In Leiden drie nieuwe Ulo (Mavo) scholen Grote aanvoeren met redelijke handel Prof. Van Dishoeck bij afscheid gehuldigd o. 9 &IÖHPU, MILD GEVEJS LEIDSE VEEMARKT Prof. dr. Speijer tlians gewoon hoogleraar Voor Folk Beat 14 was alles anders GROFVUIL OPHAALDIENST. In het kader van de Mammoetwet, die op 1 augustus 1968 van kracht wordt, verkeert Leiden met zijn nieuwe ulo-scholen straks mavo-scholen in een gunstige positie. Nog voor 1 au gustus kan Leiden drie van deze scholen, waarin rekening wordt gehouden met de uitbouw van dit onderwijs, aan zijn scholenbezit toevoegen. R.K. Paulusschool ionM )e NU ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 gisteren geopend Het zijn de gistermiddag of- jicieel geopende r.k. Paulus-ulo- school aan de Surinamestraat in Noord, de na de kerstvakantie te openen openbare ulo-school aan ie Eduard van Beinumstraat in Zuid-West en de begin volgend Jaar eveneens in Noord in- gebruik te nemen openbare ulo- ichool aan de Sumatrastraat. Is de gistermiddag aan de Surina- lestraat geopende Paulusschool veertien lokalen en een gymnastiek lokaal een ontwerp van ir. A. H J. Paardekooper, de twee openbare ulo-scholen worden gebouwd volgens ontwerp van de stadsarchitect, ir. T. K. J. Koch. In de kring van het bestuur van de Stichting R.K. scholen in Leiden heerste gistermid- en terecht grote vreugde het in Noord totstand gekomen schoolcomplex, dat in menig opzicht voorbeeld is van moderne scho- 0 !en bouw. Een school met een royale ruimtewerking, waarin glas in lo- ïalen en aula overvloedig is toe gepast. Vooral ook het van de school vrijstaande gymnastieklokaal is fraai opzet en inrichting, ing, aldus de voorzitter van de Stichting RK scholen in Leiden, mr. M. de Munk, hebben wij tegen deze opening aangekeken. Reeds in het voorjaar van 1961 werden de eer ste besprekingen voor deze scholen bouw geopend. Het was een blijde toen wij op 25 april 1966 tot het slaan van de eerste paal konden overgaan. Spreker dankte allen, in het bijzonder ook de gemeente Lei den, die aan het tostandkomen van deze school hun krachten hebben ge- :MJ3 geven. Hoewel er een discussie gaan mening toegedaan, dat een school bestuur de mogelijkheid moet schep pen om die vorm van onderwijs te creëren, welke is afgestemd op de wens van r.k. ouders voor hun kin deren. In de school zullen wij een eigen klimaat, een eigen sfeer moe ten brengen. Voor de toekomst acht te spreker een grote mate van sa menwerking op bestuurlijk niveau gewenst. Het schoolbestuur, aldus de voorzitter, heeft gemeend aan deze school de naam van Paulus-Ulo, straks Paulus-Mavo, te moeten ge ven. Nadat de deken van Leiden, W. P. M. Haring, na gebed, een kruisbeeld in de aula had geplaatst verrichtte de oud-voorzitter van de Stichting, G. Kallenberg, de symbolische opening met het hijsen van de vlag op het schoolplein. Wethouder San- verwachtte, dat deze nieuwe school voor de leerlingen tot een bron van geluk zou uitgroeien. De rijksinspecteur van het L.O., de heer Boogaard, wees deze middag op de grote opgave waarvoor het Ulo (Mavo) in het kader van de Mam moetwet wordt gesteld. Het is straks aan de leerkrachten om een Mavo- school inhoud en gestalte te geven. De heer A. J. Witteman, hoofd van de Titus Brandsmaschool aan het Vrouwenkerkhof, richtte zich in het bijzonder tot zijn oud-onderwijzer, het hoofd van de nieuwe school, de heer A. A. M. van der Vin. De komende week brengt ons meer de grote reclasseringscollec- ie en ook in 1967 moet zij in Lei- ien slagen, zoals zij ook vorige \oren hier steeds slaagde. De reclasseringsinstellingen heb ben de nooit te verwaarlozen taak hen, die uit detentie in de maatschappij terugkeren, bij deze )o&^terugkeer te helpen, te leiden, voor te gaan, hen te terugkeer dus merkelijk mogelijk te maken. Wij lijn allen spoedig klaar met ons oordeel, dat er „gestraft" moet morden, dat