Hervormd Katwijk-Zee moet 2 ton opbrengen Geref. Kerken gaan drastisch bezuinigen A&NKOMEMD BOEKHOUDER WAT VOOR ZAL HET WORDEN? Troef Voordeel en pullover Moskou bestrijdt de landbouwwerkloosheid door nevenbedrijven Bar. Of barbaars. Zoals in '56 of '63? (het zit er in). Gelukkig zijn zij die dan kolen stoken. Altijd voorraad bij de hand. Van niemand afhankelijk. Altijd zeker van de prettigste warmte. Door-en-door. Ongestoord. Dag en nacht. En geen gezelliger gezicht dan een stralend kolenvuur. kilt-overgooier jlNSD fSDAG 26 SEPTEMBER 1967 Financiële actie op vrijdag 6 oktober onder het motto „De kerk gaat mee Katwijk gToeit nog steeds. Er ver rijzen veel woningen (vaak in hoog bouw) en daardoor stijgt het inwo nertal. Dit brengt ook voor de ker ken problemen mee. Maar het meegaan met die groei kost veel geld. Daarom organiseert de Katwykse hervormde gemeente vrijdag 6 oktober een grote finan ciële actie, die wil men mee kun nen bljjven doen maar liefst een bedrag van f 200.000.— op moet brengen. Nu is bet (bekend, dat de Katwij- kers milde gevers zijn. Daarom twij felt bet werkcomité, waarin onder andere zitting hebben ds. W. Vroeg- indewey en ds. Joc. Vos, er niet aan dat het doel wordt bereikt. „De Kerk gaat mee Dat is het motto waaronder deze aktie wordt gevoerd. In de Hooraes wordt een kerk met bijgebouwen, pastorie en kosterswoning gebouwd. Deze zal eind van het jaar in gebruik worden genomen. Deze nieuwe kerk gaat f 1.200.000.- kosten. Geen gering bedrag. Maar er is reeds een en ander van aanwezig. Het bouw- en restauratiefonds heeft thans een kapitaal van f 375.000.- en men hoopt nog dit jaar aan dit fonds een bedrag van f 92.000.- te kunnen toevoegen. Verder mag op een overheidssubsidie van f 250.000.- worden gerekend. Er blijft dan nog altijd een bedfag van f 483.000.- over, dat moet worden gedekt. Voorts is men thans bezig met de restauratie van de Oude Kerk aan de Boulevard, waarmee tenminste f 120.000.- gemoeid is en waarvan de hervormde gemeente toch wel een zeer behoorlijk deel zelf moet be talen. Verder staan er nog op het pro gramma de bouw van het wijkge- bouw voor de wij'kgemeente Noord en Noordwest (de aanbesteding zal binenkort geschieden) en de verbou wing van de Kapel aan de Voor straat, om deze onder meer als cen trum voor de jeugd in te richten. Het werkcomité voor de Financiële Actie 1967 hoopt, dat alle leden van de hervormde gemeente jong en oud één procent van hun inko men voor dit doel beschikbaar stel len. Als dat wordt gedaan, dan le vert het bijeenbrengen van die f200.000.- geen problemen meer op. Men hoopt, dat 6 oktober weer een avond vol dankbaarheid wordt, om dat zovelen zoveel bijdroegen. Als dat gebeurt gaat de kerk in Katwijk mee en kan zij voortgaan met haar dienst Jezus Christus te boodschappen als Redder en Zalig maker. Paus symbool van eenheid kerken De episcopaalse bisschop C. Kil mer Myers van Californië heeft alle christenen opgeroepen zien rond ae Paus te scharen als persoonlijk sym bool van de eenheid der kerken. In een preek in de Trinity Chrue.h zei hij dat de eenheid der kerken „een zichtbare symbolische uitdruk king behoeft, welke niet organisa- trisch of bestuurlijk maar persoon lijk is". Hij zei dat dit er toe zou bij dragen de Paus door de wereld te doen zien als dienaar van de gehele verdeelde mensheid. Geestelijke geeft 1000 aan zending De Hervormde Zending ontving van een rooms-katholiek geestelijke voor haar werk een bedrag van f 1.000. Deze gift was een gedeelte van het bedrag dat de geestelijke bU zijn 25- jarig jubileum onder couvert als ju bileumgeschenk was aangeboden. A.M.K.