LEIDSCH DAGBLAD Somber perspectief in de woningbouw OLGA Oppositieleider in Saigon weggevoerd Zuid-Texas is nu rampgebied deliets die vanzelf gaat Gé VERHOOG JAMIN Tarieven huisarts verhoogd KLM-ers in Guinee vrijgelaten Advocaat Dzoe beledigde de rechterlijke macht" BERNINA alles ra Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 No. 31394 Directeur: E. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal* ƒ449 per maand (bU vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Rapport Economisch Instituut Bouwnijverheid: Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid ziet de toekomst voor de werkgelegenheid in de bouw uiterst somber in. Het verwacht in de eerstkomende jaren een teruggang en daarna een sterke val. Dat is de consequentie van de teruggang in de bouwproduktie in de komende jaren, die in 1970 zal wor den gevolgd door een veel scherpere daling. Want dan zal de achterstand in de woningbouw verdwenen zijn. Na 1970 slechts 60.000 woningen In de jaren na 1970 zijn slechts J.000 woningen per jaar nodig, de vervahging buiten beschouwing gela ten. zegt het E.I.B. Maar daarmee wordt slechts de helft van de bouw capaciteit (thans voor 125.000 wonin gen) gebruikt; de rest moet worden ingezet voor vervanging. Een groot- 6cheeps vervangingsprogramma van woningen moet dah worden uitge voerd. Maar er zijn geen aanwijzin gen dat daartoe zal worden overge- Met ingang van zondag worden de consulten van huisartsen voor niet-ziekenfondsverzekerden duurder. De leden van de Landelijke Huisart senvereniging is geadviseerd voor het spreekcönsuTt f 9, en voor visi tes f 13.50 in rekening te brengen. Verrichtingen, die meer tijd of bij zondere inspanning vragen, worden als voorheen extra berekend. De huis artsen hebben vanochtend de voor genomen tariefsverhogingen aan gemeld bU het ministerie van Eco nomische zaken. De L.H.V. heeft hiertoe besloten p een ledenvergadering. Als reden wordt opgegeven, dat het noodzake lijk was de particuliere tarieven bij de ontwikkeling aan te passen, zoals dat ook jaarlijks gebeurt met de ziekenfondstarieven. De LHV heeft rich hierbij laten voorlichten door Economische en loondeskundigen. De cijfermatige opstelling werd bereikt met gebruikmaking van de loonin- dices van werknemers bij het par ticuliere bedrtff en de overheid, zo- s die door het Centraal Bureau tor de Statistiek zijn gepubliceerd. De Landelijke Huisartsen Vereni ging heeft het ministerie van Econo mische Zaken vanmorgen op de hoogte gesteld van de voorgenomen lerhoging. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee, dat de maat regel in studie is genomen, maar dat het nog lang niet zeker is dat die past bij het prijsbeleid, dat de regering wil voeren. In dat geval zal nog nader overleg tussen LHV en het ministerie gevoerd moeten wor sen. (ADVERTENTIE) UW SLAGER uw extra mals stukje KLAP STUK zijn wU MAANDAG 2 OKTO- ber de gehele dag geopend. UW POELIER ffllde eenden, duinkonijnen lekkere verse braadstukken braadkuikens loezastraat 41-39 - Tel. 21415 WEERBERICHT Zuidelijke wind Het KNMI in De Bilt verwacht ïn heden- tot morgenavond: veran- erlyke bewolking met plaatselijk een lui. Zwakke tot matige zuidelijke iind. Weinig verandering in tempe ruur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 30 september i op: 6.38 uur; onder: 18.22 uur. i op: 1.21 uur; onder: 17.33 u. water te Katwijk te 1.34 uur; water te 8.03 en 20.30 uur. !