aardgaswarmte Met januari toewijzing huisvesting nieuwe stijl Hoogst verbaasd over mijn verkiezing tot bisschop99 Oud-katholiek bisschop G. A. van Kleef: „Ik zat op achterste rij in civiel CAMESBEURS Krommenie linoleum Z.W.O. subsidieert in Leiden belangrijk onderzoek de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte hoe eerder,hoe beter! LEIDSE RAAD BESLIST: Mevr. DenHaan: betere aanpassing aan werkelijkheid DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD "1 „Het maakt je leven alleen maar moeilijker. Maar dat doet niet ter zake als je je geroepen weet," zegt de nieuwe oud- katholieke bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef, tot dusver pastoor in Rotterdam en voordien in Leiden. „Ik was hoogst verbaasd toen ik na de verkiezing mijn naam hoorde noemen als nieuwe bisschop. Toen ik kwam wist ik precies wie het zou moeten worden, maar ik was het niet. Zoals ik dat meer doe, zat ik in civiel met een fantasiedas om, op de achterste bank. Toen kwam mijn verkiezing". ÖUD-LEIDENAAR Kerken zouden WERD BISSCHOP Na dit ogenblik heeft de nieu we bisschop weinig rust meer ge kend. Van de vroege morgen tot de late avond is hij aan het werk. „Er komt nogal ivat voor kijken, eer we naar Haarlem verhuisd zijn", zegt zijn vrouw. „Het feit dat ik bisschop zou worden heeft nogal wat opzien gebaard in de kerk", aldus bisschop Van Kleef. „Er werd van my gezegd, dat ik progressief ben. Ik weet niet goed wat ik met die term aanmoet. Lie ver zou ik hem helemaal niet willen gebruiken, omdat het discriminerend werkt." De bisschop heeft evenals velen in zyn kerk uitgesproken gedachten over de oecumene: „er is weieens opgemerkt, dat de taak in de oecu mene het bestaansrecht van onze kerk zou zyn. Dat is overdreven, maar illustreert de waarheid wel- We vormen als het ware een brug- kerk tussen Rome en de reformatie. Het is een katholieke kerk, maar we zijn beroerd door de kerkhervor ming. Ik heb zitting in de commis sie. die het gesprek op gang heeft gebracht tussen onze kerk en Rome. Die contacten zou ik graag intensive ren, maar dat kan er niet toe leiden dat we ooit onze contacten in de We- ADV ERTENTIE U BENT WELKOM vanaf 26 september Kinderpostzegel actie Nog een goede week en de actie voor kinderpostzegels 1967 gaat van start. Dan zullen de kinderen van ge lukkig héél véél scholen weer komen bellen en met groot genoegen Uw be stellingen opnemen. Voor het gehele land begint de actie op 3 oktober. Hier in Leiden en omgeving gaat dat niet, maar de inwoners van Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest en Voorschoten zullen de volijverige jeugd 4 oktober zien ver schijnen. Denkt U nu reeds na wat U nodig hebt, 3 oktober is geen bezwaar want tot 7 november kunt U sparen om het bestelde te betalen. Het comité Leiden onder de bezie lende leiding van de nieuwe voorzit ter mr. H. R. Goudsmit, zal probe ren, met aller medewerking, de op brengst wéér groter te laten zijn. In 1966 werd er in Leiden voor f 14058,75 aan kinderpostzegels verkocht, (f 1600 méér dan in 1965) en voor f 4908 aan kaarten enz. (f 380 meer dan in 1965). Het kan nog beter! Ve le kleintjes maken één grote. Van 1958 tot en met 1966 werd voor ruim 9 miljoen gulden uitgekeerd aan bouwsubsidies voor kindertehuizen! Dan nog de vele kleinere bedragen Leiden kreeg van de opbrengst van 1966 f 16360 verdeeld over diverse verenigingen, werkzaam voor kinde ren, ook een zeer mooi bedrag. Moge dit kleine verslag (later hoort U meer) voor ieder die dit leest, een aansporing zyn om onze kinderen op 4 oktober met vreugde te ontvan gen. Waardeert U hun yver, ook al wordt U soms meerdere malen „las tig gevallen". Namens het plaatseiyk comité voor kinderpostzegels: Mr H. R. Goudsmit, voorzitter; G. A. M. van Wely—Van Deerne, secretaresse. ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL i (door de 5 RINCK-extra's) i VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TELEFOON 01710—25036 Oecumene Vooral in de eerste jaren van zijn priesterschap heeft mgr. Van Kleef zich intensief met het oecumenisch Jeugdwerk beziggehouden. In later jaren heeft hy zich sterk geïnteres seerd getoond voor de samenwer king met de Anglicaanse Kerk (met welke de Oud-Katholieke Kerk in tercommunie heeft) en voor het be staan van de Oud- Katholieke Ker ken achter het „ijzeren gordyn." Die brede belangstelling heeft wel te maken met zyn toekomstig ambt, maar .het raakt in feite de essentie van dat ambt niet". Mgr. A. van Kleef in de jaren, dat hij pastoor in Leiden was. „Myn taak zal zyn, de zorg voor het bisdom, de kerkprovincie en ae gehele kerk. samen met anderen te dragen. Maar de essentie is niet or ganisatorisch. Die houdt in het lei ding geven onder gezag van de schrift aan de kerk, opdat deze wer- kelyk kerk is en blyft. Een theoloog is er voor het verkondigen van Gods daden. Ik heb geen bezwaar tegen ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook allerlei maatschappelyk werk dat door de kerk verricht wordt, maar ik biyf theoloog, geen anthropoloog. „De maatschappy kan de kerk niet een bepaalde functie geven, hoewel de kerk daardoor misschien aan vaardbaarder voor velen zou wor den. De kerk houdt zich met de vra gen van nu bezig, maar niet in maatschappelyk georganiseerd ver band. De vraag is echter wat de Heer wil, al zou het wegnemen van het kruis de kerk ook maatschappe lyk aanvaardbaarder maken", zegt de bisschop. De Oud- Katholieke Kerk heeft echter weinig de toe vlucht tot het stichten van eigen or ganisaties genomen. 't Schort aan leken „Het schort op het ogenblik aan werkelyke leken in onze kerk", zegt mgr. Van Kleef over de eerste laken die hy zich gesteld ziet. ,(Er zijn te weinig mensen die zich ervan be wust zyn, in de volle verantwoorde lijkheid van hun christen- zjjn te Het gevaar ls groot dat men ertoe komt, te zeggen: de leiders bepalen het wel. Het zal één van de eerste taken zyn te komen tot een betere vorming van de leek. Dat brengt de noodzaak van een voortgaande vor ming van de priesters als conse quentie met zich mee. Voortgaande theologische vorming zal ook daar om noodzakeiyk zyn, omdat de priesters zelf in een tyd waarin de kerk als instituut afbreekt, niet ge frustreerd mogen raken. Zo zal de kerk - als ecclesia - als geroepene van godswege in al haar geledingen voortdurend mogen en moeten getui gen van de naam des Heren", zegt de nieuwe Haarlemse bisschop, de Rotterdamse oud- pastoor G. A van Kleef. Mgr. Van Kleef zal zaterdag 28 oktober tot bisschop worden gewyd. De wydlng zal geschieden door de metropoliet van de Oud- Katholieke Kerk in Nederland, de aartsbisschop van Utrecht, in de parochiekerk in Egmond aan Zee, om half elf in de morgen. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelyk Onderzoek heeft prof. dr. H. J .Gloor, hoogle raar in de genetica aan de Leidse Universiteit en directeur van het Ge netisch Laboratorium aldaar, een subsidie verleend voor een genetisch onderzoek aan de „reuze-chromoso men" van twee soorten „fruitvlieg- jes", namelijk van .Drosophila Me- lanogaster" en „Drosophila Hydei". De chromosomen zyn een belang rijk object voor cyto (cel) genetisch onderzoek, met name voor de proble men van de overerving, alsmede van de celorganisatie en de celfunctie. Om een inzicht in deze vraagstukken te krijgen, is het wenseiyk om over veel details en dus vooral grote chro mosomen te kunnen beschikken, zo als by genoemde vliegjes voorkomen, die dan ook veelvuldig voor genetisch onderzoek zyn gebruikt en worden gebruikt. Drosophila Melanogaster en Dro sophila Hydei zyn niet al te nauw aan elkaar verwante soorten en pa ren dan ook onderling niet, geiyk in de vogelwereld de raaf en de roek. De eerste soort is een klein, licht-ge- lig vliegje van ongeveer drie milli meter lang met acht chromosomen in elke cel. Drosophila Hydei waarvan het Genetisch Laborato rium van de Ryksuniversiteit in Lei den een unieke collectie bezit is donkerder van kleur en heeft een lengte van circa vier a vyf milli meter en haar cellen bevatten 12 chromosomen. De totale lengte dezer chromosomen bedraagt meer dan een millimeter in de speekselklier van de larf. De vliegjes zyn over de gehele we reld verspreid, maar het is niet be kend of dit reeds van den beginne aan het geval ls geweest dan wel of Sempre Avanti in nieuw kostuum Het populaire Sempre Avanti's „Jong en Jolig" zal zich binnenkort in een nieuw kostuum steken. De da mes worden „uitgerust" in een ge mêleerd witte bloese, te dragen bo ven een strakke donkerrode rok, ter wijl liet .uniform' van de mannelijke leden van het gezelschap zal bestaan uit een jagersgroen jasje met zwar te sjaalkraag, een zwarte broek en wit overhemd met zwarte strik. In dien in de leverantie geen stagnatie ontstaat, zal het Leidse „Jong en Jo lig" zich voor het eerst in dit kos tuum presenteren op de jaariykse feestavond van de N.Z.H.V.M. op 27 oktober in de Stadsgehoorzaal. Het tournee van Sempre Avanti voor de komende maanden begint heden avond in Alphen a. d. Ryn. Op 20 en 27 oktober musiceert het gezelschap in Leiden, waarna op 3 november Zwyndrecht aan de beurt is. Op 17 en 24 november speelt en zingt men wederom in de Sleutelstad, om op 8 december een uitvoering in 's-Gra- vendeel en op 14 december in Alblas- serdam te verzorgen. zy met de mens zijn meegetrokken. Het bewuste onzerzoek wordt, on der supervisie van de hoogleraar, verricht door drs. F. M. A. van Breu- gel. Het doel van dit onderzoek betreft in feite de kwestie van evolutleve veranderingen op het niveau van de chromosomen waarby men dan een antwoord hoopt te vinden op de waag of de differentiatie tussen soorten berust op tientallen „grote" dan wel op duizenden „kleine" mu taties in het chromosomen-patroon. ADVERTENTIE Bezoek aan rijksmusea Blykens een opgave m de Staats courant bedroeg het aantal bezoe kers gedurende het tweede kwartaal van 1967 aan het Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurweten schappen, het Ryksmuseum van Oudheden en het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden re spec tie ve- Itfk 1053, 6685 en 9327. •Het Ryksmuseum in Amsterdam staat aan de top met 234.093 bezoe kers, gevolgd door het Openluchtmu seum ln Arnhem met 133.727 bezoe kers. Hoewel het de Leidse raad in zijn zitting van gisteravond duidelijk voor ogen stond, dat met de vaststelling van een nieuwe woonruimteverordening de woningnood niet is opge lost, betuigden alle fracties hun instemming met het tot stand- komen van deze verordening, waarvan men een doelmatig en ook soepel toegepast en doorzichtig systeem van woning verdeling verwacht. Mevr. N. A. den HaanGroen openheid naar kant van burgerij- Nieuwe