Eigen risico voor ziekenf ondsleden Duizend kisten makreel in een trek Egypte probeert weer V.S. te beschuldigen Recreatie rond de plas sen Verdraaid en onvolledig zegt de Amerikaan Goldberg Opper Van Spelde ging met pensioen (Van onze parlementaire redactie) De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering kan irorden verlaagd van 6,8 tot 6,3 procent als voor alle essentiële inderdelen van de geneeskundige verzorging een eigen risico ,'ordt ingevoerd. <1 Dat heeft de sociale commissie van Ie Teldersstichting, het wetenschap- elijk bureau van de VVD, uitgere- end in een vandaag verschenen rap- iort. De commissie acht een „gepla- onneerd" eigen risico een aanvaard en voor het overgrote deel van e bevolking ook betaalbare zaak, die sterk toenemende vraag naar ïedische diensten (gesproken wordt an overconsumptie) weer iets kan 'remmen en de verzekerde wat meer ostenbewust maakt. Jer jaar f 20.— De commissie stelt voor, de ver eerde zelf een bedrag van f. 1.50 oor hulpverlening door de huisarts per verrichting) te laten betalen, 1.voor het gebruik van medley- 1;n (per aflevering), f.5.voor een •rwijzing naar de specialist (herha- agskaarten kosteloos) en f.2.voor jrpleging in een ziekenhuis (per trpleegdag). Aangezien de zieken- indsverzekerde per jaar gemiddeld :er keer naar de huisarts gaat, 8,65 icepten afhaalt, 0,4 maal naar een lecialist wordt doorgestuurd en ge- liddeld twee dagen per Jaar in een ekenhuis doorbrengt, zouden de isten voor hem neerkomen op on- •veer f. 20.per jaar. Daarmee spa de ziekenfondsen een bedrag uit in 150 tot 160 miljoen gulden, aan komen dat bepaalde groepen, zo- s bejaarden en chronisch zieken, orden vrijgesteld. Het eigen risico voor de zieken- lisverpleging wil de commissie kop- ilen aan een plafond voor f. 175. r gezin per Jaar om moeilijkheden langdurig verblijf in een zieken- lis te voorkomen. Voor de laagst taalden wil zij het maximum op 100.— stellen. Volgens de commissie behoeft de ivoering van een eigen risico heie niet schadelijk voor de volks- •zondheid te zijn. Het gros van de Geen grofvuil In verband met de 3 oktoberfees- wordt er volgende week in Leiden 1 grofvuil opgehaald. LEIDERDORP bevolking heeft thans een levens standaard bereikt, meent zij, waarbij geneeskundige hulp als een volkomen normale zaak wordt beschouwd. Er valt zelfs een zekere overconsumptie te constateren die de commissie niet bevorderlijk vindt voor een goede uit oefening van de geneeskunst. De arts kan door de grote toeloop namelijk onvoldoende tijd vinden voor het behandelen van klachten en kwalen, die werkelijk aandacht ver dienen. In een dergelijke situatie, al dus de commissie, kan het afremmen van de vraag door het vergen van een geldelijk offer de volksgezondheid slechts ten goede komen. Het waar borgen van een behoorlijke en be taalbare risicodekking is op den duur bovendien alleen mogelijk, Indien de verzekerden zich meer bewust wor den van de enorme kosten, die een dergelijke voorziening met zich brengt. Vier en dertig vaartuigen zorgden vrijdag In IJmuiden voor een aan voer van 9.620 kisten vis, 2.480 kl. kistjes vis en 130 stuks stijve kabel jauwen. Er waren 940 kisten schelvis, 260 kisten en 210 kl. kistjes wijting, 560 kisten gul en kabeljauw, 450 kis ten koolvis, 6.000 kisten en 1.220 kl. kistjes haring, 540 kisten en 1.050 kl. kistjes makreel. 340 kisten schol, 15 kisten tarbot. 20.000 kilo tong en 115 kisten diversen. De rondvis was goedkoop. Schelvis noteerde tot f36 per kist, wijting tot f 22, gul tot f 42 per kist. Voor kabel jauw werd tot f 98 per regel van tien stuks en tot f 112 per 125 kg betaald. Koolvis kwam niet verder dan f86 per 152 kg. Door de grote aanvoer, voorname lijk spanharing, liep de prijs hiervoor tot f 24,20, maar voor de makreel werd tot f 14 per kist genoteerd. Schol kwam niet hoger dan f48 per kist. Weegtarbot varieerde van f6.50 tot f5 per kg, tong van f5.26 tot f2,39 per kg. Aan de westkust van Ierland werd geen haring meer gevangen. Daarom zijn de meeste schepen naar de zuidkust gegaan, waar tenminste nog wat makreel zat. AI waren de vangsten er niet groot, dagresulta ten van rond 50 kisten makreel wa ren in ieder geval beter dan helemaal niets. flSTI B. en W. van Leiderdorp hebben pr aanleiding van door de V.V.D.