er „boete moet wor sen gedaan", maar als de maat schappij volgens die (waarschijn lijk niet te vermijden) stelregel handelt, heeft zij ook de taak, manneer de straf beëindigd en dus ie schuld gedelgd is, de aanpas sing mogelijk te maken. Steunt iaarom dit werk door in deze meek en op de Nationale Reclas- teringsdag mild te geven. Van der Willigen, Burgemees- Ier van Leiden. ADVERTENTIE 3RILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig. Maandags gesloten. De nieuwe Paulus-uloschool aan de Surinamestraat. (Foto LD/Holvast) Aan het einde van de officiële plechtigheid droeg mr. De Munk de school over aan de heer Van der Vin, die op zijn beurt het schoolbestuur dankte voor het vertrouwen, dat dit bestuur in hem en zijn staf stelt. Na deze overdracht konden de vele genodigden, o.w. de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, het hoofd van de afdeling Onderwijs, dr. J. M. Roosenschoon, de gemeentelijke in specteur van het onderwijs, de heer J. J. van Riesen, mevr. mr. Geel- kerken-Brusse van de Ver. voor Chr, Onderwijs, zich overtuigen van de doelmatige inrichting en prachti ge vormgeving van dit schoolgebouw. LKIDSCH DAGBLAD Goedkoop reizen voor militairen in onderzoek (Van onze Haagse correspondent) De Spoorwegen onderzoeken of het goedkoper reizen door militairen com- merciëel verantwoord is. Dit deelt staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat mee aan het pacifis tisch-socialistische tweede kamerlid Lankhorst. Gezien de toenemende te korten bij de Spoorwegen, had de heer Lankhorst de regering gevraagd of in de regeling dat zowel dienst plichtigen als beroepsmilitairen tegen gereduceerde prijzen mogen reizen geen verandering dient te worden ge bracht. De bewindsman geeft in zijn ant woord een toelichting op de situatie. Hij maakt onderscheid tussen het „vrije vervoer", dat geheel voor reke ning van het Rijk komt en de gere duceerde prijzen, die de Spoorwegen theoretisch een tegenvaller van on geveer vier miljoen gulden per jaar bezorgen. De bedoeling van de Spoor wegen is echter geweest door de ge reduceerde tarieven het privé-vervoer van militairen zo zeer te vergroten dat de uiteindelijke ontvangsten toch groter zijn dan wanneer normale ta rieven zouden zijn berekend. Of de regeling interessant genoeg is, wordt dus nu onderzocht. Weinig animo voor export De duurte bij lage winstmarges waren hiervan de oorzaak, terwijl ook de kwaliteiten een belangrijke factor meespeelden. Daardoor was de gemiddelde marktprijs voor de vette lammeren en de vette kalve ren iets lager dan verleden week. Het slachtvee bleef bij een gemakkelijker Enquete openbaar vervoer Bij de N.Z.H. zal dinsdag een en quête worden gehouden op lijn 50: Haarlem - Lisse - Leiden en op 29 september op lijn Haarlem - Noord- wijk - Katwijk - Wassenaar - Den Haag. Gedurende de gehele dag zal een aantal studenten met de bussen meerijden en tijdens de rit de rei zigers ondervragen. De enquête is een onderdeel van een onderzoek, waarbij ook in an dere delen van het land gelijke en quêtes plaatsvinden. Het doel hiervan is gegevens te verkrijgen omtrent de motieven die leidien tot het gebruik van openbaar vervoer voor interlokale verbindin gen. Bij K.B. is prof. dr. N. Speijer, sedert 1966 buitengewoon hoogleraar in de sociale psychiatrie aan de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Geneeskun de met dezelfde leeropdracht. Prof. dr. Speijer, die in 1905 te 's-Gravenhage werd geboren, legde in 1933 het artsenexamen te Leiden af, waarna hij zich, eveneens te Leiden, specialiseerde in de zenuw- en ziels ziekten aan de psychiatrische en neu rologische klinieken aldaar. In 1935 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld „De energetisch-psycho- logische grondslagen van de zelf moord". Een jaar later werd hij benoemd tot geneesheer aan de psy chiatrische inrichting ,,'t