5wemgelegenheid moet worden uitgebreid Hogere uitkering van de provincie aan gemeente Voorschoten Regeringscommissaris in Bonn voor overleg met de Oostduitsers, Nederlanders op weg naar de Himalaja Voorscliotens echtpaar vijftig jaar getrouwd OENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 LLiDdCH DAGBLAD idvies in Sportnota aan l en W. van Voorschoten: 12665 k animo voor de zwemsport is in (fschoten thans tweemaal zo groot het landelijke gemiddelde, on- het feit dat in 't instructie- de wedstrijdsport niet kan wor- beoefend- Daarom moet Voor- uien geen mogelijkheid onbenut om binnen afzienbare tijd te tot de stichting van een com- (tlebad of van een overdekt bad, Datueel in samenwerking met een orige gemeente. Dit is één van iter vele conclusies, die te vinden In de door de Sportadviescom- uitgebrachte Sportnota aan jemeester en Wethouders van nchoten. adat een speciale sport ad vi escom- I i öe voor het uitbrengen van een |Af les in de vorm van en nota aan 'I b W. op 10 mei 1962 door de toen- ige wethouder G. Schrama was stalleerd. zijn de werkzaamheden ten. Twee weken geleden werd resultaat overhandigd aan B. en die thans zonder commentaar de „vrij" hebben gegeven, in IJ iet verzoek een advies te willen irengen omtrent de uitbreiding sportaccommodaties, waarbij bij - dere aandacht diende te worden üfl eed aan de behoefte by uitbrei- van de gemeentede volgorde stichting en de verdeling der vel- bleek een gecompliceerd vraag- De commissie heeft alle Voor- itense sportverenigingen gehoord, ma de plaatseiyke gegevens ge- aan die van de landeiyke tbonden en overkoepelende orga- terwijl mede in de beschouwin- werden betokken de situaties in ibutji&ende en diverse geiykgerichte iktie. «enten. »r een prognose over de behoefte accommodaties in de toekomst ien gegevens verzameld betref- de groei van de bevolking, de :ijdsopbouw en de toenemende ingstelling voor de sport. Voorts in overweging genomen de toe ing van de zaalsporten, grotere gei iding van de tydstippen waarop erv« port wordt bedreven, alsmede de )Vens itelijke en klimatologische aspec- Omvangrijk :oms| ;n L kunnen handhaven. In 1964 nam 4,4% van Voorschoten actief aan de voetbalsport deel. De handbal- en ook de korfbalsport zijn geheel ver dwenen. Daarvoor in de plaats ls gekomen het tennis(lawn). In Voor schoten in 1964 3% (landelyk 0.5%) en hockey (1966 0.65%, landelyk ge middelde 0,30). Niet te zien in de sportnota is, of deze geweldige aan was van tennis en hockey onttrok ken wordt aan de voetbal. Jeugdige leden Het gereedkomen van nieuwe gymnastiekzalen heeft vooral de badminton en volleybalsport bevor derd. Het percentage van volleybal is in 1966 reeds meer dan 0,3% (lan delijk 0,25%). De watersport komt thans ook van de grond. De roeivereniging „Ryn- land", die in de sportnota vermeld staat per 1 juli 1966 met 124 leden, heeft thans reeds 180 leden. Opvallend is vooral by de jonge verenigingen het grote aantal zeer jeugdige leden, waardoor aangeno men kan worden dat al deze vereni gingen geen eendagsvlinders zullen rijn. Een sterk voorbeeld hiervan is de judosport, die een deelnemers- percentage heeft van 1,2% in 1964 (landelyk 0,4%). In totaal kan de Voorschotenaar kiezen uit achttien binnen- of bui tensporten. denk- of behendigheids- sporten. Per 1 januari 1964 waren de grootste „trekpleisters": schaats sport 2500, voetbal 722, tennis 546. judo 192 en wandelsport 141. Het advies met betrekking tot de volgorde van stichting is gebaseerd op de berekende