°anse boeren dreigden retagne plat te branden Vee! waspeen onverkoopbaar V erantwoordiiigsplicht 0 burgemeester gewenst aardden in vechtpartijen positie nt motie ,fi wan- uwen in Wat doe je met onverwachte eters? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! rtogingen tegen landbouwbeleid VM ia at u a 'C >709 ie|(|^ze Parijse correspondent) t Qr de federatie van Franse 'g ^ndag in het hele land ge- ir. de protestbetoging tegen ans»uwbeleid van de Franse 5. ts ontaard 'in een formele muiterij. In Quimper vie- Jojjden betogers de prefectuur Ta'n motoren van de gendar- M. de brand, beschadigden ,eld' en verkeersborden. Ook ,r Jiet land kwam het tot on- e ff»n van dergelijke aard. Sïioep "Itandig >CI» jyi appel - 5n lange treinreis door )ot\ka lustten deze drie cir- ■>y tjes bij htm aankomst in Uburg wel een slokje Het aantal slachtoffers, zowel aan de zijde van de manifestanten als on der de leden van de oproerpolitie en de gendarmerie is ook aanzienlijk ho ger geweest dan aanvankelijk veron dersteld werd. Men spreekt nu van een kleine 300 gewonden die Jn zie kenhuizen moesten worden verpleegd of opgenomen. Een gendarme loopt sinds maandagavond het risico een van zijn ogen te verliezen, terwijl een ander een zware hersenschudding heeft opgelopen. Onder de gewonden van de tegen partij was een boer gisteren nog steeds buiten bewustzijn en voor zijn leven werd zelfs gevreesd. De uit slag van de doodsstrijd die hij nu voert zal het verdere verloop v an het boerenoffensief mede bepalen. Als hij sterven mocht, zo dreigde giste ren tenminste de boerenfederatie, dan zullen we uit wraak het hele departe ment van Bretagne in vuur en vlam zetten. Doch ook indien dit slachtoffer niet aan zijn verwondingen bezwijkt, valt te vrezen dat het conflict tussen de regering en de boeren nog niet als bij toverslag zal zijn bijgelegd. Terwijl de directe politieke en justi tionele gevolgen van de revolte zich al duidelijk aftekenen, is vooral de diepere oorzaak van de gramschap en de wanhoop van de Franse boe ren maar niet in een handomdraai op te heffen. Tot de gerechtelijke consequenties behoorde gisteren een aanklacht van de prefect van de stad Quimper, die maandag wel het brandpunt van de muiterij vormde, en die de boeren direct aansprakelijk stelt, voor het levensgevaar waarin enkele leden van de ordetroepen nu verkeren. Vol- Een beeld van de opstandige boer en-in-actie tijdens een de monstratie in Quimper. gens de prefect zouden de betogers de rode kruis-auto's bewust hebben j belet de gewonde gendarmes te hulp te schieten. Minist'rieel beraad Dat anderzijds op het politieke i plan de regering de situatie evenmin onderschat, bleek gistermiddag toen president De Gaulle premier Pompi dou en de ministers van Buitenland- se zaken, van Landbouw en van Fl- I nanciën bij zich ontbood om zich met hen over verdere stappen te beraden. Eenvoudig zullen die verdere stap pen zeker niet zijn. De linkse opposi tie heeft zich al op het conflict ge stort om zich zowel in de directe ac tie als op het parlementaire plan achter de boeren te scharen. Voor 12 oktober is een volgende manifestatie uitgeschreven, terwijl in het parle ment de regering de volgende week aan een motie van wantrouwen het hoofd krijgt te bieden. Gezien de in vloed die de boeren op bijna alle fracties weten uit te oefenen lijkt het niet uitgesloten dat de linkse motie meer stemmen, zo geen meerderheid zal verwerven dan aanvankelijk werd verwacht. Maar zelfs met de val van de huidige regering zullen de boeren toch nog weinig verder zijn gekomen. Het probleem van de Franse boeren rijst immers ver uit boven alle par tijgeschillen. Protectie-poiitiek De huidige regering is onder de niet aflatende aandacht van de mi nister van Landbouw. Edgar Faure. de boeren, financieel eigenlijk al ver der tegemoet getreden dan econo misch gerechtvaardigd was. De mi nister van Financiën, Michael Debré wenst dan ook geen verdere conces sies te doen en hij beroept zich op een budget dat. ondanks de gaullis tische beginselen, toch al een heel eind uit het lood hangt. Debré heeft zeker geen ongelijk zich tegen verdere lapmiddelen te verzetten, maar de vraag is of de re gering, politiek en psychologisch, de bus al niet heel lang geleden heeft gemist. 