RITME RITMEESTER Commissie onderzoekt affaire Kleywegt Zweefvliegtuig geland Nieuwkoopse polder m pluimen voor DAMESBEURS 285 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren) Wiegewaai heeft zich zaterdagavond in de Leidse Schouw burg gepresenteerd als een beroepsgezelschap. De zaal was flink gevuld met zeer veel jeugdigen, die goedlachs waren en na afloop de Wiegewaaiers, die bijkans bedolven werden onder de bloemen, een staande ovatie brachten. Bob in 't Hout vertel de dat er uit deze première enige aanbiedingen waren gerold. Een goede start dus. Maar Wiegewaai moet zich daarop niet verkijken. De merendeels .ionge- van wie ongetwijfeld vele het Rembrandt-lyceum hebben bezocht of nog bezoeken (waar Wiegewaai's wieg stond) vormen „eigen publiek" dat is heel iets anders dan een zaal vol vreemden vermaken. Wiegewaai bracht een aardig pro gramma, afwisselend en over het al gemeen goed vah opbouw, al was het gedeelte na de pauze voller geladen ervoor. Wiegewaai had enkele sterke nummers, zoals net sinter klaasliedje, waarbij de kindertjes zulk fraai speelgoed, allemaal schiettuig, krijgen. Naar onze smaak het beste liedje, dat ook goed werd gebracht. Andere aardige nummers: een leuke parodie op de blote plaatjes- met-een-strookje-ervoor, de opera scène en het liedje over Veronica's Frans, zij het wat grof. Het zingende gezin Van Bemmelen was een fyne uitsmijter tot slot, fraai gevonden en vlot gespeeld. Maar er waren ook duidelijk min der goede momenten. Het weliswaar koddige gedoe met het klasje stoute kinderen wekt associaties met het schoolcabaret en past minder in eeh beroepsgezelschap. De uitvoering van het programma als geheel leek ons beter geslaagd dan de teksten, die wat slapjes aandeden (maar het kan ook zijn dat alles niet vlekkeloos overkwam omdat helaas geen gebruik werd gemaakt van een microfoon). Mogelijk kunneh de teksten nog wor den uitgediept. Qua samenstelling doet Wiegewaai wel wat beloven. Hanneke van der Spek heeft een prachtige stem voor vele mogelijkheden. Anandi Teeuw is het mimetalent, geschikt voor bijv. schetsjes. Bob in 't Hout creëert 'n plezierige komiek, die kluchtig en droog kan zijn en Watze Tiesema is de conferencier, bruikbaal voor alles. Alle mogelijkheden van Wiegewaai lijken nog niet benut, maar dat is ook niet verwonderlijk, want op zo'n Het zingende gezin Van Bem melen, ofteiuel het Wiegeioaai- cdbaret. Van links naar rechts Watze Tiesema, Hanneke van der Spek, Bob in 't Hout en Anandi Teeuw. première hebben de cabaretirs ge woonlijk veel last van zenuwen, en de reacties van het publiek moeten nog gepeild worden. De première geeft dan ook geen betrouwbaar beeld van het kunnen van de artiesten. Een ding staat echter wel vast. Wiege waai is er nog niet; meh zal moeten evolueren. Maar Wiegewaai bevindt zich op de goede weg. ADVERTENTIE MORGENMIDDAG Iedere bexoeker(ster) een persoonlijk geschenk Rassenonlusten bij Chicago duren voort Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben zich zaterdag in May- wood, een voorstad van Chicago, ras senonlusten voorgedaan. Vrijdag leid de een protest van neger scholieren tegen de verkiezing van vijf blanken als de beste leerlingen van een mid delbare school tot vechtpartijen als gevolg waarvan het standsbestuur een avondklok instelde. Zaterdagavond kwam het tot nieuwe ongeregeldhe den toen negers, in strijd met het uitgaansverbod, een vergadering hiel den om een boycot van de school te bespreken. Toen elders een politie man met een pistoolschot een neger verwondde, die hij van diefstal ver dacht, betekende dit de vonk in het kruitvat. Onmiddellijk braken straatgevechten uit en er viele drie gewonden. De politie, versteikc door hulp uit andere korpsen, verrichtte dertig arrestaties. In Aurora, 60 km van Chicago, du ren de ongeregeldheden al bijna een week voort. Zij begonnen toen de ge meenteraad een voorstel inzake huis vesting van negers verwierp. Zater dagavond rukten enkele honderden negers naar het stadhuis op, waar zij slaags raakten met de politie. Deze arresteerde vijftig betogers en gren delde de negerwyk af. Het uitgaans verbod v/erd vervroegd. Aurora heeft zeventigduizend inwoners, onder wie vierduizend negers. In Milwaukee betoogden negers voor gelijke huisvestingsrechten. Een groepje neo-nazis hield een tegenbe toging. Zij droegen hakenkrui sen mee en borden met het opschrift „blank aan de macht". ADVERTENTIE Real Maclrid- Ajax op v. De voetbalwedstrijd Real Madrid Ajax op woensdag 11 oktober komt rechtstreeks op de televisie en wel via Nederland 1 om 20.30 uur. Communiste» op Borneo actief De bevelhebbers van het leger.