkocht als de laatste twee jaar. En was al een jaar van recordcijfers1967 gaat het nog stukken beter doen dat heeft erste halfjaar al duidelijk gemaakt. moest er eens van komen. In de Angelsaksische landen, Frankrijk en België is het getekende avontuur allang een el, dat even vlot wordt verkocht als een pakje sigaretten of ;op koffie. Daar gaat het in Nederland ook naar toe. Al zijn rolgens de heren uitgevers, nog lang niet waar we wezen en: in vergelijking met de Amerikaan of de Italiaan is de dander nog steeds een allesbehalve hartstochtelijk strip- tje. Maar goed, hij begint nu de smaak te pakken te krijgen. ;eel hij consumeert? Moeilijk precies te zeggen. De meeste rers van 'stripboeken' (albums heten de dure dikke, beeld- s de dunne zonder omslag en de kleine) doen nogal ge- innig over de marktpositie van hun ongecompliceerde [i. Om toch een idee te geven: in het eerste halfjaar van lijn in Nederland tussen de drie en vier miljoen albums en romans verkocht, in prijs variërend van twee kwartjes tot lden. 'Een stuk boven de 150.000 per jaar," zegt M. H. Claassens van J. Dupuis Zn., ook al van Belgischen huize. Dupuis is gespecialiseerd in het dure, fraai uitgevoerde album (Lucky Luke, Buck Danny, De Smurfen o.a.) en daarom is hier de oplage van een titel niet zo bijzon der groot. Maar niettemin'De laat ste jaren is de omzet jaarlijks met vijftig procent gestegen.' Het idee van meneer Claassens: 'De stripra ge komt in Nederland nu pas goed op gang.' Classics Een verhaal apart zijn de clas sics. De eigenzinnige vorm van de ze beeldromans heeft er toe geleid, dat de eigennaam een soortnaam werd. Toch komen vrijwel alle clas sics van één uitgeverijClassics Ne derland in Naarden. 'Tien jaar gele den,' vertelt directeur G. Roord, 'begonnen we met een keurig nette reeks, de Illustrated Classics, die echter over één kam geschoren werd met de horror en crime comics in Amerika, waarover men hier wei eens wat had gehoord.' Tegenwer king dus van ouders en onderwij zers, terwijl slechts een beperkt deel van de jeugd interesse toonde voor deze geïllustreerde klassieken. Het 'keurig nette' bleek, zoals ge woonlijk, geen geweldig succes. 'In 1961 begon ik met wildwest-verhalen en dan blijk je daar meteen vier maal zoveel van te verkopen als van de Illustrated Classics waar voor je jaren hebt gevochtèn.' Hij heeft nu zo'n twintig reeksen lopen, voor het merendeel in het avonturen-genre. Maandelijks brengt Classics twaalf tot vijftien titels uit. De oplage per titel varieert van tien- tot dertigduizend ('nog vrij gering als je ons taalgebied ziet en b.v. de oplaag van een blad als Do nald Duck'). Dat betekent dus, dat er maandelijks in Naarden rond 300.000, soms wel 400.000 classics de deur uitgaan. Of er maandelijks ook 300.000 classics worden verkocht, is een tweede. In tegenstelling tot de an dere stripbazen levert Roord name lijk in depot: dat komt er op neer, dat de winkelier pas afrekent als hij zelf heeft verkocht en wat hij over houdt, terug naar Naarden stuurt. Een tweede verschil met de leve ranciers van Belgische albums: 'Ik ben er op uit een zo goedkoop mo gelijk massaprodukt te brengen.' „a dichter bij de dag van van- blijvenvooral de afgèlopen r heeft alle verwachtingen en jle stripbazen overtroffen. 