jfevarieerd plezier >p Schuttersveld f99,- rnusementvoor elck wat wils5 25. HET IS WERELD-DIERENDAG! ulde aan de mannen ran ontzet in 1574 gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen Viktoria vertraagd terug hij huzaar Seamans weg bij de Nasa fSDAG 4 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE Tienduizenden hebben ook dit jaar op het Schuttersveld plezier beleefd van het zeer gevarieerde amusement dat het Lunapark de bezoekers pleegt te bieden. Alleen maandag avond kwam er door een fikse regen bui, een half uur voor het officiële slot, een ontijdig einde aan dit dolle feest van licht en geluid, maar giste ren was Pluvius zo vriendelijk ex ploitanten noch bezoekers door zijn aanwezigheid te storen. Er waren weer veel oude getrou wen, zoals Dracula, het Spookkasteel, het reuzenrad, de roetsjbaan, de stei le wand, de „American Sporting" en de rupsbaan, om maar enige van de grootste te noemen. Veel verschil lijkt er van jaar op jaar niet te zijn, maar wie de vermakelijkheden over een periode van bijv. vijf jaar verge lijkt, ontdekt heel wat variatie. Zo trok ditmaal de Looping the loop" sterk de aandacht: twee zwaaiende reuzen armen, elk met een „getra lied" bakje met vier passagiers. Zelfs voor de koelbloedigsten wss het rondzwaaien een ware sensatie Draai- en zweefmolens waren er ook nu weer in allerlei vorm en de mid delpuntvliedende kracht manifesteer de zich in tal van variëteiten. Ontel baar waren de tentjes, Waar men zijn geluk kon beproeven en een pop, een of andere snuisterij of snoep kon win nen. Trekken aan een touw, werpen met een bal, hengelen met een ring, vliegtuigjes die een pijltje afwerpen als men op de knop drukt: het ont brak ook ditmaal niet. Menigeen be proefde zijn kracht op de „kop van Jut" of zijn behendigheid bij het af gooien van zwarte hoedjes van schud dende hoofden. En wie een verster king nodig had, kon zich tegoed doen aan allerlei hartige hapjes of genoot van poffertjes, ijs, oublies met slag room, zuurstokken of noga. In de avonduren bleek hoe fraai sommige vermakelijkheden verlicht waren: een unieke kans voor dia-enthousias ten. ^nlealon- EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) PER METER2 Twee maanden roerloos voor ruiniteproef Twee Russen hebben twee maan den in volstrekte roerloosheid door gebracht in verband met een ruimte- proef. Na afloop van de proef konden zij aanvankelijk niet op hun benen staan, maar dit ging na enkele da gen over en de twee proefpersonen schijnen geen nadelige gevolgen te ondervinden. De mannen. Roman Kotsan en Etasis Mostvilas, begonnen op de 23ste dag pijn In hun lichaam te krij gen. Op de 30ste dag voelden zij zich echter weer veel beter, waar geleer den uit opmaakten dat hun lichamen de strijd tegen de bewegingloosheid moe waren en zich aanpasten aan een leven zonder werk. Een derde man die later aan het experiment ging meedoen moest op houden omdat hij zijn oriëntatiege- voel begon kwijt te raken. (Foto Leidsch Dagblad) De aanvankelijk op zondag 3 ok tober voor de eredivisie van de KNVB vastgestelde wedstrijd A.iax - Fc Twente, zal op woensdag 25 ok tober in het Olympisch stadion wor den gespeeld. Aanvang 20.15 uur. ADVERTENTIE Ie sombere weersverwachtingen ten spijt heeft Leiden aan ooravond van zijn grote jaarlijkse feest een droge taptoe d. Evenals vorige jaren stond op deze taptoe-avond de ene van de Leidse bevolking langs de kant van de weg om de re, vooral jeugdige helft voorbij te zien trekken. Het even- it leek ditmaal enigszins verstoord, omdat het aantal tap- ijkers groter