- >dsleden ir. R. Poels en drs. J. P. Oostrom op 4 september j.l. ge ilde schriftelijke vragen over het treatiegebied rondom de Zuid-Hol- dse plassen het volgende (eren- os schriftelijke) antwoord T*z«n- ,Wij zijn met u van mening, dat gebied rondom de Zuid-Holland- ïlassen een uniek recreatiegebied mt. Terzake verwijzen wij XI naar de stukken ter inzage liggende ireatienota van de provinciale raad de recreatie in Zuid -Holland 18 november 1965. in deze nota wordt onder meer, sl° sen de Leidse agglomerate en )hen aan den Rijn, een re :rea- landschap „Kagerzoom" gcprojec- rd, globaal omvattende Kagerplas. Jftde zogenaamde Achterstraat, iet Tied tussen provinciale weg nr. 6 Rijpwetering, het watersportcen- Hoogmade met de Wijde Aa. fietspad langs de Does over de ieekade en het weidegebied tussen pad en de Oude Rijn vanaf L'ei- rdorp tot de ontworpen randweg Alphen aan den Rijn. foor de gemeenten, die nauw bij gebied „Kagerzoom" betrokken i. is het van belang,, dat zo spoe- mogeliik een verder uitgewerkt n voor dit gebied ter beschikkine Dt. dat te bereiken is het nnar mening raadzaam dat de betrok- gemeenten terzake met elkaar |overleg treden. Ind'en ook de pro. ie in dit. overleg zou worden be iken. is het wellicht mogelijk de rbereidlng en de realisering te be ll gen. ïgezien het. recreatielandschap terzoom" zich voor verreweg het *te gedeelte uitstrekt over bui deze gemeente gelegen geb'.eden. wij echter van mening, dat het ttief in eerste instantie niet van kemeente Leiderdorp behoort uit |?aan. lanzien van de door U ge- ï<lp vraag over de vorm waarin en ander gegoten zal moeten Wen is uiteraard in dit stadium J niets te zeggen. Een recreatie- lip behoort wellicht niet tot de ^gelijkheden". GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge- veild: t.o.v. Not. W. S. Jongsma te Leiden: winkelwoonhuis Jan Vossen- i steeg 20/20a op f. 5200 gemijnd door j de heer Küha q.q.; woonhuis Rijn- J dijkstraat 25 uit de hand verkocht; woonhuis Rijndijkstraat 6 uit de hand verkocht; woonhuis Rijndijk straat 8 op f. 3610 door de heer Kühn q.q.; t.o.v. not. mr. J. A. Post te Lei den: pakhuis Michielstraat 13 op f.1160 door de heer De Vreese Croon; woonhuis Gronjestraat 8 8a, op f. 3000 door de heer Coster q.q.; woonhuis Middelstegracht 65 niet Op een expositie van teke ningen in Vincennes bij Parijs toont de Franse kunstenaar Jean Chopin enige karikaturen van Franse persoonlijkheden. V.l-n.r. (boven) generaal De Gaulle en Georges Pompidou; (beneden) Maurice Couve de Murville en Valery Giscard d'Estaing. Vele uitvarende schepen hebben nu koers gezet naar de Noordzee, waar de spanvissers de laatste dagen uit stekende resultaten hebben geboekt. Het Is alleen de vraag of de haring niet te hoog zwemt voor de treilers. Op 58 graden noorderbreedte heeft de Bastiaan SCH 45 met de ringze- gen weer eens een fklnke slag gesla gen. In één trek werden 1.000 kisten makreel gevangen. Ook andere trei lers vangen er een beetje makreel, maar zy moeten het toch meer heb ben van schelvis en koolvis. De loggers en kotters ten westen van de Sylt hebben er deze week een goede tongvisserU gehad. Resultaten van 2.000 kilo uit een week waren geen uitzondering. Men is thans druk bezig met het verbeteren van de Rijnzicht- weg van het viaduct in Oegst- geest naar de grens van Rijns burg. Op het tracee van de voor malige trambaan wordt een nieuwe rijbaan aangelegd. Daar door wordt deze drukke ver keersader naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk, althans voor een