Overdag de show, 's nachts de foto's ODD DDIS 1 Na de grote vakantie Verpakking is geen koelkast r THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT HET OOG OOK WAT LVTEE>AG 23 SEPTEMBER 196T (W) ETEN S WAARD Onder de overvloed van levensmiddelen in supermarket zijn heel wat voorverpakte verpakte produkten. Dat is niets bijzon- is meer. Zelfbediening, personeelsgebrek het haastige leven maken een snelle gang nzaken in de winkel noodzakelijk. uitkomen het levensmiddel zou op z'n be- smaak en reuk verloren hebben maar misschien bovendien bedor^n z^n* K„itstoffen, plastic e.d., waarin teviel of soortgelijke waren ver rat zijn, mogen nooit voor levens- .niddelen gebruikt worden. Aan deze n tegenwoor g nfffp verpakkingsmaterialen worden im- rvenrio etenswaren- zoals alee- mers heel andere eisen gesteld. Bo vendien loopt u de kans, dat voor de gezondheid schadelijke stoffen zoals weekmakers, (die de verpak king soepel maken)kleurstoffen e.d. op het levensmiddel overgaan. iovendien hebben de strengere liënische eisen ook bijgedragen de ontwikkeling van betere ver- düngsmiddelen. Terwijl vroeger en geconserveerde (blik of 0 en goed houdbare levensmid- en verpakt verkocht werden, ko rvende etenswaren, zoals afge- gen vers vlees, vleeswaren, gf iden kaas e.d., verpakt in/ adel. Deze laatste produkter^L iter niet steriel verpakt f onbeperkt houdbaar. oor het verpakken gebeUofaan hoofdzaak plastic n f f Kez°nd- schadelijk de e(sen 4. Van hogerh^raan ze moe_ geschreven eisen z„n oa voldoen. t ajgemeen besluit Wegd i£et wfgelang de inhoud moe- afrpakkingsmiddelen aller- ischappen hebben. De be ste zijn: /druk- en temperatuurbesten- ondoordringbaar voor bacte- ongedierte; V bestendig tegen vetten, oliën, aen zouten; neutraal van smaak en geur; wordt bijvoorbeeld voor vers een folie gebruikt, die zeer t zuurstof doorlatend is. Gesne- vleeswaren en kaas worden ■it een plasticsoort, die fledig gezogen kan worden. #1 mensen denken dat de plaa- of cellofaanverpakking een ga- He is voor een blijvend vers pro- IDat is beslist niet zo! Ze biedt Utens bescherming tegen bae- 'n en stof van buitenaf; tegen en uitdroging. maakt het o.a. ook mogelijk 'produkt in een bepaald gas, bij- fbeeld stikstof te verpakken. De verpakking kan echter niet »rkomen. dat de bacteriën, die het voedingsmiddel aanwezig fat zich vermenigvuldigen. De 'rpakking maakt het produkt ^niet houdbaar. Alleen koeling paal en perk aan de verme- ^diging van de bacteriën en 'Heen verhitting kan ze doden, k eisen, waaraan een verpak- famiddel voor een bepaald pro- 't moet voldoen, maken natuur- dat u het naderhand maar kinder meer voor andere pro hen kunt gebruiken. Bent u zui- met oude verpakkingen, be- dan dat u in dat plastic of Waan lleen hetzelfde produkt er oorspronkelijk inzat kunt Pekken. Uw goede bedoelingen 1 iden weieens averechts kunnen Denk hier vooral aan bij het samenstellen van de kampeeruit rusting en de picknickmandjes. Gebruik voor etenswaren nooit plastic of cellofaan, dat er niet voor gemaakt is. Aluminiumfolie is ook een van die verpakkingsmiddelen waaraan grote kwaliteiten voor het bewaren van snelbedervende produkten wor den toegeschreven. Maar ook voor produkten in aluminiumfolie geldt: alleen koeling maakt het bewaren voor korte tijd mogelijk. Aluminiumfolie scheurt gemak kelijk en kan daardoor bij een her haald gebruik wel eens onvoldoen de afsluiten. Dat daardoor zelfs met koeling de kwaliteit en vers heid van