'Ik j^gjjOch meegemaakt, meneer, dat mensen aan de deur kwamen wentjes voor zestig gulden al- ïuzevoor hun kinderen kwamen ha lt |Vertelt M. H. Claassens, di- ar van Dupuis Nederland in Haag. Zijn collega S. Jonckx t nHet Karveel in Utrecht: 'We af. p enorme verkoopcijfers ge- me]l en ik ben er van overtuigd, ye ook een heel goede winter 3en m.' ■uik» business met perspectief dus, (iefjtriphandel. Directeur J. van 'ngen van de Hilversumse uit- a *ij en grossierderij Nooitgedagt Pel ïaliteit: met erotiek gekruide platfinetjes) ziet het er zelfs van jn. dat hij zich op den duur Jitend met strips zal bezighou- oekf igen. Goedkoper ieeJstige ervaringen met het her- Men van Dick Bos brachten t. Meningen er toe in het voor- j gel van 1966 zelf stripboeken in te gaan uitgeven, die een stuk Mepper zijn (ook qua uitvoering ditgens) dan de Belgische albums p f ons land de toon aangeven. bestsellers zijn Gordon en Va- oni i Daarvan verkocht hij in een larfüjd 'en we zitten eigenlijk aai*1 de aanloopperiode' 160.000 c .jiplaren. 'Een album dat ik zelf lef, kost me aan drukken (in stras gebeurt dat) en copyright zes- rdefent en verkoop ik aan de han goor een gulden,' waarna het 1,95 in de winkels komt te eeDfn. 'Tja, er zit een aardige winst jch is Nooitgedagt nog maar .kleuter in stripland in verge- IIIIHIg met b.v. de Utrechtse firma I der Hout en Co. Daar spreekt men over 'vele honderdduizenden' als we naar de verkoop van albums informeren. Van der Hout heeft de alleenver tegenwoordiging van de Belgische uitgeverij Lombard. Het reper toire: albums die aansluiten op tv- series (Thierry la Fronde), Bat man, Superman en gebundelde ver halen uit het weekblad Kuifje (o.a. Michel Vaillant, Dan Cooper en Rik Ringers). Het meeste succes is de Ameri kaanse krachtpatsers Batman en Superman beschoren. 'Van het eer ste Batman-album, dat wij zelf nog hebben uitgebracht, zijn er 86.000 verkocht,' vertelt directeur J. van der Hout. Hij heeft dit jaar Batman bij de Geïllustreerde Pers 'ondergebracht', evenals de Franse topstrip Asterix. Maar dat mag de omzet niet druk ken. 'Aan de hand van de cijfers tot dusver verwachten we dit jaar een kwart meer te verkopen dan vorig jaar.' Geweldig 'Er zit een geweldige groei in,' /.egt S. Jonckx van Het Karveel, het Nederlandse verlengstuk van de Bel gische uitgeverij Standaard. Zijn meest gevraagde striphelden zijn Biggies, Rode Ridder, Jerom, Bes sy en vooral Suske en Wiske (die sinds kort evenals de hond Bessy hun avonturen in kleuren beleven) 'Normaal moet het groeicijfer van de jaaromzet tien tot vijftien pro cent zijn, wil je zaak rendabel blij ven. Maar wij zitten er stukken bo ven. Vooral het laatste half jaar is enorm geweest.' Hij schat, dat hij dit jaai rond de 400.000 album* aal kwijtraken. Tekenend voor de groeiende belangstelling voor de strip in, Nederland, met name van de kant van de niet-meer-plepjon- J gen, is de oprichting van Het i Stripschap, die nu wordt voor-1 bereid en op 11 oktober, maar. liefst in de Rijksacademie voor; Beeldende Kunsten te Amster-1 dam, zijn beslag moet krijgen. Het is ook tekenend voor de ach- terstand die ons land op dit ge bied heeft, dat dit nu pas ge beurt. In andere landen Bel gië, Italië, Duitsland en Joego slavië om er enkele te noemen bestaan al jaren dergelijke contactcentra voor strippofielen, met als grote pionier de CELEG (Centre d'étude des litératures d'expression graphique)in Frank rijk. Het Stripschap wil een ge- sencild blad gaan uitgeven, Ne derlandse stripverzamelingen in ventariseren, studiedagen orga niseren enz. Of er ook ambitieu zere plannen zulen worden ge smeed, zal mede afhangen van de steun die het handjevol initia tiefnemers straks krijgt. krijgen de triomferende Vier Verdedigersrerqezeld door JJvatt