JONGENS NETTE VERKOOPSTER GEVRAAGD Hondjes in sloot gegooid Bouw van 56 huizen in Hoornes Het onderwijs aan een L.O.M.-scliool Wat gebeurt er met de Haarlemmerstraat? 2 OKTOBER SLEEPDIENST - AZ I SIKKENS VERKOOP CHAUFFEUR VOOR DE BESTELDIENST Het Lingeriehuis METSELAARS .V. Vleeswaren- en (onservenfabriek LN DEN BERG CO. - WASSENAAR woonhuis gillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll (n Leiden-Noord Een reddingsactie van twee Leidse politie-agcnten heeft het [Ten van enkele jonge hondjes liet kunnen verlengen. De agenten spoedden zich gis. eravond na een telefonische leiding op het politiebureau par het volkstuincomplex Lel- m-Noord, in de onmiddellijke sibijheid waarvan een jutezak net mysterieuze inhoud was ungetroffen. De jutezak lag jaar in een sloot. Zy bleek met Vezelstenen te zijn verzwaard en ier jonge hondjes te bevatten, [tn an deze hondjes, die fcchts enkele dagen oud moe- /n zijn geweest, was al dood. Ie andere drie toonden nog te- enen van leven. Via de Dieren, (scherm ing werden deze drie londjes naar een adres In de gampersteeg gebracht, waar een ;f met voldoende voeding aan- aig was. Hoewel deze het jrietal volledig accepteerde, zijn ie diertjes In de afgelopen acht dood gegaan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' IINISTERS VAN GROTE VIER" AN WERKDINER )e ministers van Buiten- dse Zaken van de „Grote er" (Amerika, Sowjet-Rus- d, Engeland en Frankrijk) »ben gisteravond in New rk 2Y2 uur met secretaris- neraal Thant van de V.N. sproken over het Midden sten, Cyprus en Thants voor- voor privé-oorlog van de ligheidsraad op ministers- reau. Vietnam zou niet aan orde zijn geweest. Het was [verkennend gespreK, aldus i woordvoerder van de f. Bij hun vertrek wilden de listers Rusk, Gromiko, iwn en Couve de Murville ts zeggen. Een woordvoerder van de V.N. ver arde, dat het „werkdiner", tijdens melk een gesprek van de ministers de Grote Vier had plaatsgevon- „in de eerste plaats een sociale ienrtenis was geweest". De secre- is-generaal had een aantal onder- rpen ter tafel gebracht, die van wt belanggroot belang waren voor f'betrokkenen. Deze onderwerpen rden op een informele, openharti- en vriendschappelijke wijze be roken. Waarom de oorlog in Viet- niet aan de orde was gekomen de de woordvoerder niet zeggen, rdere bijeenkomsten van de Grote liggen niet in het roornemen. verklaarde de woordvoerder nog, de secretaris-generaal van de „zeer voldaan" was over de re- Itaten van het gesprek. In het kader van de in samenwer king met de N.V. Elementen Mon tage Bouw N.V. in Katwijk opgezette bouwstroom van 578 woningen, waarvan reeds drie blokken van 156 woningen in de premiesector zijn gerealiseerd of in uitvoering zijn ge nomen. bieden B. en W. de raad een bouwplan aan voor het volgend on derdeel van dit project. Het betreft de bouw van 56 etage - woningen ln 5 bouwlagen met 18 garages in de onderbouw, uit te voeren in de woningwetsector. Het bouwblok is geprojecteerd aan de Schaepmanstraat in de Hoornespol- der en zal worden gebouwd in op dracht van de Woningbouwvereni ging „De Brittenburg". Volgens globale berekening zullen de huurprijzen voor deze woningen, die uitgerust zullen worden met liftinstallatie, centrale verwarming, centraal antennesysteem, huistele foon en vuilstortruimten, gemiddeld komen te liggen op een bedrag van f. 32,20 per week, inclusief vaste lasten centrale verwarming en lift installatie. De stookkosten van de centrale verwarming en andere vergoedingen voor bijzondere voorzieningen zijn in dit bedrag niet begrepen. De ge meenteraad wordt voorgesteld voor dit project steun uit 's rijks kas aan te vragen en te aanvaarden. Nog geen werk voor helft van houw-l.t.s.ers (Van onze Arnhemse correspondent) Nog niet de helft van de 9.400 jeug dige timmerlieden, die -y)y zomer de lts-e nhebben verlaten, heeft werk gevonden in de bouwnijverheid. Voor de metselaar liggen de cijfers nog slechter. eHt was voor de adjunct-di recteur van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf, mr. A.G.J. van Abeelen, gisteren in Arnhem, reden te pleiten