Ms het u om de goede, pure tabak gaat ...ongekend gelukkig Beste Damesbeurs tot 6 oktober open rw Aardewerk ontdekt in grotten van Japoden Tijdelijk werk aangeboden STASS UITZENDBUREAU (Hoe minder gesaust, hoe liever...) KOMBI PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 SEPTEMBER 1067 WONINGINRICHTING, MODE EN NOVITEITEN De Haagse wethouder B. Bol (Economische Zaken) heeft vanmiddag in de Houtrusthal- len de 88ste Damesbeurs ge opend. Tot en met 6 oktober (behalve op zondag) kan men terecht op deze „brug tussen fabriek en consument", waarop blijkens het motto „Gezellig wonen'' vooral de nadruk is ge legd op de aankleding van de woning. Organisator J. de Kreek wees in zijn inleiding op de evolutie, welke vooral de laatste jaren heeft plaats gehad in de opbouw van de stands. Vroeger was dat veelal een werkje van goedwillende amateurs, tegen woordig een taak van gespeciali seerde vakmensen. In dat verband leverde hij kritiek op de Nederland se inzending op de Expo dit jaar in Montreal. .Nederland had zijn knappe standbouwers en tentoonstellings experts thuis gelaten. In vergelij king tot de presentatie van andere landen, klein en groot, maakten wij helemaal geen indruk. Het is niet eens pover of minder ge slaagd te noemen, het is misera bel, als bijvoorbeeld een schilderij van Rembrandt zonder kleur, een lelijke lijst met een grauw doek. Alle Canadezen die ons paviljoen hadden bezocht, hebben ons ge vraagd, wat Nederland produceer- e en waarmee wij nu eigenlijk ons dagelijks brood verdienen." Pijlers De heer de' Kreek merkte op. dat ook deze Damesbeurs weer rust op enkele stevige pijlers: woninginrich ting, mode en noviteiten. De mode wordt in een vijftigtal flitsen viermaal per dag in het „Mo detheater" gepresenteerd, tweemaal 's middags en tweemaal 's avonds. Twee kappers geven doorlopende demonstraties, o.m. met haarstuk jes en pruiken (ook voor heren). Voorts zijn er doorlopende shows van schoeisel, vooral „hippe" mo dellen. Veertig procent van bezoe kers (vorig jaar meer dan 130.000) zijn mannen. Zij zullen zich wellicht meer interesseren voor de stand met Russische foto-apparatuur, een handige hobbybankschroef of ande re doe-het-zelf-gereedschappen of voor de exotische sieraden uit Mexi co, Israël en Thailand. Noviteiten In totaal hebben in de ruime hal len 165 standhouders een plaats (je) gevonden Zevenentwintig van hen bevolken het nog altijd unieke Novi teitencentrum," waarin men de laat ste snufjes op velerlei gebied kan vinden. We noemen een apparaat voor het slijpen van kartelmessen; een inklapbare douche voor kleinbe- huisden. waarbij het water in de gootsteen wordt geloosd; een tanden borstel met ingebouwde tubeeen uiterst klein *p een batterij werkend handmixertje; nieuwe elektrische plintverwarming en een gemakkelijk vast te zetten keukenmolen. Enfin, talrijke zaken, die het werk van de vrouw thuis kunnen veraan genamen, kan men vinden op deze beurs. Donderdag zijn de echtgeno ten van de burgemeesters uit Den Haag en omliggende gemeenten uit genodigd om zich daarvan te over tuigen. Voor vrijdagmiddag zijn 80-jari gen en ouderen te gast in de Hout- rusthallen. Zaterdagavond is er een reünie van de Haagse „echte bak kers," die een bakkerij in bedrijf op de beurs hebben ingericht om nog eens de aandacht te vestigen op het brood, dat nog zuiver ambachtelijk wordt gemaakt. Voorstel tot hogere omzet belasting Het in de miljoenennota aangekon digde wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op chocolade en chocoladewerken, bier, wijn en fris dranken. bromfietsen, suikerwerken en suikergoed met 20 opcenten is thans bij de Tweede Kamer inge diend. Minister Witteveen en staats secretaris Grapperhaus van Finan ciën zeggen in hun toelichting, dat zij zich bij déze keus laten leiden door de overweging, dat de op zichzelf matige verhoging (van 10 naar 12 pet) een categorie goederen betreft, die voor een belangrijk deel uit een oogpunt van levensonderhoud tot de minder noodzakelijke behoren. De voorgestelde verhoging heeft bovendien betrekking op goederen, welke buiten de vorige verhoging van de Omzetbelasting met 20 op- Friese Boekenweek Mooie VOHclst ill JoegO-Slavië Ter gelegenheid van de dit jaar in oktober te houden 25ste Friese Boe kenweek zullen de organisaoren een aantal acties op touw zetten teneinde de Friese literatuur ook in eigen streek meer bekendheid te geven. Zo rijden reeds thans op zaterda gen „boekenbussen" bemand met vrijwilligers door dorpen waar geen Friese boeken te krijgen zijn omdat er in het geheel geen boekhandela ren zijn gevestigd. Ook zullen ruim 150.000 folders wordoe rondgezonden om een overzicht te geven van de stand van zaken op het gebied van de Friese lectuur. Hieruit kan men o.m. constateren