Sexperts99 Gouda Mooi stukje werk 99 99 99 Export van intellect niet verontrustend" 99 MET EEN ENKEL WOORD PAOTNA 1 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 19^ IN Nigerië, de grootste staat van westelijk Afrika en met 56 mil joen Inwoners de volkrijkste van het gehele zwarte werelddeel, woedt de burgeroorlog onverminderd voort. Men kent de voorgeschiede nis. In dit enorme land, dat 28 maal zo groot is als Nederland, wonen on geveer tweehonderd verschillende stammen, waarvan de voornaamste zyn: de Haoessa's in het noorden, de Ibo's in het zuidoosten en de Jo- roeba's in het zuidwesten. Die Ibo's hadden, door hun vrij hoge graad van ontwikkeling en hun actieve aard, ook buiten hun oorspronkelijke woongebied nogal wat leidende functies in het federale bestuur we ten te verwerven. Vorig jaar kwam daaraan een einde, toen de Haoes sa's, in een golf van wantrouwen en haat, ongeveer dertigduizend Ibo's over de kling joegen, waarop de over- rigen ongeveer een miljoen zich terughaastten naar het zuidoosten. In Nigerië voltrok zich dus iets dergelijks als het verdrijven van de Grieken uit Turkse (na de eerste wereldoorlog), van de Joden uit de Arabische landen na de geboorte van de Joodse staat, van de mohamme danen uit India en de hindoes uit Pakistan tijdens het uiteenvallen van het voormalige Brits-Indië, enz. enz. Sindsdien staan twee figuren scherp tegenover elkaar: Gowon, de federa le leider in Lagos, en Ojoekwoe, het hoofd van de sinds mei J.l. afge scheiden Ibo-staat Biafra. Het is niet bij een afscheiding gebleven. Beide partijen zijn elkaar in de haren ge vlogen. Gowons federale regering wenst de afscheiding van Biafra niet. te erkennen en Ojoekwoe c.s. heeft geen enkel vertrouwen in een centra le overheid, die niet kon verhinde ren, dat zovele duizenden Ibo's het slachtoffer werden van pogroms. Bij de gevechten zijn de Biafranen erin geslaagd enkele steden op centraal gebied te veroveren en omgekerd hebben de federale troepen enkele havens weten te bezetten en daarmee de olie-uitvoer stilgelegd. Het be langrijkste oorlogsfeit van de afge lopen dagen was het innemen van Be nin, de hoofdstad van het „Midden- Westen", een westelijk van Biafra gelegen streek ter grootte van Ne derland, waar een zekere kolonel Banjo het voorbeeld van Ojoekwoe had gevolgd. Door de val van de voornaamste steden van het Midden- Westen is de positie van Biafra er niet rooskleuriger op geworden. Die positie was toch al niet zonnig, of schoon zowel Biafra als het Midden- Westen door hun rijkdom aan aard olie (totale uitvoer in 1966 voor bij na een miljard gulden!), potentieel rijke gebieden genoemd mogen wor den. Maar wat heeft men aan bodem schatten als men ze niet kan uitvoe ren? Poogt men de kansen van de strij dende partijen tegen elkaar af te wegen, dan blijken beide gro te teleurstellingen te hebben geïn casseerd. Zo moet Biafra het aan zien, dat het slechts enkele vliegtui gen bezit, terwijl de federale rege ring in Lagos sinds kort over Rus sische en Tsjechische toestellen kan beschikken. Andere ontgoochelingen voor Ojoekwoe zijn het uitblijven van internationale erkenning (de andere Afrikaanse regeringen vrezen voor eigen „Biafra's"!)de noodzaa* de industrie vrijwel stil te leggen door de blokkade van de kustlijn; de toe vloed van een miljoen vluchtelingen; de snelle val van het Midden-Wes ten; het uitblijven van een opstand van de Joroeba's in het zuidwesten (wier leider Awolowo zich aan de zijde van Gowon heeft geschaard»; de verrassende bestuurskracht van de regering in Lagos, die