behoefte. Geadviseerd wondt: 1. tweede sportveldencomplex met ruimte voor 2 voetbalvelden en 2 hockeyvelden (huidig tekort 1 1): 2. uitbreiding van het tennispark met 3 banen (huidig tekort); 3. sporthal, even tueel met een indellngsmogehjkheid tot 2 gymnastiekzalen; 4. zwembad in combinatie met een andere ge meente (een overdekt zwembad of combinatiebad)5. halfverhard veld van normaal formaat met verlich ting voor training en oefenwedstrij den. zodanig gesitueerd, dat het ook kan worden gebruikt voor school sport. Afhankeiyk van de behoefte en de mogeiykheden in bestaande accom modaties of parallel met de realise ring van diverse uitbreidingsplannen verzoekt de Sportadviescommissie om aandacht te schenken aan: a. een clubgebouw voor de ijsbaan in Vlietwyk; b. voorzieningen voor de watersport zoals aanlegsteigers; c. voorzieningen voor de ruitersport zo als ruiterpaden; d. meer viswater voor de hengelclub; e. eenvoudige atletiekaccommodatie zoals een springbak; f. uitbreiding wandelpa den; g. verharde pleinen voor bas ketbal, volleybal, badminton, rol- hockey; h. uitbreiding of betere be nutting van de bestaande opberg ruimte in de gymnastiekzalen vooral voor judo en tafeltennis; i. het op vangen van de nu nog geringe be hoefte aan andere sporten b.v. in een Dorpshuis. Deze sporten betreffen biljarten, bridgen, dammen, klaver jassen, tafeltennis, schaken en ke gelen. Wanneer de Sportnota ter discus sie wordt gesteld in de gemeente raad, is nog niet bekend. Voor verbetering gedeelte provinciale weg nr. 16 Luchtoorlog tegen noorden gaat voort Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren voor de achtste maal de Noordvietnamese havenstad Hai phong aangevallen en ook de spoor weg tussen Hanoi en China gebom bardeerd. In het Amerikaanse com muniqué hierover werd geen melding gemaakt van Amerikaanse verliezen. Zware B 52-bommenwerpers heb ben gisteravond en hedenochtend de bombardering van Noordvietnamese en Vietcong-stellingen rond de Ame rikaanse basis Con Thien en Gio Linh voortgezet. Op 42 kilometer ten noordoosten van Saigon werd een Amerikaans bivak met mortieven aangevallen. Twee Amerikanen werden gedood en 14 gewond. De voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, gene raal Wheeler, heeft toegezegd, dat er een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijkheid om be volkingscentra in Noord-Vietnam te bombarderen na tevoren de bewo ners te hebben gewaarschuwd. Blijkens een sterk gecensureerd verslag van een verklaring voor de senaatssubcommissie voor de paraat heid zei de generaal op 16 augustus J1-» dat de Noordvietnamezen in vele gevallen militaire installaties, aan valswapens en olie-opslagplaatsen in het centrum van een plaats hebben opgericht. Voorts deelde generaal Wheeler mee. dat de regering z.i. geleideiyk toestemming zal geven voor het bombarderen van verscheidene doe len. die nu nog niet mogen worden aangevallen. Hy vond dat de af sluiting van de haven Haiphong een belangryk doel zou moeten zyn. In antwoord op vragen zei hy, dat pre sident Johnson zelf had verboden het vliegveld van Phoec Jen, op 24 km van Hanoi, te bestoken. Hy ver klaarde niet te weten, of dit verbod was uitgevaardigd, omdat er zich Russsdche adviseurs en technici op deze basis zouden bevinden. De Westduitse regering is van plan een officiële afgezant te benoemen voor rechtstreekse onderhandelingen met Oost-Berlyn over een regeling in de betrekkingen tussen de twee Duitslanden. Bondskanselier Kiesin- ger zal premier Stoph