&it nummer bestaat uit 36 pagina's gaan, aldus het rapport van het E.I.B. Met deze prognose veegt het E.I.B. in Amsterdam alle optimistische ge luiden over toenemend werk in de bouwhyverheid van de tafel. Het in stituut ziet het er niet van komen dat Nederland over enkele jaren klaar staat om op grote schaal krot ten op te ruimen. De onvermijdelijke daling in de woningbouwproduktie zal dan nog eens de teruggang ver- sterkeh in de produktie van andere bouwwerken, die samenhangt met de woningbouw. Felle aanval Een felle aanval doet prof. dr. A. Hendrik, directeur van het van de overheid onafhankelijke E.I.B. op de nu algemeen gehanteerde prognoses over bouwproduktie en werkgelegen heid. In het voorwoord van zijn rap port zegt hij hierover: „Gebrek aan onafhankelijkheid van de beleidsin- stanties zou wel eens een minder De KLM heeft bericht van haar vertegenwoordiger uit Monrovia ont vangen met de mededeling, dat de vier KLM-ers in Conakry in vrijheid zijn gesteld. Het telexbericht bevat te geen nadere bijzonderheden, be halve dat getracht zou worden con tact op te nemen om het transport te bespreken. De vier KLM-employees werden in Conakry vastgehouden in verband met een reeds lange tijd bestaand conflict tussen Guinee eh Ivoorkust. De vrijlating van de KLM-ers werd al enige dagen verwacht, aan gezien de twee landen al maan dag hun gijzelaars hadden losgelaten. De liefde van George Adam- son voor leeuwen gaat ver, zo ver, dat hij naar Kenia is getogen om daar in de wildernis van het Na tionale Park Meroe dicht bij zijn vrienden te toeven. Hij is eige naar van drie leeuwen, vier leeuwinnen en twee welpen, die in het park leven. Een van de leeuwinnen heeft als „Elsa" in de film „Bom Free" lauweren ge oogst. Hier Adamson in het Na tionale Park Meroe met een van de leeuwen, die ligplaats heeft ge kozen op het dak van zijn jeep. gunstige voorwaarde kunnen zijn voor objectief onderzoek". Bij de eigen prognoses gaat nrof. Hendriks uit van cijfers over de bouwprojecten in voorbereiding, een C.B.S.-statistiek die in 1959 op initia tief en met steun van het E.I.B. :s opgezet. „Duidelijk blijkt", zegt het E.I.B.„dat er een duidelijke vermin dering is in de omvang van nieuwe opdrachten aan architectenbureaus e.d. Binnen afzienbare tijd zal deze vermindering leiden tot het verlagen van het niveau van de bouwproduk- Luxemburg regelt het vervoer van gevaarlijke lading De Luxemburgse minister van Ver keer heeft een aantal bepalingen uit gevaardigd voor het vervoer van ontplofbare of brandbare stoffen over de weg. Tankauto's die meer dan 15 ton ontplofbare of brand bare stoffen vervoeren, moeten oranje knipperlichten voeren, be paalde reisroutes volgen en mogen in de bebouwde kommen niet meer dan 40 km per uur rijden. De chauffeurs van tankauto's moeten onderling een afstand van tenminste 300 meter bewaren. Volgens het E.I.B. zorgt de woning bouw de eerste tijd nog wel voor werk in de daarmee samenhangende gebouwensector. Maar ook aan het hoge woningbouwcijfer van 125.000 per jaar blykt het E.I.B. te twijfelen. Op enkele gebieden in ons land na zijn de opdrachten aan architecten bureaus namelijk onvoldoende om de woningproduktie te handhaven. De verantwoordelijkheid voor de bouwwerkloosheid legt prof. Hen driks in de eerste plaats bij de over heid. Want juist de overheid heeft de laatste jaren maatregelen geno men, die hebben geleid tot vergroting van de produktie-capaciteit. Over het beleid ter bestrijding van de werkloosheid nu zegt prof. Hendriks, dat de maatregelen in feite trachten de omvang van de bouwproduktie in overeenstemming te brengen met de in de bouw toelaatbare werkloos heid. Hij vraagt zich af of dit de lo gische consequentie is van het tot dusverre gevoerde bouwbeleid tot 1970-en of de bouwwerkloosheid bin nen aanvaardbare grenzen kan blij ven zonder dat het arbeidsbestand in de bouw wordt verminderd. Hij kondigt