het produkt verloren gaat, spreekt vanzelf. Voeding voor schoolkinderen Voor schoolkinderen die reeds 's morgens over een goede con centratie moeten beschikken, is het van belang dat zij tevoren een goed ontbijt, bestaande uit vol waardig voedsel, hebben genoten. Dit gebeurt lang niet altijd. De „Deutsche Gesellschaft für Ernah- rung" te Frankfort klaagt er na melijk over dat zoveel kinderen zonder of na een onvolledig ont bijt op school komen. Bij deze kin deren daalt het concentratiever mogen zeer snel, omdat het suiker gehalte in het bloed sterk afneem i De bloedsuiker-spiegel kan echte weer snel op peil worden gebrach door enige klontjes suiker te etei maar dat is slechts een hulpmid del. Hier staat bovendien tegenove: dat vele kinderen, die 's morgen te weinig eten 's avonds een t' overvloedige maaltijd krijgen, mr als gevolg dat ze onrustig slape en vatbaarder voor kouvatten zij) Andere gevolgen van deze onjuist voedingswijze kunnen zijn: schad aan de wervelkolom, doorgezakte voeten en andere narigheden, al dus deze Duitse vereniging. Boven: het modehuis van Pierre Car din in de Parijse Fau bourg St.-Honoré, waar overdag wordt geshowd en 's nachts gefotografeerd. Hoe dat fotograferen gaat kunt u zien op de foto's ernaast: Wilhelmina in avondjapon, avondjapon op de stoel, cocktailjurk aan en weer voor de camera. Wilhelmina, wat zou je ervan denken als je J nu eens na die lange avond jurk dit roze cocktailjurkje aantrok?" De president-di recteur van het chique Duit se warenhuis „Hertie" viste een uiterst dun voile japon netje met een struisveren- strook langs de zoom uit het rek, hield het haar voor en zuchtte „fabelhaft,,. Wilhelmina, 's werelds best be taalde fotomodel, de 25-jarige in Culemborg geboren covergirl van het Amerikaanse tijdschrift „Vogue," bracht er niet veel te gen in. trouwens dat was ook de bedoeling niet. Het Duitse waren huis dat deze winter geconfectio neerde creaties van Pierre Cardin gaat verkopen, liet haar speciaal uit New York overkomen om haar tegen betaling van een astrono misch bedrag in een paar jurkjes van de Franse modekoning te la ten fotograferen. De fcop-fotograaf van de Bondsrepubliek, J. C. Grundland, kreeg het niet voor el kaar de Cardin-creaties voor een paar uur te lenen en naar zijn in Parijs gehuurde atelier mee te nemen. Daarom legde hij de zon dag na Cardin's première 's mor gens nog voor zonsopgang Wilhel mina in de nieuwste winterjurkjes in de grote salon van het modehuis op de gevoelige plaat vast. Hij kreeg een uur de tijd, want na hem had de Britse fotograaf Da- vid Baily de jurkjes nodig voor een reportage in een Amerikaans modeblad. En met hem moesten tientallen fotografen het, zoals ieder jaar, weer voor elkaar zien te krijgen de creaties 's nachts na afloop van de shows overdag te fotograferen. En omdat het allemaal toch al zoveel geld kostte en de presi dent-directeur van Hertie ook wel eens een beroemdheid toilde zien, kwam hij zelf uit Frankfurt naar Parijs om Wilhelmina, die tot haar vijfde jaar in Neder land woonde en die inmiddels met een Amerikaanse t.v.