HR „Ik was helemaal van de kaart AVRO en VPRO vergaderen vandaag I Amerikaan Fiedler toch naar Amsterdam ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Siebe v. d. Zee en Arie Kleywegt De Hilversumse omroepwe- werd geschorst nadat de voorberel- reld heeft een bijzonder ru- din®e?1_ voPT hefc satirische progr moerig weekje achter de rug. Of eigenlijk nog niet helemaal, want vandaag wordt nog op twee vergaderingen over „hangende kwesties" gespro ken. Op de algemene bestuursvergade ring van de VPRO (vandaag) zal zeker de schorsing van televisie- hoofd Arie Kleywegt ter sprake ko men. Een schorsing die gisteren is beëindigd, maar de heer Kleywegt is nog niet aan het werk gegaan. Hy De Amerikaanse schrijver en criti cus Leslie A. Fiedler, professor in de Engelse taal van de universiteit van Buffalo, heeft besloten geen volledige termijn als gasthoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam te aan vaarden. Hij wil trachten een of twee lezingen aan deze universiteit te ge ven wanneer dat mogelijk is in ver band met zijn werk aan de univer siteit van Sussex in de Britse plaats Brighton. De Universiteit van Amsterdam had hem het gasthoogleraarschap voor een jaar aangeboden, maar dit aanbod later ingetrokken toen be kend werd dat dr. Fiedler in april in Buffalo (New York) was gearresteerd wegens manipulaties met verdovende middelen. Later veranderde de uni versiteit van gedachten nadat volle diger inlichtingen waren ingewon nen, en deelde mee dat de professor toch welkom zou zijn. Dr. Fiedler, die op borgtocht op vrije voeten is, deelde mee dat hij op 28 september in ieder geval naar Amsterdam zal reizen, op uitnodi ging van de studentenvereniging ASVA van de Universiteit van Am sterdam. Deze heeft hem verzocht in een algemene discussie te spreken over de rol van een universiteit en over academische vrijheid. Dr. Feidler werd gearresteerd bij een politie-overval in zijn woning. Hij werd ervan beschuldigd gelegen heid te geven tot het gebruik van verdovende middelen. De professor stelt dat het politieonderzoek niet juist is geweest. Hij was gekozen tot stafvertegenwoordiger in een univer sitaire commissie die een onderzoek naar de uitwerking van marihuana en soortgelijke middelen verrichtte, zei hij. Uitgaansverbod in Aurora Gisteravond is een uitgaansverbod ingesteld in Aurora, in de Ameri kaanse staat Illinois, waar het in een overwegend door negers bewoonde wyk tot gewelddaden en plundering kwam. Er vielen vier gewonden, on der wie drie politieagenten. De politie arresteerde negen personen. Burge meester McCoy gelaste een uitgaans verbod van tien uur 's avonds tot de andere ochtend zes uur en zei dat hij het geweld de kop zal indrukken. Hij verbood de verkoop van sterke drank en vuurwapens. De onlusten begonnen toen de politie op een bij eenkomst van negerjongeren met een hagel van stenen werd ontvangen. „Nu hoort u het ook een ander" abrupt waren gestaakt. Het hoofd van de AVRO-teievisie, Siebe van der Zee zal zich vandaag tydens de bestuursvergadering van deze omroep moeten verantwoorden. Dit naar aanleiding van de onthul ling van de directiesecretaresse van de bankroete firma Van Heijst, dat hy voor 20.000 gulden per Jaar op de loonlijst stond. De heer Van