allerlei organisatorische moeilijkheden goed heeft weten op te vangen, en dan ten slotte het besluit van het federale bewind het land een nieuwe indeling te geven. Inplaats van in vier is Ni' geriënu verdeeld in twaalf delen, waardoor Gowon op behendige wijze is tegemoetgekomen aan allerlei stameisen van minderheden. Toch heeft ook Lagos vele verwachtingen geen werkelijkheid zien worden. Zo bleken de Ibo's in Biafra („kooplie den en boekhouders") tenvolle be reid de wapens op te nemen. De re den is duidelijk: vrees voor toekom stige pogroms! Sterker nog: de Bia franen, krachtig aangemoedigd door opzwepende toespraken voor de radio zullen zelfs na de eventuele val van de hoofdstad Enoegoe de strijd voortzetten, desnoods in de vorm van een guerrilla. Een andere teleurstel ling voor Gowon: de olievelden zijn nog steeds in Biafraanse handen en hij behoeft er niet op te rekenen, dat die onbeschadigd in zijn handen zul len vallen. Bovendien vergiste Gowon zich, toen hij dacht, dat de minder heden in Biafra zich tegen Ojoekwoe en de zijnen zouden keren: die op stand is uitgebleven. Voeg daar ten slotte bij, dat Nigerië veel te groot is en dat de strijdkrachten veel t.e zwak zyn om een militaire beslis sing te forceren, dan ligt de gevolg trekking voor de hand, dat Gowon en Ojoekwoe niet verder zyn geko men dan „remise". Wie zal er nu met succes kunnen bemiddelen? Mis schien de commissie van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die volgende week naar La gos gaat en waarin o.a. de Liberi aanse president Tubman en Ethio pië's Keizer Haile Selassie zitting hebbenn. Een tragi-comisch facet wordt tenslotte gevormd door de moeilijke positie, waarin zowel Lon den als Moskou zyn komen te verke ren. De Britse regering dacht aan vankelijk, dat Nigerië door de af scheiding van het olierijke Biafra ernstig getroffen zou worden en wei gerde dus wapens aan Lagos te leve ren. Maar sindsdien heeft Gowon zijn zaak zowel naar buiten als naar bin nen zo goed weten te verdedigen, dat Londen alsnog tot leverantie beslui ten moest, zü het alleen wapens van lichte makelij. En Moskou? Daar dacht men het probleem "door" te hebben door een vergelijking te trek ken met Kongo: Ojoekwoe was ae "Tjombe van Nigerië" en ie olie maatschappij Shell speelde dezelfde Ridder v. Rappard: „kotsmisselijk" De burgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, heeft gisteravond tijdens een teach- in In Gouda over „jeugd en seks" scherp zijn ongerustheid en ziin ongenoegen uitgesproken over wat hij noemde de „seksobsessie". die naar zijn mening het leven steeds sterker gaat beheersen. Ridder Van Rappard stelde de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH» en de leiding van de NVSH er voor een belangrijk deel voor aansprakelijk, dat de zaak van de seksualiteit zo volstrekt over trokken aan de orde wordt gesteld, o.m., omdat deze vereniging propa ganda voert voor geslachtsverkeer vóór het huwelijk". Voorts liet de burgemeester weten, dat hij „kots misselijk is van de seksfranimelant" in de pers en op de radio en tv. Mr. Van Rappard maakte deze opmer kingen bij de aanvang van een fo rum-discussie over de onderwerpen „voorlichting", „seks voor het huwe lijk" en .abortus provocatus". Naast mr. Ridder Van Rappard werd het forum tijdens deze in zaal Kunst min in Gouda zeer druk bezochte teaoh-in georganiseerd door cie afdeling Gouda van de NVSH ge vormd door de volgende personen (door iemand in de zaal „sexperts" genoemd) mevrouw dr. M. Zelden- rustNoordanus, voorzitster van de NVSH, ds. J. A. van