DDD DDIS Wie het kleine niet eert Moeder is nooit blut THEEDOEK???? Geeft u teveel uit aan voeding? ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 L.D.EXTRA S Kleinigheden zijn belangrijk j ook in het interieur. Het ka rakter van dat interieur wordt beslist niet alleen bepaald door het bankstel of het slaapka merameublement. Neen, de laat ste hand die eraan wordt gelegd, als het laatste snufje kruiden dat de kok over een exquise gerecht strooit. Het is daarom ook, dar. niet alleen de aanschaf van de grotere meubelstukken in ons huis met zorg moet gebeuren, de kleinere „stukken" zijn minstens zo belang rijk. Dat het daarbij ook de keu- an i de juiste plaats is, die de sfeer bepaalt, behoeft geen betoog. Reden ook waarom het altijd be langrijk is een vakman om zijn me ning te vragen. Niet om klakkeloos over te nemen, wat bijvoorbeeld de woninginrichter zegt of adviseert, maar om eens te zien wat anderen voor ideeën en vooral ook mogelijk heden voor uw interieur hebben ZITHOEK Wist U. dat er tenminste negen verschillende soorten kussens, hoofdkussens wel te verstaan, be staan? En dan zonder grapjes als 'n indeling in kleine en grote, recht hoekige of ronde kussens, maar ne gen écht verschillende soorten. Een Nederlandse fabriek maakt al die soorten en heeft een overzicht samengesteld van de verschillen de vulmaterialen plus de bijbeho rende eigenschappen. Betrekkelijk goedkoop zijn hoofd kussens gevuld met bedveren, dat zijn speciaal gezuiverde kippeveren, kapok. Bedveren zijn tamelijk aar, kapok is veel lichter. De vering is bij de bedveren kussens Beige-wit wollen tweedpak fan Jacques Heim. Het jasje toordt van voren gesloten met een rits. traag, bij kapok vrij traag. Ze voe len beide vry stevig aan, veren zelfs vrij hard. Bedveren zijn min der warm dan kapok. Kapok ken merkt zich door 'n snelle vocht- opname en vochtaf standvoelt daardoor altijd droog aan en broeit nooit. De houdbaarheid is bij beide be perkt; ze moeten geen van beide geklopt worden. Kapok is verder mot-, schimmel- en bacterievrij. Eendeveren zijn aanmerkelijk duurder dan bedveren of kapok. Een nieuw met eendeveren gevuld kussen maakt een licht krakend geluid. De houdbaarheid is hier zeer goed. Regelmatig opschudden is voor het behoud van de veer kracht nodig, waarbij het kussen zijn oude vorm herneemt. Eende veren kussens zijn behaaglijk warm zonder te broeien, nemen ook goed vocht op. Halfdons kussens zijn gevuld met kleine eendeveren en dons. Het ma teriaal hiervoor komt veelal uit Chi na. Ze lijken wat op eendeveron kussens, maar veren langzamer, zijn soepel en zacht. Op den duur worden deze kussens iets dunner. Iemand die hoog wil slapen kan een dergelijk kussen samen met 'n steunkussen gebruiken. Halfdon- zen kussens zijn duurder dan een- deverenkussens. Veel duurder zijn geheel donzen kussens. Hier bestaat de vulling uit de kleinste schachtloze „veer tjes" van watervogels. Ze zijh heel zacht en soepel, bollen na indrux- ken weer geheel op. De kussens kunnen warm zijn, afhankelijk van de hoeveelheid vulling en zijn vrij wel onbeperkt houdbaar. Ook schuimrubber en kunststof fen worden voor hoofdkussens ge bruikt. Schuimrubber is zeer veerkrachtig; uitstekend houdbaar en vrij '.waar. De vochtafvoer vindt plaats door ventilatie; erg warm zijn deze kus sens niet. Indien ze vochtig zijn moeten ze goed worden gedroogd, maar men moet oppassen met di rect zonlicht. Hoofdkussens gevuld met acrylve zels moeten niet ruw behandeld worden. Vocht wordt door deze kus sens niet opgenomen maar wel af gevoerd, getransporteerd. De kus sens voelen stevig en toch zacht De houdbaarheid is goed. Het ge wicht is ongeveer dat van kapoK. Hoofdkussens met een polyester- vezelvlies-vulling lijken wel wat op de kussens met acrylvezels. Ze zijn echter veel lichter en veren vetl levendiger. Ze nemen geen vocht op, maar kunnen wel ventileren, hebben geen hinderlijke vochtige warmte. Ze moeten eveneens niet ruw worden behandeld en hebben ook een goede houdbaarheid. De laatste kunststof