-acteur ADVERTENTIE is getrouwd, persoonlijk de cock tailjaponnen aan te geven. Dat weerhield modefotograaf Grundland er overigens niet van om zijn jasje, daarna zijn das en tenslotte zijn overhemd uit te trek ken, want ondanks het nachtelijke uur schommelde de temperatuur in de salon tussen de 30 en de 35 graden celcius. Twee Franse man nequins, die ook door het Duitse warenhuis waren gecontracteerd, lieten zich dan ook knorrig door Grundlands assistente in met bont gevoerde mantelpakjes sjorren. De gouden stoeltjes waarop de dag tevoren nog Cardins eregasten bi) zijn première zaten, werden haas tig opzij geschoven om aan de met mosgroene zijde bespannen wand van de salon een twee meter brede en vele meters lange rol tekenpa pier te hangen. Na een uur pose ren vertrok Wilhelmina weer naar New York, doodmoe, maar in haar zwarte laktasje een cheque met vele nullen. Het aanbrengen van die mooie, lange, glanzende maar helaas valse wimpers hoeft heus niet zo'n heksen toer te zijn. Met het eenvou dige houdertje (onder) zijn ze al in de goede stand gebracht, 't Is even mikken om ze op de juiste plaats te brengen en dan is het een kwestie van even aandrukken. Tip van Eyliner die zuchten en steunen om van erger maar niet te spreken) overbodig maakt. GUERLAIN brengt een „film-spray", een heel lichte, crème-achtige, krachtig geparfumeerde lo tion die door een druk op de knop op de huid wordt ge spoten. De film-spray parfu meert en verzacht de huid zonder uit te drogen, 't Blijft wel een luxe-cadeautje: bijna f24. Het „Syndicat Haute Coiffure Franqaise et Coiffure Créa- tion" geeft elk seizoen de nieu we lijn voor kapsels aan. Het Syn dicat moet niets hebben van gedurf de ontwerpen van loslopende kap pers, het werpt zich op als raadge ver van de elegante vrouw, modern en vol goede smaak. Zij draagt kap sels die passen bij de ontwerpen van de Haute Couture. We willen u de kans niet onthou den er uit te zien als een volmaakt modieuze vrouw; dus we geven u de richtlijnen van het Syndicat trouw door: De nieuwe lijn is soepel, kort, vrouwelijk, elegant en geba seerd op een nieuwe techniek voor de coupe. soepel omdat zij tegemoet komt aan het verlangen van de moderne vrouw naar een praktisch kapsel, dat slechts even doorgeborsteld hoeft te worden om het weer in model te brengen, kort omdat de hoog opstaande kragen van de mantels, vooral die van de bontmantels, een vrije nekpartij die wel wandkaarten zullen be vatten. Straks zal dat nieuwe lesmateriaal over hen worden uitgestort, dan zullen ze op nieuw worden vastgekluisterd aan stoelen en tafels, dan staat er een grote strenge man voor hen, die prestaties eisten ivat voor prestaties! Het is vooral Marian die haar afkeer voor de school over het ganse dorp uitsmeert. Ofschoon het een prachtig gebouw is, licht, ruim, met een formida bele speelplaats, en sanitair, van een volmaaktheid dat elke campingbewaarder er jaloers op zou worden. Ofschoon de leer krachten met zorg zijn geko zen en de ouder commissie zich het hele jaar inspant om de leerlingen zoveel excursies en feestmiddagen te bezorgen als mogelijk is, haat Marian de school. Moederlijke overpeinzing „Stil nou maar", zeg ik tegen haar neerslachtige gezicht. „Dit wordt voor jou het laatste jaar als je tenminste je best doet. Een jaar is zó om". ,,Op school niet", moppert Ma rian verbeten. „Op school duurt elke week een maand en elke maand drie jaar". „Acht wat Je had mijn school vroeger moeten zien: een bouwvallig krot, koud en toch tig tn de winter, ondraaglijk heet in de zomer, 'n Stinkende kolenkachel in de hoek waar de jongens telkens gommetjes in gooiden. De banken wij had den harde houten banken za ten vol krassen, inktvlekken en stonden scheef omdat de vloer was verzakt. Soms sprong er een muis uit ons kastje. Aan de splinters haalden we onze kou sen open. De