gedeelte, tweebanig. Nu maar wachten op de verbreding van deze weg op Rijnsburgs grondgèbied! (Foto L.D./Holvast Rijbewijs blijft ingetrokken Het was een wat gemakkelijke methode, die een 20-jarlge betonwer ker uit Bodegraven had gevolgd, teneinde aan nummerplaten voor zijn auto te komen. HU had die een voudig van een oude auto, die op de Nieuwe Markt geparkeerd stond, ge schroefd en op zijn eigen auto ge zet. HU had dat voertuig voor f 400 ge kocht en gaf by het Haagse ge rechtshof grif toe, dat het een ..kneusje" was. Maar hU ontkende met de auto met valse nummerpla ten te hebben gereden, want zyn auto werd gesleept. Er kwam ech ter by, dat de auto onverzekerd was. Nu ging het bezwaar van ver dachte niet zozeer tegen de f 100 boete, die de Haagse politierechter hem had opgelegd, doch wel om het feit, dat zyn rijbewys gedurende een Jaar was ingetrokken en daar probeerde hy by het Hof dan ook vanaf te komen. De procureur-generaal voelde daar niets voor en eiste bevestiging van het door de politierechter opge legde vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en dienovereenkomstig be slist. In de afgelopen nacht is inge broken in een woning aan de Witte Rozenstraat in Leiden. Na diverse ladenkasten te hebben doorzocht namen de daders uit een dressoir twee busjes met in totaal f. 400 mee. Diefstal van geld De officier van Justitie by de Haagse politierechter moest vast stellen, dat het feit waarvoor een 19-jarige jongeman uit Hazerswoude zich moest verantwoorden, helaas vaker voorkomt, doch het uitermate moeiiyk is een dader te betrappen. En dat was dus in dit geval ge beurd. Het betrof diefstal uit kle dingstukken in een sportzaal. Zelf deelnemend aan het volley balspel, had de jongeman enkele keren kans gezien geld te stelen uit de broekzakken van zyn spelmak- kers. Men had hem in het laatst op de korrel gekregen, doordat telkens, wanneer hy zich even tydens het spel in de kleedkamer had bevon den, geld werd vermist. Het motief voor de diefstallen was wel erg onbenullig: „Ik had schul den," zei verdachte. „Natuuriyk een bromfiets en even natuuriyk bier drinken, dat mag er by de tegen woordige jeugd van uw leeftyd niet aan ontbreken," aldus de rechter. „En dan bromfietsen van een an dermans geld", voegde hy eraan toe. Goed. de benadeelden waren door de vader van verdachte schadeloos gesteld en verdachte zal het bedrag van zyn zakgeld aan vader terug moeten betalen, doch de officier vond het geheel een laffe kruimel diefstal. Hy wilde, omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld, vol staan met f 75 boete en daarnaast twee weken gevangenisstraf voor- waardelyk met proeftyd van 2 jaar. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. Egypte heeft gisteren In de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties de Israëlische voorstellen tot rechtstreekse vredesonderhandelin gen van de hand gewezen en opnieuw onvoorwaardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet Arabisch gebied geëist. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Riad drong er voorts in zyn toespraak by Amerika op aan zich aan te sluiten by de landen die de „Israëlische agressie" veroordelen en zich in te spannen voor Israëlische terugtrekking. HU ontkende, dat zyn land ooit van plan was geweest Israël aan te vallen en onthulde dat president Nasser des- tyds zyn Amerikaanse collega John son er formeel van in kennis had gesteld, dat Egypte „niet als eerste tot gebruik van geweld zou overgaan en niet verder zou gaan dan een verdedigende houding". Het feit, dat voor het uitbreken van de oorlog de Egyptische vice-president naar Washington wilde gaan om de crisis te bepraten, illustreerde dat Egypte „van zyn kant al het mogelyke had gedaan om een verslechtering van de toestand te vermyden". Dat. dit niet lukte kwam „doordat er voor de vyfde juni al een aanval was vastgesteld". Afscheid in Sassenlieims raadhuis