was dan ooit en het aantal deelnemers daar- gen wel eens meer heeft bedragen dan dat van eergister- ttemin duurde het passeren van [lometers lange lichtstoet onge- uur. Aangezien de taptoe teeds is bedoeld als huldebetoon le grote mannen van 1574 wer- zowel het standbeeld van P.A. ier Werff als het Jan van Hout- iment bij het Plantsoen met len getooid. De kleurige taptoe- kronkelde zich voort van de markt via de Haarlemmerstraat, rinsessekade, de Apothekersdijk, larktenroute, de Breestraat. het nburg, het Van der Werfpark e Korevaarstraat naar de plaats ontbinding. Bij het Stad- werd het college van burgemees- wethouders in de kopgroep be- e uit het bestuur van de al- 3-October-Vereeniging, opgeno- maar op dat moment was een de deelnemende groepen al uit- ;ien. De leerlingen van het Ko- lljk Genootschap M.S.G. konden lijk halverwege de route met zelfvervaardigde, metershoge oren niet onder de electriciteits- ls nabij het Waaggebouw door. dat betreft hadden de leerlingen Instrumentenmakersschool met hun experimentele kleuren de jongens haakten ook dit weer in op de actualiteit wat ikkelijker. Naast schoolvereni- en liepen er zoals gewoonlijk tal- sport- en speeltuinverenigingen, niet met brandende fakkels, en sle padvind(st)ersgroepen in de mee. Bovendien zat er in deze )te Taptoe" zeer veel muziek, zij de medewerking van een korpsen uit Leiden en Zoe- 'oude. Vooral de sportverenigin- zetten op deze avond hun beste itje voor, want zij waren het die laai de Spaanse degen moesten te veroveren. Deze wisselprijs is bekend, ter gelegenheid van het arig bestaan van de 3-October- :eniging in 1961 ingesteld. In de ilopen jaren werd de degen toe- :nd aan de Chr. Gymnastiekver- 'fing Jahn (tweemaal), het Chr. fibour- en Pijperskorps "Kunst en ïoegen", de Vereniging Leerlingen trumentenmakersschool (Vlis) en aan de verkennersgroep "De Dauw trappers". Welke sportvereniging dit Jaar het beste heeft gemarcheerd? Men moet er nog even naar gissen, omdat het bestuur van de 3-October-Vereeni- ging by de beoordeling van deze vraag nu eenmaal niet over een nacht ijs gaat. tintelend fris en lekker pittig Samen naar het lunapark ja, gezellig. Premiere liep niet zo vlot Het was gisteravond duidelijk dat het Haagse operettegezelschap MVO in de Stadsgehoorzaal met haar op voering van „Viktoria en haar hu zaar" de première beleefde. Niet al- l leen was dit merkbaar aan de ge- i brexkige tuning, waardoor velen het vuurwerk misliepen en er bij de pau ze een grote verwarring ontstond, maar ook bleek dat de spelers, die toen zij eenmaal op dreef waren vlot spel vertoonden, er aanvankelijk nog helemaal „in" moesten komen. Vik toria stond aanvankelijk nogal hou terig op de planken, maar haar mooie stem maakte veel goed. Haar huzaar, die zij na veel moeilijkheden en omzwervingen aan het slot van de operette in haar armen zal slui ten, kwam helemaal niet zo goed uit de verf. Het was jammer dat deze twee hoofdrollen nogal moeizaam op de planken werden gebracht, temeer omdat MVO overigens over bijzon der goed spel- en stemmateriaal bleek te beschikken. Zo wist Gea Ste vens van Riquette, de kamenierster van Viktoria. een glansrol te maken. Ze was nu eens de brutale kamer- i meid, dan weer de vlotte vriendin i van Jansci, de oppasser van Koltay, en bovendien de trouwe metgezellin van haar meesteres Viktoria. Ook het koor, dat in kleurige kledij op de planken verscheen, leverde een bij- zonder e bijdrage tot deze ondanks enkeie schoolheidsfoutjes toch zeer goed gebrachte operette. De melo- diën uit „Viktoria en haar huzaar" zullen