tenslotte is polyether in een zachte kwaliteit. Is lichter dan schuimrubber, war mer en geeft zonder ventilatie kans op vochtige warmte, veert langzaam en voelt zacht aan. De houdbaarheid is goed, de prijs ligt tussen kapok en bedveren ener zijds en eendeveren anderzijds. gezet. Een strakke hoekbank, een vierkante salontafel en strakke fauteuils vormen als het ware een rechthoekig geheel. Om de compo sitie van deze zithoek acceptabel te maken, kan het aanbeveling ver dienen met enkele gebogen lijnen te werken. Een ronde of halfronde lamp bijvoorbeeld of een ronde lec tuurbak. Op die manier wordt hot metrische spel van lijnen, dat een koel effect kan geven, doorbroken door de vriendelijke rondingen van enkele kleine voorwerpen. Heeft u een levendige wandcom- binatie op het oog (die levendig heid kan o.a. worden verkregen door er boeken in onder te brengen), dan verdient het aanbeveling de wand te completeren met strakke voorwerpen, bijvoorbeeld een aan tal schilderijtjes van gelijke groot- te. Voor een sprekende houten wand geldt in feite hetzelfde. Een rust punt aan deze wand is bijvoorbeeld een gekleurde of zwarte lijst, waar op een aantal gelijke schilderijen of gewoon ingelijste platen wordt aangebracht. HAL SLAAPKAMER Juist de kleine dingen in huis maken het moderne interieur mo dern, het chique interieur chique en het antieke interieur antiek. De moderne slaapkamer bijvoorbeeld, die is uitgevoerd in strakke lij nen en die in veel gevallen symme trisch wordt opgezet, moet een ac cent hebben om karakter te krij gen. Er moet bewust een onregel matigheid in aangebracht worden om de dode lijnen tot leven te brengen. Zoals een symmetrisch ge- icht geen enkele juffrouw tot schoonheidskoningin zou maken, zo is ook het slaapkamerinterieur niet acceptabel als niet gezorgd wordt voor een in het oog lopende, maar met zorg gekozen onregelmatig heid. Zo kan men bijvoorbeeld en kele afbeeldingen aanbrengen, of aan de linkerzijde, of aan de rechterzijde van het bed. In een minder statisch interieur zal men dat dan weer in rechte lij nen proberen te doen, in een strak interieur zal men met een aantal afbeeldingen zelf een lij nenspel gaan maken. Het gaat vooral om de compositie, het in evenwicht brengen, of soms juist met opzet het uit even- BAR De huiskamerbar, die steeds meer populair wordt, is beslist niet com pleet als er niet enkele toepasselij ke decoraties aan de wand hangen. Mogelijkheden genoeg om de bar aan te kleden. Ons interieur, dat zo bepalend is voor ons leven, kan zoveel meer ka rakter krijgen als we de kleine din- Elk jaar, als afsluiting van jde zomer, komt de kermis drie da gen lang naar het dorp en vult het luchtruim met keiharde ge luidsinstallaties, getoeter, ge gier, sirenegebrul, geratel, kort om: met lawaai. Die herrie doet mij niet veel. Met drie radio's, twee platen spelers. vier gitaren en twee versterkers in huis ben ik het één en ander gewend bij ons is het constant een soort ker mis. Desondanks vind ik die kermis een enerverende toe stand. Niet omdat het zo rom melig is in het dorp, of omdat vier straten voor het doorgaan de verkeer worden afgesloten, of omdat drie keurige lanen zijn verstopt met caravans, ma teriaalwagens, trucks en dikke rubberen elektriciteitsdraden maar omdat ik nietjuist voor de kermis begon, de voetbalpool won. Om drie uur begint het feest, om half vier komt Marian met een zielig gezicht bij mij in de keuken staan. „Moet je niet naar de ker mis?" vraag ik verbaasd. Van verre dringt het lawaai tot ons door: een bel. een sirene, een gong, keiharde beat. Geluiden om er heerlijk onrustig van te worden. Maar Marian is niet onrustig, ze is neerslachtig. ,,'t Is een sofkermis", zegt ze somber. „Wat mankeert eraan?" „Niks te beleven". Ik doe alsof ik het niet be grijp, maar ik begrijp het bij zonder goed. Op de kermis valt niets meer te beleven, omdat Marian in het afgelopen half uur haar hele zakgeld erdoor heeft gejaagd: aan de zweefmo len. de ballengooierijde raket- tenmolen en 't spookhuis. Aan haar