der Zee heeft laten weten dat hy inder tijd enig public-relation arbeid voor Van Heyst heeft verricht. Hy ver klaarde dat Van Heyst hem het geld had opgedrongen voor verstrekte ad- TROS Dan was er deze week nog hei ontslag van de heer Van Loon, die van de ene op de andere dag zyn functie van televisiedirecteur van de TROS neerlegde. Hy noch TROS- kapitein mr. Landré heeft een opga ve van redenen willen geven. Maar algemeen wordt aangenomen dat er binnenskamers een stryd is gevoerd van mr. Landré tegen de invloed van het dagblad De Telegraaf in de TROS-omroep. De heer Landré heeft die stryd kennelijk gewonnen, ge zien het vertrek van oud-Telegraaf- redacteur Van Loon. Overigens kan de TROS vooralsnog niet buiten het dagblad, waar o.m. het TROS-Kom pas wordt gedrukt. De AVRO zendt maandag avond het eerste van een serie religieuze programma's uit onder de titel ..Twistgesprekken met God". Zo heet ook het boek dat ds. Barthold van Ginkel heeft geschreven. Ds. Van Ginkel is do cent bij de pastorale psychologi sche leergang van de Utrechtse Universiteit. Hij kreeg bekend heid door zijn toespraken in de Bach-zaal. de Alledagkerk en voor de microfoon van de VPRO. Maandagavond treedt hij in ge sprek mei mensen, die de stem van God in hun leven mochten er varen en met mensen, die gecon fronteerd werden met het abso lute zwijgen van God. Op de foto ziet u de gesprekspartners van ds. Van Ginkel in het indruk wekkende decor van Els Salo mons. Bob Rooyens heeft de re gie van dit programma. (Van speciale verslaggever) Jongenik was helemaal van de kaart Gelukkig en opge wonden tegelijk. Dat enorme suc ces daar in Hilversum, die geest driftige Amerikaanse reacties, al die mensen, die maar riepen ,,zie je nou wel!" En dat terwijl ik zelf tot het laatste moment aan die onderneming getwijfeld had. Want geloof me maar, er zijn in diè vier jaar. dat ik hard aan de voorbereidingen van mijn Amerikaanse programma heb ge werkt, dagen geweest, dat ik dacht „wat ben ik toch begon nen". En tot ik op het toneel stond, tot die heerlijke eerste spontane lach uit die zaal vol Amerikanen kwam, geloofde ik er zelf echt niet zo in. Ja, mensen in mijn omgeving, die wel en Rietje vooral, die had vertrou wen en ze liet het mij goed mer ken ook Niet meer Een ontspannen Toon Hermans gaat wat gemakkelijker zitten op de bank van kamer 626 in het Amster damse Hilton-hotel. Zyn vrouw Rietje knikt even, maar Toon gaat door. Scheepsbouwer C. Verolme tijdens zijn gistermiddag in Rot terdam gehouden persconferen tie tijdens welke hij o.a. mede deelde dat hij aan de Nieuwe Wa terweg in Rotterdam twee dok ken en een helling gaat bouwen geschikt voor de bouw van sche pen tot 850.000 ton. „Dat succes in Hilversum en een paar dagen later in Brussel, waar het allemaal nog veel betet ging, heeft ons doen besluiten om dat uit proberen te staken. Het is er gewoon, het zit erin. Ja. denk niet dat ik al tevreden ben. Er moet nog geperfec tioneerd worden, by geslepen, hier en daar een accentje verlegd, maar ik ben vakman genoeg om te voelen, dat er in dit materiaal een show zit. Zowel de show in Hilversum als die in Brussel zyn opgenomen, daar heb ik banden van en daarmee trek ik over een dag of wat na eerst een paar daagjes vakantie