In Leiden staat een 'school op wielen' u moet toch zeker een Mercedes-Benz 200 D rijden! Leids echtpaar in het diamant Géén feest GOUD v. d. Water met uw meer dan 30.000 km per jaar, Driemaal „zilver" Dij De Sleutels ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE naar school was geweest en nog niet eens kon spellen. Ze zijn toen alle maal bij mij in de klas gekomen en een jaar later kwamen zij weer te rug. In die tijd heb ik ze natuur lijk niet zoveel kunnen leren als an dere kinderen van hun leeftijd. Maar ze kunnen nu in ieder geval lezen en schrijven. Dan heb ik toch in ieder gevalh et idee dat ik heb kun nen bijdragen tot de bestrijding van het analfabetisme in Nederland". Voldoening Als dinsdag heel Leiden feest viert, omdat het drie oktober is en iedereen een vrije dag heeft, is er toch een groep kinderen, die naar school gaat. Dat zijn de kinderen van de Prinses Irene- schijol, de enige school in Leiden die op die dag geopend is. Deze school staat pas vier dagen in Leiden, achter de molen De Valk. En juist speciaal in verband met de Leidse 3 oktober viering is de Prinses Ireneschool naar Leiden toe gekomen. Het Is namelijk een rijdende school, bestaande uit twee bussen, die zijn omgebouwd tot klasselokaal, waar wordt lesgegeven aan kinderen van kermisexploitanten. Wanneer ergens een grote kermis is, komt ook de rij dende school, die daar dan even lang blijft als de kermis. ,.U begrijpt wel dat wij niet iedere keer als er ergens een feest is, een vrije dag kunnen geven", vertelt de onderwijzer, de heer R. Bakker. „De kermissen komen juist daar waar feest is en op die manier zouden de leerlingen nog meer lessen missen dan ze noodgedwongen toch al doen". Terwijl de kinderen zo nu en dan iets komen vragen en van hun „raden de meester" aanwijzingen krijgen voor hun werk, vertelt de heer Bak ker het een en ander over het ont staan van de school, die in het bezit is van de Stichting Rijdende School. Ongeveer dertien jaar geleden werd de eerste school opgericht. Dit ge beurde na een overleg tussen verschil lende kermisexploitanten en deskun digen uit de onderwijswereld tijdens een vergadering in Groningen. In middels is dit initiatief uitgegroeid en heeft de Stichting nu drie scholen en nog een extra tot school omge bouwde bus. De Prinses Ireneschool bestaat nu bijna tien jaar. Gedu rende al deze tien jaren hebben de heer Bakker en zijn vrouw aan deze school lesgegeven en reisden zij door het hele land de grote kermissen af. Na de kermis gaat meestal alles weer uit elkaar. De een gaat naar Groningen, de ander gaat naar Am sterdam, weer een ander gaat weer ergens anders naar toe. Daarom heb ben de leerlingen ieder een eigen les pakket, dat zij mee naar huis ne men en dat zij ook kunnen meene men naar hun nieuwe standplaats. Daar kunnen zij dan, hetzij bij een school van de stichting, hetzij aan een school daar ter plaatse hun les rooster hervatten. De rijdende school heeft twee klassen. De leerlingen va riëren in leeftijd van 6 tot 15 jaar. De lessen worden daarom zodanig gegeven, dat de kinderen zelfstandig 'Foto L.D./Holvast) bezig zijn en slechts zo nu en dan door de „meester" of „juffrouw" weel een eindje op weg worden geholpen. Overwinteren „De kermisexploitanten overwinte ren vaak in gTote groepen", vertelt de heer Bakker verder „Wij komen dan met de school bij zo'n concentratie van exploitanten en geven dan de hele winter door los". Er zijn ook kinderen die alleen maar 's winters les krijgen. Dit is vooral het geval als de ouders alleen in kleinere standplaatsen werken. Vaak hebben zij dan na een half jaar het meeste weer vergeten. „Natuurlijk krijg je er wel routine in om uit te vissen hoe