vinger prijkt een koperen ringetje dat telkens afglijdt om dat het te groot is, een restan- je gesponnen suiker kleeft nog aan haar mondhoek maar ze durft niet vertellen dat ze blut is; de kermis duurt nog drie da gen. Drie dagen zullen de mo lens draaien, de mannen schreeuwen, de ballen door de lucht vliegen, de buksen ketsen, de spoken gieren, de autootjes botsenen zij is blut.Nu „Ga jij niet?" vraagt ze hoopvol. Moederlijke "j „O, vanavond ga ik ivel eens kijken, na het eten". Als je twaalf jaar bent kun je onmogelijk begrijpen dat iemand tot acht uur kan wach ten terwijl om drie uur de zalig heden beginnen te draaien. Woedend kijkt ze naar me op. „Dan moet ik zeker naar bed". (Geldgebrek broedt pessimisten uit). „Je mag meegaan als je zin hebt". „Ik heb nu zin!" „Kind, niemand houdt je te gen. Ga jij maar vast kermis vieren". Ze verroert zich niet. „Er is een spookhuis", zegt ze, mijn voorliefde voor griezels kennende. „Da's leuk". „Andere meisjes", barst ze plotseling los, „krijgen wél extra zakgeld voor de kermis". „Jij ook", zeg ik troostend. „Wanneer dan?" „Morgen". Morgen is zo onvoorstelbaar ver, dat het haar niet interes seert. Ik zet de aardappelen onder water, droog mijn han den af en zeg: „Goed dan, we zullen nu gaan. Wijs me dat spookhuis maar". Opgelucht stapt ze naast me voort. Plotseling is het geen sof kermis meer, waar niets te bele ven valt, het is 'n fantastisch pretpark,,waar je uren gelukkig kunt zijn mits je de voetbal pool hebt gewonnen. Omdat kleine meisjes in de veronder- gen de aandacht geven, die ze ver dienen. Het is boyendien leuk op speurtocht te gaan bij een aantal woninginrichters, die in de meeste gevallen een aanzienlijke sortering kleinmeubelen en decoraties in hun zaak hebben. Het is beslist niet altijd gemak kelijk het juiste te vinden, maar het zoeken naar wat u ongeveer in het hoofd heeft, verschaft u iets heel belangrijks: woongenot. In een hal. waarin men voor een gebogen fauteuil heeft gekozen en een strakke tafel, zal in de wand versiering voor beide vormen een plaats moeten zijn. Het spel tussen de diverse lijnen in het interieur is fascinerend, temeer daar men een driedimensionale compositie maakt. Vaak moeten compromissen wor den geaccepteerd bij de aanschaf van de grotere stukken in ons in terieur. Of de plaats is te klein of te groot, of het budget laat niet toe, dat men een aanschaf doet welke meer verantwoord zou zijn. Met de kleinere meubelen en de coraties kan echter altijd een ac ceptabel geheel worden verkregen. De wand in het antieke of semi- antieke interieur kan onder meer worden opgeluisterd door een kope ren pot. ondanks het feit, dat men liever een „oude meester" op die plaats had gehangen. Het verschil in prijs zal zeker enkele tiendui zenden guldens zijn- Toch wordt in beide gevallen het karakter van het interieur niet veranderd. kmninee veel doen voor ew interieur Bij de tekeningeni Van links naar rechtst 1. De lijnen van stoel en tafel zijn terug te vinden in het schilde rt 2. Steeds meer mensen nemen een huisbar, die op geweldig veel manieren te versieren is met pla ten of leuke decoraties. 8. Een strakke kerkbank en fau teuils vormen samen met de strak ke tafel een rechthoekig geheel. Kleinigheden kunnen de strenge lijnen wat verzachten. 4. Linksonder: asymmetrie in de slaapkamer, een met zorg gekozen onregelmatigheid. 6. Midden onder; een koperen ke tel in plaats van een oude mees- stelling leven dat ouders in de kelder een kist met goudstuk ken verborgen houden, die nooit leeg raakt hoeveel je er ook uit neemt, troont ze me mee naar de draaimolen, de zweefmolen, de raketmolen, de ijsventer, de zuurkraam, de spooktent, de schiettent, de schudbakken. Een uur lang laten we ons betoveren door 't klatergoud, marktge- schreeuw en de kans op ivinst en dan zeg ik: „Stop, Puk, ik ben blut". „Je bedoelt: straks komt pa pa thuis en moeten we eten. Zal ik helpen koken?" glim lacht ze begrijpend. Zoveel meegaandheid maakt me wantrouwigmaar ik profi teer er van harte van. Na de maaltijd