voor nieuwe en betere re geringsmaatregelen om jonge bouw vakkers gedurende hun praktijkop leiding aan het werk te houden. Bo vendien vraagt hij o.m. haast met de verbindendverklaring van de eollee-' tieve financiering van de vakoplei ding, waarover werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf het al ge ruime tijd eens zijn. Slechts twee derde van de 9.400 timmerlieden, die dit jaar van de la gere technische scholen zijn afgeko-' men, heeft geprobeerd werk te krij gen. Een derde bleef op school. Des- ohdanks hebben maar 4.000 van de opgeleide timmerlieden ook inderdaad werk gekregen. De rest heeft nog geen werk, of heeft een ander beroep gekozen. Dit landelijk beeld ligt in enkele delen van het. !and veel on gunstiger: in Drenthe en in het oos ten van Noord-Brabant is 20 procent van de jonge timmerlieden, die in derdaad naar werk zoeken, nog werk- In Overijssel is dat 17 procent, in Limburg 16 procent eh in Gelder land 7,5 procent. Verbetering bescherming van oudere werknemers (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal- Economische Raad (werkgevers, werknemers en onfa- hankelijke deskundigen) voelt er niets voor het regeringsplan de opzegter mijn van werknemers van vijftig jaar en ouder met dertien weken te ver lengen. Volgens de SER maakt men het dan de ouderen extra moeilijk nieuw werk te vinden. Hij krijgt dan voor de nieuwe werkgever zonder meer een duur stempel opgedrukt. De SER raadt de minister aan het anders te doen. Voor elk jaar na zijn 45ste, dat men bij één bepaalde werkgever in dienst is, moet die werkgever een week extra opzegtermijn toepassen met een maximum van dertien we ken. Voor 50-jarigen of ouderen, die tenminste een jaar in dienst zijn, geldt een opzegtermijn van minimaal drie weken. Dit alles zou moeten gelden tot de pensioengerechtige leeftijd. Wijzi gingen op dit systeem zouden slechts by CAO of via een PBO-verorde- ning zyn toegestaan. De verlengde opzegtermyn geldt alleen van de kant van de werkgever, dus niet voor de werknemer die zelf ontslag neemt. Ver. voor Pedagogiek Je hoort wel eens ouders de verzuchting slaken ..Dat kind moet je ook altijd alles tien keer zeggen". Zo'n kind is of wordt dan het lelijke eendje, het zwarte schaap in het gezin of in de familie, dat nooit of altijd veel te laat gehoorzaamt. Vaak nog in nevelen gehuld Ondanks de viytige lectuur van Margriet, Libelle of een ander damesblad, komt het in zulke geval len nooit by de ouders op dat zo'n kind wel eens taaigestoord zou kun-' nen zyn. Het is de ouders ook niet kwaiyk te nemen: zelfs de juffrouw op school heeft vaak niet door wat er werkelyk aan de hand is. Het zyn deze kinderen, waarvan vaak wordt gezegd dat ze „wel kun nen maar niet willen", die thuis horen op een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilyk- heden. kortweg LOM-school ge noemd. De heer L. M. P. Ruyters, hoofd van zo'n school in Delft, heeft gisteren op de eerste avond die de Leidse Vereniging voor pedago giek in dit nieuwe seizoen in restau rant Van der Heyden hield, het een en ander over het onderwys op deze scholen verteld. Hy zette uiteen dat de sinds 1949 bestaande LOM-scholen moeten Voorlopig comité van winkeliers In verband met de discussies, die op het ogenblik gaande zyn over het al dan niet afsluiten van de Haar lemmerstraat voor al het gemotori seerde verkeer, heeft zich een co mité van verontruste winkeliers uit deze straat gevormd. Dit comité heeft zich In een persoonlijke brief met enkele vragen tot alle Haarlemmer- straatwinkeliers gericht. Als de ant woorden op deze vragen daar aan leiding toe mochten geven, zal net comité zo spoedig mogeiyk een ver gadering uitschrijven om de proble matiek gezameniyk onder ogen te De vragen, die aan alle winkeliers in de Haarlemmerstraat zyn gesteld, luiden als volgt: Vindt U het een prettig gevoel ciat er allerlei maatregelen worden genomen de Haarlemmerstraat be treffende. zonder dat U in staat bent Uw mening daarover bekend te ma ken? Is het naar Uw mening noodza- kelyk onze krachten te bundelen teneinde een vertegenwoordiging te hebben die onze belangen by de over heid kon bepleiten? 