Vinafoot. een helden-nntvanrrst rHoewel de WARANDA STAM nog steeds de tradities vlTff hun voorvaderen handhaven, hebben ze moderne super jvonderen die onze wetenschap te boven gaantEr is I hinr 'n ongelooflijk 'Dit is I GEHEIM en alleen geen gewone 1 Zwarte Panter kent inboor! in* 1 het antwoord! Concerns Toch moeten we degenen die pas goed hebben bijgedragen tot een massale verspreiding van het strip boek, in een andere hoek zoeken. Namelyk die van de vrouwen- en familiebladconcerns, die met hon derdduizenden abonnees over een markt beschikken, welke door hun wederverkopers intensief kon wor den bewerkt. De Rotogravure (Televizier, Eva) in Leiden is vorig jaar begonnen 'datgene wat op de tv populair is, als stripboek te brengen, daar stre ven we tenminste naar'. Er kwa men dus albums van Johan en de Alverman, Thunderbirds en Thierry la Fronde. Vooral de drie tot dus ver verschenen Thunderbirds-boeken zijn 'een enorm succes' geworden: Nog hogere ogen gooide de Ge ïllustreerde Pers (Revu, Margriet) in Amsterdam met de Batman-al- buras. Van zowel nummertje 1 als 2 werden tussen de 150.000 en 200.000 exemplaren verkocht. De derde Batman liep minder goed en nummer vier wordt tevens de laatste. De GP heeft inmiddels al een andere troef met Asterix. Daar naast brengt men maandelijks een Flintstones-album. 'Een oplage van 50.000 per titel is wel het minimum.' aldus een voorzichtige woordvoer der. De Spaarnestad (Panorama, Libelle) in Haarlem, die zich wel langer maar minder rigoureus op de stripmarkt beweegt, heeft als vaste prik vijf albums in het jaar: Sjors en Sjimmie ('loopt het best, maar die heeft dan ook een repu tatie van veertig jaar.'), Man van Staal, Billie Turf en twee Winne- tou's. feit' komt voor rekening van de boekhandel (vooral dat deel dat zich als 'erkend' etiketteert). De boekhandel, vroeger de enig© distributiemogelykheid voor de Ne derlandse stripleveranciers, wild© aanvankelijk zich liever niet inla ten met zoiets banaals als het beeldverhaal. „De meerderheid was fel tegen, toen wij in 1957 begon nen," herinnert G. Roord zich. Maar zelfs toen de boekhandel zjjn tegenzin had overwonnen, bleef hy een rem op de expansiedrang van de stripuitgevers. J. van der Hout noemt daarvoor Drop Het lijdt geen twijfelNeêrlands jeugd verslingert zich aan de strip, daar helpt geen moedertje of on derwijzertje lief meer aan. Die weerstanden zijn trouwens meer en meer weggesleten. Classics-direc teur Roord heeft daar een fraaie verklaring voor: 'Degenen die tien jaar geleden 13, 14 jaar waren en toen stiekem strips lazen, zijn nu mensen van 23, 24 met een toene- mende invloed op de meningsvor ming. Over nog eens tien jaar is hét- beeldverhaal even accepté als een rolletje drop.' En waarom niet, vindt meneer Roord, die in het beeldverhaal totaal geen kwaad ziet. Zou het de jeugd leeslui maken? 'Volgens mij is pre cies het tegenovergestelde het ge val. Op school worden de kinderen door prekende onderwijzers lees- schuw gemaakt. Zwakke leesbroe- ders krijgen er een trauma van. En juist bij hen bevordert het beeld verhaal de leesgewoonte. Als ze 17 of 18 zijn, nou dan hebben ze het wel gezien, dan glijden ze geruis loos over in de pocket.' Boekhande Toch zijn het niet in de eerste plaats de bezorgde ouders en on derwijzers geweest, die de opmars van het beeldverhaal hier zolang hebben tegengehouden. Dat 'wapen drie oorzaken: het karakter van de meeste boekwinkels („cultuurtem pels") waardoor menige strippofiel drempelvrees heeft; de wijze van presentatie („een volkomen dooie zaak, van moderne verkoopmetho den is in die sector niets te beken nen") en wellicht het belang rijkste punt het aantal boekwin kels. Het aantal verkooppunten dat de boek- en tijdschriftenhandel in Ne derland heeft te bieden, staat in geen verhouding tot die in andere landen, waar men niet het abonne mentensysteem van dag- en week bladen kent. Het aan huis bezorgen van alles en nog wat is een Neder lands fenomeen. Elders moet men zijn krantje of tijdschrift meestal zelf gaan halen, met als logische consequentie meer verkooppunten (in Duitsland 1 op 800 inwoners, ln Scandinavië 1 op 600, in Nederland 1 op 3.000!). Een profetie van Classics-direc- eur Roord: „Ik zie over vijf of tien jaar al die bezorgers verdwenen in Nederland, zowel van de dag- als de weekbladen. De afbraak van het bezorgapparaat zal gepaard gaan Bovenin de -pagina een serie striphelden, v.l.n.r. Superman, Suske en Wiske, BessyValiant, Rode Ridder, Michel Vaillant. Asterix, Kuifje met zijn hond Bobby en Lucky Luke. Onderin nog twee figuren uit de Lucky Luke albums: een van de neven Dalton en Calamity Jam. HST nieuwste op stripgebied, althans voor Nederland, '#vaar alles vijftig jaar later gebeurt,' zoals de dichter Heinrich Heine het eens wat sterk uitdrukte, maar wat het beeldverhaal betreft toch wel tien jaar later, is de hipcomic. Hier geïntroduceerd door Classics, directeur Roord, die ook de hippe soortnaam bedacht. Het- genre heet oorspronkelijk marvel co mic. De marvel comic ia een won derlijk mengsel van science-fic tion, surrealisme, humor en sensatie. De nogal aparte humor komt vooral tot uitdrukking in de ironische teksten. De marvel co. mies werden indertijd in Amerika door een kleine uitgeverij op de markt gebracht en groeiden te gen de verdrukking in uit tot top strips. Nu worden ze tot tv-series verwerkt, waarvan de eerste af leveringen dit najaar in de VS worden uitgezonden. 'Ik kreeg ze twee jaar geleden toegestuurd van een Amerikaan. se relatie en het was liefde op het eerste gezicht/ vertelt Roord. 'Maar ik heb eerst nog een tijd op een Duitse collega moeten in praten om hem te laten meedoen, anders was de drukprijs te hoog geworden.' Vorig jaar zomer be gon hij 'heel voorzichtig' met élke maand een aflevering van De Vier Verdedigers (waarvan hier. naast een staaltjeen Spinne- man. 'Tot mijn verbazing zijn ze goed aangeslagen, vooral bij de ouderen, vooral ook in de grote steden waar de jeugd meer so phisticated is.' Intussen heeft hij de frequentie verhoogd en deze maand heeft hij twee nieuwe hip pe reeksen gelanceerd. Voorlopig kan hij wel vooruit, want iw Ame rika bestaan wél acht of negen reeksen marvel comicsdie al ja ren lopen. met een groei van het aantal ver kooppunten en daar zal het beeld verhaal van profiteren." Hij ge waagt in dit verband van „een to taal andere politiek van Spaarne stad en Geïllustreerde Pers, die en kele jaren geleden de losse-num- merverkoop nog torpedeerden." Deze twee concerns hebben sa men met Van der Hout Co. een eigen distributie-organisatie opge richt, Albipres, die een groot aantal verkooppunten in Nederland met wekelijkse regelmaat van pakketten 'losse nummers' voorziet. Het was de beste oplossing, vertelt de direc teur van de Utrechtse firma. 