9e traditionele protectie-po iitiek die een achterstand van de Franse landbouw bij Nederland en I andere EEG-landen vergeleken kunst i matig in stand poogde te houden, zal zich nog gedurende jaren, zo geen ge- I neraties. blijven wreken. Officieel mag die protectie-poiitiek nu door het gaullisme weliswaar zijn afge zworen, doch de erfenis is intussen nog lang niet geluiqideerd. Met dat liquidatieprobleem ziet de iFranse regering zich nu opnieuw hardhandig geconfronteerd. In dat licht dient de nieuwe revolte der boe ren dan ook gezien te worden. Overzicht KatMijkse groenteveiling Koningin Juliana in gesprek met de gouverneur-generaal van Jamaica, Sir Clifford Campbell en diens echtgenote. Sir Campbell verblijft enkele dagen in ons land om hier begrip te kweken voor Jamaica's verlangen om EEG-ge- associeerde te worden, als Enge land toetreedt tot de EEG. Hij sprak o.m. met minister Bakker van Economische Zaken. Snoep verstandig eet 'n appel Ook in de afgelopen week was de aanvoer van waspeen aan de Kat- wijkse groenteveiling, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, weer bijzonder hoog. De totale hoeveelheid bedroeg 923.000 kg tegen 919.000 kg in de voorafgaande week. Het is dan ook wel vanzelfsprekend dat een zeer groot gedeelte van deze over vloed onverkoopbaar bleef. Naar schatting 30 a 40van het aanbod haalde dan ook de minimumprijs niet en werd doorgedraaid. Uit dagboek blijkt: Gezin in bergen 1 doodgevroren Jagers hebben maandag in de 1 bergen in het noorden van Cali- 1 fornië de stoffelijke resten ge- 1 vonden van een moeder en dochter, die na een vliegtuig ongeluk een langzame bevrie- zingsdood zijn gestorven. Bij de stoffelijke resten vonden zij een dagboek waarin de lijdensgang van de slachtoffers stond opge tekend. Naar het lichaam van de derde passagier, de echtge noot en vader, wordt nog steeds gezocht. Al F. Oien, een 59-jarige hoteleigenaar uit Portland ver trok op 11 maart met zjjn vlieg tuigje met vrouw en kind naar San Francisco waar zijn zoon woont. Het vliegtuig raakte in de bergen van noord-Californië in een anderhalf meter dikke sneeuwlaag. De drie inzittenden liepen daarbij slechts geringe verwondingen op. Tegen de kou wisten zij zich te beschermen door over het vliegtuig een hoes te spannen. Reddingspogingen mislukten, zoals nu uit htt dagboek bleek, doordat het wrak van het ver ongelukte vliegtuig door mist aan het oog van de overvliegen de opsporingsvliegtuigen was onttrokken. Een poging van de dochter om de bewoonde wereld te be reiken was eveneens tot mis lukken gedoemd. Zij verloor onder weg haar beide schoenen en moest terugkeren. Tenslotte besloot de vader om, ondanks een gebroken arm, zelf een poging te wagen om contact te maken met de be- woonde wereld. Van hem is tot 1 op dit moment niets meer ver- 1 nomen. 1 De laatste notitie in het dag- 1 boek is van 4 mei en luidt: „Het I regent onophoudelijk. We zijn I doorweekt". Ton premies werknemers verduisterd (Van onze Rotterdamse corespondent De politie heeft in Ridderkerk een 36-jarige man aangehouden op ver denking van verduistering van meer dan 100.000 gulden aan premies voor sociale verzekeringen van zijn per soneel. De man, die in Antwerpen een bedrijf had, dat personeel uit zond naar verschillende werken, wordt ervan verdacht vorig jaar 47.000 en dit jaar 60.000 gulden te hebben achtergehouden. Hij zou dit hebben bereikt door een geringer aantal personeelsleden op te geven dan hij in werkelijkheid had. Na een onderzoek door de loon- technisohe dienst van het ministerie van Sociale Zaken moet de man lont geroken hebben. Hij heeft in Middelburg onder meer een beroving in scène trachten te zetten. Aan vankelijk had hij aan d'e Ridder- kerkse politie gevraagd om bescher ming tijdens het