„Stoutmoedig besluit van Arabieren nodig" Eban in de VerNaties MEDAILLE VOOR PRINS Duitse kandidaat NA VO-bevelhebber Verleden van Sclmez nooit goed nagegaan eidóe &*Tcjenda cetatair Transparant Satin - transparante kleurlak MET EEN ENKEL WOORD H A A G S I AGENDi1 PAOTNA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 OKTOBER l! Attlee's toestand NANSEN- De toestand van de vroegere Britse premier Lord Attlee, la volgens een woordvoerder van het ziekenhuis ir de premier verpleegd wordt, duidelijk verbeterd. De 84-jarige Labour-staatsman werd 8 september in het ziekenhuis opgenomen. Twaalf dagen na zijn opname verslechterde zijn toestand plotseling. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Eban heeft van daag opnieuw een beroep op de Ara bische landen gedaan vredesverdra gen met zijn land te sluiten en een nieuw tijdperk van economische, so ciale en culturele uitwisselingen met Israël in te luiden. In antwoord op redevoeringen van de ministers van i Buitenlandse Zaken van Egypte en Jordanië zei Eban in de Algemene Vergadering der V.N. dat het debat over de vraag wie de oorlog begon- 1 nen is en de voorwaarden waarop het conflict zou moeten worden be slecht nog lang kan voortduren. Maar alleen een stoutmoedige be slissing om de totale oorlog door to tale vrede te vervangen" kan een oplossing brengen, zo zei hij. „Het oude tijdperk is voorbij. Een nieuw tijdperk vertoont ernstige ba rensweeën, zo zei Eban, die sprak van economische samenwerking, de gemeenschappelijke ontwikkeling van hulpbronnen in het Midden-Oos ten, wetenschappelijke en culturele samenwerking en regionale interna tionale samenwerking om het lot te verzachten van duizenden vluchte lingen die „verdreven zijn door twee decennia Arabische oorlogszuchtig heid." Eban daagde Egypte uit zijn staat van oorlog met Israël op te geven, een verklaring voor de V.N. af te leggen waarbij het de Israëlische navigatierechten in het Suezkanaal en de Straat van Tiran erkent en zich bereid te verklaren de guerril la, die vanaf zijn grondgebied tegen Israël wordt ondernomen, te verbie den. Hoessein in Moskou Koning Hoessein van Jordanië, die in de Sowjet-Unie vertoeft, heeft in een vraaggesprek voor de Russische televisie gezegd een grote politieke chaos en extremisme in het Midden- Oosten te vrezen, als er niet een rechtvaardige en redelijke oplossing wordt gevonden. Op een vraag over de toeneming van het aantal sabo- tage-daden in de door Israël bezette gebieden zei de koning: „Het is nooit onze politiek geweest in het verleden noch in het heden tot dergelyke daden aan te moedigen. Als er echter geen alternatief is om ons land te herwinnen en onze men sen te redden, zouden we het doen, maar op het ogenblik zijn we tegen dergelijke acties en wij doen alles wat in ons vermogen ligt om er een einde aan te maken." Koning Hoes sein zei voorts dat „de houding van Israël sedert de ooi-log veranderd is: die is „buitengewoon arrogant geworden en de Israëliërs schijnen van plan zich vast te klampen aan wat zij hebben." Brit naar Egypte Engeland stuurt volgende week een hooggeplaatste afgezant naar Cairo voor besprekingen met Nas ser over de toestand in het Midden- Oosten en de toekomstige betrek kingen met Engeland. Egypte ver brak de betrekkingen in december 1965 naar aanleiding van Rhodesië. Het bezoek van Sir Harold Beeley, gewezen Britse ambassadeur in Cai ro, is geregeld bij besprekingen tus sen minister Brown en zijn Egyp tische collega in de Verenigde Na ties. Om het openbaar vervoer vlot ter te laten verlopen heeft Parijs besloten de rechterrijbaan te re serveren voor de stadsbussen. Hier een beeld van de Avenue de l'Opera, voorzien van de nieuwe borden. President ernstig ziek President Dönges van Zuid-Afrika is ernstig ziek. Hij werd maandag in het zie kenhuis, waar hij al vijf maanden wordt verpleegd, door een tweede be roerte getroffen. De toestand van de 69-jarige vroegere minister van Fi nanciën, die in mei van dit jaar een hersenbloeding kreeg, drie weken voordat hij als president beëdigd zou worden, geeft volgens de artsen re den tot ernstige bezorgdheid. De aan val heeft zijn spraakvermogen ver lamd. Wilson procedeert Premier