'Toen wij vijf jaar geleden met dit spul begonnen, mochten we blij zijn als we via de boekhandel 10.000 exem plaren van een album kwijtraakten, terwijl het ons lukte er 50.000 te ver kopen via een bakker (Turkstra). Via Albert Heyn gingen 800.000 Gou den Horizon encyclopedieën de deur uit. Dit soort dingen waren voor ons het beste bewijs, dat het klassie ke distributiekanaal, via de boekhan del, volslagen ongeschikt was voor massadistributie'. Het Karveel loste de problemen met de boekhandel op door zelf boekwinkels te openen (sinds 1963 zeven). De omzet van zijn stripboe ken is sindsdien verviervoudigd. Classics nam in 1962 zelf de distri butie ter hand en beschikt thans over vierduizend verkooppunten, waaronder ook sigarenwinkels en kruideniers. Albipres, met Van der Hout als participant, levert aan zesduizend verkooppunten, waaron der tijdschriftenhandel, kiosken, si garenwinkels en de laatste jaren ook en dat is een heel belangrijke ontwikkeling supermarkets. Supermarkets Van de supermarkets verwachten alle stripbazen gouden bergen. Kuif je en Superman zijn er onder de vlag van Albipres al binnenge loodst. S. Jonckx van het Karveel gaat dit najaar 'proberen in de su permarkets te penetreren'. Hij heeft contact met een tijdschriften grossier, die goed is voor 250 van dit soort verkooppunten, terwijl bij succes uitbreiding tot 800 mogelijk Zelfs de nieuwkomer Nooitgedagt heeft al plannen in die richting. De Hilversumse uitgeverij wil dit na jaar vierkleuren-albums op de markt brengen voor 99 cent (op het ogen blik is het goedkoopste album ai- tijd nog twee keer xo duur). 'Zelf bedieningszaken zijn erg geïnteres seerd in zo'n prijs', neemt direc teur Van Meningen aan, die zijn hoop ln elk geval niet heeft gesteld op de boekhandel, die trouwens 'ver wend is, 36 procent korting is wel het minste wat ze willen hebben. Maar een kruidenier die gewend is aan 15 of 20 procent, zegt van 25 procent korting: een leuk artikel.' Het is de bedoeling de albums in Roemenië te laten drukken in op lagen van 50.000. 'Als het doorgaat, gaat onze omzet (nu anderhalf mil joen gulden per jaar) verdubbe len,' verwacht de Hilversumse uit gever. Televisie Zijn Utrechtse collega Van der Hout meent echter, dat de prijs van een album er niet zoveel toe doet. Er zijn goedkope albums die slecht en dure albums die goed verkopen. De voornaamste concur rentiestrijd speelt zich volgens hem af bij het verkrijgen van de rech ten van bepaalde strips, vooral die strips die in een of andere vorm als serie op de tv komen. Het aanwezig zijn op de tele visie is een enorme stimulans voor de directe verkoop. Een verdrie- of verviervoudiging van de omzet Is een heel normaal verschijnsel.' Niet voor niets waren het juist de Bat man-albums die recordoplagen haal den en werden honderdduizenden Thunderbirds-boeken verkocht. Alle stripuitgevers hopen dan ook vurig, dat Bussum vandaag of mor gen een serie op het scherm gaat brengen met een hoofdfiguur, die zij al in hun striprepertoire hebben. Die series zijn er genoeg. Zo hoopt Het Karveel dat de tv-tekenfilms van Suske en Wiske nog eens de Nederlandse beeldbuis halen. Van der Hoirt noemt Michel Vaillant, een Franse tv-serie die ook in Duitsland gaat draaien. In het voorjaar gaat de Franse tv ook tekenfilms van Asterix vertonen en voor deze As- terix-serie zou de NTS interesse hebben. Zo heeft Van Meningen gehoord, dat de een of andere omroep van plan zou zijn Tarzan-films te g;< uitzenden. Hij heeft daarom maar alvast de rechten van vier Tarzan- albums gekocht. 'Je moet af en toe gokken.' Hij weet ook, dat in Ame rika zes Gordon-films van een half uur zijn gemaakt. 'Als die ooit nog eens door een Nederlandse omroep worden gekocht, zit ik op rozen.'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13