overbrengen van een zending geld naar Antwerpen. De politie weigerde dit. Later werd de Middelburgse politie gealarmeerd, toen de bedrijfsleider van het uit zendbureau in de Zeeuwse hoofd stad van 100.000 gulden beroofd zou zijn. Van de roof bleek echter niets. Achteraf blijkt dat de man een ver klaring voor het verdwijnen van de 100.000 verduisterde guldens heeft willen produceren, waartoe hij een overval in scène wilde zetten. Ondanks de behoorlijk goede kwa liteit van het produkt was de buiten landse vraag zeer beperkt. Slechts omstreeks 20% van de aangeboden hoeveelheden werden voor export verkocht naar de Duitse Bondsrepu bliek, België, Frankrijk en Engeland. Ook de industrie kocht maar matig (ca. 20% van de aanvoer), waarbij naast de Nederlandse fabrieken ook die in Frankrijk, de Duitse Bonds republiek en België aankopen deden. De binnenlandse handel, gericht op de directe consumptie, was daarbij zeer traag. Al met al kan gesproken worden van een zeer slechte week. met als enig lichtpunt een geringe opleving van de handel tegen het einde. Per kist van 20 kg waren de note ringen van de verschillende soorten en kwaliteiten als volgt: A-extra f. 2.90 tot f. 5.30 (f. 3,50 tot f. 5,—). Al f. 2.60 tot f. 4.60 (f. 2.60 tot f. 4,30 A2 f. 2.10 tot f. 4.50 (f. 2.60 tot f. 4,( B-extra f. 2.tot f. 4.10 <f. 4,tot f. 4.70). BI f. 2— tot f. 4,10 (f. 2,10 tot f. 5.50). Cl f. 1,40 tot f. 2,8 C2 f. 0.90 tot f. 2.60. Ook de eerste breekpeen was laag geprijsd, namelijk f 0,50 tot f 4,10 per kist. Voor bospeen lagen de om standigheden iets gunstiger. Bij te ruglopende aanvoer werd een rede lijk prijspeil bereikt, lopende van f. 0.24 tot f. 0.53 (f. 0,20 tot f. 0,49) per bos. Het aanbod van bloemkool resp. f. 0,08 tot f. 0.19 (f. 0,07 tot f. 0,29) en f. 0,17 tot f. 0,34 (f. 0.15 tot f. 0.35) per kg. Voor rode kool bleven de resultaten ongunstig, na melijk van f. 0,06 tot f. 0,11 (f. 0.06 tot f. 0,13) per kg. Tomaten liepen iets in prijs op en werden verkocht voor f. 2.40 tot f. 3.80 (f. 2.40 tot f. 3,60) per bakje a 6 kg. Ook van dit artikel was enige export. Uien werden, met f. 1,50 tot f. 3,80 (f. 2,40 tot f. 3,90) per kist van 20 kg, maar matig betaald. Prinsessen bo nen, van prima kwaliteit, leverden een gunstig resultaat op met f. 0,00 tot f. 1.15 (f. 0,35 tot f. 1,15) per kg. Pronkbenen noteerden f. 0,30 tot (f. 0,25 tot f. 1,30) per kg. Sla werd. al naar gelang van kwa liteit. verhandeld voor f. 0,08 tot f. 0.30 (f. 0.11 tot f. 0,32) per krop. De keukengroenten tenslotte pas seerden de klok met de volgende prijzen: peterselie f. 0,05 tot f. 0,10 (f. 0,05 tot f. 0,10), selderie f. 0,07 tot f. 0.13 (f. 0,05 tot f. 0,11), karvel f. 0,09 tot f. 0,11 if. 0,07) en tijm f. 0,05 tot f. 0,06 <f. 0.08) per bosje. Snoep verstandig eet 'n appel GEEN EXECUTIE VAN OENTOENG De berichten uit Djakarta over de terechtstelling van kolonel Oentoeng, een der leiders van de mislukte staatsgreep in 1965. zijn gistermid dag door de woordvoerder van de Indonesische ambassade in Den Haag tegengesproken. De ambassade had dn de loop van de dag van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken een te legram ontvangen, waarin de waar nemend procureur-generaal van het Indonesische leger, kolonel Partono, verklaart, dat het doodvonnis, uitge sproken over kolonel Oentoeng. nog niet voltrokken is. Commissie - Samkalden liep weer verder terug en bedroeg in totaal 72.000 stuks (v. w. 85.600 st.). Het prijsniveau was daarbij zeer matig, met uitzondering van een enkele partij van de variëteit Flora Blanca. die over het algemeen rede lijk werd betaald. Eerste soort werd verkocht voor f. 0.16 tot f. 0.69 (f. 0,26 tot f. 0.71) en tweede kwaliteit voor f. 0.15 tot f.0.28 (f. 0,15 tot f. 0.44) per stuk. Er was nog een beperkte export naar de Duitse Bondsrepu bliek. Er viel een toenemende aanvoer van andijvie te constateren, waarvan de kwaliteit behoorlijk goed is. De noteringen waren redelijk, van f. 0.08 tot f. 0.30 (f. 0.10 tot f. 0,33) per kg. Ook hiervan werd een