te heb ben genomen by myn vriend Ted Schaap in Zwitserland mee naar Amerika. En daar zal dan wel de be slissing vallen. Waarschynlyk zal het geheel nog door een grote Broadway- regisseur in de juiste vorm voor Ame rika worden gekneed, door een man als Joe Lay ton, die Babara Streisand in haar shows heeft geregisseerd of Mike Nichols misschien. Maar daar over staat nog niets vast". Naar Engeland „Het is zelfs waarschynlyk, dat ik vóór Amerika nog een paar weken met de show naar Engeland ga .Dat zal dan nog wel in dit jaar moeten zyn, want nou zit het allemaal lek ker vast, nou is de spanning er nog in. Naar dit punt hebben we jaren toegeleefd, nu moeten we die atmos feer niet laten wegebben. En dan in principe in januari naar Amerika en in februari spelen. Eerst in Bostan of New Haven waarschynlyk en dan naar New York. En vraag me nou niet hoe lang ik denk het daar uit te houden, want dat weet ik niet. Zeker, ik weet dat je in Amerika, als de show goed aankomt, jaren lang met hetzelfde programma kunt rondzeulen, maar als ik het red om een maand of twee op Broadway te staan, dan knyp ik mijn handen dicht. Bovendien ben ik ook te bezig om zo lang achter elkaar hetzelfde te doen. Kun je na gaan. En ik wil volgend jaar weer een nieuwe show in Nederland ma ken". daan. Het interesseert my heus niet om wereldberoemd te worden, om ten koste van alles aan de top te komen. En om het geld doe ik het echt ook niet. Maar ik kan het nu eenmaal niet hebben, dat wij in ons vak in ternationaal zo weinig gezicht heb ben. Het was destijds in Wenen al tydens een persconferentie, die ik daar gaf vóór myn optreden. Wat, zeiden ze met verbaasde gezichten, „Wat? Een komiek uit Nederland" En zo is het eigenlijk overal: als je het hebt over een schilder uit Hol land, nou dan zijn ze thuis.of het Concertgebouworkest uit Holland Of Jan Jansen uit HollandOf Ajax,maar „Ein Komiker aus Holland? of „A comedian from Hol land", nee dat is te gek om los te lopen". Uur van waarheid Dan is er opeens weer de herinne ring aan die avond vorige week, toen eindelijk het uur van de waarheid was aangebroken: „Daar stond ik dus opeens met in myn kop, die hele show in een andere taal, met alles keurig voorbereid, doorgenomen, nog maals gerepeteerd en klaar om de goochelaar en de dirigent en vader- die-op-stap-gaat en het vaandel en de twenty-seven-roses in een Ameri kaanse show voor Amerikanen te gaan brengen. Aan de andere kant van het doek hoorde ik voor het eerst van myn leven niet dat gewone ra- barber-rabarber-rabarber, maar de Amerikaanse equivalent daarvan en man, ik had het niet meer. De klok stond stil, het wou maar geen half negen worden, ik kreeg de beklemming in myn strot. Ik stelde me ineens al die Ameri kanen voor. waarmee ik 's ochtends hier in het hotel zat te ontbijten ik heb dit hotel opzettelijk gekozen de mensen te bestuderen, dat snap je toch wel en ik wist weer niet wat ik toch eigenlijk was begon- Tot die eerste minuut, tot die eerste lach, tot die voorstelling waar op al die geestdriftige commentaren olgden. Ik heb er al brieven op ge kregen ook .Ja myn eerste Ameri kaanse fan-mail is binnen. De vol gende ochtend bekeek ik de Ameri kanen opeens met andere ogen SPORT op radio en tv Van de