Wil son heeft een aanklacht wegens smaad ingediend tegen een jonge te kenaar die hem naakt op een bed had afgebeeld. Wilson diende al eer der een aanklacht in tegen de vijf leden van een popgroep, die de teke ning voor een reclamekaart wilden gebruiken. De rechter vaardigde een voorlopig verbod op de publicatie van de tekening uit, dat van kracht blijft tot de zaak voorkomt. Prins Bernhard, die voorzitter was van de Europese vluchtelingencam- pagne 1966, welke voor de vluchte lingen in Afrika en Azië werd ge voerd in twintig landen, krijgt de Nansenmedaille voor dit jaar wegens zijn uitstekende diensten voor de zaak van de vluchtelingen. De medaille, genoemd naar Frid- jof Nansen, de eerste hoge commis saris voor vluchtelingen in de voor malige Volkenbond, zal de Prins aan geboden worden tijdens een plechtig heid in het Palais des Nations in Ge- nève op 30 oktober. Door zijn una nieme beslissing bekend te maken heeft het comité voor toekenning van de Nansenmedaille eer bewezen aan de vitale rol, die de Prins gespeeld heeft in het voorzitten van de werk groep, die de basis heeft gelegd voor de campagne en de activiteiten van de nationale comité's heeft gecoör dineerd. Het comité vermeldt ook, dat de prijs beschouwd moet worden als een erkenning van de bijdrage van alle deelnemende landen, die een actief deel hebben gehad in deze u- nieke krachtsinspanning. Koning Hoessein van Jordanië russische werd bij zijn aankomst in Mos- (rechts), kou ontvangen door de Sowjet- Medische zorg ouder personeel van provincie Prof. dr. A. Querido heeft de ge zondheidstoestand van de oudere ambtenaren van de provincie Zuid- Holland onderzocht. Hij beveelt naar aanleiding hiervan aan een aantal bedrijfsgeneeskundige activiteiten te ontplooien; een bedrijfsarts aanstel len en een dokterskamer met instru mentarium enz. in het provincie huis inrichten. Gedeputeerde Staten willen de ad viezen van prof. Querido volgen, zo dat op beperkte scsaal bedrijfsge neeskundige hulp aan het gehele per soneel (1250 personen) wordt gebo den: geregeld onderzoek van ambte naren van 45 jaar en ouder, extra aandacht aan ambtenaren, die nog maar kort bij de provincie werken, en het onderzoek van klachten om trent de werksfeer. Bij dit laatste zal de aandacht worden gericht op zowel de physische factoren (arbeidsom standigheden) als op de mentale re laties arbeidsbetrekkingen) Voor deze medische hulp kan de provincie samenwerken met de be drijfsgeneeskundige dienst van de K.L.M. Een bedrijfsarts en een ver pleegsters zullen drie ochtenden of middagen per week beschikbaar zijn voor de provincie. In het provincie huis komt een dokterskamer en een onderzoekkamer met instrumenta rium. De samenwerking met de K.L.M. is voorlopig by wijze van proef en voor de tyd van een jaar, beginnend op 1 januari aanstaande. president Podgorni (Van speciale verslaggever) Secretaris maakte kas lichter De oud-secretaris van de Westduit- se handbalbond, Albert Willing, heeft tussen 1 januari 1966 de datum van zijn indiensttreding en 21 april 1967 de kas van de bond 150.000 Duitse mark (148.500 gulden) lichter gemaakt. De malversaties van de ge wezen secretaris werden ontdekt by een accountantsonderzoek. Schaakuniversiteit Gisteren is in Riga de eerste Rus sische schaakuniversiteit geopend. Spelpsychologie en lichameiyke fit heid behoren tot de vakken die gedo ceerd zullen worden. Het eerste colle ge, "De weg naar het grootmeester schap", werd gegeven door groot meester Yuri Averbach. Naast Aver- bach zullen de grootmeesters Tal, Boleslavsky, Bondarevsky, Krogius, Suetin en Gipslis als docent optre den. De Westduitse regering heeft nimmer een grondig onderzoek ingesteld naar het nazi-verleden van de 55-jarige luitenant-generaal Sohnez, die zy heeft voorgedragen om opvolger te worden van zijn landgenoot graaf Von Kielmansegg, als bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Centraal- Europa. Hoewel de Bondsrepubliek enkele malen de verzekering heeft gegeven, dat de levensloop van generaal Schnez by herhaling zorgvuldig was nagegaan en ondanks de medede ling, dat tegen hem geuite beschuldi gingen ongegrond waren, hebben 2 Nederlandse ambtenaren (van het Ryksinstituur voor Oorlogsdocumen tatie) moeten vaststellen, dat de on derzoekingen van Duitse zyde niet toereikend zyn geweest om generaal Schnez vry te pleiten. Na de bestudering van uitgebreid archiefmateriaal en het horen van talrijke betrokkenen - met toestem ming van de Westduitse regering zyn zy tot de slotsom gekomen, dat de Duitse visie op het verleden van Schnez voor Nederland niet aan vaardbaar kan zyn en dat tenminste een nieuw onderzoek gewenst is. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans de beschikking o- ver het rapport van de twee ambte naren. De afwezige minister Luns moet er nog kennis van nemen. Het kabinet zal dan zyn standpunt bepa len. Maar het ziet er naar uit, dat het rapport de Nederlandse regering voor de consequentie heeft geplaatst de Bondsrepubliek te verzoeken het verleden van de generaal opnieuw in ogenschouw te nemen, dan wel om hem op basis van de thans verza melde gegevens te doen bestempelen als ongeschikt voor de functie, die hem werd toegedacht. Tot nu toe heeft Bonn alle beschuldigingen van de hand gewezen. ADVERTENTIE WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. Haagweg 90: Openbare Bahad - ge- spreksavomd 8 uur nam. DONDERDAG Leiderdorp (Dorpshuls)K. en O. Kindervoorstellingen door Thoraldo. jloma's Raad van bestuur Bouwbedrijf Konlngskerk: Ruilclub. 7.30 tot 10 u. Brugge. 7.30 Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. de hr Diender. 10.30 uur BIOSCOPEN 3 oktober; 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Trianon „Je leeft maar twee keer", 14 J. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 u. Zond. en 3 oktober, 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 u. Luxor Bertrand ln on(t)roerend goed, a.l. Dag. 2.30. 7.00 en 9.15 u. Camera „Oh.ojojoj", 18 J. Dag 2.30, 7.00 en 9.15 u. Zond. 2.30, 4.45 7.00 en 9.15 u. 3 oktober: 2.00, 4.15 (ook zondags) 1 Studio Te mooi voc De Jonge venus", 18 J. ADVERTENTIE BINNENLAND Vrouw doodde 5 kinderen De of- ficiier van justitie by de rechtbank in Arnhem heeft achter gesloten deu ren krankzinnigverklaring, ontslag van rechtsvervolging en ter beschik kingstelling van de regering gevraagd tegen een 36-jarige vrouw uit Mil- lingen, die op 2 november vorig jaar haar vyf kinderen van twee tot ze ven jaar met byislagen van het le ven heeft beroofd. De vrouw leefde onder armoedige omstandigheden na een mislukte emigratie naar Austra lië en Zuid-Afrika. Haar man, een 38-jarige schoenmaker, verbleef nog in Zuid-Afrika en zou van plan zyn geweest zyn gezin te laten overko men. De vrouw had weinig vertrou wen meer in de toekomst van haar en haar kinderen. Ontslagen by H.A.L.? Er dreigt op korte termyn ontslag voor een groot aantal werknemers by de Hol- land-Amerika Lyn. Door het deelne men van de redery aan de Atlantic Container Line, waardoor de Noord- atlantische vrachtdienst van de H.A.L. wordt opgeheven, is een groot aantal werknemers by het stuwa- doorsbedryf, de administratie en de technische werkplaatsen overbodig geworden. Hoe groot het aantal zal zyn dat moet afvloeien kon de H.A.L. nog niet meedelen. Alles ver keert nog in het stadium van bespre king. Geruchten die sinds korte tyd circuleren, spreken van 150 tot 250 Ambassadeur in Soedan By KB is mr. P.W.H. Schaepman benoemd tot ambassadeur in de Republiek Soe- Mr. W C. Wendelaar overleden In Den Haag is overleden mr. Willem Carel Wendelaar, oud-lid van de Staten-Generaal voor de V.VD. en gedurende een groot aantal jaren burgemeester van Alkmaar. V.N.-medaille Op voordracht van generaal Odd Bull, hoofd van de bestandscommissie der Verenigde Naties in het Midden-Oosten, is aan majoor-vlieger H. Westra en aan ser geant-majoor-telegrafist W. Leiwa- kabessy van het op Ypenburg gesta tioneerde 334ste squadron van de Ko- ninkiyke Luchtmacht de medaille der Verenigde Naties toegekend. Majoor Westra was gezagvoerder van de eerste Friendship van de Ko ninklijke Luchtmacht die ter be schikking stond van de bestandscom missie, sergeant-majoor Leiwakabes- sy was telegrafist aan boord van dit toestel. Den Bosch in donker Een rat heeft twee dichtbevolkte Bossche stadswyken een uur lang in het don- ker gezet door in een