-kalender in teken van grote godsdiensten Om het tijdens het tweede Vati caanse concilie door de R.K. Kerk uitgesproken respect voor andere godsdiensten tot uitdrukking te bren gen en tevens om blijk te geven van de aanmerkelijk verbrede missionai re visie van deze kerk heeft de werk groep algemene missiekalender van het Centrale Missie Commissariaat de nieuwe en vernieuwde uitgave voor 1968 in het teken gesteld van de grote godsdiensten der wereld. Vooraanstaande deskundigen heb ben voor deze met kleurenfoto's uit gevoerde kalender beschouwingen ge schreven over: het christendom, het animisme, het hindoeisme, het boed dhisme, de Chinese godsdienst, het jodendom en het mohammedanisme. De eindredactie werd gevoerd door prof. dr. H. P. J. M. Camps o.f.m. en de dichter Gabriël Smit. Op het decemberblad staat een panora mafoto van een kerstviering van het Leger des Heils op de Dam in Am sterdam. Voor het eerst in de 48-jari- ge geschiedenis der AMK verleent de boekhandel medewerking bij de ver koop en de verspreiding wordt ook gesteund door enkele niet-katholieke instellingen uit sympathie oecumenische opzet vi „Ik acht het een va ste aspecten van onz mens begint de menj dekken in een sfeer medeleven", de AMK'68. de gelukkig- tijd, dat de weer te ont- in respect en ei minister van staat Th. Cals gisteren tij dens een bijeenkomst in Amsterdam, waarop hij de kalender introduceer de. LEIDSCH DAGBLAD „In huis van God geen rassenscheiding" Tijdens een bijeenkomst van ruin 10.000 protestanten, rooms-katholle ken en joden, welke in Seattle verc gehouden ter gelgenheid van de al gemene episcopaalse conventie, zei mgr. Arthur Michael Ramsey, aartsbisschop van Canterbury. „Het zou doelloos zijn de kerken met el kaar te verenigen als er in deze kerken rassenscheiding in .het huis van God zou zijn. Alles Wat gedaan wordt om de betrekkingen tussen de rassen te helen is een onderdeel van de taak van de christelijke eenheid. Alles wat gedaan wordt tegen de sociale onrechtvaardigheid ik ook een onderdeel van het herstel van de eenheid der mensheid. Onderdeel van ons oecumenisch werk". De geestelijke leider van de Angli caanse wereld zei dat de bijeenkomst niet alleen „een symbool was van hetgeen gaahde is. Het is een pro fetie van iets geweldigs dat zal gaan gebeuren als God de tijd gekomen acht." Hij wees erop dat in tegensteling tot Amerika en Europa in Azië en Afrika men veel meer in opstand komt tegen de kerkelijke verdeeld heid, met als gevolg dat men daar veel verder is bij de hereniging van de kerken dan in de westelijke we reld. „Daar is de roep om eenheid harts tochtelijk", zo zei hy. „Zij zeggen met een soort goddelijke verontwaar diging: „U brengt ons het christen dom, maar waarom brengt u het in verdeelde vorm, met het ene etiket in het ene dorp en met een ander etiket in een ander dorp?" B.B.-OEFENING De organisatie Bescherming Bevol king houdt donderdagavond een oefening in de Nieuwstraat in Bos koop en wel in en om de panden Nieuwstraat 55 en 57. Aan deze oefe ning zullen, tevens meewerken de Boskoopse vrijwillige brandweer en de E.H.B.O. Het betreft hier een rou tine-oefening. In totaal zullen aan deze oefening 30 personen deelnemen. Ook zal in deze oefening „het redden van gewonden" worden opgenomen. De brandweer neemt deel met één brandspuit en met de ladderwagen. In verband met deze oefening zal de Nieuwstraat donderdagavond van af 8 tot 9.30 uur afgesloten zijn. De Geref. Kerken gaan drastisch bezuinigen op hun landelijke kerke lijke arbeid. Er is een personeelstop afgekondigd tot 1970 en zelfs ver vanging van personeel is slechts in zeer bijzondere gevallen toegestaan. De begrotingen moeten voor volgend jaar met gemiddeld tien procent worden verlaagd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam - Pernis (vac. C. den Engelse i B. Zoodsma te Wemeldinge te Westerhaar - Vrie- zenveersewijk (toez.) K. van der Sluys te Herwijnen te Klaaswaal (toez.) G. Jonkers te ~Hazerswoude. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de evangelisatie op Geref. grondslag te Haarlem D. v.d. Ent Braat, a.s. em. pred. te Monster. Naar Katwijk aan Zee - Hoornes C. ,d. Bergh te Oud-Beijerland. Bedankt voor Melissant H. Zefchof te Kockengen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hoogeveen (vac .W. j Strujjs) R. Ypma te Amersfoort - te Lemmer H.G. Verhaage te Opperdoes - te Rhoor F. de Jonge te Emmer- oampascuum. Aangenomen naar Schoonrewoerd F. Ledegang, kand. te Baam, die be dankte voor Hamtum, Poortvliet, Rot- tevalle en voor Schipluiden - naar Bussum (vac. wijlen A. van der Weg) P. v.d. Berg te Oldeboom, die be dankte voor Grootegast (vac. S. van der Linde) en voor Den Helder (vac. M. Hamming) CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroepen te Maarssen W. van Sor- ge, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Hoogezand-Foxhol R. J. Vóórhaar te Hengelo (O.), die be dankte voor Stadskanaal. Beroepen te Rotterdam-Pernis G. H. W. Pflaum te Harlingen. Tot deze besluiten kwam de gene rale synode naar aanleiding van een uitvoerige financiële nota van het Fonds voor Algemeen Kerkelijke Ar beid (FAKA). Alleen al voor de fi nanciering van het thans bestaande werk zou volgend jaar vier miljoen gulden nodig zijn. De synode besloot dit terug te brengen tot 3,6 miljoen gulden. Dit betekent dan nog een stijging van bijna een half miljoen, of 14 procent ten opzichte van het jaar 1966. Er komen nog concrete bezuini gingsvoorstellen. Men -denkt aan in krimping of afstoting van kader, aan vermindering van personeel en sa menvoeging van diensten van ver schillende deputaatschappen. Het ge hele landelijke werk zal kritisch be keken worden. Nagegaan wordt of sommige taken niet verouderd zyn en of er verhoudingsgewijs niet meer geld besteed moet worden aan meer urgente, eigentijdse taken. De synodale maatregelen hebben onder andere betrekking op de evan gelisatie, op de diakonale arbeid, op de Theologische Hogeschool in Kam pen, het bureau „Kerkgebouw" en op allerlei gefinancierde vormen van pastorale zorg, zoals voor de stu denten, het bedrijfsleven, de zie ken, de zeevarenden en de Neder landers in het buitenland. Al dit werk is de laatste jaren sneller ge groeid dan het kerkelijk vermogen. Gemiddeld betaalt men op het ogenblik in de Geref. Kerken jaar lijks f 4,- per ziel voor al deze ar beid. Dit geld ontvangt men uit col lecten en vaste aanslagen van de plaatselijke kerken. Tegen de stij ging van de kosten maakten deze ernstige bezwaren. Sommigeen klaag den, dat zij de lasten nllet meer kon den opbrengen. Doel van het finan ciële beleid van de synode is de kos tenstijging voorlopig lager te hou den dan de stijging van het inko- De Sowjetrussische regering heeft bekendgemaakt, dat staats- en col lectieve boerderijen voortaan volledi ge vrijheid zullen hebben tot het stichten van nevenbedrijven, die zij naar eigen verkiezing kunnen exploi teren. Het doel hiervan is, ook buiten het seizoen de werkgelegenheid ten volle te handhaven, zo heet het ln een besluit, dat in het regeringsblad Izwestia is gepubliceerd. Dit besluit om de landbouwers meer vrijheid te geven, is tot stand gekomen ondanks kritiek van dege nen, die vinden, dat nevenbedrijven als kleine fabrieken en werkplaatsen een „kapitalistische" mentaliteit bij j de Russische burgers opwekken. De werkloosheid in de landbouw Is een van de neteligste problemen waarvoor de Sowjet-Unie zich gesteld ziet. Volgens officiële cijfers bedraagt het aantal arbeidsdagen van de ge middelde arbeider op dc kolchosen slechts 197 per jaar. Een tweede belangrijke factor is heft lage gemiddelde loon in de land bouw. Door industrialisatie hoopt men het loon op het land omhoog te krijgen en te verhinderen dat de in telligentere arbeiders naar de steden trekken. Op een kolchose in Podolsk bij Moskou is men enige tijd geleden elektrische schakelaars gaan maken. Verleden jaar bedroeg de winst reeds meer dan 2 miljoen gulden. Dez. aanbieding geldt v.a. woensdagmorgen 9 uur t/m vrijdag 29 sept. De pullover: met turtle-neck. Velicren. In vele vrolijke op de kiltovergooier afgestemde tinten, f 9.- t/m f 12.- Top-tot-teen maten: 98 t/m 167 cm. De kilt-overgooier: 100% Schots. In diverse plooihoudende wollen ruiten, f 10.- t/m f 22.- Top- tot-teen maten 104 t/m 158 cm. Helaas niet tele fonisch of per post te bestellen. méér variatie in gloednieuwe mode LEIDEN, Breestraat 161 Brieven onder no. 58844 het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11