Apeldoom- se Bosch" te Apeldoorn. Begin 1943 werd hij opgesloten in een concen tratiekamp. Na de bevrijding was hij onder andere werkzaam als psychia ter in militaire dienst tot medio 1946, vervolgens geneesheer, respec tievelijk waarnemend geneesheer-di recteur van de psychiatrische in richting „St. Elisabeth's Gasthuis" te Deventer. In 1950 volgde zijn be noeming tot hoofd van de afdeling Geestelijke Volksgezondheid bij de Gemeentelijke Geneeskundige-en Gezondheidsdienst te 's-Gravenhage. In september 1960 werd hij tevens lector in de sociale psychiatrie aan de Leidse Universiteit, welk lecto raat in 1966 werd omgezet in een buitengewoon professoraat. Hij aan vaardde dit ambt met het uitspre ken van een oratie, getiteld „Beschou wingen over het zelfmoordprobleem". Na zijn afscheidscollege, dat hij gistermiddag gaf in de col legezaal van het Fysiologisch Laboratorium, werd prof. dr. H. A. E. van Dishoeck warme hulde gebracht voor het werk, dat hij gedurende zestien jaren in Leiden heeft verzet als hoog leraar in de keel-, neus- en oorheelkunde. Over het afscheids college zelf schreven wij gisteren reeds uitvoerig. Schilderij en tijdschrift aangeboden Namens de medische faculteit, waarin prof. Van Dishoeck een voor aanstaande plaats bekleed, sprak prof. dr. A. Schaberg. HU bracht d« scheidende hoogleraar warme hulde niet alleen voor zfjn wetenschappelij ke en docerende arbeid, doch boven al voor de zorgen die hij besteedde aan de huisvesting van zijn kliniek. Hij heeft er voor gezorgd, dat deze kliniek, in het verleden in vele op zichten zo misdeeld, eindelijk een goede behuizing kreeg. Dr. L. A. J. van Lier (zie foto) bood met een enkel woord van grote waar dering namens de oud-leerlingen van prof. Van Dishoeck diens door Sierk De Leidse veemarkt had gisteren in alle afdelingen grote aanvoeren. Vooral de sector wolvee en ditmaal ook de sector varkens kwamen met grote aanvoeren voor de dag. Hoewel de handel over het algemeen zeker niet slecht was en voor meer dere rubrieken met goed tot redelijk en willig bestempeld kon worden, was er hier en daar toch wel sprake van een bepaalde terughoudendheid, die zich vooral deed gelden in de export- handel. vleesverkoop goed prijshoudend. Ma gere varkens en biggen noteerden iets lager. De totale aanvoer behaal de het aantal van ruim 3900 dieren. Gebruiksvee Normaal voor de tijd van het jaar, was de aanvoer op de gebruiksvee-afdeling weer wat rui mer. De herfst heeft weer zfjn intre de gedaan en hoewel er nog volop en goed gras is, ligt de staltijd toch weer in het verschiet, waardoor de veehouders het even rustig aan doen. Animo en belangstelling waren bij het ruimere aanbod dan ook iets minder. In de melksector had de handel een rustig en goed prijshoudend verloop en bleef deze overigens onveranderd. De handel in vare koeien hield het by zeer kalm. Goede kwaliteiten en beste melkkoe ien waren wel te verkopen de bleven ook nog prijshoudend, maar de min dere soorten waren weer iets lager in prys. Notering: melk- en kalfkoe- ien van f 925 tot f 1225 en f 1525 vare koeien van f 525 tot f 925 en f 1325. Vette koeien De aanvoer in de ze afdeling was als overal elders-weer ruim genoeg. De vraag viel echter niet tegen. Met de vakanties achter de rug en het snel korten van de da gen kreeg de vleeshandel weer een normaal verloop en was de vleesver koop weer even gemakkelyker. Aan- vankeiyk wat afhoudend ontwikkelde de handel zich gisteren toch van goed tot redeiyk en bleven de dieren goed prijshoudend, zeker niet goedkoper. De afloop voor de mindere en overrij pe soorten liep echter iets flauwer af maar konden de dieren toch wel wor den geplaatst. Notering per kg. ge slacht gewicht: vette koeien f 3,35 tot f 4 en f 4,45, slachtstieren van f 4 tot f 4,25 en f 4,55, worstkoeien van f 3 tot f 3,40. Vette kalveren De vette kalver- afdeling was goed