Ma Si-Hon: trotse vader „Stradivarius-baby" van kunst kaleiööscoap unielraas Kostbare viool vijf weken en in New York ontdekt geled Hendrik Andriessen in Haarlem gehuldigd Uitvoering ChrJeugdkoor „De Lof stem" Valkenburg PiM WÊ mm WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Een bespeeld door Joachim Als haar man even weg is om als een trotse vader de „baby" van de hotelkamer te halen, buigt mevrouw Tung Kwong-Kwong zich fluisterend voorover. Ze knijpt de diep-bruine ogen toe. „Vraag hem straks maar niet, wat hij gekost heeft. Dat vertelt hij liever niet. Hij wil het niet de krant hebben, maar ik kan u wel zeggen, dat het veel geld was. Veel te veel eigenlijk". Ze zucht. „Ach, het was voor ons ook zo'n sensatie toen wij beseften, dat dit nou echt een instrument was, waarvan iedere musicus zou gaan gillen. Het was in de ver- Blij met „het kind" Echtgenoot Ma Si-Hon pelt het „kind" uit. Een lichtgewicht van 35% cm. lengte. Mooi bruin hout, vier snaren en een strijkstok. Elke strijk staat gelijk aan een bedrag met een enkele slordige nul. Violist Ma Si- Hon: „Vroeger had ik een Guameri. Daar kon ik bij wijze van spreken mee in de regen spelen. Die deed het altijd, pak maar uit en begin maar, dat kon nooit misgaan. Deze Stradi varius heb ik nu vijf weken, maar het is echt een troetelkindje. Niet te droog, niet te vochtig, niet te koud, niet te warm. Overal moet je aan denken. Hij is gauw verkouden. Voordat je het weet. begint-ie te kuchen. Dan kun je de mooie klank wel vergeten". Recital-duo en echtpaar Tung Kwong-Kwong (piano) en Ma Si- getelheid geraakt. Meer dan een halve eeuw was er niet op gespeeld. We kregen de rillin gen, toen we hem zagen, deden onze ogen dicht en betaalden. Op dat moment waren we in het bezit van waarschijnlijk de duurste en een van de mooiste Stradivarius-violen in de hele wereld". Mevrouw Tung Kwong-Kwong kijkt verrukt achterom als haar man met de „baby" de lounge binnenkomt. „Het is iets prachtigs. Er zit een zó mooie klank in. Daar bij vergeleken is de rest gewoon speelgoed". Opsporing verzocht Hon (viool) is voor de derde maal aan de weet. Alles, behalve het ant- in Nederland. Zij zijn enkele dagen l woord op de vraag, waar de kost- in Hilversum voor een radio-opname, bare viool van Joach'im was geble- Onder leiding van Henk Spruit begeleid door 13 blazers werken rij aan een kamerconcert van Alban Berg, dat te zijner tijd zal worden uitgezonedn door de AVRO. De twee, tien jaar geleden tot Amerikanen genaturaliseerde Chinese musici wa ren reeds twee maal eerder voor de AVRO te beluisteren. Eenmaal tra den zij op in het Amsterdamse Con certgebouw. Zy leerden elkaar 21 jaar geleden in Shanghai kennen en besloten kort nadien een duet in de muziek en voor het leven aan te gaan. In die tyd maakten Ma Si-Hon ook kennis met Alfred Wittenberg, een Joodse violist die voor de Nazi's uit Duits land was gevlucht en zich had ge vestigd in Shanghai. Wittenberg was vele jaren de vriend en assistent ge weest van Joseph Joachim, de violist die in de tweede helft van de vorige eeuw grote triomfen vierde. Ma Si- Hon koos hem als zijn grote voor beeld. Alles kwam Ma Si-Hon door Wit tenberg en door de muziekliteratuur die er voorhanden vai over Joachim De plaatsvervangend groepscom- Uit .gouden periode mandant van de rijkspolitie in Noordwükerhout verzoekt eventuele getuigen van een ongeluk in deze plaats, dat zaterdagavond omstreeks vijf minuten over acht plaats vond op de splitsing Gooweg/'s-Graven- damseweg, zich telefonisch met hem in verbinding te stellen (02533-2262). Bij het ongeluk werd een 20-jarige bromfietser uit Sassenheim, ernstig aan het hoofd gewond. Een (nog bekende) bestuurder van een maatrode VW-personenauto. zou Sassenheimer, die op de duo een jon gedame uit Noordwykerhout vervoer de. geen voorrang hebben verleend. Na het ongeluk werd het slachtof fer bewusteloos achter gelaten door de VW-bestuurder, die in de richting Sassenheim verdween. Vermoedelijk is de auto aan de linkerzijde bescha digd. Op 