vele bekend in de oren heb ben geklonken. Met deze vrolijke ope rette van Paul Abraham heeft de 3 Ootober-Vereniging een goede keuze gedaan. Niet alleen door de muziek, die nog steeds bekend is gebleven, maar ook omdat de operette zich uit stekend leent voor een kostuumstuk. In het gedeelte, dat in Japan speel de zag men de geisha's in kleurrijke gewadeh en in Rusland kwam een groep kozakken ten tonele. Hierbij leverde de balletgroep van Henny van Irsen een boeiend schouwspel. Het groot operette-orkest, dat ook duidelijk eerst op gang moest komen men zou zich haast afvragen of I er wel eerst gezamenlijk was gere- peteerd zorgde voor de muzikale begeleiding. VRIENDSCHAP tussen mens en dier. Dit beoogt „Wereld-Dieren dag", die vandaag dit doel de mensheid nadrukkelijk voor ogen stelt. Hoevelen zeggen neg: „Nü ja, een dier of een béést" en de geringschatting klinkt daarin helaas door En tóch mag dit zo niet zijn: ook een dier of een beest is een levend scb?psel, dat recht heeft op eenbiecL Wie eens op de T.V. ge keken heeft naar ,.de wereld der dieren" zondagavond was de Ijsvogel aan bod staat versteld over het vele „mense lijke", dat &l het „dierlijke" eigen is: van héél jong af al. HET is zó, dat dikwijls het dier in „menselijkheid" de mens verre overtreft. Zie de ontroerende zorg van de ouders voor hun Jongen, hun opofferingsgezindheid kent in vele gevallen geen grenzen. Natuurlijk zijn er onder de die ren ook „kwaaie rakkers" evenals, te veel, onder de men- sena Maar wie oog heeft voor het goede in het dier. komt er niet onder uit: hij zal zien, dat vertrouwen met vertrouwen be loond wordt en er z'n plezier aan beleven. Het zal goed zijn als bij de opvoeding al héél jong bij ieder kind dat vertrouwen in het dier er in wordt gehamerd. Dan zal de mens het later wel uit z'n hoofd laten zijn slechte lusten op een hond, een poes, een paard of welk dier dan ook bot te vieren. ZE kunnen zich moeilijk ver dedigen. De wreedheid der mensen maakt nog altijd te dikwijls onschuldige wezens tot hun slachtoffer, ook al begint 't er een beetje op te lijken, dat we in dit opzicht op de goede weg zijn. Sentimentaliteit is vanzelf sprekend uit den boze. maar wél is nodig een juist begrip van wat het dier van ons vraagt en waarvoor het steeds dankbaar is. als hij 't ontvangt. „Wereld- Dierendag" herinnert ons aan dit alles. Het mag niet meer voor komen. dat dieren onnodig jij den. het moet zó worden dat we hen als rechtgeaarde vrien den beschouwen en er mee om gaan, alsof ze onze gelijken zijn. Een moeilijke opgaaf? Welnee: U zult er in elk op zicht voor beloond worden! FANTASIO. De plaatsvervangend direc teur van de Nasa, het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, Seamans, heeft ontslag genomen. Het werk van Seamans, die in 1960 by Nasa kwam, strekte zich uit over het wetenschappelijk on derzoek, de raketlanceringen en de volgstations. ADVERTENTIE dagen LONDEN f146,- vertrek elke dag Een „hele zaterdag in Londen" vertrek van elk N.S. station overtocht per dagboot Hoek van Holland-Harwich Nadat „Spanjaarden" leden van de jaarclub Hellebaerden van het Rotterdams Studenten Corps gisterochtend m de vroegte vergeefs getracht hebben burge meester Van der Willigen te „ont voeren", boden zij bij de aan komst van de geuzenvloot vóór het Waaggebouio per proclamatu de overgave van de stad aan. Ieti wat overigens niet klopt met dt geschiedenis van het beleg ir 1574. Nimmer is in die dagen een Spaanse soldaatin Leiden ge weest. auriBRMrai rt«

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21