van Oost- Duitsland in een nieuwe brief mee delen, dat zijn regering een commis saris voor dergelijke besprekingen die zowel in Bonn als in Oost-Ber lyn zouden kunnen plaatshebben gereed houdt. Diens rang zal onmid- dellijk onder die van een minister liggen. In Bonn wordt als vaststaand aangenomen, dat de staatssecretaris voor zaken die geheel Duitsland be treffen, Krautwig, deze functie zal gaan bekleden. Het Westduitse kabinet, dat van daag aan de brief de laatste hand zou leggen, zet hiermee de op 14 ju ni met een eerste antwoordschryven van Kiesinger aan Stoph onderno men poging voort om met Oost-Ber- ïyn tot overleg te komen over de verbetering van de economische, culturele en menseiyke betrekkin gen, met omzeiling van erkenning van het Oostduitse bewind en daar mee van de deling van Duitsland. werkzaamheden bleken om- pijker dan verwacht werd en zo peildatum 1 januari 1964 bij een raeraantal van rond 16.500. Een hangsel werd nodig door de om- idlgheid dat per 1 juli 1966 een Voorschoten (Rijndijk e.o.) Leiden en Valkenburg overging. 1.000 personen. Het aanhangsel voor de sporten, die door deze djziglng beïnvloed zUn nadere I Bij besluit van 10 juni 1964 werd sportnota is onbruikbaar als door Provinciale Staten van Zuid aantal sportbe- j Holland onder bepaalde voorwaarden jaaars van thans te peilen. Voor- een bydrage verleend van 50% in de kosten van de verbetering van de tra verse door de gemeente Voorschoten van de w eg Rijswyk-de Vink (weg no. 16 van het provinciaal wegen- Deze bydrage betreft: a. het nog by de jirovincie in beheer eh onder houd zynde gedeelte van de Veurse- weg tussen de grens van de bebouwde kom (ter hoogte van het Laantje van Van Wissen) en de Papelaan; en b. het tot 1 juli 1962 by de provincie in onderhoud geweest zynde gedeelte van de Leidseweg tussen het burge meester Vernedepark (tegenover do Bachlaan) en de Zilverfabriek te genover de Krimkade) thans bij dp gemeente in onderhoud. Indertyd is uitgegaan van een glo bale raming van de verbeteringskos- ten van f2.500.000. Uit een vanwege de gemeente Voorschoten in februari 1966 nader opgemaakte kostenbegro- ting blykt, dat de reconstructie van de beide wegvakken eeh bedrag van ten heeft nu zonder Ryndyk e.o. 19.000 inwoners. De nota is entegen een goede handleiding en geheel overzicht zowel lan- als plaatselijk en kan menig mee als naslagwerk voor ieder, iets wil onderne- De sterke groei van Voorscho- heeft zorggedragen tot het be en van veel sporten, die een jaren geleden in Voorschoten jeen voet aan de grond kregen. drie bekende buitensporten bal, handbal en korfbal, heeft voetbal zich op landelyk niveau erplichte corvee bij „Oostvliet" Leidse volkstuinvereniging I tvliet' hield gisteravond in de izaal van de Bevrijdingskerk jaarvergadering onder leiding voorzitter dr. C. Pries. Uit het erslag bleek onder meer, dat alle M linen zyn verhuurd, dat op het ndeel ervan al een huisje staat it de wachtlyst steeds groter Huur en contributie voor 1963 i vastgesteld op totaal f72, I zal voortaan jaariyks acht uur Ichte corveewerkzaamheden li verrichten. De waterleiding als eerste fase uitgebreid met 1 ÜBpunt nabiJ het bruggetje. aftredende bestuursleden, de P. W. Jansen en N. Regter, a herkozen. De heer L. Verkalk, iris, was niet herkiesbaar. In ïature werd voorzien door het van de heer C. Peters, ter Pries maakte bekend, dat Verkaik tot lid van verdien- jbenoemd, wat met'de aanbie- n een toepasseiyk geschenk ging. incties in het bestuur moeten tder worden verdeeld