19-jarige leeftijd schafte deze zich voor een toen reeds astro nomisch bedrag van f 2000 een ju weel van een viool aan, die door Stradivarius (toen 70 jaar) in 1714 in het Italiaanse Cremona was ge bouwd. Een viool uit de z.g. „gouden periode", toen Stradivarius op het hoogtepunt van zijn scheppingskunst stond. Tot in het begin van deze eeuw waren Joachim en zijn „Strad" on verbrekelijk met elkaar verbonden. Een „duo" dat in heel Europa veel roem oogstte. De tweede violist van Joachims kwartet, erft het instru ment na het overlijden van de mees ter in 1907. Na diens dood in 1913 gaat de Viool door de handen van di verse verzamelaars en muziekhande laren. In 1946 duikt de viool op in New York. Een patriculier heeft hem in een glazen kastje staan. Een van de mooiste en duurste Stradivarius violen is vergeten en al bijna 40 jaar onberoerd gebleven. Veel mollen Het zou duren tot 15 augustus vp,n dit jaar. Het echtpaar, altijd op toer- nee door de hele wereld, verbleef in New York. Bij Wurlitzer, de grootste vioolhandelaar, werd getipt over de Joachim-viool. Voor het eerst klonk er die middag na meer dan 50 jaar weer muziek uit het fameuze instru ment. Ma Si-Hon had er een cheque met veel nullen voor over gehad. Spijt heeft hy er niet van. Mevrouw Tung Kwong-Kwong: „We hebben het wel eens over dat het misschien toch wel te veel geld is geweest. Maar als myn man hem dan pakt en begint te spelen, kunnen we ons over die gedachte wel voor het hoofd slaan. Zoiets moois krijg je je hele leven niet meer". Ma Si-Hon pakt de „baby" goed in. Héél voorzichtig. Vanwege de verkoudheid. Nog twee dagen Hilver sum en dan naar Stuttgart. Steeds op toernee. Vermoeiend, maar het kan. Ze zijn verder kinderloos. j Mr. W. E. Siegmaim j gaat rapporteren over Griekenland Het Nederlandse lid van de Eerste Kamer mr. W. E. Siegmann (KVP), is door het presidium van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa aangewezen om alle ontwikkelingen in de Griekse kwes tie te volgen, speciaal de door de Scandinavische landen bij de „Eu ropese commissie voor de rechten van de mens" aanhangig gemaakte klacht tegen het Griekse bewind. De Nederlandse afgevaardigde by de assemblee moet geregeld over zyn werk rapporteren. In haar politieke debat heeft de raadgevende vergadering maandag zeer veel aandacht besteed aan de Griekse kwestie, waarbij de Scandi navische klacht in het middelpunt stond. De Nederlandse regering heeft zich by deze klacht aangesloten, zei de Nederlandse socialist F. Goedhart. Grote indruk op de maakte de verklaring van de Deen se sociaal-democraat Hansen, die eer relaas gaf van een bezoek dat hy met enkele andere Scandinavische parlementariërs in augustus van dit jaar aan Griekenland heeft gebracht. Hij beschreef de toestanden die hy' daar in gevangenissen en concentra tiekampen heeft aangetroffen. E: zijn vele manieren waarop men on menselijk kan zijn. Het huidige Griekse bewind schynt in alle ma nieren te excelleren, zo vatte hij die toestanden samen. ADVERTENTIE Naakten uit Soekarno"s paleis In een uitbarsting van preuts heid worden de beelden en schil derijen van naakten weggehaald die oud-president Soekarno in de loop der jaren had verzameld. Ook de beelden in paleistuinen, parken en fonteinen worden ver zijn het werk van bekende beeldhouiuers en aan S cruo cadeau gedaan. In het paleis zelf worden de en kele schilderijen weggehaald die Soekarno bij zijn vertrek zelf niet meenam. In de grote ontvanghal nn 40 schilderijen van naakte vrouwen. Een adjudant van president Soeharto zei dat de naakten niet pasten bij de verfijnde smaak van het Indonesische volk" Hij zei dat de naaktendie in een pakhuis worden opgeslagen, worden ver re klachten van talloze verenigingen en mevrouw Soeharto zelf. Expositie Galerie Walenkamp: C. Blok Vrijdagavond a.s. om half negen wordt in de Galerie Walenkamp een expositie geopend van schilderij en en tekeningen van C. Blok, die de ze zelf zal inleiden. De in 1934 geboren C. Blok. die zyn opleiding ontving aan de