bezet en alle be kende kopers aanwezig. Hoewel de Prof. dr. N. Speijer Prof. Speijer, die onder meer de Joegoslavische regering in 1963 ge adviseerd heeft omtrent de organisa tie van de zorg voor de geestelijk gehandicapten, maakte deel uit van veel en velerlei besturen en commis sies en heeft zeer veel gepubliceerd in binnen- en buitenlandse vakbla den. Jeugddorp blijft open Nu de Leidse Jeugd Actie erin is geslaagd een aantal vry willigers aan te trekken, zal het jeugddorp in zuid west voorlopig nog geopen kunnen biyven. Zoals bekend is het dorp sinds 13 september weer toeganke- hjk. De openingstyden zyn: woens dagmiddag van 2 tot 4.30 uur en voor kinderen tot en met 12 jaar, vrijdagavond van 7 tot 9 uur voor de jeugd va nl3 tot 16 jaar. Jeroen Boscli: veel bezoekers Toen gisteravond de Jeroen Bosch tentoonstelling te Den Bosch haar poorten sloot, bleek dat in de eerste zes dagen van deze expositie reeds byna 12.000 personen een bezoek hebben gebracht. De 10.000ste werd in het begin van de avond verwel komd in de persoon van de heer Princée uit Vught en zyn echtge note. Hy ontving een bloemenhulde en verschillende specifieke Bossche lekkemyen. Talrijke vooraanstaande persooniykheden op kunstgebied heb ben de expositie reeds bezocht. vraag niet noemenswaardig Is terugf gelopen, kwam de handel toch niet direkt op gang. Animo tot kopen was er wel en de handel willig genoeg, maar er waren te weinig goede kwa liteiten, terwyl de mindere soorten ook nogal uiteenliepen. De gemiddel de marktprijs lag dan ook wel lager, maar afgaande op de kwaliteiten ble ven de dieren vergeleken bü vorige week toch wel pryshoudend. Notering per kg .levend gewicht: van f 8 tot f 3,50 en f 3,90. Wolveen De aanvoer in deze af deling was weer groot, maar de han del terughoudend. By het openen van de markt in het vroege morgenuur ging het even vlot toe en werden do beste lammeren al vroeg afgevoerd. Daarna remde de handel af wegens de duurte en hield vast aan lagere pryzen, dit was wel te voorzien la gen de pryzen wel te hoog, waardoor de export weinig winstmarge over hield. Voorde vette lammeren liep de handel daardoor niet veel dieren bo ven de toppryzen uit. Voor de vette schapen had de han del een goed verloop. De vraag was ruimer by een krap aanbod. De lich tere dieren waren daardoor duurder, maar hielden de oude vette schapen het op de prijzen van vorige week. Ook het aanbod van fokschapen was niet groot, de handel goed en vooral de jonge dieren duur. Notering: vette schapen van f 95 tot f 115 en f 120, vette lammeren van f 115 tot f 135 en f 155, enkele beste lammeren boven notering tot plm. f 160 f 162,50, fok schapen van f 125 tot f 140 en f 165. Varkens Bij een grote aanvoer en over het algemeen groot aanbod had de handel in varkens voor de fok en mestery een zeer matig verloop. Wegens de lage pryzen voor de vette varkens heerst er by de kopers grote terughoudendheid. Drachtige zeugen bleven nog wel aan de prys, maar de magere varkens en de biggen liepen terug in prys. Notering: drachtige zeugen van f375 tot f400 en f450 schrammen van f 85 tot f 100 en f 110, biggen van f 60 tot f 65 en f 72. De handel in slachtvarkens gaf nog geen verandering te zien. De prijzen bleven vry stabiel aan de lage kant van plm. f 2,05 tot f 2,08 voor de lich te slachtvarkens en plm. fl,60 tot f 1,70 voor de lichte slachtzeugen per kg levend gewicht. Aan de openingsnacht van het Leidse jazzseizoen 1967-1968 zal de jazz society Folk Beat 14 nog lang blijven denken. Want wat tot vanmorgen half drie in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk voor het voetlicht werd ge bracht was bepaald niet alledaags te noemen. TE VEEL SHOW FB 14 was dan ook eigenlyk hele maal niet van plan geweest de Ame rikaanse vibrafonist Dave Pike naar de Sleutelstad te halen. De bestuur ders van de Leidse jazz society had den veel