pVan taptoe tot vuurwerk was het in Leiden een druk en gezellig feest Haring, brood en geuzen REGEN BLEEF UIT Zanghulde aan Van der Werf (Troepen trokken door feestvierend Leiden Lakenhal trok vele bezoekers Vertrouwen op God Ook uit de omgeving -WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD i< bevuild door een militaire parade, al weer hebben de autoriteiten het no dig gevonden U op deze vertoning te trakteren". Dit (en nog veel meer) stond giste ren te lezen in de pamfletten, die, met enkele rookbommetjes, tijdens de militaire parade over de Bree- straat werden verspreid. De pamflet ten bleken afkomstig te zijn van een „actiegroep paradebestrijding 3 ok tober '67", de rookbommen van een aantal anti-militaristische jongeren. Dank zij de uitgebreide voorzorgs maatregelen, die de Leidse politie Het was een betrekkelijk kleine troepenmacht, die dit jaar In de Leidse binnenstad paradeerde. Bezuinigingen op het mi nisterie van Defensie lieten namelijk een parade van grotere omvang op deze 3 oktober niet toe. Aan de parade namen behalve de Koninklijke Militaire Kapel deel een compagnie mariniers uit Rotterdam, een compagnie vlootpersoneel uit Valkenburg een compagnie van het Regiment Van Heutsz, een compagnie te voet van het 13de Pantser Infante rie Bataljon, een squadron L.IM.O.S. (opleddingstroepen) van de Konink lijke Luchtmacht en een squadron luchtmachttroepen uit Ypenburg. Het lopende deel werd gevolgd door een rijdende compagnie van het 43e Pant ser Infanterie Bataljon en een (bont gekleurde) colonne rijdend materieel van de vliegbasis Ypenburg. De pa rade werd volgens traditie, vooraf gegaan door twee pelotons van „Pro PatnUa". Het geheel stond onder commando van de kolonel der In tendance, Th. H. Was seis. Het défilé voor het Stadhuis werd (voor het laatst) afgeno men door de garnizoenscommandant van 's Gravenhage, kolonel P. van Schendel, en oa. bijgewoond door de burgemeester van Leiden mr. G. C. van der Willigen, en de rector-magni- ficus van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. Muntendam. Als onder deel van de herdenking van Leidens Ontzet heeft de parade, waarin het geslacht Wessels door vader en zoon was vertegenwoordigd, vele feestvie rende Leidenaars naar de Bree- weten te trekken. »Alweer wordt het 3 oktoberfeest juist met het oog op deze parade had genomen, bleven incidenten van be tekenis uit. (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TELEFOON 01710—25036 In het anders zo stille Van der Werfpark klonk gisterochtend om e- ven over acht uit een paar honderd kelen het „Komt nu met zang" op. Het meezingen met en beluisteren van de koraal-muziek vormde voor vele Leidenaars het begin van de 3 oktober-viering. Even verstilde de stad en ging men in gedachten een „Wij verzoeken U terstond naar de Pieterskerk te gaan om daar God te danken en te loven", aldus luidde op 3 oktober 1574 een proclamatie, die door de magistraten direct na het ontzet onder de Leidse burgerij werd verspreid. Aan deze op roep herinnerde ds. L. Kievit gisterochtend in de Pieterskerk, waar het beleg en ontzet van 1574 werd herdacht. Herdenking in Pieterskerk Evenals in dat jaar komen wy hier, aldus spreker, met hetzelfde doel byeen. Met de herinnering aan 1574 willen wy ook nu God danken voor hetgeen Hy in die benarde tyd heeft gedaan. Ds. Kievit bepaalde zyn talryk ge hoor deze ochtend by het tekstwoord uit 2 Koningen 18 19b "wat is dat voor een vertrouwen, dat gU koes tert?", een uitspraak van de koning van Assur tot Hizkia by de belegering van Jeruzalem. Na in het kort te zyn ingegaan op de belegeringen en het ontzet van Leiden, bracht de spreker dit tekstwoord in verband met de nood en het godsvertrouwen uit die dagen. Een godsvertrouwen, dat echter niet by iedereen, doch slechts by een kern werd gevonden, wy zullen God, aldus ds. Kievit, uit zyn woord en daden moeten kennen. Hy is, zegt de apostel Paulus, de God, die ons uit zo grote nood verlost heeft en nog verlossen zal. Ook koning Hiz kia had zyn hoop en vertrouwen op God gevestigd. Hoewel de tegenparty dacht, dat Jeruzalem een verloren zaak was, is ook Jeruzalem ontzet. In de geschiedenis van 1574 zyn vele parallellen te ontdekken. Het gods vertrouwen uit die dagen bleek niet beschaamd te worden. Ook Leiden is ontzet. Moet spreker een antwoord geven op de in zyn tekstwoord aan de orde gestelde vraag, dan verwyst hy ^oor wat de Leidse geschiedenis betreft naar het opschrift op de penning, die na het ontzet is geslagen en waarop de woorden voorkomen "onze hulp is in de naam des Heren". Zo was 't, zo is het en zo zal het ook voor de toekomst zyn. paar honderd jaar terug in de ge schiedenis, toen de geuzen kwamen om Leiden te ontzetten. En ook dit jaar zong men in Leiden over het be leg en de standvastigheid van onze voorvaderen. Leiden, een stad van tradities, houdt terecht vooral op 3 oktober, deze merkwaardige dag van haring en wittebrood, feesten en ker missen, optochten en vrolijkheid, ook vast aan deze oude gebruiken, waar door men even stilstaat by de achter gronden van het 3 oktober-feest en het geduldig Ujden van de uitgehon gerde Leidenaars uit 1574. En nog steeds eert deze stad haar toenmalige burgemeester Van der Werf met een huldebetoon dat passend en waardig is. Met grote overtuiging werd giste ren onder leiding van Herman Stenz opnieuw het lied van Koppelstok ge zongen. Dankbaarheid klonk door in de prachtige hymne, die zelfs de vo gels in het park scheen te verstom men. En vol trots zong men tot slot het Wilhelmus. Leiden is haar veel bewogen geschiedenis niet vergeten en mag deze burgemeester niet ver geten. Want toen de bloemenkrtns die door de heer J. Siera namens de zangers en zangeressen aan de bur gemeester was aangeboden, langs het standbeeld van burgemeester Van der Werf omhoog werd gehesen, was dit niet zomaar iets wat er nu eenmaal byhoorde. Het was een op zichzelf staand eerbetoon, dat niets te maken had met de toeters en de f eestmutsen. Foto's van 3 oktober L.D.