volgende voetbalwedstry- den worden op de radio zondagmid dag (Hilversum II, 14.30 uur) oogge tuige-verslagen of nabeschouwingen gegeven: ADO Feyenoord, Sparta Twente, De Graafschap PEC, Den Bosch Vitesse, Telstar GVAV en Velox Elinkwyk. Verder zyn er reportages over de derby Ne derland België op Duindigt, biljartkampioenschappen ereklasse 71/2 en de clubkampioenschappen kano. Op de t.v. zondagavond (19.30 uur Nederland I> reportages van de voetbalwedstryd ADO Feye noord, Den Bosch Vitesse en Blauw Wit Willem II. Tevens beel den van de basketball-interland Ne derland Israël, de paardenderby Nederland België en de biljart kampioenschappen. Harald Quandt verongelukt Autofabrikant Harald Quandt, één van de rijkste mannen van West- Duitsland, is gisteren verongelukt toen een particulier vliegtuig dat I hem en nog vijf passagiers vervoer- I de in de Italiaanse Alpen neerstortte. I Ook de anderen zyn om het leven ge komen. Het toestel was onderweg van Frankfort naar Nice waar Quandt een villa had. Een schaap- I herder had het tweemotorige vlieg tuig zien neerstorten in de bergen bij j Saluzzo, dat 40 km ten oosten van de Italiaans-Franse grens ligt. De z.g. Quandt-groep bezit de I BMW autofabrieken. Zij bezit ook een j aanzienlijk minderheidsbelang in de Daimler-Benz autofabrieken en meerderheidsbelangen in tal van an dere maatschappijen. MAN IN BRAND Doordat zyn kleding bij een gas- j ontploffing in zyn auto vlam vatte heeft de 52-jarige agnnemer P. H. I van der Stoel uit Haamstede giste ren op de Prins Hendrikkade in Am- sterdam ernstige brandwonden aan gezicht en handen opgelopen. De man wist erger te voorkomen door in het water te springen waarna de vlammen snel doofden. Hij krabbel de op eigen gelegenheid op de kant en werd door de geneeskundige dienst naar een ziekenhuis vervoerd. Achter in de auto stond een gas fles. waarop met een slang een kacheltje was aangesloten. Tydens het rijden schoot de slang los en stroomde het gas vryelyk de wagen NEDERLAND 1 4.00 uur 7.00 uur 7.25 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.30 uur 9.40 uur 10.45 uur 10.50 uur NEDERLAND 2 9.20 i 10.25 1 10.40 1 6.45 uur KRO Klokke vier; familiemagazine Narretje Notedop Jeugdcircus Vabebo Sluiting De Minimolen Nieuws De Flintstones Openlucht-circus Journaal en weeroverzicht Buiten de stad Een avond met Wim Sonneveld Doeve zelf: Eppo Doeve werd 60 jaar Laatste nieuws Sluiting AVRO Dick Nederlandse rivieren Dyke show Drie documentaires ot AVRO's Televizier Hermann Prey zingt uit bekende opera's Laatste nieuws en journaal Sluiting Het lawaai van Schiphol; radiodebat Openingsconcert van het Vlaamse festival in Eindhoven Goal...; sportprogramma 2.30 uur 3.00 uur 3.30 uur 4.00 uur 4.10 uur 5.00 uur 6.40 uur 7.05 uur 10.25 uur 10.30 uur NEDERLAND 2 8.40 uur 10.05 i 10.10 11.15 10.55 uur Hilversum 2 9.00 uur 11.30 uur Eucharistieviering Teleac: Automatisering Polemologie Russisch Sluiting Pipo de clown Er was eens „Moeder de gans" Sluiting Zingend geloven Woord voor woord; bijbelvertelling De witte pyl? indianenfilm NTS-Sport Nieuws Bastien en Bastienne; opera Carl Sandburg als randfiguur Da's pas een bas; de contrabas en zijn bespelers Laatste nieuws Sluiting NTS Nieuws Musica viva; kamermuziek