hoogspannings schakelaar in aanraking te komen met enkele draden waardoor een ex plosie ontstond. Een uur lang heb ben de Bosschenaren by kaarslicht zonder radio en t.v. moeten wachten tot de mannen van het lichtbedryf de storing hadden verholpen en de boosdoener hadden gevonden. BUITENLAND „Zwarte weduwe" gevangen Het museum voor midden-Afrika in Ter vuren, een van de voorsteden van Brussel, is in het bezit gekomen van een "zwarte weduwe", oftewel een Latrodectes Moetans, een van de meest giftige spinnen ter wereld. Het beestje werd by het museum ge bracht door een inwoner die houten verpakkingsmateriaal afkomstig uit Zuid-Amerika tot brandhout aan het hakken was. Eén prik van de zwarte weduwe is niet altyd dodehjk, maar toch vyftlenmaal giftiger dan die van een cobra. Men zal zo snel mo gelijk tegengif uit Zuid-Amerika la ten komen, omdat men niet weet of er nog meer vergiftige spinnen via emballage naar België zyn gekomen. Verrassing Bankcassière Karen Peciera, uit Marrero in de Ameri kaanse staat Louisiana, stopte met 11.500 dollar een onaangename sur prise in de zak, die een gewapende bankrover haar voorhield. Het was een tyd-traangas-bom, die enkele minuten nadat de rover in ztfn auto was ontkomen, tot ontsteking kwam. De politie, door de bank gewaar schuwd, ontdekte de auto, die niet ver gekomen was en als een dronke man over de weg zwaaide. De in zittenden, twee mannen van 40 en 43 jaar, zyn gearresteerd op beschul diging van bankroof. Het geld is te rug. Atoom-landmynen De Ameri kaanse minister van Defensie, McNa- mara, heeft te kennen gegeven dat hy gunstig staat tegenover het Turk se plan om landmynen met een kernlading langs de grens te leggen als scherm tegen een eventuele Rus sische invasie. De minister verklaarde dat deze mynen een volledig defen sief karakter hebben. De Russen heb ben in het zuiden van de Sowjet- Unie een aanaieniyke strydmacht en zy zyn natuuriyk niet bezorgd over een eventuele Turkse invasie, aldus McNamara. Geen liefhebbers De gemeente raad van Londen begint ongerust te worden omdat zich, ondanks de grote publiciteit die er aan gegeven is. nog steeds geen serieuze koper voor „Lon don Bridge" heeft gemeld. Zoals ge meld moet deze brug de komende ja ren door een moderner exemplaar worden vervangen. Er zyn twee aan biedingen binnengekomen die ver worpen moesten worden. Een daar van kwam van een 15-Jarige scho lier in Californië, die een stukje brug wilde voor 1 dollar; de andere kwam van vier inwoners van de Maagden eilanden, die tezamen een bedrag Van honderd pond opstuurden. Dat was niet genoeg. Opstandelinge gaf zich over De leidster van de restanten van een fa natieke mohammedaanse opstande- lingenbeweging in Zuid-Celebes, de uit Nederland geboortige Corry van Stenis, heeft zich vorige week met een zoon, een aangenomen dochter en zeven volgelingen aan de Indone sische troepen overgegeven, aldus het persbureau Antara. Corry van Ste nis heeft een beroep op haar overige volgelingen gedaan, haar voorbeeld te volgen. De beweging werd eerst geleid door Corrys' echtgenoot, Ka- har Moezakkar. Deze sneuvelde enke le Jaren geleden, waarna zyn vrouw zyn functie overnam. De Brusselse brand De brand in het Brusselse warenhuis Innova tion op 22 mei van dit jaar heeft volgens de gisteren bekendgemaakte officiële slotbalans aan 253 mensen het leven gekost. Slechts 38 doden konden worden geïdentificeerd. Onder ons De Daily Mirror meldt, dat de dubbelspion Philby on langs in het geheim in Moskou is getrouwd met de ex-vrouw van een andere Britse spion, Maclean, zy zouden nu ln een luxueuze flat aan de rand van de Sowjetrussische hoofdstad wonen. Melinda Maclean (51), die van geboorte Amerikaanse ls, is de vierde echtgenote van de 55- jarige Philby. Tito pryst De Gaulle President Tito heeft gisteren president De gisteren president De Gaulle ge- Gaulle geprezen „omdat hy zich ver zet heeft tegen het b eleid dat in het Atlantische pact werd gevoerd, waar door hy het gevaar van Europese conflicten heeft verminderd". In een rede voor 30.000 personen in 't Kroa tische stad Gospic zei Tlto dat De Gaulle daardoor een grote dienst aan geheel Europa heeft bewezen. Industrieën in negergetto's