aan dat het E.I.B. dit jaar nog met een rapport zal komen over de veranderingen in de bouw werkgelegenheid. Voor 1969 kondigt hij een bouwhota aan de tweede. Vervolg op pagina 2 President Johnson heeft gisteren tijdens een bezoek aan het door zwa re overstromingen getroffen zuidelijk deel van de staat Texas 24 distric ten tot rampgebied verklaard. De president maakte een tocht van jf uur per autobus en helikopter door en over het rampgebied. Hij zei onmiddellijk een bedrag van 2,5 miljoen dollar ter beschikking te stel- voor de reparatie van wegen, openbare gebouwen en openbare voor zieningen in het gebied. De advocaat Dzoe, leider van de burgerlijke oppositie in Zuld-Viet- is vandaag, toen hij zich naar de nationale vergadering begaf, ge arresteerd. In de presidentsverkiezingen van 3 sept. werd Dzoe als „vredeskandi daat" tweede achter president Thioe. Volgens personen uit de omge ving van Dzoe werd hij op straat aangehouden door agenten in burger en in onbekende richting wegge voerd. Dzoe had de laatste dagen niet thuis geslapen en zich onder bescherming van de buitenlandse pers gesteld. Hij was voortdurend in gezelschap van journalisten. Later werd bekendgemaakt, dat Dzoe wordt beschuldigd van beledi ging van de rechterlijke macht. Sinds Dzoe woensdag geweigerd had gehoor te geven aan een oproep om op het politiebureau te verschijnen, liep hij de kans gearresteerd te wor den. Behalve Dzoe werd nog een ande re presidentskandidaat gearresteerd, Voe Hong-khanh, die samen met Dzoe op weg was naar de nationale vergadering om verkiezingsdossiers te verifiëren. Boeddhisten Militante boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben gisteravond voor het regeringspaleis in Saigon een zitdemonstratie op touw gezet uit protest tegen erkenning van een meer gematigde groep als de wet tige boeddhistische kerk. De betogers, die met gekruiste benen op het gras zaten terwijl de politie een kordon trok om de om geving van het paleis, werden ge leid door Tri Qoeang, het hoofd van de militante boeddhistische groep, wier heftige agitatie tegen de rege ring vorig jaar door regeringstroe pen werd neergeslagen. De zit-demonstratie volgde op een protestmars overdag door 800 boed dhistische monniken en nonnen en een discussie van drie kwartier bui ten het paleishek tussen Tri Qoeang en president Thioe over de kwestie der erkenning. Tri Qoeang stemde er tenslotte in toe het paleis binnen te gaan om de zaak met de presi dent en de leider der gematigde groep, Tam Tsjaoe, uit te praten. Maar drie uur later verliet hy het paleis en verklaarde Thioe noch Tam Tsjaoe gezien te hebben. De Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville heeft gisteren in de algemene ver gadering van de Ver. Naties over Vietnam gezegd: „Als er zich geen nieuw feit voordoet, is het een ein deloze strijd die tot niets kan leiden.' Zo'n nieuw feit zou de onvoorwaar delijke stopzetting van de bombar dementen kunnen zijn, waarna vol gens Hanoi onderhandelingen moge lijk zijn." De enige regeling van het conflict die men zich kan voor stellen, aldus ging de Franse minis ter verder, is terugkeer tot de Ge- neefse akkoorden van 1954. De zaak voorleggen aan de VN heeft geen zin, aangezien een van de maohtig- ste landen ter wereld partij is. Slechts een initiatief van dat land zou een nieuw licht kunnen doen schijnen. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren voor de negende maal de Noordvietnamese havenstad Hai phong gebombardeerd. Voor de vijf de maal werd een verkeersbrug op 500 meter van het stadscentrum aangevallen, waarbij de bommen werpers gedekt werden door aan vallen op vier luchtdoelgeschutstel- lingen rond het doel. In het Ameri kaanse communiqué werd geen mel ding gemaakt van verliezen. Verder naar het zuiden hebben tactische bommenwerpers van de luchtmacht en enorme B52-Strato- forten de zware bombardementen op Noordvietnamese stellingen in de gedemilitariseerde zone voortgezet en daarmee de druk verlicht op de Amerikaanse mariniers, die even beneden de zone liggen. Piloten deel den mee, dat vier artillerieopstel lingen vernietigd werden en negen gebouwen bij hun aanvallen even ten noorden van de gedemilitariseer de zone. Zegslieden verwachten, dat in de nabije toekomst ongeveer 20 miljoen dollar voor herstel van de noodza kelijke faciliteiten nodig is. Er zal meer federaal geld ter beschikking komen als de omvang van de scha de vaststaat. Door het gebied tot rampgebied te verklaren heeft Johnson ook de weg geopend voor het verstrekken van langlopende leningen met lage ren te aan getroffen boeren en zakenlie den. De president zei zeer geroffen te zijn door de aangerichte verwoestin gen, maar ook dankbaar te zijn dat het verlies aan mensenlevens niet groter was. Ook prees hij de samen werking tussen de Amerikanse en Mexicaanse autoriteiten bij het ont vangen van Mexicaanse vluchtelingen Voorts zei hij ervan overtuigd te ztfn, dat er niet genoeg dammen in het rampgebied zijn. In de loop van de maand zal de Mexicaanse pres. Ordaz met hem in Washing ton overleg plegen over samenwerking tussen beide landen bij de aanleg van dammen in het gebied van de Rio Grande. Volgens de jongste cijfers zijn 40 personen bij de ramp omgekomen, van wie elf in Texas, 200.000 perso nen zijn dakloos en de schade be draagt een miljard dollar (f 3.5 mil jard). En nog is er geen uitzicht op verbetering. De weersverwachting meldt voortdurende regenval. Sinds 1909 zijn in het aan Texas (V.S.) grenzende deel van Mexico derge lijke massa's regen niet meer geme ten. In enige delen van het land is de afgelopen vijf dagen evenveel re gen gevallen als anders in vijf jaar. Uit het grensgebied van Mexico met de V.S. zijn 15.000 mensen naar ho ger gelegengrondgebied overgebracht, 23.000 Mexicanen zijn naar Texas ge vlucht. ADVERTENTIE nootjes toffees niet duur we/ heerlijk (ADVERTENTIE) Kom de Cady bekijken bij: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden in 6-7-12-18 mnd. Ie aanbetaling 90. Prinses Beatrix en Prins Claus brengen op het ogenblik een zeilvakantie door op de Mid dellandse zee. Op de foto: het prinselijke paar aan boord van hun jacht „Groene Draeck". ADVERTENTIE MATRASSEN ADVERTENTIE O r» De nieuwe vrije arm zig-zag machine met 5 nuttige naden. nu 659r Bezoek onze zelfbedienings- handwerkcorner LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 ADVERTENTIE MEST OP Z'N BEST VOOR DE HERFST COMPOST bijzonder geschikt om da groeilaag van Uw gazon te ver beteren. Een grote zak voor 25 m2 4,25 STALMEST, grote zak voor 8,25 POTGROND voor borders en kamer planten 4,65 KOEMEST gedroogd en gemalen, (strooien, water, klaar) zakken 2,15, 4,15, S,— KALK- EN MAGNESIUMMEST in zakken van 5 kg1,65 zakken van 10 kg3,10 BLOEMBOLLEN; nu al in een gewel dige keuze. Vraag onze gratis prijs courant en kom eens lekker neuzen bij Nfeuwn Rijn N Tin 106M (017101 ©uc/ eutDö Onder het ministerie-Van Hall was de uitdeeling van ridderorden zoo groot, dat de vereffening der daartoe be- noodigde onkosten jarenlang Is hangende gebleven. Zou den wij thans wederom dien weg opgaan? Wij vermelden met blijd schap dat, zo wij wel zijn in gelicht, eene verzoening i heeft plaats gehad tusschen de oude gemeente-commissie j en den herv. kerkeraad al- x hier.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1