Boven, voor zitter van de Raad van Kerk en Ge zin der Generale Synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk, en pater J. van Kilsdonk SJ, studentenmode rator in Amsterdam. Voorzitter was de heer A. Hortensius, lid van het hoofdbestuur van de NVSH. Mevrouw Zeldenrust pleitte voor seksuele voorlichting op de lagere scholen. Daarvoor moet volgens haar een begin worden gemaakt met de seksuele voorlichting en opvoe ding van de onderwijzers op de kweekscholen. Ds. van Boven zag meer in voorlichting in het gezin, terwijl pater Van Kilsdonk veel heil zag in een vorm van voorlichting op de scholen door een forum van Modernisme is bittere noodzaak Tydens de jaarvergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland, die gisteren in kasteel Bouvigne in Breda is gehou den, heeft de voorzitter van deze ver eniging in zijn jaarrede opgemerkt, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat de integratie binnen de kerk wordt gebruikt om de vrijzinnigheid binnen de kerk te doen verdwijnen. Integratie zal daarom nooit mo gen betekenen, aldus mr. van 't Veer, het loslaten van de eigen functie, omdat anders het gevaar bestaat dat de kerk ten prooi valt aan een kleur loze vervlakking. Mr. van 't Veer pleitte voor de handhaving van de eigen vrijzinnige afdeling. Dr. A. de Wilde uit Zaandijk hield een inleiding over het onderwerp „Modernisme, bittere noodzaak". Hierin stelde hij dat het modernis me moet worden gezien in directe relatie met de Israëlische en Evan gelische wijze van belijden. Modern isme mag niet vervallen tot een we religie, aldus dr. De Wilde, die de oecumenische beweging bin nen de kerken nog te veel zag als een gesprek tussen kerkelijke leiders zonder dat er iets veranderde aan de kerkelijke werkelijkheid. deskundige personen, die ook de ouders in hun gesprekken zouden moeten 'betrekken. De seks hield de enkele honderden belangstellenden en de op den duur iewat vermoeide forumleden tot ver na middernacht im zijn ban. De burgemeester van Gorin chem mr. L. R. J. Ridder v. Rap pard. mevr. dr. M. Zeldenrust- Noordanus, voorzitster NVSH en pater J. van Kïlsdón, studenten moderator in Amsterdam tijdens het forum in Gouda. Riissiscli-Pools topgesprek Een aantal hoge Russische leiders, onder wie president Podgorni, pre mier Kosigin en partijleider Breznew, heeft gisteren in Moskou een bijeen komst gehouden met premier Cyran- kiewicz vam Polen en partijsecreta ris Gomoelka. Volgens Radio-Moskou ging het overleg over de wederzijdse betrek kingen en de toestand in de wereld, waarbij de Sowjetrussische en Poolse standpunten gelijkluidend bleken te zijn. De ideoloog van de Poolse commu nistische partij, Zenon Kliszko, ver klaarde gisteren dat Polen en andere communistische landen pogingen in het werk stellen om de breuk met Pe king ongedaan te maken. Deze lan den willen op deze wijze een ge meenschappelijk'front vormen tegen „onze gemeenschappelijke vijanden": het Amerikaanse imperialisme en het Westduitse imperialisme". Op een schrijverscongres in Szcecin veroordeelde Kliszko zowel de V.S. als WestrDuitsland als grote gevaren voor de wereldvrede. Hij verklaarde met nadruk dat de communistische, anti-imperialistische eenheid van het allergrootste belang is. Twee jaar voor spectaculaire inbraak bij Amsterdamse juwelier geëist Tegen een 26-jarige schilder uit de hoofdstad, die volledig bekende de spectaculaire in braak in de nacht van 10 op 11 januari bij de juwelierszaak van de N.V. Regli aan de Kal- vérstraat in Amsterdam te hebben gepleegd heeft de offi cier van Justitie