e Het ultimatum; toneelstuk Laatste nieuws Balans van het huwelijk Sluiting Operaconcert door het Omroeporkest Souvenir van een zomer; muziek uit Frankrijk en cjióteren Weer kleuren T.V. Wat kleur betreft wordt dit de periode van de volslagen onge richte programma's. We heoben daarvan uit de enkele dagen dat uitzendingen in kleur worden verzorgd, al een fraai overzicht: dansen uit Roemenië, Bonanza en gisteravond leidde de NTS ons rond door ..De koninklijke paleizen van Engeland". Van avond wordt daaraan nog een serie landschappen la Ruys- dael toegevoegd. Forsyte Saga Sen van de meest aantrekke lijke kanten van de Forsyte Sa ga is dat lieden met veel kwik- jes en strikjes uitgedost voor schouwburgbezoek in een omge ving waar vormelijkheid als een walm hangt, zich vrolijk bedie nen van termen als „die verrek te boekaniers" of „donders ja". Een misschien wat kinderlijk ge noegen, dit graag door de mand vallen van aristocraten, maar ze maken het er wel een beetje naar met hun meestal uitgestre ken gezichten. Overigens was ook deze aflevering weer een Softemonkindcren De NCRV legde vaardig een lach en een traan tegen elkaar aan. Lucille Ball met haar dwaze invallen en de tragedie van de Softenonkinderen. Die traan geldt echter niet de kjnderen zelf, die zich dankzij ingenieuze technische hulpmiddelen kun nen ontwikkelen tot op zijn minst volwaardige mensjes, veeleer de omgeving die zich te vaak verliest in zinloos mede lijden of verwijt. IRasscrtoni usten Belangrijkste onderdelen van de nieuwsrubrieken waren At- tentie's openhartig interview met de Rotterdamse christelijke sexuoloog Dupuis, die zich een even principieel als ruimden kend mens toonde, en de ach tergronden van de rassenonlus- ten in de Ver. Staten, die „ach ter het nieuws" uitvoerig wilde onthullen. Het was in ieder ge- Ival een belangwekkende poging daartoe. Geref. kerkdienst. 18.00 Muzikale lez. weerpraatje. 19.07 Oude 19.30 Geest. lied. hoeffer en het paclfii reo: Klass. era vlljoen (opn.). 20.00 Bon- e. lez. 20.15 Ste- KRO: 21.00 Pa- chansons. 23.5524.00 Nws. Hilversum 3, FM en 240 m AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Pyjamlssir Uitdaging „Die uitdaging hè va: de Amerika, daar is over gesproken. En het dat ik het daarom vc 22.4 V TER I)AG 23 SEPTEMBER m 1. 402 m 18.00 Nws. en commentaar vs. 18.20 Stereo: Licht ork., ens. en zangsolist. 18.45 Ste- orkest met zangsollst. 19.10 m.muz. 19.20 Prom. ork. en 20.00 Nws. 20.05 Het lawaai ihol: radiodebat. 22.30 Nws. ite gram.muz. 23.10 Stereo: gram.muz. 23.55—24.00 Nws. Llcl Illlv» 298 1 KRO: 18.00 Lichte, gram. inws. 19.10 Act. (opn 20.15 Ol Vlaamse valorkest 21.1521.40): Jazz kwartet (gr. 12.40 Ov iportprof .30 Opei igsconct Eindhoven: Fesli- BRT met solisten: de pauze (plm. 'artet (gr 22.30 Overweging. 22.45 Goal. Nws. 22.4 repZ23S.55—24.00 Nws VOOR ZONDAG 24 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m VARA: 8.00 Nws. en soc. strijdl. 8.18 i dat lokken- 1 zo dikwijls is ook wel zo, wal heb ge- |pfaatj< Weer of geen weer, gev. progr. (9.00 Sportmed. en postduivenber. 