Paus wil Vietnam de vrede in bevorderen Open discussie over celibaat Dr. E. Emmen opende de vijfde Europese kerkenconfereiitie MET EEN ENKEL WOORD Beraad Engeland-EEG begint vermoedelijk pas volgend jaar 10 Tallen mogelijkheden PAGTNA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 ,eidóe &*Tcjencla Haat en wantrouwen tussen Israël en zyn buren leiden telkens weer tot geweld, zoals woensdag j.l. by het artillerie- en tankduel langs het Suezkanaal. Beide partyen staan onwrikbaar op hun standpunt. Israël wenst alleen vrede door recht streekse onderhandelingen, terwijl het intussen de veroverde gebieden bezet houdt. Eerst waren die een soort on derpand, maar nu is Israël overge gaan tot het vestigen van nederzet tingen op de westelijke oever van de Jordaan en in bezet Syrisch ge bied. Daar zullen voorlopig drie Jood se dorpen worden gesticht: twee in de buurt van Hebron en Jericho en een by Nanias, op het Syrisch pla teau bij het Meer van Galilea, een plateau, dat door de Syriërs werd ge bruikt om de kibboetsen in Israël te beschieten, maar dat Israël tijdens de zesdaagse oorlog met ware doodsver achting en op verrassende wijze op de Syriërs veroverde. Het ziet er naar uit, dat de ttfd in het voordeel van Israël werkt. De Arabieren hebben verzuimd snel hun nederlaag te er kennen en tot een regeling te ko men, die dan voor hen veel gunstiger zou zijn uitgevallen dan nu nog waarschijnlijk is. Van Israël heeft zich immers, na de eerste uitbundige vreugde over het opheffen van de Arabische bedreiging, een zeker ge voel van macht meester gemaakt en wie machtig is of zich zo voelt kan zich nogal wat veroorloven. Men kan het aflezen aan Israëls daden: eerst ging het er alleen om het gevaar van op moord beluste buren af te wen den .Toen dit met een razend-snelle slag in enkele dagen was geschied, werd de nadruk gelegd op vrije vaart door de Straat van Tiran en het Suezkanaal. Vervolgens werd Jeruza lem herenigd. Sindsdien is de aan sluiting van het 'op de westelijke Jordaanoever gelegen deel van Jor danië als vanzelfsprekend aanvaard, nu dus gevolgd door het vestigen van kolonisten. Dit alles gebeurt niet vol gens een vooropgezet plan, al hebben die doeleinden de regering wel door het hoofd gespeeld. Maar het lijkt er toch wel op, dat deze ontwikkeling zich voltrekt als gevolg van de Ara bische weigering met de overwin naars aan de ronde tafel te gaan zitten. En hoe langer de bestaande toestand voortduurt, hoe groter Is raëls kansen worden om een forse winst binnen te halen. Wat Israël thans beoogt is een „security border", een grens, die een volledige garantie voor toekomstige veiligheid biedt: Daartegenover staan de Arabieren, die vasthouden aan een duidelijke internationale veroordeling van Is raëls „agressie" en intussen tot hun I vnkrpntraip* eigen nadeel de tijd laten verstrij ken. Terecht gaf de voormalige Bel gische minister van Buitenlandse Za ken en oud-secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, dezer dagen als zijn mening te kennen, dat de Ara bieren de zaken, die werkelijk be langrijk voor hen zijn, op haar be loop laten. Zolang zij weigeren inet Israël van gedachten te wisselen, valt er voor hen niets te hopen. Wil len zij dat wel, dan kunnen zy re kenen op vele vrienden. Tot zover Spaak. Maar de Arabieren achten een gesprek met Israël in strij"d met alles wat zij vooral in hun onge remde propaganda-oorlog sinds 1948 tot uiting hebben gebracht. Amerikaanse vliegtuigen zijn gis teren het hart van Noord-Vietnam binnengedrongen om een Mig-vlieg veld aan te vallen bij Hanoi en een grote brug aan de rand van de ha ven van Haiphong. Naar het zuiden bestookten B 