bij de Amster damse rechtbank twee jaar ge vangenisstraf met aftrek ge- eist. De buit bestond uit bijna 800 hor loges, 40 briljantringen, acht gou den colliers, 25 gouden armbanden, 10 gouden broches, 7 ringen met edelstenen, 16 trouwringen en ande re sieraden. Bij een eerste veiling destijds werd de verkoopwaarde van het gestolene op 147.000 geschat, later bleek dit lager te moeten zijn omdat er min der weg was dan aanvankelijk was vastgespeld. „Technisch gezien wel een mooi stukje werk geweest", merkte rechtbankpresident, mr. J. A. Bletz op en de officier van Justitie, mr. W. Tonckens zei „de zeer spec taculaire inbraak is een grote stunt geweest". Makkelijk Het was volgens verdachte makke lijk geweest om in de juwelierszaak binnen te komen. Toen ze aan het schilderen waren bij een verbou wing van de zaak vorig jaar okto ber had hy de alarminstallatie be keken. Ook was hy al eens met een smoesje binnen in de zaak pools hoogte komen nemen. Een dag voor de inbraak had hij met een bak fiets een groot dekzeil van het Ame- ricain Hotel ophet Leidseplein „weggehaald" en ergens neergelegd. De nacht van de inbraak had hij een bloemenkarretje opgehaald, daarop het dekzeil plus enkele van de Leidsegracht weggenomen lad ders geladen, en daarmee toog" hij naar de Kalverstraat. Het zware dekzeil hing hij aan de lichtreclame op, zodat de etalage en de toegangs deur afgedekt werden. Er was zelfs nog een voorbijganger geweest, die had willen helpen bij het ophangen en ook de politie was voorbij geko- Montreal streeft Brussel voorbij Gisteren ging de 42.073.561-ste be zoeker de wereldtentoonstelling in Montreal binnen, waarmee het be zoekersrecord van de Expo '58 in Brussel werd gebroken. Volgens minister Veringa Volgens minister Veringa van On derwijs en Wetenschappen is het rol als de Union Minière destijds in het afgesloten Katanga. De verhou dingen waren glashelder, vond het Kremlin en dus: alléén steun aan de federale regering. Maar nu de Engel sen besloten hebben toch wapens aan Lagos te leveren, zijn de zak» an ders komen te liggen. En het is niet onmogelijk, dat Moskou zal besluit» zich te scharen aan de zijde van de "progressieve" Ibo's. Het is vurig te hopen, dat de andere Afrikaanse sta ten er voordien in slagen de stryden- de partijen tot elkaar te brengen! aantal geleerden, dat naar het bui tenland gaat, niet onrustbarend. In een toelichting op zijn begroting ver klaarde hy, dat het aantal gespecia liseerde Nederlandse academici dat vertrekt in evenwicht wordt gehou den door het aantal buitenlandse geleerden en door de Nederlanders die na verloop van tijd terugkeren. Nauwkeurige gegevens zijn over de kwestie niet bekend. Daarom is de Koninklijke Akademie van Weten schappen gevraagd een rapport op te stellen, waarin ook de beweeg redenen worden nagegaan. Minister Veringa is huiverig voor maatregelen. „Ik zou bepaald niet al teveel belemmeringen willen opwer pen", zo zei hy. „Het kan heel goed zyn dat een Nederlandse geleerde, door bijvoorbeeld een gelukkige com binatie van laboratoria ergens in het buitenland, op die p'aats meer voor: vtori t^'ten om de voormalige minis weest. „Toen ik twee trappen tegen het houten paneel van de deur had gegeven kon ik er door," zo ver telde verdachte, die zei maar 20 mi nuten binnen te zijn geweest. In een tas en een mand had hij alle bij een gegraaide horloges en sieraden gestopt en was verdwenen. Niemand had ook maar enig argwaan gekoes terd. toen hij met zijn voorberel- dingswerkzaamheden van de in braak bezig was geweest. Met een gehuurde -auto was hij naar Oostende gegaan vanwaar hij naar Londen overstak. In een Lon- dens hotel nam hij zijn intrek en hy trad in contact met figuren uit de donkere buurt van Londen, Soho, die op zyn kamer kwamen om hor loges en sieraden te bekijken an ook een bod hadden gedaan. Op een ge geven moment kwamen ook Engelse rechercheurs op de kamer, die even eens belangstelling hadden voor de collectie. Omdat hij sieraden bij binnenkomst in Engeland niet had aangegeven kreeg verdachte zes maanden gevangenisstraf. Toen hy in juni werd uitgewezen en men vroeg waarheen hij wilde koos hij het vaderland, waar hij uiteraard der zaak prompt bfj aankomst op Schip hol werd gearresteerd. Restaurant 't Karrewiel: Receptie 35-Jarig bestuurslidmaatschap W.B.V „Ons Doel" van dhr. A. C. van der Woerd. 4-5 uur nam. Schouwburg: Première Wiegewaai- cabaret „Kom mee naar bul", 8.30 uur Wassenaar (Kunstzaal HeuffOpe ning tentoonstelling Noëlle van Al phen, Menasche Glazier en Jan van Stolk. 4 uur nam. Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke lijk christendom, Spr. evang. N v d Brugge. 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. de hr J. Etkerbout. 2 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Spr. evang. J. Zijlstra 10 uur voorm., Spr. evang. J. v. d. Meer 7.30 uur nam. Wassenaar (Dulnrell): Hondenrallyè Kynologenver. „Rijnland". 1 uur nam MAANDAG Bovenzaal restaurant „De Doelen" W. Broekman spreekt voor Leidse ama teur-fotografenvereniging over kleuren fotografie. 8 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad, 7.30 uur Steenschuur 6: Spiritisch Genoot- ADVERTENTIE LEIDSE AUTOBOXEN- GARAGE N.V. Van Oldenbarneveldtstraat 87 Telefoon 54909 BINNENLAND Behoud „Deelerwoud" De Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland heeftT het 1000 ha grote bos- en heidegebied „Deelerwoud" op de Veluwe gekocht voor een bedrag van acht miljoen gulden. Dit gebied, dat particulier terrein was en derhalve voor het pu bliek gesloten was, zal in het komend voorjaar worden opengesteld. Het ligt ten noorden van Arnhem, tussen „De Hoge Veluwe" en het Nationaal Park Veluwe Zoom, waardoor een groot aansluitend recreatiegebied is ont staan. Het Rijk en de provincie dek ken een belangrijk deel van de aan koopsom. Er ontbreekt echter nog twee miljoen. Vandaag begint de ver eniging een actie om dit bedrag bij een te brengen. Kalkzandsteenfabriek sluit De NV Van Deventers Kalkzandsteenfa briek in Schoorldam zal per 1 januari 1968 voorgoed worden gesjo- ten. Als gevolg hiervan zullen 28 man zonder werk komen van wie een 20-tal reeds de 60-jarige leeftijd is gepasseerd. De sluiting is het gevolg van het verbreken der connecties met het Staatsbosbeheer. Van deze instantie werd namelijk zand uit de Schoorlse duinen betrokken als grondstof voor de stenen. Hulp voor Blankenhydro De fe derale metaal- en elektrotechnische industrie FME zal aan het personeel van het failliet verklaarde bedrijf Blankenhydro NV in Hilversum een uitkering doen ter vervanging van de achterstallige lonen en vakantiegel den. Het betreft hier de toepassing van het door een aantal by de FME aangesloten ondernemingen genomen initiatief om de werknemers van een failliet verklaard FME-bedrtff tege moet te komen voor reeds verricht werk. De tijdelijke voorziening is be doeld om in afwachting van wette lijke maatregelen in een ook door de Sociaal Economische Raad vastge stelde lacune te voorzien. .Industrie" failliet De recht bank in Alkmaar heeft het faillisse ment uitgesproken van de NV tech nisch bureau Industrie in