9 Is U met ons van mening dat het nuttig kan zijn dat er een bun deling is by het optreden naar bui- Is U bereid het optreden naar buiten, zoals het schreven van Inge zonden stukken en het medewerken aan opinie-peilingen de Haarlem merstraat betreffende na te laten indien deze zonder medewerking van het comité worden gehouden? Wilt u een vergadering bewo nen teneinde ee ndefinitief comité te kieeen en een en ander monde ling toe te lichten? worden onderscheiden van de scho len voor moeilijk opvoedbare kinde ren. Met de term „opvoedingsmoei- ïykheden" in de naam van de LOM- school bleek hy niet helemaal (of eigeniyk: helemaal niet) gelukkig te zyn. Kinderen die op 'n LOM-school thuishoren, hebben primair leer- moeilykheden, voornamelijk doordat ze taaigestoord zyn. Doordat vaak die taalgestoordheid niet wordt on derkend. worden ze recalcitrant. Zo dra ze dan ook het aan hun moei- ïykheden aangepaste onderwijs op een LOM-school krygen, blykt vaak van die zogenaamde opvoedings- moeiiykheden niets meer over te biyven. Een school voor moeilijk opvoed bare kinderen daarentegen, is be stemd voor kinderen bij wie de leer- moeilykheden een gevolg zyn van byvoorbeeld een psychopatische aan leg. Deze kinderen worden op een LOM-school ook niet toegelaten. De heer Ruyters wees erop, dat ook na een 18-jarig bestaan de LOM-school vaak nog in nevelen is gehuld. Enerzyds komt dat doordat maar één procent van de lagere- schoolbevolking taal- en/of reken- gestoord is en aan de andere kant doordat veel onjuistheden over dit type school de ronde doen. De LOM- school is een blo-school (waarvan er overigens achttien soorten bestaan), maar beslist geen school voor debiele kinderen. Het gemiddelde IQ van de leerlingen ligt weliswaar niet hoog, maar het is zeker niet uitgesloten dat leerlingen na het LOM-onder- wijs voortgezet onderwys kunnen volgen. De gestoordheid (ongeveer 80 pro cent is taal- en 20 procent reken- gestoord) waardoor de kinderen op de gewone lagere school niet mee kunnen, is organisch van aard en kan ook op de LOM-school niet worden genezen. Maar door een in dividuele aanpak die by „normaal" onderwys niet mogelyk is, kunnen de moeilijkheden worden verminderd. De heer Ruyters illustreerde zyn inleiding met een zelfgemaakte film. waarna de aanwezigen) 't waren er ditmaal niet zoveel) de ontstane storingen vragenderwy's konden op heffen. Burgemeester van Berlijn dient zijn ontslag in (Van onze correspondent In Bonn) Burgemeester Albertz van West- Beriyn. die eind vorig jaar Brandt opvolgde, heeft gisteren als gevolg van moeliykheden in het stadsbe stuur zyn ontslag aangeboden. In zyn ontslagbrief aan het huis van afge vaardigden deelde hy voorts mede, dat ook de overige leden van het stadsbestuur, (acht sociaal-democra ten en één vrye democraat) hun ambt ter beschikking stellen. Het huis van afgevaardigden heeft Al bertz gevraagd de lopende zaken te blijven behartigen tot zyn opvolger is benoemd en er een nieuw stadsbe stuur is gevormd. De relletjes by het bezoek van de sjah van Perzië in de afgelopen zo mer, die de vormen van een volksop-' stand begonnen aan te nemen, heb ben Albertz zyn positie gekost, al heeft hy de eer aan zichzelf gehou den. Albertz heeft, nadat hy op 14 december 1966 met 86 tegen 39 stem men door het Westberhjnse huis van afgevaardigden werd gekozen als op volger van Brandt, vooral het stu dentenprobleem nooit op overtuigen de wyze kunnen opvangen. Ook de naweeen van d esjah-affaire in ju ni toen by de overdreven yverige charges van de politie een student dodelyk werd getroffen, wist Albertz niet te overmeesteren. Hy wist niet de taal te vinden, waarin hy door de ze oproerige studenten van de universiteit en hun aanhang werd verstaan of althans gehoorzaamd. Albertz ondervond daardoor steeds meer moeilykheden in de boezem van zyn eigen party. De vorige week be reikten deze moeilykheden hun hoog tepunt toen Wolfgang Btisch, die ver antwoordelijk was voor de veiligheid van de stad, aftrad nadat een com missie