maar lig neemt tweede-secretaris IJ. (Mahlerstraat 4) het secreta- vaar. eden Bromfietser breekt been 12-jarige bromfietser uit Oegst- brak gistermiddag zyn rechter- ibeen, toen hy op de Stations wegen de uitgestoken linkerarm een jeugdige fietser reed. fietser stak zyn arm uit, om- 1 links af de Rynsburgersingel Me ryden. De bromfietser die vilde passeren, kwam door de te vallen. De EHD heeft de Me bromfietser naar een zie- vervoerd. WASSENAAR Excursies van liet Nut Het Wassenaarse Nutsdeparcement heeft voor de komende weken weer enkele excursies op het programma staan. Morgen wordt een dagtocht gemaakt naar West Brabant, gecom bineerd met een bezoek aan een fa briek in Oosterhout. Voor woensdag 4 oktober staat een dagtocht naar Oost-Brabant met ten bezoek aan een fabriek in Tilburg op het programma. Woensdag 18 ok tober wordt een herfstkleurentocht gemaakt over de Veluwe en een be zoek gebracht aan het Arboretum (botanische tuin) van de Landbouw hogeschool in Wageningen. Foto- en filmclub begint tierde seizoen De Wassenaarse Foto- en Film club begint 3 oktober haar derde seizoen. In dit seizoen zal het accent in hoofdzaak worden gelegd op de zelfwerkzaamheden van de leden. In verband daarmee staan twee dia- en drie zwart-wit-wedstrijden op het programma. Verder zullen in structieavonden worden gegeven, zo wel voor beginners als voor geverder den. Op deze avonden zullen de ele mentaire kennis van de fotografie en de meer ingewikkelde vergrotings technieken, kleurenfotografie en de toepassing van groothoek- en tele- object aan de orde komen. f3.292.000 zal vergen. B. en W. van deze gemeente verzoeken niet alleen de bydrage in de hogere kosten toe te kennen, maar tevens met het oog op de uit deze sty ging van de kosten voor de gemeente voortvloeiende zwaardere lasten het bydragepercen- tage te verhogen tot 75. G.S. kunnen zich hiermee verenigen en stellen Provinciale Staten voor aldus te be sluiten. De Wassenaarse buurtvereniging Kerkehout en omgeving zal op vrij dag 3 november de jaarvergad"ring houden. De toneelgroep Keenor.i van de buurtvereniging brengt op 24 en 25 november het toneelspel „Gieren op het veilige hest". OEGSTGEEST Woningen voor Shell-employees De heer Vennema, voorzitter van I de werkcommissie van de BJ.P.M. heeft vanochtend om 10 uur de eer ste paal geslagen voor 34 eenge zinswoningen, die aan de M. Kamer- lingh Onneslaan in Oegstgeest zullen verryzen. De woningen worden in opdracht van de in Den Haag gevestigde BIPM door de N.V. Delf- en Schie- land gebouwd ten behoeve van de huisvesting van Shell-employees. Meisje (9) Verduistering Boekhouder kan het niet laten. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft gis teren een 53-jarige boekhouder aan gehouden. Hy wordt ervan verdacht by zyn werkgever, een handelson derneming, enkele duizenden guldens te hebben verduisterd. De boekhou der is in 1962 tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld nadat hy by de Amsterdamse Bank 850.000 gulden had verduisterd. De man werd aangehouden toen hy terugkeerde van vakantie. Hij ontkent. Hij werkte sinds ongeveer twee jaar by de handelsonderne ming, na voorlopig in vrijheid ge- j steld te zyn. Toen de fraude bij de Amsterdamse Bank aan het licht kwam was de man voortvluohtig. Hy werd eind 1961 aangehouden in Ba den-Baden. Van het toen verduis terde bedrag werd 550.000 gulden achterhaald. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maarte Jan, z. v. J. van Duijn en L. Barnhoorn, Paulus Franciscus. z. der Wiel en M. A. Burg- aangereden In de toelichting zeggen G.S., dat, zolang de hieuwe provinciale weg nr. 16 bis nog niet ls aangelegd, de ver- keerstraverse door de bebouwde kom van Voorschoten al het doorgaande verkeer, dat op de traverse ls aange wezen, zal moeten biyven verwerken.' De nieuwe weg zal op een later tyd- stip dan ln 1964 werd aangenomen, nameiyk op zyn vroegst in 1974, ge reedkomen. Bovendien is sedert het genomen besluit de Wet Uitkeringen Wegen in werking getreden, op grond waarvan de provincie een hogere uit kering voor de secondaire wegen ont vangt. De aanvankeiyk gestelde voorwaar de, dat de gemeente het te verbete ren gedeelte van de Veurseweg na het gereedkomen van de reconstruc tie zou overnemen, willen G.S. wijzi gen. Zy stellen voor, dat de gemeen te dit weggedeelte in beheer en on derhoud neemt voordat met de re constructie hiervan zal worden be gonnen. G.S. achten het namely^ ge wenst, dat de gemeente vanaf het be gin van de reconstructie, de zeggen-' schap over de verantwoordelijkheid voor de weg heeft. v. J. Hoftijzer en C. J. Balkestein, Wllhelmlna Maria Johanna, d. v. L van den Burg en W. J. Kok. Petrus Een Leidse kleuterleidster heeft Johannes, z. v. h. J. Zonderop en a. I gisteravond plm. kwart, over zes op M Walraven, Patricia Wllhelmlna de hoek van de Persant Snoepweg Marla' d' T' °-nCgcJ,ae. en J en de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp met haar auto een 9- jarig meisje aangereden. Het slacht offertje reed op een fiets de Acacia- laan uit. zy is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De nieuwe brief vormt het ant woord op een tweede brief van Stoph, die op 18 september met een ont werpverdrag in Bonn werd afgege ven en waarin opnieuw erkenning van de DDR en van de oostgrenzen werd geëist, evenals losmaking van de banden tussen de bondsrepubliek en West-Berlyn. De negen maanden geleden door Bonn gelanceerde poli tiek van ontspanning schynt in deze eisen te zyn blyven steken. Het is Oost-Beriyn na de totstandkoming van diplomatieke betrekkingen tus sen Roemenië en West-Duitsland ge lukt een „solidariteitsfront" Moskou- Oost-Berlyn-Warschau-Praag te be werkstelligen. Familieberichten FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Alexander Theodoor, z. v. Byvanck en Vettewinkel, Bever- wyk; Frank Edward, z. v. Driessen en Hollander, Bodegraven; Louise Geertrui Henriëtte, d. v. Schotel en Rakers, Zwyndrecht; Martyn Aimée. z. v. Verbeek en Ohr, Rotterdam. Overleden: Huibert Koster, 68 J„ Den Haag; Johan Willem Oldenburg den Broeder. 82 j., Den Haag; Jo hannes Ferdinand Weverink, 62 J.t Amstelveen; Roelof Dirk Barrink, 77 j., Amsterdam: Dirk Willem Zuij- dam, 80 j., Hoofddorp; Elise Rosalie Marie Treu 86 j., Ter Apel; Pieter Eilander, 66 j., Rotterdam. Officiële publikatie De directeur van de Gemeentelijke Relnigings- en Ontsmettingsdlenst te Leiden maakt het volgende bekend. Het huisvuil van dinsdag 3 oktober 1967 wordt opgehaald op woensdag 4 oktober 1967. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie, het bu reau van de burgerlijke stand en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedTijven op dinsdag 3 ok tober a.8. de gehele dag gesloten zul- Het Stedelijk museum „De Laken hal-' en het molenmuseum „De Valk" zullen geopend zijn van 1012 uur. GETROUWD C. A. van Ryn en P. H. T. van der Meijden, P. F. Hoek en M. A. van der OVERLEDEN K. Koppe. 