Uitgeest. Het bedrijf had sinds eind juli sur séance van betaling. De 35 werkne mers werden destijds zondermeer op straat gezet, waarbij ze zelfs geen loon kregen over de laatste werkpe- iode. In het inmiddels leeggekomen pand gaat zich binnenkort Dutex textiel en kunststofverwerkende in- dusstrie uit Duivendrecht vestigen. Dutex (plm. 10 werknemers) houdt zich bezig met de vervaardiging van luxe bad- en toilettasjes en dergelij ke. Het verkochte pand was privé- eigendom van de beide directeuren van Industrie. BUITENLAND Vrygelaten De voormalige Zuld- vietnamese minister van Econo mische Zaken, Aoe Troeong-thanh is vanochtend vrijgelaten door de poli tie, die hem 18 uur vasthield. Vrij dagochtend was hi) gearresteerd en met de handboeien aan naar het hoofdbureau van politie gebracht waar hü de hele dag ondervraagd werd over de beweerde verbindingen met de communisten. De Amerikaan se ambassade, ontstemd over het strenge politie-optreden tegen Thanh, oefende druk uit op de Vietnamese de weienschap kan betekenen". I ter vrij te laten. Uitgesteld De jaarbeurs van Kanton is uitgesteld in verband met de gevechten in de stad en in de Zuidchinese provincie Kwantoeng, zo hebben in Hongkong uit China aan gekomen reizigers verteld. Begin sep tember heeft de Chinese Dremier Tsjoe En-lai een bezoek gebracht aan Kanton om te proberen te bereiken dat er een eind aan de gevechten kwam Ethlopë en Somalië Ethiopië en de republiek Somalië hebben afge sproken een eind te maken aan alle spanning die tussen hen bestaat. Dit is gebeurd in Addis Abeba, waar ver tegenwoordigers van beide landen be sprekingen hebben gevoerd. Als het ene land voortaan een grief tegen het andere heeft, zal een gemengde commissie de zaak behandelen. Ein- nenkort zullen onderhandelingen over uitbreiding van de samenwer king worden gevoerd. Verkiezingen In Noorwegen On geveer 2.472.000 Noren gaan morgen en maandag naar de stembus om 13.510 leden van 451 gemeenteraden in het gehele land te kiezen. De ver kiezingscampagnes draaiden om bin nenlandse vraagstukken als lonen en prijzen, tekortkomingen in de woningbouw, ontwikkeling van land bouwgebieden en de groeiende tekor ten op handels- en betalingsbalans. De uitslag zal leren hoe Noorwegen denkt over de niet-socialistische coa litieregering Van premier Borten, die de socialist Gerhardsen bij de alge mene verkiezingen van tW|ee jaar ge leden versloeg. Schipbreuk De Spaanse kust wacht meldt, dat de Amerikaanse tanker Jasmine drie lichamen van opvarenden van het gezonken Oost- duitse vrachtschip Fiet Schulze in de Golf van Biskaje heeft gevonden. Van de 42 man sterke bemanning zyn er 28 leden gered. Het 7.900 ton metende schip dat op weg was van Rotterdam naar Japan, zonk donder dag voor de Noordspaanse kust. Tuinlieden willen zwaarden De gemeentelijke tuinlieden van de In diase hoofdstad van Nieuw-Delhi zijn kort geleden in staking gegaan, omdat zij zwaarden willen hebben. De staking is uitgeroepen nadat 25 tuinlieden tijdens hun werk in een stadspark bang waren geworden vóór een 1.6 meter lange slang. Zij zeg gen, dat zy als zij lange kromme zwaarden hadden gehad, die in In dia worden gebruikt om gras te maaien, het serpent hadden kunnen doden. Vervroegd pensioen De West- berlijnse commissaris van politie Dlinsing heeft vervrogd pensioen ge vraagd nadat een commissie die een onderzoek instelde naar demonstra ties op 2 juni tegen de Sjah van Iran, zijn heengaan wenselijk had genoemd. By bedoelde demonstratie raakte de politie slaags met studenten die tegen het bezoek van de Sjah