Leidse Lachspiegel trok in bonte variatie door de Leidse veste Dqmpo W. BROUWER Max Tailleur tapte tal van moppen DAMESBEURS MODE THEATER - WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Humor Haarlemmerstraat 23 - Leiden Telefoon 22076 SPECIAALZAAK UURWERKEN Eén van de mysterieuze figuren ontsnapt uit het museum van Volkenkunde. ALS je aan een buitenstaander niet Leidenaar gevraagd zou hebben: „Wat heeft die „Lachspiegel" nu in 's hemelsnaam met Leidens Ontzet te maken, dan zou hij misschien geantwoord hebben: „Niks" helemaal niks". Tóch zou hij ongeluk gehad hebben Hier nu hadden we te doen met de vol strekte blyheid en de leut na de bevrijding, toen de Leidenaars na de „ontzetting" weer plezier in het leven kregen, zy het niet op ééns, maar zo zoetjes-aan en zy zich konden overgeven aan de goede en opgewekte dingen des levens: de humor, de zelfspot, de ironie, de satire. Zó gezien had het Drie Oktoberbestuur er zeker niet slecht aan gedaan, om de zaken eens over een totaal andere boeg te gooien, deze bij wijze van spreken op hun kop te zet ten en de mensen hartelijk en bevrijdend te laten lachen: een uitnemend idee voor een wereld, die in veel opzichten topzwaar is ge worden en dus danig naar een ont-zettend „verzetje" hunkert. en vermanend woord van de predikant, de teugels frank losgelaten mochten worden. Fantasie praalwagen ..Bloemvistijn" met be koorlijke meisjes als haringen in een ton. Origineel Sam en Moos zijn dronken. Ze raken verzeild op een spoorbaan. Waggelend lopen ze tussen de rails op de dwarsbalken. Zucht Sam: ,,Ik heb nog nooit zo'n lan ge brug gezien". ,,Da's 't ergste niet," zegt Moos, „maar ze hebben die leuningen zo verd laag gebouwd". Dit is een van de 40.000 moppen van Max Tailleur. Gisteravond tapte hij er een klein vaatje van voor een publiek ..dat niet van hossen houdt" in de Leidsche Schouwburg. Sam loopt met een ijscokar, met een groot bord erop: „Alleen voor christenmensen". Komt Moos aan, die verbaasd vraagt: „Zeg Sam, ben je antisemiet geworden Sarn: „Nee hoor, maar mot je het ijs eens proeven Max Tailleur grapt over chris tenen, joden, Egyptenaren <„In zes dagen heeft Israël de oorlog gewonnen, dat is geweldig snel logisch eigenlijk, vrijdag moesten de joden klaar zijn over rab bijnen. pastoors, Sammen, Mozen, Saren, en waarover niet? Ook over dieren: Twee katten.lopen in de woestijn. Zegt de één tegen de ander: „Wat een bak. hè?!" Of deze: Een muis en een oli fant komen bij de burgerlijke stand, want ze willen trouwen. ,.Kan dat?" vraagt de ambtenaar verbaasd, ,,'t Mot," zegt de muis. De moppen staan hier droog op papier, als Max Tailleur ze ver telt gaan ze léven, tot grote vreugde van het publiek, dat er danig om gelachen heeft. De gein werd afgewisseld met liedjes van Mieke Telkamp, Pauline Johnson en Max Tailleur zelf. Leslie Da vids zorgde voor het „pingele". Wij zijn dronken begonnen en zullen beschonken eindigen ('t was immers feest); Moos komt 's nachts helemaal in de jajum thuis. Vraagt Saar slaperig: „Hoe laat is het?" „Tien uur", antwoordt Moos gauw. De torenklok slaat echter juist 1 uur. „Die slaat maar één keer", zegt Saar wantrouwig. „Logisch", zegt Moos. „de klok ken geen nul slaan Na achttien jaar voor het laatst hengst, gereden door de heer J. in de optocht. De Arabische IE. Kok. vrijspel Carnavalesk DIE „Lachspiegel" dus. Een ding, waarin men zichzelf en anderen naar hartelust bekijken kan en dan tot de conclusie komt, dat die nare wereld warempel toch niet zo héél erg naar hoeft te zijn. Dus de historie en de al legorie ditmaal overboord gd- gooid, de actualiteit met de no dige grapjes ervoor in de plaats gezet. En dan maar grinniken, meesmuilen en lachen om alle potsierlijke invallen, die de carnavaleske inslag van deze Optocht volmaakt anders dan anders! accentueerden met kleurige mombakkessen op en de herinnering aan de zware druk der Spaanse over heersers van destijds, als op slag wegvaagden. Zo en zoveel jaren na hun smadelijke vlucht naar zuide lijker streken, is er nog steeds bij de verre nazaten een ge voel van opluchting. Die vond bij uitstek nu haar volle ont lading op deze feestelijke dag, waarop de haring, het witte brood en de hutspot hoogtij vieren, terwijl na het ernstig Zo kwam deze „Lachspiegel", waarin velen zich konden spiegelen, best van pas. Een geestig idee was even geestig uitgewerkt in een stoet van méér dan levensgrote, grimassen trekkende fi guren, een bont gewemel dat niet al