88 Jaar. man; C. Polder man, 66 Jaar, man; A. van Duren, 61 Jaar, man: R. Metz, 13 dagen, zoon; B. Heemsbergen, 80 Jaar, man; P. H. Glasbergen, 58 Jaar, echtgenote van A. Delfos: J. J. Schouw, 78 Jaar, man; A. Vermeer. 82 Jaar, echtgeno te van J. van Putten; J. P. Goede- mondt. 79 Jaar. vrouw; E. van den Berg. 14 jaar. dochter; D. Piket, 67 Burgerlijke Stand Wassenaar Geboren: Femke J. M., d. v. J. G. M. Marsman en E. R. M. Scholten; Maria J. J., d. v. J. C. J Hoogkamer en M. T M Vonk; Anne- mieke G., d. v. A. Q. Brouwer en A. M. G. van der Ham; Diederlk L. H., z. v. T. J. M. Menken en M J. H. Beerman; Albertus M W., z. v. J. G M. Claessen en W. J. M. Wessels. Ondertrouwd: G. J. Baayens en J. VV. Benschop; E. B. Hartman en Y Hoek; R. F. M. Peersmann en B. Kler- kese; J. A. Berger en E. van Duljke- i M. P. Kreljenveld. Overleden: C. Nieuwkerk FLschel 86 Jaar: Imma de Haas, 93 Jaar; Ma- rinus Wagemakers, 38 Jaar; Johan nes J. Vermeulen 51 Jaar; Adrlanus J. Snelderwaard, 64 Jaar; J. M. H. van Reijsen-Van der Schuit, 77 Jaar Arrestatie in moordzaak Donse De Utrechtse politie heeft een 52- jarige magazyobediende uit Utrecht gearresteerd in verband met de moord op de 80-jarige winkelier J. A. Donse, eigenaar van de feestar tikelenwinkel „Cupido" aan de Laan van Nieuw-Guinea in Utrecht. De ze moord werd op woensdag 31 mei gepleegd. wy hebben, aldus de chef Justi tionele dienst, hoofdinspecteur Tj. P. de Vries, voldoende bezwarende aan- wyzingen tegen deze man, maar dat betekent niet dat wy de moorde naar nu te pakken hebben. Ik ben daar zelf niet van overtuigd, want er kan nog van alles gebeuren, al dus de hoofdinspecteur. De Utrechtse recherche weet dat er in Utrecht een vrouw is die de da der van de moord direkt moet kun nen aanwyzen. de recherche kent deze vrouw niet, maar zy hoopt dat deze zeer belangryke getuige zich binnenkort in het politiebureau zal melden. Directeur zag ivat er aan de voet ivas" (Van onze correspondent) In de Binnenhaven in Rotterdam is een reeks diefstallen opgelost door dat een personeelslid van een expe ditiebedrijf op uit een loods ont vreemde schoenen by zyn directeur thuis kwam om een karweitje op te knappen. De direoteur, die biykbaar byzonder goed weet wat voor schoei sel er is opgeslagen, zag onmiddellyk wat er aan de hand. of beter gezegd, aan de voet was. Zyn ontdekking leidde tot de arres tatie van drie expeditieknechten uit Rotterdam, alsmede een Rotterdam se loodsbaas. zy hebben bekend goe deren te hebben gestolen. Het aan wijsbare bedrag bedraagt f 10-000, maar de politie denkt dat het nog wel meer kan zyn. Het kwartet heeft een zeer uiteenlopend assortiment aan de man gebracht, zoals textiel, schoe nen, drank, vleeswaren, radio's, grammofoons, sanitair en schrijfma chines. Zeven Nederlanders zyn vanmid dag naar Nepal vertrokken om in zeven weken een voettocht van 700 ki lometer door de Himalaja te maken. De deelnemers aan deze vierde Ne derlandse Himalaja-expeditie zyn: J. F. de Beaufort (51 jaar, directeur van een garagebedrijf), O. E. H. ba ron Van Bentinck (52 Jaar. bankier), A. J. Driessen (24 jaar, chemisch student), F. C. Duf ours (26 jaar. mynbouwstudent), M. C .van Mou- rik Broekman (26 jaar. Jurist), J. R. Wouters (22 jaar, student medicij nen) en J. A. Noordyk (49 jaar. chi rurg) uit Warmond. De zeven Nederlanders zullen ty- dens hun tocht assistentie krygen van veertig tot vyfenveertig sherpa's en dragers. De voetreis begint in Kat- mandoe, de hoofdstad van Nepal en gaat ln westeiyke richting. Beklim ming van zeer hoge bergen staat Ondertrouwd: K. A. Vons, 21 Ji en A. C. de