Pre sident Johnson heeft een program ma bekendgemaakt dat tot doel heeft de vestiging van nieuwe industrieën in negergetto's en andere gebieden mol grote werkloosheid. De regering wil 40 miljoen dollar beschikbaar stellen om bedryven te helpen by de vestiging in die gebieden en wil bovendien nog miljoenen aan uitrus ting ter beschikking stellen. Zo zal het Pentagon (ministerie van Defen sie) helpen bij aanbieden van mili taire contracten aan firma's die aan de oproep van de regering gehoor ge ven. Begonnen zal worden met vyf „achtergebleven" steden en twee of drie plattelandsgebieden. Aanslag Twee molotow-cock- tails zyn gisteren naar het Ameri kaanse consulaat in Dtisseldorf ge worpen waardoor de telefoonaan sluiting werd verbroken. Er is een beloning van duizend mark uitge loofd voor inlichtingen over de aan slag. Bom onder treinbus Gisternacht is een bom ontploft onder een trein bus op de route Hamburg-Bremen, waarmee de reeks geheimzinnige aanslagen op spoorweginstallaties in dit gebied is voortgezet. Een passa gier raakte licht gewond. Onbeken de saboteurs hebben de afgelopen weken verscheidene vernielingspo- gingen gedaan op treinen en spoor weginstallaties lin de streek tussen Hamburg en Bremen. Enkele weken geleden ontplofte een bom in een bagagekluis in het centraal station van Hamburg. Ook werden seinka- bels langs de spoorbaan doorgeknipt. Alleen staatssjaals De politie in Sowjet-Rusland heeft een einde ge maakt aan de activiteiten van een illegaal bedrijf, dat ln een zevental steden in het zuiden van het land nylon sjaals vervaardigde en ver kocht. Particuliere bedryven zyn in de Sowjet-Unie verboden en de over treders zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Doden en gewonden ln Jemen By een bloedige demonstratie zyn gisteren in Sana'a vyf Jemenieten en vier Egyptenaren gedood. Boven dien zyn 25 Jemenieten en twee Egyptenaren gewond. De wanorde- ïykheden begonnen toen 7.000 repu blikeinse Jemenüeten de toegang tot het Egyptische hoofdkwartier blok keerden om te protesteren tegen de komst van een uit drie personen be staande vredesmissie. Egyptische troepen, die de menigte uiteen pro beerden te dryven, werden met ste nen bekogeld. Toen de Jemen!tische politie kwam werden schoten ge hoord. Vloedgolven De orkaan „Fern" heeft vannacht om 2.00 uur plaat- seiyke tyd (7.00 uur WET» het vas teland van Mexico bereikt, hetgeen gepaard ging met enorme vloedgol ven. De orkaan Fern bereikte de kust op ongeveer 50 kilometer ten noorden van Tampico. 9.15 8 oktober: 2.9 4.45, 7.00 en 9.15 l TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg 11 Tentoonstelling schllderyen en t keningen C. Blok. Geopend dagelljl 26 uur nam; zondag en maandag g' 1-5 Legermuseum (Pesthulslaan)M uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", Moleamuseum gi nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenkund Tentoonstelling van Japanse prent) van Kyosal. Dagehjks 1017 uu 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkund (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; der natuurwetenschappen: Dag. 10 geschleder nscnaDDer" zond. 1-4 Academiegebouw: Schllderyen t grafiek Ed Dukkers, maandag t/m vr, aag 9 uur voorm.-5 uur nam. (tot oktober) Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Te: toonstelling Noëlle van Alphen, Men sche Glazier en Jan van Stolk. Maai dag t/m zaterdag 10 uur voorm. tot uur nam.; bovendien dinsdagavond tot 10 uur. (t/m 11 oktober). AVOND- EN NACHTDIENST DEK APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevalli Apotheek Reijsit, Steenstraat 35, h 20136. Apotheek R. van Breest Smallenbu te Leiderdorp en Apotheek Voorschi ten zyn de gehele week geopend. Zaterdagmorgen vóór 12 uur raai plege men de eigen hulsarts, daari tot maandagmorgen dokterstelefo( 2 2 2 2 2. WOENSDAG 4 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 :e Comedle: „Helder zien 1 Dlllgentla, 20.15 uur: Ja; Frank Koomen, 14.3 ADVERTENTIE Haak mee met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode haakt met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij winkelier of stuur onderstaande bon oj m

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2