ver de kin deren zijn en soms moet je bij een leerling weer helemaal opnieuw be ginnen. Er zijn echter altijd nog kin deren die je niet kunt bereiken. Zo herinner ik me een gezin met vijf kinderen, van wie de oudste twaalf jaar was, dat een'paar jaar geleden bij mij kwam. De ouders vertelden dat de kinderen geen van allen ooit De heer Bakker vertelt dat de school tot woensdag in Leiden zal blijven. Daarna wordt Amsterdam bezocht. Dit tot vreugd evan de „juffrouw", mevrouw J. G. Ros-Fransen, die tij delijk waarneemt voor mevrouw Bakker en die zelf uit Amsterdam komt. Ook zij heeft dit werk wel va ker gedaan. „Het is heel wat anders dan lesgeven aan een gewone school. Maar het geeft wel enorm veel voldoening". Voor de heer Bakker, die al tien jaar met zijn school mee reist, is dit ook de tiende keer dat hij in Lelden les geeft. „Het is immers een van de grootste kermissen in Nederland". Evenals de kermis blijft dus ook de Prinses Ireneschool tot 4 oktober in Leiden op haar wielen staan. ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Zwemdiploma's In de Leidse Overdekte Zwemin richting zijn weer zwemexamens ge houden. De lijst van gediplomeer den ziet er als volgt uit: Diploma A: Theodorus Disseldorp, Johannes v.d. Meulen, Harm Steen beek, Johan Schouls, Hermanus Wes- sendorp, Robbert de Groot, Jan Wanninkhof, Jacobus v. Zeijst, Pe ter v.d. Star, Rudolf d. Jong, Frits Betcke, Rogier Galama. Josephus Mentink, Henricus Berg, Bart Kas- teleyn, Cornells Filippo, Karei v. Breda, Daniël v.d. Kroef. Cornells v. Hoven. Mark v.d. Beek. Gerry Uit den Boogaard. Cato Hooymans, Lenneke Gelling, Angela v. Straten, Maria Mentink, Jeannette Provoost, Astrid de Wekker, Maura v. Maarle, Johanna Boom, Greetje v. Aalsburg, Anneke v. Polanen, Trudi v. Hulst, Adriana Zandbergen, ingrid Stoute, Yvonne Hendriksen, Maria Carstens, Anneke v.d. Bosch, Elsje, den Haan, Louise Harteveld, Maria Hollebeek, Robert v. d. Zwan! Yvonne Elsen- broek, Mieni Nieuwenburg, John Voordouw. André Voordouw, Paul Langerak, Hoyte Duyster, Gerrit v. Delft. Hendrik v.d. Hoogt. Arnoldus Kloosterman, Neeltje Kromwijk. Mar gare tha Kok. Diploma B: Ronald Bakx, Corne lls v. Delft. Jolanda v. Straten, Yvonne Betcke, Margaretha Zand bergen. Adriaan v. Breda. Leonar- dus Nolles, Johannes Mader, Johan nes v.d. Voorn, Sherlin Langerak, Rosemarij Vonk, Robert Leupe. Sjors v. Ruiten, Robert Bodenstaff, Tineke Duyster. Het was voor de heer en me vrouw van Tongeren-Doesburg Lanooy uit de President Stein- straat 32 te Leiden gisteren noodzakelijk om voor het vie ren van hun diamanten huwe lijksfeest een zaaltje te huren. Anders zou het voor dit bruids paar ondoenlijk zijn geweest om alle kinderen <9), kleinkinderen (32) en achterkleinkinderen (30) in de feestvreude te laten delen. Daarbij kwamen dan nog de schoonzoons en schoondochters, zodat het bijelkaar een heel ge zelschap was. Stralend middel punt van dit alles waren de heer J. van Tongeren en mevrouw M. van Tongeren-Doesburg Lanooy die maandag 2 oktober zestig jaar zijn getrouwd. Sinds de on dertrouwdag op 22 september ontving het diamanten paar al vele blijken van belangstelling. De kamer staat dan ook werke lijk propvol met bloemen en planten. De bruidegom heeft een veelbewogen leven achter de rug. Al op zijn dertiende jaar ging hij naar zee. Drie jaar leeft hij gevaren, voornamelijk op de kust van Schotland. Daar na is hij in de handel gegaan. Als koopman kwam de heer Van Tongeren veel in Noordwijk, Katwijk en andere dorpen in de omgeving van Leiden. De koop waar varieerde van groenten tot bont, maar meestentijds deed de heer Van Tongeren in me talen. Ook heeft de heer Van Tongeren geruime tijd gehan