be perkte hoeveelheid naar het buiten land verkocht. Groene kool en spits kool werden vrij redelijk betaald met (Van onze parlementaire redactie) Het is wenselijk in de gemeente wet vast te leggen, dat de burge meester verplicht is aan de gemeen teraad verantwoording af te leggen voor het politiebeleid, dat hij voert. Dat meent een commissie, die onder leiding van dr. I. Samkalden, de nieuwe burgemeester van Amster dam, op verzoek van de Wiardi Beek man-Stichting (het wetenschappe lijk bureau van de PvdA) heeft ge rapporteerd over het probleem van de politie en de openbare orde. De commissie wil, dat de raad een com missie instelt, die de burgemeester kan bijstaan bij de bepaling van het politiebeleid. De commissie is niet unaniem in haar advies. Sommige leden menen, dat de raad door de verantwoordings plicht van de burgemeester teveel in het dagelijks beleid wordt betrokken. De meerderheid is echter van oor deel, dat de raad zich wel wijze zelf beperking zal op leggen. De commis sie wijst er overigens op, dat de ge meentewet in huidige vorm de bur- Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo 'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. Nieuwe zeesluis van Antwerpen geopend Koning Boudewjjn van België heeft gisteren de zeesluis van Zandvliet, de Jongste uitbreiding van de Antwerp se haven, officieel geopend. De sluis welke ligt naast de twee reeds bestaande sluizen, zou de groot ste ter wereld zijn en kan vier sche pen van elk 30 .000 ton tegelijk schutten. Het bouwwerk is 500 me- ter lang, 57 meter breed en 13,5 me ter diep. Ter gelegenheid van de opening werd de grootste tanker die ooit de haven van Antwerpen heeft aange daan. de 75.600 ton fetende „Esso Antwerp" geschut. De bouw van de sluis heeft tien jaar geduurd. Vier Juli was ze reeds officieus in gebruik genomen. Sedertdien zijn er nog enige kinderziekten genezen. De ope ning van de sluis betekent praktisch de voltooiing van het tienjarenplan voor de haven van Antwerpen. De Belgische minister van Open bare werken heeft in een toespraak ter gelegenheid van de opening een nieuw tienjarenplan aangekondigd. Deze keer voor de uitbreiding van de Antwerpse haven op de linker oever van de Schelde. Daan-oor is de medewerking van de Nederlandse re gering gevraagd. gemeester al voor de hem toebedeel de taken in het college van B. en W. verantwoordingsplicht oplegt. Dat zelfde geldt voor het aandeel van de commissaris der Koningin in de werkzaamheden van G.S. In beide gevallen ontbreekt echter de sanc tie. Hoewel de commissie vindt, dat voor het gebruiken van preventieve bevoegdheden door de politie zeker argumenten zijn aan te voeren, meent zij dat dergelijke maatregelen bij massale ordeverstoringen niet op hun plaats zijn. De commissie ver werpt dan ook de methode van de Amsterdamse hoofdinspecteur Kop- pejan, die op 17 juli 1966 een groep demonstranten bij voorbaat buiten de stad zette. „Het opent de mogelijk heid van vrijheidsberoving van gro te groepen mensen, waarvan niet zeker valt vast te. stellen, dat zij zich aan een strafbaar feit schuldig zul len maken", aldus de commissie. De commissie wil het houden van demonstraties in principe vrij laten met dien verstande, dat een aanmel dingsplicht wordt ingevoerd. De or ganisatoren zouden vier keer 24 uur van tevoren datum, tijdstip, route en strekking van de demonstratie dui delijk en gedetailleerd moeten mel den. De raadscommissie voor open bare orde zou een beroep op een ver bod of een klacht moeten behande len. 't is fijn werken met VS-budget voor ruimteonderzoek Een Amerikaanse senaatscommis sie heeft geadviseerd 4.678.900.000 dollar beschikbaar te stellen voor het ruimteprogramma in het belasting jaar dat 1 juli is begonnen. Dit is 95.5 miljoen meer dan het Huis van Afgevaardigden heeft goedgekeurd, maar 289 miljoen minder dan het be drag van het vorig jaar. Johnson had oorspronkelijk 5.1 miljard voor het ruimtevaartprogramma gevraagd. |!|g^G 4 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7