52-bommenwerpers en kleinere tactische straaljagers Noordvietnamese stellingen in en bij de gedemilitariseerde zone. De vijandelijke artillerie-, mor tier- en raketbeschieting van de Amerikaanse voorposten even ten zuiden van de zone werd minder. Een woordvoerder voor de mari niers in Da Nang deelde mee, dat gisteren slechts 78 granaten neer kwamen in de sector Con Thien en op de nabije marinebases. Eén ma rinier sneuvelde en 33 werden ge wond. Andere troepen meldden, dat de vijand gisteren bij verspreide ge vechten in het gebied van het eer ste corps in de achterhoede van de stellingen van de mariniers honderd man aan doden verloor. Een duizendtal boeddhistische monniken, nonnen en hun volgelin gen is zaterdag naar het Onafhanke lijkheidspaleis in het centrum van Saigon getrokken. Het was de derde dag van protest tegen de Zuidvietna- mese regering. Aanzienlijk versterk te eenheden van de politie en de oproertroepen grepen in om het uit breken van wanordelijkheden te voorkomen. De politie stond de monniken en nonnen toe zich naar het paleis te begeven, waar de militante boed dhistenleider Tri Qoeang reeds 48 uur een zitstaking houdt. De politie stond de andere deelnemers aan de demonstratie niet toe het regerings gebouw te naderen. Voor zover be kend hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. Paus Paulus heeft gisteren een beroep op secretaris-generaal Thant van de V.N. gedaan de vredespogin gen inzake Vietnam te hervatten en hem daarbij „elke medewerking wel ke maar nuttig kan zijn" aangebo den. In een brief aan Thant deed de Paus een nieuwe en „dringende" oproep tot vrede in Vietnam en ver klaarde hü, met verlangen uit te zien naar „de dag dat de wapens neergelegd, de volken van Vietnam zich en in een klimaat van vrijheid en onafhankelijkheid kunnen wijden aan de wederopbouw van hun va derland." Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Exloërmond J.J. Win- ckel te Foudgum te Stedum (Gron) (toez.) Chr. van der Leeden te Elim (Dr.) Aangenomen naar IJsselsteln (Utr.) (vac. E.R. Damsté) J. Vos te Rijssen, die bedankte voor Oudewa ter naar Wolsum en Westhem (Fr) Jhr. van Eysinga te Oppenhuizen c.a. GEREF. KERKEN Benoeming Ds. WH.M. Rein- ders, miss. pred. bij de Evang. Broe- dergem. in Suriname is door de gen. zend. deputaten voorgedragen aan de Javaanse en Chinese kerk op Midden Java als kadervormingspred. onder de Agariërs. Ds. Reinders, die mo menteel met verlof is, gaat niet meer naar Suriname terug. Bedankt voor De Lier (vac. B. Wentsel) MH. van Heesen te Uden- Grave. Beroepen te Brussel (als evangeli- satiepred.) H. Eikelboom te Heinkes- zand. deonverenlging „Vivace". drive om de koperen hutspot L.D. 11 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. Spr. de heer Diender. 10.30 uur Oude Rijn 5: Gem voor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d. zaal) Expe- V. ge journalisten 10. rlmenteel kerkewerk Herv. gemeente. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. heer Meyer, CAANDAG Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rottei'dam-Zuid D, Hakkenberg te Dordrecht en W.G. Lamain te Grand Rapids, Mich. (USA) voorheen pred. te Ryssen. I Bedankt voor Middelharnis G. I ?pr." evang. j. Zijlstra 10 Schipaanboord te Apeldoorn. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Zwolle M. Cohen te Alphen aan de Rijn. De vüfde Europese kerkenconfe genwoordig wel Stiehtiii^v.rl Arheirl rent,e Nybor* v* waaraan DllLUlillg V .U./1I UCIll. derd vertegenwoordigers van hon- i derd protestantse en oosters-ortho- doxe kerken uit geheel Europa deel nemen, is gisteravond in het Oosten rijkse plaatsje Pörtschach am Wort- hersee begonnen met een kerkdienst in de rooms-katholieke kerk van Pörtschach. De evangelische kerk was te klein om alle deelnemers te herbergen, waarop de rooms-katho lieke kerk onmiddellijk haar ruim ten beschikbaar had gesteld. VRIJE LOON POLITIEK De heer W. J. Spit, secretaris van het Nederlands Katholiek Vakver bond, heeft gisteren by een ontmoe ting tussen NKV en pers gezegd, dat hij „niet de juistheid wil ontkennen" van de geruchten en berichten die de afgelopen week hebben gecirculeerd Bisschop May van de Evangeli sche Kirche uit Oostenrijk, die de kerkdienst leidde, zei, dat deze i-katholieke gastvrijheid over een principiële overeenstem- teken van deze tijd kan worden ge- ming die in de Stichting van de Ar- Zjen. Met name Oostenrijk was vol heid tussen werkgevers en werkne- gens hem een klassiek voorbeeld van mers is bereikt met betrekking tot de overschakeling op een systeem van vrije loonpolitiek. De besprekingen in de stichting worden op 6 oktober voortgezet. Op het ogenblik pleegt men binnen de de looncommissie van de stichting uitvoerig overleg over een aantal technische aspekten van het systeem van vrije loonvor ming. Het zal van de uitkomst van deze gesprekken afhangen, of werk gevers en werknemers het inderdaad helemaal eens worden. De verbondsraad van het NKV heeft zich inmiddels uitgesproken voor een vrije loonpolitiek. Dit stand punt is onderschreven door alle aan gesloten bonden, ook door de bonden die van oudsher meer hebben ge voeld voor geleide loonvorming. de tegen-reformatie. Enkele jaren ge leden zou het nog ondenkbaar zijn geweest, dat de opening van een con ferentie van niet-katholieke kerken in een rooms-katholieke kerk zou plaatsvinden, aldus bisschop May, die in zijn voorbede ook speciale aan dacht vroeg voor de bisschoppencon ferentie in Rome. De vijfde Europese kerkenconfe- rentie, dit tot 5 oktober a.s. onder het thema „Dienen en verzoenen" in Pörtschach wordt gehouden, staat onder leiding van dr. E. Emmen, oud-secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk en één van de presiden ten van de Europese Kerkenconfe- rentie. Dr. Emmen ging in zijn openings woord in op het thema „Dienen en „De kerken worden te- 5 als een randver schijnsel aangeduid, maar juist in onze tijd worden er klemmende vra gen aan hen gesteld", aldus dr. Em men. „Het gaat om vragen als: wie is de mens., wat zal hy geloven., hoe dient hij te handelen als enkeling en in de gemeenschap. Deze conferen tie zal een bijdrage moeten leveren om die vragen te beantwoorden. Want in de grote spanningen van on ze wereld heeft juist de Kerk van Christus de opdracht om de verzoe ning te prediken en vanuit de bijbel se boodschap te werken aan een goe de verstandhouding tussen de volke- Spr. evang. J. Zijlstra 10 Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. film „In de schaduw WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. Dr. Emmen signaleerde enkele po sitieve ontwikkelingen, waarbij de Europese Kerkenconferentie nauw betrokken is. Er is sprake van een groeiende verbondenheid tussen de Westerse en de Oost-Europese ker ken, er is een verblijdende nieuwe Si tuatie met de R.K. Kerk ontstaan en als derde belangrijke punt noemde hij, dat het gesprek tussen marxisten en christenen op gang begint te ko men. „Onze opgave is niet naar het verleden te kyken, maar vooral naar de toekomst. Het gaat om nieuwe ge meenschappen en een nieuwe wereld, en voor die opgave staan ook wij als Europese kerken", zo besloot dr. Em- idres aan kardinaal Alfrink (Van onze Bosshce correspondent) Ongeveer 200 vooraanstaande roomskatholieken uit geheel Neder land hebben zich in 'n adres tot kar dinaal Alfrink gewend