deld in auto-onderdelen, maar nu blijft de bruidegom, die evenals zijn vrouw 79 jaar is, liever thuis. Beiden doen het nu al weer een tijdje wat rustiger aan. En het bevalt ze best Op de foto het bruidspaar met op de arm het dertigste achter kleinkind. (Foto L.D./Holvast). Democratisch Centrum In Leiden is een regionale groep gevormd door het Democratisch Centrum Nederland, die zal gaan optreden als discussie-, studie- en propagandacentrum voor Leiden en omstreken. Het. DCN streeft naar een hieuw partijtype los van levensbeschou wing of maatschappelijke klasse, zij wil elk vraagstuk van maatschappe lijke ordening op zichzelf beschou wen zonder uit te gaan van welke dogmatische voorkeur ook. Het DCN bestaat uit leden van vrijwel alle partijen en uit perso nen, die zich van de oude partijen reeds losgemaakt hebben. Naast de interne dialoog is deze regionale groep bereid om met geïnteresseer de personen en iedere andere groe pering, die evenzeer wil komen tot nieuwe politieke verhoudingen en met zijn streven voldoende verwant schap vertoont, in contact te tre den. Het secretariaat van DCN is gevestigd D. J. van Weizen, Mau- ritslaan 1, Oegstgeest. Geen vertoningen' op openbare weg De commissaris van politie te Leiden brengt ter kennis dat het bij po litieverordening verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d.; b) aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c) verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelneming aan hazardspelen; Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, inbeslaggeno- men zullen worden. Eerste Hulpdiensten zijn als volgt ge regeld maandag. 2 oktober: Lunapark Schuttersveld van 20.00-24.00 uur post aanwezig in school Schutters veld. Bij de taptoe lopen E.H.B.O.- dinsdag 3 oktober: Voor het Luna park Schuttersveld is van 9.00 uur tot afloop een post aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood, koraalmuziek en middagoptocht zijn voldoende E.H.B.O.-ers aan wezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. Een kwestie van rekenen: Dank zij dieselzuinigheid kunt u beschikken over de automobilistische grootheid van Mercedes- Benz. Een kwestie van rijden: één proefrit in de machtige Mercedes- Benz 200 D en u bent gewonnen. Dat is waarachtig autorijden. Die ruimte, dat brede comfort, de stoere kracht, de allure. Zo moet een auto, üw auto, zijn. Een kwestie van denken: u bent zoveel op de veeleisende weg.u hebt recht op de uiterste veiligheid. Recht op Mercedes- Benz. MERCEDES-BENZ Uw goede ster op alle wegen Ervaar het zelf. Bel meteen AGAM Amsterdam (020-719555) of de dichtst bijzl jnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz200D op u. dealer voor Leiden e.o. Rijnstreek en Bollenstieelc Rooyakkerj Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-51855 Leids Kamerkoor zong in Delft Op uitnodiging van de organist Jan J. v. d. Berg van de Nieuwe Kerk in Delft heeft het Leids Ka merkoor aldaar medewerkng ver leend by diens orgelbespelen van deze week in werken van Palestrink. Schein, Brahms (motet) en Dèstler (Wachet auf). Deze werken zullen nogmaals te horen zijn donderdag 23 november in de Katwijkse Triumfa- torkerk. Turkse taferelen voor K en O „Naar het land van de halve maan", was de titel van de lezing, die de heer J. P. Strybos gisteravond hield in de foyer van de Stadsge hoorzaal voor K. en O.