^de marine, de luchtmacht en de politie op west-Bomeo hebben een verenig de leiding ingesteld in de strijd tegen communistische guerrillastrijders die opereren in het grensgebied met Serawak. De guerrillastrijders heb ben de laatste maanden hun acties verhevigd. Intussen zijn vijf commu nisten aangehouden, die ervan wor den verdacht betrokken te zijn ge weest bij het vermoorden van negen bewoners van dorpen nabij de grens met Maleisië. De aangehoudenen wa ren Chinezen, die in het bezit bleken te zijn van exemplaren van het „ro de boekje" met de uitspraken van de Chinese communistische leider Mao Tse-toeng. Met het oog op de guerril la-activiteit zijn enige dorpen nabij de grens ontruimd. And ré Maurois in ziekenhuis De bekende Franse schrtfver André Maurois is met ingewandsklachten in een ziekenhuis in Parijs opgenomen. Wellicht zal de 82-jarige patiënt moe ten worden geopereerd. Maurois is vooral bekend geworden door zyn werken over Britse dichters, zijn verhandelingen over Disraeli en Koning Eduard de zevende en zijn geschiedenis van de Ver. Staten. ADVERTENTIE RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking BLIK VAN 20 STUKS F 3.20 VPRO nog niet uit de moeilijkheden NEDERLAND 1 AVRO 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Kenmerk 7.30 uur De Dick van Dyke show 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.50 uur Vlucht zonder uitweg 10.15 uur Twistgesprekken met God 10.45 uur Laatste nieuws 10.55 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Van toeten en blazen 8.30 uur De goede aarde 10.50 uur Laatste nieuws en journaal 11.05 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 10.40 uur Hilversum 2 Concert Jan Felderhof en Parrenin Strijkkwartet Iks, een sprong in het duister en Nimmer is er bij de VPRO in zo'n korte tijd zoveel vergaderd. Zaterdag boog het algemeen bestuur zich over de moeilijk heden die in de afgelopen tien dagen uitgroeiden tot de affaire- Kleywegt. Maar ook het bestuur kwam er niet uit: sommigen waren het niet met elkaar eens, anderen verklaarden zich niet geheel en al terzake deskundig. Daarom is ingesteld „een com missie van goede diensten, die de gronden van de schorsing van de heer Kleywegt nader zal analyseren en beoordelen". Mr. E. Kuylman, ir. R. Maris, dr. K.H. Roessingh, H. Schaafsma en prof. dr. H- Vinke zyn de leden van de commissie, die verder tot taak heeft na te gaan „wat er kan wor den gedaan om de communicatie te verbeteren binnen het bedrijf van de VPRO met de medewerkers en met allen tot wie de VPRO zich richt". Mag men daaruit al interne wrij vingen distilleren, des te duidelijker worden die uit een telegram dat voorzitter ir. K. Kooy zaterdagmor gen uit Amsterdam ontving. Het spoedbericht was afkomstig van Arie Kleywegt zelf, die te ken nen gaf „op grond van de ervarin gen in de afgelopen week met de huidige directie van de VPRO niet te kunnen samenwerken". Hij bleek overigens graag bereid tot een ge sprek met de commissie, hetgeen gis teren plaats had. Berichten dat hij zijn ontslag heeft ingediend, zijn in ieder geval onjuist. De VPRO-directie heeft de maatre gelen tegen het, satirisch programma en Arie Kleywegt niet genomen naar aanleiding van teksten maar naar aanleiding van de wijze van voorbe reiding, zo is opnieuw verklaard Uit wat zaterdag tijdens de inder haast bijeen geroepen persconferen tie werd meegedeeld, valt af te leiden dat de gegroeide slechte sfeer tussen betrokkene en directie (oorzaken on der meer: „stijl waarin oesprekin- gen werden gevoerd en publikaties", zei ir. Kooy) tot de ingreep hebben geleid. Mede ter argumentering dat de teksten niet de oorzaak waren werd door het VPRO-bestuur ver klaard dat „het programma-beleid niet is veranderd en niet wordt ver anderd. In dat beleid past een kri tisch cabaret-programma" be onderzoeken, in dit geval rond Siebe van der Zee, hoofd van het te levisiebedrijf van deze omroep. Zoals bekend stond de heer Van der Zee by het failliet gegane bedrijf van Van Heyst in Den Haag op de loon lijst voor f 20.000 wegens public re lations werk. Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft zaterdag met de heer Van der Zee een gesprek gehad en volgens een communique vastge steld dat deze zonder voorkennis en medeweten van het bestuur werk zaamheden heeft verricht voor der den. Het bestuur is hierover ernstig ontstemd en acht de gedragslijn van de heer Van der Zee laakbaar. Om dat het bestuur echter uit de reeds gedane publikaties en beschuldigin gen zich nog geen totaal beeld kan de feiten, heeft het AVRO mitcionderzoek gelast dat op Ulllfeltmil eeliike termiin uitsluitse i kort 1 gelyke termijn uitsluitsel moet ge- I ven. Daarna zal het bestuur een oe- Ook by de AVRO blijkt een com- I slissing nemen over wat er verder missie nodig te zijn om een affaire moet gebeuren. Wim Sonneveld De manier waarop Wim Son neveld zyn liedjes brengt is op zyn minst hartverwarmend. De teksten zowel als de melodiet jes krijgen van hem dat vleugje weemoed o fironie mee die ze tot hoogtepunten van zyn pro gramma maken. Het was een goed idee van de KRO zater dagavond nog eens iets te la ten zien van de show die werd opgenomen ter gelegenheid van het jubileum van die omroep. Eppo Doeve toonde zich een oprecht mens. Op Bomans' vraag of hij vond dat hij de huldiging die de Tros voor zijn 60ste verjaardag had georgani seerd, verdiende, antwoordde hy onomwonden „nee". Hij verdient daarvoor bijval, want zowel de aanleiding als het programma zelf hadden weinig om het lijf. Aanzienlijk minder geslaagd was zyn toelichting op Japan ner-parodie: „Dit grapjje is be. doeld als een hommage aan hen die de bouw van de Birma- spoorweg niet overleefden". Smakeloos Klassieke dag Operaliefhebbers konden by de AVRO terecht die een Duits programma om de bariton Herman Prey opdiende. In een levendig geregisseerde serie aria's en duetten kwamen zyn stem en zyn acteertalent uit stekend tot hun recht. Gisteren werd het een klassiek dagje: Bach, Handel, Mozart, Köstler en huwelijksproblemen. Klassieken echter die een mo dern laklaagje meekregen. Jaap van de Merwe trok Mo- zarts „Bastien et Bastienne" in de sfeer van de hhippe nateks. Bachs derde Brandenburg s Concert kreeg een visuele tegen stem in dansers en danseressen van de opera uit Leipzig. Köst- lers enige toneelstuk „Twilight bar" werd een boeiende profetie voor wie zich realiseert dat dit spel in 1933 is geschreven. Kost- Ier mag doorgaan voor een on verdachte, daarvoor heeft zyn handelswyze in de Hitlerperiode voldoende bewys geleverd. Zyn uitlatingen herinnerden aan een regime, waarvan we hopen dat het „passé Défini" is. Behalve met contrabassen hield Ernst van Altena zich ten dienste van de VPRO bezig met. de Amerikaanse „randfi guur" de dichter Carl Sand burg, die schreef: „Eens komt de dood, laat het gemakkelyk zyn". Series zyn vaak vervelen de zaken. Deze is er echter een die door presentatie en keuze van de figuren elke aflevering tot een boeiend onderdeel van de avond maakt. Daarom was het jammer dat Sandberg de laatste in deze collectie was. Huwelijks problemen Opzienbarende onthullingen kwamen niet te voorschyn uit de kritische bespreking van de Libelle-enquête „Balans van het huweiyk". Misschien is het meest positieve van een derge- lyk gesprek dat mensen met huweiyksmoeilijkheden weten dat ze de enigen niet zyn. Een onderzoek naar het percentage gehuwden dat over hun proble men geen mond open doet, is een lastige zaak. Toch zou dat cyfer pas een goed beeld ge ven van de ellende die er op dit terrein is. MAANDAG 25 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act.. 18.25 Licht lnstr. trio. 18.50 Stereo: Kinder koor met piano. 19.15 Stereo: Vibrato: pl.progr. voor stereo liefhebbers. 