aan Berlijn protesteerden. Bij de ongere geldheden werd een student door een agent In burger doodgeschoten, ter wijl zowel bij politie als bij studenten vele gewonden vielen. Eerder deze week trad de Westberlijnse senator voor binnenlandse Zaken Büsch af in verband met d ©studentenbetogingen. Moordend hert Een hert, dat uit de dierentuin van Dabrowa Gornic- za (Polén) was ontsnapt heeft gis teren een 72-jarige man gedood en vier personen gewond. Het hert ,tien jaar oud, is door de politie afge maakt. Goldfine overleden Bernard Goldfine, de Amerikaanse zakenman wiens politieke vriendschappen in '58 leidden tot een onzerzoek door het congres, is gisteren op 76-jarige leef tijd in zijn woonplaats Boston over leden. Destijds werd kritiek geleverd op de relatie tussen Goldfine en Sherman Adams, die de voornaam ste adviseur van president Eisenho wer was, omdat Adams van de za kenman geschenken had aangeno men. Beiden ontkenden echter dat er van ontoelaatbare begunstiging sprake zou zijn geweest. Toch gaf Adams zijn post in het Witte Huis op. Goldfine werd later in 1961, we gens belastingontduiking tot één jaar en één dag gevangenisstraf veroor deeld. Hij werd In. 1963 failliet ver klaard, nadat de staat beslag had gelegd op zyn vermogen ter delging van de belastingvordering van ruim 10 miljoen dollar (ongeveer 37 mil joen gulden). Eerste Jewel of Spriiig-tulpen aan de veiling Hoewel elders' in het land reeds afgensden tulpen werden aangevoerd en dezelfde kweker ook aan de vei ling Flora in Rynsburg wat bloemen van de variëtiet Apeldoorn heeft ge veild, werden gisteren de eerste tul pen van de variëteit Jewel of Spring aangeboden door de Noordwijkerhout se kweker Duivenvoorde. De bloemen waren van goede kwa liteit en gingen voor vrij hoge prij zen van de hand. Toch is het ooor de betrokken kweker te hopen, dat hij er niet al te veel tegelijk in bloei krijgt, want de meeste kooplieden beschouwen deze bolblöemen in sep tember meer als een curiositeit dan als een serieuze poging om een ver koopbaar product op de markt te brengen. En terecht, want de keuze in an- dee bloemsoorten is nog geweldig groot met redelijke tot lag prijzen die zeker geen behoefte hebben aan een nóg dunnere spoeling. Helaas heeft de kwaliteit van de te velde staande bloemen een gevoe lige tik gekregen. Vele chrysanten zijn besmet, hetgeen door de keur meesters van de veiling niet onder stoelen of banken wordt gestoken. Het gevolg is een lagere prijs, temeer daar de keuze zoals gezegd, nog zeer groot is. Grootbloemige chrysanten de z.g. pluizers, gaan voor zeer goe de prijzen yan d hand en zijn ook Voor de export veel gevraagd arti kel. Anjers noteerden hoge tot zeer hoge prijzen en gingeh vrijwel alle maal over de grens. Academiegebouw: K. en O.-cuts over politieke partij vernieuwing Nederland. 8 uur nam. Rest. Van der HeijdenVer. voor pe. dagogiek. Spr. dhr. L. M. P. Ruyten over leer- en opvoedingsmogelijkhedej Stadhuis (wachtkamer trouwzaal!- Zitting Bouwfonds. Ned. Gemeenten 78 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zencL'm Spr. evang. J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG Gymnasium Afscheid mej. dr. A, v M. Smit 3.30 uur nam. LTB) 45 uur nam. Stadhuis: (trouwkamer). Spreekuui sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): e Schouwburg: K. en Nèd. C?ometi|> speelt „Het flauwgevallen paard". 