leen door de verbazingwekkende ar beid, die er aan ten grondslag heeft gelegen, de al even grote verbazing, speciaal van de talloze kinderen - en zqn grote mensen in hun hart eigen lijk óók geen kinderen?" trok. De fantasie van de ontwerpers had vrij spel gekregen, om niet te zeggen was losgebarsten. Het begon al met de rij Majoret tes van kolonel Wessels die daarmee, volop in z'n nopjes kon zyn: reusach tige poppen verbeelden Fifi, José, Dorien ,Margo, Bella, Brigit, Loeloe, Lolita, Janet of hoe ze allemaal ver der mogen heten, gevolgd door een muziekkapel, waarop hy al even trots mocht zijn. Als je daarop de stroom confetti zag, die over de straten werd uitge strooid, moest je wel met spijt con cluderen, dat er van de prachtige leuze „Houdt uw stad rein" niet veel terecht kon komen. Trouwens: 3 oktober is daarvoor niet de meest geschikte dag. De Leidse zesling - is die er ooit geweest? - kroop ingenieus over de grond, maar zal het lopen later toch wel leren. De deftige heren van het 3 oktoberbestuur namen zichzelf da nig in het ootje: zelfkennis is maar alles! D»ie „ouwe sok in minirok" sleepte zich ook al weer door mid del van een vernuftig apparaat voort. Wij hopen dat hij z'n eindje ge haald heeft! Wie moet re in staat zijn met het geld te jongleren? Natuurlijk de wet houder van Financiën: hij en zyn se condanten wisten in dit opzicht van wanten. De jonge K. en G-ertjes bliezen dat 't een lieve lust was, dat belooft wat voor de toekomst. Al die Neptunussen uit de Leidse grachten waren ook present: het was overigens voor 't eerst dat ze op deze illustere dag naar boven kwamen. Wie 't nog niet weten mocht: van gisteren af hebben we als speciale attractie een dierentuin, waarvan de verscheiden heid al groot is. Het treft, dat 't van daag juist „Wereld-Dierendag" is. Wie komen daar nu om de hoek kijken? Vreemde wezens uit het Mu seum voor Volkenkunde, voor 't eerst op straat om zich eens goed te laten bekijkenDat deden ook de vrolyke aapjes onder hun parasolletjes: ze draaien lustig iln het rond. alsof ze in de draaimolen op het Schutters veld zaten. En dan die wyze mannen van de Academische Raad: zy ontpopten zich als de Chinezen van Europa. Wie wel eens een optocht van „hoog geleerden" heeft gezien, kreeg er nu een andere kyk op. Misschien even merkwaardig en vreemd? En nog was 't einde niet te over zien: daar had je bjjv. nog die rjj takshonden, driftig en nooddriftig op zoek naar een boompje, de wilde ma niakken, die roet in het Leidse ver keer gooien, de Stierelantijnen uit Spanje, „Lachtstieren" van het zui verste water en alle glibberige bot ten, die de Leidse fiscus vangt by het binnenhalen van de oogst - wat wonder bij zulke formdabel hoge be lastingen! - het zo juist gekozen lief tallige Leidse schoonheidskoningin netje, de studenten die in slakken huisjes hun woningprobleem trach ten op te lossen, de giraffen, die hoog boven alles en iedereen uitstaken, zo als het 3 oktoberfeest hoog boven al les uit steekt en tenslotte de fraaie De muzikanten in de optocht waren eveneens t BIJ VERKOUDHEDEN Een alleraardigste groep uit de Leidse lachspiegel. Hondjes op zoek naar een boom Spaanse stierengevechtenin Leiden. In Leidsche Schouwburg Dat een serie muziekkorpsen - aarvoor Leiden bekend staat - ook ii bijgedragen heeft tot het grote succes, mag wel extra gememo reerd worden. Het was een lust al de- parmantig marcherende en bla zende muzikanten, waarbij de char mante en ddtmaal échte Majorettes het oog verrukten, te zien voorbij treden. We mogen hen allen wel in n gouden lijst zetten Verder het traditionele beeld van Erewacht en hooggehoede 3 oktober bestuurders in rijtuigen: enfin, een beeld, dat u allen al van oudsher kent. maar dat er zo byhoort om 't geheel te versieren en dat we toch niet graag zouden missen. Zonnige visie AAN de Optochtcommissie intussen een compliment voor de manier, waarop zij ditmaal de humor het volle pond heeft gegeven en de za ken van een zonnige kant be keek. Optimisme hebben we immers juist nu nodig als haring, wittebrood en hutspot? Jammer, dat de échte zon maar schaars om de hoek kwam kijken. Anders had dit fleurige ge- I heel, waarin het moeilijk was schijn van werkelijkheid te onderscheiden, er nóg fleuri- I ger uitgezien. Maar ja: een mens kan nu eenmaal niet alles hebben ADVERTENTIE kom naar de 's middags en 's avonds 50 opwindende modeflitsen in een feeëriek lichtspel

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17