met het ver zoek om op de gisteren in Rome be gonnen bisschoppensynode te pro beren een open discussie tot stand te brengen over de binding van het priesterschap aan het celibaat. Te vens wil men de mogelijkheid openen voor experimentele beleidslijnen van het Nederlands episcopaat. De ondertekenaars menen, dat de encycliek van Paus Paulus over de verplichte ongehuwde staat van de priesters niet het einde kan zijn van de discussie over deze materie. Zy gronden deze mening op de volgende overwegingen 1. De argumenten voor de ver plichte koppeling van priesterschap en celibaat schijnen te zeer bepaald door een religieus-cultureel milieu, dat niet samenvalt met dat van de gehele wereldkerk en waarin ook o- vertuigde voorstanders van het ver plichte priestercelibaat zich niet meer geheel thulsvoelen. 2. De argumenten tegen een absolu te en voor geheel de Westerse kerk verplichte verbinding van priester schap en celibaat blijken tot nu toe niet genoegzaam tot hun recht geko- 3. Met de wel gevestigde andere traditie van de Oosterse kerk en met de tradities van de oud-katholieke, de anglicaanse en de reformatori sche kerken wordt, tot schade van de oecumenische verstandhouding, geen rekening gehouden. Die negatieve Arabische houding is gisteren nog eens tot uiting gekomen in de weigering van Jordanië en Libanon om het plan van de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Eban, te aanvaar den. Eban had in de Raad van Europa in Straatsburg economische samenwerking tussen Israël, Jorda nië en Libanon voorgesteld, een soort I „Benelux - voor - het - Midden - (Van een bijzondere medewerker» Oosten" dus. Men kan niet ontken- De kans, dat de onderhandelingen nen, dat dit plan van visie getuigt en vooral voor het armelijke Jorda nië aanzienlijke voordelen zou kun nen opleveren. Want wat hun tech nische kennis betreft beschikken de Israëliërs, vooral op het gebied van de landbouw en het ontginnen van woestijngronden, over uitzonderlijke eigenschappen. Die hebben zij in de afgelopen jaren reeds aan tal *'an Afrikaanse staten ten goede laten ko men en waarom dus niet aan hun naaste buren? Maar de eerste reac ties waren negatief. En nu kan men wel zeggen, dat Israël op die wyze een poging deed om het Arabische front te doorbreken, maar alleen eigen voordeel zocht het toch niet. Waarom dan die krampachtige wei gering van de Arabieren het voor beeld van Israël na te volgen om de woestyn te laten bloeien als een roos? Gevoel van eigenwaarde is een voortreffelyke eigenschap, maar als een haveloos landje als Jordanië een dergelijk aanbod krygt is het de moeite waard zich tweemaal te be-, denken alvorens in negatieve zin te antwoorden! Ook Egypte verstaat de kunst zich door zijn halsstarrigheid op verschrikkelijke wyze te benade len. Alsof het wegblyven van de toe risten al niet erg genoeg is schaadt het zich bovendien door het Suez kanaal gesloten te houden. Zeker, als vergoeding daarvoor ontvangt het van de rijke olielanden Saoedi- \ra- bië. Koeweit en Lybië een jaarlijkse tegemoetkoming van 263 miljoen dol lar. zodat het geen reden heeft zich te haasten. Maar intussen hebben de grote oliemaatschappijen opnieuw er varen hoe kwetsbaar dit kanaal is en zij zyn ertoe overgegaan een vloot van 140 reuze-tankers te bestellen, die in de komende drie jaar in de vaart zullen komen en waarvan ook Nederland er enige zal mogen bou wen. Met die tankers gaan zij dan om de Kaap varen. Ondanks de langere route zullen die zeereu zen de olie goedkoper in Europa kun nen brengen dan voorheen, terwijl Egypte een enorm bedrag aan ka- naalgelden derft. Voorlopig ziet het er dus naar uit. dat alle nadeel aan de Arabieren