Aka- demie van Beeldende Kunsten te Den Haag en werkzaam was aan het Gemeentemuseum te Den Haag, is thans docent aan de Akademie van Beeldende Kunsten te Tilburg. Van zijn hand verschenen ook ver schillende publikaties. Hy exposeer de reeds in Den Haag, Groningen en Zeist. „TRES" SCHAFT INSTALLATIE AF Het gezelschap van het Utrechtse j Studenten Corps „Tres", dat in op spraak is gekomen door een dode lijk ongeluk bij de installatie van nieuwe leden in april 1965, heeft in een brief aan de senaat van het corps enkele voorstellen gedaan in verband met de vraag om maatrege len en garanties voor de toekomst wat de activiteiten van „Tres" be treft. Het gezelschap belooft zioh in de toekomst onvoorwaardelijk te ont- j houden van iedere installatierite, en van iedere manifestatie „waaruit voor niet-leden het bestaan van Tres blijkt". De senaat heeft besloten deze ver- j klaring van „Tres" te accepteren, maar het gezelschap tevens laten weten, dat het lidmaatschap van „Tres" onverenigbaar verklaard zal worden met dat van het Utrechtse h Studenten Corps, als men zioh niet aan zijn belofte houdt. Eis tegen Arrabal: 16 maanden en boete Tegen de Spaanse roman- en to neelschrijver Fernando Arrabal Te- j ran zijn gisteren 16 maanden gevan- I genisstraf en een boete van 10.000 peseta's geëist. I Arrabal (34) die wordt beschul* digd van Godslastering en beledi- j ging van Spanje, ontkende. De uit- spraak wordt later deze week ge- daan. Op 22 juli werd Arrabal gearres teerd nadat hij een roman aan een jonge Spaanse student had opgedra gen. Later werd hy tegen 50.000 pe seta's borgtocht vrijgelaten. Volgens de aanklacht heeft hy „God, vader land en al het andere" beledigd. Arrabal verdedigt zich met het argument dat hij met het woord God de Griekse mythologische God Pan bedoelt, en het nooit over het pa^ria (vaderland» maar over zyn kat Pa tra heeft gehad. De officier van ju stitie erkent dat hij zich in deze mis- Oistrach speelde nieuw concert van Sjostakowitsj De befaamde violist David Oistrach heeft gisteravond het tweede concert voor viool en orkest van Dimitri Sjostokowitsj voor het eerst uitgevoerd en de componist vervolgens in het ziekenhuis opgebeld om hem te vertellen dat het concert een succes was. res van drie werken die worden uit gevoerd in het kader van de 50e herdenking van de revolutie. De dere twee zyn het symphomsch dichtwerk „Oktober" en een vocale uitvoering van de gedichten Alexander Bloch. Beiden zyn al uit gevoerd. Een criticus noemde het tweede vioolconcert „dichter bij het klassie ke" dan Sjostakowitsj' eerste uit 1955. Beide concerten werden opge dragen aan en ten doop gehouden door Oistrach. Het publiek applaudisseerde 5 mi nuten lang. Oistrach, die zelden tot een toegift te verleiden is, kwam tenslotte terug om een deel van het nieuwe werk te herhalen. „Het werd goed ontvangen en ik heb met veel genoegen gespeeld", vertelde Oistrach de 60-jarige com ponist, die na zyn hartaanval van anderhalf jaar geleden onlangs weer moest worden opgenomen met een gebroken been. Sjostakowitsj mist de premiè- 75 JAAR: In zijn geboortestad Haarlem is gisteravond de op zondag 17 septem ber 75 jaar geworden musicus prof. Hendrik Andriessen gehuldigd met een concert op het gerestaureerde orgel in de Sint Josephberk aan de Jansstraat. Daar is de heer Andries sen van 1916 tot 1934 organist ge weest in die periode heeft hij ver scheidene orgelwerken en missen ge componeerd. Albert de Klerk, die sinds 1934 't or gel bespeelt, braoht werken van Hen drik Andriessen, zyn vroegere leer meester ten gehore. Verder verleen de het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel medewerking bij de „Missa in festo assumptions bea- tae Mariae Virginis". Onder de aan wezigen waren de bisschop van Haar lem mgr. drs. Th. Zwartkruis en de wethouder voor Kunstzaken de heer D. J. A. Geluk, 's Middags waren vrienden van Hendrik Andriessen in het Frans Hals museum byeen geko men. Zij hebben geluisterd naar Her man Krebbers. die de vioolsonate van Hendrik