Koning 20 Jaar. F. de Graaf, 25 jaar en E. Roest, 25 Jaar. Getröuwd: H. W. WUlemsen, 29 jaar en H. C. van der Meyden 23 Jaar. Warmond Geboren: Joseph C. niet op het programma. De hoogste M. M.. z. v. A. L. Duijnhoven en A. top die zal worden „genomen" be- vBh^ Dekkenen E^de^c*6 A" draagt slechts 6000 meter. Ondertrouwd; L. A. Veldhuyzen v. de zeven expeditieleden zanten 27 jaar en G. J. W. Heyi, 24 -j- TT*j. M. Maximumstraf" (30 jaar) tegen Debray geeist De militaire aanklager in de Boll-' viaanse stad Camiri heeft gisteren de "maximumstraf" (dertig jaar) ge- eist tegen de Fransman Debray en een van de vier Bolivianen, die sa men met hem terechtstaan. Debray is een 27-jarige Fransman, voorma lig leraar in de wysbegeerte aan een middelbare school in Nancy, die in de Cubaanse hoofdstad Havanna een revolutionair leerboek schreef en goed bevriend was met premier Cas tro. Hy kwam in maart naar Bolivia, waar hy contact opnam met verzets- stryders in het zuidoosten van het land om, volgens zyn verklaring, in opdracht van een Mexicaans blad revolutionaire leiders te interviewen en in het bflzonder "Che" Guevara. Hy werd ln april na zyn terugkeer uit het kamp van de guerrillastrij ders, door de Boliviaanse autoriteiten gearresteerd. De aanklacht luidt "moord en steun aan de terroristen De Fransman houdt echter vol, dat hy alleen voor journalistiek werk by verzetsstryders heeft vertoefd, of schoon hy er nimmer een geheim van heeft gemaakt, dat hij de zaak van de revolutionairen in Latijns- Amerika een warm hart toedraagt. Debray is een zoon van ryke ouders. Zyn vader is een bekend advocaat in Parijs en zyn moeder is vice-voorz'it- ster van de Paryse gemeenteraad. MAN LAAT ZIJN HUIS DE LUCHT IN VUIEGEN Een inwoner van Apeldoorn heeft gisteren zyn huis de lucht in laten vliegen. Hij werd daarby zelf zwaar gewond. Omwonenden hebben hem uit de totaal vernielde woning ge haald. De Apeldoornse politie is er vry- wel zeker van dat de man de kra nen van een kooktoestel en een gashaard heeft opengezet om zich van het leven te beroven. Er ont stond een gasontploffing die niet alleen het huis maar ook twee an dere woningen op de Flamingoweg zwaar beschadigde. Tal van wonin gen liepen grote glasschade op. Omwonenden hebben tegenover de politie verklaard dat de man en zyn echtgenote gedurende de nacht en ochtenduren hevige ruzie hebben gehad. De hulp van de politie was al ingeroepen, maar net toen de po litiepatrouille de Flamingoweg kwam lnryden, ontplofte de woning. De vrouw had het huis reeds met haar kind verlaten. Kantoorbediende in gesticht (Van onze Alkmaarse correspondent) In een zitting met gesloten deuren stond gisteren voor de Alkmaarse rechtbank een 20-jarige kantoorbe diende terecht die op zaterdag 4 maart van dit jaar zyn overbuur- Jongen, de 11-jarige Herman van der Molen, door wurging om het leven had gebracht. De zaak werd achter gesloten deuren behandeld. Na af loop stond de wnd. president van de rechtbank, mr. J. Markus de pers te woord. Hy deelde mede dat dr. J. Kloet, directeur van de psychiatrische ob servatie-kliniek in Utrecht, in zyn rapport concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging omdat het door verdachte gepleegde feit hem niet kan worden toegerekend. De psycia- ter adviseerde derhalve verdachte voor -niet langer dan een jaar te doen opnemen in een krankzinnigen-ge sticht en hem daarna ter beschik king te stellen van de regering. De officier van justitie, jhr. mr. A.Tj. Reigersman die aanvankeiyk moord met