aanpak In deze nieuwe verordening, waarover wij onlangs uitvoerig schreven, wordt gebroken met de huidige indeling van ingeschre venen in zeven urgentiegroepen. Hiervoor in de plaats komt een indeling in een drietal categorie- en. Bijzondere waardering had de raad voor het vele voorbereidende werk, waartoe in december 1964 een studiecommissie in het leven werd geroepen. Aangezien de ver ordening van een uitgebreide ar gumentatie was voorzien, is slechts over enkele detailpunten gesproken. Mej. Van Buel (K.V.P.) ver- i wachtte, dat bij een indeling ln 'huurklasse niet uitsluitend het foru- to-salaris bepalend zal zyn, doch dat ook rekening zal worden gehou den met hoge gezinsuitgaven, als ibjv. hoge ziektekosten en de zorg '.voor een gehandicapt kind. De heer Lamers (Prot. Chr.) wenste in de 'toekomst het huisvestingsbeleid in agglomerafcieverband te bezien. Ook izag hy gaarne aandacht geschonken aan de differentiatie van het wo ningpakket. Mew. Kerling (P.v.dA.) bepleitte een voortbestaan van de studiecommissie en deed de sugges tie van de uitgave van een „ruil- krant", waarin woningzoekenden ruiladressen te weten kunnen komen. De heer De Kier (Prot. Chr.) wens te de hand te houden aan de eco nomische binding met Leiden. De heer Frans (P.S.P.) daarentegen wenste meer een economische bin ding aan de streek. De heer Van Aken (P.v.dA.) was van oordeel, dat Ihet toekomstige bouwbeleid (o.a. ln 'Merenwyk) dient afgestemd te wor den op de resultaten van da nieuwe aanpak Soepel Wethouder mevr. Den Haan Groen zag in deze nieuwe verorde ning een betere aanpassing aan de werkelykheid, aan de toestanden van vandaag en morgen. Evenals de raad bracht ook zy allen, die hun krach ten aan de totstandkoming van deze verordening hadden gegeven, hulde. In januari hoopt men met deze huisvesting „nieuwe styl" te star ten. De raad bracht zij onder het oog, dat de verordening slechts richtlij - nen aangeeft, richtlijnen, die wel licht nog wel eens gewyzigd dienen te warden. De praktijk zal dit moe ten uitwijzen. De verordening zal, waar nodig, soepel worden gehan teerd. Ook t.o.v. een bruto-salaris. Hoewel er in het huisvestingsbureau reeds een „ruiUoket" is, heeft de suggestie van een „ruilkrant" haar aandacht. Er zal in de toekomst veel openheid naar de kant van de burgerij worden betracht. Mevr. Den Haan achtte het van groot belang, dat de gehele woningsituatie in de toekomst in agglomerataeverband wordt bezien. Raadsleden kunnen daar zelf reeds veel aan doen door deze kwestie met fractiegenoten in andere gemeenten te bespreken. Op een vraag van de heer Koppen (Noodraad) om reeds lang leeg staande koopwoningen, waarvoor geen woonvergunning wordt afgege ven, in de vrije sector te brengen „wy moeten van de vele leegstaande woningen zo spoedig mogelijk af" antwoordde de wethouder hier niet zo veel voor te voelen. De heer Koppen, aldus spreekster, kan er van overtuigd zyn, dat iedere aan vrage voor een koopwoning terdege wordit bekeken. Na deze toelichting ging da raad met het vaststellen van Motie De raad bleef hierna nog even In de huisvestingssfeer en beraadde zich over de samenstelling van de Huisvestings- en Vorderingscom missie. Er was een voorstel ook hierover had de studiecommissie zich het hoofd gebogen om in het vervolg in de huisvestingscommissie en de vorderingscommissie niet de zelfde personen zitting te doen heb ben. Over dit voorstel hebben wij reeds uitvoerig geschreven. Tydens de discussie diende de heer Van Aken (P.v.d.A.) een motie in, waarin B. en W. worden verzocht om