van onderzoek van het huis van afgevaardigden ernstige kritiek had geleverd op het stadsbestuur we gens het optreden van de politie ty- dehs de bloedige studentenbetogingen tegen het bezoek van de sjah. Na Büsch volgde de commissaris van po litie Dünsing. Sommige kranten schreven daarop dat het nu Albertz beurt was. De heren F. van der Ploeg, O. Ou de Veldhuis en C. van Oeffelen uit LIsse hebben het politiediploma A be haald. In Lisse zyn de volgende voorwer pen gevonden: bankbiljet f 10; brui ne herenportemonnaie met inhoud; blauw jack; regenbroek; herenry- wiel; zwarte broodzak met inhoud. Inlichtingen by de plaatsehjke politie. Vrouw weigerde zinkende auto te verlaten (Van onze Rotterdamse correspondent) Met veel moeite zyn gistermiddag 2 vrouwen uit een in het water langs de Admiraliteitskade in Rot terdam gereden auto gered. Een van de vrouwen, de 57-jarige A. van Einsbergen, die achter het stuur zat, wilde zich aanvankelyk niet laten redden door een yiings met een roei boot toegeschoten schipper. Zy wil de, dat hy eerst haar zuster, de 77-jarige G. C. van Einsbergen, die op de achterbank lag, uit de auto zou halen. Pas nadat de wagen, die aan de draden van gemeerde binnenschepen was biyven hangen, dreigde te zin ken, liet de vrouw zich redden. De schipper, de 48-jarige C. van den Boogaard, slaagde er ook in haar zuster uit de auto te bevryden. Het gelukte hem daarna, geassisteerd door een tweede man, die met een roeibootje was toegeschoten, de twee vrouwen aan boord van een binnen schip te brengen. Vandaar zyn zy ter observatie naar 't ziekenhuis ge bracht. Nieuwe c.a.o. Conflict in kustvaart geëindigd Het conflict in de kustvaart is geëindigd. De organisaties van re ders en van zeevarenden hebben volledige overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor de kust vaart ingaande 1 september JJ. Hier mee is een eind gekomen aan de enkele maanden durende conflict-si tuatie, gedurende welke de werkne mers zelf met een staking dreigden. Dat in deze moeiiyke situatie 'n ak koord kon worden bereikt was een gevolg van de bereidheid van beide partyen concessies te doen. Overeengekomen is de gages voor alle rangen met inbegrip van het zo genaamde minimumloon te verhogen met 5,56 pet. (4 plus 1-1/2 pet re sulterend in het totaal van 5.56 pet) Deze nieuwe c.a.o. zal gelden tot 1 mei van het volgend jaar. Tot deze datum loopt ook de ca.o. voor de overige groepen van zeevarenden, waarvoor reeds eerder een nieuwe overeenkomst van kracht werd. .OENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ERSBEDIENDE n banketbakkery WATER H Rynsburg, tele- m 42.000. Van nov. ng toegestaan. Tel. ia 19.00 uur. ellingen ilnr is 25698 imitlenaar ÏAARSTR 34 ÜW ZINK-, PAN IEKDAKEN REY- en grondig na- fe winter intreedt, (stopping van go- en riolering. Idig grotere uit- De Nederlandse Kappersbond, afd. Leiden, maakt bekend, dat de dames- en herenkapsalons op MAANDAG 2 oktober de GEHELE DAG GEOPEND mogen zyn. U ziet het uw kapper geeft altijd service. STATIONSWEG 35 LEIDEN rraagt voor spoedige indiensttreding Sollicitaties tussen 8.30 en 10 uur aan het kantoor. 5-daagse werkweek. Goede sociale voorzieningen. Aanmelden: HAARLEMMERSTRAAT 237 TEL.: 26893. Voor alle vervoer te water naar JAC. M. SLINGERLAND Maresingel IA - Tel. 34315 Prima klei- winleraardappelen él 22 ct per kg (Meerlanders) Worden by afname van mi nimaal 70 kg franco thuisbe zorgd. Bestellingen en monsters by: Blikman. Bachstraat 546. (winkel), ligschip Fa. Roden burg, Kaasmarkt. vraagt voor spoedige indiensttreding voor plaatsing op diverse fabrieksafdelingen. dagelyks van 94 uur Rijksstraatweg 103 (Maaldrift) - WASSENAAR. 51 3141. TE KOOP eenvoudig leeg te aanvaarden, voor klein gezin, omtrek Lage Ryndyk. Brieven bur. v d. blad onder no. 58932. Te koop in Leiden ZW, royale 3e etage A-kamerflat met c.v. Eventueel 2de hypo theek beschikbaar. Inlichtin gen: Tel. 01710—41823. Dagbladreclame doet klanten behouden, verloren klanten terug winnen, nieuwe klanten maken, goodwill kweken. ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13