en alle voordeel aan Israël toevalt. En het terrorisme clan, dat de regering-Esjkol voor gro te moeilykheden kan plaatsen? Ge neraal Dajan heeft daar een origi nele oplossing voor. Als de Arabieren BINNENLAND Kinderzegels In Ned. Antillen i Van 15 Nov. t.m. 14 februari 1968 zal de postadministratie van de Ned. Antillen een serie van vier bijzondere i frankeerzgels met toeslag voor het i kind in omloop brengen. Deze kinder zegels zijn ontworpen door de heer j .WC. Dieleman (Willemstad/Cura- cao). over toetreding van Engeland tot de EEG dit jaar beginnen, is klein. Dit blijkt nu volgende week voor de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de EEG-Ianden het „Europese werk- seizoen" begint. Tot dusver was aangenomen, dat het gesprek het komende najaar in Brussel zou kunnen beginnen. Pas gisteravond is echter in Den Haag het rapport van de Europese Com missie ontvangen, dat op verzoek van de EEG-ministerraad als basis voor een eerste gesprek binnen de „Zes" is opgesteld. Het is een boekwerk van 130 pagina's, dat onmogelijk kan zyn bestudeerd vóór het begin van de ministerraad, die volgende week maandag en dinsdag in Luxemburg plaats heeft. Verwacht wordt trou wens, dat hoogstens de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken die raad persoonlijk zal bywonen. De meeste van zyn collega's, onder wie minister Luns. maken in New York een deel van de najaarszitting der VN-assemblee mee. Door deze ongelukkige samenloop van omstandigheden is het wel zeker dat de ministers pas tijdens de vol gende raadszitting zaken kunnen doen. Deze wordt 23 en 24 oktober gehouden. Aangenomen mag worden, dat tenminste de gehele maand november nodig is om voorbereidin gen voor de onderhandelingen te treffen. En december laat met zyn traditionele ministersvergaderingen o.a. van de NAVO en de OESO en de feestdagen weinig ruimte over voor een officieel begin van de onderhandelingen op ministersni veau. Anders dan bij een associatie, is het lidmaatschap van derde lan den een zaak waarover niet de com missie onderhandelt, maar de groep van zes regeringen. vernielingen willen aanrichten en hun winkels sluiten of protesten la ten horen, dan moeten ze dat doen, zo verklaarde hij onlangs. Dat is niet onze zaak. Maar als ze om onze bij stand komen vragen, dan zullen we die gaarne geven en hen op alle mo gelijke manieren helpen. Hoe dit zij, het is te. hopen, dat, beide partijen elkaar zonder terrorisme zullen we ten te vinden. Hoe eerder, hoe beter want het Midden-Oosten is politik een buitengewoon gevoelig gebied. Deze gang van zaken is teleurstel lend voor Engeland, dat zijn onder handelaar, minister Chalfont, juist een laatste tour d'horizon over het continent laat maken. Chalfont toon de zich dezer dagen redelyk optimis tisch over de dingen die komen gaan. Naar verluidt is met name de Duitse welwillendheid groter dan ooit, ter wijl in Frankrijk de bezwaren nooit eerder zo beleefd werden geformu leerd en bovendien zo langzamer hand overal wordt verkondigd dat er geen Frans veto in de lucht hangt. In goed ingelichte „Europese" kring in Den Haag kan men overigens ver nemen, dat die Franse houding wel licht voortspruit uit de overtuiging dat de problemen nog te groot zul len zijn om in een succesvolle afloop van de onderhandelingen op korte termijn te kunnen geloven. Door veel deskundigen is altijd al getwijfeld aan de Britse bewering, dat Enge land in elk geval op 1 januari 1970 in de Europese gemeenschap opge nomen moet kunnen zijn. Het pessi misme neemt nog toe nu biykt dat de laatste maanden van dit jaar vrij wel zeker voor onderhandelingen verloren zullen gaan. Kocht wethouder een stem....? (Van