voorbedachten rade. subsidiair doodslag ten laste had gelegd, achtte de moord bewezen doch kon de psy chiater ln zyn advies volgen. Hy eiste derhalve ontslag van rechtsvervol ging. De verdediger, mr. M.H. Schen- keveld, zag hierop in overleg met zyn client af van een pleidooi. De recht bank deed uitspraak conform het re quisitoir van de officier van justitie. Bruidegom in Leids ziekenhuis Vyf zijn al eerder door de Himalaja trokken. De heren Wouters en Van Mourik Broekman gaan thans voor het eerst naar Nepal. De Nederlan ders reizen naar een gebied in West- Nepal dat nog zelden door wester lingen is bezocht. Voor het Ryksmu- seum van Natuurlyke Historie te Leiden zullen zy er vlinders en ande re weinig wegende wezentjes verza melen. Mynbouwstudent Dufours neemt wat gesteenten mee voor het Geologisch Instituut van de Univer siteit van Amsterdam. De heer Noordwyk, leider van de expeditie, zal met assistentie van de heer Wou ters ten behoeve van de Nepalese re gering een rapport samenstellen over de gezondheidstoestand van de be volking in het bezochte gebied. S. Elsenga, 27 Jaar w. van Seggelen, 26 Jaar. Getrouwd: D. Haarsma, 32 Jaar en G. A. J. Daalliuisen, 27 Jaar; W. C. G. Gertenaar, 27 Jaar en G. H. Duinho ven. 26 jaar; G. P. J. M. van Baren. 27 Jaar en C. M. van Kempen, 22 jaar. Overleden: N. Kortekaas. 75 jaar O. Th. M. de Vroomen, 20 Jaar, J. van Klaveren, e. v. J. van Leeuwen, 76 jaar. A. W. N. Hoek, 24 Jaar. Oegstgeest GeborenLidewij Ga- briëlle Maria, d. v. P. M. de Vries en O. E. M. Kortmann, Geesken Regina, d. v. P. Dommerholt en S. C. J. Moeyaert, Hayo Aurelius, z. v. J. J. S Bvisscher en M. Drost, Heieen Hen- drlka Elizabeth, d. v. M. van der Pompe en H. S. van Sprang. Getrouwd: R. M. B. M. de RooiJ en C. M. Vervoort. R. A. Lesquilller en G. S. Klein, J. Bron en N. L. van Rijs- Vandaag is het echtpaar J. C. Wag- tendonk Jr. (75) en M. C. C. Knapp- stein (72) uit Voorschoten een halve eeuw getrouwd. Sinds 27 september 1917 heeft de heer Wagtendonk een accountants kantoor, tot 1924 in Den Haag en sindsdien ln Voorschoten. Tal van za kenlieden hebben hem te hulp geroe pen bij het ontrafelen van vele finan ciële moeilijkheden. Daarnaast is de heer Wagtendonk reserve-officier van de Koninklijke Landmacht. In de oorlogsdagen van 1940 was hy als kapitein-adjudant gelegerd by het Vliegveld Valkenburg by het onder deel 4de Regiment Infanterie. Direct na het vertrek der Duitsers ln 1945 werd hij commandant Binnenlandse Strydkrachten Voorschoten. Tot 1949 bleef hy als reservemajoor Ln krijgs dienst als Hoofd Indellngsraad Lel den. Het bureau was gevestigd in het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgstraat. Het echtpaar kreeg tien kinderen, van wie de oud ste zoon in de laatste maanden van de oorlog als verzetsstryder werd doodgeschoten. In 1942 deed de Land wacht een inval in het huis van het echtpaar Wagtendonk. De gehele knokploeg dook onder de grond. Op 29 februari, nadat de ploeg twee da gen ondergronds had vertoefd, werd het luik in de vloer gevonden. Drie kinderen van het bruidspaar en vyf andere verzetsstrijders werden naar het Oranjehotel vervoerd. De oudste zoon Jan werd op de Waalsdorper- vlakte gefusilleerd. Het gouden feest wordt gedeelteiyk in het St. Elisabethziekenhuis in Lei den gevierd. De heer Wagtendonk werd wegens een ernstige ziekte op de aantekendag getroffen, zyn toe stand is thans redeltfk en over enige weken zal hy het ziekenhuis kunnen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15