Andrissen, opgedragen aan Jos de Klerck speelde en naar het Amsterdams Trio dat een trio van de gehuldigde componist ten ge hore bracht. Met „Vox et Musica" Aalsmeer De jaaruitvoering van het chr. jeugdkoor „De Lofstem" in Valkenburg is een gebeurtenis in de plaatselijke gemeenschap. Het is een grote avond met een groot programma,, met grote belangstelling, grote aandacht en met grote feestboeketten en een grote kinderschaar op het podium in de Herv. Kerk. Bur gemeester Van der Have, die met ds. Zonneveld en ds. Langeler tot de woordvoerders behoorde, liet er geen twijfel over be staan, dat de heer M. Kroon enorme waardering ondervindt voor wat hij door zijn overwicht doet en bereikt met zijn 76 zingende kinderen. Kroon is een motor! Zulk een uitvoering heeft in de eerste plaats een godsdienstig ka rakter doordat de bezoekers, die als christelijke gemeenschap bijeen zijn. doorlopend met koraalzang mede- actief zijn. Dat betekende niet, dat voor een losser toon geen plaats kon zyn. Zo kwaan onder de num mers van het gastkoor „Vox et Mu- sica" uit. Aalsmeer aangevoerd door de niet onbekende concertbas Jan Hulsbos .Slaap, kindje, slaap' van Lex Karsemeyer voor. Wanneer dit wiegeliedje een pre lude heeft, waarin met geweld de schien vergist omdat het hem alle- I vermaarde nood lots-klopsignalen van maal niet erg duidelijk is. Beethovens 5de Symfonie uit de be- Arrabal woont sinds 1955 in Parys. geleidende piano gebeukt worden, dan ls al duidelijk, dat er een tigheid, zo niet een persiflage gaande is. Het was een uitgebreid geval eu het duurde nogal even. vóór hier en daar een glimlach verscheen en vóór men het algemeen begon „door" te krijgen, met nadrukkelijke applaus- ontlading toe. „Vox et Musica" zong allerlei, o.a. een Psalm van Grieg en enkele Ne gro's, terwyl de mannen eens een klankdecor schonken aan hun zin gende dirigent met de fraaie sonore basstem, als voorzanger soliërend in een andere Negro. Dit gastkoor weet een zeer sluitende zang voort te brengen. Er zit merg in him zingen. Het Chr. Jeugdkoor ..De Lof- stem" uit Valkenburg met diri gent M. Kroon. (Foto LD./Holvast) waarbij een inspirerende leiding en een serieus willen 20 goed samen gaan. Ook „Advendo", de plaatse lijke Chr. Zangvereniging (directie M. van Noorti, heeft haar bijdrage niet onthouden en wel op een zeer keurige wijze, met dien verstande dat niet iedere sopraan, waar het hoog ging, altijd de kern van de toon raakte. Voor het kinderkoor was het zes maal een lied van Paul Westering, en wel zes maal op een tekst van Annie Schmidt. Spontaan, vlot. fris en verzekerd gedisciplineerd liep al les van stapel. Aan een aantal kin- dersolo'tjes en kleine grapjes tus sendoor ontbrak het niet. Begrijpe lijkerwijze was het appleus héél gul. Door de burgemeester als be schermheer werden alle medewerkers stuk voor stuk met een gevoelig dankwoord beloond, o.w. ook voor het orgelspel de heren M. van Noort en J. Torn en voor de pianobege leiding de heer Jac. Maarse, die een opvallende liefde voor akkoordreek sen aan den dag legde en die we daardoor onthouden willen als de Aalsmeerse Rachmaninow. T. Zeventien kinderen slachtoffer van melk vergiftiging Het drinken van melk, die door een inseotenbestrydingsmiddel ver giftigd was, heeft in de Noord-Mexi caanse grensstad Tijunana het leven gekost aan 17 kinderen. In totaal hebben 300 kinderen en een aantal volwassenen een vergiftiging opgelo pen, een twintigtal kinderen zou er ernstig aan toe zijn. Er wordt een onderzoek ingesteld by twee melke ryen in de stad. Vermoed wordt, dat personeel per ongeluk het gif met de melk vermengd heeft. In af wachting van de uitslag van het on derzoek is in Tijunana alleen ver koop van geconcentreerde melk toe gestaan. Communistische winst bij Franse verkiezingen De Franse communistische partij is als de meest succesrijke deel nemer in de eerste ronde van de zon dag gehouden departementale ver kiezingen uit de bus gekomen. De communistische kandidaten verenig den meer dan een kwart van de uit