onze Roermondsc sorrespondent) Burgemeester drs. H. Schmedding van Nuth heeft de Maastrichtse of ficier van justitie mr. J. Houben gevraagd een onderzoek te laten in stellen naar de achtergronden van een politieke schermutseling tussen twee raadsleden van Nuth. Donderdagavond werd in Nuth raadslid Frans Meens tot wethou der gekozenen. Hij behaalde daarvoor tot tweemaaaï toe een stem meer dan zijn grootste politieke rivaal, het raadslid H. Habets. Onmiddellijk na de verkiezing beschuldigde Ha bets de nieuwe wethouder ervan voor duizend gulden een stem van een raadslid te hebben gekocht. Raadslid Habets viel fel uit tegen nieuwe wethouder. „De nieuwe wet houder is onbetrouwbaar en theef zich al eerder een machtswelluste ling getoond", riep hij uit. Oranje surveillance-wagens Het j korps rijkspolitie zal met ingang van oktober een proef nemen met een eer opvallende beschildering van de surveillancevoertuigen. De proef is in samenwerking met de „Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid" voorbereid. Voor deze proef worden in eerste instantie een Porsche-surveillance-auto en een so lomotor, die gebruikt worden bij de motorsurveillance op de weg Aals- meer-Hilversum, van een zeer op vallende nuancerende Oranje-be schildering voorzien. Verkeersregels in braille - In sa menwerking met de „Vereniging het Nederlandse blindenwezen", heeft het „Verbond voor veilig verkeer" een brochure samengesteld waarin alle verkeersregels zyn opgenomen, die van belang zijn voor blinde of slecht ziende weggebruikers. Voor de ongeveer 1.700 blinden in ons land die het brailleschrift be heersen is een editie In braille ge drukt. Voor de slechtzienden is een zwartdruk verkeerscode in extra gro te letters verschenen. De beide edi ties worden gratis beschikbaar ge steld. Lening aan Griekenland? - Het so cialistisch tweedekamerlid Burger heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk o.m. gevraagd of de Europese Investeringsbank, on danks de thans in Griekenland be staande politieke situatie, heeft be sloten tot medefinanciering van de aanleg van wegen op Kreta en wel tot een bedrag van ca 10 miljoen dol lar en zo ja, op grond van welke be paling van het EEG-verdrag en/of de statuten van de bank, dit besluit is genomen. Dokter Kreyns-ten Braak De Hilversumse arts mevrouw E.G.M.A. Kreijns-ten Braak is benoemd tot het Italiaanse ministerie van Land bouw zei: „De schenking van onze Nederlandse vrienden zal ongetwif- feld bijdragen tot de heropleving van onze veefokkerij op een meer moder ne basis". Hijskraan omgevallen By de klinknagel- en schroefboutenfabriek vh.. G. Smit N.V. in Slikkerveer is gisteren een hijskraan aan de ri vierkant gekanteld en op een binnen vaartschip gevallen. De 54-jarige kraandrijver W. Muller liep slechts lichte verwondingen op. Een arbei der, die onder het vallende gevaarte in het scheepsruim stond, kreeg een shock. Een derde personeelslid wist bytijds uit de baan van de vallende kraan weg te springen. Geluidshinderrapport Is het waar, dat door de directeur van Schiphol is besloten het geluidshin- derrapport, dat in opdracht van de luchthaven door het bureau-Peutz is samengesteld, niet te publiceren? En is by bevestigende beantwoor ding de minister bereid te bevorde ren, dat publikatie van dit rapport alsnog op korte termyn plaatsvindt?, aldus schriftelyke vragen van het tweede kamerlid, Wiegel (VVD), aan de minister van Verkeer en Water staat. Modern woonwagenkamp Het nieuwe moderne regionale woonwa genkamp in Enschede, waarvan de kosten anderhalf miljoen gulden heb ben bedragen, is gisteren officieel geopend namens het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- ïyk