-publiek. Daarby werd een fraaie kleurenfilm vertoond. Twee maanden geleden doorkruiste de heer Strybos gewa pend met een filmcamera n.l. grote delen van Turkye. Hy filmde de hui dige hoofdstad Ankara, waar zich de parlementsgebouwen, ministeries en de ambassades van de buitenlandse mogendheden bevinden en waar het indrukwekkende Mausoleum van Kemal Pasja de aandacht trekt, en maakte opnamen in Istanboel, het vroegere Constantinopel .waar vele moskeeën en nauwe straatjes de stad een oosters aanzien geven. De beide bruggen over de Bosporus en de Grand Bazaar, de Aya Sophia en de Blauwe Moskee, waren voortreffe- lyk in beeld gebracht. De gezellige en druk bezochte markten, waar vooral de vruchten, het fruit en de groen ten een kleurige noot vormen, leende zich byzonder voor enkele filmaopnp- men. In een groot vogelreservaat maakte de heer Strybos prachtige natuuropnamen van de vele reiger achtige vogels en van de aalschol vers, die zich in de toppen van de bomen nestelen. Via Ismir (vroeger Smirna) ging de reis verder naar Selcuk. waar talloze ooievaars hun domicilie vinden. Tot slot werd het Amfitheater van Miletos getoond, dat plaats biedt aan 25.000 perso nen. Voor de NV Meelfabriek „De Sleu tels" v/h de Koster en Co. in Leiden was het gisteren een „grote" dag. Drie trouwe medewerkers herdachten het feit. dat zy 25 jaar geleden by dit bedrijf in dienst traden, name lijk de heren G. J. Boere, F. C. van Looy en H. M. Nijssen. Ter gelegenheid van deze belang rijke gebeurtenis werden de jubila rissen met hun gezinsleden door de directie ontvangen. Er volgde een gezellig, ongedwongen samenzyrt in de directiezaal, waar de Jubilarissen werden toegesproken en geschenken onder couvert werden aangeboden. Hierna volgde een huldiging in het byzyn van de collega's, welke ge beurtenis plaats had in de recreatie zaal van het bedrijf. De heer F. C. van Looy kon om byzondere persoon lijke redenen hierby niet aanwezig zyn. Als eerste nam de heer F. J. A. Sanders, technisch directeur, het woord. Hy noemde deze dag bijzon der gedenkwaardig, niet alleen voor de jubilarissen en hun gezinsleden, maar ook voor „De Sleutels". Hy prees de heer Nyssen om zyn plichtsbesef en zijn sympathiek op treden. De heer Nijssen, die aanvan kelijk in de produktie-afdeling werk zaam was maar later naar het meel- magazijn is overgeplaatst, is daar nu een centrale figuur. De heer Boere. zo vervolgde de heer Sanders, ls iemand van wie men van het begin af aan hoge verwach tingen heeft gehad. Hy kwam by zyn indiensttreding in de afdeling Lossery en reeds na enkele jaren werd hy daar assistent- silobaas. In 1950 werd hy zelfstan dig silobaas. De samenwerking met de heer Boe re noemde de heer Sanders een waar genoegen, mede door zyn altyd posi tieve houding. „De heer Boere is een man die zyn vak kent". Ook bracht hy zyn grote sociale bewogenheid naar voren, en noemde als tastbare bewyzen daarvan o.a. zyn taak in het districtsbestuur van zyn vakorganisatie, zyn plaats in de ondernemingsraad en in de spaar- raad. Tot slot dankte de heer Sanders de jubilarissen voor hun bewezen dien sten. Als blyk van waardering over handigde hy deze jubilarissen het vererend getuigschrift van de Neder landse Maatschappy van Nyverheid en Handel, alsmede een gedenkbord van de NV. Vervolgens spraken nog de heer W. F. Neuteboom namens de produktie- afdeling. de heer J. Beekman namens het jubileumfonds en de heer J. C. Mattaar namens de personeelsvereni ging M.DS., waarby verschillende geschenken werden overhandigd. De heer G. J. Boëre sprak mede namens zijn collega-jubilarissen een woord van dank, waarna gelegenheid bestond de jubilarissen te feliciteren. Plastic vuilniszakken De afdeling Voorlichting van het Leidse Stadhuis zou gaarne in con tact willen treden met de schryfster van het ingezonden stuk over het deponeren van hete as in plastic vuil niszakken. De schryfster wordt ver zocht zich met deze afdeling in ver binding te stellen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3