gebrachte stemmen op zioh en boek ten in het bijzonder in het gebied van Parijs successen. Afgezien van de communistische vooruitgang is er weinig wijziging ge komen in het algemene beeld bly- kens de eerste gegevens voor de 1.710 zetels in de algemene raden of „par lementen" in elk van de 93 Franse departementen. De gaullisten zeggen htm positie licht verbeterd te hebben. Maar zy verlorext terrein by twee van de drie tussentydse verkiezingen voor de Nationale Vergadering, die eveneens zondag zyn gehouden. Alle drie de zetels, die ongeldig verklaard werden wegens onregelmatigheden die na de algemene verkiezing in maart zou den zyn begaan, werden door dezelf de oppositie-kandidaten met nog veel grotere meerderheden terugvero- verd. Volgens de door de regering gepu bliceerde cyfers heeft de federatie van links, onder leiding van Francois Mitterrand, een lichte achteruitgang geboekt by de departementale ver kiezingen van zondag, maar de fede ratie spreekt dit tegen. Relatief gezien zyn de verliezers de aanhangers van het Democra tische Centrum van senator Jean Le- canuet en verscheidene gematigde groeperingen. Het gezaghebbende Franse blad „Le Monde" is van mening, dat de Franse regering op dit ogenblik be ter geen nieuwe algemene verkiezing kan doen houden. Het communisti sche succes wordt deels toegeschre ven aan ontevredenheid bij het pu bliek over sommige van de onlangs door de Franse regering genomen maatregelen op binnenlands gebied, maar meer nog aan hun goede party- organisatie. Federale troepen in Nigerië rukken snel op De federale Nigeriaanse troepen rukken snel op naar Enoegoe. de hoofdplaats van het afgescheiden Biafra, zo is officieel in Benin, de veroverde hoofdstad van het even eens af gescheiden „Midden-Westen" bekendgemaakt. De federale militai ren zouden op ruim tien km van Enoegoe de strydkrachten van Bia fra zware verliezen hebben toege bracht. Ook zouden 3.000 man fede rale troepen optrekken naar een Bia- fraanse strijdmacht, die zich bevindt aan de oever van de Niger, waar deze rivier de grens vormt tussen Biafra en de staat van 't Midden- Wasten van Biafraanse zijde werd later gemeld, dat de opmars van het federale laegr tot Staan is gebracht en dat de plaats Owa is heroverd. Volgens bewoners van Benin zyn daar enige honderden Ibo's gedood sinds de federale troepen deze stad hebben heroverd op de Biafranen. Het merendeel van de bewoners van Biafra behoort tot de Ibo-stam. De rest van de Ibo's in Benin onge veer 300 woont in een schoolcom plex onder toezicht van de politie. Winkels van Ibo's zyn geplunderd. Het nieuwe bestuurshoofd van het Midden-Westen heeft bekendge maakt, dat de gehele provincie nu in federale handen is, met uitzondering van het gebied rondom Asaba aan de Niger, waar een Ibo-meerderheid woont. De federale militaire com mandant van het Midden-Westen beticht de Biafranen ervan dat zy zich by hun terugtocht uit Benin aan moord, en plundering schuldig hebben gemaakt Netl. Dans Theater opende seizoen Het Ned. Dans Theater heeft zijn seizoen gisteravond in de Kon. Schouwburg in Den Haag geopend met een programma, waarin de En gelse danser Gary Sherwood als aast optrad. Met Marian Sarstad'c voerde hij de pas de deux uit „Le riibale a quatre" van Benjamin Har- karvy op muziek van Adolphe Adam uit. Begeleid door het Nederlands Bai- letorkest onder leiding van Peter Eros werden voorts reprises ge bracht van „Interludes", waarmee aan het einde van het vorige seizoen Frans Vervenne als choreograaf de buteerde, op muziek uit Benjamin Britten's „Peter Grimes", en een Passacaglia. Job Sanders' impres sies op muziek van Günther Schui- ler en het grote ballet „Dualis" van Hans van Manen op muziek van Ee- la Bartok besloten de voorstelling waarmee, getuige het langdurige ap plaus. veel byval werd geoogst voor het werk van de eigen choreografen. ADVERTENTIE Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da s de beste kaas Hl ZIE TOE dat u werkelijk

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7