Werk door dr. L. Hendriks, di recteur-generaal van dit ministerie. Het kamp bestaat uit standplaatsen voor 78 woonwagens. Er zyn zes overnachtingsstandplaatsen, ruimte om te parkeren, garages, een voet balveld, een speelterrein voor de kin deren en een recreatiegebouw. Boven dien bevindt zich daar een school. De exploitatielast bedraagt f 150.000 per Jaar. die over tien Twentse gemeen ten wijrdt verdeeld. Korporaal gewond De in Rotter dam wonende 25-jarige dienstplich tig korporaal R.C. Engelfriet is gis teren i n West-Duitsland levensge- vaariyk gewond. Hy werd opgeno- in het St. Vincentiushospitaal ridder in de Orde van Oranje-Nas-ln Wiedbrücken. Het slachtoffer ver- sau. Mevrouw Kreijns nam gisteren bleef voor herhalingsoefeningen in in Hilversum afscheid van drie lan- deiyke organisaties, nl .als presidente van de „Federatie van katholieke verenigingen van meisjesbelangen", als vice-voorzitster van de „Katho lieke centrale vereniging tot hulpver lening aan niet-gehuwde moeders" en als vice-voorzitster van de „Fede ratie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind" Nederlandse koeien in Italië Honderzestig Nederlandse koeien zyn gisteren geschonken aan door de watersnood van vorig jaar in het ge bied rond Florence (Italië) getroffen boeren. De heer Salvatore Rossi van Sennelager ln West-Duitsland hoorde tot het 53 Infanterie Batal jon, dat gisteren op terugtocht was naar Nederland. Korporaal Engel friet, die motorordonnans was, botste in Wiedenbrticken tegen een perso nenauto, waardoor hy inwendige kneuzingen opliep. Moord-Donse Zowel de Utrecht se officier van Justitie, mr. G.C. van de Berg, als de rechter-commissaris, menen voldoende aanwijzingen hebben om een 52-jarlge magazyn- bediende uit Utrecht vast te hou den. Deze man is begin van de week gearresteerd omdat hy ervan wordt Haagweg 90: Openbare Bahal - ge- spre'ksavond 8 uur nam. DONDERDAG Leiderdorp (Dorpshuls)K. en O. Kindervoorstellingen door Thoraldo. Joma's Raad van bestuur Bouwbedrijf Koningskerk: Rullclub. 7.30 tot 10 u. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Mini!! Hip, Hip!!", 3 oktober; 2.30, 4.45, 7.0 üond. 2.30, 4.45, 7.0 i 9.15 u. Zond. Camera „Oh.ojojoj", 18 J. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 u. Zond. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. 3 oktober: 2.00, 4.15, 6.30 en 8.30 u Lido: „Dokter SJlvago", 14 J. Dag. (ook zondags) 2.15 en 7.30 u. Studio Te mooi voor censuur. De jonge venus", 18 J. Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 u. Zond. en 3 oktober: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11): zondag en maandag ge- Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 Molen „de opend dinsdag t/m zaterdag 10 voorm.5 uur nam. Zondags 1-5 uur nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenkunde: !ntoonstelll~ droombeeld". 17 uur; 's zondags 13-17 Tentoonstelling van Japanse prenten, van Kyosal. Dageiyks 1017 uur; 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. ION Academiegebouw, grafiek Ed Dukkers, maandag t/m vrij Schilderyen 'm (tot 15 oktober). Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Ten toonstelling Noëlle van Alphen, Mena- Alphen, t Stolk. verdacht iets met de moord op de "^-jarige Utrechtse winkelier J.J.A, Donse te maken te hebben. Deze werd op 31 mei in zyn feestartike lenzaak om het leven gebracht. Nieuwe luchtvaartmij.? Zowel op het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven als op Schiphol doen hard nekkig geruchten de ronde als zou nieuwe Nederlandse luchtvaart- maatschappy in oprichting zyn, die zich van Zestienhoven uit, gaat toe leggen op het Europese