t.a.v. de samenstelling van de huisvestingscommissie het advies van de studiecommissie op te volgen. In afwtyking van het standpunt van B. en W. stelde deze commissie voor om in de huisvestingscommissie ook een maatschappelijk werkster van de gem. sociale dienst en een vertegenwoordiger van het bedrijfs leven op te nemen. Volgens B. en W mevr. Den Haan zette dit standpunt uiteen ontmoet het be zwaar om in de commissie personen op te nemen, die er in voorkomen de gevallen moeilyk aan zouden kunnen ontkomen om meer in.het by zonder de aandacht te vestigen op een bepaalde groep van woningzoe kenden of op incidentele woningzoe kenden, met wier problemen zy door him werkkring direct in aan raking komen. Bovendien bestaat er reeds een goed en maandelijks con tact met maatschappelijke werksters en mensen uit het bedrijfsleven. De motie-Van Aken, hierna in stemming gebracht, werd verworpen met 22 tegen 12 stemmen. Conform het voorstel van B. en W. werd be sloten. Horeca- verorclening De raad, die in zyn zitting van 4 september j.I. niet gereed kon komen met de behandeling van een drank- en horecaverordening, be steedde daaraan gisteravond nog weer ruim een uur. Tal van amen dementen, waarbij het slechts om detailpunten ging, waren ingediend. Schriftelijk waren al deze amen dementen door B. en W. beantwoord en de raad voorgelegd. Slechts twee amendementen, ingediend door de heer Portheine en by zyn verhinde ring deze avond verdedigd door mej. Kappeyne van de Coppello (V.VD.) werden met 19 tegen 14 stemmen Zij hadden betrekking op de gemid delde horizontale verllch fcmgssterkt* van 2 tot 10 lux en het niet bin den aan een toestemming van da burgemeester van het dienstdoen van vrouwelijk personeel in horecabedrij ven. Een amendement van de heer Pompe (Noodraad)het wachten op een besluit van een vergunning, werd door B. en W. overgenomen; het betreffende lid in de verordening kwam te vervallen. Bij de behande ling van deze verordening maakte wethouder Menken de raad duideiyk, dat B. en W. by de vaststelling van deze verordening „het juiste mid den hadden gekozen". Zy steunt op een praktyk van de laatste 10 tot 15 jaar. Conform besloten. Nog 4'/2 ton voor restauratie van Den Rnrcht Hoewel sommige raadsleden er wel wat tegen aan zaten te kyken, dat het eertijds verstrekte krediet (f215.000) voor de resauratie van „Den Burcht" thans met f 452.000 dient te worden verhoogd, was een toelichting van wethouder Piena vol doende voor een fiat van de raad. De wethouder maakte de raad dui- delyk, dat by de restauratie vele gebreken, o.a. de fundering, aan het licht zyn gekomen. Rijksmonumen tenzorg en het Rijksbodemonderaoelc hebben er by B. en W. op aange drongen om by de raad een voor stel aanhangig te maken, dat in deze verdere restauratie voorziet. Spreker had er goede hoop op, dat het ry!k (40 en de provincit (10 in de kosten zullen hydro gen. Bij het voorstel een krediet van f29.700 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van afrasteringen by een drietal scholencomplexen wensten de P.SP.-fractie en vier leden van de P.v.dA.-fractie aante kening tegen te hebben gestemd. Een zelfde aantekening vroeg de P.SP.- fractie by het voorstel om de ge meente Hillegom te doen toetreden tot de gemeenschappelijke regeling inzake het regionaal woonwagen kamp. Na sluiting der vergadering het was inmiddels twaalf uur geworden volgde nog een besloten ritting, welke in verband met de publikatiea over de schouwburg door de heet Van Aken was aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3