Voor opperwachtmeester Van Spel de zit de actieve dienst er op. Giste ren 'is tydens een besloten bfjeen- komst in de raadszaal van het Saa- senheimse gemeentehuls officieel af scheid genomen en daarbij bleek reeds, dat opper v. Spelde in de 16M jaar, die hij in Sassenheim heeft ge werkt, een belangryke plaats heeft ingenomen. Trouwens: dat laatste zal ook In de derde week van oktober nogmaals duidelijk worden, wanneer ook de Sassenheimse bevolking de ge legenheid krUgt afscheid te nemen. De byeenkomst in de raadszaal werd by gewoond door het voltallig ocllege van B. en W., vele politie functionarissen (o.a. districtscom mandant overste drs. L. J. van der Meulen, bestuursleden van de r.k. po litiebond St. Michael- en oud-opper wachtmeester Kruiswyk), diverse hoofden van dienst en deputaties van de gemeentediensten. Burgemeester J. baron van Kno- belsdorff, die speciaal voor deze gele genheid zyn vakantie had onderbro ken, was de eerste, die de scheiden de opperwachtmeester toesprak. „Ik heb hem eigeniyk zoveel te zeggen, dat ik me er niet eens aan waag", zei hy. „Dat doen we wel eens in een particulier gesprekje", j Wel ging burgemeester Van Kno- I I belsdorff even in op het optreden van de heer Van Spelde. „Zyn gezags- uitoefening gebeurde op menseiyke. I zinvolle wijze en daarom weet ik, dat men opper Van Spelde in Sassenheim j node met pensioen ziet gaan". Na- j mens het gemeentebestuur overhan- digde burgemeester Van Kno- belsdorff een boekenbon voor „een of I Bij een kettingbotsing op de RUnsburgerweg in Leiden raakten gisteravond omstreeks half acht vier auto's beschadigd. De botsing werd veroorzaakt door een wagen uit j Bodegraven, die af moest remmen voor een voetgangersoversteekplaats Persoonlijke ongelukken deden zich I niet voor. ander vogelboek". Opperwachtmees ter Van Spelde kreeg nog veel meer. Want ook de andere sprekers dis trictscommandant Van der Meulen, groepsadjudant W. A. de Romph en' brigadier F. A. Vink. als vertegen woordiger van St. Michaël lieten hun vaak lovende woorden met een presentje vergezeld gaan. Ook me vrouw Van Spelde deelde (met bloe men) in de hulde. De scheidende man zei zelf: „Ik heb met plezier dienst gedaan In Sassenheim. En hoewel ik voor me zelf toch niet helemaal tevreden ben, ben ik bly dat ik zo dienst heb kunnen doen". De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg verwierp krachtig de Egyp tische beschuldigingen aan het adres van zyn land en verklaarde, dat Egypte toch zeker niet wéér met het verhaal aan wilde komen dat de Ver. Staten In militair opzicht aan het recente conflict hadden deelgenomen. Zelfs de Arabische kringen die deze beschuldiging het eerst hadden ge uit, gaven nu toe dat er geen grond voor was! „Ik stel een simpele vraag: wie verstoorde de toestand die tien Jaar lang had bestaan? Waren het de Verenigde Staten of de Verenigde Naties, of was het de Verenigde Arabische Republiek?", aldus Gold berg. De sluiting door Egypte van de Straat van Tiran en de wegzen ding van de V.N.-vredesmacht had den de oorlog snel dichterbij ge bracht, zei hy. Riad had volgens Goldberg een verdraaide en onvolledige lezing ge geven van de vertrouweUjke con tacten tussqn Washington en Cairo voor het uitbreken van de oorlog. Hij had hier bovendien nooit in het. openbaar over mogen Spreken. Egyptische mitrailleureenheden hebben gistermiddag gedurende twintig minuten hevig vuur afgege ven op een Israëlische patrouille op- ongeveer 15 km ten zuiden van Is- mailia, aan het Suezkanaal. Een Israëlische legerwoordvoerder ver klaarde. dat er geen slachtoffers zyn gevallen. Het was het tiende kanaal-incident van deze maand. De filmactrice Elizabeth Tay lor, met een kapsel waarin voor bijna 5 miljoen aan juwelen, tij dens de galapremière van de film „De getemde feeks" in het Ope ra-theater in Parijs. V.V.D .-commissie

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17