voelt ze zich plotseling weer schatrijk, want ze is er in geslaagd wat extra kwartjes bij vader los te peuteren. Gaan we nou?" zegt ze on geduldig. „Waarheen?" „Naar de kermis natuurlijk. Je had het belóófd: we zouden vanavond samen gaan". Maar we zijn vanmiddag al geweest bovendien ben ik blut". Ze gelooft er heel duidelijk niets van. Moeders zijn nooit blut die winnen elke week drie voetbalpools of zoiets. En be loofd is beloofd Daarom geef ik de voorkeur aan onze privê-kermis met ra dio's en platenspelers. Die kos ten alleen trommelvliezen en zenuwen, géén maandsalaris. THEA BECKMAN ADVERTENTIE DE DOEK DIE DIRECT (W)ETEINSWAARD Op gezette tijden vraagt iedere huisvrouw zich wel eens af of de uitgaven aan de voe ding geen al te grote bres slaan in haar huis houdgeld. Het bedrag, aan onze voeding besteed, is echter van zoveel factoren afhankeliijk, dat zij op die vraag beslist geen afdoend antwoord kan ver wachten. De omstandigheden, die de prijs van onze voeding bepalen, heb ben we niet altijd in eigen hand. Van belang is o.a. de samenstelling van het gezin. 1220-jarige kinderen b.v. zullen door hun vaak onverzadigbare eetlust de inkoop van grote hoeveelheden nodig maken. Het is ook denkbaar, dat de werkkring van vader of van vader èn moeder de keuze van voedingsmiddelen beïnvloedt, omdat de maaltijden b.v. luxueuzer moeten zijn. De factor „tijd" speelt natuurlijk een rol van belang. De ene huisvrouw zal voor eenzelfde maaltijd meer betalen dan de andere, omdat ze een drukker huishouden heeft en er niet op uit kan gaan om koopjes te be machtigen. Of ze woont in een „duurdere" wijk, maar komt er niet toe haar inkopen op de markt te doen. Ook kookervaring en warenkennis kunnen trouwens van belang zijn. Wie geregeld gasten ontvangt en maar weinig kookervaring heeft, zal eerder afhankelijk zijn van luxe-artikelen dan Iemand, die van wanten weet. Is haar warenkennis niet toereikend, dan zal een huisvrouw 't niet altijd aandurven in te gaan op voordelige aanbiedingen in winkels of op de markt. Het spreekt vanzelf dat we de voeding niet alleen duurder, maar ook goedkoper kunnen maken. Het is dan wel de kunst te zorgen, dat het goedkopere dagrantsoen zoveel mogelijk dezelfde voedingswaarde heeft als het duurdere. In het algemeen kunnen de uitgaven aan de voeding worden verlaagd zonder dat dit de kwaliteit uit een oogpunt van voedings waarde benadeelt, en wel door: het gebruik van ongesneden goedkopere broodsoorten het gebruik van seizoen aanbiedingen in de groente- en fruitsector het gebruik van goedkopere vleeswaren en vleessoorten melk door karnemelk an kant-en-klaar produkten. een gedeeltelijke vervanging vai een beperking van het gebruik i 1 1 melk 1 vanillevla Vi 1 chocoladevla 1 ons kaas Slager H pond bieflappen 1 ons achterham 1 ons paté Groenteman 1 kg aardappelen 1 kg panklaar gemaakte groente gem. 4 sinaasappelen Diversen margarine (voor de wa maaltijd) 100 g roomboter i voor op 't brood) 100 g suiker, 200 g extra jam, 4 personen honing, 4 personen pindakaas, 4 personen 1 melk 1 yoghurt ons kaas Gemiddelde winkelprijs f 0,58 f 2,08 f 1,77 Slager f 2,30 pond magere runder- f 1,15 lappen f 2,10 f 0,80 1 ons schouderham f 0,65 1 ons saksische leverworst f 0,65 f4,25 Groenteman 1 kg aardappelen 1 kg groente gem. f3,40 f 0,30 f 0,80 f 0,78 Bakker V* witte brood (water-) K bruinbrood Diversen margarine, 200 gr f 0,34 f 0,17 suiker, 50 g voor de yog hurt) 250 g f 0.29 f 0,64 huishoudjam, 4 personen f0,14 f 0,23 appelstroop, 4 personen f 0,12 f 0,24 pindakaas, 4 personen f 0,16 f 0,33 f 0,16 Totaalbedrag f 1,78 f 11,41 Totaalbedrag f 1,06 f8,72 Hoewel er dus wat de voedingswaarde betreft nauwelijks verschillen zijn, is het prijsverschil opvallend groot. Dit kan zelfs nog verder uit groeien, wanneer de versnaperingen de boventoon in de voeding gaan voeren. Voor een gezellig kopje koffie en een snoeperijtje voor de kinde ren kan f 0,20 tot f 0,25 per persoon per dag extra worden gerekend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11