grotere plannen. Maar drie weken voord e opening van het sei zoen gingen eerder gemaakte buiten landse afspraken niet meer door. De tydelyk in Loosdrecht verbiyvende Dave Pike werd als noodoplossing naar Leiden gehaald. Dave Pike, een 29-jarige, lang harige in Detroit geboren jonge ling, heeft de overigens maar matig bezette zaal versteld doen staan. Pike in 1963 winnaar van de New Star Vibraphone Award toonde ontegenzeggelyk over heel veel mu zikale kwaliteiten te beschikken, maar hy gebruikte deze op een rond uit zonderlinge manier. „Veel te veel show". Hy is te populair, te com mercieel. Hy heeft eigenlyk maar weinig met echte jazz te maken", werd alom gezegd. Pike speelde in derdaad geen pure jazz. Hy was soms de wat clowneske figuur, die zeer vlot een aantal vlekkeloze, razend knap gespeelde stukken liet horen. Maar jazz, nee. Dat was na de eer ste twee nummers van zyn nachte- lyke optreden, „Why not" en „I love you", al meer dan duidelyk. Amu sant was Pikes spel wel. Van veel betere jazz-kwaliteit was de Nederlandse begeleiding van Dave Pike. Pim Jacobs (piano) en Rob Langerys (bas) vormden enigszins een tegenwicht en speelden hem op jazzgebied zeker weg. Drummer Han Bennink trok zich aan de capriolen van leider Pike op en maakte er ook een show van. Het vooroptreden van een Leidse combinatie Wim van der Hoorn, piano, Rob de Tombe, bas, Ruud Boogaards en Hans van der Berg, drums, Ton van Goor, altsax en Hans van Goor, trompet stond op een verrassend goed peil. Het was in ieder geval jazz en dat kon een paar uur later niet meer worden gezegd. De belangstelling voor dit nacht concert de traditionele opening van het seizoen van FB 14 viel wat tegen. Dave Pike had overigens ook niet meer belangstelling van jazzliefhebbers verdiend. FB 14 weL Maar alhoewel wat teleurgesteld, heerste er by de Leidse bestuurderen toch geen verslagenheid. „Het was weer eens wat anders. Maar we gaan in Roomburg weer op de oude. goede voet verder. En dan komt het van zelf wel weer". Afscheid van Leids schoolhoofd De heer G. Meyhuis zal de Lucas van Leydenschool, waarvan hy hoofd is, verlaten. De oudercommissie or ganiseert in verband hiermee een af scheidsreceptie, die de heer Meij- huis wordt aangeboden op donder dagavond 28 september van 8 tot 10 uur. De receptie wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Aal markt. Sohröder geschilderde portret aan. dat in principe bestemd is om een plaats in de senaatskamer te krygen. t naam van de naaste medewer kers voegde dr. E. H. Huizing, lector de keel-, neus- en oorheelkunde, als biyk van grote dankbaarheid een speciale uitgave aan van het Inter nationale Tydschrift voor Keel-, Neus en Oorheelkunde, waarin by- dragen zyn opgenomen van oud leerlingen en huidige staf van de kli niek. Prof. Van Dishoeck dankte in een korte toespraak voor de gebrachte hulde en aangeboden geschenken. Op de foto de overhandiging van het schildery. Links de scheidende hoogleraar. (Foto LU.—Holvast) Maandag: zyisingel, Rynkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat. Trompstraat, de Ruyterstraat, Evert- senstraat, Oosterstraat, van Spyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman straat, Overryn, Heemskerkstraat. Dinsdag: Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Ryn- en Schiekade, Witte Singel Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wykstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdykstraat. VrUdag: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnen steeg, Kolfmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kampersteeg, ^on- ciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raam- steeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Dief steeg, Berkeldaelstra^t, Pieterskerkgracht Pieterskerkhof, Papengracht, Pieterskerkstraat, Doe* lengracht,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3