dat er de laatste jaren gemiddeld 100 nieuwe Friese titels per jaar verschenen ztfn. Daags voor de opening van de Boe kenweek welke plechtigheid op vrij dag 13 oktober plaats zal vinden, zal voor de 20ste maal in successie de door de provincie ingestelde literai re prijs werden uitgereikt, ditmaal aan de Friese schrijver T. Riemers- Voorts hebben minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus het eveneens in de miljoenennota aange kondigde voorstel tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de accijns op benzine met vier cent per liter in gediend. De opbrengst hiervan wordt geraamd op 120 miljoen gul den. Deskundigen van het Geologisch en archeologisch museum van Zagreb (Joego-Slavië) hebben ongeveer 500 kg aardewerk ontdekt 'n (wee grot ten bij Gracac in Kroatië. De voor werpen zouden zijn vervaardigd door de Illyrische stam der Japoden, die 900 tot 800 jaar voor Chr. in deze streek heeft geleefd. De grotten wa ren ter plaatse bekend onder de naam Cerrovacke Spilje en zijn ge legen nabij de spoorweg Ostraye- Split. De vondsten omvatten ook verscheidene gereedschappen van been, drie open haarden, ge raamten van holenkatten en een goed bewaard gebleven kop van een holenbeer, waarvan de ouderdom wordt geschat op tussen de 10.000 en 20.000 jaar. De vindplaatsen liggen op een hel ling van de berg Velebit en de toe gangen tot de grotten liggen 50 m van elkaar. De grotten kronkelen zich door het Velebit-massief tot een totale lengte van 3.000 meter. Er zijn ook mooi bewerkte ste nen gevonden. Volgens speleologen zijn de st-alagmieten, die werden aan getroffen in verscheidene grote za len, van onvergelijkelijke schoonheid. Aan het einde van de hoogste grot bevindt zioh een klein meer. Dr. Mirko Malez en prof. Roezica Dreksler van Zagreb hebben hun vondsten bekend gemaakt aan het dagblad „Borba" in Belgrado. Poolse jeugd musiceert In het kader van de culturele uit» wisseling Nederland-Polen en met steun van het ministerie van C.R.M, zullen het studentenkoor van Wro claw (het vroegere Breslau) en het Poolse jeugd-kamerorkest van Lodz in ons land optreden van 28 septem ber tot 7 oktober. De toernee staat onder auspiciën van „Jeugd en Mu ziek- Nederland". Het betreft een uitwisseling. Het Nationaal Jeugd Orkest heeft op uitnodiging van de Poolse „Jeugd en Muziek" in juli j.l. een concertreis door Polen ge maakt. De Poolse muziekensembles zullen optreden in het Concertgebouw in Amsterdam en in enkele andere plaatsen in ons land. Er zal ook een radio-programma worden opgeno- Levendaal 168 Leiden tel. 40686 geschikt voor studen ten, scholieren en an deren die tijd hebben (overdag of 's nachts) en goed willen ver dienen. Ü1 li bekleding is in combinatie met het edele PALISSANDER fantasierijk verwerkt. Oersterke constructie en periëkt binnenwerk. Kapitale bank en twee fauteuils, nieuwer dan nieuw door de garaffineerde fraaie vormgeving: 1875.- TJi kTJ I komt npar Waalwijk voor een in alle opzichten primo geslaagde meübelkoop. Wij vragen U stap dan aub direct de juiste zaak binnen Wij zijn in Waalwijk alleen gevestigd 4QA Grotestraat A 7 M tegenover Warenhuis Kombi tegenover de Wilhelminastraat vlak bij het hoofdpostkantoor Daar wordt Uw méubelkoop een extro plezierige daad Dë Directie Volg in WAALWIJK de blauwwitte RICHTINGBORDEN, die de SNELSTE WEG noor PUT KLERKX wijien f met U"z nieuwe interieur. Alleen maar zitten en kijken. Binnen komen en verrast ziin, De bewondering van familie en vrienden. Steeds opnieuw die vreugde, dat geluk te beleven van helemaal "thuis" te zijn. Dat het resultaat van Uw bezoek aan Piet Klerkx. ^O.OOO in "meubelkeus": 20.000 iu- rieluhkig zijn :orgen vergeten en rijk zijn. kussens, vibraanbekledingele- 785.- Spreiding betaling mogelijk Franco thuisbezorging Toonzalen ook op maandagen en zaterdagen geopend Twee dagretours vergoed bij minimaal 500 gld. aankoop NERGENS TER WERELD vindt U zo'n prachtige, enorm grote Slavonisch eiken kast voor deze ongelooflijk lage prijs. Extra royale afmetingen (260 cm breed, 185 cm hoog);bij zonder geraffineerde indeling met o. a. draaibaar TV-pla- teau, spiegelbar met Oudhollandse tegels bekleed, twee la den en een zee aan bergruimte voor boeken, porcelein etc; Met royale onderkast. lOQrj Bijpassend, in Windsorstijl: intieme ronde tafel en vier karakterstoelen, met lederette bekleed. 365.*~ ;edessineerde Italiaanse velours), de mooie, grote eettafel .en het decoratieve dressoir (190 cm breed), weerspiegelen de eeuwige Jeugd van deze elegante combinatie van dressoir, tafel en vier stoelen: 1295.- "Antieke" stijlkasten in tal van uitvoeringen en maten. Afgebeelde kus- eenkast (tweedeurs 135 cm breed, 185 cm hoog): 74 O»

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12