19 40 Hum. Verbond. Een humanistische vi sie op het gezag. Toeauaak door Mr. M. G. Rood. NRU: j.9.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05: I. Mod. (opn); II. Strijkkwartet 21.30 Muz. De technici van de Belgische radio en televisie hebben gisteren voor de derde achtereenvolgende zondag gestaakt voor dubbele beta ling op zon- en feestdagen. De radio heeft het grootste deel van de dag muziek uitgezonden met korte nieuwsuitzendingen. De tv gaf alleen film en nieuws. De Franse zangeres Sylvie Var tan is gisteravond met spoed opge nomen in een ziekenhuis in Parijs. Zy zou aan een ernstige zenuwin zinking lijden. Haar man, de zan- ger Johnny Hallyday, begaf zich :ia zyn terugkeer van een optreden m, Engeland, direct naar het zieken huis. De grote prijs van het Inter nationale Katholieke Filmbureau is toegekend aan A man for all sea sons", van Fred Zinnemann. Deze film, waarin Paul Scofield, Wendy Hiller, Leo McKem en Orson Welles optreden, heeft al zes Oscars gekre gen en was ook op het filmfestival van Moskou een groot succes. De film „De stem van het wa ter" van Bert Haanstra heeft gis teren op het internationale filmfesti val in de Ierse stad Corck in de af deling documentaires de hoofdprijs M - pp Aan de Achttienkavelseweg op een perceel grond van de landbouwer P. Noordam in de gemeente Nieuwkoop heejt terdag omstreeks half twee een zweefvliegtuig, bestuurd door de heer W. Th. Oldenbroek uit Den Haag een geslaagde nood landing gemaakt. De heer Ol denbroek was op weg van Val kenburg naar het vliegveld ,£)e Voorst" in de Noordoostpolder. Deze afstand heeft hij echter niet kunnen overbruggen door dat het hem boven de Nieuw koopse polder aan voldoende thermiek ontbrak. Het vlieg tuig daalde daardoor tot een hoogte van 200 meter en dat bleek onvoldoende te zijn om verder te vliegen. Een kwartier lung heeft de heer Oldenbroek vervolgens boven de Nieuw koopse polder rond gevlogen, steeds uitkijkend naar een ge schikt stuk land om zijn toestel aan de grond te zetten. Dat is hem tenslotte uitstekend ge lukt, 's Avonds werd het toe stel op een oplegger geladen en vervoerd naar het vliegveld Valkenburg. Op de foto: De onfortuinlij ke vlieger wijst brigadier Van der Kleij uit Nieuwkoop de routedie hij had te vliegen om de Noordoostpolder te berei ken. (Foto Leidsch Dagblad) imateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Ik6. een sprong in het duister: rep. en gram .muz. 23.5524.00 Nws. NCRV 18.00 Stereo: Lichte koorzang. London-Melbournerace. hoorspel. 20.30 Mod. muz. (gr.). 22.15 Avonci- overd. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.50 Stereo: Lichte _gram.muz. 23.00 DIN,SDAG 26 SEPTEMBER 7.00 Nws. 7.10 Ochtend^ymn. 7.20 Lichte gram .muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gramonuz. 8.50 Morgenwyding. 9.00 Klankjuwelen (gr). (9.359 40 Waterstanden) 10.00 Voor de kleuter 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.), (om 11 1 de landb. 12.4 erettemuz. 13.0c. 3.10 Journaal. 13.30 Radio Mati nee (gr.): A. Het Franse gitaarcon cours 1967: klassieke en mod. muziek; B. Biennale Musicale van Zagreb 1967- mod. muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Internationaal Beiaardconcours 1967 te Eindhoven. 16.00 Nws. 16.02 Stereo Klassiek klarinet concert (gr.). 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grarmno- foonmuz. voor de teenagers. Hilversum 2. 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gwoaaae. lichte grammofoonmuz. (7.307.32 Nws.) 7 55 Overweging. 8.00 r schippers. 12.20 Voor de 12.27 Med. 12.30 Nws. 12.40 j landbouwers. 12.27 Med. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS/NOT: 10.20 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.45 De Galsworthy (dl. 4). 21.35 In kleuren: The Rallrodder (De Baanschouwer) speelfilm. 22.00 Liedjesp^gr. NTS 22.30—22.35 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws in *t kort. NTS: 20.05 Eurovisie: Die goe de oude tijd (The good old davs). va riété-programma (BBC). 20.45 Isa dora. fflmreportage van dc Ameri kaanse danseres Isadora Duncan, NTS: 22.00—22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5