luchtvracht- oer. Als materiaal van de nieuwe maatschappy worden drie Constella tions genoemd. Komt de nieuwe on derneming tot stand, dan zou het de eerste speciale luchtvrachtvervoers- maatschappy in Nederland zyn. BUITENLAND Amerikaan veroordeeld Een Oostdultse rechtbank heeft gisteren de Amerikaan Peter Feinauer tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hy ln Oost-Duitsland gespion- neerd zou hebben voor de Ameri kaanse geheime dienst (CIA). Weer zon ln Mexico Na de grootste overstromingen uit zyn ge schiedenis scheen de zon vrydag in heel Mexico. Er viel geen re gen meer, maar de gezwollen rivie ren en beken alsmede de tot de rand gevulde stuwmeren blyven een be dreiging voor honderdduizenden Mexicanen, die huizen, gewassen, vee en andere bezittingen hebben verlo- AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op 3 oktober)Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorscho- 24 i 1 oktober gesloten 1 WEEKEINDE-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen vóór 12 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot maandagmorgen dokterstelefoon 2 2 2 2 2. ADVERTENTIE HAAGSE xorx zyn Dewoners van laaggelegen! v, i—-i->. k gedeelten uit hun huizen weggetrok- ZA -j I- I I J A ken omdat, de rivier de Alletrhenv Allegheny buiten oevers In ver scheidene kleine steden in het berg achtige westen van de staat New York zyn bewoners van laaggelegen ken omdat de rivier de Allegheny buiten zyn oevers is getreden. Het water in de rivier stygt nog snel. De burgemeester van Salamanca heeft voor zyn gemeente de noodtoestand afgekondigd. Er is in Salamanco een spoorbrug weggespoeld. VOOR HET BEKLEDEN VAN UW TRAP Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA Hoolgeraar smokkelde Een hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Calif or nië is ge arresteerd onder verdenking van het smokkelen van Marihuana uit Mexi co naar de Ver. Staten, aldus een mededeling van de Amerikaanse douane. De betrokkene is de 29-jarige William McGreevey. Ook twee Ame rikaanse studenten zyn gearresteerd. Er zou marihuana in hun auto ge vonden zyn. Willis geeft op De Amerikaan William Willis, de 74-jarige zeezeiler die op 30 juni uit New York ver trok om naar Engeland te zeilen heeft deze poging gestaakt, zo meldt de Amerikaanse kustwacht. Hy is woensdag aan boord gegaan van een Poolse treiler, met boot en al. Het is nog niet bekend wat hy voor moei lykheden had. Vorig jaar heeft Wil lis ook al geprobeerd een solo-over steek te maken. Hij gaf toen op om dat hy last kreeg van hernia. In 1964 is Willis in 204 dagen óp een zelf gemaakt vlot van Zuid-Amerika naar Australië gevaren. (Van donderdag 28 septembe Comedie: „Zo is het (of zo UJ Diligentia, 14.15 uur: Toi Arena: „Het laatste loverbos". Kurzaal. 20.15 uur: Het Concertge Poppentheaters: Guldo van Deth 14.30 uur: „Het geheim van de groem hoed"; Frank Kooman, 14.30 uur „Reintje de Vos op de maan" en 20.1. uur: „Koning Midas heeft ezelsoren en Cabaretprogramma „Vossestreken". ZONDAG 1 OKTOBER Kon. Schouwburg, Comedie: „Helder zi< Poppentheaters: 14.30 uur: „Het geht hoed"; Frank Kooman, 14.30 uur: „Reintje de Vos op de maan". DINSDAG 3 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Het Ne derlands Danstheater. Joseph's Place, 22.30 uur: Cabaret Chantant „Sing along". WOENSDAG 4 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag se Comedie: „Helder zien in het don- ker" Diligentia, 20.15 uur: Jaap van der Merwe's Cabaret: „Aal poes!" Joseph's Place, 22.30 uur: Cabaret Poppentheaters: Guldo i uur: „Jessie en de grij~~ Frank Koomen. 14.30 uur: „Mimi. d»

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2