-Holvast H Een 3 oktoberfeest zonder revaille is on denkbaar. Vandaar dat ook gisteren vanaf het bordes van het Leidse Stadhuis deze reveille werd geblazen. Het was (voor de zoveelste liniaal) het Leidsch Politie-Muziekgezelschap, 96dat deze traditie van het vroege ochtenduur ^in ere hield. Met vaderlandse klanken werd de bevolking van de Sleutelstad opgewekt zich in het feestgewoel, dat tot ver na mid dernachtelijk uur zou voortduren, te storten. Hoewel het aantal Leidenaars, dat zich op het Stadhuisplein had verzameld, niet verbijste- ve Parade en défilé Gelijk als in 1574 waren ook gisteren de watergeuzen in Lei den. Bij hun aankomst vóór het Waaggebouw werden zij door burgemeester Van der Willigen hartelijk verwelkomd. Meer dan zevenduizend Leidenaars kwamen gisterochtend in het Waag gebouw aan de Aalmarkt om haring en wittebrood in ontvangst te ne men. Met emmers, wekpotten Sen plastik zakken wandelde men langs de tonnen, 'waaruit de haringen by dozynen werden uitgereikt. Steeds r mensen verdrongen zich by de ingang van de Waag om nog op tyd het wittebrood en de haring in ontvangst te kunnen nemen. De wachtenden ibuiten behoefden zich echter niet te vervelen. Het Eerste Dansen op tie Lammermarkt Het uur dansen, gisteravond van 7 tot 8 uur, op de Lammermarkt in Leiden in het kader van de 3 okto berfeesten is een teleurstelling gewor den. Dit lag niet aan de beatband, de "Storks" van het Rynlands Ly- ceum-Oegstgeest, noch aan de op komst, want er waren enkele honder den jongeren gekomen naar het ter rein tegenover de Bethlehemkerk. Het leek er echter op alsof men hier byeen was om alleen maar te kyken. Vooral in het begin, want pas na drie nummers waagde een enkeling het, danspassen 'te maken. De stemming ontbrak volkomen. Tegen het einde werd er iets meer gedanst. De beatgroep speelde nummers die op de hitparade staan of hebben ge staan. Leidse Jeugdorkest en Drumband ,De j aanschouwen van de binnenkomst v Burcht" gaven vanaf kwart voor acht de watergeuzen. Om ongeveer kwart tot kwart over negen een populair voor negen meerden de geuzen on- concert. Vanaf het Waaghoofd weer- der bevel van De Boisot af aan het klonk •vrolijke muziek, terwyl het Waaghoofd. Spoedig daarna ver wachten voorts werd gekort met het drongen d'e grote en kleine geuzen er waren een paar hele kleiine geus jes by en zelfs geuzinnen zich in het Waaggebouw, waar zij wer den welkom geheten door de huidige burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen en zyn echtgenote. Na zich enige tyd met de geuzen en de leden van de commissie van regeling te hebben onderhouden, be zegelde de burgemeester zyn vreug de over het toenmalige aandeel van de geuzen by het ontzet van Lel den met het nuttigen van een ha ring. Zoals ieder jaar brachten ook gis teren honderden Leidenaars een be zoek aan het gemeentelyk museum „De Lakenhal". Hier wist men zich even uit het gewoel en de drukte, die lin de hele stad heerste en kon men zich in alle rust bezinnen op de historische achtergronden van de 3 oktober-viering. Hier bewonderde men de verschillende relieken uit 1574 en hervond men de herinnering aan het heldhaftig verzet van de toenmalige Leidse bevolking. Byzon- dere belangstelling vonden uiteraard het grote schilderij van burgemees ter Van der Werf, die de watergeu zen welkom heette in Leiden en de bekend geworden hutspot. Ook toon den velen grote belangstelling voor de persoonlijke bezittingen van bur gemeester Van der Werf en voor Spaanse speelkaarten, die een her innering opriepen aan de Spaanse belegering. Zeer veel jongeren trof men er aan, maar ook veel niet- Leidenaars, die meeleven met de historie en de vreugde van de Sleu telstad. Ook voor de Leidenaars zelf, diie de drukte even ontvluchtten, schynt de Lakenhal ieder jaar op 3 oktober weer een punt van bezinning te zyn, waar men graag even by de geschiedenis van de stad wil stilstaan. Het bezoek aan het mu seum wordt daarmee tot een waar devolle traditie. rend groot was, kwam het feest van Leidens Ontzet al gauw op gang. Naarmate de zon, die zich overigens op deze 3 oktoberdag voor een belangrijk deel schuil hield achter een dicht wolkendek, verder ter kimme uitrees, werd het in de stad drukker. Het was tijdens de re veille zowaar droog en het blééf, tot grote opluchting van de organisatoren van het 3 ok toberfeest, droog. Het feest van Leidens Ont zet, dat met de reveille begon, eindigde 's avonds laat met een „groot, schitterend" vuurwerk op het Schuttersveld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15