1 rencontact Ver. mevr. L. van Milaan en muziek" 8 uur nan ,De Hoeksteen" (Levendaal)Jongt. iTor. Hulsvrouwen. Spr. .Kinderen Oude Vestkerk: Herdenking eeuv. feest zondagsschool „Zaai uw zaad in de morgenstond" 8 uur nam. DONDERDAG Leidse Apparatenfabriek Paardenlaan 41): Receptie speeltuin, vereniging „Noorderkwartier-1 7 uiit Schouwburg: K. en O. Ned. Cometlit speelt „Het flauwgevallen paard", 1 Haagweg 90: Openbare Bahal —51 spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Stadsgehoorzaal (foyer): K. en 0 Causerie Jan P. Strljbos „Naar het land van de halve maan". 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Bertramd ln on(t)roer«( goed", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9 uur; zcni 2.30, 4.45, 7 en 9 Camera: „Lilith", 18 Jaar, Dag. 21 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. LIdo: „Mondo Blzarro", 18 Jaar. Dag Rex: „West Side Story", 14 Jaar. Dit 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Trianon: „Je leeft maar twee keer', a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Blow-Up", 18 Jaar. Du n 9 15 9.15 ir; zond. 2.30, 4.45,1 Astra, Wassenaar: De bezete Jacht" (The Chase), Vrijdag 8 uur,n terdag 7 en 9.15 uur. 18 jr. I Zondag 7 en 9.15 uur „Strijd t(g»i v verdovende middelen", 18 Jr. Zondagmiddag 2.30 uur. „Dik Trtf ln het circus", a.l. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling Kttlir Buurman (t/m. 1 oktober) De Lakenhal: Dag. 10-5 uur: zo: t 1-5 uur. d; Legermuseum (Pesthuislaan): S!i 0i uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-5 uur). 1)1 Molen „de Valk", Molenmuseum et opend dinsdag t/m zaterdag 10 i> ]e voorm.5 uur nam. Zondags 1-5 t nam. Maandags gesloten. 'L Rijksmuseum voor Volkenkun4 Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 1 vr 17 uur; '8 zondags 13-17 uur (tot Vp oktober) Rijksmuseum voor Volkenkuni Tentoonstelling van Japanse prent» 01 van Kyosal. Dagelijks 1017 uc H, 's Zondags 13-17 uur. de Rijksmuseum voor Volkenkuné he (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; M dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de geschiede! d der natuurwetenschappen: Dag. IM uur, zond. 1-4 uur. «f Academiegebouw: Schilderijen grafiek Ed Dukkers. maandag t/m rr dag 9 uur voorm.-5 uur nam. (tot oktober). Wassenaar (Kunstzaal Heuff)7e toonstelling Noëlle van Alphen, Mee B sche Glazier en Jan van Stolk. Mat d dag t/m zaterdag 10 uur voorm. tot j uur nam.; bovendien dinsdagavond tot 10 uur. (t/m 11 oktober). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevalle Zulder Apotheek, Lammenschansweg tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- nachtdienst van apotheek R. van BW ie Smallentmrg te Leiderdorp wordt wu genomen door de Zulder Apotheek, De Oegstgeestse Apotheek is geope! De dienst van Apotheek Voorschot» wordt op zondag 24 september van morgens 8 uur tot 's avonds 22 waargenomen door de Zulder ApothM t( 1)0 HAAGS A G E N D Comedie: „Helder zien in het c. Diligentia, 14.15 uur: Toneelgroep na: „Ploeft". Paviljoentheater, 20.15 uur: De NU we Komedie „Kat in de zak". Theater ln de Steeg, 20.15 uur: 8 van Houten: „Funhóuse". ZONDAG 24 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ha'i Comedie: „Helder zien in het c1"" 20.15 uur of niet?", toneel. Poppentheater Frank Kooman, H ïur: „Het Brandnetelelland". MAANDAG 25 SEPTEMBER Paviljoentheater. 20.15 uur: trouwd.. of niet?" van Ephra'imN hon. DINSDAG 26 SEPTEMBER Joseph's Place, 22.30 uur: Chantant „Sing along". Paviljoentheater, 20.15 uur: - trouwdof niet?" Ephraim K|sS" WOENSDAG 27 SEPTEMBER wicht". Joseph's Place. 22.30 uur: CaW Chantant „Sing along". Paviljoentheater. 20.15 uur: trouwd.of niet?" van EphralW hon.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2