boeken die we kre gen waren twintig jaar achter. Kind, jouw school is een mo del-school, je weet zelf niet hoe gelukkig je bent'. „Ik gelukkig?" schreeuwt Marian wanhopig. „Omdat ik weer naar school moet? Ik wil niet opgesloten zitten en vra gen beantwoorden en schriften vol schrijven. Ik wil zwervenI" „Later. Eerst drie talen le ren", antwoord ik wreed. Jij vond het vroeger ook ver schrikkelijk als de vakantie voorbij was", snauwt het doch tertje. Vond ik dat? Zat ik op de eer ste schooldag aan het ontbijt tegen de tafelpoot te schoppen snauwde ik mijn moeder af als ze mij tot spoed aanmaande, stond ik tegen de poes te blazen omdat die gelukskat niet naar te laat om de openingsrede van school hoefde, kwam ik expres het hQofd te missen, trok ik moedwillig mijn schreeuwendste kleren aan in de onvervulde hoop daarvoor naar huis ge stuurd te worden? Ik wou dat ik het mij kon herinneren! Eindelijk gaat ze dan. Slof fend. Ze valt uit tegen het hondje dat haar wil wegbren gen. Ze sleurt de tas achter zich aan, verliest een boek, propt het er weer in, werpt een laatste dreigende blik op de voorgevel, verdwijnt eindelijk mokkend om de hoek. Om twaalf uur valt ze scha terend binnen. „Gelachen, mams! Er is een nieuwe jongen gekomen, een heel leuk joch, maar halverwe ge de ochtend moest hij naar de w.c. en toen wist hij de weg niet meer. Hij probeerde alle klaslokalen en stak zijn hoofd om het hoekje van de deur en vroeg: „Is het hier?" en alle juf frouwen en meesters staarden hem stomverbaasd aan en dan zei hij: „O, weer niet", smeet de deur dicht en probeerde de vol gende. En toen hij eindelijk on ze klas te pakken had, deed hij hetzelfde, keek om het hoekje en vroeg Js het hier dan?" en op dat moment ging de bel voor 't speelkwartier en wij vlo gen overeind en stormden naar de deur en die jongen schrok zich kapot en rende de gang weer opregelrecht naar bui ten en begon toen opeens ook te lachenMaar 't is toch een leuk joch, ik kreeg een toffee van hem en de meester maak te de hele morgen grapjes, het was erg gezellig en vanmiddag hebben we gym En weer vraag ik me af: hoe onderging ik de eerste dag na de vakantie? Wat gek toch, dat ik het niet meer weet THEA BECKMAN Het komt vaak voor dat ik een plons neem in mijn jeugdjaren, in de hoop daardoor iets meer van mijn kinderen te begrijpen. Maar blijkbaar word ik toch oud, of gaat mijn geheugen achteruit, want ik kan me met geen twintig paar dekrachten herinneren hoe ik vroeger rea geerde op het einde van de Gro te Vakantie Da's héél vreemd, want op nieuw naar school gaan, na toe ken van vrijheid en zorgeloos spelen, moet toch diepe indruk hebben gemaakt. Waarom is die indruk vervaagd? Had ik er dan geen moeite mee? Nou, mijn kinderen wel en niet zo weinig! Ze grommen te gen de kalender, lopen de laat ste dagen met een wijde boog om het schoolgebouw heen en zien toch hoe daar nieuwe ban ken worden binnengebracht, en dikke pakken papier, en rollen vereisen, die het silhouet van d® vrouw verfijnt. elegant omdat deze lijn zo perfect aansluit bij de lijnen van de grote coutu riers, dat zij de finishing touch vormt van de nieuwe "image" van de vrouw 1967/1968. vrouwelijk omdat we nu geen torenhoge kap sels of bijna kaalgeknipte hoofden zien, maar speelse, springerige lokken, dansende veertjes als het ware, die het gezicht omlijsten van een vrouw die zich ten volle van haar vrouwelijkheid bewust is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11