10.00 Klass. verzoekpl.progi huren vrij en omhoog, d 11.30 Stereo: Strijkork postduivenber.) gr. ïi.oo ue klankbee.d. AVRO: 12.00 Muz. 13.00 Nws. wereld, lez. 4.00 Schoolkinderi 13.50 Voordracht, n zingen, begeleid i zangsoliste: mod. muz. lfi.2 (gr VARA: 16.30 Vlaams schouwingen. VARA: 18.30 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol Is - tegenzin: disc, over p. VPRO: 19.30 Leven lez. 19.50 Claveclmbelrecital (gr.): oude muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Ritegev. Jeugdprogr. 21.15 Mini- cabaret. 21.30 Stereo: Omroeporkest en solisten (opn.): operaconc. 22.30 NWs. 22.40 Act. TROS: 22.55 Lichte muziek uit Frankrijk. 23.10 Progr.-overz. 23.20 Amusementsmuz. 23.55—24.00 Eucharistieviering, derdienst. 10.30 H< 10.00 Kin kerkdienst. 11.30 De Open '68: een blik in de programmakeuken van het nieuwe seizoen. NRU14.30 Langs de lijn: sportprogr. CVK; 17.00 .progr. KRO: 10.00 ïusical. 11.00 Nws. chanson. 12.00 VARA: Nws. 12.02 derlandse Artiesten Revue (gr.). 13.00 13.07 VARA's Popshow. 13.45 Ha- Nws. 14.02 Rome gen. praatje over consumentenbelangen 14.15 Lichte ork.muz. (gr.). VPRO: 14.25 Schoolradio. VARA: 14.45 Gre pen uit de muziekgeschiedenis muzika- hoorspel. Sestig mi- zestig. 17.02 poëzie. 17.45 woorl.: Den Haag aan de lijn Hilversum 2, 298 in NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. Stereo: Lichte gram.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte gram.muz. 8.00 Nws. 8.10 Gram- 10.25 Theologische w w Lichte Griekse mu- gr.) 11.20 Mod. muz. (gr.) 12.22 etherleergang. 11.00 Lichte Griekse ziek. (gr.) 11 Voor boer en tuinder. 12.27 Med. Radio Bloemendaal - 9.30 u ds D. J Roos. Onderwerp: Gods vreemde voorkeur". 11.00 uur ds G. Toornvliet. Onderwerp: „Samen op weg slstor: gev. progr. inslag. 14.05 Schooiraaio. i*.au stereo: Lichte grammuz. 15.00 Kon. mil kapel en orgel: mod. muz. 16.00 Bijbelovera. 16.30 Strijkkwartet (opn.): mod. muz. 17.00 Overheidsvoorl.: Suriname Journ. Spr.: Mr. Dr. H. J. Roethof. 17.10 Voor de kleuters. 17.25 Voor de jeugd. 17.40 gehouden op 2.15 u ds R. J. gehouden in de Spui- kerk te Amsterdam. 4 u ds D. J. Roos. Onderwerp: „Bekering. VOOR iMAANDAG 2! Hilversum 1, 402 m - VARA: 7.00 Nws. e 7.20 Soc. strydl. 7.23 Lichte grantim (7.30—7.35 Van de voorpag VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8 10 Lichte gramjnuz. 9.00 Klass. pianomuz 9.10 Seml-klassiek harpconc. (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Seml-klas iek flultconc. (opn.). 10.00 Lichte gramjnuz. 11.00 Nws. 11.02 Trammelant in Loeren aan de Hor. radlofeullleton. 11.45 Lichte iuz. 12.27 Med. voor land en tulnb. 12.30 J 13.10 Licht 1: 14.00 Wikken en we- t instr. sextet. i 3. I 4.05 Kiel i 240 m 12.05 Kn&lmuz. 14.00 Nws. en act sport. 15.00 Nws 15.05 Swing-time. 16.00 N'w il.show. iï.uo Verzoekpla- act. 1605 10 RRrrrr Nws. en act. 17.05—18.00 tenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 18.45 De Mi nimolen. 18.50 Journaal. CVK/IKOR' RKK: 19.00 Kenmerk, wekelijkse kerk samenleving. AVRO's Televizier. 20.5 uitweg (I), tv-fllm. 22.15 Twistge- God, gesprekken. NTS: iirnaal. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO: 20.05 In kleuren: film reportage van het Wereld-Muzlek-Con- cours te Keirkrade. 2Q.30 Bioscoop-suc cessen van weleer: De goede aarde (The good earth 1937), speelfilm. NTS: 22.50—23.05 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5